İnternette nasıl günlük tutulur?

Günlük tutmak her insanın ileride iyiki yapmışım diyeceği, anılarını ve bilgilerini paylaşma biçimidir. Geçmişte yaşamış ve şuanda hala adları anılan her önemli bireysel şahsiyetler bu aldıkları değeri zamanında günlük tutmaya borçlular. Örneğin; haritacılıkta mükemmel biri olduğu dünyaca kabul edilmiş Piri Reis, tıbbın gerçek babası ve ilk açık ameliyatı yapan İbni Sina, insan ve Allah dostu Yunus Emre vb. şuanda anılan tüm kişiler zamanında tuttukları günlükler ile tanınmışlardır.

Mesela Piri Reis’in Amerika’yı Kolombdan önce keşfettiği günlükleri sayesinde anlaşılmıştır. Kendisi amcası ile birlikte korsanlık yaparken Akdeniz ve Atlas okyanusundaki tüm gezdikleri bölgeleri günlüklerine kaydetmiş ve daha sonra 1510’lu yıllarda izdivaya çekildiğinde bu tuttuğu günlüklerden zamanının en muhteşem ve doğru haritasını çizmiş ve yine günlüklerinde bilgileri ile dünyanın ilk denizcilik kitabını yazmıştır. İbni Sina gençliğinde tevadi yöntemlerini, ilaçlarını ve ameliyatlarını tuttuğu günlüklerden sonra emeklilik zamanlarında kitaba aktarmış ve halen üniversitelerde okutulan kitaplar ortaya çıkarmıştır. Ve daha niceleri bu yolla bilgilerini sonraki nesillere aktarmıştır.

Bugün edeceğiniz iki anlamlı veya anlamsız söz, ileride ne gibi faydalara sebep olacağını bilemezsiniz. Günlük tutmak sadece başkalarına fayda getirmez aynı zamanda sizlerin kişisel gelişiminizi sağlar. Daha iyi düşünmenizi, kendinizi ve başkalarını anlamayı öğretir, boş işler ve uğraşlarla uğraşmanızı zamanla engeller.

Günlük tutmak için nelere ihtiyaç vardır?

Bunun için 2 yöntem var. 1.si ücretsiz blog sitelerinin hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bunlardan en işlevsel olanları şunlardır;

  • Blogcu.com
  • Blogger.com
  • WordPress.com

Bu hizmetleri nasıl kullanabiliriz?

– Yerli bir hizmet olan Blogcu.com adresine girip “blog aç” linkine tıklayıp üye olmak, insanların size ulaşacağı ve sizin yazdıklarınızı en iyi tanımlayan nik (blog adresini)’inizi belirlemek, ücretsiz size sunulan temalardan birini seçmek ve yazmaya başlamak.

– Dünyada en çok kullanılan Blogger.com’u kullanmak için ise blogger.com adresine girip eğer varsa gmail üyeliğiniz ile giriş yapmalısınız yok ise “blog oluşturun” butonuna basarak üye olmak, size özel, sizi anlatan blog adınızı seçmek, size sulan temalardan birini beğenmek (daha özel temalar ücretsiz temalar için btemplates.com adresine bakabilirsiniz) ve blogunuzu yazmaya başlamak.

-Dünyada bloggerdan sonra tercih edilen 2. hizmet olan wordpress.com’u kullanmak için. WordPress.com adresine girin, Türkçe dil desteğide bulunan bu site eğer ilk açılışta ingilizce açılırsa sitedeki dil değiştirme kısmından Türkçe dili seçin sonra “Şimdi üye olun” butonuna basıp üye bilgilerinizi ve size özel blog adresinizi belirleyin. Dünyada en çok tema seçeneğine sahip hizmet olan wordpressten kendinize has temanızı seçin ve yazmaya Yazılar bölümünden yeni ekle butonuna basarak yazılarınızı yazmaya başlayın.

2. yöntem ise wordpress isimli ücretsiz internet yazılımdan faydalanmak.

WordPress yazılımı nasıl kurulur ve kullanılır?

Bu yazılımı kullanabilmek için Domain ve hosting’e ihtiyacınız var. Bunların ikisinide günümüz şartlarında yıllık 30 TL’ye alabilirsiniz. Domain almak için isimtescil.net, natro.com ve ihs.com.tr gibi siteleri tavsiye edebilirim. Hosting almak iste tamamen şansa kalan birşey. Bugün çok iyi denilen firma iki gün sonra en kötü firma olabiliyor. Bu yüzden forumlardaki tavsiyelere bakabilirsiniz. Domain ve hostingi temin ettikten sonra WordPress yazılımının kurulumuna geçebilirsiniz.

