Ahsar, Tüy kadar hafif Türk sosyal ağ sitesi

Ahsar, Tüy kadar hafif!

Ülkemiz geçmişte ekonomi olarak dışa bağımlı idi ama son senelerde bu makus talih değişir İnşallah. Aynı durum İnternet sektörümüzde de var, hatta daha derin bir dışa bağımlılık. Ülkemizde ilk seneler internet sektöründe tüm ihtiyaçlarımızı kendi kaynaklarımız ile çözerken zamanla yabancı hayranlığı ve internet kullanmayı keşfetme ile çok hızlı biçimde dışa bağımlı olduk.

Örneğin 2000’lerin başında ülkemizde mail servisi olarak ya Süperonline ya Mynet mail kullanılırdı, sosyal site olarak gene facebook, hi5 vs gibi şeyler yokken yonja, siberalem vs. kullanılırdı, blog servisi olarak blogger, wordpress yerine blogcu, bloggum gibi servisler kullanırdık, üstelik kalite açısından yabancı hizmetlerle kapışacak kadar kaliteli içerikler sunuyordu. Zamanla bu sitelere olan ilgi bizim neslimizde bir hastalık olan yabancı hayranlığı ve geçmişten üzerimizde kalan üretici değil yiğici toplum hastalığımızla birleşince kaçınılmaz sondan kurtulamadık.

Ama artık bu durum yavaş yavaşta olsa tekrar ülkemizden projelerinin lehine dönmeye başlıyor. Devletimizde artık kafa yapısını değiştirerek bu fikirlere destek olmaya başlıyor. İşte bu fikirlerimizden biri Ahsar.

Ahsar ilk etapta bir Twitter kopyası site gibi görünüyor olsada, aslında o sektör için üretilmiş bir %100 Türk sosyal ağ sitesidir. Sadece amacı Twitter ile aynı. Kısa mesajlar yazılabilir bir servis olmak. Tabi biz Türk halkının kendi içinden çıkan bu servislere destekleri ile İnşallah Twitter’dan bile daha iyi bir servis olacak. Mesela Çinliler Weibo ve Tencent QQ servisleri ile şu anda Twitter’dan bile büyük servisler haline geldiler. Bizim Ahsar’ımız neden Türkiye’de ve Türkiye dışındaki Türklerin yaşadıkları yerlerde bir numara olmasın.

ahsar-anasayfa-gorunumu

Ahsar’ı kısaca tanıyalım

Öncelikle kelime anlamı Osmanlıca’dan gelmekte ve manası muhtasar, çok kısa, özet anlamına gelmektedir. Aynı isimli Türk firması tarafından 2014 Nisan ayında kurulmuştur. Gözlemlediğim kadarıyla devlet desteği de almaktadır, ama bu sadece benim gözlemim üzerinedir. Tasarım açısından görselliği fena değil ama renk olarak daha Turkuaz mavisi olsaydı bence daha bi iyi olurdu. Simgesi tüy kalem. Karakter sınırı Twitter’daki gibi 140 karakter değil SMSlerdeki gibi 160 karakterdir. Bir Ahsar gönderirken fotoğraf ekleme imkanınız mevcut, ayrıca popüler video servislerinden paylaştığınız linklerin videolarını paylaşılan siteye gitmeden Ahsar üzerinden izleyebiliyorsunuz.

ahsar-uye-sayisi

Ahsar yaklaşık 4 ay gibi kısa sürede oldukça rağbet görmüş ve yüksek oranda kullanım rakamlarına ulaşmıştır. Çıktığı ilk ay Ahsar 500Bin üyeye ulaşarak ülkemiz çapında bir rekor kırmıştır. İlk ay bir çok yerli gazetede de tanıtımı yapılması bu rakamlara ulaşmasına vesile olmuş olabilir. Ayrıca tanınmış kişiler ile markaların ahsar hesapları onlar için hazır oluşturulmuş ve onların talep etmeleri halinde kendilerine verilmek üzere beklemeye alınmıştır. Bu aslında güzel bir olay sayılabilir. Mesela @turkishairlines @rt_erdogan hesapları yetkili kişiler tarafından bu yol resmi olarak alınmış.

