0850’li numaralara dikkat!

0850li numaralara dikkat!Şirketler tüm Türkiye’den fazla kafa karıştırmadan aranabilmek için 444’lü numaralar kullanıyorlardır. Haliyle 444’lü numaralar basit ama 9999 adet gibi kısıtlı bir satış rakamı var, hal böyle olunca bu numarayı alan kişiye hem numarayı alırken hemde kullanırken ciddi bir maliyet oluşturuyor. Bu sebeple numarayı ancak kurumsallaşmış büyük firmalar kullanabiliyor. Yani sizi bir 444’lü numara aradığında ilk başta bu numaradan güveninizi kazanmış sayılıyor. Böyle bir firmayla çalışırken dolandırılıcam şüphesi aklınıza en sonlarda geliyor. Gerçi bankalar da bizi normal vatandaştan fazla dolandırıyorlar ve biz hala uyuyoruz.

Asıl dikkat çekeceğimiz noktaya gelelim 0850 xxx xx xx nolu telefonlar.

Bu telefon numaraları Telekominikasyon lisanlı alan firmalar tarafından dağıtılmaya başlandı. Eskiden telekomun dağıttığı genelde ücretsiz danışma hatları olan 0800’lü numaralara çok benziyor. Bu numaraları büyük firmalar kullanıyor, mesela benim gördüklerimden Finansbank 0850 222 0 900, Bankasya 0850 222 4 888, TEB 0850 200 0 666, 0850 222 0338, İşBank 0850 724 0 724, 0850 222 0 724, ING 0850 222 0 600, Denizbank 0850 222 0 800, Anadolubank 0850 222 55 50 vs. vs. bu liste uzar gider.

Bankalar bu numaraları kullanmaya başlayınca insanlar. Artık 444 yerine büyük olan her firma bu numarayı kullandığı algısı oluşuyor. Hal böyle olunca 0850 numaralı bir firma bizi aradığında yada internette dolanırken rastladığımız bir firmanın telefon numarası 0850 olunca ilk savunma perdemizi indirmiş oluyoruz. Kafamızada bu adam dolandırıcı olabilir mi şüphesi büyük oranda azalıyor.

İşin en önemli püf noktası bu numaralar o kadar rahat ve ucuz maliyetle dağıtılıyorki neredeyse evine bağladığın sabit numaradan bile daha az maliyetli.

İyi hoş da, bu çok fazla suistimale uğrar. Örneğin paravan şirketler büyük firmalarında 0850 numarasını kullanmasından faydalanarak, hiçbir masraf yapmadan alabildiği bu 0850 hattı ile kendini bir holding gibi gösterip, bak biz sahtekar olsak 0850 nolu numara kullanmazdık, o yüzden siz tüm paralarınızı bize verip bizden hizmet alın vs. diye diye milleti kazıklarlar. Örneğin bu gün bir siteye rastladım, site hosting firması, fiyatlar o kadar ucuz ki insan aldanabilir, ha belki bu firmayı kuran adamın hiç böyle bir niyeti yoktur, amacı bu işten gerçekten emek verip hizmet edip köklü firmalardan biri olmaktır ama bana ilk izlenimlerden bunu hiç andırmadı. Örneğin site tasarımı o kadar kopya ve hazır bir yerden alınıp entegre edilmişki bu ben önce bir paraları alayımda eğer tutarsa devam ederim tutmazsa hadi bana eyvallah, paraların üzerinede soğuk bir su için dercesine duruyor. Logosuna bakınca hazır logo yapma programlarınca yapılmış gibi göründüğünü tasarımdan anlamayanların bile fark edebileceği seviyede.

En önemlisi ise sitenin hem anasayfasında, hem de iletişim sayfasında görünen tek numara 0850 nolu başlayan ücretsiz alınmış bir numara. Ne alternatif bir numara var, nede com.tr gibi belge ile alınanan domainlerin belgelerini fakslamak için sıradan bir numara.

İşte dolandırıcılığa açık açık teşvik eden bu ücretsiz 0850 noları insanların çok kolay aldanmasına neden olabilir.

Not: Suçlamak için değil sadece örnek vermek amaçlı bahsedilen sitenin 17-01-2014 tarihli ekran görüntüsü, bu da 06-05-2014 tarihli ekran görüntüsü . Şimdi burada amacım kesinlikle firmayı karalamak değil, ama bir örnek vermezsem bazı dolandıcıları nasıl farkedeceğinizi anlamak amaçlı örneklendirmek istedim. Tekrar hatırlatıyorum bu firma dolandırıcıdır demiyorum, kendi halinde bir firma olabilir. Firmaları incelerken en basitinden 3 şeyi inceleyebilirsiniz.

