Yandex Kurumlar Mail Hizmeti Kurulumu ve Kullanımı

Yandex Kurum hesap yönetim paneli görüntüsü
Yandex Kurum hesap yönetim paneli görüntüsü

İnternet sitesi olanların en büyük dertlerinden birisi güzel bir domain adresi sahibi olabilmenin dışında kaliteli ve devamlılığı hosting bulmak. Ama ondan da önemlisi bu hosting hesapları arasında gerçekten kaliteli bir mail yazılımı bulmak. Neredeyse bütün hosting firmaları ücretsiz diye Horde, Roundcube veya SquirreMail gibi server mail yazılımlarını kullanır. Bunlar görünüş itibariyle çok tipsiz, özellik itibariyle neredeyse 90ların mail alt yapısına sahip e-posta yazılımlarıdır. Yıllardır kendilerini çok düşük derecede geliştirdiler. Zaten kurumsal firmalar webhosting yada sunucu hizmetlerinde ayriyetten kaliteli mail hizmeti veren bir kurumdan ayrı bir mail webhosting hizmeti satın alıp kullanmaktalar. Mail hosting ücretleride firmalar için ciddi bir kürfet oluşturmaktadır.

Bu kaliteli mail alt yapısını eskiden Google Apps altında Gmail ve Domain.Live alında Hotmail hizmetleri veriyordu. Gmail önceleri bir domain eklemeye izin veriyor ve bunada 500 adet mail adresini ücretsiz olarak eklettirip kullandırıyordu, zamanla eklenebilen mail adresi sayısını düşürdü ve en sonunda ücretsiz hizmeti durdurup (eski alanlar devam ediyorlar) tamamen paralı mail hizmetine geçti. Hotmail’de 500 adet mail hesabı eklenen Domain.Live hizmetini uzun süre verdikten sonra birden bire anlamsız bir şekilde tüm ücretsiz mail hizmetini durdurdu. Hatta bu da yetmiyormuş gibi hali hazırda daha önceden eklenmiş hesaplarıda iptal etti. Tek yaptığı iyilik o ekli mail hesabını yeni bir @hotmail.com yada @outlook.com mail hesabı açıp ona devrettirme hizmeti oldu.

Yandex Kurumlar kendi domaininizi ekleyebileceğiniz ücretsiz mail altyapısı

İşte geçmişte Gmail ve Hotmailin verdiği bu hizmetin çok daha gelişmişini Yandex veriyor. Bunları maddeler halinde sıralamak istesek;

 • 1 Yandex hesabıyla sınırsız domain ekleme: Gmail ve Hotmail’de tek bir üyelik altında sadece 1 domain eklenebiliyordu, her domain için ayrı ayrı üye olmanız gerekiyordu, Yandex Kurumlar mail hizmetinde ise incelediğim kadarıyla böyle bir sınır yok. Yani sınırsız domain ekleyebiliyorsunuz.
 • Tek Domaine 1000 adet mail hesabı ekleme ve artısı: Gmail’de tek domaine ilk zamanlar 500 adet ve daha sonralarında 50, 10 vs. adet şeklinde azaldı. Hotmail’de 500 adet mail hesabı ekletiyordu. Yandex’te ise bir domaine tam 1000 adet mail hesabı ekleyebiliyorsunuz. 1000 adet mailiniz dolarsa üzülmeyin http://feedback.yandex.com.tr/kurum yada https://contact.yandex.com.tr/kurum/ iletişim sayfalarından mail hesabı kotanızı ücretsiz artırma talebi vererek artırabiliyorsunuz.
 • Varsayılan Mail Hesabı: Bu özellik Gmail’de mevcuttu ama Hotmailde yoktu. Yandex Kurumlar mail hizmetinde de mevcut. Ne işe yarıyor derseniz, domaininize henüz eklenmemiş mail adresine bir mail gönderilirse bu maili varsayılan mail adresinize yönlendiriyor. Böylece hiçbir maili kaçırmamış olabiliyorsunuz.
 • Eş alan adı: Gmail’de bu özellik yoktu, Hotmail’de zaten var demek hata. Yandex Kurumlar Mail’de işte bu özellik mevcut. Diyelimki birkaç tane domainiz var isakoc.com, isakoc.net, isakoc.org tabi bunlar başka isimlerde de olabilir. Siz her birisini ekleyip bunları seçtiğiniz bir ana domaine eş alan adı olarak entegre edebiliyorsunuz. Böylece bir tanesinde oluşturduğunuz mail hesabı aynı zamanda diğerlerinde de oluşturulmuş oluyor.
 • Eş posta kutusu: Gmail’de yok, Hotmail’de de yok. Eklediğiniz bir Yandex kurum mail hesabınıza başka mail hesaplarıda entegre edebiliyorsunuz. Örneğin isakoc(et)isakoc.com isimli bir mail hesabınız var, biz buna iletisim(et)isakoc.com mail adresinide eş adres olarak ekleyebiliyor ve tek mail altından ikisinide kullanabiliyorum. Bu sayı istediğin kadar arabiliyor.

