Kişi listenizi silmeden Windows Live ID’nizi değiştirin.

Bidiğiniz üzere msn kullanmak için yıllardır hotmail’in sağladığı hotmail.com, hotmail.de, msn.com, windowslive.com gibi adreslerin yanı sıra kendi özel mail adreslerimizide (adimiz@yahoo.com, adimiz@gmail.com, adimiz@mynet.com, adimiz@siteadimiz.com vs.) windows live id (eski adı netpassport) hesabı açarak windows live messenger’de kullanabiliyor ve yine bu adresle windows live spaces’te blog gibi hizmetlerdenden faydalanabiliyorduk. Ama bazen daha önce buraya kaydettiğimiz adresi bırakıp yeni bir adres kullanmak istediğimizde kişi listemizin ve diğer açtığımız spaces, skydrive vs. gibi hesaplarımız eski hesabımızda kalıyor herşeye sil baştan başlıyorduk.

Artık windows live ID’mizi değiştirme imkanımız var. Bunun için önce http://login.live.com adresine girip değiştirmek istediğimiz live ID’mizle oturum açalım.

Karşımıza ID bilgilerimiz gelicek. Önce sol tarafa bulunan Hesap linkine tıklayalım. Burada değiştirmek istediğiniz ID postanızı göreceksiniz. Yanındaki Değiştir linkine tıklayalım.

Yeni ID adresimizi gireceğimiz sayfaya geleceğiz. Önce parolamızı yazmamızı isteyecek ardından. adimiz@windowslive.com adresli bir e-posta adresi almak istiyorsak Yeni bir Windows Live e-posta adresi kullanın kısmını işaretleyip boşta olan bir windows live adres belirleyip yeni adresimize geçebiliriz. Bu bir alternatifti ama yine adimiz@windowslive.com dışında bir e-posta kullanacaksak Benim e-posta adresimi kullanın kısmını işaretliyelim ve yeni kullanmak istediğimiz ID e-postamızı girelim. Ardından kaydet butonuna tıklayalım.

Eğer adimiz@windowslive.com haricinde kendi e-posta adresimizi kaydettiysek (adimiz@yahoo.com, adimiz@gmail.com, adimiz@mynet.com, adimiz@siteadimiz.com vs.), bu adresimize bir doğrulama maili gelicek. Bu maildeki doğrulama linkine tıklamamız gerekmekte.

Ardından ise 1-48 saat arasında eski windowslive ID’miz yeni belirlediğimiz adrese taşınacak. Spaces sayfanız, skydrive dosyalarınız, messenger’daki arkadaş listenizde bu adrese hiç kayıp olmadan taşınacak. Şuanda tek bir eksikliği var, oda adres listenizde hala eski adresiniz kalıyor olması. Bu yüzden yeni adresinizi bu kişi listenizdeki arkadaşlarınıza tekrar bildirmeniz gerekmekte ve onların bu yeni adresinizi onaylaması gerekmekte.

“Kişi listenizi silmeden Windows Live ID’nizi değiştirin.” için 77 cevap

 1. malesef izin vermiyor! “Microsoft hesabınızla ilişkilendirilen e-posta adresi şu anda değiştirilemiyor” ve her zaman aynı mesajı veriyor.

  • Eğer mail adresin hotmail.com msn.com vs gibi bir uzantıysa değiştirilmiyor zaten, ama diğeri için bu sıralar ara ara yapıyor, denemeye devam et.

 2. Peki şuanki adresimden önce aldığım adresi tekrar alabilecek miyim ?
  Dediğim gibi ben bir değişim yaptıktan sonra ikinci bir değişim daha yaptım.
  Şuan ikinci olanı kullanıyorum, ilk değiştirdiğim halini verir mi ?
  Şuan kullanılamaz diyor da.

