Firefox kullanımı IE’yi yakalıyor

Geçen sene İnternet Explorer 6.0 için “Artık Tarayıcıları Güncelleme Vakti Geldi” isimi ile yazdığım yazıda blog sayfamı ziyaret eden ziyaretçilerin kullandığı browser istatisiğini gösteren bir istatistik fotosu yayınlamıştım. Aradan yaklaşık 14,5 ay geçti ve bugünkü istatistiklerle o günkü istatistikleri karşılaştırdığımızda kullanım oranlarında büyük değişiklikler olduğunu gözlemliyoruz. Yukarıdaki resim dünkü ziyaretçilerin kullandığı browser istatistiği, aşağıdaki resim ise 2 Şubat 2009 yılında blog sayfamı ziyaret edenlerin kullandığı browser istatistiği. İstatistiklerde de görebileceğiniz gibi o günkü ziyaretçilerin 350’si İnternet Explorer kullanıyormuş, bugün ise 239 kişi İnternet Explorer ile blog sayfamı ziyaret etmiş. O gün Firefox kullanan sayısı 128 kişi iken, bugün bu oran 188’e çıkmış durumda. Ayrıca Chrome kullanan sayısıda bir hayli artmış gibi görünüyor. O gün ziyaretçilerimden 4 kişi Chrome kullanırken bugün bu sayı 53’e yükselmiş durumda. Kendisini çok beğenmeme rağmen pek fazla değişiklik göstermeyen tek browser ise Opera olmuş. Daha önce 8 ike şuanda 15’e çıkmış bu oran. Yaklaşık %100 bir artış varmış gibi görünsede rakam bazında çok düşük kullanım oranına sahip halen. Gözle görülür oranda düşüş yaşayan İnternet Explorer, Avrupa Birliğininde son vurduğu darbe ile dahada düşecek gibi görünüyor.

Gravatar Nedir?

Blog nedir bilmeyeniniz yoktur herhalde. Birçoğumuz blog yazıyor ve başka blogları ziyaret edip yazılanları okuyoruz. Hatta ve hatta bazen bu bloglardaki yazılara yorumlarda yazıyoruz. Yazdığımız yorumların başlarında ufak bir avatar görünüyor. Bazen mavi renkli bir zeminde “G” harfi bazende gri kimliği belirsiz insan silüeti. Acaba hiç düşündünüz mü orada bazılarının kendi avatarları çıkıyor ve bu nasıl oluyor diye. İşte bu avatarların yorum yazdığımız bloglarda görünmesini sağlayan hizmete “Gravatar” diyoruz. WordPress’in ücretsiz bir hizmeti olan bu sistemi wordpressin yanı sıra bir çok internet sistemide kullanıyor. Yakın zamanda dünya standardı haline gelmesi bekleniyor. Buraya tıklayarak gravatar sitesine üye olunuz. Gravatar’a kaydettiğiniz mail adresinizle yaptığınız yorumlarda size özel avatarınızın görünmesini sağlayabilirsiniz. Tek hesap ile dilediğiniz kadar avatar ve mail adresi ekleyebilirsiniz. Böylece hangi e-mail adresine hangi avatarı eklediyseniz, gravatar desteği olan bir siteye yorum eklerken o e-mail adresini kullandığınız takdirde sizin avatarınız yorumlarda görünecektir. Dilediğiniz zaman gravatar sitesine girip avatarınızı değiştirebilirsiniz. Değiştirdiğiniz avatarınız anında daha önce yorum yaptığınız tüm sitelerde anında değişecektir. Aşağıda gravatara kayıt olma ve kullanımı açıklayan kısa bir video bulunmakta. Bu video sizi daha aydınlatıcı olacaktır.

