Askerlikte cep telefonu kullanma, Askercell

Askerlikte cep telefonu kullanma, Askercell

2015 yılı ile birlikte askerlikte birçok değişikliklere gidildi. Birçok yeni kurallar geldi ve bu asker açısından bakıldığında fazlasıyla dezavantajlı bir hale geldi. Herkes anlatır doğuda askerlik yapanların cep telefonu, mp3 çalar, tablet, bilgisayar vs. gibi elektronik cihazları kullanmakta fazla zorluk çekmediğini, komutanların çok fazla sıkmadığını söylerler. Ama batı taraflarında ve en önemli olan Türkiye’deki erbaş askerin yaklaşık 3’te 1’inin askerlik yaptığı Ankara’da bu cihazları kullanmak imkansıza yakındır.

Askeriye içerisinde akıllı telefon kullanım oranları ciddi oranda arttığını askerlerden fazla komutanlar bilmekte. Ayrıca askeri düzen de askerin piskolojisi düşünülerek buna göz yuman bir sistem var, daha doğrusu geçen aya kadar vardı. Askerler cep telefonlarını askeriyeye getirdiklerinde bölük astsubayına devreder, onlarda çanta denilen bir sisteme telefonu dahil ederlerdi. Bu çanta hafta içi komutanın gözetiminde kalır, komutan dilediği zaman çanta içerisini ve telefon kayıtlarını inceleyebilirdi. Çanta, hafta sonları olduğunda içindeki telefonlarla birlikte bölük yazısıcısına teslim edilir ve çarşıya çıkacaklara kullanmaları için telefonları çarşıya çıkış esnasında verilirdi. Bu çanta sayesinde nizamiyelerden kayıtlı telefonların dışında ki telefonlar kolayca geçirilerek askerin içeriye telefon sokması kolaylaşırdı.

Bu durum üzerine çaresiz kalan askeri düzen yeni bir düzenlemeye giderek Askercell adında bir telefon hattı çıkartıp bunu zorunlu hale getirerek çanta sistemine son verdi. Askercell 5 adet cep ve 2 adet sabit numara aramaya programlı ve hafta içi gündüz 08:00 – 18:00 saatleri arasında otomatik olarak aramalara kapalı bir hattır. Belirtilen numaralar dışında hiçbir numarayı arayamaz. Ayrıca bu Askercell’i kullanabilmek için kamera, ses kaydı, radyo vs. gibi özellikleri olmayan cep telefonu şartı getirildi.

Artık Askercell sayesinde askere gelirken getirdiğiniz akıllı telefonlar çantaya ilave ediliyor ama çanta artık bölük yazıcısına verilmiyor. Askercell olmayan telefonlar siz askerliğinizi bitirene yada kanuni izne çıkana kadar kesinlikle size verilmiyor. Çarşıya çıkarken üzerinizde sadece askercell hattına sahip telefonların çıkarılmasına ve içeri sokulmasına izin veriliyor. Askercell’li olmayan cep telefonları nizamiyeden kesinlikle sokulmayarak gerekli görüldüğü takdirde komutanlar tarafından parçalanabiliniyor. Eskiden çarşı dönüşlerinde aramalar da esneklik mevcutken şimdi çok sıkı hale getirilmiş durumda, xray cihazlarından bile geçirilerek arama yapılabiliyor.

Nizamiye de yasak telefon yakalatmak askerlik uzatma cezası gerektiriyor

Önceden nizamiyeden girerken ceptelefonu yakalatınca dışarı çıkarılınıyordu yada telefona el konuluyordu, daha fazla bir işlem çoğunlukla uygulanmıyordu. Özellikle Ankara olmak üzere artık çarşı dönüşü nizamiyeden girerken size üzeriniz aranacak komutan tarafından üzerinizde telefon olup olmadığına dair yasal uyarı yapılıyor, siz olmadığını belirttiğiniz halde üzerinizde telefon yakalatırsanız hapı yuttuğunuzun resmidir. Yakalattığınız takdirde 7 ile 15 gün arasında askerliğinizin uzatılması an meselesi. Ayrıca bulunduğunuz yerden sürgün edilmenizde an meselesi.

