Twitter’dan ne anlıyoruz?

Dünya kupası twitter’a yaramadı isimli yazımda bir arkadaş sormuş; ne anlıyorusunuz bu twitterdan diye. Bende bu yazımda kısaca buna değinmek istedim. Ne anlıyoruz Twitter’dan diyecek olursak, twitter ile kendi arkadaş, aile, eş dost çevresinin dışına çıkıyoruz Twitter ile. Her kesimden insanla her türlü konuyu tartışabiliyoruz. Örneğin normal hayatta Messenger adresini asla öğrenemeyeceğimiz bir kişinin mesela bir futbolcunun yada şarkıcının twitter adresini rahatlıkla bulabiliyor ve ona rahatlıkla soru sorabiliyoruz (tabi cevap vermesi onun insanlığına bağlı). Kısacası gerçek yaşamımızda ulaşamayacağımız anları sosyal ortamda bize sunan bir hizmet. Deneyin, zorlayın, anlamaya çalışın. Sonunda muhakkak seviceksiniz.

WordPress 3’te fotoğraf galerisi oluşturma

WordPress 3.o çıktığında bazı yeni özelliklerinden buradaki wordpress 3.o çıktı isimli yazımda bahsetmiştim. Bu özellikleri arasında en dikkat çekenlerden birside herhangi bir eklenti kullanmadan fotoğraf galerisi oluşturma. Bu yazımızda wordpress ile fotoğraf galerisi nasıl oluşturucaz onu ele aldım. Daha önceden Nextgen Gallery vs. gibi fotoğraf eklentileri kullanmak zorunda kalıyorduk. Artık bunlara ihtiyaç yok. Her ne kadar bu fotogaleri eklentileri kadar olmasada bizleri tatmin edebilecek kadar fena olmayan bir galeri oluşturabiliyoruz. WordPress’in bu foto galerisinde eksik olan tek şey fotoğraflara bakarken ekranı karartıp arka arkaya gezinemiyoruz. Sadece yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi küçük birer önizlemelerini alıp tıklandığında büyük halini göstermekte. Ama bu bile bir çoğumuzun ihtiyacını fazlasıyla giderebilir. Şimdi nasıl yapacağımızı öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Tabi iş akışını daha iyi görebilmek için videoyu tam ekran yaparak izlemeyi unutmayınız.

Facebook Hesabım Kapatıldı!

Bugün Facebook hesabıma giriş yapmak için Facebook üye bilgilerimi girdikten sonra bir şokla karşılaştım. “Facebook hesabınız kapatıldı” şeklinde bir ibare anlamsız anlamsız karşıma dikildi birden. Ne bir uyarı ne bir başka bilgi, sadece kapatıldı yazıyor. Neden kapatıldığını öğrenmek istediğimde ise sadece şuraya mail atın demekle yetinmişler. Profilimde paylaştığım tüm bilgilerim, açtığım sayfalar, yüklediğim fotoğraf ve videoların tamamı silinmiş durumda. Bu kadar basit mi bu Facebook. Hesabımla ilgili ayrıntılı bilgi almak için disabled@facebook.com adresine hesabımı neden kapattıklarını ve geri açmaları gerektiğini bildiren bir mail gönderdim. Şuanda beklicez, sanırım 3-4 hafta sonra kafaları eserse cevap yazacaklarını ön görüyorum. Umarım bu beklemenin sonunda mantıklı bir cevap veya olumlu bir işlem yaparlar. Hesabımı kapattıkları için Facebook’a gönderdiğim mailden cevap geldi (25 Haziran 2010) Diyorlarki; Facebook hesapları öncelikle kişilerin gerçek hayattaki arkadaş çevresi ile özgün iletişim kurması içindir. Facebook’taki diğer kişilere karşı davranışlarınızın uygunsuz olduğu tespit edildiği için hesabınız kapatıldı. Yasaklanan davranışlardan bazıları şunlardır: • Tanımadığınız kişilere arkadaşlık istekleri göndermek • Yabancılara istenmeyen, rahatsız edici Gelen Kutusu mesajları göndermek • Siteyi flört veya iş amacıyla başka kişileri aramak ve mesaj atmak için kullanmak Durumunuzu gözden geçirdikten sonra, davranışınızın Hak ve Sorumluluklar Bildirimimizi ihlal ettiğini belirledik. Lütfen hesabınızın tek bir şikayet üzerine kapatılmadığını ve bu kararın

