Ev Temizliği

Sağolsun arkadaşlar, geçen cumartesi benim eve genel bir temizlik yapmışlar ben yokken. Eee yapsınlar tabi benden çok onlar kalıyorlar evimde. Ama ellerine sağlık çok güzel temizlemişler, yoksa bana kalsa en az 1 sene daha el atamazdım duruma.

Skype’yi alan Microsoft rakipsiz konuma geldi

Uzun zamadır internet üzerinden uygun fiyatlara tüm dünyayla telefon görüşmesi hizmeti ile ücretsiz görüntülü anlık yazışma hizmeti veren Skype’yi 8.5 Milyar Dolara satın aldı. Gtalk ile istediği başarıyı yakalayamayan Google uzun zamandır Skype’yi satın almak istiyordu. Ama başarılı olmayınca Skypi’yi Microsoft kapmış oldu. Zaten anlık yazışma piyasasında Live messenger ve Xbox Live, ile 350 milyon aktif kullanıcısı olan Microsoft, böylece Skype’yi alınca online görüşme ve anlık yazışma piyasasının rakipsiz tek lideri konumuna hemen, hemen oldu. Google ise Gtalk ile bir sektörde daha sınıfta kalması hemen, hemen kesin olmuş oldu. Microsoft’un zaten Facebook’ta da ciddi bir hissesi var. Live messenger, Xbox Live, Lync, Hotmail, Outlook’un yanına Skype’nin de eklenmesi Microsoft’u eski günlerine dönmesine çok az kaldığının bir göstergesi oldu bence. Daha öncede Nokia ile anlaşmıştı zaten. Bundan sonra çıkacak her Akıllı Nokia telefonlarda Windows Phone ile Skype’de vazgeçilmez bir parça olacak. Bu anlaşma ile Google’un Androit atağıda darbe yiyebilir.

Başbakana akılsızca yüklenmeler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2002-2011. Bir insan 9 yılda ancak bu kadar fazla yaşlanabilir. Devlet yönetmek çocuk oyuncağı değil, ancak lider vasıfları olan birisi devlet yönetebilir. Twitter öyle bir araç ki, insanlara normalde ısrarla sorsan o konu hakkında bahsetmekten çekinir ve gizlerler ama twitter sayesinde gereğinden fazla düşünce eklemeye başlanınca her tür düşüncesini döküyor dışarıya. Misal bugün twitterda #hayaldigercekoldu etiketini inceliyordum, profil resimleri, profil isimleri ve sloganlarına bakıp birde birde yazdıkları mesajlara bakıyorum. O kadar çok zıt kişilerki. Misal fotosu, ya filistin bayrağı, ya islam bayrağı, ya başörtü direnişi gibi şeyler içeriyor yada Atatürk fotoğrafı vs. ama profil isimleri ile o kadar zıt mesajlar yayınlıyorlar ki afedersiniz adeta insanı salak yerine koymaya çalışıyorlar. @bedevi_hamsi isimli şahıs gibi binlercesine rastlayabilirsiniz. Ben 1993’te ilk kez İstanbul BB. başkanı olduğunda daha doğrusu olmaya aday olduğunda tanıdım R. Tayyip Erdoğan’ı. O zamanlar 9 yaşındaydım. Komşumuz Faruk abi Merter ve Çağlayanda işler yapıyordu. Bizse Sultanbeyli’de oturuyorduk. Kendisinin yanında çıraklık etmek için arada bir tatillerde takılıyordum, o zamanların istanbul’unu görmemek için kör olmak gerekiyordu. Sürekli sis, sürekli pis hava, sürekli çöp yığınları, evlerde doğalgaz mı, delimisiniz, evlerde su ve kanalizasyon şebekesi bile yok. Yol ise ayrı bir dert. Otobüsler ilçelere günde bir iki kez uğrardı. Sabah

Anneler günü

Derler ya, ana öleceğine baba ölsün (Allah gecinden versin), sebep olarakta yavruları olan bir yuvayı anneler bir arada tutar, babalar ise hem vurdum duymaz hem de kızdımı hiç umursamaz olur. Bunu tabi yaşayan görüyor, annem 13 yaşındayken vefat etti, daha tam ana nedir, özlemi nedir yeni yeni anlamaya başladığım dönemde. İşte yukarıdaki söz gibi aynı dertler bir bir başa geldi maalesef. İlk zamanlar yokluğu bir özlemden ibaretken aradan geçen 12 yılda çığ gibi büyüyen bir hasrete dönüştü. Baba başka evlilik dertlerinde, bizlerden ruhen ırak oldu bundan sonra. Aile fertleri bir arada hareket etmezse sudan çıkmış bir balık gibi oluyor. Baba ise bu birlikteliği ne kadar istesede sağlayamıyor. Tüm gözler hep onu arıyor. İnsan ne kadar büyüsede onun yanında 3 yaşındaki bir çocuk gibi davranası geliyormuş meğer. Kısacası doyamadım anneme, koklayamadım doya doya. Sizlerde babanıza saygınızı yinede eksik etmeyin ama annenizi hiç el üstünden düşürmeyin. Her derdi ile ilgilenin. Yoksa o yanınızda artık olmadığında bunu neden yapmadığınızı ömrünüz boyunca sorarsınız kendinize. Tekrar tüm annelerimizin anneler günü hayırlı olsun.

Mağara Derinliklerinden Manzaralar

National Geographic Dergisi için çalışan fotoğrafçılardan Stephen Alvarez ekibi ile gezip fotoğrafladığı Umman, Meksika, Kuzey Amerika, Abhazya’da birçok mağaranın fotoğlarını paylaşmak istedim sizlere. Aralarında dünyanın en uzun dikey mağarasının fotoğraflarıda mevcut. Fotoğrafların daha büyük hallerini görmek için üzerlerine tıklamayı unutmayın.