Askercell nasıl alınır, kullanım şartları, alanları nelerdir

Askercell şimdilik sadece Turkcell tarafından satılmakta. Askercell de sadece konuşma ve mesajlaşma özellikleri bulunmakta. Tabi bunlarıda Turkcell bayilerinden veya müşteri hizmetlerinden tanımlatabileceğiniz 5 adet cep numarası ve 2 adet sabit yada yurtdışı numarası ile görüşebiliyorsunuz. Askercell hafta içi saat 08:00 ile 18:00 arasında görüşmelere otomatik olarak kapanıyor ve diğer zamanlarda açılıyor. Görüşmeye açık olup olmadığını *199# numaraları tuşlanıp sorgulama yapılabiliyor. Fakat SMS gönderme her an yapılabiliyor. Arama paket ücretlendirmesi olarak makul fiyatları mevcut.

Askercell’i cep telefonu normalde askerde sürekli kalması gerekebilir ama bazı bölüklerde komutan hafta içi mesai saatleri içerisinde telefonun kendisine teslim edilmesini ve mesai bitimine yakın gelip geri alınmasını söylerek telefonları bu sürelerde el koyuyor.

Askercell’i bir telefonla görüşme yapmak için bölük binalarında herkese açık alanlarda konuşma serbest, diğer noktalarda da birşey dediklerini görmedim ama biz askerlere bildirdikleri bu şekilde.

Askercell hattı almak için bayiye gittiğinizde sizden askeri kimliği istemiyor fakat normal nüfus kimliğiniz yanınızda olmak zorunda. Halihazıda asker olan kişilerin kimlikleri bölük astsubayında durmakta, bu yüzden askercell alacağınızda kimliğinizi durumu belirterek komutandan istemeyi unutmayınız. Askercell alabilmek için asker olma zorunluluğunuz yok, yaş sınırlamasıda yok.

Askercell hattı ücretli mi?

Var olan hattınızın tarifesini askercelle çevirerek ücretsiz geçiş yapabilirsiniz. Yalnız yeni bir hat ile askercelli olmak istiyorsanız, yeni hattın bedelini sizden o an da tahsil etmekteler. Örneğin yeni bir telefon hattı atıyorum 34 TL ise bu ücreti sizden alıyorlar.

Askercell hattımı Kıbrıs’ta Kullanabilir miyim?

Evet, Askercell Kıbrıs’ta geçerli. Turkcell’in KKTC Turkcell firması sebebiyle ve Genel Kurmay Başkanlığı anlaşması ile askercell hatları aynı Türkiye içinde görüşme yapıyormuş gibi Türkiye’den Kıbrıs’a, Kıbrıs’dan Türkiye’ye aynı görüşme fiyatlarıyla aranmaktadır. Ayrıca askercell hattınızı Kıbrıs’a gitseniz bile uluslararası dolaşıma açtırmanıza gerek yoktur.

Kıbrıs Askercell hakkında daha fazla bilgiyi Turkcell’in Kıbrıs resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz: http://www.kktcell.com/paketler/faturasiz/askercell

“Askerlikte cep telefonu kullanma, Askercell” için 148 cevap

 1. Peki o benimle konuşmak için ayrı bi yurtdışı paketi yapması gerekiyor mu yoksa normal olarak hicbir ek ücret ödemeden konuşabilir msjlasabilir mi

  • Hayır yaptırmasına gerek yok. Kıbrısın resmi bir operatörü yok. O yüzden Türkiye’nin telefon alt yapısını kullanıyor. Sanki Türkiye’nin bir şehri gibi muammele görüyor.

 2. Hayırlı akşamlar isa bey benim sözlüm kıbrısta ve askersel kullanicak ben onunla konuşmak için yurtdışını actirtmam mi lazım yoksa normal hiç bi ek ücret alınmadan konuşabilir miyim ? Teşekkürler

 3. Merhabalar arkadaşım Kayseri de sarkık yapıyor şuan usta birliğine gitti. Askercel almayı düşünüyor mesajlaşma saatlerinde her hangi bir kısıtlama yok değil. Tanimlattigi numaralarla mesajlasabilir 7/24 değil mi?

 4. Sadece sivil hat yakalatmanın cezası nedir? Askercell de var ama sivil hat da kullandığım tespit edildi? Sadece sivil hattan askerlik uzar mı?

  İkinci sorum bir askerin kışkırtması sonucu üstüne yürüdüm ayırdılar ama konu uzadı olayın olduğu yerde kamera da vardı yakasından tutup elimi kaldırğım sonra ittiğim görülüyor herhangi bir darp yok beni şikayet ettiğinde sonuç nasıl olur?
  Teşekkürler

  • Resmi prosedürde, kanunda ajanlıkla bile suçlanma riski var. Ayrıca bu tür suçlar da 15 Gün askerlik uzaması cezası verilir. Ama bunlar mahkemeye verilirse olur. Eğer senin sorumlu komutanın mahkemeye taşımayıp kendisi ufak bir ceza yada uyarı ile de sonlandırabilir durumu. Bende telefon yakalattım, telefonuma el konulması dışında hiçbir ceza almadım. Mevzu tamamen komutanın anlayışına ve o anki ruh haline bağlı.

