Uykusuzluk rekorumu kıramadım

Bitirdiğimiz hafta içi işten 5 günlük izne ayrıldım, evde biraz kafa dinlemek için.  Pazartesiden cumartesiye kadar. İşin kötü tarafı Cumartesi iş başıydı. İzinli olduğum zamanlar geceleri pc başında sabahlamayı seviyorum. Tabi 5 gün izinli olunca bu süre zarfından gece uykuları zamanı kayıp gündüz uykularına dönüyor.  İzinin son günü (Cuma) sabah 8 gibi uykuya daldım, öğleden sonra 3,30da uyandım. Dedim biraz daha uyuyayım yoksa gece uyuyamayacağım için Cumartesi benim için zor geçecek. Maalesef uyku tutmadım. Cuma gecesi biraz ayakta, biraz yatakta fır fır dönüyorum ama bir türlü uykum gelmedi. Çaresiz sabahı bulduk. İş vakti geldi, işe gittik akşamı biraz zor etsemde eve kadar dayanabildim. Dedim şimdi saat 10-11 gibi kafayı vurur sabaha kadar iyice uykumu alırım. Ama eve geldiğimde biri iş yerinden diğeri mahalleden aynı zamanda liseden iki arkadaşım bana gelip playstation oynayıp sabahlayacaklarını söylediler. Biz oynarız sana bulaşmayız deselerde onlarla çaresiz gece 3,30’a kadar film, muhabbet falan derken ayakta kaldım. Nihayet 3,30’da uyumam için beni rahat bıraktılar. Yaklaşık 36 saat uykusuz kalmışım. Daha önce 46 saat uyumadığımda olmuştu. Bu yazımıda uykusuzluk rekorum isimli yazımdan okuyabilirsiniz.

Summ 1.1 Türkçe WordPress Tema

Bu temamız kişisel bloggerlar için ideal bir tema. Hem sade hem keyifli. Sadece günlüğümü yazarım, bir video ve resim atarım diyorsanız Summ 1.1 tam size göre bir tema. Tema 2 sütundan oluşuyor. Sağ sütun 300 pixel genişliğinde ve Google Adwords’un en çok tercih edilen reklam boyutunu destekliyor. Menüsü açılır menü. Logo alanına admin panelden dilediğiniz gibi arkaplan yükleyebiliyorsunuz, ayrıca temanın arka zemin renginide yine admin panelden düzenleyebilirsiniz. Temada yazıların ne kadar okunduğunu gösteren Postviews eklentisi kullanılmıştır. Bu eklentiyi kurmayı unutmayınız. Ayrıca ziyaretçilerinizin yazıları Facebook’ta, Twitter’da ve Google +1’de rahatlıkla paylaşmaları için gerekli butonlar temaya adapte edilmiştir. Temayı aşağıdan indirebilirsiniz.

Twitter ve Facebook Spekülatif Balon Dünyası mı?

Twitter ve Facebook, kullanıcılarıyla adeta birer ülke gibiler. Facebook son istatistiklere göre 750 milyon üyeye ulaşmış görünüyor. Twitter ise 300 milyon üyeye yaklaşmak üzere. Facebook bünyesinde açılan sayfaların bile milyonlarca hayranı var. Twitter kullanıcılarından birçoğunun 100binlerce takipçisi var. Buralarda yazılan her söz bu insanlar üzerinde ciddi etkiler edebiliyor. Çünkü herkes inandığı kişilerin sayfasını facebookta beğenip takip ediyor, herkes sevdiği sözlerine değer verdiği insanları twitterda takip ediyor. Dolayısıyla gerçek olmayan bir bilgiyi bu kitleleri etki altında bırakan insanları kullanarak çok rahat yayınlatılabilir. Gerçek olmayan bilginin etkisini sanırım 1955 6-7 Eylül olaylarıdır. Bir gazete yalan haber yazarak birçok rumun halk tarafından linçedilerek öldürülmesine ve mal varlıklarının tahrip edilip yağlanmasına sebebiyet vermişti. Günümüzde ise İran iç olaylarında dünya ile bağlantısı kesilen halkın tek bağlantısı twitter olmuş buradanda çoğu zaman gerçek olmayan ortamın tam bir kaos içinde askerlerin her gördüğü mualifi vuruyor biçimindeki tweetleri dış dünyada dahada büyütülere insanlar etki altına alınmak istenmişti. Bu olaydan birkaç yıl sonra ise Mısırda bir google çalışanının facebookta başlattığı hareket ile arap isyanları baş göstermiş ve birçok ülkede binlerce kişi ölmüştü. Bu her ne kadar doğru yada yanlış bilemiyorum ama insanları yönlendirmekte çok büyük etkisi olan iki site. Önerim şu ki, her gördüğünü, okuduğunuz doğru olmayabilir. İnsanlar o

