Link değişiminde yapılan hatalar

Arkadaşlar birçok blog sahibi birçok diğer blog sahibi ile link değişimi yapıyor. Google’da daha fazla yükselebilmek için.  Ama bazı noktalar atlanıyor bu değişimde. Mizah Sitem’de bende bu noktayı atladığım için pr3 olan sitem birden pr0 oldu. Bu işin kriterini sonradan öğrendimki sorun direkt link değişimi.

Direk Link değişimi nedir?

Sizin sitenizle bir arkadaşınız link değişimi yapıcak. sizinki site1.com arkadaşınızınki site2.com. Siz arkadaşın site2.com linkini sizin site1.com sitenize eklediniz. Oda sizin linkinizi site2.com’a yani kendi sitesine ekledi. Bu direkt link değişimi olmakta ve google bu siteleri sevmemekte. Bazende sadece sevmemekle kalmıyor size verdiği tüm desteği çekip sitenizin tüm değerlerini sıfırlayabiliyor. Benim mizah bloğumda başıma geldiği gibi.

Peki çözüm nedir diyorsanız çapaz link değişimi yapmak.

Çapraz link değişimi nedir?

Her ikinizinde 2’şer adet sitesi olması lazım. Siz arkadaşınızın sitesini 1. siteniz veya 2. sitenize ekleyecek. Arkadaşınızda sizin linkinizi eklediğiniz sitenin aksi sitesine ekleyecek. Böylece google ikiniziden karşılıklı link değişimi yaptığını farketmeyerek sizi kara listeye almayacak. Aşağıdaki resimdeki iyi bir örnek mevcut.

Ayrıca link değişimi yaptığınız sitelerin kesinlikle sizin sitenizle aynı içerikte olmasına dikkat ediniz. Örneğin; siz blog sayfanızda sinema yazıları yazıyorsunuz, link değişimi yapacağınız bloglarda sinema, video, müzik tarzı bloglar olmalı, sinema blogunda spor, sağlık gibi siteleri eklerseniz google bunuda googledan daha fazla ziyaretçi çekmeye çalıştığını farkeder ve sitenizin değerlerini sıfırlayabilir. Daima link değişimi yapacağınız sitelerin içerikleri aynı olmasına özen gösterin.

En son olarakta 1 – 2 haftalığına değilde 1-2 yıllığına yapacağınız link değişimleri size ve değişim yaptığınız sitelere çok büyük faydalar sağlayacaktır.

“Link değişiminde yapılan hatalar” için 12 cevap

 1. Merhaba blogunu begindim daha once hic yapmadim fakat karsilikli yarar saglarsa ve sende dusunursen ozgun teknoloji yazi yazip kaynak gosterek yayinlayabiliriz bende pr2 3aylik bir site bu mesaji her halikarda silebilirsin

  • Ben sadece beğendiğim, bloglar hakkında yazılar yazıyorum, oda çok nadirdir, şuana kadar hiç yazmadım. Uzun süredir takip ettiğim ve gerçekten ilgilendiğim blog hakkında karşılıksız yazıyorum.

 2. Merhaba, paylaşım için teşekkürler. Karşılıklı link içeren tanıtım yazısı bu kapsama dahil midir?
  yada biri blogroll diğeri tanırım yazısı olursa?

  • Karşılıklı tanıtım yazılarında bir sıkıntı yok. Ama bir-iki yazı ile sınırlı kalması kaydıyla. Birçok yazıda olursa o zamanda sıkıntılı.

 3. sağolasın hocam. iyi bir örnek oldu bize. bende merak saldıydım bu işe. Değişiklik yapıcaktım. şimdi bi düşünmem gerekicek bu durumda.

 4. ben başından beri karşıyım. ama millet hit çekecem diye birsürü değiştiriyorlar. sonrada yok sitem niye googleda görünmüyor. al işte sonuç.

  neyse geçmiş olsun hocam.

 5. Sorma hocam ya. benimde başım ağrıdı bir ara bu işten. bende link değişimini kestim şu sıralar. o kadar emekle googledan o kadar pagerankı alıyoruz sonra bi günde hepsi boşa gidiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.