Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci

5 Kasım’da askere gidiyorum diye bir yazıyla sizlere veda etmiştim. 6 Kasım’da Baslıkesir Kara Kuveetleri Komutanlığı Piyade Çavuş Eğitim bölüğüne katılarak askerliğe başlamıştım. Yaklaşık 22 gün süren acemi eğitimimi bitirip dinlenmek üzere evime geldim. Bu 22 günde neler yaşadığıma kısaca bir değinmek ve acemi eğitimine gidecek askerlerimize önerilerde bulunmak istiyorum.

Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci
Not: Fotoğraf çekecek aletim olmadığı için fotoğrafı bir başka kişinin videosundan aldım. Stad aynı stad ama tarih 2009 olması lazım.

Askerliğini yapanlar askerliğini yapmayanlara bir sürü şeyler anlatır, yok şöyle olur yok böyle olur diye ama hemen hemen hepsinin gittiğiniz yerde hiç olmadığını görürsünüz. Kısaca her askerlik bölgesinin zamana ve insanlara göre değişen kuralları, eğitimleri, zorlukları var. Bu sebeple anlatılanların büyük kısmına kulak asmayın. Bende anlatılanın çok dışında bir acemilik yaşadım.

Diğer Konular, Bunları da Oku :

Acemi birliğim K.K.K. BKM.OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI/BALIKESİR MERKEZ

Sevk Tarihi, Katılış Tarihi:

Öncelikle sülüste yazan tarih konusunda bir kazık yedim. Sülüste sevk tarihi ve katılacağı tarih şeklinde iki ayrı tarih vardı. Bu şekilde yazmak 94/4 dönemimde ilk defa uygulanmaya başlamış. O yüzden çok kişinin kafası karışmış durumda. Sevk tarihim: 06 Kasım’dı katılış tarihim ise 08 Kasım’dı. Bende eğer 06 Kasım’da gidersem 2 gün erken askerliğimi bitireceğim diye düşünüp gittim. Meğer zaten askerliğim 06 Kasım’da başlamış, 7 Kasım’da da teslim olsam, 8 Kasım’da da teslim olsam gene 6 Kasım’da askere başlamış sayılıyormuşum. Böylece erken gidip 2 gün fazladan askerlik yapmış oldum. Keşke 8 Kasım’da gitseymişim. Sizlerde eğer böyle birşeyle karşırsanız son günde gidin, hatta akşam 16:30-17:00 gibi gidin. Hiçbir şey yapmadan direk birliğinize gider yemek yer sonra da akşam içtimasına kadar serbest bırakılırsınız.

Ben akşam 7 gibi oraya vardım. Nizamiyede bir katılış formu doldurmam gerekiyormuş, bunu kimse söylemediği için doldurmadım. Revire götürüldükten sonra birlik binasına götürdüler ve eşyalarımı bir yere bırakıp içtimaya geçtim. İlk günlerde kimse kimseyi tanımadığından herkes balık gibi etrafa bakınıp duruyordu, bende öyle yaptım. İçtimamız alındı ve geçici odalarımız verildi.

Kayıt işlemleri, Aşı, Elbiseler ve Ayakkabıların Alınması:

Her zaman derlerki askerliğin ilk gününde gece yarısına kadar kayıt işlemlerin sürer, uykusuz uykusuz yatağa gidersin bir iki saat uyursun pat usta askerler koğuşlara girer bağıra bağıra ana avrat söve söve herkesi yataklardan kaldırıp apar topar bölük önüne toplarlar derlerdi ama hiç böyle birşey olmadı, olduğunuda sanmıyorum. Akşam 5’ten sonra hemen hemen birçok resmi işlemi orada bırakıp ertesi gün devam ediyorlar. Sabahlarıda normal uyanış saati olan 06:30’a kadar kimse size dokunmuyor. Bizde kalktık ve giyim-temizlik hazırlıklarımızı yaptıktan sonra sivil elbiselerle bölük önüne inip bundan sonra günde en az 6 defa ortalama 10 defa karşılacağımız sıraya dizilip defalarca sayılma işine geçtik. Eğer çömelerek oturmakta zorlanıyorsanız askere gelmeden önce bir kaç ay alıştırma yapıp kendinizi hazırlayın yada yere oturmak için altınıza birşey ayarlayın. Aksi takdirde çok zorlanırsınız.

Acemilik kayıt işlemleri:

Neyse kahvaltı için sıraya sokulup yemekhaneye gittik ve askerlikte ya bir yılan hikayesi olan yada tarihte kalmış olan acemilikte yemek süresi 5 dkdir gibi şeylerin olmadığını gördük. Herkes yemeğini alıp ne kadar sürede yiyebiliyorsa yiyip dilediği vakit yemekhaneden çıktı. Yemeklerimizi özel şirket veriyordu ama şu yaşıma kadar yiyebileceğim en rezil yemeklere onlar imza attılar diyebilirim. Yani kasti böyle yapmış gibiler, yoksa o yiyeceklerden daha lezzetli yemeği sivilde çok yerde yiyebilirsiniz. Mesela en basitinden çayın tadını bir müddet unutabilirsiniz. Yemekten sonra sabah içtiması için tekrar dizildik ve kayıt işlemleri için sıra halinde nizamiyenin yolunu tuttuk. Evraklarımızı hazırladık, iğnelerimizi vurulduk, sonra kayıt işlemlerimizi tamamlayıp birliğimizin belli olacağı son ana geldik. Dedikya ilk geldiğin gün nizamiyede bir katılış formu dolduruluyormuş. Benim ilk gün bu form doldurulduğunda haberim olmadığı için ve girişteki elemanlar beni böyle bir durum hakkında uyarmadığı için eksik evrak yüzünden 150-200 kişi içinden astsubaylardan biri fena fırçaladı. Böyle birşeyden haberimiz yok desekte önce kâr etmedi sonra tabi normal karşıladı. Hemen gidip formu doldurup sıramıza geri geçtik. Sizlerde sürekli diğer arkadaşlarla formlarınızı karşılaştırıp onda olupta sizde olmayna formları bir an önce temin edin.

Aşı:

Askerlikte 23 yaşın üzerindekilere 3, altındakilere 2 iğne vuruyorlar. İğnelerden birisi sanırım tetenoz iğnesi. Vurulurken azcık canın yanıyor ama asıl acısı 2-3 gün süren bir kol ağrısı. İğnenin vurulduğu tarafa birkaç gün yatamıyorsunuz.

Elbise ve ayakkabıların alımı:

Elbiseleri kilo ve boyunuzu söyleyince size en uygun olacak bir şekilde vermeye çalışıyorlar ama çoğu kez sorun oluyor. Ben 1,78 boy ve 96 kiloyum dedim ama verdikleri elbise çuval gibi geldi. Kış döneminde olduğumuz için önce kışlıkları verdiler. Kışlık botlarda ise 45 numara gidiyorum dedim görevli 48 numara verdi biraz bol geldi. Ama benim işime yaradı. O yüzden siz ayağınız 45 ise 47 alın. Spor ayakkabımı 45 numara verdiler fakat yanlardan ciddi manada sıktı. Yazlık elbiseleri ise yemin törenine birkaç gün kala veriyorlar. Yazlık botuda 45 numara aldım ayağıma tam oturdu. Elbiseleri alıp hemen üzerimize giydik. Ardından fotoğraf çekimine geçtik. Fotoğraf çektirirken sakalınız ve saçınızın kesilmiş olması şartı var. O yüzden traşınızı kesinlikle dışarıda güzelce olun sonra gidin. Çünkü orada o kalabalıkta gelişi güzel saç traşı yaparlar hoşunuza gitmez. Zaten dışarıda kestireceğiniz saçınız acemilik bitene kadar azcık büyüyor böylece izne giderseniz sizi birazcıkta olsa şekil verebileceğiniz bir saç haline geliyor.

Gitmeden önce götürmeniz ve götürmemeniz gerekenler:

Size her türlü şeyin askeriyede zaten verildiği söyleniyor ama traş malzemeleri, sabun, şampuan, tırnak makası, defter kalem, saat vs. gibi şeyler verilmiyor. O yüzden muhakkak bu malzemelerinizi alın. Eğer pek sık traş olmayan biriyseniz traş sonrası yüz bakım kremide götürün yoksa suratınız kavlamış deri parçalarıyla kaplanabilir. Eğer şampuan verirlersede Elenor adında tarihi 4 ay geçmiş bir şampuan verdiler, çok berbat çıktı, ama sabun vermediler gene. Hemen herkes cep telefonlarından saate bakmaya alıştığı için oraya giderken saat almak akıllarına gelmeyebilir ama askeriyede saat çok önemle şart. En ufak bir yere geç kaldınızmı azarı ve cezası çok canınızı sıkabilir. Ağrıkesici hap götürün ama girişte vermeyin. Çünkü izin dışında ilaç kullanımı yasak. Ama ilk günler ciddi baş ağırısı çekebilirsiniz, o zaman ağrı kesici alamazsınız. Başınıza birşey gelir diye vermiyorlar, haklılarda ama o ağrıyada başka çözüm üretmek zor.

Bozuk para götürün. Tadının neredeyse hiç anlayamayacağınız içeklerle doldu içeçek makinesi ve ülkerin nefret edeceğiniz birkaç çikolata, gofret ve bisküvilerinin olduğu makineler bozuk para ile çalışıyorlar. Kantinde ise para geçmiyor sadece orada verilen bir kontür yüklenip alışveriş yapılabilen bir kantin kartı ile birşeyler alabiliyorsunuz yada Ziraat Bakasının kredikartı ve bankamatik kartı ile alabiliyorsunuz. PTT kartı henüz geçmiyor ama ileride anlaşma yaparlarsa olabilirmiş. Askerlik namına eksik olan hemen herşeyide orada ancak kantinden alabiliyorsunuz.

