Askerlik notları #Usta Birliği

Bildiğiniz üzere Kasım 2014’te Balıkesir Çavuş Eğitim okulunda acemi birliğine katılarak askerliğime başlamış ve acemi birliğimi tamamladıktan sonra genel olarak acemi birliğinde yaşadığım deneyimlerimi Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci isimli yazımda aktarmıştım. Usta birliğim Çankaya / Ankara Kara Harp Okulu’na çıkmıştı. Usta birliğimin Ankara’ya çıkmasının ardından birçok arkadaşım işin zor dedi, harbiden de dedikleri gibi çıktı.

Usta birliğimde 2 ay nasıl geçti?

Bazı komutanlarımız bile zaman zaman arkadaşlarımıza söylüyor, örneğin birisi beni gönüllü olarak doğuya sürün komutanım diyor, komutanın cevabı ise ben seni doğuya gönderip neden ödüllendireyim oluyor. Usta birliğine katılalı 4-5 gün sonra tam 2 ay olacak. 2 ay içerisinde Ankara’dan sürülmek için yapabildiğimi yaptım ama kâr etmedi, fakat dün bir miktar sonuç aldım ve biraz daha rahat bir kademeye sürüldüm.

Kısaca usta birliğine katıldıktan sonra yaşadıklarıma deyineyim; Usta birliğime gitmeden önce arkadaşlarım diyordu ki yazıcı ol, yazıcı ol. Amaa aralarından bir iki tanesi de diyordu ki yazıcılık iyidir ama yerine göre, eğer berbat bir yere denk gelirsen hayatından bezdirir, harbiden dedikleri gibi de oldu. Cuma günü teslim oldum, 23 kişiden oluşan Bakım Takımına katıldım. Bütün eski askerler yanıma geldi, hoş geldin falan filan, işte nerelisin?, mesleğin ne falan filan derken işte bilgisayar sektöründe olduğumu duyunca hemen yeni yazıcı sensin galiba demeye başladılar. Ya bende olur falan diyip geçiştirdim. Oysa usta askerlerden hali hazırda yazıcı olan arkadaş dışında yazıcı olmaya el verişli 2 asker daha var bu 23 kişilik ekip içerisinde. Neyse hafta sonunu gazinoda televizyon izleye izleye geçirdik ve Pazartesi kademeye çıktığımda takım astsubayımız mesleğimi sorduktan sonra bu yeni yazıcı olsun dedi. Yazıcı olabilecek, komutanları ve işi çok iyi kavramış 4/3 askerler olmasına rağmen eden bu kadar kolay olduğuna şaşırmadım değil. İşin kokusu sonradan ortaya çıktı. Bizim 23 askerden oluşan Bakım Takımında tam 1 üstteğmen, 14 astsubay ve 1 uzman çavuşdan oluşan komutanda vardı. Yani neredeyse adam başına 1 komutan düşüyor. Hele ki takım astsubayımız tam bir dansöz, felaket oyuncu ve kişiliksiz. 2 aylık usta birliğini bana zindan gibi geçirtti. Ben başka bir yere gitmek istediğimi söylediğimde bırakmayacağını belirtti. Bende tek çareyi komutanlara zıt gidip karşılık vermekte buldum. En son izne giden Albay’a vekillik eden Türker adında takıntılı bir Yarbay’la tartışınca bizim astsubay başımı yakacak deyip beni araç kademesine transfer ettirerek gönderdi, bende bu eziyetten kurtuldum. Şimdi geri kalan günlerimi hayırlısıyla burada geçirmeye çalışacağım Allah’ın izni ile.

Neden Ankara’da askerlik yapmak zor?

Komutanların çok olması

Ankara’nın neresinde görev yapan askere sorarsanız sorun, en çok komutan çokluğundan şikayet ederler, hatta komutanların büyük çoğunluğu yüksek rütbededir. Örneğin bizim kademenin yaklaşık 500-600 mt ilerisinde ASEM denilen (Atlı Spor Eğitim Merkezi) isminde bir birlik var. Burada ki komutanlar ortalama bin başından oluşuyor ve onlarca, arasında yüzbaşıları saymıyorum bile.

Ya Rütbeli Eğitim Merkezi yada Bir Yönetim Merkezi olması

Ankara’da bir bakmışsın Kara Kuvvetleri Komutanlığına düşmüşsün, generallerin, paşaların içinde görev yapıyorsun, bir bakmışsın Deniz Kuvvetlerindesin, bir bakmışsın havacı vs. ne olursa olsun hemen hepsi üst düzey askeriye olması ve haliyle metre kareye bolca düşen komutan olması insanı askerlikten bezdirmeye yeter.

