Excelde bilinmeyen yüzdeyi hesaplama formülü

Excel hesap tablosu oluşturmak, formüllerin yardımıyla birçok şeyi iyi bir program yazarı olmadan yapabilmek adına mükemmel bir program. Excelde geçenlerde bir arkadaşıma müşterilerine yaptığı malzeme satışları için bir tablo hazırladım. Arkadaşım dediki müşterime göre belirleyeceğim bir oranda iskonto yapmak istiyorum. Öyle bir tablo olsunki ben sadece iskonto miktarını değiştireyim ve geri tüm veriler otomatik hesaplansın dedi.

Yani sadece sonradan yüzde miktarinin yazılacağı bir hücre olacak ve satılan ürünlerin toplamını toplayacak hücre bu yüzdenin yazılacağı hücredeki iskonto oranını alarak sonucu indirimli şekilde verecek. İşte böyle bir hesaplama için gerekli formül aşağıdaki tablodaki gibidir.

Bilinmeyen Yüzdeyi Bulma Formülü

Burada D9 hücresindeki %50‘lik iskonto oranı kısmını müşterimize göre her seferinde değiştirmemiz yeterli, geri kalan hesaplamayı kendisi genel toplamın D10 hücresinde otomatik düşerek yapmaktadır.

Gerekli formül Genel Toplamın D10 hücresine =TOPLA(D2:D7)-TOPLA(D2:D7)*D9% yazmak yeterlidir.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

% Kaç İskonto Yapılmış? (Yapılan İskonto Oranını Bulma)

Murat Vural arkadaşımız buradaki yorumunda bilinmeyen iskonto yüzdesini nasıl buluruz diye bir soru sormuş, sorumuzun cevabı yukarıdaki gibidir. Sorusunda demişki atıyorum 100 liralık bir bilgisayarımız var, biz bu bilgisayarı 70 liraya sattık, yani 30 lira indirim yaptık, buradaki indirdiğimiz fiyat % kaç yapmaktadır? şeklinde bir soru. Yani ben ürünleri normal fiyatından kaç para ucuza satarsam satim, iskonto oranı kısmında bana bu işlemin %’sini versin.

Yukarıdaki formülümüz =-(B2/A2)-1+2

————-

Bir rakama / tutara yapılan indirim yüzde kaç iskonto / indirim yapılmıştır?

@Harun isimli arkadaşımızın sorusuna cevaptır. Soru için kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. Harun arkadaşımız demişki; bir müşterimiz beş/on kalem ürün aldı topam 300 lira tuttu, müşteri biraz indirim istedi, bende ona 45 lira indirim yaptım, toplam tutar 255 lira oldu. Acaba ben tutarı 300 liradan 255 liraya indirirken bu müşteriye yüzde kaç indirim yapmışımdır?

İskonto oranını görmek istediğimiz hücreye öncelikle yüzde biçimi veriyoruz, basamaklarıda “0” olarak belirliyoruz ve indirim yapılan tutarı ana paraya bölüyoruz.

Ayrıca Excel’de yapılmış fiyata yapılan iskonto yüzde kaçtır uygulamalı görmek istiyorsanız aşağıdaki linkten excel dosyasını indirerek bakabilirsiniz. Excel dosya formatı .xlsx’dir. Yani Office 2007 ve yukarısında çalışır.

https://www.box.com/s/hx48m1uhtp6pcnijg2dz

“Excelde bilinmeyen yüzdeyi hesaplama formülü” için 34 cevap

 1. Sıkıntım şu; satılan her bir maldan %40 komisyon ödemem gerekiyor. Bunun için maliyet hesabı yaparken %40 eklemem gerekiyor. Rakamlarla gidersek 100 liralık bir malda 40 lira komisyon ödeyeceğim. Bana 60 lira kalacak. Ama 60 liraya %40 eklendiğinde çıkan rakam 84 lira. Bu da her 100 lira da 16 lira zarar demek. Bunun hesabı nasıl yapılmalıdır?

 2. arkadaslar bir ürünün yüzde yirmi indirilmis fiyati 64 lira ise urünün gercek fiyati nedir. Bunu nasil hesaplariz.