Elbise götürmeyin, üzerinizde ne varsa öylece gidin ve öylece geri gelin. Çünkü hastaneye gitmeyecekseniz acemiliğiniz bitene kadar hiç sivil giyinemiyorsunuz, bu da hamallıktan başka birşey olmuyor. Ben telefon götürmedim ama götüren çok kişi olduğunu gördüm, yalnız burada telefon yakalatanlara olarak yüksek ihtimal tutanak tutulup dosyanıza eklenebilir. Ankesörlü telefonlar var onlarla idare ediverin.

Askerlikte Acemi Eğitim Süreci:

Ben çavuş adayı olarak yaptığım için eğitimleri bunun üzerinden anlatacağım. sizlere 21 günde pek eğitim veremiyorlar. Çünkü 21 günün neredeyse 7 günü full evrak işleri, yürüyüş işleri vs. ile geçiyor, geriye kalıyor 14-15 gün. Bu sürede de size verebilecekleri pek bir eğitim kalmıyor ancak temel bilgileri hızlandırarak anlatıp geçiyorlar. Uygulamalı olarak pek bir eğitim alamıyorsunuz. Uygulamalı olarak aldığımız eğitimlerden birisi silah tutma şekilleri, bu da çok lazım olduğu içindir belki, diğeride Tek Er muharebe savaş eğitim. Teker muharebe eğitimi 75 ve 90 günlük acemilik döneminde en çok detaylı verilen eğitimlerdenmiş ama biz sadece 2 gün bu eğitimi aldık. Bu eğitimde savaş alanında yürüyerek, koşarak, eğilerek, emekleyerek, sürünerek ve sıçrayarak ilerleme taktiklerini alıyorsunuz. Eğer bu eğitimi ciddiye almayıp sallabaş yaparsanız çok acı çekebilirsiniz, o yüzden ciddiye alarak yapmanız gerekmekte.

Bu dersler dışındaki neredeyse bütün eğitimler gene bu eğitim alanlarına götürülük oturduğun yerden dinlediğin eğitimlerden oluşuyor. Aslında bu kadar kısa bir süreç olduğu için en çok önem verilen eğitim yürüyüş yapmak ve marş söyleme eğitimidir. Burayı ekip olarak iyi yaparsanız çok kebap bir acemilik geçirebilirsiniz, eğer yapmazsanız bir ızdıraba dönüşebilir.

Askerlikte en çok bunaltan yer sayılma anları:

Acemilik sürecinde günün 5/2’si sayılamaktan oluşuyor. Bu anlar o kadar bunaltıcı anlar ki adama firar bile etirir. O yüzden şunun tüm acemilerin iyi bilmesi lazım ama çoğu çocuk kafalı oldukları için nedeyse hiç iplemiyorlar ve çok eziyet görüyorsunuz. Yemeğe gideceğiniz zaman, banyoya gideceğiniz zaman, revire gideceğiniz zaman, dersaneye gideceğiniz zaman, eğitim alanına gideceğiniz zaman, yürüyüşe gideceğiniz zaman, içtima zamanları kısaca askerlikte ne yapılacaksa önce herkes takımlar ve mangalar halinde hiza istikamet alınmış şekilde eksiksiz sıralanır, sayılır, sonra o an görevli komutana imzalatıldıktan sonra gidilecek yere götürülür. Geri getirildiğinde ise gene aynı işlemler yapılıp sıraya alınır eksik varmı yokmu kontrol edilir.

İşte bu süreç normalde en fazla 5 dakika alacak bir işlemken, çocuk kafalı diye tabir ettiğim (daha doğrusu kendini akıllı sanan mallar veya gerçekten mal olanlar dersem hakaret olur) bu yüzden çocuk kafa diye belirttiğim kişiler sayesinde ortalama 30 dakikalık bir işleme dönüşüyor. Zaten günde en az 6 ortalama 10 civarın böyle birşey olduğu için günde 6 saate varan bir sürede çömelmiş vaziyette bekliyorsunuz.

Neden böyle oluyor?

Kural şu, sırada konuşulmaz, sigara içilmez, hizasıs durulmaz. Ama millet biraz yanındakiyle samimi olunca susmaksızın konuşuyor, sus denilse bile gene konuşuyor, birde araya sus sus diyenler girince tamamen zıvanadan çıkıyor. Diğer bir sebep heran sigara yakan zırtapozlar. Komutan sigara içmek serbest demediği sürece sigara içmek yasak, ama bunu takmayan çok kişi oluyor, buda hem daha fazla bekleme hemde çök kalk cezasına sebep oluyor. Ulan 2 dk sabredip sussan sigara içmesen zaten sayıyı alıp serbest bırakıcaklar, sigara içmene izin vericekler ama gel görki birçok kişi bunu düşünmüyor.

Diğer bir kural sayı tam olmak zorunda. Eğer bir kişi bile yoksa gelene kadar genelde tüm takımlar olduğu yerde bekletilir. Bu duruma neden olan şeylerden birisi saatinin olmaması diğeride ziyaretçisi gelenler çavuşa ismini yazdırmadan ziyaretçi parkına gitmesidir.

Önerim şudur ki, oraya ilk gittiğinizde kalkın ve açık açık tüm bölükle konuşun. Bakın böyle böyle olunca böyle zararlar göreceğiz, eğer görmek istemiyorsak sayı alınana kadar susalım ve sigara içmeyelim, hizamıza girelim ve vaktinde içtimaya gelelim diye uyarıda bulunun, eğer hak verirlerde bunu uygularlarsa çok rahat bir acemilik sizi bekliyor demektir.

Banyo ve çamaşır yıkama:

Bizim askeriyede acemilerin haftada 2 gün banya günü vardı. Her bölüğe 2 saatlik bir süre ayırıyorlar. Dilediğin kadar banyo yapma hakkın var ama en son çıkanlar banyoyu temizlediğ için herkes biraz su vurup çıkmanın peşinde oluyor. Fakat haftanın 7 günü sabah 05:00-06:00 arasında temel ihtiyaç banyosu var, burada dilediğiniz gibi banyo yapabiliyorsunuz.

Çamaşır yakama için size kantinden bir set satın aldırtıyorlar. Bu sette temiz çamaşır torbası, kirli çamaşır torbası, temizlik malzemeleri çantası vs. gibi çeşitli şeyler varmış. İşte bu torbaya kirli çamaşırlarınızı koyup yıkamaya vermeniz gerekiyor. Fakat acemilikte kimse çamaşırlarını yıkatamıyor. O yüzden bu kısmı aklınızdan çıkarmanız lazım. Ben iç çamaşırlarımı banyo yaparken ayaklarımın altına atıyor ve banyomu yapakren iyice orada eziyordum. Çıkarkende sabun, şampuan ne varsa sürüp yıkayıp iyice sıkıyordum. Sonra kaloriferin üzerine atıp kurutuyordum. Sizde bunu yapabilirsiniz.

Usta birliğim ne zaman belli oluyor?:

Usta birliğiniz dağıtımınıza 1 hafta kala belli oluyor. Yani cuma günü dağıtımınız varsa bir hafta önceki cuma belli oluyor.

Atış eğitimi:

Atış eğitimine eğer komando değilseniz, sadece sınır karakollarına düşenlere atış eğitimi yaptırıyorlar. Onlarda 9 adet atış yapıyorlar. Daha önce hiç silah kullanmadıysanız da korkmayın. Yalnız tabanca yada av tüfeğiyle ateş ettim bana bişey olmaz diyede kendinize güvenmeyin. Atışlarınızı G3 piyade tüfeğiyle yaptırıyorlar. Bize askerlikten önce arkadaşlarımız hep şunu söylüyordu. Atış yaparken silahı omzuna sıkı oturtmazsan teper gözüne gelir, bilmem yüzünü morartır, kaşını açar falan gibi şeyler söylüyorlardı. Benim bu anlatımdan anladığım seni öküz tepmiş gibi tepecek oluyordu. Meğer öyle değilmiş. Silahı omzuna sıkı sıkıya yapıştırmana kendini kasmana gerek yokmuş. Yapman gereken silahın dipçiği ile omzun arasında boşluk kalmaması. Hafifden geriye çekiceksin ve omzunu sanki ileriden arkadaşın azıcık seni itecekmiş gibi sıkı tutacaksın. Yani biri önden itelerse kolun geriye gitmesin diye. Yani böyle yaparsan fazla teptiğini bile anlamazsın.

Diğer dikkat etmeniz gereken kuralsa atış yaparken ağzınızı açık tutmak. Eğer bunu yapmazsanız ciddi bir kulak çınlaması ile karşı karşıyasınız. G3 o kadar çok ses yapıyor ki insanı bu ses biraz tedirgin ediyor. Bizim arkadaşlar arasında babası polis olan ve çok çeşitli silahlarla atış yapmış olan arkadaş bile bu sese hayret etti. Bunu tetikleyen bir diğer unsurda poligonlar arası konulan ayırma tahtaları. Yalnız şunu söyleyeyim, atış yapmak insanı çok rahatlatıyor. O ana kadar ben bu askerliğe ne hata yaptımda geldim demekle meşgulken o atışı yaptıktan sonra sizi bir rahatlama, heyecan ve istek sarıyor. Ama ne yazık ki bu son atışınız olabilir. Çünkü askeriyelerimizde en çok yapmamız gereken eğitim eğer olursa acemilikte 9 mermi bide ustalıkta 6 yada 9 mermi atmak. Dahası yok.