   Normal şartlar da komutanlarınız nezninde bir cezası yok, komutan mevzuyu tatlıya bağlayabilir, tuvalet yıkama cezasına çevirebilir, hafta sonu çarşı iznini kesebilir yada bir uyarıyla yetinebilir. Ama mevzuyu askeri mahkemeye taşırlarsa 3 ila 7 gün askerlik uzama cezası alınır.

   Askeriyedeki sorunları gidip komutanlarınla anlaşılabilir dilde konuşarak büyük oranda yatıştırabilirsin. Ama gidip konuşman lazım. Eğer iş mahkemeye düşerse orada suçlu isen karşı tarafda vazgeçmiyorsa bahsettiğin şeyler cezaya tabidir bilgin olsun. Sen bu durumda dediğim gibi komutanla konuşup konuyu kapatabilirsin.

 5. İyi akşamlar kardeşim Rize’ye usta birliğine gitti gider gitmez telefonunu aldılar android olduğu için. Geri alabilir mi ?

  • Geri vermezler onu. Gizlemesi lazımdı telefonu. o telefonu bir zarfa koyup zarfı da mühürleyip bölük astsubayına teslim ederler. Ev iznine gelince ancak geri oradan alabilir yada teskere alınca.

  • Acemilik bitene kadar vermeyebilirler. Bence bulunduğu askeriyenin sabit telefon numarasını internette bul ve arkadaşınla görüşmek istediğini söyle. Ama saat 12:50 gibi ara, daha rahat ulaşırsın. Durumu kendisine sorman en kolayı.

 6. merhaba, askerliğimi kıbrısta yapacağım tuşlu telefon kullanarak sevgilimle mesajlaşmam lazım ne yapmamı önerirsiniz? ben tarife içinde mesaj atabileceğim ama karşı taraf bana nasıl mesaj atacak

 7. kktc hattımı askercell yapamazmıyım yaparsam tarifede herhangi bi değişiklik olurmu…Birde dışarıdan gelen aramalar kayıtlı numaralarmı olması gerekiyor …

 8. Merhaba isa bey nişanlım acemj birligini bittirp tuncelli hozata 2 gun önce göreve basladi bi tuşlu bide androit telefon götürmüştü ikisinede el koyulu cok üzüldüm bu duruma dogu bolgesinde ondan haber alamamk yıkıyo bni hatti yaninda ama askercell kullanmasını en azindan daha iyi olur diye düşündüm nasıl oluck orda nsl ypicak turcell normal hatti bn burda pakedini herseyi yparim ama nsl kullnick onu tuşlu telefon alabilir mi kisacsi özet gecseniz cok sevinirim ?

  • Şimdi kendisi sanırım android telefonu yakalattığı için tuşluyuda kendisine yasaklamış olabilirler. Güven kaybı olduğu için askerliğinin sonuna kadar vermez diye düşünüyorum. Lakin bir yakını ailesi yada dostu vs. askeriyeyi arasın ve bölük komutanını istesin. O konuşursa komutan tuşlu telefonu affeder askercell’ini kullanmasına izin verir.

 9. Merhabe
  Benim arkadaşım Askerde olacak onun turkiye hatti var ama ben yurtdisinda, Belcikada kaliyorum. Benim cep telefonumu verebiliyormu askercelle? Yoksa yurtdisindaki numarada mi sabit olmasi gerekiyor? Bilgilendirirseniz seviniriz, tesekkurler 🙂

 10. İyi Akşamlar nişanlım kırklareli pınarhisar da acemi birliğini yapacak çok merak ettiğim için soruyorum gün içerisinde konuşma süremiz ne kadar olur acaba android telefon götürmesi sıkıntı olur mu yakalanmamak şartıyla usta birliğini de aynı yerde yapacak…şimdiden teşekkür ederim

  • Acemilikte sabah kahvaltıdan, öğlen ve akşam yemekten sonra 30-35 dk konuşma imkanı var. Eğitimler genel de 8 gibi biter, o zaman da 8’den 9’a kadar konuşma imkanı var. Hafta sonları ise özel bir eğitim vs. çıkmazsa tüm gün.