Disiplinin Her An Üst Seviyede Olması

Ankara’da tüm komutanlar bir üst komutanından o kadar çok korkuyor ki en ufak bir fırça yememek için bin takla atıyor. Örneğin sabah sıra halinde kadememize giderken her an karşımıza sabah sporunu yapan Tümgeneral çıkacak diye astsubay üçbuçuk atıyor. Haliyle Tümgeneralden bir fırça yememek için yakalarımız inik, kıyafetimiz düzgün, sakallarımız traşlı, botlarımız boyalı, yürürken hizalı ve bazen uygun adımda götürüyorlar. Bu kadar titizlik onları kurtarıyor ama askeri fena şekilde bunaltıyor.

Bir başka örnek vermek gerekirse, örneğin koğuş bölgesinde dinlenirken bir kaç yüz ötedeki bir binayı denetleyeceği haberini duyan komutan hemen alarma geçiriyor ve dinlenmeye çalışan askerleri hemen toplayıp etraf temizliği yaptırıyor. Aslında arada bir olsa hadi neyse ama haftada temiz 1-2 kere bu işi yapıyoruz. Çalıştığımız yerde gene aynı durum. Dün mesela Tüm general kadememizi ziyaret edecek dediler ve tüm her yeri sabunla yıkadık. 94/1’ler diyorki biz bu lafları 1 senedir duyuyoruz ama bir defa geldiğini görmedik. Anlayacağınız hiç gelmeyen ama binde bir gelme ihtimali olan bir komutan için bile sürekli askere yüklenip sıkboğaz ediyorlar.

Ankara Halkının Buz Suratlı Olması

Ankara da yaşayan insanlar o kadar odun gibiler ki, o kadar kalabalığın içinde gülen insan görmek oldukça zor bir durum. Havası zaten sürekli boğucu. Bir asker olarak hem tarih, hem mekan, hem doğa açısından gezecek yerlerde çok kısıtlı. Özellikle yiyecek fiyatları tam memura göre düzenlendiği için bir askere maddi açıdan oldukça ağır gelecek seviyede.

Usta Birliğimize Katıldığımızda Ne Yapmamız Gerekir? Mesleğimizi Ne Söylememiz Gerekir?

Usta birliğinde bana göre ilk başta ne iş yaptığınızı kesinlikle söylemeyin. Hangi iş iyi olduğunu söylerlerse söylesinler, gözünle görmeden, hangi komutan iyi hangisi kötü deseler bile onu gözünle görmeden hiçbir özelliğini göstermemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Örneğin ben 2 ay yazıcılığa Kıl Astsubay’ımızın yanında dayanamadım ama koğuş arkadaşımın arkadaşı Trabzon’da bir karakolda yazıcılık yapıyor. Çocuk diyor ki ne nöbet, ne içtima, ne eğitim, ne mıntıka, hiçbirşey yok. Başımızda 2 astsubay 1 uzman var, onlarla da kanka gibiyiz, acayip rahat geçiyor diyor. Yani başındaki komutan çok önemli ve bulunduğun yerdeki iş düzeni. Hatta bu bahsettiğim koğuş arkadaşım ile o Trabzonlu ocak ayında polisliği kazandılar. Daha emir gelmeden Trabzon’dakinin komutanları bunu duyar duymaz çocuğu o gün kanuni izne çıkartmış eğer geçici terhis emrin gelirse biz çıkartır sana yollarız diyip çocuğu göndermişler. Ama bizim kıl komutanlar bizim arkadaşı tam 6 gün çocuğu oyaladılar, en son genel listede adını görünce korka korka terhis ettiler. Yani adamlar ufacık birşeyden bile korkuyorlar çarpılacaklar diye, bunu da haliyle askerlere yansıtıyorlar.

Kısaca usta birliğinize katıldığınızda kesinlikle ortamı tanıyana kadar meslek söylemeyin. Ayrıca Ankara’ya düşerseniz buna çok daha dikkat edin.

Diğer bir husus ise Cep telefonu. Üst devreler genellikle cep telefonunuza el koyup size bir müddet kullandırmazlar, bu yüzden onlara hiçbir zaman telefonunuzu vermeyin, gizlide olsa kullanın, yada bir müddet telefonunuzu oraya götürmeyip daha sonra kargo ile telefonunuzu istetin.

İlerleyen günlerde Usta birliğinden daha detaylı bilgiler iletmeye devam edeceğim İnşallah.

“Askerlik notları #Usta Birliği” için 102 cevap

 1. Merhaba Isa Bey.Acemi birligim Nevsehir il jandarmaya dustu.Usta birligim ise Jakem.Jandarma acemi birlikleri ve Jakem( at ve köpek egitim merkezi) hakkinda bilginiz var mi?Teşekkürler.

 2. Merhaba İsa Bey,

  Acemi birliğimi Sivas 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında tamamladım. Kısa dönemim. Dağıtım birliğim 4. Motorize tugay komutanlığı karargah bölüğü Trabzon. Acaba bilginiz varsa paylaşımda bulunabilir misiniz?

  İyi günler.

