Google, aramalarında Yahoo Buzz’a adil davranmamıştır

Bildiğiniz üzere Yahoo 2008 şubatında buzz adında digg benzeri link paylaşma hizmetini devreye soktu. Yaklaşık 2 yıllık süre içerisinde milyonlarca yahoo üyesine sahip olmanın avantajıyla oldukça popüler hale gelen bir servis oldu. 2 yıllık süreç içersinde Google aramalarında birinci sırada yer alan yahoo buzz hizmeti 2. sıraya inmiş, daha 1 hafta önce hizmete başlayan google buzz şuanda 1. sıraya çıkmış durumda.

Google, daha önce Microsoft’un çıkarttığı Live hizmetinde de aynı durumu yaparak, live aramalarında live.com’u bir süre 1. sayfada çıkartmamıştır. Bu konuda açıklamalar yapan Microsoft yetkilileri, Google’un haksız rekabet yaptığını belirtmişler ancak Google yaptığı açıklamada hiç bir siteye böyle bir haksızlık yapılmasının söz konusu olmadığını belirtmişlerdir.

Fakat bu olay Yahoo Buzz meselesinde tekrar cereyan etmiş durumda ve Google’un bu konuda samimi olmadığı ortaya çıkmıştır. Ben bunu pek adaletli bir davranış olarak görmüyorum. Bu diktatörlük değilde nedir sizce?

*buzz kelime aramazı 17.02.2010 tarihinde çerezsiz olarak Anonymouse.org sitesinden yapılmıştır.

Buzz’ların çıkışlarıyla ilgili haberler
Yahoo Buzz Yayında
Google Buzz aramızda

“Google, aramalarında Yahoo Buzz’a adil davranmamıştır” için 38 cevap

 1. diğer bir nokta da google un yahoo dan iki yıl sonra buzz ismini yeni servisine tercih etmiş olması. bunun üzerine bir de yapıyor bu manipülasyonu.

  • Evet Google eskiden hep yenilikçi olurdu ama bu sıralar biraz taklitçi olmaya başladı. Mesela son olarak Bing’den arkaplan olayını gördü oda 2 gün önce aynısını yapmaya başladı.

 2. Ama yahoonun sitesi 2 yıldır var google buzz daha yeni çıktı.

  Diyelim daha önceden benimsitem.com diye bir site açılmış 2 yıl boyunca faaliyet göstermiş çok beğenilmiş ve pr8 olmuş, sağlam backlinkleri var, site dünya çapında olmuş, tüm arama motorlarında kendi kelimesinde 1. sırada çıkıyor. Sende büyük bir projeyle dünya çapında benimsitem.net adresiyle bir proje üretiyorsun ve bunun üzerine kaç hafta, ay veya yılda yerini 2 yıldır sağlamlaştırmış bir sitenin üzerine çıkabilirsin?

 3. adam kendi sitesinde kendisini daha iyi konumda sunacak tabikide..

  siz kendi sitenizde
  “xxx.com sitesi benim sitemden iyi” diye birşey yapar mısınız? yapmazsınız tabiki de.

  al yahoo dan aratalım

  http://search.yahoo.com/search?p=buzz&toggle=1&cop=mss&ei=UTF-8&fr=yfp-t-701

  “Google buzz ” 4. sırada çıkıyor yahoo da.

  Google 2. sırada iyi bırakmış

  unutmayalım ki
  “Herkes kendi değerine, bir başkasınınkinden daha fazla sahip çıkar”

  not: herkez değil. Herkes dikkat edelim türkçe yazıp-okuyanlar olarak

 4. Sürekli olmasada bir kaç aylığına, en azından google buzz’unda pr8lere falan ulaştıktan sonra yahoo buzz’un üstüne çıkmasını bekliyordum.

  Yani çıkar çıkmaz üste çıkmasını yadırgadım. Demekki bizim emeğimizle aynı isimli birşeyde çıkarsa hemen bizimkini yoksayıp kendi projesini çıkarıcak ve bizim projemizi öldürücek google.

 5. Yani sonuçlara manuel olarak etki edebildiklerinin güzel bir göstergesi olmuş.
  Bence google’nin imajını zedelemekten öteye gitmeyen acemice yapılmış bir hareket.
  İhtiyacı olduğunuda pek düşünmüyorum zaten zamanla yahoo buzzla rekabet edecek seviyeye gelecekti zaten. Yazık Google amca yazık. 🙂

 6. @djdjdjdeli arkadaşıma.