  • Şimdi nrmal şekilde girersin fakat bu askercell dışındaki telefonların yasağı tam benim askerliğimin sonlarına denk geldiği için yeni gelen askere şuanda ne uygulama yapılıyor tam bilemiyorum. Onu bu yorumu gören arkadaşlar cevaplarsa iyi olur. Daha net bilgi edinmiş oluruz.

 11. isa bey iyi günler bu kasım ayında nasip olursa teslim olacagım askercell almayı düşünüyordum ama giden arkadaslarım aldıgımıza pişmanız diyorlar teslim olurken normal hat götürsem sıkıntı olurmu acaba

  • Şimdi girişte kontrol edelim derlerse sıkıntı çıkar. Sen hattını askercell yap, bi ortama alış sonra çarşıya çıktığın bi cumartesi gider normal hatta çevirirsin.

 12. Merhaba arkadaşımın usta birligi siirte cikti dün gitti suan batman ktm de kaliyor haber alamiyorum acaba ktm de tuşlu tlfn yasak olabilir mi? Bir de kendi bölügune kac gun sonra gider? Orda da yasak midir telefon:(

  • Ordada yasak değil ama çok karışık bir yer KTM’ler. O yüzden tedirgin oluyor olabilir. Bir de KTM’ler de kalma durumu günün şartlarına göre değişkenlik gösterebilir. 1 hafta da kalabilir 2-3 ayda kalabilir. Askerin güvenle sevk edilceği tarih ne zaman belli olursa KTM’den birliklerine o zaman sevk ederler. KTM temizlik açısından kötü olsa da, pek bi iş yaptırmazlar. Dinlenme yeri gibi birşey olur.

 13. iyi günler nişanlım asker ve askercell kullanıyor hattını askeriyeye gittiğinde aldı ve aldığı hattan sadece beni arayabiliyor diğer numaraları tanımlatmak için illa nişanlımın olması şarttı mı ben bayiye gittiğimde tanımlatabilir miyim ?

 14. İsa bey sözlüm burdurda acemi birliğini yapıyor. Komando olcağı bildirildi daha sonra batıya gidenlerle aynı gün dağıtım izni olcağı yemin töreninden sonra çıkacakları söyledin bugünde çıkışlarına 10 saat kala ankaradan emir geldi komandolar burda eğitime devam dendi bu kadar kişi umutlanmışken annelerinin sevdiklerinin yanına gitcekken madur kaldılar. Bunun tekrar bi emirle düzeltilme ihtimali var mı bölük komutanı düzeltemez mi lütfen cevap verin

 15. İsa bey teşekkürler öncelikle cevabıniz için. Dün kız kardeşim harp okulundaki nişanlısıyla asker hattıyla konuşurken ihraç edilen dayimizdan bahsetmiş ona. Sizce bir sorun oluşturur mu bu durum nişanlısı hakkında. Telefonlar dinleniyormus dedi. Dayimizin bu durumu bizi etkilemedi ben de memurum fakat kardeşim üzüldü konuşulanlar dinleniyormus denilince. Size sormak istedim. Bilginiz varsa kardeşim bir yazarsanız memnun olurum gizlilik önemli anlayisiniz için çok sağolun.

 16. Attıgım sms ler gıdıyomu gıtmıyomu emın olamıyorum hem konusma ıznı olan saate(6dan ve 18 den sonra) atıyorum hem olmayan saate ama ıletılıyomudur bana gelmedı dedı ama bırkere sms paketı olmadıgı ıcın mı askercell kullanıyo ve tuslu telefon ızmırde

 17. Attıgmız sms ler gıdıyomu acaba eger karsı tarafın sms paketı yoksa bıle ben konusma ıznı olan saat aralıgında da attım konusma ıznı olmayan aralıkdada gıtmıs mıdır yazdıklarım

 18. Merhaba, brn yurtdışında yaşıyorum sevgilim askercell’e geçil yaptı ve bana mesaj attı ama mesaj telefonuma geldiğinde 4 haneli numarayla iletildi. Daha sonra ailesinden kullandığı numarayı istedim 6dan sonra aramamı söylemiş, arıyorum ama asker saat servisi kısıtlama kapsamında bu numara aranamamaktadır diyor. Benim mesajlarım iletiliyor mudur acaba?

  • Mesajlar 24 saat atılabiliyor. 6’dan sonra mevzusu ise bazen teknik sıkıntı çıkıyor ve bazı telefonlar tam 6’da değilde ilerleyen dakikalar da açılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.