Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci

5 Kasım’da askere gidiyorum diye bir yazıyla sizlere veda etmiştim. 6 Kasım’da Baslıkesir Kara Kuveetleri Komutanlığı Piyade Çavuş Eğitim bölüğüne katılarak askerliğe başlamıştım. Yaklaşık 22 gün süren acemi eğitimimi bitirip dinlenmek üzere evime geldim. Bu 22 günde neler yaşadığıma kısaca bir değinmek ve acemi eğitimine gidecek askerlerimize önerilerde bulunmak istiyorum.

Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci
Not: Fotoğraf çekecek aletim olmadığı için fotoğrafı bir başka kişinin videosundan aldım. Stad aynı stad ama tarih 2009 olması lazım.

Askerliğini yapanlar askerliğini yapmayanlara bir sürü şeyler anlatır, yok şöyle olur yok böyle olur diye ama hemen hemen hepsinin gittiğiniz yerde hiç olmadığını görürsünüz. Kısaca her askerlik bölgesinin zamana ve insanlara göre değişen kuralları, eğitimleri, zorlukları var. Bu sebeple anlatılanların büyük kısmına kulak asmayın. Bende anlatılanın çok dışında bir acemilik yaşadım.

Diğer Konular, Bunları da Oku :

Acemi birliğim K.K.K. BKM.OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI/BALIKESİR MERKEZ

Sevk Tarihi, Katılış Tarihi:

Öncelikle sülüste yazan tarih konusunda bir kazık yedim. Sülüste sevk tarihi ve katılacağı tarih şeklinde iki ayrı tarih vardı. Bu şekilde yazmak 94/4 dönemimde ilk defa uygulanmaya başlamış. O yüzden çok kişinin kafası karışmış durumda. Sevk tarihim: 06 Kasım’dı katılış tarihim ise 08 Kasım’dı. Bende eğer 06 Kasım’da gidersem 2 gün erken askerliğimi bitireceğim diye düşünüp gittim. Meğer zaten askerliğim 06 Kasım’da başlamış, 7 Kasım’da da teslim olsam, 8 Kasım’da da teslim olsam gene 6 Kasım’da askere başlamış sayılıyormuşum. Böylece erken gidip 2 gün fazladan askerlik yapmış oldum. Keşke 8 Kasım’da gitseymişim. Sizlerde eğer böyle birşeyle karşırsanız son günde gidin, hatta akşam 16:30-17:00 gibi gidin. Hiçbir şey yapmadan direk birliğinize gider yemek yer sonra da akşam içtimasına kadar serbest bırakılırsınız.

Ben akşam 7 gibi oraya vardım. Nizamiyede bir katılış formu doldurmam gerekiyormuş, bunu kimse söylemediği için doldurmadım. Revire götürüldükten sonra birlik binasına götürdüler ve eşyalarımı bir yere bırakıp içtimaya geçtim. İlk günlerde kimse kimseyi tanımadığından herkes balık gibi etrafa bakınıp duruyordu, bende öyle yaptım. İçtimamız alındı ve geçici odalarımız verildi.

Kayıt işlemleri, Aşı, Elbiseler ve Ayakkabıların Alınması:

Her zaman derlerki askerliğin ilk gününde gece yarısına kadar kayıt işlemlerin sürer, uykusuz uykusuz yatağa gidersin bir iki saat uyursun pat usta askerler koğuşlara girer bağıra bağıra ana avrat söve söve herkesi yataklardan kaldırıp apar topar bölük önüne toplarlar derlerdi ama hiç böyle birşey olmadı, olduğunuda sanmıyorum. Akşam 5’ten sonra hemen hemen birçok resmi işlemi orada bırakıp ertesi gün devam ediyorlar. Sabahlarıda normal uyanış saati olan 06:30’a kadar kimse size dokunmuyor. Bizde kalktık ve giyim-temizlik hazırlıklarımızı yaptıktan sonra sivil elbiselerle bölük önüne inip bundan sonra günde en az 6 defa ortalama 10 defa karşılacağımız sıraya dizilip defalarca sayılma işine geçtik. Eğer çömelerek oturmakta zorlanıyorsanız askere gelmeden önce bir kaç ay alıştırma yapıp kendinizi hazırlayın yada yere oturmak için altınıza birşey ayarlayın. Aksi takdirde çok zorlanırsınız.

Acemilik kayıt işlemleri:

Neyse kahvaltı için sıraya sokulup yemekhaneye gittik ve askerlikte ya bir yılan hikayesi olan yada tarihte kalmış olan acemilikte yemek süresi 5 dkdir gibi şeylerin olmadığını gördük. Herkes yemeğini alıp ne kadar sürede yiyebiliyorsa yiyip dilediği vakit yemekhaneden çıktı. Yemeklerimizi özel şirket veriyordu ama şu yaşıma kadar yiyebileceğim en rezil yemeklere onlar imza attılar diyebilirim. Yani kasti böyle yapmış gibiler, yoksa o yiyeceklerden daha lezzetli yemeği sivilde çok yerde yiyebilirsiniz. Mesela en basitinden çayın tadını bir müddet unutabilirsiniz. Yemekten sonra sabah içtiması için tekrar dizildik ve kayıt işlemleri için sıra halinde nizamiyenin yolunu tuttuk. Evraklarımızı hazırladık, iğnelerimizi vurulduk, sonra kayıt işlemlerimizi tamamlayıp birliğimizin belli olacağı son ana geldik. Dedikya ilk geldiğin gün nizamiyede bir katılış formu dolduruluyormuş. Benim ilk gün bu form doldurulduğunda haberim olmadığı için ve girişteki elemanlar beni böyle bir durum hakkında uyarmadığı için eksik evrak yüzünden 150-200 kişi içinden astsubaylardan biri fena fırçaladı. Böyle birşeyden haberimiz yok desekte önce kâr etmedi sonra tabi normal karşıladı. Hemen gidip formu doldurup sıramıza geri geçtik. Sizlerde sürekli diğer arkadaşlarla formlarınızı karşılaştırıp onda olupta sizde olmayna formları bir an önce temin edin.

Aşı:

Askerlikte 23 yaşın üzerindekilere 3, altındakilere 2 iğne vuruyorlar. İğnelerden birisi sanırım tetenoz iğnesi. Vurulurken azcık canın yanıyor ama asıl acısı 2-3 gün süren bir kol ağrısı. İğnenin vurulduğu tarafa birkaç gün yatamıyorsunuz.

Elbise ve ayakkabıların alımı:

Elbiseleri kilo ve boyunuzu söyleyince size en uygun olacak bir şekilde vermeye çalışıyorlar ama çoğu kez sorun oluyor. Ben 1,78 boy ve 96 kiloyum dedim ama verdikleri elbise çuval gibi geldi. Kış döneminde olduğumuz için önce kışlıkları verdiler. Kışlık botlarda ise 45 numara gidiyorum dedim görevli 48 numara verdi biraz bol geldi. Ama benim işime yaradı. O yüzden siz ayağınız 45 ise 47 alın. Spor ayakkabımı 45 numara verdiler fakat yanlardan ciddi manada sıktı. Yazlık elbiseleri ise yemin törenine birkaç gün kala veriyorlar. Yazlık botuda 45 numara aldım ayağıma tam oturdu. Elbiseleri alıp hemen üzerimize giydik. Ardından fotoğraf çekimine geçtik. Fotoğraf çektirirken sakalınız ve saçınızın kesilmiş olması şartı var. O yüzden traşınızı kesinlikle dışarıda güzelce olun sonra gidin. Çünkü orada o kalabalıkta gelişi güzel saç traşı yaparlar hoşunuza gitmez. Zaten dışarıda kestireceğiniz saçınız acemilik bitene kadar azcık büyüyor böylece izne giderseniz sizi birazcıkta olsa şekil verebileceğiniz bir saç haline geliyor.