  Atardım elbette. Google buzz onlarca dilde ama yahoo buz nerde. Google hizmetlerini altarnatifsiz olduğu için destekliyorum. Yahoo ben internetle tanışmadan uzun süre önce vardı ve hizmetlerinin tamamı ingilizce idi. Google yahoodan çok sonraları piyasaya çıktı ve hemen hemen her hizmetini farklı dillerde kullanıcılarına sunmaya çalıştı. Ben anladığım dilden olan hizmeti kullanırım. Yahoo buz Türkiye de ilk sırada isterse milyon aramada çıksın umrumda olmaz çünkü ingilizce. Kullanamayacağımdan değil ama ortada altarnatifi varken neden onu kullanayımki. Orkut bile yıllar oldu Türkçe hizmet veriyor. Yahoo nnun saçma sapan bir tr uzantılı sayfasından başka neyi var. Ben google yi tekelcilik oluşturduğu için değil ücretsiz hizmetlerini beni anlamaya çalışıp bana uygun hale getirmeye çalıştığı için destekliyorum. Ücretsiz hizmetin TEKEL’i olmaz. Google hizmetini biliyorum ki sizde kullanıyorsunuzdur. Ve en adalaetlisi benim dese de kullanmaya devam edeceksinizdir. Hadi yalan söyledi siz de bırakın bakalım bırakabilecekmisiniz. Bana demogoji yapmayın lütfen… Google sizin elinizde olsa idi ne yapardınız düşünmek bile istemem.

 7. Hocam site senin diye istediğini yapmak pek etik değil. Örneğin bakkalına gelen müşteriye istediği ürün yerine başka ürün satmaya çalışırsan müşteri bundan hoşlanmaz.

  Yani site onun diye her istediğinde ciddi rakiplerinin sonuçlarıyla oynamaması lazım.

 8. Sonra da çıkıp en adaletlisi benim diye hava atar mıydın?ya da yalan söyler miydin?

  Ben de olsam belki ilk sıraya kendi sitemi çıkarırdım ama sonra da insanların gözüne baka baka yalan şeyler yazmazdım.lider benim istediğimi yaparım elinizden geliyorsa sizde yapın diye meydan okumasam bile, meydan okumayı hissettirirdim.ama googlenin yaptığı hiç hoş değil bence.

 9. Google’ı açıp “arama motoru” diye arama yaparak arama motoru arayan insanların arayacağı bir kelime. Bu yüzden bu kelime için herhangi bir müdahale yaptığını sanmıyorum.

 10. Ergeç adalet yerini bulur haksızlıktansa mutlaka haklı olan galip gelir. öyle yada böyle. google oyle bi seye yeltendiyse kendisi icin tehlike canları calıyor, 10 sene once altavista varken google diye bi domaine reg fee denecekken ne durumdaysak 10 sene sonrada baska bir sistemin gelişine gebe demektir. zalim zulüm er geç yıkılıp gitmeye mahkumdur tabii öyleyse bilmiyorum kendi sitesini kayırdıgındanmı üstte yoksa backlinkler saglam ondanmı.ama haksızlık varsa 10 sene sonraki yeni arama motorunun doğumuna işarettir

 11. Sonuçta kendilerinin olan bir şey ve istediklerini yapmakta özgürler,bende olsam bende aynısını yapardım.Sonuçta bir nevi ticaret yapıyor adamlar

 12. Ama ne zaman bu tür konu sorulsa google’la bu konuda hiç bir ayrım yapmadığını ve en adaletli şekilde davrandığını belirtiyor. Örneğin microsoft live hizmetini devreye soktuğunda bir hafta’da 1. sayfaya bile zor çıktı. sadece 1 tane live üzerine site olmasına rağmen. O sırada bloglarda, haber sitelerinde yazılar yazıldı. Google live’vı engellemeyemi çalışıyor diye ama google kimseye böyle bir adaletsiz yaklaşım yapmadıklarını açıklamıştı.

  Şimdi olay böyle olunca, ben şahsen google çıkmadan önce sıkı bir yahoo kullanıcısı olduğum için, sanki benim tuttuğum takıma durduk yere kırmızı kart gösterilmiş gibi üzüntü duyuyorum. Duyan birçok kişide vardır elbet.

 13. aynı durumda sen ne yapardın ? senin sunduğun bi hizmette, rakiplerinden sonra çıkmayı kabullenmezdin sanırım.sonuçta google ali amcanın sitesini değil kendi sunduğu hizmeti ilk sıraya getirmiş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.