Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci

5 Kasım’da askere gidiyorum diye bir yazıyla sizlere veda etmiştim. 6 Kasım’da Baslıkesir Kara Kuveetleri Komutanlığı Piyade Çavuş Eğitim bölüğüne katılarak askerliğe başlamıştım. Yaklaşık 22 gün süren acemi eğitimimi bitirip dinlenmek üzere evime geldim. Bu 22 günde neler yaşadığıma kısaca bir değinmek ve acemi eğitimine gidecek askerlerimize önerilerde bulunmak istiyorum.

Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci
Not: Fotoğraf çekecek aletim olmadığı için fotoğrafı bir başka kişinin videosundan aldım. Stad aynı stad ama tarih 2009 olması lazım.

Askerliğini yapanlar askerliğini yapmayanlara bir sürü şeyler anlatır, yok şöyle olur yok böyle olur diye ama hemen hemen hepsinin gittiğiniz yerde hiç olmadığını görürsünüz. Kısaca her askerlik bölgesinin zamana ve insanlara göre değişen kuralları, eğitimleri, zorlukları var. Bu sebeple anlatılanların büyük kısmına kulak asmayın. Bende anlatılanın çok dışında bir acemilik yaşadım.

Diğer Konular, Bunları da Oku :

Acemi birliğim K.K.K. BKM.OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI/BALIKESİR MERKEZ

Sevk Tarihi, Katılış Tarihi:

Öncelikle sülüste yazan tarih konusunda bir kazık yedim. Sülüste sevk tarihi ve katılacağı tarih şeklinde iki ayrı tarih vardı. Bu şekilde yazmak 94/4 dönemimde ilk defa uygulanmaya başlamış. O yüzden çok kişinin kafası karışmış durumda. Sevk tarihim: 06 Kasım’dı katılış tarihim ise 08 Kasım’dı. Bende eğer 06 Kasım’da gidersem 2 gün erken askerliğimi bitireceğim diye düşünüp gittim. Meğer zaten askerliğim 06 Kasım’da başlamış, 7 Kasım’da da teslim olsam, 8 Kasım’da da teslim olsam gene 6 Kasım’da askere başlamış sayılıyormuşum. Böylece erken gidip 2 gün fazladan askerlik yapmış oldum. Keşke 8 Kasım’da gitseymişim. Sizlerde eğer böyle birşeyle karşırsanız son günde gidin, hatta akşam 16:30-17:00 gibi gidin. Hiçbir şey yapmadan direk birliğinize gider yemek yer sonra da akşam içtimasına kadar serbest bırakılırsınız.

Ben akşam 7 gibi oraya vardım. Nizamiyede bir katılış formu doldurmam gerekiyormuş, bunu kimse söylemediği için doldurmadım. Revire götürüldükten sonra birlik binasına götürdüler ve eşyalarımı bir yere bırakıp içtimaya geçtim. İlk günlerde kimse kimseyi tanımadığından herkes balık gibi etrafa bakınıp duruyordu, bende öyle yaptım. İçtimamız alındı ve geçici odalarımız verildi.

Kayıt işlemleri, Aşı, Elbiseler ve Ayakkabıların Alınması:

Her zaman derlerki askerliğin ilk gününde gece yarısına kadar kayıt işlemlerin sürer, uykusuz uykusuz yatağa gidersin bir iki saat uyursun pat usta askerler koğuşlara girer bağıra bağıra ana avrat söve söve herkesi yataklardan kaldırıp apar topar bölük önüne toplarlar derlerdi ama hiç böyle birşey olmadı, olduğunuda sanmıyorum. Akşam 5’ten sonra hemen hemen birçok resmi işlemi orada bırakıp ertesi gün devam ediyorlar. Sabahlarıda normal uyanış saati olan 06:30’a kadar kimse size dokunmuyor. Bizde kalktık ve giyim-temizlik hazırlıklarımızı yaptıktan sonra sivil elbiselerle bölük önüne inip bundan sonra günde en az 6 defa ortalama 10 defa karşılacağımız sıraya dizilip defalarca sayılma işine geçtik. Eğer çömelerek oturmakta zorlanıyorsanız askere gelmeden önce bir kaç ay alıştırma yapıp kendinizi hazırlayın yada yere oturmak için altınıza birşey ayarlayın. Aksi takdirde çok zorlanırsınız.

Acemilik kayıt işlemleri:

Neyse kahvaltı için sıraya sokulup yemekhaneye gittik ve askerlikte ya bir yılan hikayesi olan yada tarihte kalmış olan acemilikte yemek süresi 5 dkdir gibi şeylerin olmadığını gördük. Herkes yemeğini alıp ne kadar sürede yiyebiliyorsa yiyip dilediği vakit yemekhaneden çıktı. Yemeklerimizi özel şirket veriyordu ama şu yaşıma kadar yiyebileceğim en rezil yemeklere onlar imza attılar diyebilirim. Yani kasti böyle yapmış gibiler, yoksa o yiyeceklerden daha lezzetli yemeği sivilde çok yerde yiyebilirsiniz. Mesela en basitinden çayın tadını bir müddet unutabilirsiniz. Yemekten sonra sabah içtiması için tekrar dizildik ve kayıt işlemleri için sıra halinde nizamiyenin yolunu tuttuk. Evraklarımızı hazırladık, iğnelerimizi vurulduk, sonra kayıt işlemlerimizi tamamlayıp birliğimizin belli olacağı son ana geldik. Dedikya ilk geldiğin gün nizamiyede bir katılış formu dolduruluyormuş. Benim ilk gün bu form doldurulduğunda haberim olmadığı için ve girişteki elemanlar beni böyle bir durum hakkında uyarmadığı için eksik evrak yüzünden 150-200 kişi içinden astsubaylardan biri fena fırçaladı. Böyle birşeyden haberimiz yok desekte önce kâr etmedi sonra tabi normal karşıladı. Hemen gidip formu doldurup sıramıza geri geçtik. Sizlerde sürekli diğer arkadaşlarla formlarınızı karşılaştırıp onda olupta sizde olmayna formları bir an önce temin edin.

Aşı:

Askerlikte 23 yaşın üzerindekilere 3, altındakilere 2 iğne vuruyorlar. İğnelerden birisi sanırım tetenoz iğnesi. Vurulurken azcık canın yanıyor ama asıl acısı 2-3 gün süren bir kol ağrısı. İğnenin vurulduğu tarafa birkaç gün yatamıyorsunuz.