Gitmeden önce götürmeniz ve götürmemeniz gerekenler:

Size her türlü şeyin askeriyede zaten verildiği söyleniyor ama traş malzemeleri, sabun, şampuan, tırnak makası, defter kalem, saat vs. gibi şeyler verilmiyor. O yüzden muhakkak bu malzemelerinizi alın. Eğer pek sık traş olmayan biriyseniz traş sonrası yüz bakım kremide götürün yoksa suratınız kavlamış deri parçalarıyla kaplanabilir. Eğer şampuan verirlersede Elenor adında tarihi 4 ay geçmiş bir şampuan verdiler, çok berbat çıktı, ama sabun vermediler gene. Hemen herkes cep telefonlarından saate bakmaya alıştığı için oraya giderken saat almak akıllarına gelmeyebilir ama askeriyede saat çok önemle şart. En ufak bir yere geç kaldınızmı azarı ve cezası çok canınızı sıkabilir. Ağrıkesici hap götürün ama girişte vermeyin. Çünkü izin dışında ilaç kullanımı yasak. Ama ilk günler ciddi baş ağırısı çekebilirsiniz, o zaman ağrı kesici alamazsınız. Başınıza birşey gelir diye vermiyorlar, haklılarda ama o ağrıyada başka çözüm üretmek zor.

Bozuk para götürün. Tadının neredeyse hiç anlayamayacağınız içeklerle doldu içeçek makinesi ve ülkerin nefret edeceğiniz birkaç çikolata, gofret ve bisküvilerinin olduğu makineler bozuk para ile çalışıyorlar. Kantinde ise para geçmiyor sadece orada verilen bir kontür yüklenip alışveriş yapılabilen bir kantin kartı ile birşeyler alabiliyorsunuz yada Ziraat Bakasının kredikartı ve bankamatik kartı ile alabiliyorsunuz. PTT kartı henüz geçmiyor ama ileride anlaşma yaparlarsa olabilirmiş. Askerlik namına eksik olan hemen herşeyide orada ancak kantinden alabiliyorsunuz.

Elbise götürmeyin, üzerinizde ne varsa öylece gidin ve öylece geri gelin. Çünkü hastaneye gitmeyecekseniz acemiliğiniz bitene kadar hiç sivil giyinemiyorsunuz, bu da hamallıktan başka birşey olmuyor. Ben telefon götürmedim ama götüren çok kişi olduğunu gördüm, yalnız burada telefon yakalatanlara olarak yüksek ihtimal tutanak tutulup dosyanıza eklenebilir. Ankesörlü telefonlar var onlarla idare ediverin.

Askerlikte Acemi Eğitim Süreci:

Ben çavuş adayı olarak yaptığım için eğitimleri bunun üzerinden anlatacağım. sizlere 21 günde pek eğitim veremiyorlar. Çünkü 21 günün neredeyse 7 günü full evrak işleri, yürüyüş işleri vs. ile geçiyor, geriye kalıyor 14-15 gün. Bu sürede de size verebilecekleri pek bir eğitim kalmıyor ancak temel bilgileri hızlandırarak anlatıp geçiyorlar. Uygulamalı olarak pek bir eğitim alamıyorsunuz. Uygulamalı olarak aldığımız eğitimlerden birisi silah tutma şekilleri, bu da çok lazım olduğu içindir belki, diğeride Tek Er muharebe savaş eğitim. Teker muharebe eğitimi 75 ve 90 günlük acemilik döneminde en çok detaylı verilen eğitimlerdenmiş ama biz sadece 2 gün bu eğitimi aldık. Bu eğitimde savaş alanında yürüyerek, koşarak, eğilerek, emekleyerek, sürünerek ve sıçrayarak ilerleme taktiklerini alıyorsunuz. Eğer bu eğitimi ciddiye almayıp sallabaş yaparsanız çok acı çekebilirsiniz, o yüzden ciddiye alarak yapmanız gerekmekte.

Bu dersler dışındaki neredeyse bütün eğitimler gene bu eğitim alanlarına götürülük oturduğun yerden dinlediğin eğitimlerden oluşuyor. Aslında bu kadar kısa bir süreç olduğu için en çok önem verilen eğitim yürüyüş yapmak ve marş söyleme eğitimidir. Burayı ekip olarak iyi yaparsanız çok kebap bir acemilik geçirebilirsiniz, eğer yapmazsanız bir ızdıraba dönüşebilir.

Askerlikte en çok bunaltan yer sayılma anları:

Acemilik sürecinde günün 5/2’si sayılamaktan oluşuyor. Bu anlar o kadar bunaltıcı anlar ki adama firar bile etirir. O yüzden şunun tüm acemilerin iyi bilmesi lazım ama çoğu çocuk kafalı oldukları için nedeyse hiç iplemiyorlar ve çok eziyet görüyorsunuz. Yemeğe gideceğiniz zaman, banyoya gideceğiniz zaman, revire gideceğiniz zaman, dersaneye gideceğiniz zaman, eğitim alanına gideceğiniz zaman, yürüyüşe gideceğiniz zaman, içtima zamanları kısaca askerlikte ne yapılacaksa önce herkes takımlar ve mangalar halinde hiza istikamet alınmış şekilde eksiksiz sıralanır, sayılır, sonra o an görevli komutana imzalatıldıktan sonra gidilecek yere götürülür. Geri getirildiğinde ise gene aynı işlemler yapılıp sıraya alınır eksik varmı yokmu kontrol edilir.

İşte bu süreç normalde en fazla 5 dakika alacak bir işlemken, çocuk kafalı diye tabir ettiğim (daha doğrusu kendini akıllı sanan mallar veya gerçekten mal olanlar dersem hakaret olur) bu yüzden çocuk kafa diye belirttiğim kişiler sayesinde ortalama 30 dakikalık bir işleme dönüşüyor. Zaten günde en az 6 ortalama 10 civarın böyle birşey olduğu için günde 6 saate varan bir sürede çömelmiş vaziyette bekliyorsunuz.

Neden böyle oluyor?

Kural şu, sırada konuşulmaz, sigara içilmez, hizasıs durulmaz. Ama millet biraz yanındakiyle samimi olunca susmaksızın konuşuyor, sus denilse bile gene konuşuyor, birde araya sus sus diyenler girince tamamen zıvanadan çıkıyor. Diğer bir sebep heran sigara yakan zırtapozlar. Komutan sigara içmek serbest demediği sürece sigara içmek yasak, ama bunu takmayan çok kişi oluyor, buda hem daha fazla bekleme hemde çök kalk cezasına sebep oluyor. Ulan 2 dk sabredip sussan sigara içmesen zaten sayıyı alıp serbest bırakıcaklar, sigara içmene izin vericekler ama gel görki birçok kişi bunu düşünmüyor.

Diğer bir kural sayı tam olmak zorunda. Eğer bir kişi bile yoksa gelene kadar genelde tüm takımlar olduğu yerde bekletilir. Bu duruma neden olan şeylerden birisi saatinin olmaması diğeride ziyaretçisi gelenler çavuşa ismini yazdırmadan ziyaretçi parkına gitmesidir.

Önerim şudur ki, oraya ilk gittiğinizde kalkın ve açık açık tüm bölükle konuşun. Bakın böyle böyle olunca böyle zararlar göreceğiz, eğer görmek istemiyorsak sayı alınana kadar susalım ve sigara içmeyelim, hizamıza girelim ve vaktinde içtimaya gelelim diye uyarıda bulunun, eğer hak verirlerde bunu uygularlarsa çok rahat bir acemilik sizi bekliyor demektir.

Banyo ve çamaşır yıkama:

Bizim askeriyede acemilerin haftada 2 gün banya günü vardı. Her bölüğe 2 saatlik bir süre ayırıyorlar. Dilediğin kadar banyo yapma hakkın var ama en son çıkanlar banyoyu temizlediğ için herkes biraz su vurup çıkmanın peşinde oluyor. Fakat haftanın 7 günü sabah 05:00-06:00 arasında temel ihtiyaç banyosu var, burada dilediğiniz gibi banyo yapabiliyorsunuz.

Çamaşır yakama için size kantinden bir set satın aldırtıyorlar. Bu sette temiz çamaşır torbası, kirli çamaşır torbası, temizlik malzemeleri çantası vs. gibi çeşitli şeyler varmış. İşte bu torbaya kirli çamaşırlarınızı koyup yıkamaya vermeniz gerekiyor. Fakat acemilikte kimse çamaşırlarını yıkatamıyor. O yüzden bu kısmı aklınızdan çıkarmanız lazım. Ben iç çamaşırlarımı banyo yaparken ayaklarımın altına atıyor ve banyomu yapakren iyice orada eziyordum. Çıkarkende sabun, şampuan ne varsa sürüp yıkayıp iyice sıkıyordum. Sonra kaloriferin üzerine atıp kurutuyordum. Sizde bunu yapabilirsiniz.

