1 milyar dolar neden geri çevrilir?

facebook-yahoo

Ortalıkta Facebook’un kuruluşundan 2 yıl sonra 1 milyar dolar bedelle satın alınmak istendiğini ama kurucusu Mark Zuckerberg’in 22 yaşında çok ileri görüşlü bir kararla o parayı reddedip bugünlere geldiğini dolanıp duruyor. Önce filmi ile efsane yapılmaya çalışılan Mark Zuckerberg, şimdi de geçmişte verdiği kararlarla bir efsaneydi denmesi için ortam mı oluşturuluyor?

Denilene göre Facebook’un kuruluşunun üzerinden 2 yıl geçmiş ve üye sayısı 9 milyon’u geçmiş. Aylık geliri 30 Milyon dolar olmuş, bu esnada ilk büyük teklif Yahoo! firmasından 1 milyar dolar olarak gelmiş. Bu tabiki normal bir durum, o zamanlar 3 kişiden oluşan Facebook yönetiminden Mark Zuckerberg dışında diğer 2 kişi hemen satmak istemişler ve Mark reddetmiş, yönetim kurulu şaşkın. Bu teklifi daha sonraları Google ve eBay’ın aynı rakamdaki teklifleri izlemiş.

Herkes Mark’ın ileri görüşlü olduğu ve ileride çok iyi reklam geliri elde edebileceğini düşündüğü için satmadığını düşünmüş fakat işin dışında farklı bir mevzu var. Evet Mark Zuckerberg bana görede çok ileri görüşlü. Sadece işin mevzusu çok farklı. Çünkü sadece kendi arkadaş çevrende dönen bir platformda reklam geliri elde etmek oldukça zor. Google’ın reklamdan çok para kazanmasının başlıca sebebi spam sitelerin hileleri ile insanları zorla reklamlara tıklatarak reklam verenlerin paralarının kısa sürede bitmesine ve tekrar tekrar reklam vermesine sebep oluyor ama Facebook’ta böyle bir model mümkün değil, ayrıca reklam alanları insanların görüş alanının oldukça dışında bu sebeple geri dönüşümü çok az.

Ama Facebook’un diğer sitelerden çok farklı bir gelir imkanı var. Bu imkan İstihbarat. Başta Amerika olmak üzere, İsrail, İngiltere, Almanya, Fransa vs. vs. hepsi burada verilen bilgilere çok önem veren kurumlar. Her dünya devleti bu olaya ömrünün sonuna kadar servet yatırır.

Hatta bu durumu fark eden Rusya vKontakte, Çin ise Tencent ile bu olayı kendi kontrollerinde tutmak istemişler. Kimse ya yürü bi git ordan, koskoca ülkelerin işi yokta bu sitelerden bizi yoklayacak demekte ama telefonla dinlemenme olayını sorunca evet evet devlet bizleri dinliyor demeyi ihmal etmemekte. Bir dinleme için saatlerce kayıt dinlemek yerine arama kutusuna yazılacak 2 kelime ile saniyeler içinde hem yazılı hemde resimli sonuca ulaşmak paha biçilemez olsa gerek.

Hem bu bilgiler için onca teknik malzeme satın almaya, adam tutmaya bile gerek yok. Çünkü adama elektrikli sandalyede işgence yapsan gene Facebook ve Twitter’daki verdikleri bilgilerden daha fazla bilgi alamazsın ağzından. O yüzden ülkelerin istibarat kurumları bu sitelerden istedikleri kişilerin verilerini almak için milyar dolarları her sene vermeye fazlasıyla razılar.

6 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Ahmet

  Okuduğu okulu bırakın eyer yaşınız genç ise o parayı çok zeki olduğunuz için değil hayatınızı kurtarmak için alma tercih edilebilir. Mark kağıt üzerinde olan bir parayı ret etse ne olur ? O iyice Yazarın dediği gibi popüler olur. Arkasındaki oluşumda bunu istemiyor mu ? Bilgi mehabetine gelince bizim insanımız atıp tutmakta üstüne yok sokak yürürken konuşmayan insan feysbuk’da patavaklaşmakta bir numara. Son olarak Gezi olaylarında Sosyal Medya’nın ne kadar olduğunu gördük. Adamlar Tv Medyasını öne sürmedi Ajans desteği ile sosyal medyada sefer ilan ettiler. Ne hikmetse TV Medyasının İktidar tarafından geri çekildiği söyleniyor. Bunun aksini düşünen Yok!. Kısa ve Öz sosyal bir oluşuma sahipseniz İnsanlar sizlere mecburdur!. Nasıl teknoloji bilimle gelişiyorsa, Teknoloji bilende insanları geliştirir. Sağlıcakla.

  1. isa koç

   Eline diline sağlık. Teşekkürler.

 2. Yüksel Şahin

  Bence sosyalliği kullanarak son derece önemli bir iş yaptı.Adam howard da okuduğunu unutmamak gerekiyor.

 3. Bir yorum

  doğru söylemiş, açıkcası nerede rastladım hatırlamıyorum, yine bir blogtu zutenberkmidir nedir onun bir siyonis kıyafetle çekilmiş fotorafı vs.
  arkadaş herşeyi yazmışta en önemli hususu kaçırmış
  facebooka bu kadar parayı niye bağladılarda bu zutenberki zengin ettiler.
  sebep herkezi kendi elleriyle bilgilerine ulaşmak için.
  hoş bizim ülkede sökmedi ülke 70 milyon tr den kayıtlı facebook adresi 85 milyon 🙂
  birde admin sensin isa kaynakları bulup ekleme sana düşer. ama mevzu derin boşver bizim millet boş şeylere tv de sinemada gördüğüne inanıp yayınlasın böylesi daha hoş…

 4. yok

  tamamda olayın iç yüzünü birileri ortaya çıkartı neden onlardanda bahsetmiyor kimse , facebook satılacağı zaman belirli misyoner gruplarının siyonizm altında mark denen velete para akdardıklarından , facebook data merkezinin alınmasında gereken paranın nereden geldiğinden , borsada düşüş yaşayınca senetleri kendi adamlarına toplatıp arzı yavaşlatıp değrinin kaybının önlendiğinden, rakip siteleri para ile satın alıp kapattırdından bahset bilmiyorsan araştır ok.

  1. isa koç

   Bu konuyla alakalı bir bilgi okumadım ama maktıken olmaması için bir sebep yok. Olması yüksek ihtimal, eğer bu tür yazı kaynakların var ise yolla onlarıda yayınlayayım.