PayPal Tekrar Türkiye’ye Gelmeye Hazırlanıyor

PayPal müşteri güveni ve dünyanın hemen her ülkesin de kullanılmasıyla insanların güvendiği tek online ödeme sistemi alanın da marka konumunda. Ülkemizde de PayU, iPara, İyzico, BKM gibi online ödeme sistemleri var lakin bunlar Türkiye çapında bilinen va tanınan firmalar.

Eğer Türkiye dışında birşeyler satın alacaksanız yada birşeyler satacaksanız bu Türk markalarının size pek bir getirisi yok.

Ben Motosiklet Parçaları isimli bir internet firmasında yöneticilik yapıyorum. Türkiye dışında birçok ülkeye de bu firmadan satışımız var. Lakin Türkiye’de iPara’yı kullanıp bir sıkıntı yaşamamıza rağmen Yurtdışı satışların da hem teknik sıkıntı hem de bizi bilmeyen müşterilerimize ödeme güvencesi noktasında sıkıntı yaşıyoruz.

Dünya’da bir çok ülke kredi kartların da Visa, Mastercard yada American Express kullansa da Türkiye’nin yeni kredi kartı sistemi olan Troy benzeri sistemler gibi, Rusya’nın, İspanya’nın ve bazı ülkelerin kendilerine has kredi kartı ödeme sistemi mevcut. Bu tip kartları kullanan insanların haliyle kartlarını tanımayan ödeme sistemlerimiz bu kartlarla alışverişe onay vermiyor. Böylece satışlarımıza etki ediyor.

PayPal ise dünyanın hemen her ülkesindeki değişik kart ödeme sistemleri ile anlaşması olmasından dolayı neredeyse tüm kartları desteklemekte. Hatta PTT gibi bir banka olmayan kart türleri ile anlaşma yapmakta. Böylece tüm herkese kolayca ödeme imkanı sunuyor. Ayrıca PayPal’ın en önemli özelliği müşterileri, yani birşeyler satın alanları da, satanları da dolandırıcılıklara karşı çok önemle koruması.

PayPal Ne Zaman Türkiye’ye Dönüyor?

Peki bu kadar önemli bir ödeme sistemi haline gelen ve 06 Haziran 2016 tarihinde Türkiye’den çekilen PayPal ne zaman Türkiye’ye dönüyor derseniz, bu konuda sevindirici bir haberim var.

PayPal Türkiye’den çekilmeden önce BDDK kendisine Türkiye’de faaliyet göstermesi için lisans alması konusunda süre vermiş ve PayPal bu süreçte lisans alabilmek için bir başvuru yapmış. Fakat BDDK bu başvuruyu kabul etmemiş. Bu süreçte de PayPal lisans alana kadar Türkiye’den çekilmişti.

10 gün kadar önce PayPal’ın Türkiye resmi çalışanı ile yaptığım bir konuşmada, kendisi belirttiği üzere PayPal’ın daha önce lisans ön başvurusunu reddeden BDDK bu kez ön başvuruyu kabul etmiş. Başvurduğu tam tarihi söylemese de demeçlerinden bunu Mart 2017 içerisinde gerçekleştiğini sezimledim. Bu da demek oluyor ki bu kez tam olarak PayPal BDDK’dan Türkiye’de faaliyet yapabilmek için gerekli lisansı çok yakında alacak demektir.

Bana bu sorun Haziran ayı (2017) gibi çözülür geliyor.

Siz Şuan PayPal’ı Kullanmak İçin Ne Yapıyorsunuz?

PayPal Türkiye’den çekildikten sonra Yurtdışı müşterilerimize satış yapmak için çok çaba sarfettik ama müşterilerimiz bireysel müşteri olması sebebi ile kendilerini güvende tutmak istiyorlar. Ürünlerimizi Kredikartı, Banka Havalesi ve Westernunion ödeme yöntemleri ile satmaya çalıştık ama çok fazla müşterimiz bunları tercih etmedi. Sürekli bize PayPal ile ödemek istediklerini belirten mailler gönderdiler.

Biz de en sonunda çareyi İngiltere’de yaşayan bir arkadaşımız aracılığıyla orada bir PayPal hesabı açarak bulduk. PayPal Türkiye bankalarını kabul etmediği için, o arkadaşımızın İngiltere banka hesabını tanımladık. Böylece tekrar PayPal üzerinden tüm dünyadaki müşterilerimize satış yapmaya başladık.

Bu yasal mı diye sorarsanız, tamamen yasal. PayPal yetkilisi de bunu doğruluyor.

“PayPal Tekrar Türkiye’ye Gelmeye Hazırlanıyor” için 16 cevap

 1. Ben açıkcası BDDK’ın booking.com’da yaptığı gibi “gelin tekrar görüşelim” demediği sürece PayPal’ın uzun süre döneceğini düşünmüyorum İnşallah yanılırım

  Bu arada ingiltere’de hesap açmanız iyi olmuş ama umarım vergi olayını unutmamışsınızdır.

  Hesap kimin adına açıldıysa gelen her ödeme için vergi ödemesi gerekiyor. Ben ABD bir arkadaşın PayPal hesabını kullandım ve 2017 başında (2016 yılının son 5 ayı için) yüklü bir vergi çıktı.