Blog sayfanızı ve sitenizi hızlandırın

İnternet hızlarımız 3-5 yıl öncesine göre katlarca arttı artmasına ama hala internet siteleri neredeyse hala 3-5 sene önceki hızda açılıyor gibi görünüyor. Oysa internet hızlarımızın artmasından dolayı internet site sahipleride hem gelişen teknoloji hemde kullanıcılarının bu hızlı internetlerine güvenerek web sayfalarını yüksek kalitede bol grafikler, videolar ve müziklerle doldurmaya başladılar. Bu sebepten dolayı bir internet sitesinin hızı yine eski tarihlerdeki gibi sürelerde açılır gibi görünmekte. Google’da üst sıralarda çıkmak artık herkezin başlıca sorunu durumda. Oysa Google’lın bir sitede en çok dikkat ettiği 3 kural vardır. 1.si kopya olmayan tamamen özgün yazılar, 2.si virüssüz uzun ömürlü site, 3.sü ise hızlı açılan site. Eğer bir site Google’un istediğinden yavaş açılıyorsa ister iyi seo yapsın, ister hep özgün yazı eklesin yinede ikinci planda kalıyor. İşte en çok sorun yaşamakta olduğumuz şık bu şık olmakta. Bazen ziyretçimize bol bol resimlerle hoş bir site imajı çizmeye çalışıyoruz ama bu resimlerin site açılırken yüklenme süreleri sitemizin hemen açılmasına mani oluyor. Tabi bunada bir çözüm var. Bu çözüm Gzip. Gzip olan bir siteye ziyaretçi girdiğinde sitedeki grafikler, site kod dosyaları (php, html, xml gibi) sitenin bulunduğu sunucu tarafından sıkıştırılarak ziyaretçinin bilgisayarına aktarılıp orada sıkıştırılmış grafikler tekrar açılıp kullanıma sunuluyor. Bu işlem web sitesinin açılma hızını %70lere varan

Dünya kupası Twitter’a yaramadı

Twitter’ın uçan balinası ile tanışmayanımız yoktur. Sık sık olmasada Twitter’dan tweet yollarken veya birilerinin tweetlerini okurken karşılaşmışsınızdır bu hata ile. Birazcık can sıksada sayfayı yenileyince düzeliyordu. Ama dünya kupasının oynandığı şu günlerde adeta balina sitesine döndü. O kadar çok yapıyorki bu olayı, bırakın tweet göndermeyi bazen profilime bile giremez oldum neredeyse. Daha önceki günlere göre günlük yazılan tweet sayısının 2 katına çıkması dolayısıyla Twitter alt yapısı bu durumu kaldıramaz oldu. Gerçi böyle olabileceğini dünya kupası başlamadan önce kendileri bir açıklama yapmıştı. Ama böyle büyük bir firmanın biz belki bu yoğunluğu kaldıramayabiliriz demesi yerine daha fazla sunucu desteği ilave ederek alt yapılarını güçlendirirler sanmıştım. Ama sanki birilerinin gelip elinden tutup size sunucu yardımı yapıyoruz demesini bekler gibi durmaktan başla birşey yapmıyor bu Twitter yetkilileri. Eğer Twitter kısa süre içerisinde bu sunucu sorununu çözmezse facebook ve friendfeed’in hışmına uğrayıp kullanıcılarını onlara kaptırabilir.

WordPress’te yazı yazarken otomatik kaydetmeyi kapatma

Dün akşam itibariyle WordPress’in 3.o sürümü kararlı haliyle çıkmış durumda. Bir çoğumuzun yeni sürümden beklediği bir çok yenilikler vardı bunların bir kısmı gerçekleşti, bir kısmı içinse gelecek ümidler sürümlere taşındı. Yeni sürümle gelen özellikler genel olarak beni tatmin etsede hala çıkmasını en çok istediğim şey yazı yazarken otomatik kayıt yapma özelliğinin ayarlardan dilersek kapatılıp dilersek açılmasıydı. WordPress’in bu otomatik kayıt özelliği ilk çıktığında çok hoştu sadece kaydın son halini kaydedip herhangi bir elektirik kesilmesine karşın koruyordu, ama daha sonraki sürümde ise artık her yeni oto kayıt için bir kayıt sürümü tutmaya başladı. Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi bir yazıda tam 8 adet yazı versiyonu bulunmakta. Buda demek oluyor ki, benim bu yazım database’de tam 8 adet yazının oluşturabileceği alanı kaplamakta. Yani 1 yazının boyutu 10 kb ise 8 yazı 80 kb’lik alan tutmakta. Bu ilk başlarda önemsiz gibi görülebilir fakat yazı sayınız 1000’lere ulaştığı takdirde database’iniz oldukça şişmiş olacak ve siteniz muazzam seviyede yavaşlamaya başlayacak. Hemen hemen herkes bu durumdan şikayetçi olmasına rağmen WordPress geliştiricileri hala bu duruma el atmış değiller. Yeni sürümde el atarlar diye çok ümitlenmiştim. Fakat illa onların el atıp admin panelimize böyle bir ayar eklemesini beklememize gerek yok. Kendimizde bir satırlık kod yardımı ile bunu kapatabiliriz.

