Messenger’da Engelleyenleri Görün 2. Versiyon

ICQ’dan sonra online yazışma aracı olarak artık sadece eski adıyla Msn Messenger, yeni adıyla Windows Live Messenger tek kullandığımız araç oldu. Yazışmayı çok seviyoruz, çok sohbet ediyoruz, hatta bir zamanların en çok kullanılan hizmet olan arkadaşlarımıza e-posta gönderme huyumuzdan bile vazgeçip bu program aracılığı ile karşı taraf kapalı bile olsa mesajımızı buradan yazıyoruz. Hal böyle olunca arkadaşlarımızla her türlü irtibatımızı buradan kurduğumuz için zaman, zaman birbirimizi sıkmaya başlıyoruz. Buda ister istemez karşımızdakine kendimizi ya çevirim dışı göstermeye yada onu engellemeye itiyor. Bazende aramızın bozulduğu kişileri engelleyebiliyoruz. Böyle yaparak bir miktar kafamızı rahatlatsakta bu kez karşı tarafı bunalıma ittiğimiz zamanlarda olabiliyor. Sizin her zaman aynı zamanda açtığınıza alışan kişi sizi uzun zaman açık göremeyince sizin onu engelleyip engellemediğini merak ediyor, çevirim dışı olup olmadığınızı merak ediyor.

Bu programın en dertli noktasını burası oluşturuyor. İşte hal böyle olunca onun ne yaptığını öğrenmek için çeşitli yollara baş vurmak zorunda kalıyoruz. Kimi zaman msn’de engelleyenleri gör gibi aldatma sitelerine güvenip, e-posta adresimizin şifresini onlara kaptırıyoruz. Eğer böyle bir hata yaptıysanız, geç olmadan şifrenizi değiştirmenizi öneririm.

Daha öncede bu virüslü sitelerin bollaşmaya başladığı zamanlarda insanları bu sitelerden kurtarmak için bir çare ararken bulduğum yöntemle 2008 yılı başlarında bir videolu çözüm yolu anlatmıştım. O yazımı Msnde sizi engelleyenleri gerçekten görün başlıklı kısımdan görebilirsiniz. Hotmail sayfa yapısını geçen yılın sonlarında değiştirince o yöntem devre dışı kalmıştı. Yeni tasarımında da sizi messengerda engelleyenleri nasıl görebileceğinizi öğreten bir video daha hazırladım. Bu video sayesinde sizi Windows Live Messenger’da engelleyenleri nasıl görebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

“Messenger’da Engelleyenleri Görün 2. Versiyon” için 50 cevap

 1. Iyi gunler.benim sorum sudur ki,cevabi benim icin cok muhim..msn de ve hotmailde kisi listenizde olan birini engelliyorsunuz ama silmiyorsunuz.daha sonra engelini kaldiriyorsunuz.engelini kaldirdiginizda,karsi tarafa yani engellenen kisiye bir davet yada uyari gider mi ,sizin onun engelini kaldirdigizi farkedecek sekilde..cevaplarsaniz mutlu olurum.saygilarimla

 2. yukarıda deniz arkadaşımızın yazısını aynen kopyalıyorum lütfen bu soruya cevap verebilirmisiniz çok ihtiyacım var hep dua ederim allah rızası için..

  Merhaba. Benim de bir sorum olacak. Daha önce bir arkadaşımın profiline girdiğimde “messengerda bu kişiyle arkadaşsınız” şeklinde bir ifade vardı ve tüm arkadaş listesine baktığımda kendimi listesinde görüyordum. Fakat şu anda profiline baktığım zaman messengerda arkadaş olmaya davet ettiniz yazıyor ve kendimi artık arkadaş listesinde göremiyorum. Bunun dışında bir değişiklik yok. Ne yaptığını anlayamadım, engelledi mi sildi mi acaba ?

 3. Merhaba. Benim de bir sorum olacak. Daha önce bir arkadaşımın profiline girdiğimde “messengerda bu kişiyle arkadaşsınız” şeklinde bir ifade vardı ve tüm arkadaş listesine baktığımda kendimi listesinde görüyordum. Fakat şu anda profiline baktığım zaman messengerda arkadaş olmaya davet ettiniz yazıyor ve kendimi artık arkadaş listesinde göremiyorum. Bunun dışında bir değişiklik yok. Ne yaptığını anlayamadım, engelledi mi sildi mi acaba ?

 4. Videoyu Firefox kullanmama rağmen nedense açamadım, sanırım link bozuk.
  O sebeple eğer bundan videoda bahsettiyseniz lütfen kusura bakmayın.

  Msn’de profilini de görüntüleye bildiğim bir kişi nedense ortak arkadaşlarımıza bakarken “windows live’daki bir kişi” olarak görüntüleniyor.
  Acaba sebebini biliyor musunuz?

  Teşekkür ederim

  • Herhangi bir sıkıntı yok. Videolar sorunsuz çalışıyor. Bence adobe.com’dan flash sürümünü yükseltmelisin yada güncellemelisin.