  • benim kullandığım hesap zaten arkadaşın kişisel hesabıydı.

   bu konunun uzmanı değilim ama bir müddet abd de yaşadım. vergi sistemi bizimkinden çok farklı ve çok katı. vergi kaçırmanın cezası çok ağır.

   bizde gelen parayı beyan ederiz ve beyan ettiğimiz meblağ üzerinden vergi çıkar. beyan etmediğimiz eğer şikayet olmaz ya da devlet farketmez ise yanınıza kar kalır.

   abd de ise durum çok farklı, paypal size gelen ödemeleri devlete de bildirir. siz eğer beyan etmez ve vergi ödemezseniz devlet size yazı gönderir ve açıklama bekler.

   tabii ingiltere ve avrupa birliğinde sistem nasıldır bilmiyorum. onun için dikkatli olmakta yarar var.

  • Anladım, bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Biz arkadaşın hesabını kullanmaya başlayalı yaklaşık 3 ay oldu. Yani 3 ay sonra yani toplam da 6 ay sonra tüm durum belli olur diyorsun yani. Arkadaşa vergi çıkacak mı çıkmayacak mı diye. 🙁 İnşallah çocuğun başını ağrıtmayız.

  • dediğim gibi, konunun uzmanı değilim. ingilterenin vergi sistemi nedir bilmiyorum, kimseyi yanlış yönlendirmek de istemem ama vergi avrupa ve abd de ciddi bir durum. google, amazon, ebay ve paypal gibi şirketlerin avrupa birliği ülkeleriyle anlaşmalar yaptığı biliniyor hatta bu şirketlerin bazıları kazanç bildirmemeleri nedeniyle milyonlarca avro ceza yediler.

   zaten türkiyenin şikayet ettiği konu da bu. yani abd, avrupa kanada avustralya gelince herşeyi yapıyorsunuz bize gelince “biz global bir internet firmasıyız ve serverlerimizi başka bir ülkeye taşımayız” vs.

   abd de vergi dönemleri bir sonraki yılın ilk 4 ayı diye biliyorum yani, 2016 yılına ait vergilerinizi 2017 nin nisan ayının ortasına kadar yapmanız gerekiyor sanırım.

   Yalnız bunu sadece şirketler yapmıyor. bir şekilde kazanç sağlayan herkes yapmak zorunda. Sanırım anlayamadığız konu da bu. ABD de bireyler, her sene vergi beyannamesi doldurup, kazaçlarını ve masraflarını devlete bildimek zorunda. Eğer kazancınız masrafınızdan fazla ise bazı eyaletlerde %30 a varan vergiler söz konusu.

  • Bilgilendirme için çok teşekkürler. Acayip katı kuralları olan bir ülkeymiş. Nasıl fırsatlar ülkesi deniliyor pek anlamış değilim.

  • Yorumlarınız geldi tabiki, malum bazen bilgisayarın başına geçemeyecek kadar yoğun geçen günler oluyor o yüzden cevaplar sarkabiliyor.

 2. Hocam gerçekten beğendim yazımızı galiba en kapsamlı yazı budur galiba bende kişisel blog yazarıyım da bu konuyu yazmaya araştırdım en güzel yazı sanırım sizde emeğinize sağlık

 3. Orkun Şahin arkadaş, konuya yeterince vakıf olmadan senin gibi yorum yapan insanlar var. Fakat durum sizin dillendirdiğiniz kadar basit ve masum değil. Paypal konusunda BDDK, Paypal Türkiye kullanıcılarına sırf Troy vs gibi beş para etmez sistemler için çelme taktı. Türkiye, Paypal’ı şutladığından beri muazzam bir döviz kaybına uğradı. Binlerce Türk insanı işinden ve ekmeğinden oldu. Yurtdışında çok sayıda müşteri kaybetti. Bu kayıp hafife alınacak kadar az değil ve doların yükselmesinde büyük pay sahibi olan durumlardan biridir.

  BDDK’nın derdi vergi vs değildi zira Paypal tüm koşulları yerine getirmeye hazırdı ve gerekli başvurularını yapmıştı fakat BDDK işi sürekli olarak yokuşa sürdü ve hiçbir kolaylık sağlamadı. Neden? Çünkü Türkiye’deki Troy vb. gibi gibi hizmet vereceğiz diyenlerden rant sağladılar. Bu Troy vb. dünyada geçermiş geçmezmiş BDDK’nın yöneticilerinin umurunda olmadı. Şimdi diyeceksin ki yok canım okadar da değildir. Olur mu öyle şey? Öyle bir oluyor ki. Bu ülkede herşey oluyor canım kardeşim. Ama birgün bunlar ortaya çıkacak. Gerçi çıksa ne olur, kaldırdıkları para rant sağlayanlara hep kar kalıyor malesef. Bu yüzden tam olarak bilmediğiniz konularda yorum yapmayın lütfen.

 4. Paypal piyasadan çekilirken, ortalığı velveleye verenler oldu çoğunlukla, fakat gördüler ki onlarda her zaman ikinci bir yol vardır. Bu ülkede para kazanan paypal devletimizin uyguladığı politikaları gözetmek zorunda. Bir varmış bir yokmuş birşey farketmedi benim için.

  • Devletimin çıkarları benim içinde birinci sırada. Keşke PTT yada benzer bir kurumun Paypal benzeri uluslararası bir ödeme sistemi çıkartsa. Şuanda BKM Express var ama onda sadece kartları kaydedip ödeme yapıyorsun, paypal gibi ödeme yapamıyorsun. ipara, payu, iyzico vs. hepsi aynı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.