Football WordPress Türkçe Teması

Dünya kupası heyecanının devam ettiği şu günlerde herkesi futbol hevesi sarıp bir futbol blogu açma isteği oluşabilir. Eğer bu durumda wordpress blogunuz için hoş bir futbol blog teması arıyorsanız bu tema tam size göre. Bu wordpress temamız futbol blogları için çok hoş bir tema. Adı Football WordPress Teması. Admin paneli ve temayı Türkçeye çevirdim. Temanın admin panelinde manşet alanınız için yazı ekleme kısmı ve adsense reklamlarınızı eklemeniz için adsense kod alanı var. Adsense reklam kodunuzdaki yayıncı numaranızı girerek temada belirlenmiş 3 noktaya otomatik adsense reklamı yerleştirmekte. Temanın resimler için özel alan kodu: image Eğer yazılarınızdaki fotoğraflarınızı özel alan kullanmadan normal şekilde yayınlamak istiyorsanız, yazıyı yazarken yazı alanının altında bulunan post settings alanından Show Image kısmını “No” yapmanız yeterlidir. Temanın içerisinde images/layout klasörünün içinde üst bölümdeki Cristiano Ronaldo fotoğraflarını dilediğiniz gibi değiştirmek istediğinizde 2 tane PSD dosyası var. Dosyanın içerisinde çerçeve alanı ve Cristiano Ronaldonun fotoğrafı var. Çerçeveyi üst layerde bırakıcak şekilde hemen altına kendi belirlediğiniz fotoğrafları yerleştirip adını değiştirmeden .png uzantısında kaydedip yine aynı klasörün içine atarsanız kendi belirlediğiniz fotoğrafları kullanabilirsiniz. | 2,78 mb Temanın Türkçe önizlemesi. Üzerine tıklayıp büyük halini görebilirsiniz.

WordPress 3.o çıktı

WordPress 3.o versiyonu mart ayından bu yana nasıl özelliklerde olacağı tartışıldı durdu. Kimi teknoloji bloglarında kulaklarına gelen yenilikler yayınlandı, bende bu yenilikleri mart ayında yazdığım şuradaki yazımda belitmiştim. Bu beklenen yeniliklerin tamamı gerçekleşmesede, yarısına yakını gerçekleşmiş durumda. Bunların en başında wordpress mu gibi alt alan adı ile aynı panelden farklı bloglar kurmak, meşhur K2 temasıyla aynı özellikleri taşıyan yeni tema, sıralaması yapılabilir menü kontrol paneli gibi yeniliklerin yanı sıra, yazılarınızı yazarken yazınıza wordpress kısa link servisi olan wp.me adresinden link oluşturabilme imkanı gibi yenilikler verilmiş. Yenilikleri madde, madde sıralayacak olursak; Yeni ve gelişmiş WordPress Teması, K2 temasının biraz geliştirilmiş hali gibi görünüyor. Aynı wp kurulumundan alt alan adı oluşturup buralarada blog kurma imkanı. Sıralama ayarı yapılabilir menü desteği, ve açılır menü desteği. Yazılarınızı yazarken wp.me kısa link oluşturma imkanı. Temanızın header (logo altındaki zemin) zeminine dilediğini kadar foto ekleme ve her sayfa değiştiğinde farklı fotoya geçme imkanı. Temalarınıza arkaplan ekleme imkanı ve arkaplanın rengini değiştirme imkanı. 4 farklı türde yazı yazma paneli, Products (Ürünler). Contacts (Rehber). Employees(Çalışanlar). Newsletters (Haber Bültenleri) gibi yazı yazma panelleri. Eski versiyonda güncelleme panelinde eklenti ve wp sürümünü oto güncelleyebiliyorduk yeni sürümde ise güncellenen temaları otomatik güncelleyebiliyoruz. Eklentiye gerek kalmadan fotoğraf galeri sayfası oluşturma. Ve son