Yandex Kurumlara Domain ekleme ve Ayarları Videosu

Sizlere Yandex Kurumlar mail hizmetine nasıl bir domain eklenir, mx ve doğrulama ayarları nasıl yapılır, mail hesapları nasıl açılır, eş eposta hesapları nasıl eklenir, eş alan adları nasıl oluşturulur hepsini bir video hazırlayarak anlattım. Aşağdaki videoyu izleyerek tüm bu ayarları kolayca yapabilirsiniz.

“Yandex Kurumlar Mail Hizmeti Kurulumu ve Kullanımı” için 66 cevap

 1. Merhaba
  İsa bey web sitemin kurumsal maillerimi yandexe aktarmıstım. bunun için kendi sunucumda mx kaydı ve cname kaydı falan oluşturup siteyi doğrulayıp bunu sorunsuz halletmiştim.

  Şu an için ise Web sitesi kullanmayan sadece domain ve o domaine bağlı mailler yandexte çalışacak ve ben web sitesini resellerimden silmem gerekiyor. Lakin host firmamın domain dns ayarları saklama hizmetini durdurmuş. Bunu kullanarak dsn leri ve ayarları saklayamıyorum. Silsem mail alıp veremeyecek.

  Host firmam ise bana madem web sitesi kullanmayacak sadece mail kullanacak domainin dsn ayarlarını yandexe yönlendir sorun kalmaz dedi. Bende domain dns ayarlarından kendi sunucu dns lerimi silip yandexin dns leri olan:

  dns1.yandex.net ve dns2.yandex.net e yönlendirdirm. Mail alıp vermeyi denedik sorun yok.Lakin hala kendi sunucumdan siteyi silmekte tereddüd içerisindeyim.

  1. Böyle bir çözüm gördünüz mü ?
  2. direk dns leri yandex e yönlendirince mx ve cname kayıdları otamatik geçiyor mu?

  Teşekkür ederim

  • Evet. Madem sadece mail için kullanıyorsunuz direk domain dns adreslerini yandex olarak ayarlarsan ek ayarları da yapmak zorunda kalmadan direk kullanabilirsin. Kendi sunucunuzdan silmeniz gereken dosyaları silebilirsin. Çünkü dns değiştimi artık sunucunuz ile bir bağı kalmadığı için oranın bir önemi kalmıyor.
   Yinede yandex’e alan adı dnslerini nasıl yönlendirmem gerekiyor diye bir konu var orayı tekrar inceleyebilirsin. Aynı şekilde ayarlamışsan sorun yoktur.

   https://yandex.com.tr/support/kurum/delegir.html

 2. Merhabalar,
  Yandex oldukça kolaylık sağlamış bize ama bir konuda henüz sonuç alamadım. O da kullanıcılara verdiğimiz mail adreslerini kendi domainimiz üzerinden girerek kullanmaları.
  https://mail.yandex.com üzerinden değilde https://mail.domainadım.com adresinden giriş yapmalarını istiyorum. Bunun için Cname kaydını düzenlemek gerekiyormuş. Bir kaç deneme yaptım ama https://mail.domainadım.com adresine girdiğimde Bağlantınız gizli değil
  Saldırganlar mail.domainadım.com üzerinden bilgilerinizi çalmaya çalışıyor olabilir uyarısı veriyor.
  Bu cname ayarının doğrusu nasıl olmalı ?
  Bu işlem için yapmamız gereken extra bir işlem var mı ?

  Saygılar.

 3. hocam merhaba anlatımlar için teşekkürler gerçekten çok yararlı, benim sorum şu, kurumsal bir mail hesabı açtım mailleride kullanıyorum ancak yeni bir mail açmak istediğimde bir türlü açamıyorum videolardaki gibi bir ekleme bölümü yok yeni bir hesap nerden ekleyebılırım? başka biri daha aynı durumda kalmış ancak anlattığınızdan ta bişey anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim?

  • Mail gönderiyor olabilirsiniz, ama sizin o adresinize mail geliyor mu? Eğer gelmiyorsa henüz eklediğiniz ayarları aktifleştirmemişsinizdir. Aktifleşmeyince ek hesaplar ekleme kısmı görünmez. Dilerseniz kurumlar mail yönetim sayfanızdan bir iki ekran görüntüsü yollayın bana.

 4. Merhaba, alan adımızın dns adreslerini yandex’e yönlendirerek kurumsal mail hizmetini kullanıyoruz. Bugüne kadar web sitemiz yoktu yalnız şuan web sitesi ihtiyacı var. Mail hizmetini yandex te almaya devam ederek web sitesini herhangi bir hosting firmasından yayınlayabilirmiyiz? Teşekkürler..

  • Evet yapabilirsiniz. Sadece hosting alınca domain dnslerinizi yeni hostinginize yönlendirip ardından video da anlattığım gibi hostinginizden mail MX ayarlarınızı yapmanız gerekmekte.

 5. merhabalar benim sorunum daha once yandex kurumsala baglı olan bır sıtenın sorumlu kısısı oldum adamda kendı tarafından mailleri sildi ve siteyi ben nic.tr den sorumlu değişikliğiyle aldım.ama ben yandexe kayıt yapmaya gelınce bu zaten kayıtlı dıyor sorun 1 haftadır devam edıyor destek te alamadık bu konu hakkında fıkrınız varsa benı bılgılendırırsenız sevırınırırm

  • Yandex kurumsala hangi yandex hesabı ile eklenmişse onu da o kişiden almanız gerekir. Nic.tr’den sorumlu değişse bile yandex ayarlarına bağlı olmaz.

 6. Merhabalar.Ben http://www……com.tr alan
  adının sorumlu kişisiyim. Daha once sorumlu kişi başka bir kişiydi alan adı sahibi siteyi benım devralmamı istedi ve sorumlu değişikliği bağladığı için ben şu anda yeni maillerimi açıp yandexe bağlayamıyorum . “”Bu alan adı, zaten başka bir kullanıcı tarafından
  bağlandığından ve bu alan adıyla e-posta hesapları oluşturulduğundan bağlanamıyor.”” Diye bir hata alıyorum . eski sorumlu ile görüştüm adam sildim diyor ama sorun hala aynen devam edıyor
  bana yardımcı olur musunuz .

 7. Yaklaşık iki yıldır web sitelerim için Yandex Mail hizmetini kullanıyorum. Şimdiye kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım gerçekten güzel bir hizmet. Daha önce Google’da kurumlar için mai hizmetini ücretsiz veriyordu sonra ücretliye çevirdiler umarım Yandex böyle bir atağa kalkışmaz. Çünkü başka doğru düzgün alternatif yok. Yazınız için teşekkür ediyorum, kurulum gayet güzel anlatılmış.

 8. Merhabalar,

  Yandex mailde oluşturduğum 10 tane mail hesabım var. bu mail hesaplarını herkes tek tek kulanabiliyor. Fakat ben 11 inci mail hesabının tüm mail hesaplarını görebilmesini istiyorum. Yani bir yönetici mail gibi. a maili, a ya b ye c ye gelen ve giden mailleri görebilsin. bunu nasıl yapabilirim.

 9. Merhaba,
  Ne yaparsak yapalım maillerimiz spama düşüyor maalesef ve gmaile gönderdiğimizde ? çıkartarak tanımlanmamış kullanıcı gibi bir uyarı çıkarıyor. Nasıl çözebiliriz acaba?

  Teşekkürler şimdiden

  • Tanıtım mailleri atıyorsanız ve mail alan kişiler sizi spam olarak işaretlemeye başladılarsa tek yapmanız gereken oradan mail atmayı bir müddet durdurmak, başka bir çözümü yok. Ancak sizi spam olarak işaretleyenler gibi spam değil işaretleyenler de çoğalırsa o zaman daha hızlı spam listesinden çıkarsınız. Sizin mailleriniz genel olarak spam gösterilmiş olmalı.

   Birde tanıtım mailleri atıyorsanız bunun için ayrı bir alan adı kullanın. Ana domaininizi korumuş olursunuz.

 10. Merhaba
  Yandex maili outlook’a ekledim, outlook’tan mail atarken yandex mail adıyla gidiyor. Yandexten atarken kendi adımla gidiyor. Outlooktan mail atarkende kendi adımla gitmesini nasıl sağlayabilirim? Teşekkürler

 11. Merhaba, Google kurumsaldaki mail hesabımı yandex kurumsala taşıdım. Outlook’a da mail hesabımı kurdum. mail alışverişinde hiç problem yok gayet başarılı. Fakat Google kurumsaldaki maillerimi yandex kurumsala taşımayı beceremedim. Diğer hesaplardan e-posta aktarımı bölümüne girdim, tüm bilgileri giriyorum. Geçerli e-posta hesabı için e-posta aktarıcı oluşturmayı deniyorsunuz.
  Gelen e-postaları hesap@yandex.ru, hesap@yandex.ua, hesap@yandex.com ve hesap@ya.ru kutularında sıralamak için filtreleri kullanın. şeklinde hata veriyor. çıldırıcam… başaramadım bir türlü. yardımınız rica edebilir miyim?

 12. Merhaba, şunu merak ediyorum. Oluşturmuş olduğum kurumsal mail adresini farklı bir yandex hesabına transfer edebilir miyim? Herhangi bir bilgi değişikliği yapmadan farklı bir yandex hesabına aktarabilir miyiz? Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  • Dostum transfer yapılabiliyor ama biraz karışık. Yukarıdaki yorumlar arasında 29 Kasım 2016’da İsmail Akhan isimli arkadaşa yazdım nasıl olduğunu. Oradan bakabilirsin.

 13. İsa Bey Merhaba;

  Elimdeki outlok .pst dosyası yedeği mevcut. Pst dosyasını mail hesabıma içeri aktar yapabiliyor muyum ?

  • Yok, yandexte sadece aktif olan bir mail adresinden aktarım mevcut. Dosya üzerinden aktarım görünmüyor. Ama Yandex desteğe soruyu ilettim. Eğer olumlu bir cevap gelirse bu mesajın altına mesaj olarak çözümü yazarım.

 14. Yandex kurulumunda başlangıçta çok fazla ayar soruyor, bunların hangisini kullanalım ? bilgi verebilirmisiniz ?

  anlık online sayısını görebilirmiyiz metrica ile ?

  saygılar

  • Video’da gösterdiğim ayarların hepsini yapın, hepsi gerekli, diğer fazladan ayarları es geçersiniz.

   Mecrica online sayısını gösteriyor. Ama sitene şuanda sitede şu kadar kişi online diye bir eklentisi mevcut değil, onu başka online sayaç hizmetlerini kullanarak eklemeniz lazım.

 15. Merhaba İsa Bey,
  Sizin Yandex Kurumsal Maille ilgili videonuzu izledim.Ancak ben alan adını kayıt ettim.Kayıt esnasında mail adresi girdim.Bu mail adresiniyle çok rahat mail gönderip alıyorum ancak yeni mail adresleri açmak için alanlarım bölümü aktif gelmiyor.Sanki alan adı kayıt edilmemiş gbi gözüküyor.
  Alan adım metropolhukuk.com.
  Ne yapmamı tavsiye edersiniz.

  • Şimdi yandex.kurumsal’a kayıt olurken kullandığın mail adresi atıyorum ahmet@yandex.com ise ve kayıttan sonra metropolhukuk.com adresini eklemiş ve mailvs@metropolhukuk.com şeklinde mail adresini açmışsın varsayalım. Sonra mail.yandex.com sayfasına geçip bu mail adresinle oturum açtığında artık o mail ile ilgili ayarlara geçer, oradan üye çıkışı yapmadıkça kurum.yandex.com.tr’ye girdiğinde mailvs@metropolhukuk.com lu mail adresinle giriş yapmış olacaksın, bu yüzden orada kayıtlı bir domain göremezsin. Kayıtlı olan domainin o ilk kayıt olduğun mail adresinde kalmış oluyor. Ya üye çıkışı yapıp ilk kayıt açtığın mail ile tekrar gir, ya da mail.yandex.com’a gir sağ üst taraftan mail adresi yazan yere tıkla açılan pencerede ilk kayıt açtığın mail adresini görüyorsan ona tıkla, görmüyorsan kullanıcı ekleye bas ve oradan ilk kayıt açtığın maile giriş yap, girdikten sonra kurum.yandex.com.tr sayfasına geç, domainini orada göreceksin.

 16. selamlar, şuanda yandex üzerinde çalışan bir alan adı var. Bu alan adını bizim hostinge taşıyacağız fakat yandex mailinin yönetimini de taşımamız gerekiyor. Bu mail hesabının yöneticiliği eski destek aldıkları kişide. O kişiyle uğraşmadan alan adına DNS değişikliği yaptıktan sonra bu yandex yönetim hesabını bizim hesabımıza nasıl transfer edebiliriz? Kesinti yaşanmasınıda istemiyorlar. Araştırdım fakat bir kaynak bulamadım, yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler.

  • Açıkçası bende hiç transfer etmedim hiç lazım olmadığı için. Ama baktığım kadarıyla bir yöntem görünüyor, işe yarayıp yaramadığını siz bi denemeniz lazım, hem olursa bizlerde oradan olduğunu tescillemiş oluruz.

   Şimdi kendinize bir yandex mail hesabı açın. Ardından kurum.yandex.com.tr ye domaininizin şuan ekli olduğu yandex mail ile girin. Sizin transfer edeceğiniz domainin adına tıklayın. Açılan yerden DNS Düzenleyiciye girin, oranın en altında “SOA kaydını düzenle” var, tıklayın ona. Orada Admin mail var, oraya sizin yeni Yandex.Mail adresinizi girip kaydedin, sonra kurum yandex’e yeni yandex mail’iniz ile girip bi kontrol edin gelmiş mi.

  • Araştırdım, Yandex’te yönetici hesabımı devretme olayı biraz karışıkmış. Aşağıdaki işlemleri yapman gerekiyor.

   Ek yönetici ekle

   Alan adınızdaki e-posta hesaplarının yönetimini (parola oluşturma, silme, değiştirme, vb.) başka birine vermek istiyorsanız bu kişiyi alan adının ek yöneticileri listesine ekleyebilirsiniz. Yalnızca yandex.com.tr alanındaki hesabın yönetimine erişim hakkı verilebilir.

   Alan adına ek yönetici eklemek için:

   Yandex.Mail’e bağlanırken kullandığınız kullanıcı adıyla Alanlarım sayfasına giriş yapın.

   Tarayıcının penceresine https://api.kurum.yandex.com.tr/get_token.xml?domain_name=alanadi.com.tr girerken alanadi.com.tr kısmını alan adınızla değiştirin.

   Alınan tokenini kaydedin (token özelliğinin değeri).

   Tarayıcıya https://api.kurum.yandex.com.tr/api/multiadmin/add_admin.xml?domain=alanadi.com.tr&token=yourtoken&login=adminlogin girerken alanadi.com.tr kısmını alan adınızla, yourtoken kısmını aldığınız tokenle, adminlogin kısmını ise ek yöneticinin kullanıcı adıyla değiştirin. Bu durumda kullanıcı adı, kullanıcının e-posta adresinin ilk kısmından ibaret olur.

   Dikkat! Ek yöneticinin kullanıcı adında hata yapmayın, aksi halde başka bir kullanıcıya e-posta hesabı erişimi verebilirsiniz. Alan adı içerisinde alan adı yönetimine erişim hakkı verilemez. Ek yönetici yalnızca Yandex’te yetkili bir kullanıcı adı sahibi olur, alan adı içinde bu kullanıcı adı geçersizdir. Yöntem çağrıldıktan sonra mutlaka alan adına bağlı olduğunuz hesaptan çıkış yapın, ek yönetici kullanıcı adıyla tekrar giriş yapın ve Alanlarım sayfasında alan adının belirip belirmediğini kontrol edin.
   Not. Belirtilen adreslerden birine geçiş yapılırken boş sayfa görürseniz, tarayıcınız xml kodlarını gizleyecek şekilde yapılandırılmış olabilir. Bu durumda sayfaya farenin sağ düğmesiyle tıklayın ve “Sayfanın kodlarını görüntüle” seçeneğini seçin veya başka bir yöntemle kaynak kodu görüntüleyin.
   Tüm ek yöneticilerin listesini girin

   Başka ek yönetici hakkı vermiş olduğunuz kullanıcı adlarının listesini girmek için:

   Yandex.Mail’e bağlanırken kullandığınız kullanıcı adıyla Alanlarım sayfasına giriş yapın.

   Tarayıcıya https://api.kurum.yandex.com.tr/api/multiadmin/get_admins.xml?domain=alanadi.com.tr&token=yourtoken girilirken alanadi.com.tr kısmını alan adınızla, yourtoken kısmını ise daha önce aldığınız tokenle değiştirin.

   Ek yöneticiyi sil

   Herhangi bir kullanıcı adından ek yönetici haklarını almak için şunları yapmanız gereklidir:

   Yandex.Mail’e bağlanırken kullandığınız kullanıcı adıyla Alanlarım sayfasına giriş yapın.

   Tarayıcıya https://api.kurum.yandex.com.tr/api/multiadmin/del_admin.xml?domain=alanadi.com.tr&token=yourtoken&login=adminlogin girerken alanadi.com.tr kısmını alan adınızla, yourtoken kısmını daha önce aldığınız tokenle, adminlogin kısmını ise ek yönetici haklarını almak istediğiniz kullanıcı adıyla değiştirin. Bu durumda kullanıcı adı, kullanıcının e-posta adresinin ilk kısmından ibaret olur.

 17. Merhaba, ben de alan adıma ait yandex kurumsal ayarlarını yaptım. mail gönderip alabiliyorum ancak bir sorunum var. Gönderdiğim mailler spam’e düşüyor. Gmail tarafında ise mailin önünde ? işareti çıkıyor yani doğrulayamıyor. Ben SPF / TXt ayarlarını yaptım ama bir türlü olmadı.

  Bunun bir yolunu bilen var mıdır?

  Teşekkürler.

  • domain adresin daha önceden bir ban yemiş olabilir belki. yoksa yandex üzerinden ben bir sıkıntı yaşamıyorum. hatta şirket maillerimizide oradan gönderiyoruz günlük 30dan fazla mail gidiyor bir sıkıntı yaşamıyoruz çok şükür.

 18. merhaba alan adımı dns olarak yandexe devrettim. doğrulandı ve mail hizmeti çok iyi çalışıyor. ancak ben yandexin gelişmiş dns ayarlarından ns kayıtlarını kendi hostingimin ns kayıtlarını değiştirdim. sadece ns1 ve ns2 kayıtları yani. 48 saat geçmiş olmasına rağmen whois sorgusunda hala yandex ns leri görüküyor ve yönlendirme olmuyor? Neden kaynaklı olabilir?

 19. isa bey merhabalar. bir sorum olacaktı size. kendime ait olan şirketime .net ya da com.tr uzantısı olan mail almak istiyorum. sadece domain alarak mail işlemlerimi yandex kurumsal üzerinden yapabilir miyim? özetle bir örnekle sorumu tüm detayıyla sormak istiyorum. Şirketin adı xxx olsun. XXX.net ya da XXX.com.tr domainini aldığım zaman şirketteki diğer 3-4 çalışana da sadece 1 adet domain üzerinden ali@xxx.net veli@xxx.net şeklinde mailler alabilir miyim? alabilirsem eğer bunların göndereceği ya da alacağı mailler tek hesapta mı toplanacak yoksa herkes mailini ayrı olarak kullanabilip mail gönder/al yapabilecek mi? bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum. şimdiden teşekkür ederim.

 20. isa bey merhabalar,
  yandex mailin verdiği sizin anlattığınız gibi bütün ayarları yaptım yalnız alan adını kontrol ettiğimde kayıt bulunamadı demektedir bununla ilgili ne yapabilirim.

  • Yönlendirmeler bazen anında bazende bir gün içerisinde oluyor. Büyük ihtimal mx yönlendirmesi henüz yerine oturmamıştır. Biraz daha bekleyin, eğer hala olumsuz bir sonuç varsa tekrar buradan bildirin ve ekran resmi çekip göndermeyide unutmayın. hizliresim.com gibi sitelere yükleyebilirsiniz ekran resmini.

 21. İsa bey Merhabalar,

  Daha önceden farklı hosting firmasına baglı email adreslerini yandex’e aktarma işlemlerinde.
  gerekli tüm cname ve mx ayarlarını tanımladım. yandex kontrol panelinde hepsini gördü sıkıntı yok.
  email aktifledik.

  Ancak eski hosting firmasında roundcube devre dışı bırakıldıgı halde. halen email ler oraya gitmekte idi. eski ayarları sildim. şimdi ise mail gönderildigi halde ulaşılamıyor ve geri dönüyor emailler.

  yandex hesabında herşey normal. domaini kaldırıp tekrarmı tanımlamasan acaba ?

  • Yok, yandex kısmında sorun olduğunu sanmıyorum. Sen hosting firmana destek ticketi atarak hostingindeki mail mx ayarlarını sıfırlayıp varsayılana almalarını iste. Domain sağlayıcının paneline girip dns ayarlarını varsayılan yap ve tekrar hostingine yönlendir. 1 gün kadar bekle tüm yönlendirmeler tekrar otursun ardından mx ayarlarını tekrar yandexe göre değiştir. Düzelmesi lazım.

 22. İyi Günler Arkadaşlar.
  Yandex de kurumsal mail açtım hiç bi sorun hata olmadı. Mail gönderebiliyorum. Fakat mail gelmiyo hiç bi şekilde. Hatada vermediği için nerde yanlış yaptım bilemiyorum. Acaba neden mail gelmiyor olabilir?

  • hosting hzimeti aldığın sunucundan yönlenme henüz tamamlanmamış, bazen bu süre bir günü geçebiliyor, zamanla yerine oturacak, eğer hala oturmadıysa yaptığın işlemleri sil tekrardan videoda anlatıldığı gibi yeniden yapmayı dene.

 23. Yaklaşık iki yıldır web sitelerim için Yandex Mail hizmetini kullanıyorum. Şimdiye kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım gerçekten güzel bir hizmet. Daha önce Google’da kurumlar için mai hizmetini ücretsiz veriyordu sonra ücretliye çevirdiler umarım Yandex böyle bir atağa kalkışmaz. Çünkü başka doğru düzgün alternatif yok. Yazınız için teşekkür ediyorum, kurulum gayet güzel anlatılmış.

 24. mail hesabını siteye giren ziyaretçiler kendileri oluşturabiliyormu? her talep edene ben kendim mi oluşturmam lazım emaili

 25. Şimdi tekrar gözden geçirdim
  Sizin videoda anlattığınız gibi oluyor
  Sorunsuz çalışıyor
  Teşekkür ederim

 26. İsa bey Merhaba
  Videoda anlattığınız gibi mail adreslerini tanımladım.
  Eş alan adıda ekledim. Ancak mailler gelmiyor.
  Yani bir ana mail adresi yapıp diğer 3 tane mail adresine gelen maillerin tek bir ekrana gelmesini istiyorum. Hesap değiştirmeden outlookta olduğu gibi hepsi tek ekrana düşsün istiyorum. Eş alan adı yöntemi ile olmuyor. Başka bir yol varmı acaba?
  Ayrıca sizin eklediğiniz gibi bir kaç tane alan adına açılan mailler tek maile nasıl gelir?
  Teşekkürler

  • Eş alan adı olarak ekleyin siz, tüm alan adlarına gönderilen tüm mailler belirlediğiniz ana mail adresine gelicek zaten.

 27. Teşekkür ederim ilginize
  Farklı bir yol ile atıyorum.
  Kısaca aktarayım
  Windows Live Mail i kurdum
  Önce outlooktaki mailleri buraya aldım
  Sonra yandex maili tanımladım IMAP olarak içeri aktar dedim.
  Live mailden klasör oluşturup kopyalayarak çözüyorum.
  Teşekkürler

 28. İsa Bey Merhaba öncelikle bu güzel çalışma için çok teşekkürler çok açıklayıcı olmuş.
  Benim başka bir sorum var yardımcı olabilir misiniz

  Bizde kurumsal maillerimizi yandexe taşımak istiyoruz. Ancak yandex ile defalarca yazıştım. Dediklerinin hepsini yapıyorum sizin yukarıda tarif ettiklerinizi de yapıyorum. Kendi bilgisayarımda kurulu olan outlooktaki mail yedeklerimi yandexe yükleyemiyorum. Hotmaile yükledim tüm mailleri 2 gün sürdü oradan da yine yandexe alamıyorum. Yandex ten bağlanmak istediğimde sürekli Sunucu yanıt vermiyor, kullanıcı adı ya da şifre hatalı olabilir. Diye hata veriyor. POP IMAP ayarlarını açıyorum yine aynı hatayı veriyor. Gmaile atayım oradan alayım dedim oradan da Hesaba bağlanamadı. Adresi ve şifreyi kontrol edin.
  Doğru olduklarından eminseniz, bağlanmaya çalıştığınız hesapta IMAP protokolüne erişimin aktif olduğundan emin olun. Diye hata veriyor. Yandex ile Son yazışmamız da ise; Direk olarak Outlook’tan Yandex hesabınız ile bağlanın, IMAP ile bağlanın (imap.yandex.com.tr, port 993, SSL) daha sonra yedeğinizi içeri aktarın, bu şekilde çözebilirsiniz. Diye cevap yazdılar yandex hesabını outlooka ekledim yine nafile. Yedekleri yüklemeden de kurumsal mailleri yönlendirmenin bir anlamı yok. Sizin bildiğiniz farklı bir yok var mı acaba. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Maalesef. Tek yollar bu şekilde. Bende farklılarını söyleyemezdim. Yandex’in veri çekmesine hotmail biraz zorluk çıkarıyor olabilir, bu yüzden verileri almaya çalışırken zaman aşımı oluyordur. Maillerin içlerinde çok yüksek boyutta dosya olanmı var acaba, bu dosyaları çekerken hata veriyorda olabilir. Çünkü başka bir yerde başıma gelmişti. Mail hizmetinin dosya boyut sınırı 25 mb idi. Mailin içindeki dosyalar 24 mb küsürat tutmuştu. Tekrardan bir yere yönlendirme yaparken hata veriyordu, çünkü yönlenme esnasında içine bazı veriler ekliyordu ve 24 mb 25 mbye çıkıyor limiti aşıyordu, bu yüzden o maili gönderememiştim. Mecburen ekleri indirip yeni bir mailde göndermiştim.

  • O adresi yandexe yönlendireceğin için roundcube’ye giremeyeceksin haliyle. O yüzden, önce bir hotmail hesabı falan aç, önce ayarlar kısmına gir sonra e-posta hesaplarını içeri aktar kısmını seç, açılan yerden Diğer e-posta sağlayıcısı kısmından ekle, bir iki saate kadar roundcube’deki tüm hesapları buraya ekli dosyalarıyla birlikte taşınmış olacak. Daha sonra konudaki gibi domainini yandex kurumlara yönlendir, sonra eski mail hesabını burada oluştur, ardından maile giriş yap, ardından burada aynı aktarma işleminin ayarlar kısmına gir ve Diğer hesaplardan e-posta aktarımı kısmını seçerek maillerini taşıdığın hotmail hesabındaki mailleri buraya taşı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.