 5. şimdi şöyle oluyor:

  profil sayfasına gidip, orda ayrıntılarda yönet başlığı altında “arkadaşı kaldır” derseniz, kaldıran arkadaş (A Kişisi), profilini kaldır dediği diğer kişinin (B Kişisi) profilini görmeye devam etmektedir..ve fakat kaldırılan arkadaş, “Windows Live’daki bir kişi .Bu kişiyi Messenger’da arkadaşınız olmaya davet ettiniz.” ibaresi ile karşılaşmaktadır..
  öte yandan, A kişisi, B kişisini msn listesinde görememekte ancak, kişiler listesinde e-mail adresi üzerine tıkladığında profilini aynen görebilmektedir, hele internet sağlayıcısında sık kullanılanlara eklediyse, daha kolay erişebilecektir. Ancak B kişisi, A kişisinin profiline hiç bir şekilde ulaşamamaktadır.

  Bir diğer konu, eğer A kişisi, B kişisinin profilini kaldır demeden önce, yine ayrıntılar başlığı altındaki “erişimini sınırla” seçeneğini işaretlemedi ise; B kişisi listesinde çevrim dışı gördüğü A kişisine çevrim dışı mesaj gönderebilmektedir.

  Bu arada A kişisi, B kişisini msn listesinde görememektedir. Bununla birlikte, A kişisi isterse, B kişisini msn listesinde e-mail adresi şeklinde görebilmekte ve “kişi ekle” ibaresine bastığında, karşı tarafa hiç bir şekilde davet gitmeden, ya da B kişisi herhangi birşey farketmeden B kişisinin msn ve profil listesine eklemlenebilmektedir.

  Hımm şimdi kilit nokta: eğer B kişisi de A kişinin profil sayfasını açıp, Windows Live’daki bir kişi .Bu kişiyi Messenger’da arkadaşınız olmaya davet ettiniz.” ibaresini gördüğünde sinirlenip, ayrıntılar – yönet başlığı altından “arkadaşı kaldır” derseee, bu durumda iki taraf da birbirini sonsuza dek silmiş oluyor, ne zaman ki taraflardan birisi, yine msn listesinde e-mail adresi şeklinde görebildiği arkadaşını ekle derse, bu sefer diğer kişi msn oturumunu açtığında “bir davetiniz var” ibaresi ile karşılaşıyor. O daveti ki “.. şu kişi sizi arkadaşı olmaya davet etti” gibi bir şey.. kabul ettiğinizde de yine listelerinizde görüyorsunuz birbirinizi..

  Not: her iki durumda da seçenekler-gizlilik listesinde kişinin üstüne geldiğinizde “sil” ibaresinin aktif olmadığını görüyorsunuz 🙂 bu da ayrı bir enteresan konu :))

  Bunlar benim deneyimlediklerim,
  Bilginize,
  Umarım yardımcı olur diğer arkadaşlara..

 6. ama anlayamıyorum şimdi profili silmek mümkün mü?profili silmek için hesabını mı kapatmak gerekiyor vs vs gibi saçma ve ıvık ve bir sürü psikopat soru daha sorabilirim güzel kardeşim :))

 7. selam tekrar arkadaşım, cevap için teşekkürler..profil ile ilgili önemsiz kısım diyorsun da asıl önemli kısım orası be kardeşim:))

 8. arkadaşım süper bir paylaşım olmuş teşekkür ederiz..
  benim sormak istrediğim soru: daha önce profilini görebildiğimiz, fotoğraflarına bakabildiğimiz bir arkadaşımızın profilinde aniden, “Windows Live’daki bir kişi .Bu kişiyi Messenger’da arkadaşınız olmaya davet ettiniz.” yazarsa bu profilini sildiği anlamına mı gelir ki, profilimzii silebilyiormuyuz? yoksa engelleyip listesinden kaldırdığı anlamına mı gelir?
  bu arada gizlilk-seçenekler de “sil” butonu aktif değil ve fakat, listesinde ekli olduğum kesin olan arkadaşlarımda “sil” aktif durumda o sebeple bunun bir gösterge olamayabileceği kanısındayım..değerli görüşlerine ihtiyacım var,
  şimdiden teşekürler..

 9. Selamlar, gerçekten çok başarılı bir anlatım olmuş..emeğinize sağlık güzel kardeşim. sorum şu:
  daha önce kolaylıkla profiline ulaşabildiğimiz bir arkadaşımızın profilinde şu anda şu şekilde bir yazı var:

  Windows Live’daki bir kişi
  .

  Bu kişiyi Messenger’da arkadaşınız olmaya davet ettiniz.

  şimdi bunun anlamı, arkadaşımız profilini mi silmiştir, yoksa bizi tümden mi engelleyip silmiştir 🙂
  bu arada sil butonu aktif değili lakin, listesinde ekli olduğumu kesin bildiğim bir kaç arkadaşımda sil butonu aktif, o sebeple kesin bir hüküme varamadım, değerli görüşlerinize ihtiyacım var 🙂
  kolay gelsin..

