Excel’de yüzde iskonto yapma formülü

excelde-iskonto-yapma-formulu

Hesap makinesi ile yüzde hesaplama oldukça kolay fakat Excel geleneksel yöntemlerden farklı şekilde bir formülle yüzdeleri hesaplamakta. Excel’de yüzdeli iskonto yapmak için yukarıdaki formülü uygulamamız gerekmekte.

Öncelikle hesaplamalarda Excel’in saçmalamaması için hücre biçimlerini gerektiği gibi ayarlamamız daha kolay olacaktır. Yani para kısımlarının birimlerini para, yüzde biçimli olacak hücre tipini yüzde olarak seçmemiz lazım. Aksi takdirde farklı rakamlar ortaya çıkıp aklınızı karıştırabilir.

Excel’de yüzdeli iskonto yapma formülü

İlk olarak var olan tutarımızın olduğu A4 hücresinin biçimini Para birimi olarak ve 2 haneli ondalık basamaklı olarak belirliyoruz, ardından iskonto yüzdesini yazacağımız B4 hücresinin tipini yüzde birimi olarak seçiyoruz, ayrıca rakamın yanın % işareti koyarsanız otomatik olarak hücre biçimi yüzde olarak algılanacaktır. Ardından genel toplam hücresi C4‘e gerekli formülümüzü aşağıdaki gibi yazıyoruz.

C4 Genel Toplam Hücresindeki Formül

=A4*(1-B4)

Böylece A4 hücresindeki tutara B4 hücresindeki %12 iskontoyu uygulayıp toplam tutarı 88 TL’ye indirerek indirimimizi yapmış oluyoruz.

Ayrıca aynı formülde sadece işaretinin yerine + işareti koyarak tutarda indirim yapmak yerine tutara zam yapmakta da kullanabilirsiniz. Aşağıdaki gibi;

Excel’de yüzdeli zam yapma formülü

=A4*(1+B4)

Böylece A4 hücresindeki 100 liraya B4 hücresindeki %12 zammı yaparak C4 hücresinde 112 TL zamlı fiyatı bulmuş oluyoruz.

Bir diğer yöntemde de eğer yüzde hücresi kullanmdan hesaplamak istiyorsak B hücresini işin içine dahil etmeden indirim yapmak istiyorsak hücre adresi yerine direk yüzdeli rakamımızı yazabiliriz. Aynen aşağıdaki gibi.

=A4*(1+%12)

Böylece formülün içinde direk %12’yi ilave ederek ayrıca bir hücre kullanmadan zam yada indirim yapmış oluruz.

Bu işlemlerin Excel dosyasını aşağıdan indirebilirsiniz.


Excel’de döviz kurlu yüzde iskonto yapma formülü

Exceld'e doviz kurlu iskonto yapma formülü

Excel’de döviz cinsinde fiyatı olan bir ürünün fiyatını hem ₺ Türk Lirasına çevirip hemde yüzde iskontosu yapmak için uygulayacağınız formü aşağıdaki gibidir.

=TOPLA(A2B2)-TOPLA(A2B2)*C2

Böylece hem A2 hücresindei 158,53 €‘yu hem B2 hücresindeki 2,9979 TL Avro kuruyla Türk lirasına çeviriyoruz hem de C2 hücresindeki %12‘lik indirimi uygulatmış oluyoruz.

Ayrıca döviz kurlu fiyatımızda indirim değilde zam yapmak için ise aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.

Excel’de döviz kurlu yüzde zam yapma formülü

=TOPLA(A2B2)+TOPLA(A2B2)*C2

Zam yapmak için sadece ortadaki işareti yerine + işaretini koyuyoruz.

Bu işlemin Excel dosyasını aşağıdan indirebilirsiniz.


Ayrıca bkz: Pratik yüzde hesaplama

“Excel’de yüzde iskonto yapma formülü” için 12 cevap

  • Özel destek vermiyorum maalesef. Bu konu yada diğer excel konularım hakkında sorularınız varsa konu altında yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.

 1. ADET Br.FİYAT İSK-1 İSK.-2 TUTARI BRİM FİYATI TOP.Fiyatı
  5 11,37 44,92 5 56,85 0,00 0,00
  7 20,00 36,32 0 140,00 0,00 0,00

 2. MERHABA

  İSKONTO FORMULLERİNİZ GÖRDÜM.FAKAT BENİM İSTEDİĞİM. 2 İSKONTO UYGULANACAK (EXEL SÜTUNUNA ) İSKONTOLAR SONRADAN YAZILACAK. SONUÇ OLARAK ;

  SATIŞ MALİYETİ – İSKONTO – İSKONTO = NET KAR OLARAK VERMESİ GEREKİYOR

  • Dostum şuan askerdeyim. Tam olarak yardımcı olamıyorum imkanım olmadığı için. Belki mesajını gören başka bir arkadaş sana yardımcı olur İnşallah.

  • ofis programları gün geçtikçe bazı basit işlemlerdeki topla, ortalama vs. gibi bazı standart formülleri kullanmadan da işlem yapmaya izin vermeye başladı. Ama ofis 1997, 2000 vs. gibi eski sürümlerde bu tür hesaplarda bunları yazmak gerekiyordu. O yüzden standart düzeni belirtmek gene en iyisi. Bende hesaplarımda onu kullanmıyorum genelde. Doğru diyorsun.

  • http://www.isakoc.com/reklam-ve-iletisim bu sayfadan istediğin bilgileri gönderebilir yada sorularını sorabilirsin. Şuanda askerlik görevini yapmaktayım. Cuma gününe kadar izindeyim sonra tekrar askerlik görevine devam edeceğim o yüzden bu hafta içinde sorunu sorarsan cevap vermeye çalışırım, aksi durumda çarşı iznine çıkacağım bir tarihe kalabilir.

  • %50 bi indirim yapıcak bide bu indirime de %5 mi indirim yapacak? Eğer öyle ise aşağıdaki formül ile yapabilirsiniz.

   =A1*(1-50%)*(1-5%)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.