 1. Tasarımı: Logo tasarımından site tasarımına kadar herşeyi iyice inceleyin, diğer benzer sitelerden bilindik olanları açın ve karşılaştırın, fazla yapmacık mı duruyor yoksa emek verilmiş profesyönel bir site gibi mi duruyor. Bunları inceleyin.
 2. Sitede yazan tarih bilgileri: Örneğin bunu en çok gıda firmaları yapar, derler ki meşhur Antep baklavası, işte 1900’den beri falan gibi. Örnek firma 2009’dan beri diyor, olabilir. Bu tür durumlarda netlik kazandırmak için bir domain ne zaman kayıt altına alınmış ve ne zaman yayına başlamış onları inceleyin, kayıt altına alındığı tarihi öğrenmek için whois sitelerine bakabilirsiniz. Mesela bu domainin whois bilgilerinde 2009’da değil 2012 Aralık ayında kayıt edildiği görülüyor. Demek ki 2009’dan beri değil 2012’den beriymiş hatta 1 ay sonra 2013 olacak.
 3. Sitenin internetteki geçmişi: Belki domain 20-25 yıl önce de kaydedilmiş olunabilir. Ama bu hemen o gün yayına başladığı anlamına gelmez. O yüzden bir sitenin hangi tarihte hangi yayına başladığını öğrenmek için de archive.org sitesine bakabilirsiniz. Bu site günlük 50-100 gibi cüzi rakamlarda ziyaret alan siteleri bile 1-2 hafta ya da ay gibi aralıklarla bazen daha uzun aralıklarla siteye giriyor, en çok ziyaret alan sayfalarının bazılarının sayfasının o anki haliyle sitesine kaydediyor. Bakalım bu site ilk kayıtlara ne zaman girmiş. Evet ilk kayda 2013 Ocak ayında girmiş, olabilir, aralarında 1 ay var, demek ki kayıt edildiği tarihlerde yayına girmiş ve 1 ay içinde de ilk ekran kaydını alacak ziyareti yakalamış.

Yani kısaca herhangi bir sektördeki internet firmasının güvenilirliğini bu 3 adımla önemli bir ölçüde doğrulayabilirsiniz. Ama bunlar arasında en önemlisi tabikide faaliyetteki geçmişi. O yüzden 2 ve 3 numaralı maddeleri önemle incelemeniz gerekmektedir.

Yine de daha önce de belirttiğim gibi bugün bile faaliyete başlayan bir firma illa dolandırıcı olacak diye bir durum yok.

Şimdi 444’lü numara ile 0850’li numara almanın maliyetlerini inceleyelim.

Dağıtımcı firmalardan birisi Verimor. Firma 444 ile 0850’yi kısaca kıyaslamış:

444’lü numaralar

 • Türk Telekom’un rastgele/sıradan vereceği 444′lü bir numara ve mecburi olarak en az almanız gereken 5 hat için toplam 1829 TL tahsis bedeli ödenir. Örneğin; Sizin seçeceğiniz 444′lü bir numara ve toplam eş zamanlı 20 adet çağrı alabilmek adına almanız gereken 20 adet hat için ödeyeceğiniz toplam tutar ise 7316 TL’dir.
 • 444′lü numara altına tanımlı her numara için 17,33 TL (StandartHatt) sabit ücret talep edilmektedir. 5 hat için ödenecek aylık sabit ücret 86,65 TL dir.
 • 444′lü numaralar üzerinden altında kayıtlı toplam hat sayısı kadar çağrı alınabilir.
 • Çağrı merkezinin bulunduğu iller dışından 444′lü numaraya gelen çağrılar için 0,105 TL/dk. (StandartHatt – Şehirdışı tarifesi) yönlendirme ücreti ödenir.
 • Analog bir yapıdır. Genişleme için yüksek kurulum maliyetleri gerektirir.
 • Arama maliyetleri yüksektir.
 • Santraliniz veya alt yapınızda sorun yaşamanız durumunda çağrı alamazsınız.
 • Fiziksel hatlar olduğu için kontrol ve bakım altında olması gerekir.

0850’li numaralar

 • Verimor Telekom’da 0850′li numaralar ücretsiz olarak tahsis edilir.
 • Verimor Telekom’un tahsis ettiği 0850′li numaralarda aylık sabit ücret uygulaması yoktur.
 • 0850′li numaralar üzerinden eş zamanlı sınırsız çağrı alabilirsiniz.
 • Verimor Telekom’dan aldığınız 0850′li numaranıza gelen çağrılar için hiç bir şekilde ücret ödemezsiniz.
 • Daha teknolojik ve esnek bir yapıdır. PlusPBX ip santral sistemiyle birlikte kullanılması durumunda genişleme sınırı yoktur.
 • Arama maliyetlerinde Türk Telekom’a göre %60′lara varan tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Santraliniz veya alt yapınızda sorun yaşamanız durumunda Verimor – Telesekreter veya Verimor – Yönlendirme hizmeti otomatik olarak devreye girer.
 • IP üzerinden çalışan bir sistem olduğundan arıza çıkarmaz, bakım gerektirmez.

