Türkiye’de domain satış pazarı

Türkiye'de domain satış piyasası

Ya bu simsarlığı oldu olası hiç sevmemişimdir. Eskiden mahalle esnaflarına büyük mağaza zincirleri darbe vuruyor diye hayıflanırdık şimdi buna bu domain simsarları eklendi. Neredeyse tüm önemli kelimeleri satın alıyorlar ortalama fiyatıda 5000 dolardan açıyorlar. Yahu o fiyatı küçük esnafımız nasıl versin. Anca büyük esnaf verir, onunda öyle domainlerle fazla işi olmaz. Bi de pazarlığa da gelmiyorlar, diyorsun ki sen ne fiyat istiyorsun, diyor ki XXXX rakamlarında, diyosunki benim potansiyelim 2bin, bi pazarlık yapmadan kestirip atıyorlar. Yani bi konuşsan belki biraz ben çıkıcam, sen biraz inicen, birazı peşin birazı başka yollarla ödeyip gidicez belki. Ama parasını verebileceksen bu fiyat veremiyeceksen dükkanın önünü kapama havası ile kaç senede satacaksın o domaini. Yani tamam tek kelime domainlerde istediklerini yapsınlar. Mesela araba.com diyelim, böyle bir domaini satsın istediği fiyattan, çünkü bu domaini almayı düşünen adamlar büyük oranda büyük sermayeli bir firmadır. Ama arabayedekparcalari.com domaininden ne istiyorsun, bu domaine anca küçük esnaf göz diker, buna da tek kelime domainene yapılan fiyat muhamelesi yapılır mı. Yani böyle inciğini cinciğini çok çıkartıyorlar.

Kısacası hem piyasanınİkinci üçüncü kelimelere hatta neredeyse dördüncü kelimelere bile inecekler. Bazen bu yıl satılan domain şeklinde teknoloji haber sitelerinde istatistikler yayınlamaktalar. Sanırım en iyi satış istatistiklerini 2012 yılında yakalamış ve git gide düşüyorlar. Çünkü bu domain simsarları kendilerini Avrupa ve Amerika piyasalarıyla kıyaslıyorlar.

Neymiş orada misal.com 3.7 milyon dolara gitmiş. Şimdi oranın piyasasını, ekonomi değeri, internet kullanıcı sayısı, internetten alışveriş yapan sayısı vs. bütün bunları göz önünde bulundurmak gerekli. Bütün bunları dikkate alıp 100 üzerinden bir potansiyel kıyaslaması yapsan Amerika’da 10bin dolara satılan bir domain ile yapacağın bir e-ticaret sitesinin doğru bir pazarlama ile sana geri dönüşü 6 ay sürer. Ülkemizde ise 10bin dolara satılan bir domainin geri dönüşünü bırak sadece o siteden satış yapmak için işe aldığın elemanların masraflarını bile 1 senede çıkaracak konuma zor geliyorsun. Domaine ettiğin masrafı ise düşünme aşamasına bile gelemiyorsun.

Yani bizim domain simsarlarının Amerika ve Avrupa rüyası devam ettikçe ülkemizde domain pazarı ve e-ticaret pazarı hep sallatıda devam edecektir.

– – – –

Görsel kaynakları:

https://dribbble.com/shots/1602966-Notification-pop-up

https://dribbble.com/shots/1416035-Crafted-In-Turkey

https://dribbble.com/shots/385394-New-Year-Card

“Türkiye’de domain satış pazarı” için 3 cevap

  1. Bu domain tescilinde çok iyi para kazanan insanlar oldu. Sabah akşam düşünüp olabilecek kelimeleri kiralayıp ya tutarsa yapıldı. Bugün domain aradığında boş yer bulamıyorsun ama çoğu kullanılmıyor. Hep zamanında bu kafayla alınmışlar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.