Pagerank önemini kaybediyor mu?

pagerank

Öncelikle Pagerank nedir kısaca ona değinelim. Pagerank bir sitenin saygınlığını ve özgünlüğünü gösterir. Bir siteye Pagerank vereceği zaman 2 kriteri göz önünde bulundurur. Bir, o siteye Pagerank sahibi sitelerden aldığı linklere bakar. Ne kadar Pagerank ve daha önemlisi yüksek Pagerank sahibi siteden link almış ise o siteninde Pagerank değerini ona göre belirleyip verir. İkincisi ise o sitede yazılan konulara bakar. Eğer konulardaki yazılar diğer sitelerden farklı ise yani sadece o site sahibi tarafından yazılmış ise sitenin özgün yazı barındırdığına kanaat getirir ve Pagerank verir. Yazıların mantıklı mantıksız olmasını önemsemez, sadece siz yazmış olun başkalarınınkine benzemesin yeterli.

Pagerank’ınız ne kadar yükselirse Google’un sitenizi indexleyen Böcekleri sitenize o kadar sık yükselir. Ve Pagerank değeriniz yükseldikçe  sizin sitenizin diğer sitelerden daha önce indexlenmesi demektir. Yani Google Böcekleri sitenizin değeri PR0 iken 2-3 günde bir gelip yazılarınızı kaydederken, siteniz PR2-3 civarı olduğunda 1-2 saat içerisinde yazdığınız yazılar Google Böcekleri sayesinde kaydedilir ve hemen Google aramalarında o yazılarınız görünmeye başlar. Başkaları her ne kadar Pagerank’ın site hitinize etki etmediğini söylesede, sitenize eklediğiniz yazı diğer düşük Pagerank’lı sitelerden önce Google’a çıkacağı için aynı konuya sahip yazılarda onlardan daha önce görünmenizi sağlayacaktır. Buda ister istemez Hitinizin artmasını sağlar.

Yüksek Pagerank her site sahibinin gönlünde yatan birşey. Ama gün geçtikçe artan blog ve site açma imkanları ile artık birçok kişi birden fazla blog ve site açmakta. Her açtığı sitede birkaç ay içerisinde Pagerank almakta. Google eskiden Pagerank güncellemelerini 6-7 ayda bir yapardı. O yüzden herkes tek site için bu süre içerisinde çalışır ve Pagerank almaya uğraşırdı. Artık bu güncellemeleri neredeyse 1 ay’a kadar indirdi.

Şuanda herkes önce 1 adet iş yapacak bir site açmakta ve sürekli alakalı alakasız yazı ekleyerek bol bol özgün yazı ile kısa sürede Pagerank 4-5’lere çıkarıyorlar. Daha sonra bu yüksek Pagerank’lı sitelerinden yeni açacakları sitelere linkler vererek tekrar kısa sürede diğer sitlerini de Pagerank 4-5’lere çıkarabiliyorlar. İşte durum bu hale gelmeye başlayınca artık Pagerank’ın önemi yitiriliyor gibi geliyor.

Sizde aynı fikirdemisiniz bilmiyorum.

“Pagerank önemini kaybediyor mu?” için 11 cevap

  1. pagerank değerini kaybetmez diye düşünüyorum. google sadece pr değerine bakmıyor tabiiki fakat özgün içerik sunan ve ziyaretçilerin sitesinde geçirdiği vakit ve gezdiği sayfalara da bakmakta.

  2. @Marsplan, Pagerank’ın hit ile alakası yoktur, Google içeriğin kaliteli olduğunu anlamak için ziyaretçi niteliğine bakar(sitede geçirilen ort. süre, görüntülenen sayfa sayısı vs.).

  3. Diğer ülkelerde durum nasıldır bilmiyorum ama bu pagerank ülkemizde çok suistimal ediliyor. Amaçları çoğunlukla hizmet etmek değil hemen pr yükseltip ya link satmak yada illegal dağıtımlar için pryi kullanıp çok ziyaretçi çekmek için kullanıyorlar. Oysaki su istimal edilmeden yapılan bir hizmet uzun vadede daha çok kazanç getiriyor. Keşke bunun farkına varsalar.

  4. Ben de önemini kaybetmeyeceğini düşünenlerdenim. Ama önemini kaybetmesini temenni ediyorum. Link satışları vs büyük bir rant kapısı olmaya başladı

  5. Pagerank 3 e kadar bence çok önemli değil. Çünkü artık insanlar ne olur bana bağlantı verin şeklinde bu PR değerine ulaşıyor. Ama 4 ten sonrası için gerçekten kaliteli içerik gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.