Atışlarda iyi isabet almak için ise çok önemli 3 noktaya dikkat etmeniz lazım. 1.si nefesinizi derin derin alıp verip sakinleşmek, bu hedefe odaklamanız ve titretmeden atış yapmanız için çok önemli. 2.si tetik düşürmek denilen tetiği sıkmadan önce arasındaki boşluğu almak. Eğer almazsanız namlu sağ tarafa çekecek ve buda kurşunun hedefi bulmamasına neden olacak. 3.sü ise atışlarınızı tak tak tak diye peş peşe sakın yapmayın. Komutan ne kadar acele ettirirse ettirsin her atışınız arasında tekrar nefes kontrolü yapıp bedeninizi ve kafanızı sakinleştirip hedefe tekrar odaklamak olsun. Her atıştan sonrada tetik düşürmeyi sankın atlamayın, çünkü ilk atışta gürültü ve silahın tepmesi size garip gelirse tetik düşürmeyi çoğu kişi atlıyor ve 1. atıştan sonra hedefi ciddi manada saptırıyorlar.

Ama gene söylüyorum, bu sizi ürkütse bile çok rahatlatıyor.

Yürüyüş ve yemin töreni:

Acemilik kısa olduğundan bana göre komutanlar için en önemli iş iyi yürüyen asker. Çünkü yemin töreninde alayın en önemli komutanları, bazen şehrin valisi belediye başkanı vs.si oraya geldiği için iyi yürüyen takım iyi eğitilmiş takımdır algısı oluşturma çabası. Biz gittiğimizde bir uzman bize nasıl yürüneğini gösterdi tam biz ona alıştığımızda astsubay geldi şimdiye kadar öğrendiğiniz herşeyi unutun, asıl yürüyüş budur diye tören yürüşünü öğretti. İyice allak bullak olduk ama son 2 haftamızın büyük kısmı yürüş yapmakla geçti. Akşam yemeğini yiyoruz, bi yarım saat dinlenip hop stada inip tören yürüyüşü çalışıyoruz. İyi yürüyen bölük hemen staddan çıkıp dinlenmeye çekiliyor, kötü yürüyen bölük dönmeye devam ediyor. Ayaklarınızda bu çalışmalar yüzünden kısmı nasırlar oluşabilir, botunuza ortapedik birşeyler koymayı unutmayın.

4 tane marş öğretiyorlar size, Alay Marşı (yemin günü stada giderken söyleyeceksiniz), Asker Marşı (yemin etmek için masaya giderken söyleyeceksiniz), İzmir Marşı (yemin ettikten sonra yerinize dönerken söyleyeceksiniz) Akdeniz Marşı (yürüyüşünüzü yapıp staddan çıkarken söyleyeceksiniz). Birde stada ilk girdiğinizde Kıt a dur kısmında “Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır, toprak uğruna ölen varsa vatandır, Ayyıldız” diyerek durup yapacaksınız. İstiklal Marşı (zaten bunu hepiniz biliyor olmalısınız), amaaaa burada okulda söylediğimizden daha değişik söylüyoruz, birler okulda her mısranın son hecesini uzatarak söylüyoruz, örn: Şafak kelimesini Şafaak şeklinde uzatıyoruz, ama askerde Şafaaak şeklinde 3 a kadar uzatmanız gerekiyor. Bunda biraz zorlanırsınız ama birkaç kere toplu halde söyleyince alışıyorsunuz.

Tören yürüyüşümüze günlerce ses yayın üzerinden çalıştık, biz ses yayının düşük sesinden şikayet ederken tören günü bando getirdiler. Gördük ki onları sesi, ses yayından bile daha az çıkıyor. Bu yüzden şeref trübünü dışında bando neredeyse hiçbir yerden duyulmuyor, orada halk olduğu için ıslıklardan alkışlamalardan çok az duyuluyor. Günlerce çalışıp çok düzgün hale getirdiğimiz yürüyüşümüz tören gününde neredeyse berbat bir yürüyüşle sonuçlandı ve askerliğimizin acemilik dönemini Çok Şükür bitirip evimize geldik.

Not: Yukarıda bahsedilen marşları sayfanın en altında bulabilirsiniz.

İzin süreleri ve yol izni:

İzin kullanmayacaklar için yol izni:

Eğer izin kullanmayacaksanız size gideceğiniz şehir mesafesine göre bir gün veriyorlar. Örneğinin Balıkesir’den Diyarbakır’a verilen yol izni 2 gün. İstanbul’a 1 gün. Kısaca otobüs bir yerden bir yere kaç saatte gidiyorsa ona göre size gün veriyorlar. Bu rahatlıkla yetişebileceğiniz bir süre oluyor.

İzin kullanacaklar için yol izni:

İzin kullacağım diyorsanız yol izniniz maalesef yok. Yani size 1 hafta izin veriyorlar, bu 1 hafta askerlikteki izin sürenizden düşülüyor aynı zamanda bu sürede hem evinize hemde usta birliğinizi yapacağınız gere gitmenizde dahil durumda oluyor. Kısaca yol izni verilmiyor ve 7 günlük izninizin 2 günü yolda geçtiği için 5 gün izin yapmış oluyorsunuz.

Yol parası:

Yol parası izne gidilirken verilmiyor, sadece usta birliğinize gideceğiniz kısmın yol parası veriliyor. Örneğin izin kulanmadan ustabiliğinize giderseniz size bilet parası veriliyor. Ama izin kullanırsanız, örneğin Balıkesir’de askerlik yapıyorsunuz ve Ustabirliğiniz Ankara’ya düştü ama siz İstanbul’da izin kullanacaksınız. Bu durumda size sadece İstanbul’dan Ankara’ya gideceğiniz yolun parası verliyor.

Paralar ise ilk acemi birliğine gelirken PTT’ye yatıyor, Usta birliğine giderken ise Ziraat Bankası’ndan size hesap açıyorlar ve buraya yatırıyorlar.

Sosyal Faaliyetler ve Namaz:

Eğitim görmediğiniz her an gidebileceğiniz yer çok kısıtlı, ya gazinoda olmalısınız ya kantinde yada bölük önünde olmalısınız. Her bölüğün kendine ait gazinosu var. Bizimkisinde sadece 1 tanesinde digitürk vardı diğerlerin yoktu. Maçları izlemek biraz zor oluyor. Genelde yeşilçam filmleri izlemekle geçti bizim. Futbol, basketbol sahası var ama hafta sonu dışında oynamanız imkansız gibi. Kantinde langırtla playstation vardı, langırtı pek sevmem, playstation ise neredeyse hiç boş değildi, oynayamadım.

Namaz kılmak Balıkesir’de zor’a yakın birşeydi. Komutanlar namaz kılamazsın demediler ama Eğitim saatinde ise namaz kılmana komutanlar izin vermiyor, hemen kazaya bırak diyiveriyorlar. Ama abdestli olmaya çalışırsanız eğitimlerde 10-20 dk mola anları oluyor hemen o anda bir köşeye geçip kılın. Camimiz vardı, bazen kapalı bazen açık oluyordu. Kitliyorlar camiyi. Belki başka yerlerde açıktır. Ama tavsiyem muhakkak bir seccade götürün. Yoksa zorlanabilirsiniz. Benim yoktu kamuflajımı serip işimi görüyordum.

Benim acemilik eğitimim nasıl geçti?:

Senin askerliğin nasıl geçti derseniz askerliğimi yaparken çok zor geçiyor du ve yazacak çok dertli anılarım olduğunu düşünüyordum ama bitirip eve geldiğimde o sıkıcı günler bir anda geride kaldığı için düşünseniz aklınıza gelmiyor. Sanki normal bir acemilik yapmış gibi hissediyorsunuz.

Ama komutanlar ve üst devre nasıldı derseniz, üst devremizden hiç eziyet görmedik çok şükür. Yardımcı olmaya çalıştılar, iyi geçindiler bizlerle. Ama onları çileden çokça çıkardık. Uzmanlarımızın hemen hepsi iyi ve kafa adamlardı. Astsubaylarımızdan bazıları çok zorluydu yanlız. Mesela 1. Çavuş eğitim bölüğünde Piyade Başçavuş Gazi İlker Metinsoy diye bir astsubayımız vardı, bizi en çok zorlayan o oldu. Onun dışında fazla bir zorluk görmedik çok şükür.

Şimdi bu Cuma Usta birliğimize teslim olacağız İnşallah. Usta birliğimiz Ankara Çankaya Kara Harp Okulu Bakım Lojistik bölümüne çıktı. Sizlerden de orada olan varsa görüşürüz İnşallah.

 

ASKERLİKTE SÖYLENEN MARŞLAR

ALAY MARŞI

Annem beni yetiştirdi bu ellere yolladı
Al sancağı teslim etti, Allah’a ısmarladı
Boş oturma çalış dedi, hizmet eyle vatana
Sütüm sana helal olmaz saldırmazsan düşmana
Arş ileri, marş ileri
Türk askeri dönmez geri (bu satır 1 defa söylenecek)

Yastığımız mezar taşı, yorganımız kan olsun
Biz bu yoldan döner isek namus bize ar olsun
Ne şereftir ölmek bize bu güzel vatan için
Yanar yürek yurt aşkıyla daima için için
Arş ileri, marş ileri
Türk askeri dönmez geri (bu satır 1 defa söylenecek)

ASKER MARŞI (GÜNDOĞDU MARŞI)

Gün doğdu, hep uyandık, siperlere dayandık
İstiklalin uğruna da, al kanlara boyandık.