Usta birliğim ne zaman belli oluyor?:

Usta birliğiniz dağıtımınıza 1 hafta kala belli oluyor. Yani cuma günü dağıtımınız varsa bir hafta önceki cuma belli oluyor.

Atış eğitimi:

Atış eğitimine eğer komando değilseniz, sadece sınır karakollarına düşenlere atış eğitimi yaptırıyorlar. Onlarda 9 adet atış yapıyorlar. Daha önce hiç silah kullanmadıysanız da korkmayın. Yalnız tabanca yada av tüfeğiyle ateş ettim bana bişey olmaz diyede kendinize güvenmeyin. Atışlarınızı G3 piyade tüfeğiyle yaptırıyorlar. Bize askerlikten önce arkadaşlarımız hep şunu söylüyordu. Atış yaparken silahı omzuna sıkı oturtmazsan teper gözüne gelir, bilmem yüzünü morartır, kaşını açar falan gibi şeyler söylüyorlardı. Benim bu anlatımdan anladığım seni öküz tepmiş gibi tepecek oluyordu. Meğer öyle değilmiş. Silahı omzuna sıkı sıkıya yapıştırmana kendini kasmana gerek yokmuş. Yapman gereken silahın dipçiği ile omzun arasında boşluk kalmaması. Hafifden geriye çekiceksin ve omzunu sanki ileriden arkadaşın azıcık seni itecekmiş gibi sıkı tutacaksın. Yani biri önden itelerse kolun geriye gitmesin diye. Yani böyle yaparsan fazla teptiğini bile anlamazsın.

Diğer dikkat etmeniz gereken kuralsa atış yaparken ağzınızı açık tutmak. Eğer bunu yapmazsanız ciddi bir kulak çınlaması ile karşı karşıyasınız. G3 o kadar çok ses yapıyor ki insanı bu ses biraz tedirgin ediyor. Bizim arkadaşlar arasında babası polis olan ve çok çeşitli silahlarla atış yapmış olan arkadaş bile bu sese hayret etti. Bunu tetikleyen bir diğer unsurda poligonlar arası konulan ayırma tahtaları. Yalnız şunu söyleyeyim, atış yapmak insanı çok rahatlatıyor. O ana kadar ben bu askerliğe ne hata yaptımda geldim demekle meşgulken o atışı yaptıktan sonra sizi bir rahatlama, heyecan ve istek sarıyor. Ama ne yazık ki bu son atışınız olabilir. Çünkü askeriyelerimizde en çok yapmamız gereken eğitim eğer olursa acemilikte 9 mermi bide ustalıkta 6 yada 9 mermi atmak. Dahası yok.

Atışlarda iyi isabet almak için ise çok önemli 3 noktaya dikkat etmeniz lazım. 1.si nefesinizi derin derin alıp verip sakinleşmek, bu hedefe odaklamanız ve titretmeden atış yapmanız için çok önemli. 2.si tetik düşürmek denilen tetiği sıkmadan önce arasındaki boşluğu almak. Eğer almazsanız namlu sağ tarafa çekecek ve buda kurşunun hedefi bulmamasına neden olacak. 3.sü ise atışlarınızı tak tak tak diye peş peşe sakın yapmayın. Komutan ne kadar acele ettirirse ettirsin her atışınız arasında tekrar nefes kontrolü yapıp bedeninizi ve kafanızı sakinleştirip hedefe tekrar odaklamak olsun. Her atıştan sonrada tetik düşürmeyi sankın atlamayın, çünkü ilk atışta gürültü ve silahın tepmesi size garip gelirse tetik düşürmeyi çoğu kişi atlıyor ve 1. atıştan sonra hedefi ciddi manada saptırıyorlar.

Ama gene söylüyorum, bu sizi ürkütse bile çok rahatlatıyor.

Yürüyüş ve yemin töreni:

Acemilik kısa olduğundan bana göre komutanlar için en önemli iş iyi yürüyen asker. Çünkü yemin töreninde alayın en önemli komutanları, bazen şehrin valisi belediye başkanı vs.si oraya geldiği için iyi yürüyen takım iyi eğitilmiş takımdır algısı oluşturma çabası. Biz gittiğimizde bir uzman bize nasıl yürüneğini gösterdi tam biz ona alıştığımızda astsubay geldi şimdiye kadar öğrendiğiniz herşeyi unutun, asıl yürüyüş budur diye tören yürüşünü öğretti. İyice allak bullak olduk ama son 2 haftamızın büyük kısmı yürüş yapmakla geçti. Akşam yemeğini yiyoruz, bi yarım saat dinlenip hop stada inip tören yürüyüşü çalışıyoruz. İyi yürüyen bölük hemen staddan çıkıp dinlenmeye çekiliyor, kötü yürüyen bölük dönmeye devam ediyor. Ayaklarınızda bu çalışmalar yüzünden kısmı nasırlar oluşabilir, botunuza ortapedik birşeyler koymayı unutmayın.

4 tane marş öğretiyorlar size, Alay Marşı (yemin günü stada giderken söyleyeceksiniz), Asker Marşı (yemin etmek için masaya giderken söyleyeceksiniz), İzmir Marşı (yemin ettikten sonra yerinize dönerken söyleyeceksiniz) Akdeniz Marşı (yürüyüşünüzü yapıp staddan çıkarken söyleyeceksiniz). Birde stada ilk girdiğinizde Kıt a dur kısmında “Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır, toprak uğruna ölen varsa vatandır, Ayyıldız” diyerek durup yapacaksınız. İstiklal Marşı (zaten bunu hepiniz biliyor olmalısınız), amaaaa burada okulda söylediğimizden daha değişik söylüyoruz, birler okulda her mısranın son hecesini uzatarak söylüyoruz, örn: Şafak kelimesini Şafaak şeklinde uzatıyoruz, ama askerde Şafaaak şeklinde 3 a kadar uzatmanız gerekiyor. Bunda biraz zorlanırsınız ama birkaç kere toplu halde söyleyince alışıyorsunuz.

Tören yürüyüşümüze günlerce ses yayın üzerinden çalıştık, biz ses yayının düşük sesinden şikayet ederken tören günü bando getirdiler. Gördük ki onları sesi, ses yayından bile daha az çıkıyor. Bu yüzden şeref trübünü dışında bando neredeyse hiçbir yerden duyulmuyor, orada halk olduğu için ıslıklardan alkışlamalardan çok az duyuluyor. Günlerce çalışıp çok düzgün hale getirdiğimiz yürüyüşümüz tören gününde neredeyse berbat bir yürüyüşle sonuçlandı ve askerliğimizin acemilik dönemini Çok Şükür bitirip evimize geldik.

Not: Yukarıda bahsedilen marşları sayfanın en altında bulabilirsiniz.

İzin süreleri ve yol izni:

İzin kullanmayacaklar için yol izni:

Eğer izin kullanmayacaksanız size gideceğiniz şehir mesafesine göre bir gün veriyorlar. Örneğinin Balıkesir’den Diyarbakır’a verilen yol izni 2 gün. İstanbul’a 1 gün. Kısaca otobüs bir yerden bir yere kaç saatte gidiyorsa ona göre size gün veriyorlar. Bu rahatlıkla yetişebileceğiniz bir süre oluyor.

İzin kullanacaklar için yol izni:

İzin kullacağım diyorsanız yol izniniz maalesef yok. Yani size 1 hafta izin veriyorlar, bu 1 hafta askerlikteki izin sürenizden düşülüyor aynı zamanda bu sürede hem evinize hemde usta birliğinizi yapacağınız gere gitmenizde dahil durumda oluyor. Kısaca yol izni verilmiyor ve 7 günlük izninizin 2 günü yolda geçtiği için 5 gün izin yapmış oluyorsunuz.

Yol parası:

Yol parası izne gidilirken verilmiyor, sadece usta birliğinize gideceğiniz kısmın yol parası veriliyor. Örneğin izin kulanmadan ustabiliğinize giderseniz size bilet parası veriliyor. Ama izin kullanırsanız, örneğin Balıkesir’de askerlik yapıyorsunuz ve Ustabirliğiniz Ankara’ya düştü ama siz İstanbul’da izin kullanacaksınız. Bu durumda size sadece İstanbul’dan Ankara’ya gideceğiniz yolun parası verliyor.