  • Bunun için biraz beklemen gerekicek. Sebebi çok değişiklik yapmaya izin vermiyor. 1 ay sürer bu bekleme süresi, eğer o zamanda sonuç gelmezse

 3. Bende çoğu arkadaşın yaptığı hatayı yaptım. eski adresimi değiştirdim, sonra onu yeniden değiştirdim. şuan Bu hesabın adını zaten değiştirdiniz. Lütfen daha sonra yeniden deneyin. diye yazıyor. Ne kadar zaman geçmesi lazım ki ?
  Eski hotmail hesabımı geri almak için napmalıyım ? onu istiyoruuum ?? 🙂

  • @Özgür kardeşim sana bir mail attım. Eğer mümkünse o maile cevap olarak gerekli bilgilerini mail at birden ben inceleyeyim. Daha önce böyle bir sorun yaşamadığım için şuraya gir buraya gir diyemiyorum, çünkü o gireceğin sayfada da neler olduğunu hiç görmediğim için bilmiyorum.

  • Gelişmiş seçenekler kısmını hiç doldurmayın, sadece mail adresinizi ve parolanızı girip ileriye tıklayın. Eğer illa doldurmanızı istiyorsa pop3 kısmını pop3.live.com olarak girin.

 4. meraba hocam ben adresimi değiştirdim onay için giriyorum onayı alıyorum ilk onay yazısına tıkladıgımda yeni e postam yazılmış ve şifrem girmeme geekiyor giriyorum ileri diyorum ve kaşıma geelişmiş ayar bölümü çıkıyor ileri diyorum pop3 sunuıcusunu ayarlamanız gerekiyor diyor nasıl yapcas bi yardım edin

  • Hmm böyle kısma daha önce hiç rastlamadım. Printscreen tuşu ile ekran resmini çekip painte yapıştırıp kaydedip bir resim sitesine yükleyerek bana gönderebilir misiniz? Orada ki yönergeleri bir göreyim ona göre size söyleyeyim.

 5. Soru
  Hotmail hesap adını güncelledim. Fakat eski adımı geri almak istiyorum..

  Yanıt

  Merhaba NeharYUKSEL ve mustafa.tr83,

  Microsoft hesabınızı yeniden adlandırdıysanız öncelikle yeni oluşturduğunuz hesabınıza “takma ad (alias)” olarak eklenmiş olan eski e-posta adresinizi diğer hesaplar listenizden silmeniz gerekir.
  1.Diğer ad olarak kayıtlı e-posta adresinizi kaldırmak için: https://account.live.com giriniz.

  2.Seçenekler basligi altindaki ‘’ E-posta adresleriniz alt basligini tiklayiniz.
  3.Email adresinizin yanindaki Kaldir butonunu tiklayiniz.
  4.Daha sonra kaldirma islemini Onaylayiniz.

  Takma adi kaldirdiktan sonra aşağıdaki adrese giderek hesabınızı daha önce kullandığınız isimle yeniden adlandırabilirsiniz:

  • Bu bilgilendirmen için teşekkürler @Selçuk kardeşim. Ben aynı hesapta ekli 2 tane account olarak değiştirmeyi denemediğim için o olayın farkınada varamadım. Hatırlatman iyi oldu.

 6. herşeyi çok güzel anlatmışsın eline sağlık ancak benim sorunum farklı ben selcukdibek@hotmail.com olan adresimi farklı bir id ile değiştirdim yine hotmail uzantılı fakat eski mail adresimi geri alamıyorum kullanılıyor diyor.

 7. az önce tekrar denedim aldığım ibare şu

  Bu hesabın adını zaten değiştirdiniz. Lütfen daha sonra yeniden deneyin

 8. senden rica etsem lütfen resimli anlatım yaparmısın tekrar adresimi geri almak istediğimde kullanımda değil diyor

 9. yahu ben değiştirdim ama eski ıd adresimi geri alamıyorum bunun içinde bir yöntem varmı ben 3 gündür bunun yöntemini arıyorum tesadüf keşfettim ıd değiştirmeyi şimdide pişman oldum düzeltemiyorum

  • Tüm pencereleri kapatıp tekrar deneyin. Ben şimdi tekrar denedim herhangi bir sıkıntı yok. Değitirdiğim adresi tekrar gelip ekleyerek geri alıyorum aynı yerden.