Elbise ve ayakkabıların alımı:

Elbiseleri kilo ve boyunuzu söyleyince size en uygun olacak bir şekilde vermeye çalışıyorlar ama çoğu kez sorun oluyor. Ben 1,78 boy ve 96 kiloyum dedim ama verdikleri elbise çuval gibi geldi. Kış döneminde olduğumuz için önce kışlıkları verdiler. Kışlık botlarda ise 45 numara gidiyorum dedim görevli 48 numara verdi biraz bol geldi. Ama benim işime yaradı. O yüzden siz ayağınız 45 ise 47 alın. Spor ayakkabımı 45 numara verdiler fakat yanlardan ciddi manada sıktı. Yazlık elbiseleri ise yemin törenine birkaç gün kala veriyorlar. Yazlık botuda 45 numara aldım ayağıma tam oturdu. Elbiseleri alıp hemen üzerimize giydik. Ardından fotoğraf çekimine geçtik. Fotoğraf çektirirken sakalınız ve saçınızın kesilmiş olması şartı var. O yüzden traşınızı kesinlikle dışarıda güzelce olun sonra gidin. Çünkü orada o kalabalıkta gelişi güzel saç traşı yaparlar hoşunuza gitmez. Zaten dışarıda kestireceğiniz saçınız acemilik bitene kadar azcık büyüyor böylece izne giderseniz sizi birazcıkta olsa şekil verebileceğiniz bir saç haline geliyor.

Gitmeden önce götürmeniz ve götürmemeniz gerekenler:

Size her türlü şeyin askeriyede zaten verildiği söyleniyor ama traş malzemeleri, sabun, şampuan, tırnak makası, defter kalem, saat vs. gibi şeyler verilmiyor. O yüzden muhakkak bu malzemelerinizi alın. Eğer pek sık traş olmayan biriyseniz traş sonrası yüz bakım kremide götürün yoksa suratınız kavlamış deri parçalarıyla kaplanabilir. Eğer şampuan verirlersede Elenor adında tarihi 4 ay geçmiş bir şampuan verdiler, çok berbat çıktı, ama sabun vermediler gene. Hemen herkes cep telefonlarından saate bakmaya alıştığı için oraya giderken saat almak akıllarına gelmeyebilir ama askeriyede saat çok önemle şart. En ufak bir yere geç kaldınızmı azarı ve cezası çok canınızı sıkabilir. Ağrıkesici hap götürün ama girişte vermeyin. Çünkü izin dışında ilaç kullanımı yasak. Ama ilk günler ciddi baş ağırısı çekebilirsiniz, o zaman ağrı kesici alamazsınız. Başınıza birşey gelir diye vermiyorlar, haklılarda ama o ağrıyada başka çözüm üretmek zor.

Bozuk para götürün. Tadının neredeyse hiç anlayamayacağınız içeklerle doldu içeçek makinesi ve ülkerin nefret edeceğiniz birkaç çikolata, gofret ve bisküvilerinin olduğu makineler bozuk para ile çalışıyorlar. Kantinde ise para geçmiyor sadece orada verilen bir kontür yüklenip alışveriş yapılabilen bir kantin kartı ile birşeyler alabiliyorsunuz yada Ziraat Bakasının kredikartı ve bankamatik kartı ile alabiliyorsunuz. PTT kartı henüz geçmiyor ama ileride anlaşma yaparlarsa olabilirmiş. Askerlik namına eksik olan hemen herşeyide orada ancak kantinden alabiliyorsunuz.

Elbise götürmeyin, üzerinizde ne varsa öylece gidin ve öylece geri gelin. Çünkü hastaneye gitmeyecekseniz acemiliğiniz bitene kadar hiç sivil giyinemiyorsunuz, bu da hamallıktan başka birşey olmuyor. Ben telefon götürmedim ama götüren çok kişi olduğunu gördüm, yalnız burada telefon yakalatanlara olarak yüksek ihtimal tutanak tutulup dosyanıza eklenebilir. Ankesörlü telefonlar var onlarla idare ediverin.

Askerlikte Acemi Eğitim Süreci:

Ben çavuş adayı olarak yaptığım için eğitimleri bunun üzerinden anlatacağım. sizlere 21 günde pek eğitim veremiyorlar. Çünkü 21 günün neredeyse 7 günü full evrak işleri, yürüyüş işleri vs. ile geçiyor, geriye kalıyor 14-15 gün. Bu sürede de size verebilecekleri pek bir eğitim kalmıyor ancak temel bilgileri hızlandırarak anlatıp geçiyorlar. Uygulamalı olarak pek bir eğitim alamıyorsunuz. Uygulamalı olarak aldığımız eğitimlerden birisi silah tutma şekilleri, bu da çok lazım olduğu içindir belki, diğeride Tek Er muharebe savaş eğitim. Teker muharebe eğitimi 75 ve 90 günlük acemilik döneminde en çok detaylı verilen eğitimlerdenmiş ama biz sadece 2 gün bu eğitimi aldık. Bu eğitimde savaş alanında yürüyerek, koşarak, eğilerek, emekleyerek, sürünerek ve sıçrayarak ilerleme taktiklerini alıyorsunuz. Eğer bu eğitimi ciddiye almayıp sallabaş yaparsanız çok acı çekebilirsiniz, o yüzden ciddiye alarak yapmanız gerekmekte.

Bu dersler dışındaki neredeyse bütün eğitimler gene bu eğitim alanlarına götürülük oturduğun yerden dinlediğin eğitimlerden oluşuyor. Aslında bu kadar kısa bir süreç olduğu için en çok önem verilen eğitim yürüyüş yapmak ve marş söyleme eğitimidir. Burayı ekip olarak iyi yaparsanız çok kebap bir acemilik geçirebilirsiniz, eğer yapmazsanız bir ızdıraba dönüşebilir.

Askerlikte en çok bunaltan yer sayılma anları:

Acemilik sürecinde günün 5/2’si sayılamaktan oluşuyor. Bu anlar o kadar bunaltıcı anlar ki adama firar bile etirir. O yüzden şunun tüm acemilerin iyi bilmesi lazım ama çoğu çocuk kafalı oldukları için nedeyse hiç iplemiyorlar ve çok eziyet görüyorsunuz. Yemeğe gideceğiniz zaman, banyoya gideceğiniz zaman, revire gideceğiniz zaman, dersaneye gideceğiniz zaman, eğitim alanına gideceğiniz zaman, yürüyüşe gideceğiniz zaman, içtima zamanları kısaca askerlikte ne yapılacaksa önce herkes takımlar ve mangalar halinde hiza istikamet alınmış şekilde eksiksiz sıralanır, sayılır, sonra o an görevli komutana imzalatıldıktan sonra gidilecek yere götürülür. Geri getirildiğinde ise gene aynı işlemler yapılıp sıraya alınır eksik varmı yokmu kontrol edilir.