Kısaca anlayacağınız üzere neredeyse sokaktaki işportacı bile 0850 numarasını rahatça alabilecek. Bu yüzden bu firmalara normal sabit numarası olan firmalardan daha fazla tereddütle yaklaşmanızı tavsiye ederim.

15 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Yanlizkalp yeşil

  08507340506 telefon koc finanssami ait

 2. İstanbul İzmir Evden Eve Nakliyat

  bizede hep mesaj geliyor bu numaralardan

 3. mp3xd

  Haklısın. Bu numaraların satış lisansı neredeyse her iletişim firması tarafından alınabiliyor. Bu firmalarda müşteri kapmak adına alabildiğince müşteri çekebilmek adına numara tahsisini ücretsiz yapıyor. Hal böyle olunca her önüne gelen çat diye bu numarayı alabiliyor.

 4. evden eve nakliyat

  sunmuş olduğunu bilgi için teşekür ederiz

 5. Ayhan

  0888’li dolandırıcı numaraları devlet tarafından onaylı oluyormuş bu nasıl bir devlet hem diyorlar bu dolandırıcılara inanmayın diyorlar hem’de dolandırıcılara onay veriyorlarmış…

 6. boyacı

  artık 0800 lu hakları dolandırıcılıkiçin kullanılıyorica maalesef

  1. isa koç

   Biraz daha detaylandırabilirsen sevinirim. Okuyucular 0800 üzerinde bir oyun varsa onu da okusun senin verdiğin detaylar sayesinde.

 7. Belkız Demirdöven

  Yeter artık 0850 hatlardan çektiğimiz
  Bu gün en az 5 kere arandım. Hepside bir şeyler pazarlamak istiyor. Dolandırıcı olma ihtimalleri yüksek.
  0850 li hatların büyük bir çoğunluğu dolandırıcıların eline geçmiş durumda.
  Bu hatlardan yapılan aramalara inanmayın hatta telefonunuzu açmayın.

  İsa Koç bilgileriniz için çok teşeşkkür ederim

  1. osman

   Arada istisnalar çıkıyor diye, tüm 850 kullanıcılarını zan altında bırakmayın. Çünkü bu numaraları ulusal bankalarımız da dahil birçok büyük şirket kullanmaktadır. Ayrıca bu hatlar da kullanıcıya tahsis edilirken, kullanıcının tüm resmi evrakları isteniyor ve kayıt altına alınıyor. Dolandırıcılık yapanların kendi akılsızlıkları. Bulunamayacaklarını mı sanıyorlar?

 8. Tarık

  Bu yazı haksız yere işinde gücünde dürüst insanları itham etmekten başka bir işe yaramayan bir yazıdır.

  İnsanlarda önyargı oluşmasına sebep vermektedir. Dolandırıcılar 0850den arar imajı oluşturmaktadır. Dolandıran 0850li numara değil arayandır.

  444lü numara sahipleri arandıkları zaman telekoma yönlendirme ücreti ödemektedir. Bizim şirketi günde 200-300 kişi arıyor. Ortamala görüşme süresi 7 dakika. Dakika başına yönlendirme üceti 3,9 kuruş. Siz hesaplayın. Bu tekelci zihniyetten kurtulamamış Türk Telekom kazığıdır.

  Bir az da olsa bahsetmişsiniz. 0850 numara kullanımı firmaya ektra maliyet getirmiyor. Tek hat üzerinden 30 kanal görüşmesi var.
  Telekoma sorun bakalım tek hat üzerinden 30 kanal istiyorum diye size sadece sabit ücret için kaç bin lira fiyat verecek.

  Bu sebeple işini telefonil eyapan banka da esnafta bu sebep ile 0850li numara alacaktır.

  Diğer bütün numaralar gibi 0850ler de isteyenin tüzel yada bireysel kimliğini ispatladıktan sonra alabileceği numaralardır.

  Ve numaralar köşedeki bakkalda da satılmıyor.

  Ayrıca wesitesi meselesi:

  Ben esnafım çok param yok ve web siteme 10binlerce lira harcayamıyorum, ne oldu ? Sitemde grafik tasarım profesyonel değil diye dolandırıcı mı olacağım ?