 3. Merhaba İsa bey, nişanlımın acemiliği Çanakkale 116. Jandarma Komutanlığı çıktı. Şuan orda sabah eğitimlerine katılmıyormuş koğuşta geceleri nöbet tutuyormuş. Astımı olduğu için ilk günden seçilirken bu şekilde nöbetçi olarak seçilmiş. Acaba usta birlikte ona göre mi bi dağıtım olur yani acemilikte sırf koğuş nöbeti yapması ustalığında nasıl olucağını etkiler mi bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler 🙂

 4. Usta birligi;Ankara mrk.kmtligi.2.as.iz.bölge.komutanligi.2.mot.as.iz.tb.4.mot.as.iz.kek.bl.ALTINDAĞ /ANKARA

  Nasıl yer isa bey?

 5. Merhaba İsa bey kardeşim şuanda tekirdağda uzun dönem usta birliğinde askerlik yapıyor çavuşluk ünvanı alacakmış sanırım tugayda bir söylenti başlamış Doğuya veya Katar’a el baba gideceksiniz diye bayrama kadar silah atışı öğrenip. Daha 5 aylık bir askere böyle birşey yaparlar mı kardeşim yalan söylüyor olabilir mi kararı kolordu komutanı verdi kesin gideceğiz diyor bizim aklımız almadı acemiliğini amasyada tanksavar eğitimi ile yapmıştı

 6. isa bey nisanlim 15.inci.p.eğt.tug.5.inci.p.eğt.tb.Samsun/merkez uc gun once gitti acaba usta birliği nereye cikabilir kibris diyorlar ama bilgilendirebilirmisimiz

  • Dostum kebap yere düşmüşsün bence. Edok bir sanayi sitesi gibi bir yer. Çevre askeriyelerin araçları orada tamir olur. Biraz da araç tamiri üzerine bilgin varsa. Sanayi de çalışıyormuş gibi askerliğin biter. Kara Harp Okulundaki Ulaştırma bölüğü askerleri Edok’a görev çıktığını duyduklarında keyifleri yerine gelirdi.

 7. Merhaba kardesim benmde Savunma Isbirligi Ofisi ckti pek bilgi yok gidenler hakkinda yorumlara da baktm goremedim, nasil bir yerdir nelere dikkat etmem gerekir? Komutanlarin cok oldugu bir yer olacagini dusundgm icin pek kolay gecmez gbi geliyor bana, tesekkurler

  • Bildiğim kadarıyla NATO üssü gibi bir yer. Daha doğrusu yabancı devletlerle ortak oluşturulmuş askeri alan gibi görünüyor. Orada dikkat ettirecekleri en önemli husus ütülü ve temiz elbiseler olabilir. O konuda tam bilgim yok. Ayrıca çokça rütbeli olacağı için AS/ÜS ilişkisine çok önem verebilirler. Ama böyle yerler de akşam 5ten sonra ve hafta sonları pek kişiler olmayacaktır bu yüzden o vakitlerin rahat geçecektir diye düşünüyorum.

 8. selamlar,
  usta birliğim ankarada.

  KHO K.LIĞI LOJ.DES.K.LIĞI EĞT.DES.BL. / ANKARA ÇANKAYA / ANKARA

  Statü: KISA_DÖNEM ER
  Sınıf : İKMAL

  Sizce neye dikkat etmem gerekir,
  ikmal ne iş yapar, bu görev altında hangi görevi üstlenmem daha doğru olur.

  teşekkürler

 9. selamlar 🙂 Acemi birliğim amasya piyade, usta birliğim ankarada. sormak istediğim ankaradaki yeriin zorlukları ve avantajları nelerdir? İkmal nedir, ne görev alırsam avantajlı olurum, neyden uzak olsam iyi olur?

  KHO K.LIĞI LOJ.DES.K.LIĞI EĞT.DES.BL. / ANKARA ÇANKAYA / ANKARA

  Statü: KISA_DÖNEM ER
  Sınıf: İKMAL

  teşekkürler

 10. Merhabalar.. 2 ağustosta mamak mebs okul komutanlığına teslim olacağım. Acaba nasıl bir yerdir? Bilgi verirmisiniz..

  • Aşırı kalabalık bir yer, Hep kısa dönemlerin olduğu bir yer ve Usta birliğin büyük oranda Ankara içine düşecektir. Şuan oraya aslında tam mevsiminde gidiyorsun, orası tepe ve kel bir yerdir. Kışın çok rüzgar aldığı için üşümekten kurtuldun. Yanlız koğuşlarla kantin arasında 2014 yılında çok mesafe varmış şimdi yakına da kantin yapmışlarmıdır bilmiyorum. Yemek aralarında gidip gelene kadar mola süresi bitiyormuş. Onun dışında hep kısa dönem gittiği için eğitimlerde rahat edersiniz. Eğitimleri de pek zor değilmiş.

 11. merhaba.Beden Eğitimi öğretmeniyim.Usta birliğim Ankara Çankaya atlı spor eğitim merkezi kh ve kh bl. kısa dönem er olarak yapacağım bilgi verebilirmisiniz acaba?

