Allah Rızası için bu sayfayı beğenin!

Allah senden razı olsun

Not: Öncelikle şunu belirteyim, başlığı bu sayfayı beğenmeniz için bir zorunluluk olarak yazmadım. Sizlerde lütfen kendinizi vebal altında hissetmeyin. O başlık sadece yazımızın konusu içerir.

Özellikle facebook’ta rastladığımız bu cümle üzerine bir şeyler söylemek istiyorum artık. Kendini akıllı sanan bazı karaktersizler, başta milli ve dini sayfalar olmak üzere popüler tüm facebook sayfalarına giriyorlar ve gönderilerin altına “Bismillahirrahmanirrahim” diye başlayıp sonrada “kardeşlerim Allah Rızası için sayfamızı beğenin” diye devam ederek çoğunlukla içeriğinin diğer aynı türdeki sayfalardan kopyala yapıştır içeriğe sahip açtıkları sayfaları beğendirmeye çalışıyorlar. Ayrıca yok “PKK’nın sayfası 100bini geçti Türk Askerinin sayfası ise daha Binlerde”, sen de beğen buna izin verme. Yok “PKK’lılar sayfamıza saldırı yapıyor Allah Rızası için sayfamızı beğenin ya da sayfamızdaki gönderilere yorum yaparak destek verin sayfamız kapanmasın”. Bir tane daha var “Allah’ını seven bunu paylaşsın”, “Allahı seviyorum diyorsan bunu paylaş” gibi cümlelerle insanlara bazı dayatmalar yapıyorlar.

Kardeşim ben de buna ayar oluyorum. Yani dini sözleri kullanarak sayfanı neden beğendirmeye zorluyorsunuz bizleri. Biz Allah’ın razı olacağı işleri onun rızası için yaparız ama sen bunu kullanıp dilencilik yapar gibi duygu sömürüsü yapıyorsun.

Ayrıca en önemlisi Allah’ın Rızasını almak cenneti garanti etmek demektir, sizler böyle sülüklük yaparak bu değeri tüm insanlar nezninde hafife aldırıyorsunuz. Normalde bu sözü duyan bir müslüman bunun için canla başla çalışması gerekli ama sizler o kadar fazla oluyorsunuz ki insanlar artık dikkat etmiyor daha doğrusu bu sözün ne kadar değerli olduğunu düşünmüyor artık.

Bakın bir Müslüman’ın başka bir Müslüman için yapacağı en hayırlı duaların başında “Allah senden razı olsun” demek vardır. Siz şerefi yoksunlar bu sözleri o kadar düşürmeye çalışıyorsunuz ki, ama farkında olarak, ama olmayarak. İnsanlar artık birisinden yardım aldığında bu sözü söylemeye çekinir hale geldi. Hissettiği duygu bazen bu oluyordur yani, sanki kendisi birisine dilenmişte o da ona yardım edince bu sözü söylemiş gibi hissediyorda olabilir. Aslında bunu söylerken insanın gururlanması ve en içten gelerek söylemesi gerekli. Bu duayı alanında gözleri sevinçten parlaması gerekli. Ama gel gör ki bu hale getirdiler.

Bakın bir hadistir bu, “Efendimiz (S.A.V.) sahabelere demiş ki dualarınızı günahsız ağızlarla yapın. Sahabeler demiş ki bu nasıl olacak, Efendimiz (S.A.V.) demişki bir birinize dua edin”. Yani demek oluyor ki bir insan diğer insanın içini bilemez, bu sebeple ona dua ettiğinde sanki hiç günah işlememiş ağızdan dua etmiş gibi sayılır.

İşte bu güzel duayı bu şeref yoksunları yüzünden söyleyemez olduk ve başkası bize bu duayı ettiğinde neredeyse duyduğumuza utanır olduk. Ayrıca birisi bu duayı ettiğinde artık umursamaz olduk.

Ayrıca bu tür facebook sayfaları açan insanlar bu sayfaları belirli bir beğeni sayısına ulaştırınca r10.net gibi e-ticaret forumlarında yüksek beğenili sayfa arayan kişilere satıyorlar. Bunlarda mesela bir ünlü için ya da bir şirket için bu sayfayı kullanıyor, sayfanın adını ve fotolarını değiştiriyor anında 100bin beğeniye sahip sayfa hazır, görende herkes bu şirketi konuşuyor ve sayfasını beğeniyor sanıyor.

Bu dünya da 2 kuruş kazanıcam diye dini değerleri hiçe saymak çok büyük bir ahmaklıktır. Allah muhafaza vebali çok büyük olabilir.

Sözüm bu şerefsizlikleri yapanlara, LÜTFEN DEFOLUN ARTIK. SAYFANIZIDA KENDİNİZİ ALIN GİDİN, RAHAT BIRAKIN HERKESİ!

7 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. istanbul evden eve nakliyat

  paylaşımlarınız gerçekten yararlı

 2. evden eve nakliyat

  harika olmuş bravo

 3. evden eve nakliyat

  paylaşımları beğeniyorum

 4. istanbul evden eve nakliyat

  Manipüle edilmeye çalışılan konular, aynen size katılıyorum. Değerli görüşleriniz için teşekkürler.

 5. istanbul evden eve nakliyat

  Manipüle edilen konular size katılıyorum, değerli görüşleriniz için teşekkürler.

 6. evden eve nakliyat

  çok güzel öğretici bir paylaşım olmuş

 7. ender

  çOK GÜZEL Bİ PAYLAŞIM OLMUŞ