WordPress 3.2 Twenty Eleven tema ile geliyor

WordPress 30 haziranda 3.2 sürümünü çıkartmaya hazırlanıyor. 3.0 sürümünde çıkarttığı Twenty Ten (2010) isimli temasını çıkaracağı bu sürümde biraz daha geliştirip jquery uygulamaları ile zengişleştirmiş. Yeni varsayılan temanın adı Twenty Eleven (2011) ismi ile bizlere sunacak. Yeni temanın görselliği yazısal açıdan çok daha hoş olmuş. Yazılar önceki temada kenarlara neredeyse sıfırken bu temada biraz daha içeri alarak yazı görselliğini daha çok ön plana çıkartmış. Ayrıca başlık ile puntolarınıda değiştirip okunabilirlik ile göze hitabı dahada artırmış. Arama kutusunu temanın tarafına alıp aramak için kutuya tıklandığında zenginleştirilen jquery özelliği ile genişleyen bir formatta yapmışlar. Temanın diğer bir özelliği ise yazılar içerisinde öne çıkarılmış resimleri genişlik ve büyüklük açısından yeterli ise o yazının içerisine girildiğinde temanın üst kısmındaki resim alanında göstermesi. Twenty Eleven temasını eski sadeliklerinden biraz daha uzaklaştırıp zenginleştiren diğer özelliği ise temanın yönetim panelinden ayarlanabilen 3 farklı renkte versiyonu olması. WordPress’in 3.2 sürümünde ise göze çarpan yeniliklerin en başında jqurey ugulama desteğinin artırılması. WordPress için yazılan jquery uygulamalarına daha iyi cevap verebilmesi için 1.6.1 sürümü ile geliştirilen jquery motoru. Yeni tema ve WordPress 3.2 beta 2 sürümünü aşağıdan indirip test edebilir, yenilikleri kendi gözünüzle görebilirsiniz. Yeni tema yalnızca 3.2 sürümünde çalışmakta. Ufak bir uyarı yeni sürümü kurmadan önce her türlü yedeklerinizi

Temamızı değiştirdik

Son bir iki aydır Axiu‘nun tasarladığı Summ 1.1.0 temasını kullanıyordum. Piyasada isteğimize göre ücretsiz tema bulmak samanlıkta iğne aramak gibi birşey. Mecburen kendi temamızı yapmak veya ücretli birine yaptırmak gerek. Bende Çin’de yaşayan Robin isimli bir arkadaşın kendi kullandığı temasının Çinli blog sayfalarında dolaşan ücretsiz versiyonu 2.3 versiyonunu kullanmaya başladım.

Windows 8 Türkçe

Windows 7’nin büyük başarısından sonra beklerdimki 2-3 yıl daha Windows 7 ile devam edilsin. Ama Microsoft rakipleri MacOs ve Linux’un sürekli gelişen yapılarından olsa gerek yeni windows sürümü için bu kez XP kadar aralık bırakmak istemiyor anlaşılan. 2012 yılı içerisinde piyasaya süremeyi planladığı Windows 8 Türkçe sürümünü ilk tanıtım videosu ile ayrıntılarını vermeye başladı. Bu videodanda anlaşıldığı gibi dokunmatik ekran dünyasına geçiş Windows 8 ile tamamen başlayacak. Yeni LCD ekranlar bu yıl içerisinde piyasaya hep dokunmatik özellikleriyle sunulmaya başlayacak. Windows 8 ile tamamen bu dokunmatik çalışma düzenine girmek istiyor. Mause ve klavyeyi elimiz kolumuz gibi hissettiğimiz bu ortamda uzaklaşıp artık sadece ekranlarımızla oynayacağız. Belkide bundan sonra üretilecek tüm PCler tablet PC olabilir bu gidişle. Ben şahsen mause ve klavyeden nasıl vazgeçicem pek bilmiyorum ama Windows 8’i kullanmaya başladığımız zaman belli olacak gibi. Ayrıntılar alt yazılı Windows 8 Türkçe tanıtım videomuzda.