Sandılar, Türk uyudu, ata cenge buyurdu,
Türkün asker olduğunu, dünyalara duyurdu.

Ülkemiz, Türk ülkesi, aşık eder herkesi
Üstümüzden eksilmesin al bayrağın gölgesi.

İZMİR MARŞI

İzmir’in dağlarında çiçekler açar
Altın güneş orda sırmalar saçar
Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

İzmir’in dağlarında oturdum kaldım
Şehit olanları deftere yazdım
Öksüz yavruları bağrıma bastım
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

AKDENİZ MARŞI

Yaslı gittim şen geldim
Aç koynunu ben geldim
Bana bir yudum su ver
Çok uzak yoldan geldim

Deniz, deniz akdeniz
Suları berrak deniz
Karşımda yar ağlıyor
Gideyim bırak deniz

Rüzgarlardan atım var
Şimşekten kanadım var
Göğsümde al yazılı
Gazilik beratım var

Deniz, deniz akdeniz
Suları berrak deniz
Karşımda yar ağlıyor
Gideyim bırak deniz

“Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci” için 677 cevap

  • Maalesef bilgim yok orası hakkında. Ama polatlı küçük bir ilçe. Çöl gibi bir yer olduğu söylenir, kışları aşırı soğuk, yazlarıda çöl gibi yakıcıymış. Eğer topçu, füze okuluna düşmüş ise askeri imkanlar arasında en tertipli ve imkanlı yerlerden birisi olduğunu söylüyorlar, hatta internet cafe bile mevcutmuş.

 1. Isa bey merhabalar,
  Oncelikle ictenlikle tebrik ederim ilginize. Ben de hem yazinizi hem de sorulari ve sabirli cevaplarinizin bir cogunu okudum. Ne kadar ictenlikle ve sabirla cevaplamissiniz tum sorulari, ben de oncelikle kendim adina tesekkur ederim.
  Ben acemiliginizi yapip uzun uzun anilarinizi anlattiginiz il balikesirli biri olarak, nisanlimin da acemiligi subat 1 teslimiyle buraya dusunce sayfaniza ve yaziniza ulastim. Su an burada yukarida bahsettiginiz ictima, sayim, egitim, mars öğrenme ve cok-kalklari yasiyor o da. 🙂 Ancak mintika temizligi de yapiyorlarmis her sabah sanslarina:) ha bir de kalkis saati 6 olmus 6da uyanip 7ye dek mintika ve wc temizligi ardindan da 7de kahvaltya gidip 7.30da egitim icin hazir oluyorlarmis. An be an sordum valla 🙂
  Benim size sorum ise,burdan sonra 27subatta telsim olmasi gereken usta birligi Kibris/Guzelyurt 39.tumen 49.alay idi sanirim. Burasi hakkinda cevrenizden ya da duyumlarinizdan bilginiz var mi acaba? Yer nasil bir yer, genelde ne yapiliyor burada, spor cok fazla denilmis kimi forumlarda bir de sizden fikir almak istedim. Malum masallah bir askeriye doktoru kadar hastaliklar hakkinda bile detayli bilgi yorum ve tahminlerde bulunmussun.
  Simdiden tekrar tesekkurler, siz buradan yardimci olmaya çalışıyorsunuz. Sizin de hersey gonlunuzce olsun dilerim.
  Gulcin Ozbay

  • Rica ederim. Kıbrıs hakkında tek bildiğim benim komutanlarımdan birisi 3 yıl orada görev aldı. En çok şikayet ettiği noktalar ise;

   – Sıcak
   – Su sıkıntısı (yeri geliyor banyo yapacak su olmuyordu derdi ama şimdi mersinden oraya su için boru hattı çekildi bu sorun kalktı.)
   – Spor ve eğitim (Kıbrısın rum meselesinden dolayı çok sıkı denetlenen bir yer ve bu yüzden aşırı eğitim ve spor varmış.)
   – Uzun süre mesai. (normalde Türkiye de askerler geri hizmet görevlerini 4:30, 5:00 civarı bırakırlar, kıbrısta bu süre yanlış hatırlamıyorsam ya 6:30 yada 8:00 di. Yani orada biraz fazla mesai varmış, hem komutanlara haliyle hem de askerlere)
   – Onun dışın da herşeyinden memnun du.
   – Her zaman da derdi ankara da görev yapmak yerine keşke kıbrısta kalsaydım diye.

  • Isa bey tekrar mrb,:)
   Oncelik kibris hakkinda detayli verdiginiz vilguler icin tesekkurler. Sizi oldukca sorulara bogduk fakat doymadik sanirim.
   Nisanlimin daha evvel bahsettigim gibi kibris/guzelyurt 39.mekanize tumeni 49.piyade alayi agir havanci olarak cikti.
   Peki agir havanci hakkinda bilginiz var mi acaba? Napar bu havancilar acaba, havan topu atmiyorlardir sanirim ciddi ciddi ? saka bi yana benim arastirmalarimdan anladigim kadariyla sanirim gittigi alaydaki ihtiyaç durumu onemliymis ya da benim anladigim bu. 🙂
   Simdiden tesekkurler yeniden.
   Gulcin

  • Havancı, hava saldırılarına karşı savunma ve saldırı birlikleridir. Atış yaparlar ama eğitim atışları olur genelde. Tabi askerliği boyunca 1 defa belki hiç atış yapmayabilirler. Askeri birliklerinin arada bir denetlemesi falan oluyor, bu yüzden orada değişkenlik olur. Ama ona düşen havan silahının eğitimini sanki savaşta atış yapacakmış gibi verirler ona. Tabi alaydaki ihtiyaç durumu zaten en önemli kısım, doğru dediniz orasını. Genellikle teskere alacak birinin yerine yeni gelen askerlerden birini koyarlarki 1 yıl oraya tekrar asker ihtiyacı olmasın. Ama hiçbirinin yerinde eksiklik yoksa o zaman daha fazla asker lazım olan noktaya yardımcı olarak koyarlar, sonra önündeki askerler teskere aldıkça o geçer oranın başına.

  • Tekrar cok teşekkürler,
   Uzun aciklamaniza ve asker sevgili, es, nisanlilarina dahi yardimci olmaya calismalariniza. 🙂
   Ömur su an ustaligi icin bahsettigim gibi, Kibris Guzelyurt 39.mekanize tumeni 49.piyade alayina Agir Havanci olarak teslim oldu. Indigi gibi havaalanindan kibris turkcell hattini almis, haber verebildi yalnizca. Kisaca bahsettigi kadariyla da buradan bahsetmek isterim ki daha sonrasinda onun gibi buraya gidecek diger askerlere ve sevdiklerine arastirmalari icin fikir olur belki.. Ilk gunden kisaca bahsettigi kadariyla, 15.00 sularinda havaalaninda idi, inzibatlara teslim olduktan sonra alaya ulasmalari 18.00i bulmus. Bulunduklari yer genelde kibristaki birliklerinin bir cogunun olduğu gibi Guzelyurda bagli Mevlevi koyundeki bir alay imis. Ertesi gun de havan toplarini çıkarmışlar tabi siradan egitimlerini de yapmışlar sanirim. Oldukca yorgun geliyordu sesi. Ancak askerlik bu mantik aranmasa da egitimi ve yoruculugu olacak napalim. Yalnizca dikkatimi ceken yemek ve kantinin olmadigiydi. Yani aclik biraz zor olacak sanirim.
   Bakalim bilgi aldikca aktarmaya da calisirim sizlere.
   Tekrar tekrar tesekkurler ilginize.
   Sizlere de iyi niyetiniz gibi guzellikler dilerim.

  • Bende bu bilgilendirmeniz için size çok teşekkür ederim. Ayrıca kıbrısta askerlik yapmak isimli kısa bir yazı yazarsa onuda sitemde onun adıyla kıbrısta askerlik yapacaklara bilgilendirme olsun diye seve seve paylaşırım. Şimdiden çok teşekkürler.

 2. Isa bey merhaba benim erkek arkadaşım 1 Şubat günü sülüs tarihi var katıldığı tarih ne olabilir acaba birde şu an tokat merkez de usta birliği nereye düşebilir bir fikriniz var mı?

  • 1 Şubatta askerliği başlamış oluyor. Usta birliği nereye düşer dersen her yere olabilir. Usta birliğinin neresi olacağını kimse bilemez. Nerede asker biterse o yere düşer. Türkiye’nin her yerinde asker olduğuna göre her yere düşebilir.

   Bunu kestirmek imkansıza yakın gibi birşey.

  • Balikesir Bakim Merkez Komutanligi kisa donem Subat 1 teslimlerin 24 subat cuma gunu imis. Isa beyin de dedigi gibi..

 3. MERHABALAR bennim erkek arkadASIM 2 subatta teslim oldu balikesir acemi birligi ama kisa donem oradan kibris guzelyurt tekrar baska bir yere gonderirlermi bunu merak ediyorum ve iki yer de askerlik yapmak nasil bir durum yerler hakkinda hicbir bilgimiz yok

  • Yok kıbrısa gittikten sonra fazla başka yere giden pek yok. Ayriyetten ben burayı sevmedim, başka yere gitmek istiyorum gibi bir seçenek yok, ama gönüllü olarak doğu da askerlik yapmak istiyorum diye başvurursa o zaman dikkate alırlar.

   Ama kıbrısta askerlik yapanlar hep memnunlar.