 10. İSA KARDEŞ BN ŞİMDİ E POSTAMIN ID SİNİ DEĞİŞTİRDİM GÜVENLİK AMAÇLI FAKAT BNM DEĞİŞTİRME YONTEMİM FARKLI İDİ BN HESAP GÖRÜNTÜLEYE GİRDİM ORDAN ID Yİ DEĞİŞTİRE TIKLADIM YENİ Bİ VİNDOVS LİFE KULLAN DEDİM HOTMAİLLE BİTEN YENİ Bİ WİNDOVS YOLLADIM KABUL ETTİ ONDAN SONRA E POSTAMA ONLA GİRDİM FAKAT FACE METİN2 GİBİ ONLİNE OYUNLARDA HALA ESKİ ID GEÇERLİ OLUOR 43 SAAT GEÇTİ 48 OLUNCA AKTARIRLARMI YENİSİNİ AYNI ESKİSİ GİBİ KULLANABİLECEĞİM YAZIORDU VİNDOVS TA BİLGİ VEREBİLRMİSN

 11. Hocam mail adresim calındı fakat ıd değiştirilmiş bu hesaba kayıtlı bı oyun hesabım var ve maddi açıdan cok değerli ben bu idyi eski haline nasıl getirebilirim

 12. slm isa. Ben hotmail.com ile biten msn adresimi @yektaylin.com yaptım ama msn doğrulamamı istedi. Doğrulamak için hotmail mail okuma sayfasına giriş yapıyorum doğru diyor. e-postalarımı açamazsam nasıl doğrulayabilirim

  • @yekta kardeşim, şimdi özel adrese sahip bir mail adresini hotmailde kullanabilmen için öncelikle o adresin sana ait olduğunu doğrulaman gerekli. Bu yüzden hotmaili kullanmaya başlamadan önce ornekmail@yektaylin.com tarzında çalışan bir mail adresine sahip olmalısın ve buraya gönderilen bu mail adresinin gerçekten sana ait olduğunu sorgulayan doğrulama linkine tıklamak zorundasın. Eğer öyle bir adresin yoksa maalesef alamazsın.

 13. ben id adresini değiştirdim ancak değiştirmeden ki (yani ilk haline)eski hotmail.com uzantılı adresime geri dönmek istiyorum ne yapmam lazım yarımcı olursanız sevinirim.

  • @ibrahim eski adresine maalesef 1 yıl boyunca dönemezsin. 1 yıl geçmesi gerekli. Maalesef hotmail’in böyle gıcık bir kuralı var.

 14. Benim ID’m de hotmail.com fakat değiştirilemiyor. Msn adresimi sizin dedğiniz yerlere tıklayarak ismini değiştirmek istedim fakat kabul etmiyor arkadaşlarında dediği gibi
  “Windows Live ID’niz değiştirilemez
  Windows Live ID’niz şu anda değiştirilemiyor.” diyor.

  • @seda hanım, önceki maillerimde de dediğim gibi hotmail.com, msn.com, windowslive.com gibi adreslerin Windows live ID’si değiştirilemez zaten. Değiştirilebilen tek adres tipleri yahoo.com, mynet.com, mail.ru, kendisitem.com vs. gibi site maillerini messenger kullanmak için daha önce passport.com adresinden kaydettirip kullanmaya başladıysan işte bunlar değiştirilebilir windows live id’leridir. Bunları değiştirebilirsin sadece.

  • @umut kardeş, daha önceki yorumlarda da bahsettiğim gibi hotmail’e ait bir mailin varsa onun ID’si değiştirilemez. Konu hotmailin mailleri haricindeki maillerde ID nasıl değiştirilir onu anlatıyor.

  • Windows Live ID’in sadece microsoft’un mail adresleri dışındaki adresleri değiştirilebilir. Eğer daha fazla ayrıntı istiyorsan birkaç mesaj üstte bir başka arkadaşın aynı sorusuna geniş açıklamalı cevabı yazmıştım.

 15. kardeş ben metin 2 oyunuyorum msn adresim windowslive olduğu için oyun kabul etmiyor ve iletide gelmiyor metin 2 charımın şifresini çaldılar gönderiyorum gelsimyor iletileri alabilmek için ne yaapmalıyım yardımm 😐 😥 😥 😥

 16. KARDEŞ BEN METİN 2 OYNUYORUM ŞİFREMİ ÇALDILAR GÖNDERİYORUM AMA MAİL GELMİYOR METİN2 SİTESİNE BAKTIM SADECE HOTMAİL,MYNET VE GMAİL OLANLARA GÖNDERİLİYORMUŞ İLETİNİN GELEBİLMESİ İÇİÇ N EYAPABİLİRİM LÜTFEN YARDIMM… 😥 😥 😥