  • Kısa adı ASEM’dir. Resmi gösterilerde kullanılan atların bakımı yapıldığı yerdir. Karaharp Okulu içinde yer alır ama kısmi olarak Karaharp Okulu’na bağlıdır. Kimine göre en zor yeri sayılabilir. Ama az yukarısında diye bir yer var, buranın adı da BES, yine Karaharp Okuluna bağlı. BES’de beden eğitimi spor merkezidir. Burada beden eğitimi, yüzme, dövüş dersleri verilir. Eğer kendini ilk seçmelerde ispatlarsan buraya gönderebilirler. Orada hoca olarak askerliğini yapabilirsin. Fakat atlara ilgin varsa ASEM’de senin için çok keyifli geçebilir. Genellikle oradaki askerler Seyis görevi görürler.

 12. Kardeşim peki askerde harcaman çok oluyormu mesela sigara kullanmıyorum gider oluyormu devletin verdiği para yeterli oluyormu ?

  • Şimdi 2 sene önce merkezi yerler de askerlik yapan erler 35 tl, onbaşılar 42 tl, çavuşlarda 46 tl civarı maaş alıyorlardı. Bende sigara içmiyordum ama çarşı izinleriyle birlikte aşağı yukarı 200, 250 tl harcamam oluyordu. Doğu da askerlik yapanların ise 350 tl civarında maaşları oluyor, ayrıca görev yeri dışında bir yere göreve götürlerse ek maaş veriyorlar. Ayrıca doğu da askerlik yapanları masrafı çok daha düşük oluyor, yani ayda 100 tl falan harcıyorlar bildiğim kadarıyla.

 13. Kardeşim askerde bize onerebilecegin neler var zaman geçermi arkadaş ortamı yakalarmiyiz ? Doğuda mi batida mi askerlik iyidir

  • Doğu batı kısmı da hiç farketmiyor, eğer başında takıntılı bir komutan çıktı mı, gözün sana orasını en kötü yer olarak gösterir. O yüzden bu iş tamamen kısmet. Ayrıca komutanlar 2 ila 4 sene de bir büyük oranda bir yerden başka bir yere tayin edilirler. O yüzden a yeri iyi b yeri kötü diyemez kimse. Çünkü bir gün iyi olan bir yerin o iyi komutanları başka yere tayin olur, yerine tam işkence tipler gelir ve orasını bir an da en kötü yere çevirir.

 14. Kardeşim şimdi senin askerlik bitti mi nasıl geçti . Neler önerebilirsin askerde ve gelince rahat iş bulabildin mi ? Rahat engel genelde bu konuda bilgin varmı bitirdiysen askerliği

  • Evet, benim askerliğim biteli 1,5 seneyi geçti. Askerlikte en çok önereceğim şey hayalet gibi olman. Ne kadar komutanlar tarafından tanınırsan o kadar angarya iş çıkarırlar. Onun dışın da fazla bir sıkıntı yok genellikle.

 15. Kardeşim peki önemli bir husus okumuştum yanında telefon götürme usta birliğinde üst devreler işte el koyar gibi bir muhabbet doğruluk payı nedir ?

  • Eğer gittiğin yerde sıracılık varsa evet el koyarlar. O yüzden götürürsen bavulunda sağlam bir yere koy. Sonra ortamı kolla, bakalım üst devreler ne yapıyor, komutanların ne sıklıkla gelip gidiyor, onları gör eğer bir sakınca yoksa ondan sonra çıkarırsın telefonunu. Bir de şöyle bir konuda üst devrelere hak vereceksin. Misal yeni bir askere telefonu direk serbest yaparsın, o daha ortamı bilmez, ulu orta telefonu çıkarır, o sıra da bir komutana yakalanırsa ve komutan bu yüzden tüm koğuşlar da arama yaparsa herkesin telefonuna el koyar, artı o birlik mimlenir ve hafta da bir telefon baskını yer. Bu yüzden biri telefonunu yakalatmasıyla kapanmaz mevzu.

 16. Merhaba İsa
  Kardeşim bende Kasım’da askere gidicem uzun dönem okulu bitiremedim üniversiteyi bıraktım bugün tecili bozdum biraz asabiyim askerde komutanlara yada haksızlığa devrecilige karşı üst devre hakkında neler yapmalıyım kendimi ezdirmemek adina

  • Devrecilik kalmadı artık, bir iki tane nadir olarak çıkar ama ona da bir iki diş gösterdin mi hemen siner kaçar. Orada ispiyonculuk diye tabir edilen üstlere şikayeti pek yapmayacaksın ki gıcıklık olarak algılanılır ve sürekli seninle uğraşılmasına sebep olur. Komutanlar pek askerle uğraşmazlar, ama bazen cins bir iki komutan çıkar, onun ise karakteri öyledir, yeniye eskiye hepsine takıntısı vardır, o tür komutanların gözünden uzak kalmak en iyisi, seni tanımayacak şekilde az görünmen lazım onlara.