Ahsar, şuan da Alexa verilerine göre Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 1368. web sitesi olmuş. Kendimde @ikoc niki ile Ahsarı bir süredir kullanıyorum. Gün, gün yapılan geliştirmelere şahit oldum, kendini sürekli yeniliyor. Hatta @destek hesabına attığınız tavsite Ahlar’larını inceleyip cevap bile veriyorlar, tavsiteleriniz dikkate alınıyor. Bu durum Twitter da neredeyse imkansız. Hatta normal sorunlarınıza bile 2 haftaya varan cevap verme süreleri var. Bazende Türkçe desteğimiz yok İngilizce yazın dedikleri bile oluyor. Yani bu açıdan bakıldığında da ayrı bir avantajı var Ahsar’ın. Twitter’ı en son incelediğim rakamlara göre Türkiye’den yaklaşık 18milyon üyesi var. Bu üyelerde haliyle buradan yabancılarla konuşmuyorlar gene Türkiye’den kişiler ile konuşuyorlar. Ama bir sorunları olduğunda ise karşıların sorunlarına çözüm sunacak bir servis bulamıyorlar. İşte bu nokta da eğer Ahsar aynı oranda kullanılmış olsa sorunları olduğunda karşılarında kendisiyle aynı dili konuşan bir muhattap bulabilecekler. Bu durumda Hollanda kendi servisi olan Nimbuzz ile aynı işi yıllarca yapıyor mesela.

Ahsar mobil uygulamaları

Ahsar mobil uygulamaları

Ahsar’ın mobil uygulamalarıda mevcut, Android ve Apple IOS platformları için uygulamalar çıkartmış, Android sürümünü ilk çıktığında indirmiştim, eksikleri biraz fazlaydı ama 1.1 güncelleme versiyonu ile çok şey değişmiş görünüyor.

Web siteleriniz için Ahsar takip etme ve Ahsar paylaşım butonları

Ahsar takip etme ve paylaşım butonları

Ahsar’ın web siteleri için takip etme ve paylaşım butonuda kullanımda, sağ menüdeki bileşenler bölümünden kolayca ulaşabilirsiniz.

Kısaca anlatmak gerekirse, Ahsar şuan da Twitter’ın bizlere verebileceklerinin hemen hemen tamamını veriyor, hatta yetkililerine kolay ulaşılabilinmesi ve senin gibi düşünmesi fazlasıyla artı yönleri olarak ön plana çıkıyor. Bence sizlerde her çıkan Google ürününü, Facebook yeniliğini yada Twitter tanıtımlarını yapmak yerine sizden olan bu platformu destekleyin, hem siz hem ülkemiz kazansın. Ülkemiz girişimcilerine bir cesaret simgesi, öncü girişim örneği olsun.

Ahsar Kullanıcı ve Üye İstatistikleri

Ahsar’ın kuruluşundan sonraki 500 Bin civarında üyeye ulaştığını biliyoruz. Fakat kendileriyle yaklaşık 2,5 aydır mesajlaşmama rağmen ağızlarından istatistik adına farklı bir rakam alamadım. 2014 Ağustos ayından beri tek söyledikleri yakında Milliyet’te ropörtajımız çıkacak oradan bakarsınız oluyor ama geçen bunca süreye rağmen herhangi bir ropörtaj yayınlanmadı. Buda bize olumsuz bir yön olarak yansıyor.

6 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. buket

  vermiş olduğunuz bilgiler çok iyi ve açıklayıcı bu sitede çok önemli bilgiler paylaşılmış emeğinize sağlık.

 2. muzaffer

  birde keşke demeyi sevmiyorum ama keşke devlet büyüklerinin işte ne biliyim sanatçıların vaizlerin falan resmi adresleri olsa bu yeterli olacaktır zaten bu sitenin tanınması için

 3. muzaffer

  Facemde paylaşıcam bunu yeni duydum daha bu siteyi İNŞALLAH daha güzel şeyler yaparız zamanla

  1. isa koç

   Aynen, İnşallah.

 4. Mehmet Acar

  Yazınız sayesinde keşfettim ve yorum atmak için sitenize geri döndüm, umarım hak ettiği yere gelir.

  1. isa koç

   Sağolasın. İnşallah gelirler. Yöneticileri ilk günlerine nazaran siteyi biraz sallamaya başladılar, İnşallah geri eskisi kadar ilgilenmeye başlarlar. Böyle güzel bir projeye yazık etmezler İnşallah.