Microsoft Surface ile dokunmatik hayaller

Microsoft 2012’nin son çeyreğinde Notebook, Pad karışımı hem iş hem eğlence aracı Surface’i çıkarıyor.

Biraz para atabilirsem bir tane Galaxy Tab almalımıyım yoksa bilgisayarıma bir Apple CinemaLED 23″ monitörmü alayım diye düşünürken Microsoft birden bu iki hayalime gölge düşürdü. Çünkü yeni çıkaracağı ürün olan Surface bir Pad isteğimi fazlasıyla karşılayan ama aynı zamanda notebook keyfi veren bir ürün hazırladı.

Microsoft asıl zengin olmasını oturduğu yerden hazırladığı yazılımı satmasına borçluydu ama Apple bunu değiştirip sadece yazılımla olmadığını kanıtlayınca Microsoft’ta yazılımın yanına birde mekanik bir ürünle çıkmaya mecbur olduğunu farketdi. Aslında biz Microsoft’un bir telefon ile pazara çıkmasını bekliyorduk bir kaç yıldır ama Microsoft herkezi ters köşeye yatırdı. Telefon dünyasında çok fazla oyuncu olduğunu gördü ve Google’un yaptığı gibi yapmayarak farklı yol denedi. Sanırım bunda da Amazon’u örnek aldı. Çünkü iPad’ın karşısına çıkardığı Kindle Fire ürünü iPad satışlarından daha hızlı yükselişte olması en iyi örnekti. Samsung’da çok ciddi piyasaya asılmayınca piyasada büyük bir boşluk vardı ve en başarılı çıkış yapacağı yer olarak gördü.

Ama piyasaya girmek için nasıl bir hamle yapması gerekiyordu. Çünkü bir Pad yapıp çıkmak kolay ama bir farklılık yok, neden kullanıcılar tercih etsin diye düşünürken şunu gördü. Pad satışları Akıllı telefonlar kadar çok hızlı artmıyor sadece küçük bir kesim Padlere ilgi gösteriyordu. Sebebi ise herkes yıllardan beri Bilgisayar ve Notebook’lara alışmışken, klavyeler birer simge olmuşken bende dahil büyük bir kesim dokunmatiğe o kadar kolay geçmeyi düşünmediğini farketti. En iyi çözüm ortaya çıkmış ve hem Pad hem de Notebook deneyimi sunan Surface gibi harika düşünülmüş bir ürün yaptılar ve Windows 8’ide 2sinin tam ortasına inşaa ettiler.

Henüz cihazı test etmedik ama tanıtımlarında Android ve IOS’da dar bir alana kısılıp kalmış ürünler yerine Bilgisayarlardaki Windows deneyimini dokumatik cihaza taşıması ve dokunmatiğinin yanı sıra Klavyeli olması benim gönlümü çoktan fethetti. İlk para ayarladığımda Türkiye’den olmamak kaydıyla bir tane alıcam İnşallah.

Ha birde Microsoft’un telefon piyasasına girmeyi hiç unuttuğunu sanmıyorum. Microsoft bir telefon çıkarıcak ama önce pazarı ve tecrübesini Surface ile denemek istiyor. İlk sürüm ile hem eksiklerini hemde pazarın yeni ihtiyaçlarını inceleyecek ve böylecek bir telefon çıkarmayı deneyecektir muhakkak.

“Microsoft Surface ile dokunmatik hayaller” için 6 cevap

    • Türkiye’de düşmez, yurt dışında da aslında göreceği rağbete bağlı, eğer iPad gibi bir rakamla satışa başlamazsa 1 ay içerisinde fiyatlarında büyük indirim olur yurt dışında. Bide eğer windows lisansın varsa, Windows 8’e ocak 31’ine kadar 79 TL, sakın kaçırma derim ben alıcam.

  1. Bana göre bunlar çok ucuz olacak bilgisayarlar değil çünkü hem tablet hemde bilgisayar deneyimi sunuyor.Bu yüzden senin de dediğin gibi yurt dışından almak en mantıklısı 🙂 sonuçta vergi sıfır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.