 17. S.a
  Benim acemi birliģim izmir Narlıdere istihkam okulunda oldu 45 gun acemilik yaptim.Su an dagitim iznindeyim ve 4 gun sonra usta birliğim ağrı dogu beyazita gidicem bilen biri varsa detayli bi sekilde yazabilir mi?

 18. Kara Harp Okulu Beden Eğitimi Spor Grup Başkanlığı Çankaya/Ankara abi usta birliğim burası hakkında hicbirsey bilmiyorum acaba yardımcı olurmusun

  • Kısa adı BES’tir orası. Karaharp okulundaki en iyi bölümlerden birisi orasıdır. Bence keyifli geçecektir. Hele ki yüzme ile alakan var ise askerliğin havuz başında geçer, yada beden hocası isen askerliğin sporsalonlarında geçer.

  • İsa abi ilk askerlik subesine gittiğimde yüzmeye en iyisini yazdırdım antalyalı olduğumuzdan deniz kıyısı zaten havuz basında gecer dedin beni mutlu ettin abi eyw çok tesekkür ederim 🙂

  • şuan beste askerim ankara cankayada.benim alt devrem olucaksın.bagulunun bi yerine cep telefonunu sakla. hemen geçirirsim.sonra sokman sıkıntı olur .hakkında hayırlısı.ağır işlere şimdiden kendini hazırla.askeri kiyafet bizde yok spor kyafet giyerx.

 19. Usta birliğim Ankara Mamak 2. Oto ağır bakıma çıktı kısa dönem olarak, sınıfım ulaştırma, burayla ilgili bilgi sahibi olan varsa paylaşırsa memnun olurum

 20. Merhaba , sevgilim dün kuzey Kıbrıs a teslim oldu , usta birliğini orda yapacak da , Ulukışla da , akıllı telefonunu şu an kullanamiyormus, bu durum uzun sürer mi yoksa bi kaç hafta sonra düzelir mı ? Çünkü arkadaşları ve akrabaları var ve hepsi istediği kadar kullanıyormuş, yardımcı olur musunuz ?

  • Telefon ilk birkaç hafta kullanamazsın ama devrecilik kalktı artık, yapan varsa da yaptırma ama hemen her yerde sıracılık diye birşey var o olur. Sıracılıktan kastımda mıntıka ve koğuş temizliğini en alt devre onunda alt devresi gelene kadar yapar, alt devre gelince o çekilir yeni gelen alt devre yapar bu.

 21. Mamak 28.mekanize piyade tugayinda ustalik birligine gidecegim. Nasil bi yerdir bilginiz var mi devrecilik varmidir? Rahat bi yer mi

  • Mamak kısa dönem askerlerin acemilik eğitimi aldığı bir yer, oradan eğitim alıp gelenler çok memnunlar fakat usta askerler çok şikayetçiydi. Hatta birisi artık piskolojim bozuldu diyordu, sebebi acemi askerler arasında arızalar denk gelebiliyormuş.

   Yani askerlik olarak rahat ama acemilerle uğraşmak çok yorucuymuş.

 22. Usta birliğim izmir bornova lojistik komtanlıği 4.tabur ulaştırma mrkz. Ynt. Agır oto bölügü.butayi bilen var ise ne iş yapilir rahatmidir bilgi almam gerek

 23. 361 KD. olarak yaptım. Karargah bölüğündeydim. Kar yağarken bile ağaç diktik. Tam havalar ısınmaya başladı çim biçme faaliyetleri başlarken askerlik bitti.

 24. Merhaba
  Acemi birliği genelde kaç gün sürer ? Ve yemin töreni hangi tarihte olur ? Benim sevgilim 1 şubatta teslim oldu ankara’da acemini yapacak da , yemin töreni tahminen hangu gün olacak acaba ?
  Ve burdan alınan askercell hattı kuzey Kıbrıs ta geçerli mi ? Yani kullanilir mi ?

  • Eğer bi aksilik olmazsa 24 Şubat Cuma günü yemin törenini yapacaktır. Evet buradan alınan askercell kıbrısta geçerli, başka bir işlem yapmanıza gerek yok, kontör fiyatları da Türkiye ile aynı.

 25. Merhaba ıyı geceler , sevgılım bugün Isparta merkez terörle mücadele birliğine teslim oldu. Komutanları sanırım çıkıntılık olmasın dıye Doğuya gönderiyoruz falan demıs çok korkuyorum . Ustalık nereye çıkacağı neye göre olur ? Şans ısı mıdır ? Bır de erkek arkadasım berber meslegını ne zaman soracaklar yanı ne zaman yapmaya başlayacak acemılıkte mı ustalıkta mı ? Şimdiden yanıtınız ıcın teşekkür ederım..

