Son zamanlardaki devam filmleri üzerine

Son zamanlardaki devam filmleri üzerine

Filmciler kaliteli senaryo ve konu bulamıyor artık, o yüzden eski filmlere sardılar. Son 2, 3 yıldır paso eski filmleri arşivden çıkarıp çakma bir senaryoyla mahvediyorlar. Geçen ay Salak ile Avanak Geri Dönüyor’u izledim. Çocukluğumun filmiydi ilki, tam 20 yıl önce çekilmiş 1. filmdeki kişilere bakıp Geri Dönüyor filmindeki o adamların o hallerini görünce. Gözler şişmiş, şurat kırışmış, ifadeleri bayatlamış halleri ile zorlaya zorlaya espiriler yapmaya çalışmaları beni Jim Carrey’den soğuttu resmen. İlk filmde 32 yaşındaydı, ikincisinde ise 52 yaşında, hala genç görünmeye çalışmış ama ne kadar deneseler olmamış, yaşlılar filmi gibi olmuş. Hani parasız kalmışta muhtaç olmuş bunda oynamaya gibi bir film olmuş.

Gene geçen gün de Mad Max 4ü izledim. Yani ilk 3 film öyle bir filmki, yok olmuş insanlığın içinde resmen yanlızlığı, sadeliği, çaresizliği hissetiriyordu insana, ayrıca araçlar çok orjinal tasarımlara sahiptiler ve filmde neredeyse hiç görsel efekt yoktu. Ama gel gör ki 4. filmin her anı aksiyon dolu bir film, çok fazla gürültü ve efekt var, resmen kafam şişti filmi izlerken. Aksiyon filmi var aksiyon filmi var, izlersin o kadar hareketli bir filmi ama ilk 3 film insana böyle bir hava vermediği için insan devam filminden gene aynı sadeliği bekliyor. Fakat karşısına bu çıkamayınca yıllardır görmediği bir dostunun birden ortaya çıkıp sanki hiç gitmemiş gibi sana çok fazla samimice sırnaşmasına benziyor bu. Misal Terminatör de aynısı oldu, ilk 2 filmde sadece 1 düşman ile bir dost terminatörler çarpıştı, ikisi de zamanının efsaneleri oldu, fakat 3 ve 4 te Transformers benzeri çok kalabalık bir çarpışma olunca efsaneleşen film serisi sıradanlığa itildi. Orjinalliğini bozmayacaksın, daha iyisi çıkmıyorsa orada, tadında bırakacaksın.

Bugünde Superkarga.com sitesinde okuduğum habere göre Geleceğe Dönüş filminin sahibi Robert Zemeckis’e de yeni bir devam filmi çekmek için baskı yapıp o aklımda, hayallerimde efsaneleşen film serisinide mahvetmeye çalışıyorlar. Bunları insanları düşündükleri için yapıyorlar mı derseniz tabiki değil, yıllar önce büyük beğeni alan bu filmleri tekrar çekilmesi durumunda film hayranlarının bu filme akın akın gelip kendilerinin paraya para demeyeceklerini zannettikleri için böyle yapıyorlar. Umarım bu hatayı yapmazlar.

“Son zamanlardaki devam filmleri üzerine” için 3 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.