 17. merhaba

  Ben bahsedildiği gibi ID değiştirdim kişi listemde geldi tamam msn açtığım zaman kişi listesinin hepsi var ancak herkez çevrimdışı görülüyor bende aslında açık olanlarda var ben bu kişileri komple silip yeniden mi ekleyecem yani acilen yardımcı olurmusunuz çevrim içi olan arkadaşlarımı nasıl görecem ❓

  • @Muharrem Hayır yeniden eklemeyeceksiniz. onlar oturumunu ilk açtıklarında sizin yeni bilgileriniz onlara yüklenecek ve durum düzelecek.

  • @selma daha önceki yorumlarımda bahsettiğim gibi msn.com, hotmail.com, hotmail.com.tr, windowslive.com, live.com vs. hotmail türevi adresleri değiştiremezsin, sadece kendi domaininizle yada gmail, yahoo, mynet gibi hotmail dışında aldığınız mail adreslerini msnde kullanmak için kaydettiyseniz onları değiştirebilirsiniz.

  • Windows live id sadece hotmail mail adreslerinin haricindeki maillerde değiştirilmektedir. Yukarıdaki yazımda da bunu belirttim.

 18. isa bey bende alternatif e-postamı kaldıramıyorum sorun şu @hotmail.com lu msnimde @windowslive.com diye kayıtlı alternatif posta war kaldır diyorum ile gönder diyorum ama onay iletisi gelmiyor yardımcı olurmusun bu konuda ?

  • Bu yöntem sadece hotmail hesapları dışındaki hesaplar için geçerli. Hotmail’e ait hesapları kaldıramıyorsun. Ama kişi listeni diğer hesabına aktarmak istiyorsan önce eski hesabına hotmail.com’dan gir, kişilere gel. Üst tarafta yönet menüsüne tıkla, oradan Ver kısmına tıkla. Kişi listeni csv isimli bir dosya halinde kaydediceksin. Orada çık yeni hesabını messenger’dan aç, kişi ekleye bas, orada mavi yazı ile diğer hizmetlerden kişi ekle kısmını göreceksin ona tıkla. açılan sayfadan yeni hesabını tekrar gir. giriş yaptıktan sonra Başka bir Windows Live hesabı kısmını göreceksin, ona tıkla ve gözat butonuna tıklayarak bilgisayarına kaydettiğin csv dosyasını seç kişileri al düğmesine bas ve işlem tamamdır.

 19. ya kardes ben degıstırmıcem ama ben kendı msn mı kurdum furkan.com diye ama dogrulanması gerekıyor dıyo gelen kutusuna hıcbırsey gelmıyor.

  • Eğer live ID’niz hotmail.com, windowslive.com vs. gibi hotmailin diğer adreslerinden birisini içeriyorsa değiştiremezsiniz zaten. Sadece hotmailin mail adresleri dışındaki adreslerden bir adres kaydetmiş iseniz onu değiştirebilirsiniz. Mesela mailiniz@yahoo.com adından bir adresiniz var bu adresi windows live’a kaydedip msn de oturum açabiliyorsunuz. Sonra mailiniz@gmail.com diye bir mail daha aldınız ve mailiniz@yahoo.com olarak kullandığınız msn’nizi mailiniz@gmail.com olarak değiştirmek istiyorsunuz. İşte bu konuda anlattığım olayda bunun üzerine. Onun haricindeki live idleri değiştirilemez. Zaten konu içerisinde de bahsetmişim bundan.

 20. ben bunu yaptım ama nsl eski haline getirebilirim :(( eski haline geçmek için ne kadar zaman geçmesi lazım yardım lütfen

 21. Paylaşımın için çok teşekkpr ederim. Çok işime yaradı. Ben yalnış denemişim o yüzden kas kafalıyım biraz anlayamamışım.

 22. Keşke daha önceden haberim olsaydı ya. Geçen yıl gmail adresimi kapattım. hem msn olarak kullanıyordum hemde mail olarak. uyuz kaptım zamanla adrese iki yerdende sildim. msnde de kullanıyordum spaces sayfam vardı. Birsürü yazı yazmıştım. Gitti hepsi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.