Vestel Venüs İle %52 Yerli Akıllı Telefon Başarısı – Helal Olsun!

Vestel Venüs Telefonları

Vestel 5 farklı model de akıllı telefon üretmiş. En üst özelliklere sahip Venus 5.5V modeli orta segmente hitap eden bir model. En düşük modeli olan Venus 4.5 ise şuan piyasa da çok satılan birçok ünlü telefondan daha iyi özelliklere sahip. Telefonların nasıl özelliklere sahip olduğunu daha kolay anlamanız için en üst model ile en alt modelini piyasa da şuan da çok satılan tanınmış telefonlarla kıyaslamamız olacak. Telefon teknoloji sitelerinde de ele alınıp okuyucuların yorumlarına sunulmuş.

Yorumlarda büyük bir kısmı böyle bir girişimi överken arada çıkan bir iki kişi Samsung S5, HTC One M8, iPhone 5S ayarında bir telefon yapılmadı diye telefonu yerden yere vurmuşlar. O arkadaşların unutmamaları gereken bir durum var. Bu firmalar bu sektörde yıllardır var olan firmalar. Bu sebeple bu kadar yüksek özelliklerde üretilen bu telefonların pazarlama ve servis açısından oluşabilecek her türlü soruna karşı deneyimli firmalar. Vestel ise kendi markası altında ilk defa akıllı telefon piyasasına çıkıyor, bu sebeple hem tecrübe kazanmak hem de oluşan sorunlara çözümler üretebilmek için orta ve alt segmentle piyasaya giriş yapması gerçekten akıllıca. Birde bu %52’lik yerli olarak üretilmiş. Şimdilik İşlemci, Ram gibi önemli alanları ithal ediyor ama Kasası, Ekranı, Anakartı olmak üzere bir çok önemli parça Vestel’in Manisa tesislerinde üretiliyor.

Vestel ayrıca bu tesislerde aşağı yukarı aynı yüzde oranında yerlilik olmak üzere Turkcell, Avea, Vodafone ve İtalyan Alcatel firmalarının telefonlarınıda üretiyor. Samsung’da Apple başta olmak üzere birçok firmanın telefonunu kendisi üretmekte buradan edindiği tecrübe ile dünyanın en iyi telefonlarından Galaxy S serisini üretiyor. Vestel’de zamanla bu firmalara yaptığı üretimler ile aynı tecrübeyi ve bilgiyi kazanıp %100 yerli telefon üretmeleri kaçınılmaz. Vestel önümüzdeki sene telefondaki yerlilik oranını %52’den %60’lara ulaşmayı hedefliyormuş.

İşte Vestel’deki yerlilik oranı

Vestel Yüzde 52 yerli telefon

İlk olarak Vestel’in en alt segment telefonu olan Venus 4.5 telefonunu ele alalım.

Vestel Venüs 4.5 VS Samsung Ace 2 – Sony Experia E1 – LG Optimus L5 II  ve General Mobile Discovery 1

– Ace 2, Samsung’un en çok satan telefonu Ace’den yaklaşık 1,5 yıl sonra piyasaya sürülmüş bir üst versiyonudur. Ace 1 kadar satılmasa da onun kadar tanınır. Şuan da piyasa fiyatı 539 TL civarın da. Özelliklerine gelicek olursak; Ace 2’de 3.8″ ekran, Cortex A9 800 MHZ çift çekirdek işlemci, 5 megapixel arka, 1.3 megapixel ön kamera, 768 mb ram, 1500 mAh gücünde batarya ve 4 gb dahili hafıza ile piyasa da halen satışta olan bir telefon.

– Sony’nin şu an piyasa da olan telefonlarından ele alacağımız telefon Experia E1, hali hazırda piyasa da 549 TL fiyatla satılmakta. Experia E1’in özellikleri 4″ ekran 1.2 Ghz çift çekirdek işlemci, 3.15 megapixel arka, 1.3 megapixel ön kamera, 512 mb ram, 1700 mAh gücünde batarya ve 4 gb dahili hafıza ile halen pisayada satışta olan bir telefondur.

– LG Optimus L5 II ise pek tanınmış bir telefon olmasa da LG kalitesi ile 499 TL‘den satışta olan bir telefon. Teknik özellikleri; 4″ ekran, 1 Ghz işlemci, 5 megapixel arka kamera, ön kamera ise yok, 512 mb ram, tek artısı olan 1700 mAh batarya ve 4 gb dahili hafıza.