Crysis 2 Çıktı

Crysis oyununu artık hemen hemen herkes 3 Türk kardeşin yaptığını biliyor. Bu oyunumuz 2007 yılında Crysis (Kriz) adında bu üç kardeş tarafında dünyaca ünlü oyun firması Electronic Arts (EA) adına tasarlanmıştı. Şimdiye kadar bu firma hiçbir oyunun tamami ile Türkçe piyasaya sürmemişti. Piyasaya ilk çıktığında bu üç kardeşin diretmeleriyle EA 5bin adet üretme sözü verdi ve üretti. Şimdiye kadar hiç Türkçe oyun üretmemesinin sebebi ise Türkiye’de orjinal satışın yok denecek kadar az olmasına bağlıyordu. Ama Crysis Full Türkçe versiyonunun 5bin adetlik dvdsi çıktığı gün satılarak tükendi. EA firmasıda bir sonraki versiyonuda Türkçe olarak süreceğini söz verdi. Dün ilk olarak ingilizce versiyonu piyasaya sürüldü, ay sonuna kadar Türkçe versiyonuda Türkiye’deki dvd mağazaları ve online alışveriş sitelerindeki yerini alacağı belirtildi. Eğer oyunu hemen satın almak istiyorsanız (şimdilik ingilizce) aşağıdaki linkten satın alabilirsiniz. Oyun PC, Playstation ve Xbox’lar için satışa çıkmış durumda. http://www.ea.com/games/crysis-2 Crysis 2’nin konusu Daha önceki oyunumuz bir adada Kuzey Kore askerleri ve uzaydan gelen canlılarla çatışmakla geçmişti. Crysis 2’de ise oyunumuz şehre iniyor. Dünyada küresel ısınma kendisinin iyice göstermiş ve küresel felaketler yaşanmıştır. Bu felaketler sonucu milyarlarca insan ölmüştür. Hayatta kalanlar ise yaşama mücadelesi vermektedir. Dünya küresel felaketin yanı sıra bir felaketle daha karşı karşıyadır. Bu kez yine uzaydan gelen

Bu senede blog ödüllerindeyiz

Geçen sene blog ödüllerine mizah blogumla eğlence kategorisinde katılmıştım. Blogum 1. olamadı ama ilk 15’e girmişti :(. Bu senede orayı kapattığım için kişisel blogumla kişisel bloglar kategorisinde katıldım. Bu seneki hedefim ilk 5’e girmek. Tabi sizlerin vereceği olaylar ile. Blog sayfama oy vermek için aşağıdaki linke tıklayıp oy ver butonuna basmanız yeterli. Eğer üye değilseniz 1 dk’lik kısa bir kayıt işleminden sonra yarışmaya katılan bloglarda oy kullanabilirsiniz. http://2010.blogodulleri.com/frame/show/isa-koc-kisisel-guenluek-1215 Blog ödülleri yarışmasında oy kullanırken 2 kural var. 1 hile yapılmayacak 2.si ise her kategoride sadece 1 bloga oy verilebilir. Dilerseniz tüm kategorilerdeki beğendiğiniz bloglara oy vererek yarışmaya katkıda bulunabilirsiniz.

Halı saha maçı

Hayatım boyunca futbollu pek oynamadım ama izlemesini iyi bilirim 🙂 Mahallede uzak akraba yakın dostlar dediler bir maç yapak aramızda, zaten birçoğunuz futbol oynamayı iyi bilmiyor, en azından bir stres atmış oluruz. İyi dedik yazdırdık adımızı maça. Cumartesi günü çıktık maça. En iyi onamasını bilenlerimiz oyuncularını seçmeye başladılar. Geçtik bir tarafa ve kaptanımız defans görevini verdi bana. Tabi playstationda pes oynarken defans yapmasını iyi bildiğimiz için hemen oradaki taktikleri uygulamaya çalıştım. :s Tabi orası sanal, gerçekle bir olurmu hiç?. Ama biz yinede ısrarla devam ettik oradaki tattiklere. Tek yaptığım mevki çizgimi bozmadan orta sahaya gelip, sonra hücuma çıkan oyuncunun yanında koşmak. 25 mt mesafede illa topa bir şekilde dokunduruyoruz. Millete geçit vermiyoruz. Kalecimiz ilk yarı sonlarına doğru tutturdu ben daha kalede durmam oyuna giricem diye. Bende mecburen kaleye geçtim ama nasıl bir geçiş 😉 Kaleye geçtikten sonra gelen ilk atak top yerden yuvarlana yuvarlana geldi benim bakışlarımın arasından gol oldu. 🙁 ilk atakda böyle acemice bir gol yediğimi görünce kaptan direkt kaleden tekrar defansa aldı beni. Maç içinde arada banada bi heves geliyo bi ileriye bende gidim belki bir gol atarım diye ama fayda etmedi. Hücuma tek faydam defanstan ileriye kestiğim bir top ile hücumcumuzu defans arkasına sarktırdım ve oda

İnternette nasıl günlük tutulur?