İşte bu süreç normalde en fazla 5 dakika alacak bir işlemken, çocuk kafalı diye tabir ettiğim (daha doğrusu kendini akıllı sanan mallar veya gerçekten mal olanlar dersem hakaret olur) bu yüzden çocuk kafa diye belirttiğim kişiler sayesinde ortalama 30 dakikalık bir işleme dönüşüyor. Zaten günde en az 6 ortalama 10 civarın böyle birşey olduğu için günde 6 saate varan bir sürede çömelmiş vaziyette bekliyorsunuz.

Neden böyle oluyor?

Kural şu, sırada konuşulmaz, sigara içilmez, hizasıs durulmaz. Ama millet biraz yanındakiyle samimi olunca susmaksızın konuşuyor, sus denilse bile gene konuşuyor, birde araya sus sus diyenler girince tamamen zıvanadan çıkıyor. Diğer bir sebep heran sigara yakan zırtapozlar. Komutan sigara içmek serbest demediği sürece sigara içmek yasak, ama bunu takmayan çok kişi oluyor, buda hem daha fazla bekleme hemde çök kalk cezasına sebep oluyor. Ulan 2 dk sabredip sussan sigara içmesen zaten sayıyı alıp serbest bırakıcaklar, sigara içmene izin vericekler ama gel görki birçok kişi bunu düşünmüyor.

Diğer bir kural sayı tam olmak zorunda. Eğer bir kişi bile yoksa gelene kadar genelde tüm takımlar olduğu yerde bekletilir. Bu duruma neden olan şeylerden birisi saatinin olmaması diğeride ziyaretçisi gelenler çavuşa ismini yazdırmadan ziyaretçi parkına gitmesidir.

Önerim şudur ki, oraya ilk gittiğinizde kalkın ve açık açık tüm bölükle konuşun. Bakın böyle böyle olunca böyle zararlar göreceğiz, eğer görmek istemiyorsak sayı alınana kadar susalım ve sigara içmeyelim, hizamıza girelim ve vaktinde içtimaya gelelim diye uyarıda bulunun, eğer hak verirlerde bunu uygularlarsa çok rahat bir acemilik sizi bekliyor demektir.

Banyo ve çamaşır yıkama:

Bizim askeriyede acemilerin haftada 2 gün banya günü vardı. Her bölüğe 2 saatlik bir süre ayırıyorlar. Dilediğin kadar banyo yapma hakkın var ama en son çıkanlar banyoyu temizlediğ için herkes biraz su vurup çıkmanın peşinde oluyor. Fakat haftanın 7 günü sabah 05:00-06:00 arasında temel ihtiyaç banyosu var, burada dilediğiniz gibi banyo yapabiliyorsunuz.

Çamaşır yakama için size kantinden bir set satın aldırtıyorlar. Bu sette temiz çamaşır torbası, kirli çamaşır torbası, temizlik malzemeleri çantası vs. gibi çeşitli şeyler varmış. İşte bu torbaya kirli çamaşırlarınızı koyup yıkamaya vermeniz gerekiyor. Fakat acemilikte kimse çamaşırlarını yıkatamıyor. O yüzden bu kısmı aklınızdan çıkarmanız lazım. Ben iç çamaşırlarımı banyo yaparken ayaklarımın altına atıyor ve banyomu yapakren iyice orada eziyordum. Çıkarkende sabun, şampuan ne varsa sürüp yıkayıp iyice sıkıyordum. Sonra kaloriferin üzerine atıp kurutuyordum. Sizde bunu yapabilirsiniz.

Usta birliğim ne zaman belli oluyor?:

Usta birliğiniz dağıtımınıza 1 hafta kala belli oluyor. Yani cuma günü dağıtımınız varsa bir hafta önceki cuma belli oluyor.

Atış eğitimi:

Atış eğitimine eğer komando değilseniz, sadece sınır karakollarına düşenlere atış eğitimi yaptırıyorlar. Onlarda 9 adet atış yapıyorlar. Daha önce hiç silah kullanmadıysanız da korkmayın. Yalnız tabanca yada av tüfeğiyle ateş ettim bana bişey olmaz diyede kendinize güvenmeyin. Atışlarınızı G3 piyade tüfeğiyle yaptırıyorlar. Bize askerlikten önce arkadaşlarımız hep şunu söylüyordu. Atış yaparken silahı omzuna sıkı oturtmazsan teper gözüne gelir, bilmem yüzünü morartır, kaşını açar falan gibi şeyler söylüyorlardı. Benim bu anlatımdan anladığım seni öküz tepmiş gibi tepecek oluyordu. Meğer öyle değilmiş. Silahı omzuna sıkı sıkıya yapıştırmana kendini kasmana gerek yokmuş. Yapman gereken silahın dipçiği ile omzun arasında boşluk kalmaması. Hafifden geriye çekiceksin ve omzunu sanki ileriden arkadaşın azıcık seni itecekmiş gibi sıkı tutacaksın. Yani biri önden itelerse kolun geriye gitmesin diye. Yani böyle yaparsan fazla teptiğini bile anlamazsın.

Diğer dikkat etmeniz gereken kuralsa atış yaparken ağzınızı açık tutmak. Eğer bunu yapmazsanız ciddi bir kulak çınlaması ile karşı karşıyasınız. G3 o kadar çok ses yapıyor ki insanı bu ses biraz tedirgin ediyor. Bizim arkadaşlar arasında babası polis olan ve çok çeşitli silahlarla atış yapmış olan arkadaş bile bu sese hayret etti. Bunu tetikleyen bir diğer unsurda poligonlar arası konulan ayırma tahtaları. Yalnız şunu söyleyeyim, atış yapmak insanı çok rahatlatıyor. O ana kadar ben bu askerliğe ne hata yaptımda geldim demekle meşgulken o atışı yaptıktan sonra sizi bir rahatlama, heyecan ve istek sarıyor. Ama ne yazık ki bu son atışınız olabilir. Çünkü askeriyelerimizde en çok yapmamız gereken eğitim eğer olursa acemilikte 9 mermi bide ustalıkta 6 yada 9 mermi atmak. Dahası yok.