– General Mobile Discovery 1 herhalde size Vestel Venüs 4.5 ‘i en iyi anlatacak telefon olacaktır. Bildiğiniz üzere 2 sene kadar önce gene Türk firması olan Telpa tarafından Amerika da kurulan General Mobile fiyat ve performansı ile Ülkemiz’de en çok satılan telefonlardan oldu ama 669.99 TL fiyat ve özellik açısından kıyaslama yapacak olursak General Mobile Discovery 1’in özellikleri aynen şöyle; 4.7″ ekran, Cortex A7 1.2 Ghz çift çekirdek işlemci, 8 megapixel arka, 2 megapixel ön kamera, 1 Gb ram, 1800 mAh batarya ve 4 gb dahili hafıza. Venüs’ün az üzerinde özelliklere sahip

Vestel Venüs 4.5′e bakacak olursak şuan da piyasaya 449 TL fiyat ile satışa çıkmış, Venüs 4.5 versiyonun özellikleri ise 4.5″ ekran, Snapdragon 200 modeli 4 çekirdekli 1.2 GHZ işlemci, 5 megapixel arka, 1.3 megapixel ön kamera, 512 mb ram, 1600 mAh gücünde batarya, 4 GB dahili hafıza’nın yanı sıra 32 GB’ye kadar artırlabilir hafıza imkanı ile piyasaya çıkmış durumda. İşletim sistemi ise Android 4.3

Bu kıyaslamada Venüs 4.5 General mobile haricindeki telefonları hem teknik özellik hemde fiyat olarak eziyor, General mobile ile ise teknik özellik/fiyat kıyaslamasındaki + ve – ler karşılaştırılınca kafa kafaya sayılabilirler.

İkinci olarak Vestel’in dünya telefonları arasında Orta Segment olarak adlandırılan ama kendi telefonları arasında Amiral gemisi olan Venüs 5.5 V telefonunu ele alalım.

Vestel Venüs 5.5 V ile 5.5 X modeli VS LG G2 Mini – Sony Xperia M2 – Samsung S4 Mini

– LG’nin en çok satan amiral gemisi G2’nin Minisi ülkemizde indirimli haliyle 1.000 TL fiyatla satılmakta. Özellikleri ise 4.7″ ekran boyutu, 1.2 Ghz dört çekirdekli işlemci, 8 megapixel arka ve 1.3 megapixel ön kamera, 1 GB ram, 8 GB dahili hafıza, LG’nin her zaman üstüne olan 2440 mAh gücünde batarya, Micro SD artırılabilir hafıza, Android 4.4 işletim sistemi.

– Sony her alanda gösterdiği kaliteyi akıllı telefon alanında da göstermeyi ihmal etmiyor. Sony’nin Xperia M2 modeli ülkemizde 1.019 TL‘den satılmakta. Özellikleri ise 4.8″ ekran boyutu, dört çekirdekli 1.2 Ghz işlemci, 1 GB ram, 8 megapixel arka, 1.3 megapixel ön kamera, 2300 mAh gücünde batarya ve 8 GB dahili hafızaya sahip. Venüs’ten tek üstün özelliği batarya gücü.

– Samsung’un çok satan telefonlarından Galaxy S4 Mili ülkemizde Venüs 5.5 V’den sadece 1 kuruş ucuza yani 898.99 TL den satılmakta. Özelliklerine gelicek olursak yer yer üstün yer yer dezavantajlı, kısaca kafa kafaya sayılabilir. İşte Samsung Galaxy S4 Mini’nin özellikleri 4.3″ ekran boyutu, Çift çekirdekli 1.7 Ghz işlemci, 8 megapixel arka, 1.9 megapixel ön kamera, 1.5 Ghz ram, 1900 mAh gücünde batarya, 8 GB dahili hafıza, ayrıca telefonda Hareket sensörü, Jeomanyetik sensörü, Gyro sensörü, Işık sensörü, Yakınlık sensörü olmak üzere Vestelden 1 fazla sensörü bulunmakta. Vestel’in Dört çekirdekli işlemci ve 16 GB dahili hafıza ile diğer fazla özelliklerini kapatıyor.

Vestel Venüs 5.5 V ile 5.5 X modeli özellik açısından aynı telefonlar yalnız birinin kasa kenarları oval, diğerinin kasa kenarları düz. Piyasa satış fiyatı 899 TL ile satışa çıktı. Teknik özellikleri ise Snapdragon 400 mirasi ile 4 Çekirdekli 1.2 Ghz işlemci, 13 megapixel arka, 2 megapixel ön kamera, 1 Gb ram, 2000 mAh gücünde çıkarılabilir batarya, 16 GB dahili hafızaya sahip, ayrıca SD kart desteği ile ilave 32 GB’ye kadar artırılabilir hafıza. Ekran çözünürlüğü 180×720 IPS HD çözünürlüğe sahip, Ayrıca Vestel Venüs’leri bir çok ortama ve programa entegre eden en önemli özelliklerden biriside sensörlerdir, Vestel Venüs 5.5 V’de bulunan sensörler ise hız sensörü, ışık sensörü, pusula sensörü, ciroskop sensörü olmak üzere 4 tane sensör bulunmakta. 4G internet özelliğini desteklemekte. İşletim sistemi haliyle son çıkan 4.4 versiyonunu barındırmakta.

Telefon olarak piyasanın en iyi işlemcilerini yapan Amerika’lı firma Qualcomm Snapdragon işlemcilerini kullanmış, kendisiyle kıyaslama yapılabilecek markalar ise çoğunlukla fiyatı daha ucuza getirebilmek için Samsung tarafından üretilen İngiliz firması ARM7 Cortex işlemci kullanmak zorunda kalmışlar.

Vestel Venüs Telefonları 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.