Günlük tutmak her insanın ileride iyiki yapmışım diyeceği, anılarını ve bilgilerini paylaşma biçimidir. Geçmişte yaşamış ve şuanda hala adları anılan her önemli bireysel şahsiyetler bu aldıkları değeri zamanında günlük tutmaya borçlular. Örneğin; haritacılıkta mükemmel biri olduğu dünyaca kabul edilmiş Piri Reis, tıbbın gerçek babası ve ilk açık ameliyatı yapan İbni Sina, insan ve Allah dostu Yunus Emre vb. şuanda anılan tüm kişiler zamanında tuttukları günlükler ile tanınmışlardır. Mesela Piri Reis’in Amerika’yı Kolombdan önce keşfettiği günlükleri sayesinde anlaşılmıştır. Kendisi amcası ile birlikte korsanlık yaparken Akdeniz ve Atlas okyanusundaki tüm gezdikleri bölgeleri günlüklerine kaydetmiş ve daha sonra 1510’lu yıllarda izdivaya çekildiğinde bu tuttuğu günlüklerden zamanının en muhteşem ve doğru haritasını çizmiş ve yine günlüklerinde bilgileri ile dünyanın ilk denizcilik kitabını yazmıştır. İbni Sina gençliğinde tevadi yöntemlerini, ilaçlarını ve ameliyatlarını tuttuğu günlüklerden sonra emeklilik zamanlarında kitaba aktarmış ve halen üniversitelerde okutulan kitaplar ortaya çıkarmıştır. Ve daha niceleri bu yolla bilgilerini sonraki nesillere aktarmıştır. Bugün edeceğiniz iki anlamlı veya anlamsız söz, ileride ne gibi faydalara sebep olacağını bilemezsiniz. Günlük tutmak sadece başkalarına fayda getirmez aynı zamanda sizlerin kişisel gelişiminizi sağlar. Daha iyi düşünmenizi, kendinizi ve başkalarını anlamayı öğretir, boş işler ve uğraşlarla uğraşmanızı zamanla engeller. Günlük tutmak için nelere ihtiyaç vardır? Bunun için 2 yöntem var.

Tweetdeck nedir?

Twitter bir çoğumuzun kullandığı bir uygulama. Fakat bir çoğumuz kullanmamıza rağmen amacını ve zevkini hala kavrayamadık. İşte bugünkü videomda tanıttığım uygulama olan Tweetdeck size Twitter’ı çok daha fazla sevdirecek bir program. Ücretsiz ve çok kolay kullanımlı olan bu program, PC’lerde, Mac’lerde, iPhone ve daha piyasaya yeni çıkan iPadlerde de çalışabilme özelliğine sahip. Sizlerde bu programı buraya tıkayarak indirip Twitter’ı daha keyifli hale getirebilirsiniz. Tweetdeck ile sadece Twitter’a mesaj göndermiyorsunuz, Tweetdeck ile Facebook durum güncellemelerinizi, Myspace mesajlarınızı ve Linkedin mesajlarınızı tek bir noktadan kolayca yazabilirsiniz. Ayrıca Tweetdeck’in nasıl kullanıldığını anlattığım bu videoyuda izlemelisiniz.