Paralar ise ilk acemi birliğine gelirken PTT’ye yatıyor, Usta birliğine giderken ise Ziraat Bankası’ndan size hesap açıyorlar ve buraya yatırıyorlar.

Sosyal Faaliyetler ve Namaz:

Eğitim görmediğiniz her an gidebileceğiniz yer çok kısıtlı, ya gazinoda olmalısınız ya kantinde yada bölük önünde olmalısınız. Her bölüğün kendine ait gazinosu var. Bizimkisinde sadece 1 tanesinde digitürk vardı diğerlerin yoktu. Maçları izlemek biraz zor oluyor. Genelde yeşilçam filmleri izlemekle geçti bizim. Futbol, basketbol sahası var ama hafta sonu dışında oynamanız imkansız gibi. Kantinde langırtla playstation vardı, langırtı pek sevmem, playstation ise neredeyse hiç boş değildi, oynayamadım.

Namaz kılmak Balıkesir’de zor’a yakın birşeydi. Komutanlar namaz kılamazsın demediler ama Eğitim saatinde ise namaz kılmana komutanlar izin vermiyor, hemen kazaya bırak diyiveriyorlar. Ama abdestli olmaya çalışırsanız eğitimlerde 10-20 dk mola anları oluyor hemen o anda bir köşeye geçip kılın. Camimiz vardı, bazen kapalı bazen açık oluyordu. Kitliyorlar camiyi. Belki başka yerlerde açıktır. Ama tavsiyem muhakkak bir seccade götürün. Yoksa zorlanabilirsiniz. Benim yoktu kamuflajımı serip işimi görüyordum.

Benim acemilik eğitimim nasıl geçti?:

Senin askerliğin nasıl geçti derseniz askerliğimi yaparken çok zor geçiyor du ve yazacak çok dertli anılarım olduğunu düşünüyordum ama bitirip eve geldiğimde o sıkıcı günler bir anda geride kaldığı için düşünseniz aklınıza gelmiyor. Sanki normal bir acemilik yapmış gibi hissediyorsunuz.

Ama komutanlar ve üst devre nasıldı derseniz, üst devremizden hiç eziyet görmedik çok şükür. Yardımcı olmaya çalıştılar, iyi geçindiler bizlerle. Ama onları çileden çokça çıkardık. Uzmanlarımızın hemen hepsi iyi ve kafa adamlardı. Astsubaylarımızdan bazıları çok zorluydu yanlız. Mesela 1. Çavuş eğitim bölüğünde Piyade Başçavuş Gazi İlker Metinsoy diye bir astsubayımız vardı, bizi en çok zorlayan o oldu. Onun dışında fazla bir zorluk görmedik çok şükür.

Şimdi bu Cuma Usta birliğimize teslim olacağız İnşallah. Usta birliğimiz Ankara Çankaya Kara Harp Okulu Bakım Lojistik bölümüne çıktı. Sizlerden de orada olan varsa görüşürüz İnşallah.

 

ASKERLİKTE SÖYLENEN MARŞLAR

ALAY MARŞI

Annem beni yetiştirdi bu ellere yolladı
Al sancağı teslim etti, Allah’a ısmarladı
Boş oturma çalış dedi, hizmet eyle vatana
Sütüm sana helal olmaz saldırmazsan düşmana
Arş ileri, marş ileri
Türk askeri dönmez geri (bu satır 1 defa söylenecek)

Yastığımız mezar taşı, yorganımız kan olsun
Biz bu yoldan döner isek namus bize ar olsun
Ne şereftir ölmek bize bu güzel vatan için
Yanar yürek yurt aşkıyla daima için için
Arş ileri, marş ileri
Türk askeri dönmez geri (bu satır 1 defa söylenecek)

ASKER MARŞI (GÜNDOĞDU MARŞI)

Gün doğdu, hep uyandık, siperlere dayandık
İstiklalin uğruna da, al kanlara boyandık.

Sandılar, Türk uyudu, ata cenge buyurdu,
Türkün asker olduğunu, dünyalara duyurdu.

Ülkemiz, Türk ülkesi, aşık eder herkesi
Üstümüzden eksilmesin al bayrağın gölgesi.

İZMİR MARŞI

İzmir’in dağlarında çiçekler açar
Altın güneş orda sırmalar saçar
Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

İzmir’in dağlarında oturdum kaldım
Şehit olanları deftere yazdım
Öksüz yavruları bağrıma bastım
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

AKDENİZ MARŞI

Yaslı gittim şen geldim
Aç koynunu ben geldim
Bana bir yudum su ver
Çok uzak yoldan geldim

Deniz, deniz akdeniz
Suları berrak deniz
Karşımda yar ağlıyor
Gideyim bırak deniz

Rüzgarlardan atım var
Şimşekten kanadım var
Göğsümde al yazılı
Gazilik beratım var

Deniz, deniz akdeniz
Suları berrak deniz
Karşımda yar ağlıyor
Gideyim bırak deniz

“Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci” için 677 cevap

 1. Benim erkek arkadasimin acemi birligi ispartaydi komando olacakti yalniz sırtı agridigi icin ankara mamak mbs ye sürgün edildi sizce usta birligi nereye cikar lutfen cevaplayin ?

  • Mamak MBS’ye gidenlerin belki yarısı gene Ankara’da kalıyor. Yani Ustabirliğinin Ankara’ya düşme ihtimali yaklaşık %50 55 civarı

 2. Meraba benim canım da asker acemilikte çavuş sınavı oluyormuş o sınav nasıl oluyor bilginiz varmı ? Rahat mı çavuşluk ? Yazıcı da oluyolarmış hangisi daha rahat olur

  • Yazıcılığın yerine göre çok avantajı da var çok kötü yanı da. Genel itibariyle iyi sayılır. Bir çok askerin üstünde bir asker oluyorsun yazıcı olursan. Hatta çavuşun bile üzerinde. Fakat üzerindeki sorumlulukta çok fazla. Çavuşluk sınavı yok askerlikte, sadece Onbaşı sınavı var, eğer o sınavı kazanırsa kendisine onbaşı rütbesi veriliyor ve çavuş adayı belgesi veriyorlar. Çavuşlukta iyi sayılır ama ben tercih etmedim. Çünkü normal asker görev süresi dışında gidip istirat ederken çavuş görev halinde hazır bekliyor yat saatine kadar. Sabahta herkesten önce kalkıp askerleri toparlıyor.

 3. Merhaba arkadaşlar benim nişanlım acemi birliği için 3 gün önce Balıkesir ordu donatıma gitti. Acemi birliği kaç gün sürer yemin töreni ne zaman olur ve usta birliğine hemen mi gönderiyorlar acemi birliğinden dönünce?? Bide ziyaretçi kabul ederlermi gideli 3 gün oldu sıkıntı olurmu acaba??? Hepsine cevap verirseniz sevinirim:)

  • Aşağı yukarı 3,5. hafta sürer. 26 Mayıs’ta tahminimce yemin töreni yaparlar. Ziyaretine sabah 8’den akşam 17’ye kadar gidebilirsin, bir sıkıntı olmaz. Lakin benim önerim tam saat 7:45’de yada 11:45’te gidin, yoksa görüşmeye gelmesi için çok fazla bekleyebilirsiniz. Yemin töreninden sonra kendisi isterse direk ustabirliğine gidebilir, eğer izin kullanacağım derse 7 gün yol içinde izne gelebilir. Kendi isteğine bağlı, zorlama yok.

 4. Merhabalar benim nişanlım askere gitti kağıdında sınıfı:haber Merkezi muhabere yazıyor bu ne demektir yardımcı olabilir misiniz?
  Çok sağolun ayrıca aklımızdaki soru işaretlerinden kurtulduk verdiğiniz cevaplar sayesinde

 5. Merhaba benim nisanlim bugün askere gitti
  Acemi birliği bilecik merkeze çıktı acaba acemi birlik kaç gün sürer?
  Bize ziyaretine gitsem gorebilir miyim?