Atışlarda iyi isabet almak için ise çok önemli 3 noktaya dikkat etmeniz lazım. 1.si nefesinizi derin derin alıp verip sakinleşmek, bu hedefe odaklamanız ve titretmeden atış yapmanız için çok önemli. 2.si tetik düşürmek denilen tetiği sıkmadan önce arasındaki boşluğu almak. Eğer almazsanız namlu sağ tarafa çekecek ve buda kurşunun hedefi bulmamasına neden olacak. 3.sü ise atışlarınızı tak tak tak diye peş peşe sakın yapmayın. Komutan ne kadar acele ettirirse ettirsin her atışınız arasında tekrar nefes kontrolü yapıp bedeninizi ve kafanızı sakinleştirip hedefe tekrar odaklamak olsun. Her atıştan sonrada tetik düşürmeyi sankın atlamayın, çünkü ilk atışta gürültü ve silahın tepmesi size garip gelirse tetik düşürmeyi çoğu kişi atlıyor ve 1. atıştan sonra hedefi ciddi manada saptırıyorlar.

Ama gene söylüyorum, bu sizi ürkütse bile çok rahatlatıyor.

Yürüyüş ve yemin töreni:

Acemilik kısa olduğundan bana göre komutanlar için en önemli iş iyi yürüyen asker. Çünkü yemin töreninde alayın en önemli komutanları, bazen şehrin valisi belediye başkanı vs.si oraya geldiği için iyi yürüyen takım iyi eğitilmiş takımdır algısı oluşturma çabası. Biz gittiğimizde bir uzman bize nasıl yürüneğini gösterdi tam biz ona alıştığımızda astsubay geldi şimdiye kadar öğrendiğiniz herşeyi unutun, asıl yürüyüş budur diye tören yürüşünü öğretti. İyice allak bullak olduk ama son 2 haftamızın büyük kısmı yürüş yapmakla geçti. Akşam yemeğini yiyoruz, bi yarım saat dinlenip hop stada inip tören yürüyüşü çalışıyoruz. İyi yürüyen bölük hemen staddan çıkıp dinlenmeye çekiliyor, kötü yürüyen bölük dönmeye devam ediyor. Ayaklarınızda bu çalışmalar yüzünden kısmı nasırlar oluşabilir, botunuza ortapedik birşeyler koymayı unutmayın.

4 tane marş öğretiyorlar size, Alay Marşı (yemin günü stada giderken söyleyeceksiniz), Asker Marşı (yemin etmek için masaya giderken söyleyeceksiniz), İzmir Marşı (yemin ettikten sonra yerinize dönerken söyleyeceksiniz) Akdeniz Marşı (yürüyüşünüzü yapıp staddan çıkarken söyleyeceksiniz). Birde stada ilk girdiğinizde Kıt a dur kısmında “Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır, toprak uğruna ölen varsa vatandır, Ayyıldız” diyerek durup yapacaksınız. İstiklal Marşı (zaten bunu hepiniz biliyor olmalısınız), amaaaa burada okulda söylediğimizden daha değişik söylüyoruz, birler okulda her mısranın son hecesini uzatarak söylüyoruz, örn: Şafak kelimesini Şafaak şeklinde uzatıyoruz, ama askerde Şafaaak şeklinde 3 a kadar uzatmanız gerekiyor. Bunda biraz zorlanırsınız ama birkaç kere toplu halde söyleyince alışıyorsunuz.

Tören yürüyüşümüze günlerce ses yayın üzerinden çalıştık, biz ses yayının düşük sesinden şikayet ederken tören günü bando getirdiler. Gördük ki onları sesi, ses yayından bile daha az çıkıyor. Bu yüzden şeref trübünü dışında bando neredeyse hiçbir yerden duyulmuyor, orada halk olduğu için ıslıklardan alkışlamalardan çok az duyuluyor. Günlerce çalışıp çok düzgün hale getirdiğimiz yürüyüşümüz tören gününde neredeyse berbat bir yürüyüşle sonuçlandı ve askerliğimizin acemilik dönemini Çok Şükür bitirip evimize geldik.

Not: Yukarıda bahsedilen marşları sayfanın en altında bulabilirsiniz.

İzin süreleri ve yol izni:

İzin kullanmayacaklar için yol izni:

Eğer izin kullanmayacaksanız size gideceğiniz şehir mesafesine göre bir gün veriyorlar. Örneğinin Balıkesir’den Diyarbakır’a verilen yol izni 2 gün. İstanbul’a 1 gün. Kısaca otobüs bir yerden bir yere kaç saatte gidiyorsa ona göre size gün veriyorlar. Bu rahatlıkla yetişebileceğiniz bir süre oluyor.

İzin kullanacaklar için yol izni:

İzin kullacağım diyorsanız yol izniniz maalesef yok. Yani size 1 hafta izin veriyorlar, bu 1 hafta askerlikteki izin sürenizden düşülüyor aynı zamanda bu sürede hem evinize hemde usta birliğinizi yapacağınız gere gitmenizde dahil durumda oluyor. Kısaca yol izni verilmiyor ve 7 günlük izninizin 2 günü yolda geçtiği için 5 gün izin yapmış oluyorsunuz.

Yol parası:

Yol parası izne gidilirken verilmiyor, sadece usta birliğinize gideceğiniz kısmın yol parası veriliyor. Örneğin izin kulanmadan ustabiliğinize giderseniz size bilet parası veriliyor. Ama izin kullanırsanız, örneğin Balıkesir’de askerlik yapıyorsunuz ve Ustabirliğiniz Ankara’ya düştü ama siz İstanbul’da izin kullanacaksınız. Bu durumda size sadece İstanbul’dan Ankara’ya gideceğiniz yolun parası verliyor.

Paralar ise ilk acemi birliğine gelirken PTT’ye yatıyor, Usta birliğine giderken ise Ziraat Bankası’ndan size hesap açıyorlar ve buraya yatırıyorlar.

Sosyal Faaliyetler ve Namaz:

Eğitim görmediğiniz her an gidebileceğiniz yer çok kısıtlı, ya gazinoda olmalısınız ya kantinde yada bölük önünde olmalısınız. Her bölüğün kendine ait gazinosu var. Bizimkisinde sadece 1 tanesinde digitürk vardı diğerlerin yoktu. Maçları izlemek biraz zor oluyor. Genelde yeşilçam filmleri izlemekle geçti bizim. Futbol, basketbol sahası var ama hafta sonu dışında oynamanız imkansız gibi. Kantinde langırtla playstation vardı, langırtı pek sevmem, playstation ise neredeyse hiç boş değildi, oynayamadım.

Namaz kılmak Balıkesir’de zor’a yakın birşeydi. Komutanlar namaz kılamazsın demediler ama Eğitim saatinde ise namaz kılmana komutanlar izin vermiyor, hemen kazaya bırak diyiveriyorlar. Ama abdestli olmaya çalışırsanız eğitimlerde 10-20 dk mola anları oluyor hemen o anda bir köşeye geçip kılın. Camimiz vardı, bazen kapalı bazen açık oluyordu. Kitliyorlar camiyi. Belki başka yerlerde açıktır. Ama tavsiyem muhakkak bir seccade götürün. Yoksa zorlanabilirsiniz. Benim yoktu kamuflajımı serip işimi görüyordum.

Benim acemilik eğitimim nasıl geçti?:

Senin askerliğin nasıl geçti derseniz askerliğimi yaparken çok zor geçiyor du ve yazacak çok dertli anılarım olduğunu düşünüyordum ama bitirip eve geldiğimde o sıkıcı günler bir anda geride kaldığı için düşünseniz aklınıza gelmiyor. Sanki normal bir acemilik yapmış gibi hissediyorsunuz.

Ama komutanlar ve üst devre nasıldı derseniz, üst devremizden hiç eziyet görmedik çok şükür. Yardımcı olmaya çalıştılar, iyi geçindiler bizlerle. Ama onları çileden çokça çıkardık. Uzmanlarımızın hemen hepsi iyi ve kafa adamlardı. Astsubaylarımızdan bazıları çok zorluydu yanlız. Mesela 1. Çavuş eğitim bölüğünde Piyade Başçavuş Gazi İlker Metinsoy diye bir astsubayımız vardı, bizi en çok zorlayan o oldu. Onun dışında fazla bir zorluk görmedik çok şükür.

Şimdi bu Cuma Usta birliğimize teslim olacağız İnşallah. Usta birliğimiz Ankara Çankaya Kara Harp Okulu Bakım Lojistik bölümüne çıktı. Sizlerden de orada olan varsa görüşürüz İnşallah.

 

ASKERLİKTE SÖYLENEN MARŞLAR

ALAY MARŞI

Annem beni yetiştirdi bu ellere yolladı
Al sancağı teslim etti, Allah’a ısmarladı
Boş oturma çalış dedi, hizmet eyle vatana
Sütüm sana helal olmaz saldırmazsan düşmana
Arş ileri, marş ileri
Türk askeri dönmez geri (bu satır 1 defa söylenecek)

Yastığımız mezar taşı, yorganımız kan olsun
Biz bu yoldan döner isek namus bize ar olsun
Ne şereftir ölmek bize bu güzel vatan için
Yanar yürek yurt aşkıyla daima için için
Arş ileri, marş ileri
Türk askeri dönmez geri (bu satır 1 defa söylenecek)

ASKER MARŞI (GÜNDOĞDU MARŞI)

Gün doğdu, hep uyandık, siperlere dayandık
İstiklalin uğruna da, al kanlara boyandık.

Sandılar, Türk uyudu, ata cenge buyurdu,
Türkün asker olduğunu, dünyalara duyurdu.

Ülkemiz, Türk ülkesi, aşık eder herkesi
Üstümüzden eksilmesin al bayrağın gölgesi.

İZMİR MARŞI

İzmir’in dağlarında çiçekler açar
Altın güneş orda sırmalar saçar
Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

İzmir’in dağlarında oturdum kaldım
Şehit olanları deftere yazdım
Öksüz yavruları bağrıma bastım
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

AKDENİZ MARŞI

Yaslı gittim şen geldim
Aç koynunu ben geldim
Bana bir yudum su ver
Çok uzak yoldan geldim

Deniz, deniz akdeniz
Suları berrak deniz
Karşımda yar ağlıyor
Gideyim bırak deniz

Rüzgarlardan atım var
Şimşekten kanadım var
Göğsümde al yazılı
Gazilik beratım var

Deniz, deniz akdeniz
Suları berrak deniz
Karşımda yar ağlıyor
Gideyim bırak deniz

“Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci” için 677 cevap

 1. Merhaba benim nişanlım acemi birliğini ankara etimesgut ta yapıyor Sulus kagidinda istihkam eri yaziyormus bunu oraya gittiğin de öğrendi hatta tankci olarak siyah kep takiyordu ama onunla birlikte yaklaşık 15 kişi den siyah kepi alıp şapka vermişler istihkam erligini arastirdimda tam olarak anlamadim ne olduğunu ben yardımcı olabilirmisiniz zor mu ve nereye ustalığı çıkar sizce?

  • İstihkam eri eski aslerik tabirinde lağımcılar diye geçen sınıftır. Lağımcılar dediğimi yanlış anlama, bunlar askerin harekat yapacağı alanları oluştururlar. Bir eğitim alanında görevli ise eğitim alanının bakımı yapar, yada bir inşaat işi varsa o işte çalışır, yada cephe de askerin önünde mayın varmı yokmu onları tespit etmeye çalışır. Bir nevi geri hizmet askeri.

  • Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için umarım sağ salim bitirir tüm askerlerimiz Allah’ım kolaylık versin ?

 2. İyi günler kolay gelsin bir kaç sorum olacaktı ben turizim ve otelcilik lokanta işletmeciliği bölümünden 2 yıllık üniverste okudum otellerde muhasebe bölümünde çalıştım son ılı yılda eczanede çalışıyorum teycilimi bozdum meslek olarak ehliyet ve turizim yazdılar ne olarak giderim yardımcı olurmusunz

  • Yani geçmişte yaptığın işlerin tamamen normal işler sınıfında. Özel bir yere düşersin bu mesleklerle diyemem. Bu mesleklerle anca düştüğün komutanlıkta bu meslekle ilgili bir asker ihtiyacı olursa değerlendirirler yoksa herkez gibi normal bir askerlik yaparsın.

 3. MErhaba, benim nişanlım manisa alaşehir ulaştırmaya acemiliğini yapmak için dün teslim oldu. Silüsünde sürücü olacağı yazıyordu. Usta birliğinde sürücüleri daha ağırlıklı nereye gönderiyorlar ve acemiliği ne kadar sürüyor bir bilginiz var mı?

 4. Merhabalar.Bilecik merkez 9.jandarma alay komutanligi çıktı acemi birligi A grubu saglik sorunum var kalp kapakcigim kalin sofor adayi olaarak gidiyorum sagliktan dolayi sorun yasarmiyim bide soformu yapcaklar beni acaba tesekkurler

  • Öncelikle Allah acil şifa versin. Eğer A grubu dediğiniz üst seviye olarak geçiyorsa çürük almanız çok yüksek bir ihtimal. Bizde de Mersinli bir arkadaş vardı hiç söylememiş rahatsızlığını daha doğrusu askerde revirde görev yaparken tesadüfen öğrenmiş doktor uyarmış git muayene ol diye o da çürük almak istemediği için gitmemiş daha sonra o doktor baya bi sonra onu bulup hastaneye sevk ettirdi ve çürük verdiler askerliğinin bitimine 2-3 ay kala çürük alıp gitti.