wpClassified Türkçe Teması

WordPress o kadar geniş bir sistem olmaya başladı ki, artık isteyebileceğiniz birçok şeyi wordpress ile yapabiliyorsunuz. Bu temamızda wordpress ile ilan sitesi kurma imkanı veriyor. Tema açık kaynak kodlu ve sürekli geliştirilmeye devam ediyor. Bu tema ile ister eleman ilanı verme sitesi kurun, ister ürün satış sitesi kurun, ister dizin sitesi kurun, ister şarkı sözleri sitesi kurun. Yani isteyebildiğiniz birçok siteye uyumlu bir tema. Temanın kapsamı geniş olduğu gibi ayar yapma kısımlarıda oldukça geniş. O yüzden ayarları resimlerle anlatmak yerine video hazırladım. 16 dklik bir videoda sizlere tema ayarlarını nasıl yacaksınız kısaca açıkladım. Video sayfanın alt kısmında oradan izleyin ayrıntıları.   Temayı Türkçe Olarak İndirin – Kaldırıldı- Tema wordpressin 3.2 sürümünden sonra sürekli sorunlar çıkartmaya başlamış ve son sürüm olan 3.5 ile bu sorunlar tavan yapmıştır. Tema tasarımcısı uzun bir zamandır yeni sürümünü çıkartmamakta ve web sitesinide kapatmış bulunmaktadır. Bende bir yazılımcı olmadığımdan dolayı bu sorunlarını düzeltememekteyim. Bu sebeple bizde bu sürekli sorun çıkaran temayı kaldırmış bulunmaktayız. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Sitenize Facebook’tan video eklemek

Kendi blogumuza veya herhangi bir video sitemize video eklemek istediğimiz zaman videolarımız boyutları ortalama 5-10 mb bile olsa izlenme oranları arttıkça hostingimizin aylık trafiği oldukça artıyor. Bu sebeple genelde videolarımızı video sitelerine yüklüyoruz. Ama video sitelerininde bir sıkıntısı var, bir çok videoyu yok müzikdi, yok lisanslı bir görüntü kullandınız, yok videonuz size ait ama videonuzda lisanslı müzik kullandınız diye videolarınızı askıya alıyor. Yine bununla kalsa yine iyi. Bazı düşmanlarınız yada rakip siteleriniz videolarınızı şikayet ediyor, video siteleride şikayet sayısı artınca videonun içeriğine bakmadan içeriğinin gerçekten sıkıntılı olup olmadığına bakmadan siliyor videonuzu. Bu yüzden kimsenin videonun bulunduğu sayfayı görmesine imkan vermeden videomuzu sitemize eklememiz lazım. Bunun içinde alternatif olarak Facebook’a yüklersek sizin arkadaşlarınız dışında kimse videonuzu göremez. Facebook videolarının içeriğini pek kontrol etmiyor. Müzik olduğu için film olduğu için videonuzu yayınlamayı reddetmiyor. Facebook’ta da arkadaşlarınız sizin videolarınızı ispiyonlamayacağı için videolarınızın askıya alınması veya silinmesi ihtimali çok düşük seviyede oluyor. Hatta kimse yüklediğim videonun bulunduğu sayfayı görmesin istiyorsanız, bir tane ayrı facebook hesabı açarsınız, hiç arkadaşta kabul etmezsiniz, böylece hiçkimse videolarınızı göremez. Ama bunun yanında bir iki sahte kişide oluşturmanızı tavsiye ederim. Çünkü hiç arkadaşı olmayan birisi sürekli videoları yüklüyorsa sahte hesap olduğu kolayca anlaşılabilir diye yine birkaç oluşturduğunuz sahte hesabı bu

Pagerank güncellemeleri kran krana geçiyor

Bu güncelleme yarı istediğim gibi geçti, pr 0 olan iki blogum pr2 olmuş, pr2 olan ana sitem pr3 olmuş. www.isakoc.com; bu blogum 5 yıldır yayın hayatında, arasıra link sattığım için pr0 oluyorum, bazen etkilemiyor, kafasına göre takılıyordu google. Son 9 aydır link satma işini bıraktım ve temiz bir istikrarla devam etmeye karar verdim. Bu blog 3 güncelleme önce pr3’tü link sattığım için 2 güncelleme önce sıfır olmuştu geçen güncellemeyi pr 0 olarak geçti. O güncellemeden bu yana azimle çalıştım, hedefim en kötü pr3 yapmaktı. Zibidi google bize pr2 vermiş. Birde bir ay önce defter.isakoc.com diye burayı açmıştım o bile pr2 olmuş. Bu ayar etti işte beni. 5 yıllık blogumun hiç hatırı yokmuş demekki pr2den fazla yapmadı zibidi. Ayrıca ana site www.isakoc.com pr2 iken 3 olmuş. 5 yıldan bu yana burası pr2 durumdaydı ne düşüyordu ne yükseliyordu. Hiç beklemiyordum 3 olmasını. Yine 2 kalır diye düşünmüştüm. Bi burada bize bir güzellik yaptı birde defter.isakoc.com’da. Ama ben hiçbirisini istemiyordum sadece www.isakoc.com’un en az pr3 iyi ihtimallede pr4 olmasını bekliyordum. Sizde pageranklarınızı bir kontrol edin ve yorum olarak burada paylaşın. Bakalım sizlerde neler olmuş görelim. http://www.pagerank.gen.tr adresinden kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.