  • Eğer piyada veya normal jandarma ise 21 gün civarı, ama komando ise 45 gün kadar sürer. Ziyaretine gitsen gösterirler. Fakat eğitimde olma durumuna göre görmek için baya bi bekletilebilirsiniz. Her gün sabah 8’den öğlen 12’ye kadar öğlen 13:30’dan akşam 17:00’ye kadar eğitim yaparlar. Tam eğitime gittikleri saatte oraya giderseniz orada telefon olmadığı için gittikleri yerden dönene kadar ziyaretçi alanında beklersiniz. Ziyaret için en iyi saat 11:50 bana göre. Tam o saatte ziyaretçi kaydını yaptırırsanız hemen birliğine bildirirler ve kendisi eğitime gittiyse oradan yeni dönmüş yada tam dönmek üzere olur. Henüz yemeğe gidilmediği içinde ona rahat ulaşırlar ve hemen görüşme alanına gidebilir.

 6. Merhaba ; ben yoklama kacagı idim haberım yoktu tecilimin bittiğinden ve askeri şube istedıgın zaman geldıgınde 2 3 gün içerisinde askere gidersin demişlerdi, bende yarın bozdurucam tecilimi ve p.tesi günü teslim olucam ama herkez 3 4 mayısta gidiyor bende 8 mayısta gidicem sülüs de oyle yazıcak bi sorun olurmu.

  • Askere kaç gün geç katılırsan o kadar geç teskere alırsın. Yani 3 mayıs sülüs yazanlar teskeresini izinler hariç 2018 3 mayısta tamamlarlar sense 8 mayıs sülüs sebebiyle 8 mayıs 2018 de teskereni alırsın. Başka hiçbir farklılığı yok.

 7. Benim askerimin sülüs tarihi 3 mayis 2017 kendisi 4 mayıs da hataydan yola çıkıp 5 mayis da ısparta olacak. Ben telefonuma uygulama olarak şafak sayar indirdim. 3 mayis da 365 den geriye saymamiz gerekiyor. Ama 2 mayis da 365 oluyor bu. Acaba acemilige giderkende mi bir gün yol izni oluyor anlayamadik yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Acemiliğe giderken 2 gün yol izni veriyorlar. 3 mayıs askerlik başlangıcı 2 gün yol ve 5 mayıs teslim. Sen 2 mayıs derken 2018in 2 mayısından mi bahsediyorsun acaba?

 8. Merhaba,

  Kısa dönemim ve acemi ve usta birliğim Bkm.Okl ve Eğitim Komutanlığı/BALIKESİR. Sınıfta Bakım. Burası hakkında ve sınıf hakkında bilginiz var mı?

  • Yer olarak bu yazı baştan aşağı orasını anlatıyor. Ama kısa dönemler yan yana sayılır uzun dönemlerle. biz ne yapıyorsak onlar da aynısını yapıyorlardı. Bir farkımız yoktu acemi eğitiminde anlayacağın.

 9. Merhabalar isa bey.mayis 4 te teslimim acemiligim mamak mebs ustaligimda kibris girne 39. Mekanize piyade lojistik destek diye geciyor kisa donem gidiyorum acaba orasi nasil bir yerdir hicbir fikrim yok bana ne tur gorev verirler sizce sinifim da piyade diye geciyor ilginize tesekkur eder iyi gunler dilerim

  • Türkiye’deki birimlerde çalışma süresi akşam 5te biter ama kıbrısta sanırım 6,30’a kadar yada 7’ye kadar sürüyor. sıcak kaçınılmaz. destek birimi ise askeriyenin bir nevi çevre bakımcısı ve malzemelerinden sorumlu bölük.

  • Peki sizce bana ne tur gorevler verilebilir sicaklik bakimindan namini duydum orasinin ondan cok cekecegiz belli ki birde gorevimiz zor olursa vay halimize bir de acemi birligi mebs gideceğim icin ustalikta santral olur diye duydum sizce dogru mu?

  • Santralci sayısı az kişi oluyor, eğer mesleğin bu üzere değilse oraya pek bel bağlama. Şimdi sana şunu söyleyeyim, eğer ağaç dikim işleri falan varsa, bence o işten anladığını söyle, biraz üstün tozlu dolanırsın ama bana göre en keyifli ve rahat işlerdendir. Gün boyu kırda bayırda gezersin, ağaç sularsın, biraz meşakati ise ağaç çukur kazmaktır. Fakat başında pek sizi sıkan bir komutan olmaz, arkadaşlarla iş yaparken muhabbet ede ede yaparsın askerliği.

  • Tesekkur ederim isa bey bilgileriniz icin herkese hayirli tezkereler olsun size de de tekrar tesekkurler cok faydali bilgileriniz var teker teker okudum

 10. Eğitim Birliği3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. 4 ÜNCÜ P.EĞT.TB. / ANTALYA MERKEZ / ANTALYA
  Esas BirliğiANKARA MRK.K.LIĞI 2 NCİ AS.İZ.BLG.K.LIĞI 2 NCİ MOT.AS.İZ.TB. 4 ÜNCÜ MOT.AS.İZ.KRK.BL. / ANKARA ALTINDAĞ / ANKARA
  Statü KISA_DÖNEM ER
  Sınıf PIYADE

  Burası ile ilgili bilginiz var mı hocam? Piyade zor diyorlar. Ama gittiğim yer inzaibat ile ilgili?

  • Aleykümselam. İnzibatlarda 21 gün kadar yaparlar bence askerliği. Çok özel bir eğitimleri yok. Sadece askeri istihbarat gibi birşey olacaksın sen. Bence çok iyi bir gruba düşmüşsün. Çünkü askerliğinin büyük kısmı dışarıda geçecek. Bazen şehir meydanlarında, bazen de kırlarda bayırlarda. Çarşı iznindeki askerlerin vukuatlı yerlere gidip gitmediklerini sivil olarak teftiş edeceksin, kaçak askerleri teftiş edeceksin. Bunun gibi şeyler.

 11. merhaba reis bu yazdıkların iyi geldi benimde 15 İNCİ P.EĞT.TUG. 22 NCİ P.EĞT.A./AMASYA MERKEZ yerim burası çıktı inşallah zorlanmadan acemiliği bitiririz bu acemi birlikten diyorlar jandarma da çıkabilirsin varmı öyle bişey sence

  • Benim bildiğim acemilik yerin çıktığında sınıfın belirlenmiş oluyor ve sonra değişmiyor diye. Senin sınıfın piyade görünüyor ama amasya iyi bir acemilik yeri hava sıcaklığı olarakta tam güzel zaman da gidiyorsun. Bence oradaki acemiliğini seveceksin.

  • İyi günler benim gözde sıkıntı var astigmat 9 derece ama geri hizmette kalmak istemiyorum cidden askerliği yaşamak istiyorum babamda askerdi oda emekli joh hani onun gibi olmak istiyorum illa ne yapmam gerekir !

 12. Merhaba benim elim cok agriyor doktora gittm elverislidir dedi ama iş yapmadan da aci cekiyorum napacm acaba hep hayatimdn endiseliyim askerde napacm

 13. Merhaba benim elim cok agriyor doktora gittm elverislidir dedi ama iş yamadanda aci cekiyorum napacm acaba hep hayatimdn endiseliyim askerde napacm

  • Askerde düştüğün bölükte sağlığına uygun bir görev verilecektir. Bunda endişe etme. Lakin ağrı gibi sebeplerden çürük alma işi çok zor. Buna bel bağlarsan üzüntüye düşersin. Bende askere başladıktan 1 ay sonra bedelli askerlik cıktı, sırf askerliğim başladı diye yaşım tutmasına rağmen yararlanamadım bedelli den. Sonra takıntı yaptım tüm keyfim kaçtı. O yüzden sen de sakın bunu dert edinme. Tek yapman gereken acemiliğin bitince ve usta birliğine gidince ilk sağlık muayenesi yapacaklar seni orada tüm sorunlarını doktora sakin ve güzelce anlat seni hastaneye sevk edecek oradaki doktorlara dertlerini iyice anlat, onların verecekleri bazı işlerden muaf raporu sayesinde bölüğünde senin sağlığına en uygun görevi vermelerini beklemekten başka çaren yok şuan. Birde uzun dönem gidiyorsan aklında olsun raporlar 6 aylıktır, bitmesine yakın tekrar hastaneye sevk iste ve aynı raporu gene al yoksa sıkıntı çıkabilir.

  • Normal şartlarda komandolar 45 gün kadar acemilik yapıyorlar, ama havacılar hakkında tam bir bilgim yok, onlar biraz daha detaylı eğitim olduğu için 60 gün olabilir. Fakat havacı olarak bence keyifli geçecektir askerliğin.