   Şoförlüğe gelince eğer bulunduğun yerde başka değerlendirecekleri başka bir şoför adayı yoksa seni yaparlar.

 5. Merhaba benim askerliğim Hatay/İskenderun Deniz. K. K. Eğitim Alay Komutalığı’na çıktı. Sevk belgesi üzerinde sınıf: Hizmet yazıyor bu komutanlara yakın çalışmak mı oluyor? İyi bir şey midir? Ve Muv. Özelliği:Telefon Kurucu yazıyor ama ben tel kurmak hakkında bir şey bilmem onun eğitimini mi alacağım orada ayrıca? Birde sağlık durumunda A grubu yazıyordu Uzmanlık için yeterlidir değil mi? Sınavlarına girmeyi düşünüyorum da. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Hizmet bölüğü bulunduğu askeriyenin bağ, bahçe, çevre bakım işlerine bakar. Başların da ya bir sivil usta memur olur yada konusunda deneyimli bir komutan. Siz ya ona yardımcı olarak görev alırsınız yada onlar size şurayı şöyle yapın der, siz yaparsınız. Görünüşte en zor bölüklerden olsa da, kafa olarak en rahat bölüklerdendir bana göre. Eğer başınızdaki görevli ile de samimi olursanız, bağda bahçede yüksek rütbelerden uzak, akşamın bile nasıl olduğunu bilmeden askerliğini bitirirsin.

 6. İsa bey selamlar. 7/4 acemi birligim bilecik merkez jandarma eg.alay komt.hizmet eri yaziyor.
  Meslegim gemicilik ve bununla ilgili gerekli evraklarimida vermistim. Usta birligimde meslegimle ilgili bir yere gidebilir miyim?
  – goz ile ilgili ciddi sorunum var astigmat miyop yuksek. Bununla ilgili raporum mevcut. Orda nasilbir sonuc verir?

  • Eğer göz sorunun çürük seviyesin de değilse askerliğini yaparsın. Ama nöbet esnasın da iyi görüş gerektiren nöbet tutturmazlar. Mesleğinle alakalı yere düşme ihtimalin var. Deniz kıyılarında jandarmalar da oluyor, ayrıca Kıbrısta da olabilir askerliğin. Ama kesin ne olur desen bilemeyiz onu.

 7. Abi aydın acemi birliğim aydın 1 jandarma er eğitim tabur komutanlığı çıktı.burası için turizm sosyete jandarma gibi ibareler kullanılıyor.sence usta birliğim nereye düşer biliyorum çok kapsamlı ama merak işte heyecan ? Senin fikrin nedir sence nereye düşer abi usta birliğim

  • Askerlikte eğer jandarma isen yada piyade ise nereye düşeceğini kimse kestiremez. Türkiye’nin her noktasına düşebilirsin. Ama jandarma olarak askerlik yapmak en keyifli askerliklerden olur genelde.

 8. Balikesir merkez bakim okulu çıktı acemilik mühimat çavusu olarak gözüküyor kaç gün meslek elektrikciyim söyleyecek miyiz meslekleri acaba

  • Mesleğini acemiliğe teslim olduğun gün sana verilen formda sorulan yere yazıyorsun. Onun dışında sorsalar da bir faydası olmuyor, tüm bölükler senin ilk teslim olduğunda belirttiğin mesleğe bakıyorlar sen usta birliğinde o bölüğe katılmadan önce

 9. S.a isa abi benim acemilik bitti usta birligim ankara mamak 4.kor kh. Gr. Kışla emn mhf bölüğü abi burda nasıldır usta birliği yardımcı olurmusun bide emniyet muhafız ne yapar

 10. Şimdi ben acemi yapmak icin kasımda askere gidecem dağıtım izninide kullanmayacağım ustaya giderken de sivil kıyafetler lazım olacak çarşı iznine çıkarken filan acemiye giderken sivil kıyafetlerimi de almam gerekir mi alırsam bunları kendi dolabimda mi saklayacam yoksa benden alıp acemilik bitince bana teslim mı edecekler

  • Usta birliğinde kullanacağın sivil kıyafetlerini bavulunla acemi birliğine getirebilirsin. Onları sivil eşya odası var, oraya koyuyorlar. Çıkana kadar orada kalır, sorun olmaz. Yanlız fermuar kısmına kilit al, çünkü bazıları bu benim çantam mıydı diye karıştırmasın içini.

 11. tesekkurler isa bey nisanlimi lefkosada bi karakola vermisler dediginiz gibi sicak ve ağır oluyormus eğtimi carsi icinde izinde vermiyorlarmis sanirim

  • Şimdi yeni olduğu için ve karakollarda genellikle sayı az olduğu için çarşıya dönüşümlü çıkarabilirler. Orada tek sıkıntısı nöbet saatleri uzun olur ama sık sık devriyeye çıkıp gezeceği için keyifli bir askerlik geçirecektir.

 12. İsa bey nişanlim usta birligi kıbrıs 28.mknz.P.tüm 61.alay 2.P.Tb.1.piyade bölüğü acaba nasıl bir yerdir orada ne gibi bir görevi olabilir çok zor biyer olduğu söyleniyor kisaca bilgilendirebilirmisiniz ?

 13. Merhaba abi ben aydin merkezde jadarma asayis olarak acemi birligimi tamamladim 21 gun olarak fakat usta birligi izmir foca jandarma komando egitim okuluna dustu komando egitimi mi alirim naparim

 14. Nişanlim manisa 6. Jandarma komando egitim alayinda ama münferit gitti sanırım, tecili bitmisti birden başvurdu bir kaç gun sonra gönderdiler. Usta birligi doğuya çıkar mı?