WordPress’i buradan indirebilirsiniz. Kurulumu ise  yeni kullacaklar için biraz zor gelebilir ama kurulum rehberlerine bakınca kolay olduğunu fark edeceksiniz. WordPress’i kurmak ve kullanmak içinde buradaki video anlatımlı kaynak fazlasıyla aydınlatıcı olacaktır.

Okunacak bir blog yazmak için neler yazmalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz?

Blogculukta 1. şart yazı yazarken yazının mümkünse tamamı değilse büyük çoğunluğu size ait olması. Yani o yazıyı sizin yazmanız, başkalarından alıntı yapmak size hiçbirşey kazandırmaz. 2. şart ise en iyi bildiğiniz konu üzerine yazmak.

Kimi müzikten hoşlanır, kimi sinemadan, kimi gezilerden, kimi otolardan, kimi futboldan. Herkesin sevdiği bir uğraşı vardır. Müzik hakkında blog yazacak birisi yazılarını yazarken sadece müzik paylaşmamalı daha çok paylaşacağı müzik üzerine kendi anı ve fikirlerinide yanına ilave etmeli. Yazıyorsa kendi yazdığı müzikleri paylaşır,Onun hakkında birazda sizin fikirlerinizi düşüncelerinizide yanına ilave etmelisiniz. Yazdığınız yazılara konuyu en iyi ifade eden 5-6 kelimeyi geçemeyen anlamlı başlıklar ilave etmelisiniz. Yazdığınız yazıları kategorilendirmelisiniz. Örneğin; kendi kişisel günlüğünüz üzerine bir blog yazıyorsanız, her aktiviteniz için ayrı ayrı kategori açmak yerine kategorileri daha az tutmalısınız.

Benim aklıma her zaman birşeyler gelmiyor, her zaman yazacak olaylarla karşılaşmıyorum, nasıl blog yazıcam ki?

Günlük yazmanız için her gün birşey yazmak zorunda değilsiniz. Bazı zaman olur günde 5-10 yazı yazasınız gelir yazarsınız, bazı zaman olur 1-2 ay yazmak istemezsiniz. Ama birgün muhakkak içinizi dökecek anlarınız olur. Yani yazamıyorum diye yazmaktan vazgeçmeyin.

Birçoğumuz yazdıklarım çok saçma iyi yazamıyorum diyebilirler. Örneğini benim blogumdan verebilirim. İlk başladığım zamanlar şimdi bana garip gelen konuları bile yazıyordum, zamanla yazı yazarken kendinizi geliştirip ileride gazetelerdeki köşe yazarlarından bile daha hoş yazılar yazar hale gelebilirsiniz.

Yazılarımın insanlar tarafından fark edilmesi için neler yapmalıyım?

Öncelikle insanlara kendinizi kanıtlamaktan uzak durun. İnsanlar her yaptığımı hayranlıkla karşılasın derseniz kendinizi kandıran biri haline dönüşürsünüz. Yazarlığınız olgunlaşmaya başladığında zaten sabit bir okuyucu kitlesine ulaşmaya başlayacaksınız. Yeterki sizin içinizden gelen yazı ve anlatım tarzı olsun. Elbet yazdıklarınızı ilgiyle takip edenler olucak. Sizin her zaman yeni bir yazı yazıp yazmadığınızı merak edip blogunuza girenler olucak hatta yazdığınız yazı olduğunda kendisinin haberdar olması için gerekli uyarı sistemlerine ekleyecek sizi, yazdığınız yazılara kendi fikirlerini yorum olarak paylaşanlar olucak. Böyle oldukça sizlere daha bi heves gelicek. Yazmayı dahada seveceksiniz.

Ayrıca diğer blog sitelerini ziyaret edin. Onların yazılarını inceleyin, ilginizi çeken yazılara yorumlar ekleyin, yazılarını beğendiğiniz blog yazarlarının bloglarını takibe alın. Zamanla diğer blog yazarları ile tanışmaya, kaynaşmaya başlayacaksınız. Onlarda sizin blog sayfanızı okumaya başlayacak, sizin yazılarınıza fikirlerini yorum olarak yazacak. Böylece sürekli genişleyen bir okuyucu kitlesine ulaşmış olacaksınız.

19 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz