Yeni Site Açarken Dikkat Edilmesi Gerekilen Kriterler

WordPress ile yeni bir site kuruyorsunuz. Çünkü Google ile en uyumlu ve basit yazılımlardan birisi WordPress. Sanıyoruz ki wordpressi kurup siteyi yayına sokunca herşey tamam oluyor, hemen Google bizi ekliyor ve anında 1. sayfanın tepesine çıkarıyor diye düşünüyoruz. Ama hangi sistemi kullanırsak kullanalım dikkat etmemiz gereken çok önemli noktalar var. Bir arkadaşımız bu konuda bir soru sormuştu bende hem ona hemde sizlere yardımcı olması açısından kısa ama mühim birkaç kriteri göstericem. Bir çoğumuz ben zaten biliyorum diyebilir ama bizim bu yazıda hedef kitlemiz bunların hiçbirisini veya birkaç maddede olsa bilmeyenler.

Site açarken dikkat etmemiz gereken maddeler:

 1. Sitemizin tüm ayarlarını tamamlamadan asla google, başka bir arama motoruna veya başka bir siteye sitemizin linkini eklememiz gerekmekte.  Çünkü Google sitemizin ilk halini gördüğünde eksik halleri ile görecek ve yarışa başlamadan 1-o yenik başlamanıza neden olan ilk hatayı yapmış olucaksınız. Google siteleri daha hızlı inceleyebilmesi için her sitede olmasını istediği kurallar mevcut bu kuralları yerine getirmemiş siteleri mimleyerek onları ikinci sınıf site olarak ele alıyor ve bir sonraki ziyaret sıklını ve vereceği önemi buna göre planlıyor. İlk anda 1-o yeni başlamamak için ilk ve en önemli kuralı es geçmeyin. Tüm ayarlarınızı yaptıktan sonra ise hiç durmayın hemen ekleyin.
 2. Title ve Meta ayarları. Arama motorları sitenizin ne tür bir site olduğunu ve içeriğinin ne hangi konulardan olacağını bu bölümlerden öğrenecek ve sitenize ona göre muammele edecek. O yüzden sitenizin Title ve Meta ayarlarını aşağıda verdiğim örneği baz alarak muhakkak sitelerine eklemeliler. WordPress kullanacaklar header.php’nin içine eklesinler. Orada en çok dikkat etmeniz gereken nokta keyword kısmı ve title kısmı. Sitenizde yayınlayacanız konular ne ise site başlığınızı muhakkak ona uygun yazın. Keywordlerde dilediğiniz kadar keyword yazabilirsiniz. 200 kelimeye kadar. Ama burada kelimeleri eklerken asla tekrarlayan kelimeler koymayın. Örneğin yanlış bir keyword biçimi: video izle, video seyret, videolar, video deposu. Bu çok yanlış bir etiket biçimidir. Google böyle etiket kullanan siteleri cezalandırmakta. her kısımda video geçmekte, buna tekrarylayan etiket olarak bakılıyor ve değer verilmiyor. Onun yerine asıl olması gereken biçim şudur: video, izle, seyret, depo. Bu şekilde olmalı.
 3. Sitenize Ping servislerini eklemelisiniz. Ping servislerinin amacı yeni açılan siteleri veya daha önce açılmış sitelerin yeni açılan sayfalarını Google’la bildirip daha çabuk indexlemesini sağlar. WordPress’inize ping sitelerini eklemek için admin panelinden Ayarlar > Yazma bölümüne gelin. Sayfanın en altında Servisleri Güncelle diye bir bölüm var, buradaki yazı ekleme alanına aşağıda verdiğim ping servislerinin tamamını kopyalayıp olduğu gibi oraya yapıştırın ve kaydedin. Böylelikle her yazdığınız yazı ve her açtığınız sayfa çok kısa sürede Google aramalarında görünecek.
 4. Seo Link ayarları. Google aramalarda sonuçları listelerken 4 kritere bakar. Bunlar sırasıyla sitenin adı, konunun başlığı ve bu konuya diğer siteler link vermiş mi, konu içindeki özgün yazı ve son olarak konu linki. Diyelim wordpresste papağanlar neden konuşur adında bir yazı yazdınız. WordPress buna standart olarak şöyle link atıyor http://www.isakoc.com/?p=123 gibi. Ama Google aramalarında önemli faktörlerden birisi olan 4. maddeye uyum sağlayabilmek için linkimiz yapısını http://www.isakoc.com/papaganlar-neden-konusur.html yaparsak bir adım öne geçmiş oluruz. Bunun için wordpress sitenizin admin panelinden Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar kısmına girin. Link yapısını özel yapı olarak seçin ve link yapısını böyle /%postname%.html yapıp kaydedin.
 5. Özgün yazı. Artık ayarlarımızın sonuna geldik. Şimdi ise yazarken nelere dikkat etmemiz gerektiği noktalar var. Bunlardan en önemlisi Özgün yazı. Dünyada eskiye nazaran hemen hemen herkezin bir sitesi var artık. Hatta birçoğumuzun 3-4-5 ve daha fazla, dünya genelinde ise 100 milyara yaklaşmış durumda. Google hergün bu siteleri dolaşıp bir sayfa bile eklenmiş olsa alıp kendi serverlerine kaydediyor. Böylece aramalarda bu kaydettiği bilgileri yansıtıyor. Düşünün bir sitenin bir sayfasındaki yazıların bilgisayarda kapladığı alan atıyorum 1 mb olsa ve yüz milyar site olduğunu varsaysak 1 mb x 100.000.000 = 100.000.000 MB buda yaklaşık 100 Terebyte yapmakta. Şuanda piyasada satılan en yüksek kapasiteli 1 Terebyte harddiskler var olduğunu düşünürsek her sitenin her yeni eklenen bir sayfası için 100 tane harddisk parası ödemek zorunda. Ayrıca bu kadar bilginin arasından istenen bilgiyi bulabilmekte bir hayli zorlaşmakta. Birimiz kendi fikirlerimizi bir makale yazıyoruz sitemizde, bir başkası aynı makaleyi kopyalayıp kendi sitesine ekliyor. İşte alıntıda olsa, çalıntıda olsa Google nazarında ek bir yük ve ek bir problem demektir. Bu sebeple sadece yazıyı ilk yazan siteyi baz alıp sadece onun yazısını indexliyor, diğer sitelerin o yazılarını görmezden geliyor. İşte sitemizde yazdığımız her yazı yada yazımızın büyük bölümü bize ait olursa Google’da sayfanızı indexler ve aramalardan sayfanıza ziyaretçi gelmesini sağlar.
 6. Etiketler; etiket yazımızın türünü biçimini, kategorisini Google’la belirtmek için çok faydalı noktadır. Eğer konumuz Futbol’da Fenerbahçe ile alakalı ise etiketlere futbol, fenerbahçe, maç, spor gibi bilgilendirici etiketler ekleyerek konumuzun doğru aramalarda bulunmasını sağlayabiliriz. Çünkü konu ile alakasız etiket eklediğimiz takdirde ziyaretçi sayfamıza gelir ve aradığını bulamayıp hemen çıkıp gittiğinde bu bize bir artı değil eksi puan kazandırır. Bunlar tekrarlandıkça bizde sürekli gerileriz. Ayrıca konu etiketlerini asla tekrarlayan etiketlerden oluşturmamalıyız. history, history channel, maya, maya belgeseli, mayalar, mayalar belgeseli, mayalar belgeseli izle  buradaki etiketlere baktığımızda maya, maya belgeseli, mayalar, mayalar belgeseli, mayalar belgeseli izle olarak eklenen etiketler aslında bir birini tekrarlayan etiketler. Google bu tür etiket koyan siteleri göz ardı eder. Onun yerine mayalar, belgesel, izle yazmanız gerekmekte. Yani her etiket tek kelimeden oluşsun. Ayrıca bir konuda 6’dan fazla etiket eklememek artı puan kazandırır, çok azami durumlarda 8’e kadar çıkabiliriz. Aynı şekilde history kelimeside etiketler iki kere geçmekte. Bunuda, history, channel şeklinde ayırmalıyız.
 7. Ve son olarak Google xml sitemap exlentisi. Bu eklentiyi sitenizi yükleyip aktifleştirin. Size sitenizin site haritasını oluşturucak. Bunu biz googlela ekleyip googlea yardımcı olucaz. Böylece Google sitemizi daha hızlı ve doğru kaydedicek. Bu eklenti sitemap adresini http://www.siteniz.com/sitemap.xml olarak belirlemekte. Bu adresi http://www.google.com/webmasters/tools/?hl=tr adresine girip oraya eklemelisiniz.

Bu ayarları uyguladığınız artık tek yapmanız gereken kaliteli ve sürekli yazılarınızla bir zaman sonra size seven ve takip eden bir okuyucu kitlesine sahip olmak. Unutmayın herkes aynı konu hakkında yazı yazabilir, ister çok eskiden baskası tarafından yazılmış olsun ister ilk siz yazmış olun, yeterki tamami ile size ait olsun.

Title ve Meta Ayarları:

<TITLE>Sitenizin Başlığı. (Noktalama ve virgül işaretlerine dikkat edilmeli ve 5 kelimeyi kesinlikle geçmemeli.)</TITLE>
<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=UTF-8″ />
<META HTTP-EQUIV=’Content-Language’ CONTENT=’tr-TR’>
<META HTTP-EQUIV=’Expires’ CONTENT=’-1′>
<META HTTP-EQUIV=’Cache-Control’ CONTENT=’no-cache’>
<META HTTP-EQUIV=’Pragma’ CONTENT=’no-cache’>
<META NAME=’Title’ CONTENT=”Kısaca içeriğimiz ne olacak ondan bahsedelim 3-5 kelime arasında olmasına dikkat edelim. (Bir video sitesi kuruyorsanız; video ve müzik gibi bir bilgi ekleyebilirsiniz.)”>
<META NAME=’Description’ CONTENT=”Burası sitenizi kısaca tanıtan bir yazı. Ortlaam 5-10 kelime arasında olsun. Örneğin. Turkiye’nin en iyi video ve müzik sitesi.”>
<META NAME=’Keywords’ LANG=’tr’ CONTENT=”Burası ise site içeriğinizi gösteren etiket bölümü. Siteniz hangi konulardan oluşacaksa tüm kelimeleri aralarına virgül koyarak tek kelimeler halinde yazınız. iki kelime asla kullanmayın.”>
<META NAME=’Language’ CONTENT=’tr’>
<META NAME=’Category’ CONTENT=’Siteniz hangi kategorilerden oluşacak bunu yazın. Örneğin: video, müzik, radyo vs. gibi.’>
<META NAME=’Subject’ CONTENT=”üst satırı buraya kopyalayabilirsiniz.”>
<META NAME=’Owner’ CONTENT=’mail adresinizi yazın sadece’>
<META NAME=’Author’ LANG=’tr’ CONTENT=”isa Koc ©2010 “>
<META NAME=’Publisher’ CONTENT=’isa Koc’>
<META NAME=’Identifier-URL’ CONTENT=’http://www.isakoc.com’>
<META NAME=’Copyright’ CONTENT=”© 2010 İsa Koç Blog”>
<META NAME=’Reply-to’ CONTENT=’mail adresinizi yazın sadece’>
<META NAME=’Robots’ CONTENT=’All’>
<META NAME=’Revisit-after’ CONTENT=’15’>

Popüler Ping Servisleri:

http://rpc.pingomatic.com/
http://api.moreover.com/ping
http://api.my.yahoo.com/rss/ping
http://ping.bitacoras.com
http://ping.syndic8.com/xmlrpc.php
http://rpc.blogrolling.com/pinger/
http://rpc.icerocket.com:10080/
http://topicexchange.com/RPC2
http://www.blogdigger.com/RPC2
http://www.blogoole.com/ping/
http://www.popdex.com/addsite.php
http://www.wasalive.com/ping/
http://www.weblogues.com/RPC/
http://api.feedster.com/ping
http://ping.amagle.com/
http://ping.blo.gs/
http://ping.rootblog.com/rpc.php
http://ping.weblogalot.com/rpc.php
http://rcs.datashed.net/RPC2/
http://rpc.blogbuzzmachine.com/RPC2
http://rpc.newsgator.com/
http://www.blogoon.net/ping/
http://www.blogsnow.com/ping
http://www.blogstreet.com/xrbin/xmlrpc.cgi
http://www.lasermemory.com/lsrpc/
http://www.newsisfree.com/RPCCloud
http://www.snipsnap.org/RPC2
http://1470.net/api/ping
http://api.feedster.com/ping
http://api.moreover.com/RPC2
http://api.moreover.com/ping
http://api.my.yahoo.com/RPC2
http://api.my.yahoo.com/rss/ping
http://bblog.com/ping.php
http://bitacoras.net/ping
http://blog.goo.ne.jp/XMLRPC
http://blogdb.jp/xmlrpc
http://blogmatcher.com/u.php
http://bulkfeeds.net/rpc
http://coreblog.org/ping/
http://mod-pubsub.org/kn_apps/blogchatt
http://www.lasermemory.com/lsrpc/
http://ping.amagle.com/
http://ping.bitacoras.com
http://ping.blo.gs/
http://ping.bloggers.jp/rpc/
http://ping.cocolog-nifty.com/xmlrpc
http://ping.blogmura.jp/rpc/
http://ping.exblog.jp/xmlrpc
http://ping.feedburner.com
http://ping.myblog.jp
http://ping.rootblog.com/rpc.php
http://ping.syndic8.com/xmlrpc.php
http://ping.weblogalot.com/rpc.php
http://ping.weblogs.se/
http://pingoat.com/goat/RPC2
http://rcs.datashed.net/RPC2/
http://rpc.blogbuzzmachine.com/RPC2
http://blogsearch.google.ae/ping/RPC2
http://blogsearch.google.at/ping/RPC2
http://blogsearch.google.be/ping/RPC2
http://blogsearch.google.bg/ping/RPC2
http://blogsearch.google.ca/ping/RPC2
http://blogsearch.google.ch/ping/RPC2
http://blogsearch.google.cl/ping/RPC2
http://blogsearch.google.co.cr/ping/RPC2
http://blogsearch.google.co.hu/ping/RPC2
http://blogsearch.google.co.id/ping/RPC2
http://blogsearch.google.co.il/ping/RPC2
http://blogsearch.google.co.in/ping/RPC2
http://blogsearch.google.co.it/ping/RPC2
http://blogsearch.google.co.jp/ping/RPC2
http://blogsearch.google.co.ma/ping/RPC2
http://blogsearch.google.co.nz/ping/RPC2
http://blogsearch.google.co.th/ping/RPC2
http://blogsearch.google.co.uk/ping/RPC2
http://blogsearch.google.co.ve/ping/RPC2
http://blogsearch.google.co.za/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.ar/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.au/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.br/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.co/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.do/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.mx/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.my/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.pe/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.sa/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.sg/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.tr/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.tw/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.ua/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.uy/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com.vn/ping/RPC2
http://blogsearch.google.com/ping/RPC2
http://blogsearch.google.de/ping/RPC2
http://blogsearch.google.es/ping/RPC2
http://blogsearch.google.fi/ping/RPC2
http://blogsearch.google.fr/ping/RPC2
http://blogsearch.google.gr/ping/RPC2
http://blogsearch.google.hr/ping/RPC2
http://blogsearch.google.ie/ping/RPC2
http://blogsearch.google.in/ping/RPC2
http://blogsearch.google.it/ping/RPC2
http://blogsearch.google.jp/ping/RPC2
http://blogsearch.google.lt/ping/RPC2
http://blogsearch.google.nl/ping/RPC2
http://blogsearch.google.pl/ping/RPC2
http://blogsearch.google.pt/ping/RPC2
http://blogsearch.google.ro/ping/RPC2
http://blogsearch.google.ru/ping/RPC2
http://blogsearch.google.se/ping/RPC2
http://blogsearch.google.sk/ping/RPC2
http://blogsearch.google.tw/ping/RPC2
http://blogsearch.google.us/ping/RPC2
http://feedsky.com/api/RPC2
http://hamo-search.com/ping.php
http://holycowdude.com/rpc/ping/
http://ping.blogoon.net/
http://ping.blogs.yandex.ru/RPC2
http://ping.fc2.com/
http://ping.kutsulog.net/
http://ping.myblog.jp/
http://ping.namaan.net/rpc
http://ping.snap.com/ping/RPC2
http://ping.syndic8.com/xmlrpc.php
http://ping.weblogalot.com/rpc.php
http://ping.wordblog.de/
http://r.hatena.ne.jp/rpc
http://rpc.bloggerei.de/ping/
http://rpc.blogrolling.com/pinger/
http://rpc.icerocket.com:10080/
http://rpc.pingomatic.com
http://rpc.reader.livedoor.com/ping
http://rpc.technorati.com/rpc/ping
http://rpc.technorati.jp/rpc/ping
http://rpc.twingly.com/
http://rpc.weblogs.com/RPC2
http://wasalive.com/ping/
http://www.blogpeople.net/servlet/weblogUpdates
http://xmlrpc.blogg.de
http://xping.pubsub.com/ping/
http://zhuaxia.com/rpc/server.php
http://www.feedsky.com/api/RPC2
http://blogsearch.google.com/ping
http://blogsearch.google.com.tr/ping

“Yeni Site Açarken Dikkat Edilmesi Gerekilen Kriterler” için 35 cevap

 1. Son derece detaylı bir anlatım olmuş, teşekkürler. Özgün ve sürekli yazı yazmak, Google başta olmak üzere ön sıralarda çıkmak için şart.

 2. Çok iyi bir anlatım olmuş int den yeni site açarken sendboxa düşmememk için iyi bir paylaşım gerçekten ama bu işi herkesin öğrenmeside kötü bi yandan 🙂

 3. Hocam mesela bir site açsam, lig tv den aldığım golleri (maçtan sonra) izlesene.com gibi sitelere koysam. Embed kodu ile golleri siteme yerleştirsem. Bu yasak mıdır?

 4. wp yeniyim dizi teması actım ama özela alan yapıyorum on tarafta resimler cıkmıyor arastırdım bulamadım da eger bilginiz varsa arkadaslar anlatırsanız sevinirim

 5. ben 1 -0 değil direk 3-0 başlamışım bu yazıyı okuduktan sonra sanırım beraberliği yakalarım özgün içeriklerle de öne geçmeye başlarım. Çok sağol isa koç.

 6. hocam ben hepsini yapmama rağmen hala siteme link gelmiyor sitem google da gözüküyor ama yazılarım gözükmüyor
  bunu nasıl çözebilirim

  • @burak kardeşim. sitenin sitemap adresini google webmaster’a ekledinmi? Eğer eklemediysen ekle ve sitene eklediğin yazıların alıntı olmamasına dikkat et. Eğer alıntı yazı eklersen google bir yazının bir kopyası daha fuzuli yere işgal etmesin diye diğer kopyayı artık indexlemiyor. Bu yüzden bir çoğunun bu tür yazılardan dolayı siteleri googleda artık çok sıkıntılı anlar yaşıyor.

 7. Merhabalar.Sitenizi nadiren okuyan ama takdir eden birisiyim.Bir kaç yazınızı okurken resimlere dikkat ettiğimde sağ altta kendi sitenize bir logo çalışması yapmışsınız galiba(yeni site açarken yapılması gerekenler yazınızdaki örnekler mesela).Nasıl ve ne şekilde ve hangi programlarla yapıldığına dair bilgi verebilirmisiniz.Diğer sorum bu logoyu resimlere nasıl entegre edebiliyorsunuz.Cevap verebilirseniz çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler.

  • @Cahit kardeşim logoyu Freehand isimli bir program var onda yaptım. Resimlerede Photoshop programı ile ekledim. Bu programları kullanmak bilmeyenler için bir miktar zor ve programlar ücretli ama bunlarda logo tasarımı için birçok ders bulabilirsin.

 8. çok teşekkürler isa bey.Bir sorum daha olacaktı meta keywordsta
  Siteniz hangi konulardan oluşacaksa tüm kelimeleri aralarına virgül koyarak tek kelimeler halinde yazınız. iki kelime asla kullanmayın demişsiniz tam olarak anlayamadım. mesala kelime internetten para kazanma yöntemleri bunları eklerken internetten, para, kazanma, yöntemleri olarak mı yazacağız? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • @saglamkazanc cevap konusunda biraz geciktiğim için özür dilerim kardeşim. Evet aynen böyle yazılması gerekli, diğer türlü yapılırsa mesela internetten para kazanma, internetten kazanma yöntemleri, internetten para kazan. Bu şekil olması yanlış. Google böyle yapanları hep gerilerde tutuyor. Çünkü böyle yazınca tüm etiketlerde internetten kelimesi tekrarlamış oluyor.

 9. emeginize salık gercekten hoş bir calışma ama bir sorum olacak benimde bir sitem var sesli sohbet sitesi ve bunada wp sayfsi kurdurdum ve bunda sizin dediginiz dogrultuda ama kalıcı bağlantı ayarlarında bir sey cıktı karsima ama anlayamadim bunu nasil yapmam gerekli bu konuda yardimci olursanız sevinirim,,
  Şimdi .htaccess dosyanızı güncellemeniz gerekiyor. bunu nasil yada nerden güncelleyecegim yardim edermisiniz teşekkur ederim simdiden sitem ise seslidunyamsin.net

 10. verdiğiniz title ve meta ayarları kodlarını wpde header.php’nin içine ekleyin demişsiniz.Ben daha yeni başladığımdan bilemiyorum belli bir kodun arasına mı ekleyeceğiz yoksa en sonuna eklesek de olurmu?

 11. Makale için teşekkür ederim hocam. Gayet akışkan bir dille anlatmışsınız. Size bir soru sormak istiyorum. WordPress’ te sizce all in seo pack mi yada wpseo mu kullanmamızı tavsiye ediyorsunuz.

  • All in seo pack daha hoşuma gidiyor. Daha basit ve gerekenler mevcut. Wpseo görünüşte çoook gelişmiş özellikler sunuyor ama All in seo packten daha fazla bir artısı yok.

 12. süper eline sağlık isa bey,birde şunu rica ediyorum senden acizane,wörpress kurulumunu vieolu sesli kurulumunu anlatırmısınız sesli hiçbiryerde yok saygılar

  • Şuanda müsait değilim videolu dersler için. Yeni işimden dolayı uzun zamandır evimden giremiyorum neti o yüzden kapattım. Kurban bayramından sonra büyük ihtimalle tekrar açıcam. Ancak o zaman anlatıcam. Aklımda var bu durum zaten. 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.