  • Şimdi meslekler acemi birliklerinde sorulmaz usta birliğinde sorulur. Birde usta birliğin de asker sayısı az ise kadrolu berber vermezler, bilen askerler kendi kendilerini dinlenme saatlerinde traş ederler. O zaman işi zor. Niye dersen, onun berber olduğunu askerler yada komutanlar öğrenirse hem gündüz görevini yapar hemde görevi bittiğinde diğer insanlar dinlenirken o berber hane de traş yaparak vakit geçirir. Ayrıca kadrolu bir berber var ve o kişiyi de bir önceki uzun dönem kişisinden seçmişlerse o kişi bırakmadıkça ve ondan komutanlar memnunsa yine geçemez. Çünkü diğer berber teskere aldığı gün arkadaşının da askerliği bitmeye yakın sayılır.

   Doğu batı kısmı ise arkadaşın terörle mücadele dedin. Haliyle doğuya düşecek. Tamam diğer illerde de terör mücadele ekibi var ama sayısı doğu kadar olmadığı belli. Bu yüzden doğuya düşme ihtimali %79 civarı.

 26. Merhabalar,
  02.02.17 Tarihinde Manisa/Merkez Acemi birliğini K.KTugay K MUhabere çavuş olarak vatani görevimi yerine getirmek için teslim olacağım yer ve başıma gelecekeler hakkında bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.Acemi eğitimim kaç gün sürer ?

  • Acemi eğitimin 3. hafta bitiminin ilk cuması bitecektir. Manisa dan acemilik yapıp bizim birliğimize gelenler vardı, memnundular manisadan. Hatta teskere alınca otobüsü baştan ayarlayamadıkları için izmire geçip oradan evine gitmişlerdi. Sende biletini 10 gün önceden ayırt bence.

   Acemi birliği süreci ise benim Balıkesir’de yaptığımla aynı durumda. Onları baz alabilirsin.

 27. Eğitim BirliğiTE.MÜC.EĞT. VE TATB.MRK.K.LIĞI 40 INCI P.EĞT.A. / ISPARTA MERKEZ

  Esas BirliğiTE.MÜC.EĞT.MRK.K.LIĞI GEN. İHSAN ALPER KIŞLASI EMN. VE MHF.BL. / ISPARTA MERKEZ

  KISA DÖNEM ÇIKTI NASIL BİR YER

  • Isparta da askerlik yapan tanımıyorum. O yüzden birşey diyemem. Ama Isparta hakkında bir iki şey söylemek gerekirse yazları bile geceleri soğuk geçer. Kışı sen düşün. Ama çarşıda yemekleri çok ucuz ve lezzetlidir. Ayrıca Süleyman Demirel Üniversitesi sebebiyle öğrenci şehridir de. Askerleri halk sever.

  • Yanı arkadaşların her birisi farklı alanlar dusuyor burada lojıstık vs gibi bende hiçbir şey yazmıyor.Olduğu gibi
   KHO K.LIĞI OKL. KH. VE KH.BL.K.LIĞI / ANKARA ÇANKAYA / ANKARA yazıyor.

  • Şimdi kara harp okulu çok büyük bir yer. Orada 2bin civarı komutan, 2500 civarı asker 12bin civarı da öğrenci var. Bine yakın da memur var. Adeta bir ilçe büyüklüğün de, hem sayı olarak hem de arazi olarak. Kara harp okulunda lojistik komutanlığı, Asem, Bes, bando okulu, sosyal tesisler gibi bir çok bölge var. Bir de merkez karargah var. Şimdi seninkinde birşey yazmadığına göre kara harp okulu komutanlığının merkez biriminde görev alacaksın.

  • Asker her yerde aynı görev alır. En başta temizlik. Sana mesai saatleri içinde birimde herhangi bir görevi verebilirler. Onun başı ve sonun da ise oraları temizlersiniz. Mesela bir komutanın yardımcısı olursun sürekli onun ayak işlerini yaparsın. Ya da bahçe de büfe var oranın yardımına verilirsin. Yada santrale bakarsın. Orada her nokta da herhangi bir yerde görev alırsın. Baya bi bölüm var. O anki asker boşluğu neresiyse ona göre değişir görevin. Ayrıca yazları garajın üstünde bahçe gazino var orada da görevler oluyor.

  • desene bizi direk paspascı yapıcaklar ,kısa dönem olarak gidicem ustalığa.Meslek olarak öğretmenım.Önerebileceğin taktik var mı ? Şöle söylersen şu olur yada şöyle yaparsan böle olur diye ?

  • Şimdi her yerin komutan tipine göre iş zorluk ve kolaylıkları değişir. Komutanlar ortalama 2 yılda bir başka yerlere tayin olurlar. Bir görev alırsın komutanın çok kafadır o iş çok güzel olur. Ama yerine başka bir komutan gelir o zaman da o iş zehir gibidir. Bu sebeple ne desem ters çıkabilir.

   Önce birliğine katil. Ortamı süz. Başka askerlerin tavsiyelerine kulak asma. Çünkü onlar kendilerine ters gelecek işten kaçmak için sana o işi ovebilirler. Mesela yazıcı olmak aslında kiyaktir. Ama ben askere gittiğimde herkes bana yeni yazıcı sensin dedi. Normal de yazıcılık için millet kapışır ama onlar bana teklif ettiler. Sonra gördüm ki komutan çok sıkıyormuş yazıcıyı millet yapmak istemiyormuş.