  O zaman :

  1 Bu yazıyı düzeltmeye gitmelisiniz. Kimseyi kullandığı numaradan dolayı zan altında bırakamazsınız.

  2 Şimdiye kadar bu yazı ile kafasını karıştırıp olumsuz etkilediğiniz kamu oyunun 0850li numara kullananlara verdiği kazanç zararının vebalini öbür tarafta nasıl savunursunuz düşünmelisiniz.

  1. isa koç

   İşte bu yüzden çok kolay alınanbilinen bu telefon numaralarından dolayı ve çok ekonomik oluşundan dolayı kötü niyetlilerin çok kolay suistimal edebileğine değindim ben bu yazıda. Ayrıca örneklerle bir firmadan nasıl şüphe duymak gerektiğini anlattım. Bu yazıdan temiz firmalar bence zarar görmüyorlar. Ayrıca nasipse bizde kendi işimizde 0850 nolu bir numara kullanmayı düşünüyoruz, o zaman da bu yazı kalmaya devam edecektir elbet.

 9. Mert AĞAOĞLU

  hayırdır http://bilisimist.net/ seni dolandırdımı yada dolandırdıgı birine sahit oldunmu adamlar sonuçta emek verip ekmek parası kazanma peşine düşmüş neden böyle terbiyesizlik yapıyorsun sen…

  ikincisi sade oldugu kadarda dinamik tasarim var yok incigi yok boncugu yok logosundan yola cıkarak sahtekar damgası vurabiliyorsun … haaa ben tesadüf okudum yazını ne bu http://bilisimist.net/ sitesini tanırım nede seni ama senin yazın kabullenemeyecek kadar çirkindi yazıklar olsun sen ve senin gibilere adam sana şimdi dava açsa donuna kadar alsa haklımı haksızmı bu yazıyıda silme yayımla herkes görsün

  1. isa koç

   Yazımı dikkatli okumadın galiba. Orada üstüne basabasa bu firmanın burada bir suçu olduğunu iddaa etmiyorum dedim. Sadece internette o kadar çok sahtekar var ki insanlara sadece inceleyecekleri şeyleri örnek olarak sundum. Ayrıca yazdıklarımın arkasındayım. davaya gelince. Bu işler dava açmakla olmuyor, sonuçlandırmakla da oluyor. Daha önce Rephair firmasıyla aynı duruma geldik. Adamlar avukatlarla geldiler üzerime ama geri adım atmadım. Burada amacım firmaları karlamak değil, insanların gerçekten sahtekar olabilecek firmaları tespit edebilecekleri yöntemlerdir. Sonuç olarak ben yaptığım haberin arkasında durdum ve Rephair firması bugün topu attı. Ama topu benim yüzümden mi attı, sanmıyorum, adamlar Sağlık Bakanlığı tarafından kapatıldılar. Çünkü dolandırıcı çıktılar. Şimdi burada insanlar zarar görse ne olur? hoş mu olur? İnşallah Bilişim İst. Firmayla bir derdim yok. Türkiye’nin en sağlam ve en büyük firmalarından birisi olur. Ama ticarete başladıklarında sitelerinde belirttikleri ibareler gerçekci değildi. Buda bu yazıyı yazmama örnek teşkil etti. Ha atıyorum adamlar farklı bir isim altında 2000 yılında hizmete başlamışlardır, daha sonra isim değiştirmişlerdir, yada farklı bir alanda faaliyet gösterirken hosting işinede girmişlerdir, o zaman derler since 2000 diye ama hiç bunlardan bahsedilmeden domain tarihinden bile eski tarihte bu işi yaptıklarını iddaa etmişler.

 10. Mustafa

  23.12.2015 tarihinde 0850 532 26 24 nolu telefondan arandım, DOLANDIRICI İş bankasından aradığını, ayda 49 TL ye kredi kartımı kayıp, çalıntı için güvence altına alabileceklerini söyledi. Ben de kendisine teşekkür ederim ben telefonda bankacılık işlemleri yapmıyorum derken dolandırıcı pezevenk, ne teşekkürü lan burda bişe anlatıyoruz bilmem naptımın çocuğu dedi, bende kendisine aynı küfürleri iade ettim. Size tavsiyem 0850 ile başlayan numaraları hiç açmayın, tamamen dolandırıcıların eline düşmüş,

  1. isa koç

   Haklısın. Bu numaraların satış lisansı neredeyse her iletişim firması tarafından alınabiliyor. Bu firmalarda müşteri kapmak adına alabildiğince müşteri çekebilmek adına numara tahsisini ücretsiz yapıyor. Hal böyle olunca her önüne gelen çat diye bu numarayı alabiliyor.