 14. Abi cok sagol valla sikintidayfim gidince napicam nasil zorluk cekicem diye iyi geldi bakalim artik bizim acemilik nasil gecicek..
  Bu arada Kayseri/Melikgazi Hava İndirme Komando çıktı bana..
  Başka oraya düşen arkadaş varsa bana ulassin yabancilik cekmeyelim oralarda kaynasalim 05428337079

 15. Benim acemilik tokat piyade çıktı 2 mayısta normalde gitmem gerekiyordu şubeden bana hazİran ayına kaldın dediler fazla bilgi vermediler b grubu olarak gidiyormuşum ne anlama geliyor ne olcak hiç anlamadım acemiliğim mi uzadı? Şimiden teşekkürler.

  • Askeriye hem askerlerde fazla yığılma olmasın diye hem de hemen her dönemde el altında yeteri kadar asker olsun diye bu 4 tane tertipi bide 2ye böler aralarında 45’er günle. Örneğin sen 97/2 tertip gidecektin, ilk gidenlerle gitsen onlar 97/2 A grubu olarak gidiyorlar, ikinci grupta 45 gün sonra 97/2 B grubu diye gidecek. Bu her tertipte olan birşey. B tertibin bi güzel yanı var bi de kötü, sen ilk giden A grubu kadar fazla sıracılık yaşamayacaksın çünkü 1 ay kadar sonra 97/3’ler geleceği için, kötü yanı ise senin tertibin 97/2A’lar teskere alınca sen 45 günü falan sayıyor olacaksın, orası kötü.

 16. Benim oglan ocak 2017 de muayine oldu nereye dustum acaba diye nisan 16/2017 subeye gitti dedilerku ulastirma oldun ama nereye dustunu ogrenmek ucin mayista gel dediler cocuk bise anlamadan eve geldi ocskta muayne oldugunda mayis 2 de dusecegin yerde bulun demuslerdi acaba inlarmi anlatamadi yoksa bizmi ankamadik ilgi ve bilginize cook tşk ederim?

  • Onlar anlatamamışlar. Nereye düştüğünü teslim olmana 2, 3 hafta kala tsk açıklıyor. Ama şu 15 Temmuzdan sonra sistemde bir değişiklik mi oldu bende tam bilemedim. Eğer böyle bir varsa öğrendiğinizde bizimlede paylaşırsanız iyi olur.

 17. Merhaba, 5 İNCİ P.EĞT.TUG. 48 İNCİ P.EĞT.A./TOKAT MERKEZ’
  Avcı(p mng k.cvş) acemiliğim burası çıktı siZce nasıl bir yer bide orda ne olarak yaparım.şimdiden yorumlarınız İÇİN teşekkürler

  • Hammallığa hiç gerek yok. Sadece orada hiç verilmeyen şeyleri al yeter, tırnak makası, şampuan, sabun, kaliteli bir diş macunu (çok dandik veriyorlar), kış’a denk gelirse polar boyunluklu bere ve çatlak kremi, tam yaz ortasına denk gelirse de akşamları pişen ayakların için pudra yada benzeri bir krem alabilirsin. Onun dışında üstünde o gün hangi kıyafet varsa onla git, onla gel. Hatta sırt çantası bile götürme, elinde bi poşete falan koy o dediğim malzemeleri, çünkü oradan ağır bir bavulla döneceksin.

  • Mayısın ilk haftası gideceğim oranın yazı kışı nasıl bilmiyorum bilginiz var mı götüreyim mi çatlak kremi bere vs.
   Kantinde söylediklerinizi temin edemez miyim o kadar şey için dediğiniz gibi çantaya gerek yok ama poşette biraz basit gibi geliyor 🙂 kusura bakmayın acemilik işte

  • Kremlere gerek yok lakin akşamları ayaz olur, sen giderken üstüne bi son baharda giyebileceğin montla git. Bere kantinde var, dişmacunu, şampuan, sabun ve pudra var ama krem pek bulunmaz. Ha birde gitmeden ziraat bankasında hesap yoksa hemen bi hesap aç ve bankamatik kartının hemen gelmesi için talep ver, askere gideceğim diye de, ayrıca askerlik belgelerinle git şubeye de ki asker hesabı olarak açılabiliyorsa öyle açın diye. Çünkü asker hesaplarında 500 TL’ye kadar para yatırmalarda hiçbir ücret alınmıyor. Kantinlerde ziraat kart geçerli. Birazda bozuk para al, çay makinelerinden çay içmek için lazım olur. Çok fazla içen birisi değilsen 20-25 tl falan kadar al. Fazla içiyorsan 50 Tl kadar al.

  • Akbank banka kartı ve kredi kartı vardı onlar geçer diye düşünüyordum dediğiniz gibi ziraata başvuru yapayım, çok teşekkür ederim…

 18. Merhaba Mayıs’ta askere gidecem yuzme hakemlik belgem ve yüzücüyum muyane de meslekte spor hakemi olarak girdiler mesleği sizce ise yararmi ne olarak askerlik yaparım Ve benim
  İstegim sahil güvenlik denizci olarak askerde kalmak sırf bunun icin gidiyorum TESEKURLER 🙂

  • Şimdi nereye düşeceğin kesin değil, belki hiç su olmayan bir yere düşersin. Askere gidince orada kalmak diye birşey yok, teskereyi alan herkese güle güle derler. Kalmak için gidip denizkuvvetleri komutanlığının resmi web sitesinden profesyonel askerliğe başvuracaksın, astsubay, uzman yada erbaş olarak, her bölümün prof askerlik kısımları var denizcilik üzerine.

 19. benım dizde bağ kopmuştu azda kireçlenme var fazla koştummu tıkanıyorum rahat çömelemıyorumda dizlerden dolayı askerde çok sorun olurmu

  • Orada sağlık muayenesinden geçirirler ve spordan muaf şekilde askerlik yaparsın. Eğer bunları yapmazsan seni spora sokarlarsa tabiki zorlanırsın. Ama bu çömelmeye yönelik sıkıntın hakkında muhakkak askere gitmeden önceki sağlık muayenesinde rapor al ki, çünkü özellikle acemilikte çömelme kaçınılmaz.

 20. Slm mysta askere gdyrum yasim 27 univrsite 4 sinifim dondrdum sskere gdmk icin ne olatak askrlik yorim boyumda 178 dir garson sef belgemde vsr acaba gazinoya feln verrlrmi bide aileyr mass veriyrlarmis bunu nsil upmm gerekir trsekkurlr cvp bkljutum

  • Her askerin eğer ailesinin maddi durumu yoksa devlet bir miktar sen askerliğini bitirene kadar ailene maaş veriyor. Garsonluk belgen olması illa garson yaparsın ihtimali oluşturmasın kafanda. Benim acemiliğimde ankaradan geldiler garson seçeceğiz dediler ama bir sürü kişiyi seçip eline tepsi verip servis yaptırdılar, belgeside arkadaşın yanındaydı kenara ayırdılar, seni alacağız demelerine rağmen kimse arayıp sormadı çocuğu, o diyarbakırda başka bir görevde bitirdi askerliğini. Asıl meslek seçilmesi ustabirliğindedir. Önce düştüğün yerin o an senin gibi bir mesleğe sahip kişiye ihtiyacı varsa havada kaparlar, ama yoksa ne yapsan nafile.

   Senin moralini bozmak için söylemiyorum fakat madem 4. sınıftasın muhakkak bitir, çünkü orada çok arıyorsun kısa dönem olmayı. Yani açıkçası yeri geldiğinde sana 1 gün erken teskere almak için bile askerler nelerden fedakarlık etmiyorlar. Ama askerliği bitirince de yaa biz bunlara mı moral bozmuşuz, baksana göz açıp kapayıncaya kadar bitti askerlik diyorsun orası da ayrı mesele.

  • Alır. Geçim kaynağı sensen, askere gidince haliyle ihtiyaç sahibi oluyor. Eğer başvuracaksan askere gitmeden önce git işlemlerini kaymakamlıktan hallet. Çünkü biraz evrak işleri vs. var sonra zor olur. Ayrıca aileye bu maaş ilk 2014 yılında çıktı ben askerdeyken, o zaman bir arkadaş başvurdu maaş alması biraz uzun sürdü, belki doldurduğun evrakları işlemeleri uzun sürüyordur, bu sebeple önceden başvur ki en azından sen askere başladığında SSK işlemleri bitirip annene maş verecek şartlara gelsin.