   Sende kendi gözünle ortamı süz. O ana kadar mesleğini belli etme. Baktın kafana yatan bir yer var ora için çabala.

   En iyi görev, başında sürekli komutan olmayan görevdir. Mesela bizim komşu bölük karargah bölüğüydü. Ağaç diken bir grup vardı. Bana benim komutan ceza verdi oraya gönderdi. Askerlikte en iyi vakit geçirdiğim yerlerden bir yer ağaç dikim görevi oldu. Yani dışarıdan kötü görünen bir meslek yerine göre en iyisi olabilir.

   Birde öğretmen olman orada bir işe yarayacak bir durum değil. Bizde 358ler de yardımcı doçent vardı, askerliği boyunca en çok mıntıka temizliği
   yapanlardan birisi o oldu mesela.

 28. İsa bey beden E. Öğretmnyim kısa dönem usta birliği Ankara Çankaya ASEM çıktı . Bilginiz var mı ?tavsiyeleriniz var mı ? Simdiden teşekkür ederim

  • ASEM (Atlı Sporlar Eğitim Merkezi) genellikle seyis gibi at bakımı ve atların gezdirilmesi ile alakalı bir birliktir. Aslında ASEM kendi başına bir askeriyedir, fakat Kara Harp Okulu içinde olduğu için oranın komutanı yetkisi altındadır. ASEM’deki atlar Cumhurbaşkanlığı ve devlet diğer gösterilerinde kullanılır. Şahsen seni üzmek için söylemek istemiyorum ama oldukça zorlu bir ortamı var. Sebebi tezekle iç içe çokça olmandan dolayı olacağı içindir. Fakat benim zamanımdaki Albayları şeker gibi adamdı, biz yanından geçerken hep ilgi gösterirdi bizlere. Yanlız orada rütbeli komutanlar aşırı fazla, ortalama yüzbaşı ve binbaşı çoğu. Allah yardımcın olsun. Ama ben hayvanları severim dersen senin açından iyi bir yer olur o zaman. Ama köy ortamını iyi yaşatır sana. Ayrıca oraya gidersen Herkül’ün gerçek hikayesini öğrenebilirsin 😉

   Fakat sana bir iyi tavsiyem de var. Şimdi oraya yeni giden her askerden eğitim ve meziyet durumuna göre Kara Harp Okulu içinde çeşitli alanlar var. Oralara asker seçimi oluyor. Şimdi ASEM’in karşısından kavisli bir yol çıkıyor soldan yukarıya, yolun solundaki ilk bina BES (Beden Eğitimi ve Spor Grup Başkanlığı)’dır. Buraya çokça diğer birimlerden asker almaktalar. Buradaki askerler Kara Harp Okulu öğrencileri için kurulmuş spor sahalarında hizmet verirler, hatta bazıları öğretmenlik bile yapar askerlik hayatı boyunca. Sen belgelerini yanında götür ve o seçmelerde oraya geçmek istediğini ilet. Orada olanlar askerlik hayatının önemli kısmını eşofman içerisinde tamamlar.

   Birde senden isteğim eğer yolun düşerde garaj bölümüne çıkarsan Lastik Hane’de Ahmet Uzman var, selamımı ilet ona.

 29. 359.kd olarak askerliğimi Kara harp okulu emniyet muhafız da yaptım okulun en çekilmez bölüğü gidenlerin Allah yardımcısı olsun

  • Açıkçası kendi mesleğim icabı oraya düşseymişim askerliğimde konusu itibariyle memnun olurdum. Ama siber savunma aynı mit gibi çok gizlilik isteyen bir olay ve denetimlerin çok sıkı olacağını şimdiden söyleyebilirim. Bazı taahütler vereceksin büyük ihtimalle ve belkide 5 yıl kadar izinsiz yurt dışına çıkma yasağın olabilir.

  • Hocam nasıl geçti askerlik bilgi verebilirmisin? Bende oraya düştüm. Yardımcı olursan sevinirim.

 30. Orhan varol kardeşim benimde senin gibi usta birliğim aynı yer kho çankaya. Aralık ayında tanışmak ümidiyle sağlıcakla…

 31. Merhabalar,

  Benimde usta birliği sizin yapmış olduğunuz Çankaya KHO çıktı.Gitmeden verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir? Rütbeliler çok olduğu için durmadan selam verirsin diyenler var. Öte yandan çarşı izni kaç haftada bir oluyor ya da haftada 2 gün de çıkabiliyor muyuz? Ordaki görevlerden en rahatı hangisi ?
  Teşekkürler

  • Merhaba kardeşim
   Çankaya KHO da tam olarak neresi çıktı?
   Ben de 362KD olarak Loj.des.öz.ulş.Hf. Oto Bl. de idim.
   Rütbelinin çok olduğu doğru. Çarşı izni ise normalde hafta sonu bir gün.Ancak bazi bölüklerde asker sayısındaki azalmadan dolayı 2 haftada1 çikariyorlardi çarşiya.