Koi Teması Türkçe

Bu temamız kişisel bloglara çok hoş gidecek bir tema, ayrıca edebi uzun konuları tartışmak isteyenlerinde çok işine yarayacaktır. Yazıları çok hoş ve okunaklı göstermekte, gözü az yormakta, konulara arası dolanmayı çok rahat teşvik etmekte ve yorum yazmak için insanı adeta illa yorum yazayım diye zorlayacak bir sadecelik ve estetiği mevcut. Temamızın bu kadar güzel tasarlanmasının ardında genelde az tema tasarlayan ama her çıkardığı temasıda efsane olan N.Design Studio var. Bu site sahibi arkadaşlarımızın tasarladığı meşhur temaların arasına en başta iTheme isimli temanın yanısıra GlossyBlue ve Notepad’ın ardından Koi isimli temamız eklendi. Tema yaklaşık bir hafta indirilmeye sunulmasına rağmen dün farkettim ve Türkçe’ye çevirerek sizlere sunuyorum. Bu temada muhakkak diğer temalar gibi adından söz ettirecek. Koi Türkçe Temasını buradan demosuna bakabilir ve Türkçe olarak indirebilirsiniz. Demo | Temanın  özellikleri: Tema biraz önce bahsettiğim gibi yazıları çok okunaklı ve göze hoş sunuyor, aynı zamanda fotoğraflarıda çok canalıcı biçimde ön plana itiyor. Fotoğrafların kenarlarına verdiği beyaz çerçeve ve altına verdiği gölge efekti ile çok hoş ve belirgin görünmesini sağlıyor. Tema özel resim kullanmıyor, çünki kişisel temalarda özel resime pek ihtiyaç yok bence. Fotoğraf eklerken genişliğinin en fazla 550 pixel olmasına dikkat edin. Temanın birde yönetim paneli var. Panelde blog sayfanıza özel kullandığınız bir favicon var ise buradan

Youtube Yeni Tasarımındaki Değişiklikler

Youtube dünyanın en büyük ve en çok kullanılan video sitesi, bunu bilmeyenimiz yoktur herhalde. Tabi bu büyük siteninde şuanki sahibi Google. Google tasarımlarında sadeliği seven bir firma. Youtube’nin daha önceki sahipleri sitenin tasarım görselliğini sıkça ufak değişikliklere götürüyor ve renkliliğini artırıyorlardı. Ama google satın aldıktan sonra site yaklaşık 3 yıl boyunca neredeyse hiç değişikliğe gitmemişti. Bu uzun aradan sonra artık yenilenmek gerektiğinin farkına varan google, youtube’yi komple bir biçimde yeniden tasarlayarak kullanıcılarının hizmetine sundu. Bu değişiklikte en fazla göze çarpan kısım, kurulduğu 2002’den bu yana aynı player formatını kullanan sitenin playerinde değişikliğe gidilmesi oldu. Daha önceki playerde video kalitelerinin artması ve video kayıtlarının 4×3 oranından 16×9 oranına geçmesiyle bir takım değişiklikler yapmaya çalışılmıştı ama genel tasarım buna pek müsait olmadığı için pek verimli olunamıyordu. Artık genel tasarımında sağ kısımda yer alan diğer videolar vs. gibi kısmı daraltıp sol kısımdaki video izleme kısmını genişleterek daha geniş video izleme imkanı verilmeye başlanmış. Tabi Youtube’nin yeni tasarımındaki tüm değişiklikler bununla sınırlı değil. Daha birçok yerinde ciddi değişiklikler mevcut. Bu değişikliklerin neler olduğunu aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.