  • Merhaba Kaira, benim nisanlim da Kibris/ Guzelyurt 39.mekanize tumeni 49.piyade alayina Agir havanci olarak gidiyormus. Senin erkek arkadasin da ayni alaya mi gidiyor acaba bilgin var mi canim?
   Simdiden Allah kavustursun ayrica. ?
   Gulcin

  • Yemin törenleri tüm acemi askerler için aynı gün, sadece daha fazla acemilik yapanlar yemin töreninden sonra bir yere gitmeyip eğitime devam ediyorlar, diğleri de ustabirliğine gidiyor.

   7/1 askerlerin yemin töreni bir aksilik olmazsa 24 Şubat Cuma günüdür kesine yakın ihtimalle.

 4. Merhaba sevgilim bugün teslim olacak erzincan topcu egitim tugay komutanligi cikti acemi birligi uzun donem acemiligi kac gun surer ve usta birligi nerelere cikar acaba

  • Tankçı, topçu gibi özel silah kullanımındaki eğitimler diğer acemilere göre daha uzun sürmekte. Acemi birliği tam kaç gün sürer bilmiyorum ama ya 45 gün ya da 60 gün sürebilir. Zaten birliğinde onlardan sorumlu usta askerlere sorsa onlar topçuların acemi eğitimi tam olarak kaç gün olduğunu söylerler.

  • Darbeden önce olsaydı tanklar Türkiye’nin hemen her bölgesindeydi, marmara, ege, iç anadolu, doğu vs. Ama darbeden sonra büyük kısım tankları doğu bölgelerine gönderdiler, ama halen diğer bölgelerde de var. Yani darbeden önce Türkiye’nin hemen her bölgesine düşme ihtimali vardı, ama şimdi %40 tahminle doğu, diğer oranda da diğer bölgelere çıkabilir.

 5. İsa bey merabalar,kardeşimi burdur ulaştırma 58.alay olarak teslim ettik.Kendisini tankçı yapmışlar,nasıl eğitim alır birde 60 gün orda yapacakmış askerliğini neden bu kadar bilgi verirmisiniz,

 6. Hocam hayırlı günler benim sözlüm şubatın 3unde samsuna çıktı acemi birliği ama kendisi diş teknisyeni ve mesleğini orada devam ettirebilmek için bi rapor doldurdu bunun yanısıra uzmanlık içinde şöyle sol gozunde %60in üzerinde goremiyor bulanık görme uzağı gorememe gibi sıkıntı si var çürük raporu alabilir mi

  • Şimdi 2 gözü yada tek gözü toplamda 14 derece bozuksa kanuna göre çürük alma sınırında olmakta. Şimdi %60 oranında göre kaç dereceye denk geliyor bilmiyorum. Fakat bir yerde okuduğum bilgiye göre gözde %35 civarı görme sorunu engelli vatandaş sınıfına girebiliyormuş. Eğer %60 bu durumda ise çürük alır. Öncelikle hemen göz doktoruna gidip bunu ölçtürsün eğer 14 derece yada fazla çıkıyorsa tek gözündeki görme sorunu hemen askerlik şubesine gidip çürük için tekrar muayeneye gitmek istesin. İşlemlerini tamamlasın çürüğünü istiyorsa alsın. Yoksa teslim olduktan sonra anca çürüğü ustabirliğinde alır, acemi birliğinin bitirene kadar sonuç vermeyeceklerini düşünüyorum. Doktorlar genel de çok sert acemi birliğinde.

   Doktor olarak askerliğini yapma durumu ise yüksek oran. Çünkü sağlık bölümü mezunu askerler el üstünde orada.

 7. Selamun aleykum.. Erkek arkdsm kisa dönem askerliğe gitti başlangıç 30 ocak teslim 1 subat.. Kaç gün şafak kaliyo kafam karsti herkes farkli söylüyor izin kullanmadan.. TSK ederm

  • Aleykümselam. Kısa dönem askerlik süresi 181 Gündür. 30 Ocak başlangıç demek askerlik başladı demek. Şuan da bugünle birlikte 4 günlük askersin, kaldı 177 gün askerlik. Askerlikte artık ikamet adresinle usta birliğin arasında 1000 km’lik mesafeye kadar 1 gün teskere yol izni veriliyor, 1000 km üstü 2 gün yol. Eğer senin ki 1000 km altı ise oradan da 1 gün askerlik düş, kaldı 176 gün. 12 gün de izniniz var kaldı 164 gün askerlik. Bu arada izne gidip gelenlere artık yol izni yoktur bilgin olsun. Eskiden veriyorlardı ama artık yok.

   Askerlikte normal de takdir belgesi 1 gün erken teskere demek ama bu belgeden dolayı erken teskere vermek alay komutanının yetkisinde. Eğer askerlik yaptığın yerde öyle bir imkan varsa birazda takdir belgesi topladın mi baya iyi olur senin için.

 8. hocam selamlar ;
  ZH.BRL.OKL. VE EĞT.TÜM.K.LIĞI/ANKARA ETİMESGUT a düştüm buranın acemilik süresi ne kadar bir bilgin varmı son olarak
  MUV : ZH.İS. TEÇHİZATI (MYN.SİL.TNK.K.ÇVŞ.) açılımını merak ettım tam olarka nedir ne yapar ?

  • Zırhlı birlik okul ve eğitim tümen komutanlığı / Zırhlı istihbarat teçhizatı (incisözlük @throwhead’dan alıntı)

   Orası hakkında bildiğim Türkiye’nin en kalabalık asker bölgesi olduğu, acemi birliği olsun, diğer şeyleri olsun 40bin’e yakın askerin bulunduğu bir bölge olduğu söylenir etimesgut için. 3 hafta olacağını düşünüyorum süresinin. Eğer okuyan arkadaşlardan birinin bilgisi varsa, detaylarını onlardan da bekliyoruz.

 9. Merhabalar uzmanlık için Manisa Kırkağaç 6. jandarma komando eğitim alayına çıktı atamam sizce nasıl ordan nereye düşerim ve bu askerlik olayını önerir misiniz

  • Komando demek doğu demek. Şimdi doğuda da her ile düşme imkanın var. Ne desem tutturamam. Çünkü Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Urfa vs. her yer eşit oranda. Çünkü hemen hemen hepsine aynı sayıda asker düşüyor. Ama şöyle yapabilirsin. Askerlerin takıldığı forum sitelerine bak. Geçen sene 6/1 ve 6/2 komando adayları en çok hangi şehirlere düşmüşlerse, sende büyük ihtimal oralara düşebilirsin.

  • Pardon uzmanlık kısmını sonradan farkettim. Şimdi uzmanlar hep en altta oldukları için stresli bir süreciniz olur. Ama zevk meselesi. Bizde bi uzman çavuş vardı Ahmet Uzman. Kendisinin kiralık dükkanları vs. vardı. Durumu iyiydi. Ama keyif aldığı için uzmanlık yapıyordu.

   Birde ilk önce şark görevi mi normal görev mi seçme hakkı veriyorlar. Derdi ki keşke önce şark görevine gitseydim. Ayrıca şark görevi yapıp da batıya gelenler özellikle Ankara’ya gelenler keşke doğuda kalsaymışım derlerdi. Batı fizik olarak kolay ama sinir olarak çok yıpratıcı. Doğu da fizik olarak zor ama kafalar hep ferahmış ve komutanlar arasında olsun askerler arasında olsun, dostluklar mükemmelmiş.

 10. Selamun Aleykum ben Bitlis’ten İzmire gelecem 1 inde teslim olmam gerek ama sınavım var ayın 4 ünde 5 inde teslim olsam sıkıntı olur mu

  • Aleykümselam. Sadece teskeren gitmediğin gün kadar uzar. Komutanlar bir sıkıntı yapmaz. Lakin bazen geç katıldın diye TSK eve ceza makbuzu yolluyormuş. Tabi gelişi güzel şekilde. Çünkü geç teslim olanlardan tanıdığım kişiler arasında sadece 1 tanesine ceza kesmişlerdi 120 tl civarı. Diğerlerine hiç ceza gelmemişti.

 11. Merhabalar. İZMİR GAZİEMİR ULAŞTIRMA 1. TABURA gidiyorum 15 MART’ta B grubu olarak. Bu tarihte gidecek olan arkadaşlar yoruma cevap yazarlar ise görüşelim konuşalım. İsa bey sizede bir sorum olacak. Şimdi ben B grubu düştüğümde herhangi bir değişiklik oluyor mu askerlik şartlarımda?

 12. Merhaba,
  Ben 27 yaşındayım. Açıköğretim fakültesinde okuyorum. Ailemin kendi işinde çalıştığım için mezun olduğum bölümde çalışmama izin vermiyorlar. Bende tecili bozdurup gitmek istiyorum. Geldiğimde de kendi işimi yapmak istiyorum. İki önlisans bölümünden mezun oldum. Biri yönetici asistanlığı, diğeri de sağlık bölümünde mezun oldum. Askeriye de kendi alanımla ilgili bir yere verirler mi? Önlisans diplomaları etkili olur mu? Bir de kendimden yaşça küçük arkadaşlar olacak sıkıntı olur mu?

  • Şimdi bende 29 yaşında gittim askere, bitirdiğim de 30 yaşımdaydım. Askerlikte meslek çok mühim değil dostum. Şimdi benim zamanımda 31 yaşında bi kısa dönem geldi, kendisi Boğaziçi üniversitesinde Yardımcı Doçent’di ama adamı bakım bölüğüne vermişlerdi. Yani tamirat, tadilat bölümüne bakan bölüğe.