 32. Merhaba arkadaşlar 2016/1 askerim acemi birliğim hatay iskenderunda deniz er eğitim alayında geçti 3 haftalık eğitim gördük sahil güvenlik olarak şimdi dağıtım iznindeyim 4 mart cuma günü ankara sahil güvenlik komutanlığında teslim olucam şöför olarak daha önce ankadada SG olarak askerlik yapan varsa bilgi verebilir mi

 33. S.a isa abi ben canakkale 116 acemi jandarma alay komutanligina ciktim biraz bilgi verirmisin havasindan komutanindan vs gibi.. iyi aksamlar cumleten

  • Şahsen ben orayla ilgili bir bilgi bilmiyorum fakat bir arkadaşım Çanakkale’de santralci olarak yapmıştı askerliğini, orada genelde emekliliği yaklaşmış yüksek rütbeliden bolca bulunduğundan bahsederdi, bulundukları yer denize sıfır olduğu için çokça yosun mıntıkası yapmışlar buz gibi havalarda, ama gayet memnundu yerinden, sende kafanı fazla takma rahat edersin gibi görünüyor, yalnız jandarma olduğun için biraz günlük sporunuz ve nöbetiniz can sıkıcı olur, sürekli denetleme olacak falan diye başınızı ağrıtabilirler.

 34. Ben de 2009 yılında, Ankara Mamak’ta 4.Kolordu da askerliğimi yapmıştım. Bizim dönemde genellikle acemi+usta aynı yerde oluyordu kısa dönemler için. Kolordu olduğu için Samanyolu Galaksi’si gibiydi. Muhafız Bölüğü’nde olduğum için Korgeneral ve Tümgeneral’e (bulunduğumuz kışlada 28. Mekanize Piyade Tugayı’nın komutanı – Barış Gücü) hemen hergün dikkat çekiyordum :))

  Albay rütbesinde sayısız komutan vardı. Hey gidi günler hey… Bizim 331KD döneminde kısa dönem askerik uzayacak haberleri çıktığı için tarihi sayıda yüksek başvuru yapılmıştı. Eşyalarımızı bir hafta sonra ancak verebilmişlerdi. Bir hafta sivil elbise ile dolaştık… Bölükte aynı dönem 28 kısa dönem bulunuyorduk, normalde 3-5 çavuş olması gerekirken 35 tane çavuş vardı herhalde :)) Normalde çvuşlar nöbet tutmaz hikayesi de bizde geçerli olmuyordu, yoksa adam kalmıyor.

  Ankara demişken, bu kadar renksiz ve soğuk başka memleket vardır elbet ama benim gördüğüm en kötü şehir. Hiç bir çekici yanı yok.

  • Şuanda az buz asker olmuyormuş orada. Bizim 357ler 450 kişilik bölüklerde acemilik yapmışlar. Birde duyduğuma göre 358’den itibaren artık mamak kısa dönem dışında asker almayacakmış. Birde şuana kadar Ankara’ya dışarıdan gelipte beğenen hiç kimse görmedim. Şaşırtmıyor beni.

 35. Selamlar kardeşim,
  Bende yıl 97’de çayırhisar da bakım bölüğünde 75 gün yapmıştım askerliğimi orada güzel günlerim geçmişti hatta bende yazıcılık yapmıştım ne spor ne içtima vs. kebab yaptım diyebilirim, tesadüf sitene uğradım ve eski anılarım canlandı ayrıca verdiğin güzel bilgiler için teşekkürler.
  Not:dediğin gibi öncesinde mesleğini söylersen deyim yerindeyse taklaya geliyorsun bekle gör mantığı herzaman güzel işler tabi duruma göre, sevgiler hayırlı teskereler 🙂

 36. kardeşim ankara güzel yer sayılmayabilir ben doğma büyüme burdayım ve sıkıldım gölcüğe gidiyorum.ucuz yer ararsan ulus a git derim sana kızılay asker için pahalı.ulusda 1 tane askeri malzeme var orada internet kafede var sana yardımcı olurlar 🙂

 37. ” Ankara da yaşayan insanlar o kadar odun gibiler ki, o kadar kalabalığın içinde gülen insan görmek oldukça zor bir durum. ”
  güzel tespit 🙂 Ama İstanbul’da da yaşadım oranın başka sıkıntıları var. Alışmışlık meselesi sanırım. Bende Kastamonu ve Kilis(Polateli’nde)’ de yaptım askerliği 2014 Temmuz sonunda döndüm, o yüzden hatıralarım taze ve belliki aşağı yukarı her yerde aynı sıkıntılar mevcut. Bence gitmeden önce okunması gereken tecrübelerden olmuş. Teşekkürler emeğin için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.