  • Ağır vasıta ehliyeti normal şartlardaki birçok askerde yok zaten, sadece iyi kullandığını belirtmen yeterli, askeriyede sana askerlik süresi boyunca kullanacağın Askeri Ağırvasıta ehliyeti veriyorlar. Seni bir direksiyon sınavına tabi tutuyorlar, bir de ehliyet sınavına sokuyorlar, bir iki haftada ehliyetini veriyorlar.

 21. Mayısta 97/2 olarak askerim. 1.75 boy 80 kiloyum ehliyetim var 2 yıllık lise terkim söför olma ihtimalim varmıdır

  • Şoför olma ihtimalin var. Fakat yüksek değil. Askere gelenlerin belki %30’unda ehliyet var. Yani yeteri sayıda ehliyetli asker mevcut askerde. Ama ehliyetin olmasa bile ağır vasıta sürüyorsan ve mesleğin şoförlükle çok yüksek. Acemilikte mesleğini şoför olarak belirtmen lazım ayrıca.

 22. Merhaba;

  Acemilikte muayene yapılıyormuş ve saçma sapan söylentiler dönüyor yok kaba etine bakıyorlar eşcinsel midir falan diye sizde böyle bir muayene oldu mu

 23. merhabalar tecilimi vozdurup askere gdecem.24.11.2016 tarihinde dizimden on capraz bag ameliyati oldum ve su an dizim tam kapanmiyor sizliyor.birde duz tabanlik var askerlik akibetim ne olur yardimci olavilurmusiniz

  • Sağlık muayenesinde rahatsızlıklarını belirticeksin seni muayeneye gönderecekler ve aşağıda askeribilgiler.com sitesinden alıntıladığım düz tabanlarda nelere göre çürük veriyorlar onları okuyup bilgi edinebilirsin. Ama dizinde ki açı kaybı öyle %15’lerden falan az ise oradan hiçbir şekilde çürük alamazsın, sadece spordan muaf olursun. Ama düz tabandan çürük alamazsan da hem düz tabandan dolayı hemde dizindeki açı kaybından dolayı muhakkak askere gitmeden önceki sağlık muayenesinde spor yapamaz raporu al yoksa acemi birliğinde kendini çok zor izah edersin, dinlemiyorlar orada pek.

   Düz tabanlık için gerekli bilgiler
   Arkadaşlar askerlik kanununun 66.Maddesi şöyle der ‘’ düztaban olan kişiler muayene ve değerlendirmeye tabi tutularak askerliğe elverişli olup olmadıklarına karar verilir ‘’ Yani düz taban kişiler askerlikten muaf olabilir çürüğe ayrılabilir.Ancak düz tabanlıktan muafiyet almak öyle kolay da değildir. Bazı şartları var yani her düz tabana muafiyet verilmiyor. Yukarıdaki maddeden de anlaşılacağı üzere askerliğe elverişli olmadığı değerlendirilen düz tabanlara çürük raporu verilir. Yani düz tabanlığın derecesine Buna göre de sağlık kurulu askerlik yapabilir yada yapamaz diye bir kanaata varır. Peki bu sağlık kurulu askerlik yapar yada yapamaz diye kararını verirken neyi dikkate alır derseniz onlarda aşağıda yazılı 9 maddede toplanmaktadır. İşte o maddeler;

   Pençe şeklinde yürüyüş esnasında oluşan şekil bozukluğu,
   Ayak bilek Kısımında nötral durumda 10 derece üstünde düşük ayak veya 10 derece üstünde bükülme yapmama bozukluğu,
   Düztabanda kas, kemik ve kiriş bozukluklar,
   Ağrılı topuk dikeni ve aşil kirişi kısalıklar,
   Bir ayağın diğerine göre 3 cantimden küçük veya 6 cantimden büyük olması,
   Yürüyüşü engelleyen flask düztaban sorunu ve ayak bacak yerinde atrofi ve spazm gibi tarsal eklemlerde dejenerasyon oluşması,
   Bir ayağın düztaban değerlendirmesinde yok durumunda olması,
   Yürüyüş esnasında bozukluk veren çukur taban sorunu,
   Yürüyüş bozukluğuna neden olan düztaban rahatsızlığında çekilen ön ve arka grafillerinde görülen dezenformasyonlar ile topuk kemik yüksekliğinin 10 dereceden az olması durumu,

   Kendinizin muafiyet alıp almayacağınızı yukarıdaki maddeleri okuyarak anlayabilirsiniz. Yukarıdaki maddelerin sadece bir tanesi bile sizde mevcutsa muafiyet alma şansınız oldukça yüksek.Eğer düz tabanlık sorunu varsa muhakkak bununla ilgili bir rsağlık raporunuz da vardır. Bu sağlık raporunuzda belirtilen tanımlarla yukarıdaki maddeleri karşılaştırarak bir değerlendirme yapabilirsiniz.

 24. Merhabalar ben de mayısta askere gitcem ve mayısın 21 bi de 27sinde kpss sınavı var bu tarihlerde sınava gitmek için izin verirler mi? 2 kere gir gel yapsam çok masraflı olur acaba 1 hafta 10 gün falan izin verirler mi?

  • Öyle bir izin verilmiyor, sen sınav başvuru yada sınav yeri kağıdını bölük komutanına veriyorsun, onlar senin askerlik yaptığın yerde sana sınava girme izni hazırlıyorlar ve sınav günü sana çarşı izni veriyorlar sınava girip geri birliğine geri dönüyorsun. lakin bu durumu askere gitmeden önce kpss bürosuna da bildirmen lazım sanırım. çünkü senin için oraya sınav bilgilerini göndermeleri gerekir.

  • Duyduğuma göre askerlik yaptığım şehirde sınava girme ihtimalim yokmuş. Şimdi başvuru yaparken ösym bürosunu mu arasam ne yapsam? Başvuru 1 hafta sonra askerdeki yerim ise 20 gün sonra belli olur ona göre beklerler mi acaba?

  • Normal sınıf askerlerin hepsi ortalama 21 gün, seninkisi devre kaybı değil, normal askerler gibi yapacaksın. Devre kaybı demek katılış tarihi belli olduğu halde o tariften sonra gitmek, onlar devre kaybı sayılır. Eğer bu ay katılıyorrsan sen 97/1’lerin B tertibi olarak gideceksin.

 25. Ben 29 yaşındayım.. Unvrste 3 siniftayim bitmedi uzun donem yapıdan. Göz problemim var..muayene oldum sağ göz sol göz toplam 13.00 derece ..elverişlidir dediler…komanda olamaz diye mühür vurdular.. Bana orda ne görev verirler.. Göz derecem yuksek olduğu için..

  • Geri hizmette yer alırsın. Büyük ihtimal lojistik komutanlığında görev verirler, orada da ya bakımcı ya bahçe vs işleriyle ilgili işler olan karargah ya da benzeri işlerin olduğu hizmet bölüklerinden birine düşersin.

 26. Ben gözlük kullanıyorum gözlerim her ikiside 2.25 miyop.askerlik bitimine yakın sözleşmeli veya uzman er olmak istiyorum.sorun yaşarmıyım lütfen bilgi verin 2017 Ağustos da askerim yer belli olmadı.

  • Yönetmeliğe biraz göz attım, genelde 3.00 diyoptri’ye kadar miyoplara geçerlidir diyor ama yönetmelikten anladığım kadarıyla komando sınıfı ve bazı sınıflar 1.00 diyoptri dereceye kadar miyopluk kabul ediyorlar. Ayrıca yazı okuma testinte yukardan aşağı küçüklen metinlerden ilk 8 sırayı okuyabiliyorsan rahat geçilebilir diye bir başka sitede okudum.

  • Komando olamam ama uzman er veya sözleşmeli er olabilirim öylemi bu arada şu yazıları okurken gözlük takılı olacakmı yoksa çıkarıp mı okucaz.