   Yaş olarakta sen onlara uyum sağlıyorsun bir miktar, birde genellikle yaşı büyük olanlarla arkadaşlıkların da oluyor. Çünkü 4 yıllık mezun kısa dönemlerden de geliyor oraya, onlarda yaşça senle aynı durumda oldukları için onlarda kafa dengi oluyor. Fakat ben genelde onlarla değil uzun dönemlerle arkadaşlık kuruyordum. Kısa dönemler hep kendini saldırı altında hissettikleri için çıkar ilişkisini ön planda tutarak hareket ediyorlar, uzun dönemler ise daha samimi davranıyorlar sana.

 13. Merhabalar,
  Dün itibari ile askerlik şubesine gidip işlemler yapıldı. Muayene için sağlık ocağına gittim, 8 Yaşımda iken açık kalp ameliyatı oldum (ASD) Kalp deliği vardı onarıldı. Kardoyolojiye sevk etti. Askeri hastanede ki kardoyoloji mi yoksa devlet hastanesindeki mi ilk sorum. Ek olarak birliğinizde hiç var mıydı benim durumumda olan. Yani ne derler ne olur. Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

  • Birliğimizde ameliyat olup gelmiş olan yoktu ama askerde iken birisi revirde görev alıyordu, öylesine bi ekgye sokmuş kendisini, doktor demiş senin kalbinde sorun var galiba, hastaneye sevk etmişler, kalbinde sorun çıktı hemen çürük verip gönderdiler askerliğinin bitmesine 3 ay kala. Askeriye de yetkili askeri hastanedir, eğer askerliğini yaptığın şehirde askeri hastane yoksa o zaman devlet hastanesine gönderirler. Hastane ne derse askeriye ona uyar. Mesela hastane askerliğe el verişli değildir derse, sen istesen bile artık seni askere almaz çürük verirler.

 14. Merhabalar,
  02.02.17 Tarihinde Manisa/Merkez Acemi birliğini K.KTugay K MUhabere çavuş olarak vatani görevimi yerine getirmek için teslim olacağım yer ve başıma gelecekeler hakkında bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.Acemi eğitimim kaç gün sürer ?

  • Acemi eğitimin 3. hafta bitiminin ilk cuması bitecektir. Manisa dan acemilik yapıp bizim birliğimize gelenler vardı, memnundular manisadan. Hatta teskere alınca otobüsü baştan ayarlayamadıkları için izmire geçip oradan evine gitmişlerdi. Sende biletini 10 gün önceden ayırt bence.

   Acemi birliği süreci ise benim Balıkesir’de yaptığımla aynı durumda. Onları baz alabilirsin.

 15. gayet bilgilendirici bir forum olmuş elinize sağlık. ben 97/1 kd er tankçı olarak acemi birliğim burdur merkez eğitim tugayına ordan da usta birliğim denizli merkez 11. komando tugayı tankçı taburuna çıktı. sorum acemi ve usta birliklerim birbirine çok yakın direk gitmeyi düşünüyorum yol olarak 1 gün mü yine izin verilir yoksa aynı gün mü olur? usta birliğinde sınıf değişir mi? 30.01 sevk tarihim yemin törenini 17.02 olarak 3 hafta mı baz almak gerekiyor yoksa değişebilir mi ve genel olarak çıkan yerler hakkında varsa bir bilginiz duymak isterim. şimdiden teşekkür ederim

 16. Selamlar faydalı bir yazı olmuş?
  Ben 1 şubatta kütahya hv.k.k lığında uzun dönem er olarak gideceğim ve acemilik süresi nasıl olur neye göre belirleniyor onu merak ediyorum. Bilginiz var ise cevaplarsanız sevinirim iyi günler…

 17. Merhabalar öncelikle çok faydalı bilgiler paylaştığınız için teşekkür ederim. Kısmetse 1 Şubatta Balıkesir merkez il jandarma da kısa dönem olarak askerliğime başlıyacağım. Sanırım çekilişle ilçere dağıtıyorlarmış bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz ? Birde tecilimi bozdurup muayne olduktan sonra sağ dizimden bir problem yaşadım mr sonucunu bekliyorum eğilip kalkmam da sıkıntı yaratıyor. Normal yürümemde problemim yok .Birliğime katıldığımda bunu dile getirirsem kaytarıyor olarak düşünürler mi ?Nasıl çözebilirim bu sorunu ? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Öncelikle çekiliş hakkında maalesef bir bilgim yok, eğer siz durumu öğrenirseniz bizle de paylaşırsanız, yazı içerisine bunu da eklerim ki başkaları da faydalansın.

   Şimdi sağlık için ise seni çok fazla zorluyorsa, muhakkak bildir, yoksa eziyete döner, hatta sağlığın bozulur. Acemilik eğitimi aslında usta birliği eğitiminden daha zordur komando olmayanlar için. Ama aşırı zorlamıyorsa acemi birliğini bitir, sonra usta birliğine gittiğinde revircinden sevk iste, revire gidince de doktora söyle, raporlarını göster, o zaten anlar ama yasal olması için o da seni askeri hastaneye sevk edebilir, oradan da raporunu alınca sana spor ve eğitim gibi işlerden muafiyet raporu yazar. Komutanın buna uymak zorunda kalır. Kimse öyle düşünmez dostum. Sağlık mühim, cephe de çarpışma olsa ayrı ama mevzu da sadece hizmet edeceksin, bu yüzden sağlığını koru derim.

 18. Selamun aleykum hocam ben acemi birligini bilecikte bitirip ankara gazinoya düstum cok lanet bi yer sabah8 aksam 12ye kadar calsyodum kendimi rdmye verdim ve burdan yer degıstrmek icn rapor aldım benim yerimi kesin degiştirlermi suan ben hicbsy yapmıyom bekletiyolar hic birseyde soylemiyorlar

  • RDM’nin verdiği raporlara komutanlar büyük oran da uymaktalar. Hatta RDM’lik biriyle takışmak komutanların en çekindikleri meseleler. Sorunun hallolur Allah’ın izniyle. Ama komutan sana takmışsa yasal bekleme süresini sonuna kadar kullanmak istiyor olabilir. Yasal bekleme süresi ne kadardır bilemiyorum, onu rdm doktoruna sorabilirsin. Ayrıca RDM askeriyeden bağımsız bir kurumdur, askeriyeden emir almaz, emir de veremez, sadece tavsiye verir. Yanlız bazı noktalarda da verdiği raporlar kesin yerine getirilecek diye birşey yok, rdm doktorunun yazdığı raporlar tavsiye niteliği taşır. Fakat dediğim gibi RDM kişisi Allah muhafaza kendine bir sıkıntı vermesin diye oradaki tavsiyelere çoğunlukla uyuyor komutanlar.

   Seni de anlıyorum, arkadaşım da yanlış hatırlamıyorsam Genelkurmay yada onun yakınındaki birliklerden birinde askerlik yapıyordu. Bahçe gazino da çalışıyordu. O da sabahın köründe kalkıp askeri kıyafetini giyiyor, içtimasına çıkıp kahvaltısını yapıyor, sonra sürekli kendi ütülediği garson kıyafetini giyiyor, bahçe gazinoya gidip ortamı temizleyip masaları hazırlıyor, sonra geri gelip garson kıyafetini çıkarıp tekrar askeri kıyafetini giyip eğitim ve spora katılıyor, ardından gelip duş alıyor, tekrar garson kıyafetini giyip gazinoya geçiyor, tüm komutanların ve onların aile ile misafirlerinin yemek servislerini alıp masaları toparlıyor, sürekli temizliğini yapıp gece 10 ila 12yye kadar çalışıyorlarmış. Sonra gelip kıyafetini temizleyip, ütülenmesi gerekiyorsa ütüleyip asıyormuş, ardınndan o gece nöbeti varsa nöbetini tutuyormuş, arta kalan zamanlarda da vakit varsa uyuyormuş. Askerliğin 15 ay olduğu dönemler. O yüzden seni iyi anlıyorum.

  • Yemekler kimi askeriyeler de özel firmalar tarafından kimi yerler de ise askeriyenin kadrolu memurları tarafından verilir. Askeriyenin yemekleri gününe göre lezzet de değişiklik gösterir. Çok kötü de değil çok iyi de değil. Ama fazlasıyla doyarsın.

   Banyo çok iyi. Hatta komutanlar askerler hergün banyo yapsın istiyor. Sürekli sıcak suyun oluyor. Bazen kazan dairesinde kazanda sıcak su bittiği oluyor o zamanlar bir iki saat yeni sıcak suyun gelmesini bekleyebilirsin.

   Başka ilçelere gönderilme işine hiç girme, çünkü cooook küçük oranda kişiler başka ilçe ve illere sevk edilir.

  • Evet, boy kilo ideal. Fakat komando olmak istiyorsan mayısdan sonra koşu antremanlarına başla ve temmuz ayı boyunca 2 günde bi 10 km koşu yap. Neden dersen boy kilo oranın 8-9 kilo fazla, acemi birliğinde üzerinde kıyafet, bot, techizat ile ciddi bir ağırlık oluyor ve eğitim yerine koşarak genellikle gidiyorlar. Biraz ham isen dediğim şekilde alıştırma yap ki acemilikte zorluk çekmeyesin.

 19. Kisa donem oldugum icin nobet tutar miyim? Daha dogrusu kisa donem oldugum icin nobeti ayarlama gibi genelde bu tur isleri kisa donemlere vermezler mi?

  • Nöbet askerliğin temel taşıdır. Nöbet tutmayan asker yoktur. Nöbet saatlerini yazıcı ayarlar. Tüm karar ona bağlıdır. Ama haksızlık olduğun da bölük astsubayına bildirirsin müdehale eder, ama onda da önemli durumlarda. Yani başkası haftada 4 böbet tutarken sen 6 nöbet tutuyorson o kadar karışmaz kolay kolay.

