Google hizmetlerine girilemiyor

Pazartesi gününden bu yana Google’un bazı hizmetlerine girilemez oldu. İlk başlarda daha önceden yaşanan Gmail krizi gibi kısa süreli bir durumdur diye bekledik ama aradan 2 gün geçmesine rağmen hala girilemiyor. Bu servislerin başlıcaları Google Analytics, Google Translate, Google Feedburner, Google Clients1, Google Video, Youtube ve Google Docs gibi bazı hizmetlerine erişilemiyor. Hatta Google’ın ana sayfasında Google Clients1 isimli hizmetinin bir kodu ekli olduğu için oradan cevap alamadığından imleç arama kutucuğuna bile gitmiyor.

Türktelekom Pazartesi günü Google Gruplarında yasal olmayan içerikler paylaşıldığı için kapattı. Bazı çevreler bu engelleme sırasında yaşanan aksaklıklardan dolayı bu servislerinde tamamen engellendiği fikirlerini ileri sürüyor, bazı çevreler ise BTK’nın Youtube’ye girişin tamamen engellenmeye çalışıldığından dolayı bu sitelere girilemediğine yoruyor.

Şimdilik sorun ne zaman düzelecek henüz netleşemedi ama buradaki yazımda bahsettiğim şekilde TCP/IP kısmından dns ayarlarınıza aşağıdaki ipleri girince girebilirsiniz. Biraz siteler ağır işliyor bu dns adresleri ile ama bu açılmayan Google hizmetlerini açmaya yetiyor en azından.

“Google hizmetlerine girilemiyor” için 13 cevap

 1. 15-06-2010 saat 08:00den beri Google Apps. malesef engellendi, veya google Türkiyeyi gözden çıkardı.
  özel etki alanında blogger blogları hiç açılmıyor.
  google apps. destekli mail ler iflas..
  @hotmail.com olmadan mail adresi olamayacağına inananlara karşı çok mahçup olduk, sormayın gitsin..

  • 4.2.2.1 ve 4.2.2.2’yi kullanabilirsin. Şuanda bunlar giriyor youtubeye. fakat girmez ise önce başlat çalıştıra gir cmd yaz ve gelen ekrana tırnaklar olmadan “ipconfig flush/dns” yaz ve entere bas. bunu bir iki defa yap. sonra google’la youtube yaz ve gir.

 2. teşekkürler,
  bu saçma işleyiş tasvip etmek mümkün değil.
  bir – iki video yüzünden tüm ülkenin internet işleyişi bozulmamaz.
  ben Google yerinde olsam, her gün IP değiştirirdim.

  • Uğur bey, bu konudan farklı birşey belirteyim. Sitenize baktımda. Renklerde bir düzenleme yapsanız daha iyi olucak gibi. Ana sayfada her bölümdeki yazıları farklı renkte yapmışsınız. Okumak, dikkatlicek bakmak çok zor oluyor. Bence değiştirebiliyorsanız o ortadaki 4 kutudaki yazıları siyah deneyin birde. Bence daha belirgin olucaklar.

  • Evet maaalesef öyle. Henüz Türktelekom açıklamada yapmadı ne hikmetse. Acil tarafından bekliyoruz açıklamasını. Ne yapıcak nasıl düzelticek diye. 🙁

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.