  • Davet ettiniz olayı biraz saçma olmuş hotmailde. Arkadaş listemde olsun olmasın sanki onunla arkadaş değilmişimde yeni arkadaş olmak istiyormuşum gibi davetiye gönderiyor. Orası önemsiz bir kısım oraya kafanı yorma. Sil butonu baktif ve kesin ekliyim diyorsun. Şimdi messenger sürümleri geliştirildikçe bir önceki sürümler yeni sürümlerle uyumsuzluk yapıyor. Mesela 2010 sürümünü kullanan birisi bir kişiyi msn listesinden siliyor ama 2009 sürümünde oturum açınca sildiği kişi geri geliyor. Bir birine girip duruyor hep. O yüzden o silme mevzusunda karışıklık çıkıyor.

 10. Hocam çok teşekkür ederim ya. çok işime yaradı. gerçekten gördüm beni engelleyen bir zibidiyi. önce inkar etti ama videoyu ona da gösterince utandı özür diledi. sayende.

  Artık email takibine aldım seni. yeni yazılarını okumak için sabırsızlanıyorum.

  • Teşekkür ederim. ama bu kadar bağlanmamalısın bu engelleyen kişilerin yaptıklarına. nede olsa insan. hangimiz zaman zaman birilerini engellemek zorunda kalmıyoruz ki.

 11. 2. sorum
  bu özelliği çevrimdışı durumda da kullanma ihtimalimiz varmıdır ?
  yani çevrımdışıyken, engeleyen kişiyi görebilirmiyim ?
  sadece çevrimiçi çalışırken mi bu özelliği kullanabilirim ?
  teşekkürler..

 12. hocam eline sağlık güzel anlatım olmuş, sana bu konuda bir sorum olacak.
  öncelikle sağ tıkladığında çıkan kutucukda kişinin profiline görünüm sekmesinden gidiyorsun.
  ben kullandığım msn programında ise bu sekmeye sadece görüntü sekmesinden ulaşıyorum, çünkü görünüm sekmesi bende yok, o kutucuk biraz farklı. bu nedenle başarısız girişim olması muhtemelmidir ?

  • Hocam şimdi 1. sorunda şöyle yapabilirsin sağ tıkladığında açılan yerdeki tüm hepsine bak hangisinde profil yazıyorsa ona gir. Çünkü taa messengerin 6.0 versiyonunda da profil diye geçiyordu, ondan bu yanada hep profil diye geçti.

   2. soru olarak çevirim dışı evet senin çevirim içi veya dışı durumda olaman farketmez. ikisindede yapabilirsin.

 13. Evet screenr.com çok iyidir. Ama giriş yapabilmek için bir twitter hesabın olması lazım. ayrıca video kaliteleri ve nasıl bir kayıt hakkında bilgi edinmek istersen buradaki videolarıma bakabilirsin.

  screenr.com/user/koc

 14. Evet maalesef öyle. Eğer işiniz ile alakalı değilse yani sürekli kullanmak zorunda olduğunuz bir program değilse satın almak için çook pahalı.

  Ücretsiz ürünlerde var ama çok verimsizler. Ben evde screenr.com isimli siteyi kullanıyorum. İyi kalitede görüntüyle kayıt yapabiliyor.

 15. @ppl kardeşim merhaba.

  Camtasia Studio isimli ücretli bir program mevcut. Bu programı satın al. Programı kurduktan sonra tek yapman gereken recorder yazan programını çalıştırmak. O andan itibaren tüm kaydetmek istediğin şeyleri kaydet. İşin bitince sana önizlemesini sunucak, beğenirsen kaydet diyorsun masaüstüne atıyor dosyasını. Sonra o dosyanın üzerine çift tıklıyorsun aynı Movie Maker’a benzeyen kendi programı açılıyor. Kayıt dosyan üst tarafta duruyor onu tutup alt taraftaki zaman çizelgesine atıyorsun ve en üstte hem film şeridi hemde diskete benzeyen bir buton var ona basıp videoya çeviriyorsun. işlem bitince yayına hazır.

 16. merhaba;
  bende bu şekilde video hazırlamak istiyorum , bunu nasıl yaptınız ? kullandıgınız program vs nedir , bilgilendirirseniz çok memnun olucam .
  iyi çalışmalar

 17. Güzel olmuş. Ufak bir ayrıntıyı yakalamışsın.

  Konu dışı
  Hocam bu kayıtı hangi programla yapıyorsun ? İsmini yazabilir misin, indireyim.

 18. @ErhanAydın kardeşim; hocam videodada bahsettim. Şahıs normalde gizlilik ayarlarının varsayılan seçeneklerinde listende ekli olmayan kişiler çevirim içi durumunu profil sayfandan görebiliyor. Ama şahıs profil gizlilik ayarlarını düzenleyip listesinde izinli olmayan kişilerin çevirim içi olduğunu görmesine izin vermemişse orada görünmüyor maalesef. Birde arkadaşın çevirim dışı şekilde değil dimi?

 19. güzel yöntem gerçekten izledim çok mantıklı
  engelleyenleri gör sitelerinden az insanın canı yanmadı teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.