   Yazıcılar uzun dönemler arasında bilgisayar kullanmasını bilen varsa ona verilir. Kısa dönemlere pek fazla kritik noktalar da görev verilmez. Sebebi uzun dönem daha fazla duracağı için işi bilen adamlar sürekli değişmesin diye böyle. Ama uzun dönemde o pozisyona geçecek eleman yoksa kısa dönemden mecburen koyarlar.

   Açıkçası yazıcı olayım diyorsan bölüğünüzün sayısı 30’dan az ise pek tavsiye ettiğim bir kısım değildir. Bizde 16 asker vardı ben yazıcıydım ve çok sıkıntılıydı. Ama sayınız fazla olunca yazıcılar nöbet tutmazlar, o zaman rahat olur.

 20. Selamin aleykum. Aciil olarak kisa donem askerligim acemilik samsun 15 piyade egitim tugayi usta birligim ise trabzon askere alma bolge baskanligi trabzon merkez. Ozellikkle usta birligim hakkinda varsa bir fikrin paylasirsan sevinirim

  • Avni aker stadının dibindeki ASAL (askere başvurma bürosu) da memur gibi çalışacaksın. Akşam 5 ten sonra kafa rahat, şehrin merkezinde, sahile 400,500 mt mesafedesin. Ben orada askerlik yapmak isterdim mesela. Tek sıkıntın şu olacak, nöbet saatlerinde çok fazla sadece. Sebebi asallar da çok fazla asker olmaz, 10,20 arası, tüm görev ve nöbetler bu askerler arasında pay edilir, günlük ortalama 6 saat nöbetin olacaktır.

   Birde eğer binanızda bir komutan sürekli ikamet etmiyorsa akşamları sıkıntı fazla yaşamaz günlük gülistanlık geçebilir askerliğin. Benim mahalleden bi arkadaş 94/4 tertiplerden muğlada asal’da görev yaptı, rdmlik oldu, sebebi asal sorumlu komutanı asal şubesinin üst katında ev tutmuş, evi oradaymış, bu sebeple 5te mesaisi bitip eve gitse bile evi bi üstte, en ufak şeyde askerleri sürekli teftiş edip, baskın veriyormuş. Eğer sizde de öyle bir durum olursa, zorlanabilirsin, tabi uyum sağlarsan o koşullara, gene de avantajı çok.

 21. Merhaba kardeş ben uzun süredir yoklama kaçağıyım . sağlık sorunlarım nedeni ile gitmedim askere . şuan yaşım 27 boyum 1.60 kilom ise 100 kg. Benim çeşitli sağlık sorunlarımda var sence durum ne olur . Şubeye gidip askere gitmek istediğimi belirteceğim .

  • 1.60 boyda çürük alma sınırı 91 kilo, senin 9 kilo fazlan var. Direk çürük alma ihtimalin pek yok gibi ama hava değişimine bir iki kere gönderip eğer kilonda bir değişme olmazsa çürük alırsın. ayrıca diğer sağlık sorunların da sorun teşkil edecek düzeydeyse bu kilo ve diğer sağlık sorunları yüzünden belki gitmeden çürük verebilirler.

  • Asker iken bildiğimiz trafik çevirmesi olana mı? Eğer öyleyse girmedim ama sık sık uyardılar. Özellikle ev izinleri, çarşı izinleri gibi dışırada olduğunuz izinlerde kesinlikle araç kullanmanız yasak, yüzmeniz yasak vs gibi bir sürü yasak içerein uyarılar okutuyorlar.

 22. Merhabalar,

  Yazınız ve sorulan sorulara hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederim.

  Benim de size bir sorum olacaktı. Geçen yıl sol ayak aşil tendonum kopmuştu. Bunun ile ilgili ağır bir ameliyat ve sonrasında fizik tedavi süreci geçirdim. Sol ayak topuğundan baldıra kadar ayak açıldı ve 25 dikiş ile geri kapatıldı. Şuan sadece yürüyebiliyorum ve bu da bir zaman sonra ağrı yapıyor. Ayrıca belirli zamanlarda da aksama oluyor yürümemde. Diğer bir sorun da spor ayakkabıdan başka bir ayakkabı giyememem. Bunun sebebide topuğun hemen üst kısmında ağır ve fazla sayıda dikiş olduğu için o bölge iç bükey yerine dış bükey şeklinde. Spor ayakkabı dışında ayakkabılar o dışbükey eti kesip kaldırıyor.

  Şubat celbinde yedek subay aday adayı olarak askere gidiyorum. Sizde bu durumun akıbeti ne olur? Spordan muafiyet mi yoksa başka bir durum mu?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Saygılarımla,

  • Dostum bu sağlık şartların da askerlikten çürük vermezler ama sana doktorun tavsiyesine göre dilersen terlik dilersen spor ayakkabısı istirati verir. Yürüyüşlere ve spora katılmama muafiyeti verir. Yanliz yedek subay olacağını sanmıyorum. Bu sağlık şartların da yapamayacakları %99.9 gibi bir oranda. Çünkü yedek subaylar askeriye de ana eğitimin için de yer almakta, sen bu şartlar da zaten yürüyüşte bile sıkıntıdasın. Askerliğini düz kısa dönem yaparsın. Büyük ihtimalle de verecekleri görev gece koğuş nöbetçisi olursun. Ayrıca düştüğün bölüğün astsubayına da bu görevi teklif et. Çünkü askerler arasında en değerli görevlerden birisidir, asker açısından.

  • izmir gaziemir 7/1 1. ulaştırma taburuna gideceğim bende. fakat B grubu düştüğüm için 15 marta ertelendi. ben gelesiye sen ustaya teslim olmuş olursun :))

 23. Abi peki Rdm olursam psikiyatriden ne olur ne gibi dezavantajları ne gibi avantajları var ? Benim sicilimde teskeremde Rdm neyi etkiler. Ailem ve arkadaşlarım olma diyor ve son bir soru ben lise mezunuyum ünüversite terkim ısparta da acemiliğim. Acemilikte lise mezunu olmamın bir faydası olurmu çavuşluk filan. İlaçlara gelirsek artık kullanmiyorum. Herşey için teşekkür ederim çok sağol isa abi 🙂

  • Artık kullanmıyorsan fazla bir sıkıntı yok. Çavuş olmak pek bir avantaj sağlamıyor. Normal şartlarda er gidip nöbetini tutar ve istirate geçer, fakat çavuşlar nöbeti tam gün tutar. Birçok yerde çavuş sürekli on planda olur. Yani pek rahat bir görev değil aslen. Rdm senin teskere de yazmaz, ayrica ileride askerlikle ilgili bir nokta da önüne çıkmaz. Ben rdm olarak gitmedim askere ama askerlik içerisin de rdm oldum ve teskere mi de öyle aldım. Eğer komutan kıl ise rdm ye takar değilse rdm leri çok serbest bırakır. Karar senin. Her yerde rdm lerin durumu aynı değil. Kimi yerde krallar kimi yerde de en eziyet görenler rdm ler. Sıkıntılı açıkçası.

 24. Selamınaleyküm abi bütün azını yorumları cevapları tek tek oksum eline sağlık. Ben 97/1 Şubat 4 de Isparta te. Müc. Komando olarak gidicem acaba önerilerin neler ? 55 kiloyum 172 boyundayım. Psikaytri ilaçları kullandım bunları söylesem mi ? Yada ben kamonda olmak istemiyorum böyle söyleyeyim napabilirim lütfen yardımcı olurmusun 🙂

  • Eğer psikiyatri ilaçları kullandıysan söyle. Askerde her işten anlarsan en çok çileyi sen çekersin. Bu ilaçlar seni bazı yönden zorlayabilir ama bazı yönden de çok avantajları var. Yanlız psikolojik seviyen rdm olacak seviyedeyse seni Tekirdağ Malkara gibi yerlerdeki bölümlere gönderirler sadece nöbet tutarak askerliği tamamlarsın. Bazı arkadaşlar vardı usta birliğinde onlar oraya gönderilmişti, rdm kavga sorunları yüzünden. İyiki gelmişim diyorlardı. Bazıları da keşke eski yerimde kalsaymışım diyordu.

   İlaçları halen kullanmıyorsan onu belirt. Komando olmak istemiyorum desen de komando olmamak senin elinde değil. Muayene esnasında oradaki komutanlar seçiyor askerlerini. Sen benim askerim olacaksın komando olacaksın dedi mi iş bitti.

 25. Hocam selamun aleykum ya benim sirtimda skolyoz var benim bu skolyozumdan dolayi muanede sorun çikarmi yani çuruk verip muaf olunurmu bir sormak istemistim bunun cevabini verirseniz çok makbule geçer tesekkur ederim

  • Şimdi senin ayakta durmanı yürümeni ciddi oranda etkiliyor mu? Eğer fazla bir etkisi yoksa çürük vermezler. Sadece askerde revire gönderirler oradan hastaneye sevk ederler 6 aylık spordan muaf verirler. Geri hizmetlere bakarsın. 6 ay sonra tekrar hastaneye sevk istersin bir daha 6 aylık spordan muaf alarak askerliği tamamlansın. Birde derecesi %10 dan aşağı ise pek bir etkisi olmaz, normal askerler gibi yaparsın askerliğini.