 15. isa bey benim nisanlim 15 INCI P.EĞT.TUĞ.5 INCI.P.EĞT.TB SAMSUN/MERKEZ bu aksam yola cikiyor acemiligi kac gun surer yemin toreni nezaman olur ve usta birligi nereye gider kibrisa gider diyorlar ama bilgilendirebilirmisiniz tesekkurler

 16. isa bey merhaba benim nisanlim 15 inci p.eğt .tug 5 inci.p.eğt.tb samsun / merkez bu aksam yola cikiyor acaba acemiligi kac gün surer yemin toreni nezaman olur ve oradan usta birligine nereye gider kibris olur diyorlar ama bilgilendirebilirmisiniz tesekkurler

 17. Merhaba nişanlım acemi birliğini Kütahya da topçu çavuş olarak yapıyor ordan sonra istanbul da eğitim görecekmiş bir ay usta birliği nereye çıkar

  • Gül hanım, tankçı, topçu gibi askerlerin büyük kısmı sınır bölgelerinde görev alırlar. Ama tabi sadece oralarda top silahları yok. Diğer yerlere de düşer ama sınır bölgeleri yoğunlukta.

 18. Merhaba benim nişanlımın acemi birliği Kütahya da topçu çavuş bir ay orda yapıp istanbul da da bir ay eğitim verilecek miş usta birliği nereye çıkar bilgisi olan var mı

 19. Mrb benim esim acemi birligi kutahya havacı er tugay komutanlığı olarak gtti teslim olalı 2 gun oluyor acemi birliğinin 55 gun süreceğine dair sözler duymuş acaba ne kdar sürer?

  • Benim nisanlim da Kütahya acemi birlikte 4 agustos da teslim oldu şoför olucagini söyledi ayin 27 si en gec de 29 unda gelicegini söyledi yani 55 gün değil eğer ki nişanlıniz kaloriferci olarak basladiysa o zaman 55 gün sürüyor ancak onun dışında bir ceza almadiysa telefonunu kaptirmak gibi aynı gün çıkarlar benim nisanlim asker cell götürdüğü için sıkıntı olmamış ama normal hat ile yakalanirsa sıkıntı olur

 20. Merhaba benim kardeşim Balıkesir bakım okulu eğitim merkezine düştü acemi birlik olarak 22 sürüyor komando olarak yazılmış sizce dağıtım nereye olur bilgi verirseniz sevinirim….

 21. Kardeşim askere gidecek balikkesire bakın okulu mühimmat çavuşu yazıyor suluste bilgi verir misiniz ve kaç gün acemilik yapacak

  • Acemiliği 25 gün kadar sürer. Silah bakımları yapan yada silah zimmetine bakan bir yere düşer. Ama nereye düşeceğini kimse bilemez.

 22. uzman olmak istiyorum acemi birliğim jandarma muhabere Seferihisar İzmir lise mezunu yum ehliyetim var şöför olayımmı olursam çavuş Luk verirlermi

 23. Merhabalar.Bilecik merkez 9.jandarma alay komutanligi çıktı acemi birligi kac gündür aacaba ve karakol eri yazıyor nasıl eğitim alır ve napar karakol eri tesekkurler

  • Ne kadar acemilik yaptığı hakkında tam bir bilgim yok fakat onlar da 25 gün acemilik yapması lazım. Karakol eri personel sayısına göre çoğunlukla nöbet tutar, eğer şoförlüğü varsa bol bol devriyeye çıkar. Karakollar çok keyifli yerlerdir. Güzel bir askerlik bekliyor seni.

 24. Öncelikle merhabalar.Ben 97/3 Bilecik 9.Jandarma Alay komutanlığı na 3 ünde teslim oluyorum.Sülüs te karakol eri yazıyor.Benim acemi birligim ne kadar sürer birde karakol eri nedir

 25. isa selam, acemi birlik amasya esas birliğim kho komutanlıgı loj. des.komutanlığı olacak. ne gibi tavsiyelerin olur kho hakkında? teşekkürler

  • Ulaştırma bölüğüne mi düştü? Lojistik Destek Komutanlığının sorumlu komutanı Kurmay Albay Abdullah Huduti’dir. Biraz fazla tertipli birisi. Askere karşı iyi birisi ama eğitime önem verdiği için eğitiminiz fazla olacaktır. Yürüyüş, silah bakımı ve diğer tertip düzenler. Eğer ulaştırma bölüğüne düştüysen Otobüs şoförlüğün varsa karlı çıkarsın.

  • ulaştırma değil sanırım, kho k.lığı loj.des.k.lığı kh. ve kh.bl yazıyor. anladığım kadarıyla rahat geçmeyecek.

  • Hmm Karargah Bölüğüne düşmüşsün. Karargah bölüğü Karaharp Okulu’nun tüm çevre düzenlemelerine ve ağaç bitki, mal sevkiyatına ve temizlik çamaşır işlerine bakar. Eğer esnaflıkla ilgili bilgin varsa giyecek, yiyecek depolarından birisine verirler. Büyük çoğunluğu ağaç dikime ve ot kesimine bakar. Dışarıdan zor gibi görünse de başınız da en az komutan bekleyecek bölüklerden birisidir.

 26. Abi şimdi Onbaşı olursam Uzm. Onbaşı olarak kalabilirmiyim ortaokul mezunuyum yada cavus olabilirsem Uzm. Cvs geçiş yapabilirmiyim teşekürler

  • Normal askerlik görevini hangi rütbeyle bitirirsen uzman olmak istediğin de de aynı rütbeyle uzman asker oluyorsun. Yanı on başı isen uzman onbaşı çavuş isen uzman çavuş. Bunda sana neredeyse 6 yıl rütbe atlama zamanı kazandırıyor.

  • Rütbe atlama süresi 2 ila 3 yıl aralıklarla oluyor. Sen Eğer Uzman olarak başlarsan akerliğe uzman çavuş olana kadar aşağı yukarı 6 yıl geçecek diye biliyorum. Ama sen 1 yıllık askerlik süresinde çavuş rütbesi alırsan bu uzman çavuş rütbesine de böylece bir anda yükselmiş olacaksın. Ona vurgu yapmak istedim.

  • güzel kardeşim benim istersen okul hiç bitirme yine de çavuş olabilirsin çünkü bu gibi şeyler eğitime bakıyor yeter ki mülakatı geç ama mükatı geçmek içinde ekzersiz yapman lazım hafif ekzersizler koşu kondüsyonunu sağlam tutman lazım bazı spor salonlarında parkurlar oluyor onlara git yani demem oku askerliği yapıp bitirdikten sonra başvurunu yapman lazım güzel kardeşim iyi günler…

 27. İsa kardesim merhaba. Acemi birligim BKM. OKL. VE EGİTİM MERKEZ K.LIGI BALIKESİR cikti.
  Usta birligim ise ANITKABİR KOMUTANLİGİ CANKAYA ANKARA cikti.
  Beni bilgilendirirsen cok memnun olurum.
  Simdiden tesekkur ederim.

