3G ne kadar verimli olacak acaba?

3G-hizmeti

Son günlerde 3 telefon hattınında insanları bayacak kadar sık yayınladığı 3G reklamları televizyonlarda, internet sitelerinde ve gazetelerde sıkça çıkıyor. Hatta bazıları merak etmiyormusun deyip, merak eden kişilerden 2 kontür toplayarak bu işi bile paraya çevirmeye çalışıyor. Kimiside 3G, 3G diyip duruyor ama ser verip sır vermiyor. Fakat yavaş, yavaş verecekleri hizmetler hakkında ufak bilgiler vermeye başladıkça bazı gerçeklerde ortaya çıkıyor.

Avea’nın 3G hizmeti | Vodafone’nin 3G hizmeti | Turkcell’in 3G hizmeti. Bu adreslerde ne tür hizmet vereceklerini anlatmaya çalışmışlar. Fakat hepsinin halktan gizledikleri birşeyler var. Öncelikle gizledikleri şu; Nerelerde çekicek ve hızı ne kadar olucak. Hizmetin 20 mbps olacağını söylüyorlar. Fakat bırakın Türkiye’de, Dünya’da şuanda 7,2 mbps’nin üzerinde hızı destekleyen mobil modem bulunmamakta. Ayrıca piyasada tek tük telefonların haricinde 3G’yi destekleyen telefonlarda yok. Ayrıca önemli şehir merkezleri hariç, şehrin geri kalanlarında, hatta anadolunun pek çok şehrinde hizmeti verecek alt yapıları yok. Üstelik bahsettiğim 7,2 mbps desteği en iyi hızın alınabilindiği oran. Baz istasyonlarından uzaklaştıkça hız da aynı oradanda düşmeye başlamakta. Birde diğerlerinde rastlayamadım ama Turkcell’in hizmet politikasında diyor ki; Eğer hizmet kullanım yoğunluğu oluşursa, diğer hizmeti kullananların mağdur olmaması için verilen hız istenildiği zaman düşürülüp hat üzerindeki yoğunluk hafifletilebilir diyor.

Şuana kadar da bu hizmeti kaça vereceklerini hiçbiri açıklamış durumda değil ama tahminime göre en düşük paket 29 Tl üzerinde olacaktır. Oda büyük ihtimalle 1 mbps olabilir. Diğer paketler 200 TL’ye dayanma ihtimali var. Çünkü yolunacak godaman çok diye bakıyolar bence. Şuanda bu kadar karamsar bir tablo varken alıpta başıma dert etmeğe değmeyecek. O yüzden en az 1 yıl kadar bu hizmetten uzak durmak gerekebilir. Daha sonra alınmaya değer bir hizmet olucak eğer bu süre içerisinde kendilerini tam oturtana kadar. Çünkü her gittiğin yerden interneti kullanabilmek büyük bir nimet.

5 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. İsa Koç

  @Bekir arkadaşım, bu konuda sizlerden özür diliyorum.

  Her ne kadar dikkat etsemde bu aksanımdan kaynaklanıyor. Arada böyle kaçanlar oluyor. Belki dikkat etmişsindir tüm noktalama işaretlerine bile dikkat ediyorum fakat yazılarımı yazarken o an ne düşünüyorsam onu yazdığım için aksandan dolayıda böyle arada gözden kaçırdıklarım oluyor.

 2. bekir küccük

  Yazılarınız gerçekten güzel. ancak lütfen Türkçe’yi biraz daha düzgün kullanalım. “Nerelerde çekicek ve hızı ne kadar olucak” “çekecek ve alacak” doğrusu budur. yaşınızı bilmiyorum ancak liseli çocukların msn yazışmasına benzememiş mi bu cümle sizce.

 3. İsa Koç

  Numara taşımasında hala istenilen indirimleri yapmıyorlar. her yöne görüşme ücretlerini aynı seviyeye çekmiyorlar. Ben 3G’de de milletin sırtına yük olacaklarını düşünüyorum.

 4. Erdinç

  Gelişmiş ülkeler 4G ‘ye geçmek için gün sayıyorlar. Umarız onun için de bi’ 8-9 sene beklemeyiz.

  Bu arada Turkcell 4G için şimdiden hazırlık yapıyormuş. Doğrusu kutlamak lazım.

 5. İbrahim

  Herkes teorik değerlerden bahsediyor. Bekleyelim de şu 3G kullanıcı ile buluşsun. O zaman kimin daha iyi hitmeti daha uygun fiyata verdiği belli olacak …