 26. merhaba abi bende nasip olursa şubat 4 de gidiyorum sırtımda 10 cm kadarlık dövme var bunun bana dezavantajı olurmu bide önlisan grafik tasarım mezunuyum bunu dikkate alırlarmı askeriyede teşekkür ederim şimdiden 🙂

  • Dövme askeriye de bir sorun teşkil etmiyor. Zaten askerliğin boyunca sırtını bir komutanın görme olasılığı çok düşük.

  • Diploma da pek bi etki yok. İlk okul mezunu ile doçent olmuş bi üniversiteli de aynı durumda orada. Bizde vardı bir tane doçent mıntıkaya da en çok o giderdi. Sadece bulunduğun yerde senin mezuniyet bölümünle yada ona yakın bi bölüm ihtiyacın da seni o göreve verirler tek etkisi o. Misal sen botanik ürünlerinde doktora yapmışsındır. Bu iyi o biçer iyi ağaç diker derler ve verirler seni bu işlere. Kıstas bu şekil de askeriye de.

 27. merhaba hocam. ben 2018 e kadar tecilliydim okul sebebiyle. tecili bozdurdum subatta gidecegimi dusunurken mart 17 DK olarak gidicegimi ogrendim. Askerligi bir sekilde erteleyip mayos ta gitme gibi bir durum var midir. DK ile ilgili bir ton kotu yorum ve tecrube var. Beni aydinlatirsan cok makbule gecer. Tesekkur ederim

  • Yok dostum, en kralı aslında DK’dır. Bakma sen onlara. Sen şimdi 97/1’lerin DK’sısın aynı zaman da onların tertibi sayılırsın. Yani 97/2’ler geldiğinde sende 97 asıl tertiplerinle birlikte elini mıntıka vs. gibi genel temizlik işlerinden vs. çekeceksin. Onlarla aynı imtiyazlara sahip olacaksın. Yeterki bölüğünde az asker olmasın. Görev açısından da genelde tüm görevler ana tertip olanlara dağıtıldığı için sana en basit ve köşede kalmış görevi vereceklerdir, böylece tam komutanlar seni farkedene kadar askerliğin bir kısmını yemiş olursun.

 28. Selamun Aleyküm Hocam Ben 7/1 Gidiyorum Acemi Birligim Kayseri/Melikgazi 1.Komando tugayı çıktı gözümde miyop ve sol kolumda büyük bi ameliyat izi olduğu için Refuze olursun diyorlar Refuze olursam Başka Bi Sehir’emi Gondericekler Kısaca Ne Olucak İlerki Durumlarda

  • Aleyküm selam. Evet refüzeler daha çok basit bölgelere görev için gönderiliyorlar ve çoğunlukla geri hizmet alanlarında değerlendiriliyorlar.

  • 70. gün acemilik yapacak büyük ihtimalle, bazı komando ve sağlıkçılar 70gün acemilik yapıyorlar. Bazı bölüm askerler ise 45 gün acemilik yapıyor. Nişanllınızın birimi nedir? Komando, sağlıkçı vs.

 29. , 5. p. eğt. tug. 48. p. egt alayı Tokat/merkez çıktı benim de DK olarak gitti fakat 70 gün acemibirliği deniliyormuş önlisans mezunu ve kardeşi geçen yıl şanlıurfada uzun dönem ysptı doğu çıkarmı

  • Şimdi doğu-batı, hepsi eşit çıkıyor arkadaşlar. Yani burası şuraya gönderir diye kesin bi kavram yok. Herşey bölgelerdeki teskere sayısına göre şekilleniyor. Örneğin tank şoförüysen gideceğin yer büyük oran da neresidir, tabiki doğu, o silahlar yoğun olarak orada olduğu için ya da Komando isen. Ama diğer gruplarda eşit oradan her yere düşülmektedir.

 30. merhaba, 5. p. eğt. tug. 48. p. egt alayı Tokat/merkez çıktı benim de DK olarak gideceğim tecil bozdurmadan ötürü önlisans mezunuyum. DK olduğum için bu acemilik dönemim de sıkıntı yaşar mıyım acaba? Perşembe günü de birliğime teslim olacağım. (Burası için önerileriniz var ise onları da paylaşırsanız sevinim) teşekkür ederim şimdiden.

  • Yok, devre kaybı her zaman en iyi durumda olandır bana göre. Misal 6/4 gitmen gerekirken 15-20 gün geç gittin, herhangi bir süre cezası yemezsin. Ayrıca sen halen 6/4 devre kaybı olduğun için oradaki askerler seni 6/4 tertibi sayarlar, böylece onlarla aynı statüde olursun, senden sonra gelen 7/1lerin 1 tık üzerinde olursun gene de. 6/4 haklarından yararlanırsın.

   DKlar bana göre hiç dezvantajlı durum da değiller, sadece senin tertiplerin arasında en geç teskere sen alacağın için belki onun moral bozukluğu olur sadece.

 31. evet hocam mesela ben 5 günlük askerlik yaptım acemi olarak ama 5 günde arkdaşlarımla cok güzeldi çok keyif aldım ama benim kilo işi bozdu yani sen diyorsunki pürosüdür uglanır ve hava degişimi alırım galiba ve sonra çürük dogurmu

  • Şimdi kilon yasal sınırın çok üzerindeyse hava değişimine gidersin ama 3-4 kg yakınsa doktor senin insiyatifine bırakır.

 32. Merhabalar hocam eşim bugün teslim oldu acemi birliği tokata çıktı ? Usta birliği nereye verirler bi fikriniz varmı ? Bi oğlum var 1 buçuk yaşında çok zorlandık ?

  • Allah yardımcınız olsun, öncelikle aile yardımı diye bir devlet yardımı var, 2014 yılında çıktı. O dönem 300 küsürat lira para yardımı yapıyorlardı, şimdi daha artmış olabilir. Bunun için eğer ihtiyacın varsa muhakkak ikametgahının kayıtlı bulunduğu ilçe kaymakamlığına gidip bu yardıma başvurmanı tavsiye ederim. Nereye düşeceği kısmı ise pek kolay değil. Hangi sınıfta acemilik yapıyor şuan?

 33. hocam sınır 102 kilo boyuma göre ben 110 kiloyum birde asgari hastaneler kalkmış devlette hastanesine gidecegim için biraz daha kolay olacagını sanıyorum siz ne dersinzi ?

  • Devlet hastanesi kural neyse ona bakar, askeri hastane insiyatif uygular, mesela derki bunun yasal sınıra 3-4 kilosu var, biz onu eğitimle verdiririz der kabul eder belki, ama hastanede öyle değil. Fakat askerlikte çok farklı bir duygu, yani bende 29 yaşında gittim, ama şimdi gittiğime pişmanım demiyorum. Heleki yaşında gidiyorsan çok keyif alabilirsin. Çok şeyler katıyor insana orası.

 34. MERHABALAR HOCAM BEN 5 GÜN ACEMİLİK YAPTIKTAN SONRA KILODAN 3 AY HAVA DEGİŞİMİ ALDIM SUAN 110 KİLOYUM EGER BEN KİLO VEREMEZSEM BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ NE OLUR ÇÜRÜK VERRİLERMİ SUAN +37 KİO FAZLALIGIM VAR

  • Normalde bir arkadaşın 6 kilo fazlası vardı 2 defa hava değişimine gitmişti, sonra geldiğinde çürük vermişlerdi. Senin kilo fazlalığın ona göre çok daha fazla, büyük ihtimalle hava değişimin bittiğinde kilon da bir değişiklik olmazsa sana çürük vereceklerdir.

  • Yemin törenine katılan herkes asker sayılır ve yemin töreni esnasında askeriyedeysen haliyle yemin töreni yapmış sayılıyorsun. Tecil etme imkanın kalmıyor.

 35. HOCAM MERHABALAR ACEMİ BİRLİGİM İZMİR GAZİEMİR ULAŞTIRMA OLARAK GİDİYORUM ACABA GAZİEMİR NEREYE YOLLUYORR….

  • Her yer karışık yollar, ben ankara karaharp okulunda yaptım, benim devremde bir çok ulaştırma bölüğü gaziemirden gelmişti.

 36. Yaaa nisanlım suan sanlıurfa hilvanda acemi birliğinde. .usta birliği kura ile oluyormuş..bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilirmi lütfen 🙁

 37. Çok güzel yazmışsın kardeşim yazını keyifle okudum. 24 yaşındayım kısmet olursa haftaya askerim acemi Kastamonu usta birliği Mardin 365/1 kısa dönem olarak yapacağım. Zaman ayırıp tecrübelerini paylaşman çok iyi olmuş herkes bundan faydalanabilir. Çok teşekkür ederim. Allaha emanet ol.

 38. Iyi geceler hocam 23 yasindayim önlisans mezunuyum tecilimi agustos ayinda bozdurdum kasimda askersin dediler uzun donem yapacagim universite mezunu olmamin bi faydasi olurmu askeriyede.ve askerde kalmayi cok istiyorum tabi allah nasip ederse.

  • Uzun dönemle kısa dönemin bir farkı yok süresinden fazla. Askerde kalma kısmı ise profesyönel asker olursan olur anca. Zaman zaman yani 3 ve 6 aylık periyotlarda yaşın müsaitse 26 yaş altı isen astsubaylık ve uzman asker olarak sınavlar oluyor, askerliğin içinde bunlara başvurabilirsin ve paralı olarak askeri mesleğini icra edersin fakat askerliğin bitene kadar kazansan da bunlara giremezsin askerliğinin bitmesini beklemen gerekir. Yada onlara başvurmayıp uzman er olarak başvurabilirsin, uzman er olarak ise seçilmen çok kolay çünkü çok açık var personel sayısı olarak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.