 27. Slm arkadaşlar size bir soru sorucam ben 97 doğumluyum 2016 8’ci ayda muayene oldum erken sevk için başvurdum bana şubatta gidersin dediler ama göndermediler mayıs dediler bu sefer kesi mayıs gidermiyim ona göre kendimi ayarlıcam bilgi verirseniz sevinirim tskr ederim

  • Erken sevk edilmiyorsun maalesef. Sadece doğum kütüğünün bağlı olduğu şehir eğer erken gönderiyorsa o zaman erken gidersin. Misal askere 19 yaşından bir kaç ay almış kişilerde gidebiliyor bazen ama dediğim gibi kişinin isteğine göre yapmıyorlar bunu. Yani Mayısta olabilir, Ağustos da olabilir Kasım da olabilir.

  • yok dostum askerde yapabildiğin kadarıyla. yapamadın mı diye öyle sana kimse sert çıkmaz ama kendini sürekli geliştirmeni isterler ve eğer yerine sayarsan o zaman ciddi manada kızarlar haberin olsun.

 28. Tesekkur ederim cevabiniz icin. Ben usta birligi ve uzun donem olarak gidicem mamaga yerler yeni aciklandigi icin bilgim yok. Telefon kullanimina izin verirler mi acemilikte cok rahat kullandim orasi da oylemidir acaba

 29. Merhabalar usta birligim ankara mamak piyade olarak gidicem. nasildir orda askerlik bi bilginiz var mi acaba. Mamaktaki yer icin Mebs okl. Ve egt. Mrkz. K.ligi yaziyor internette. Buraya mi gidecegim bende. Askerdeyim su an bilgim yok. Yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba. Mamak Mebs okulu kısa dönem askerlerin acemilik eğitimi aldıkları yerdir. Güzel bi askerlik geçireceğinizi düşünüyorum. Lakin Mamak Ankara da küçük bir tepenin üzerinde olan bir askeriyedir. Kışın çok çetin gececektir askerliginiz. Çünkü ayazı pis olan bir şehir ve Mamak konumu itibariyle o ayazı size daha iyi hissettirecek bir yer. Ama acemilere eğitim veren yerler asker tarafından 4n sevilen yerlerden birisidir aslında. Çünkü diğer yerlere göre komutanlar fazla üstünüze gelmez.

 30. Ben sozlesmeli yapmak istiyorum basvuru yaptim ama temmuzda askere gidicem eger kabul edilirsem ne yapmam gerekir ? Allah razı olsun senden bu arada

  • Sözleşmeli askerlik normal askerliğini iptal etmiyor. Sözleşmen yanmaz. Önce normal askerliğini yaparsın sonra askerlik bitiminde sözleşmeli askerliğe geçip askerliğini yaparsın. Hem zaten askerliğini yapmadan sözleşmeli yapamazsın bildiğim kadarıyla.

 31. Merabalar bu acemi birligi donemi heryerde aynımı oluyor suresi. Benim nisanlimda bu subat 1de gittide.1988li. Tokata suanda.

  • Acemilik süreleri her yerde aynı. Sadece askerlik sınıflarına acemilik süreleri değişkenlik gösterir. Örneğin komando, tankçılar, topçular, sağlıkçılar gibi bazı özel sınıflar diğer piyade ve jandarmalardan daha uzun acemilik yaparlar.

  • Hmm anladim tesekurler.peki Dedigine gore atısları cok iyi oldugu icin tim komutanı olmus boyle birsey olabilirmi acaba. Ona gorede degisiyormu acemiligi??

  • Yok, değişkenlik göstermez. Sadece bazı askeriyelerde takdir belgesi yazılanlara aldığı takdir belgesi sayısınca usta birliğinde erken teskere veriyorlar ama dediğim gibi bazı yerlerde. Bulunduğu askeriyenin sorumlu komutanının insiyatifine göre değişiyor bu.

  • Peki isa bey suan acemilikteyken gorusturuyorlarmi. Bide kendisini time aldiklari icin acemilik suresinin uzun oldugunu yemin toreninde 24 de degilde 10 15 gun sonra olcagini soyledi?

  • Kendisi birliğine geç mi katıldı? devre kaybı gibi falan. Çünkü devre kayıplarından geç katılanlara başka hemen yemin töreni yaptırmayabiliyorlar, yani bir sonraki yemin ettiriyorlar.
   Eğer geç gitmediyse hizmet aldığı birim özel bir birimdir, bu yüzden diğer askerlerden biraz daha fazla eğitim veriliyordur.

   Telefonla görüştürürler.

  • Bisey daha sorucam isa bey biletini biz alalim izine gelirken ailesi burdan dedi ama kendisi ordan askeriyeden almasi gerektigini oyle olmadigini askeriyeye bilet satan kisiler geldigini soyledi olabiliyomu oyle bisey.?temaj diye 19 kisilik bir gruba aldiklarini onlarin farkli oldugunu soyluyor.

  • Evet askeriye bazen askerler dışarı çıkamadıkları için banka firmaları otobüs firmaları vs yerleri askeriye ye getirip isteyen askerlerin bu tür ihtiyaçlarını karşılamasını sağlıyor. lakin sadece isteyenlerin ihtiyaçlarını. Her asker illa alacak diye bir zorunluluk yok. Belki komutan emri vaki konuşmuş olabilir ama kimseye zorla birşey aldıramaz. Siz bileti istediğiniz yerden alıp ayırabilir siniz. Fakat belki bahsettiğiniz kişi arkadaşları ile ortak hareket Edip aynı otobüsle gitmek yan yana gitmek istiyordur. Onu da bir sorun kendisine.

 32. Askere almadan mı hav değişimi verirler yoksa gittikten sonra mı bu kısmı anlamadım. Birde muayene için onlar mı çağrıyor tecili bozduğum zaman. Teşekkür ederim. İnsanlara teşekkür etmeyen Allaha şükr etmemiş olur.

  • Sen tecilini bozdurunca zaten sana direk git bu evrakları tamamla gel diyorlar, muayene ve diğer prosedürler için. Askeri doktorların ruh haline bağlı. Muhayene için aile hekimliğine gidiyorsun, ilk derdini orada anlatıyorsun. Askerlik muayenini yaptırırken kilo sorununu izah et. Onlar seni gataya gönderirler, gerçi darbe mevzusundan sonra askeri hastaneler devlet hastanelerine devredilmişti sanırım, belki ilçendeki devlet hastanesine gönderirler, orada da kilonu anlat, yürüme ve başka sıkıntılar çekiyorsan kilodan dolayı anlat, orada iyice incelerler, dediğim gibi doktor iyi halindeyse direk orada verir hava değişimini ama değilse birşey olmaz askere başlayınca kilo verir der onaylar askerliğe elverişlidir diye. Ama askerliğe başladıktan sonra acemilikte hava değişimi alman çok zor, orada bu işlere neredeyse hiç bakmıyorlar bile, hatta komutanlar ölmek üzere değilsen revire bile çıkma diyorlar. Ama usta birliğinde hava değişimini alırsın. Teşekkür ederim ben de teşekkürün için. Allah razı olsun.

 33. Meraba. Ben 17/08/1989 doğumluyum. Tecilliyim. Bitim tarihi 31.12.2018. 183 boyum kilomda 111. Bu kiloda askere alırlar mı? Ya da tecili bozup erken yapmak istiyorum ne dersin. Namaz kılamamak beni sıkıntıya koyar. Ne dersin ?

  • Senin boy kilo oranında 106 kilo üzeri çürük sayılır. Sana kilo vermen için hava değişimi verirler. Bu süre içerisinde kiloda düşüş olmazsa bir hava değişimi daha verirler. Bunda da bir düşüş olmazsa çürük verirler büyük ihtimalle. Namaz artık sıkıntı olmuyor ama yazım da da dediğim gibi ikindi namazları acemilikte eğitime denk geliyor, sadece orada biraz sıkıntıya düşebilirsin. Onun dışında bir sıkıntı yaşamazsın Allah’ın izniyle. Ama tecilini şuan bozdursan da seni temmuz da çağırırlar. Nisan da gidemezsin.

  • Acemilik bitince eğer askerliğinin olduğu şehirde anne baba abi abla gibi birinci dereceden akraba varsa evci iznine çıkabilir.

  • Acemilik bitince eğer kendisi izin kullanmak isterse 7 gün izin yapabiliyor ama bu da yıllık izninden düşülüyor. Kullanmak istemezse direk ustabirliğine gidiyor.

 34. Hayirlisi ne ise olsun kazasiz belasiz gidip gelsinler insALLAH..Rabbim bütün askerlerimizin korusun tsk ederim ALLAH razi olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.