 3. % Kaç İskonto Yapılmış? (Yapılan İskonto Oranını Bulma)

  konusundaki karışık formülden ziyade şu uygulansa daha iyi olur gibi;

  =(A2-B2)/(B2)

 4. KOLAY GELSİN SORUM ŞU A SÜTUNUNDA TOPLAM TL TUTAR YAZIYOR B SÜTUNUNDA BUNA EKLENMİŞ ZAM ORANI YAZIYOR BEN ZAM ORANININ TL KARŞILIĞINI BULMAK İSTİYORUM VE BU ZAM ORANI HER SATIRDA FARKLI OLDUĞU İÇİN BİR FORMUL KULLANMALIYIM YOKSA HER SATIRA AYRI FORMUL YAZMAM LAZIM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • ÖNCELİKLE İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM AMA MAALESEF ARADIĞIM BU DEĞİL ŞÖYLE İZAH EDEYİM 50 TL ZAMLI HALİ ZAM MİKTARI %5 OLSUN YANİ ZAM GEÇMEDEN ÖNCEKİ FİYATI 47,62 TL ZAM MATRAHI 2,38TL BENİM ARADIĞIM BU. BİR FORMULLE BU ZAM MATRAHINI BULMAK

  • EVET OLDU DAHA ÖNCEDE BU FORMÜLÜ DENEMİŞTİM AMA %NİN YAZIM BİÇİMİNDEN DOLAYI KABUL ETMEMİŞTİ SİZDEKİNİN DOĞRULUĞUNU GÖRÜNCE ÇÖZDÜM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM YARDIMLARINIZ İÇİN HAKKINIZI HELAL EDİN

  • YA BEN OLDU DEDİM AMA PARDONYA BUDA DEĞİL BENİM İSTEDİĞİM MATRAHI BULMAK ELİMDE 50 TL VAR %5 ZAM YAPILMIŞ BUNA BUNUN ZAM MATRAHI 2,38 TL YAPAR BUNU BULMAK İSTİYORDUM 🙁 BANA VERİLENLERDE TOPLAM TUTAR İLE ZAM ORANI BENDEN FARKI BULMAM İSTENİYOR

  • SİZİN VERDİĞİNİZ FORMÜLE -A2 EKLEYİNCE İSTEDİĞİMİ VERİYOR SADECE EKSİ OLARAK GÖZÜKÜYOR BUNU NASIL DÜZELTİRİM YANİ -45,45 OLRAK GÖZÜKÜYOR BAŞINDAKİ EKSİYİ KALDIRSAM YETER

 5. @harun kardeşim, bayram sebebiyle biraz geç cevap verebildim kusuruma bakma. Cevabını diğer arkadaşlarada yardımcı olması açısından konu içerisine ekledim. Oradan bakabilirsin. Konunun en altında yer almakta.

 6. merhaba
  ben 2 fiyat arasında yapılan (bilinmeyen)iskonto oranını hesaplamak istiyorum
  mesela: hesap makinası nda 100*20% – = 80 verir
  aynı buna uygun hesaplama istiyorum.
  örneğin faturada 10 kalem tutarı 2172tl yapılan iskonto 172tl kalan: 2000tl bu işlemde yapılan iskonto oranının % bilgisi( formülü) nedir?
  bu konuda yardımcı olmanızı rica ederim
  saygılarımla

 7. Murat kardeşim, sorunun çözümünü diğer arkadaşlarda görebilsin diye yukarıdaki yazının içine ayrıntılı olarak ilave ettim. Oradan bakabilirsin.

 8. Günaydın hocam. Benim ihtiyacım olan formül ise ; birim fiyatı ve iskontolu satış fiyatı belli ama iskonto miktarını bilinmiyor. bunu nasıl formülüze edebilirz?
  teşekkürler

 9. Hocam ben Wordpres Sayfada excelde hazırladığım bir tabloyu düzgün bir şekilde atıyorum ama wordpres bu yapıştırdığım tabloyu otomatik olarak kendince boyutlandırıyor bunun boyutlandırmasınız nasıl yapabilirim yardımıcı olabilirmisiniz? ilginiz için şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar…

  • Hocam o tablo kısmındaki yeniden boyutlandırma olayı temanızın style kodlarından dolayı kendine göre otomatik boyutlandırır. Bunun için temanızın kodlarına özel müdehale etmelisiniz. Buda çok çetrefilli bir iş. Ben bu durumlarda ekran fotosunu çekip gerekli kısmı resim olarak atıyorum. Bence sende aynı yöntemi uygula.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.