WordPress ile blog kurulumu

WordPress blog yazmakta kullanılan dünyadaki en bilinen ve tercih edilen blog scriptidir. Hergün binlerce kişi blog sayfası açmakta. Bir çoğu blog dünyasına yeni katıldığı için nasıl wordpress kuracağını bilememekte. Blog sayfama google aramalarından wordpress kurulumu hakkında her gün birçok kişi geliyor. Bende bu kişilere bir nebze yardımcı olmak için yaklaşık 33 dklik bir wordpress kurulum rehberi hazırladım. Bu videoda iki yöntemde kurulumu ele aldım. 1.si cpanel ve diğer hosting yönetim panellerinde bulunan wordpress hazır kurulumunu ele aldım. 2.sinde ise wordpress-tr.com sitesindeki wordpress kurulum dosyası ile nasıl kurulum yapacağımızı ele aldım. Ayrıca yazımda yeni bir blog sayfası kurulduğunda nasıl wordpress teması yüklenebileceğini ve nasıl wordpress eklentileri yüklenebileceğini gösterdim. Bilmeyenler için iyi bir döküman oldu. Ayrıca wordpress ile blog yazmaya yeni başlayanlar için internette nasıl günlük tutulur isimli yazımıda okumalarında fayda var. Yeni blog yazarken nelere dikkat edilmeli, nereden başlanılmalı bu konularda verdiğim ayrıntılara dikkat etmeleri ileride başarılı bir blog yazarı olmalarına fayda sağlayacaktır. WordPress ile blog kurulum rehberi 1. video WordPress ile blog kurulum rehberi 2. video

Tokat Akbelen Gölü

Geçen sene Tokat ile ilgili bir kitap hazırlamıştım. Kitabın hazırlanmasında bol bol Tokat’ı gezme fırsatım oldu, genel olarak en güzel ilçesi Almus ama Tokat Merkez’e bağlı Akbelen kasabasını hepsinden fazla beğendim. Kasaba olarak çok güzel bir yerde kurulu, yeşilliği, meyveleri, suları bol bir yer. en güzel yeride Akbelen gölü. Bir ara yolunuz düşerse gitmenizi öneririm. Bu fotoğraf masaüstünüze çok güzel oturacaktır. Üzerine tıklayarak 1600×1200 pixel boyutundaki halini görebilirsiniz.

Haberr.com yayına başladı

Uzun yıllar gazete tasarım ve editörlüğü yapmamdan dolayı haberciliğede bir ilgim oluşmuştu, bende bu sebeple işime yarayabilir diye haberr.com domaini satın aldım. 4,5 yıldır elimde bulunmasına rağmen her hangi bir girişimde bulunmamıştım. Artık internet haberciliğine hemen hemen hepimizin alıştığı şu dönemlerde haber sitemin yakalayabileceği başarı oranını sınamak için beta yayınında hizmete soktum. Yaklaşık 6 ay kadar popüler haber sitelerindeki insanların ilgisini çekebilecek haberleri alıp eklemeyi düşünüyorum. Eğer bir kıpırdama ve sevilme olursa, haber ajanslarından birisine abone olup, alıntı haber değil özgün haberler yayınlamaya başlarım diye düşündüm şimdilik. Sizlerde bu süreç içersinde haber sitemi sık sık ziyaret edip destek verirseniz beni çok mutlu edersiniz.

Yaz mevsimi masaüstü fotoğrafları

Geçen hafta 3 günlük yağmur yağışı olmuştu, bende yağmur yağarken masaüstünün de yağmur fotoğrafları ile süslenmesi için buradaki yazımda yağmur fotoğrafları yayınlamıştım. 2009 yılı kış ayında da kışa özel masaüstü fotoğrafları yayınlamıştım. Bunlardan dolayı arşivimdeki en beğendiğim fotoğraflardan artık her sene ücretsiz masaüstü fotoğrafı setleri yaparak mevsimlik yayınlayacağım. Bu yazki fotoğraflarımız arşivimdeki en beğendiğim fotoğraflardan oluşuyor, tam 101 adetten oluşan seti umarım sizlerde beğenirsiniz. 101 adet fotoğraf, boyutu 43,2 Mb.