  • Zaten Balıkesiri yazımda anlattım. Ama usta birliğin hakkında hiç bilgim yok. Ama tahmin yürüt dersen şehrin tam ortasında bir yer olduğu için ve orada askerler arasında tam bir birlik varsa çok rahat bir askerlik yaparsın.

 28. İsa abi benim acemi birlik bkm. okl. ve egtm. merkez komutanligi balikesir merkez. Uzun dönemim. Acemi kac gun surer ve nereye duserim tahmini ? Birde biz neyin bakimina gidiyoz abi ne ci olucaz yani.

  • yaklaşık 25 gün sürüyor acemilik, nereye düşeceğin kesin değil. Bakım işi, araç bakımı, elektrikli makine bakımı (klima, çim makinesi, çay makinesi telsiz vs) ve silah bakımı gibi işler yapıyor.

 29. Kesin mi abi Terörle mücadele filan da varmış 12.alayda Onbaşı veya Cavus olma ihtimalim nedir abi bilgi verirsen çok mutlu olurum ☺

  • Terörle mücadele kısmından bilgim yok. Ama acemiliği bitirdiğinde bir aksilik olmazsa OnBaşı olacaksın. Çavuşluğu da acemilikte vermiyorlar, usta birliğinde alabiliyorsun.

  • Çavuş talimgahlarının hiçbirisi direk çavuş yapmaz. Sadece Onbaşı yaparlar. Çavuşu gittiğin ustabirliğindeki çavuş ihtiyacına göre sınavla yaparlar.

 30. Merhaba, nişanlım bakim okulu ve eğitim merkezi komutanlığı balikesir/merkez muhimmat cavusu sinifi bakim hizmet sekli er olarak acemiliği burda geciricek ne kadar suruyor ve sizce usta birliği nereye düşer ? Şimdiden tesekkur ederim.

 31. Merhaba, benim nişanlım bakim okulu ve egitim merkezi komutanlığı /balikesir-merkez mühimmat cavusu (hizmet sekli er) acemiligi buraya çıktı kac gun surer ve sizce usta birligi ne tarafa düşer. Simdiden tessekkür ederim

  • Ortalama 25 gün sürer. Ustalığı ise bilinmez. Usta birliklerde az miktar da bakımcı lazım oluyor. O yüzden Türkiye’nin her yerine düşme ihtimali aynı derece de sayılır. Fakat kıbrıs diğer bölgelerden %2 daha fazla.

 32. İsa abi benim acemilik Amasya 15 Piyade.Eğitim Tugayi 12.Piyade eğitim Alayı çıktı herkes cavus olursun diyo cavus yetistiriyomus burasi dogrumu?

  • Ankara çıkma ihtimali yüksek, fakat daha önce soranlara da söylediğim gibi, nereye düşeceğini kimse bilemez. Çünkü Türkiye’nin 81 ili + Kıbrıs dahil olmak üzere hemen her yer çıkar. Bilgisayardan oto seçim yaptırıyorlar. Sadece tek yöntemle biraz tutturulabilir, o da şu, şuan 97/3 gidiyor dimi, ne yapacaksın, 96/3’ler en çok hangi şehre gitmiş bakımcılardan, onu incele, o zaman şöyle varsayım çıkarırsın şuanda orada çok teskere alan bakımcı olacak o zaman ben de büyük ihtimal oraya düşerim gibi. Ama benim zamanımda beraber acemilik yaptığım yaklaşık 360 askerden neredeyse 2şer tanesi aynı yere düştü, büyük kısmı 1 tane oraya 1 tane buraya şeklinde. Bu yüzden nereye düşeceğini bilmek imkansıza yakın gibi birşey.

 33. Selamın aleyküm abi .
  Acemi birlik havacı er tugay komutanlığı / Kütayha çıktı .
  Acemi birlik Kaç gün sürecek. ???

  • Eğer acemiliği bitirdin mi, artık resmi asker sayılıyorsun. Hiçbir tecil ettirme yada bedelli askerlikten yararlanma hakkın kalmıyor. Artık ya normal biçim de askerliği bitireceksin yada çürük alarak çürük vaziyette askerlikten muaf olacaksın. Başka bir çıkarın yok artık.

 34. Eywallah Saol Hocam Cevabınız İçin Hocam Bi Sorum Daha Olacak K.bakmayın ben şimdi piyadeyim dagıtımda jandarma cıkma ihtimalim varmi kesiklerim dövmelerim dosyalarım olmasına ragmen

 35. Ve Hocam Ben Yeni Cezaevinden Cıktım Hemen Askere Gidiyom Ben 8 defa cezaevine girdim cok dosyalarım var he gayrimeşur yolarından ve benim vucudum hertarafım dövme ve kesik benim bu sorunlarımdan dolayı cürük alma ihtimalim varmi varsa veya acemi birligindemi usta birligindemi hangisinde alabılırım

  • Cezai geçmişin olsa da ve vucüdundaki dövme ve çiziklerden çürük alamazsın. Tek sorun ciddi piskolojik sorunların varsa, direk olmasa da ustabirliğin de yaklaşık 3,5-4 ay içerisin de 2 defa hava değişimi aldıktan sonra uyum sıkıntısı var diye çürük verebilirler. Acemi birliğin de çürük alma ihtimalin yok denecek kadar az, sadece ustabirliğin de RDM doktoru ile görüşüp gerekli görürse prosedür gereği önce hava değişimi verir sonra düzelme olmazsa bir hava değişimi daha yada direk çürük verilmesi için hastaneye sevk eder ve oradaki doktorlar da uygun görürlerse çürük verirler.

 36. Selamun Aleyküm Ben Cuma Günü Acemi Birligine Teslim Olacam 58.inci piyade egitim alay komutanlıgı BURDUR/MERKEZ Burda Acemİ Birligi Süresi Kac Gündür Bilginiz Varmı Şimdiden Eywallah

 37. Bnm nişanlım Balıkesir Burhaniyede asker kargoyla yiyecek türü şeyler (BÖREK BAKLAVA) GÖNDERSEM ULAŞIRMI İÇERİYE ALIRLARMI

  • Askere mektup dışında birşey alınmaz içeriye, sadece siz gider verirseniz alırlar yada çarşıya cumartesi günleri çıkacağı gün çarşıda ona yakın olan bir kargo şubesine gönder kargoyu oraya gidince oradan alsın, akşam bölüğe dönerken kendisi nizamiyeden geçirir.

 38. Benim erkek arkadasimin acemi birligi ispartadaydi komandoluk bolumu ama sırt agrisi war die surgun edildi ankara mamak m.b.s’ ye sizce usta birligi nerye cikar ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.