Android 8 “O” Sürümü İle Gelen Yenilikler

Google yeni çıkaracağı Android 8 versiyonu diğer adıyla Android O sürümüne getireceği yeni özellikleri yayınladığı geliştirici sürümü ile belirtmiş oldu. Android 7 versiyonuna göre gelen bazı yenilikler aşağıdaki gibiymiş;

 • Gelişmiş pil tasarrufu ile arka planda kalan uygulamaların en az şekilde pil tüketmesini sağlayacakmış. Bu özellik bildiğim kadarıyla güç tasarrufu modlarında zaten olan birşey olması lazım.
 • Bluetooth AptX ile bu özellik ile kablosuz bağlantı kurduğunuz cihazlara çok daha kaliteli ses aktarımı sağlayabilecekmişiz ki bu özelliği de Sony, Google ile ortaklık yaparak geliştirdi.
 • NAN özelliği ile Wifi’den telefonlar arası hızlı dosya transferi (iPhone’da olan bir özellik) (Ama en azından Bluetooth ile yavaş dosya transferinden kurtarması dişe dokunur bir özellik)
 • Picture iP Picture bölünmüş ekran özelliği ile örneğin youtubedan video izlerken onun penceresini boyutlandırıp başka bir uygulama penceresinde çalışabilme özelliği
 • Otomatik form doldurma özelliği, daha önce yazdığınız adres, isim, telefon vs. gibi bilgileri algılayıp başka bir uygulamada yada internet sitesinde bu bilgileri yazarken size daha önce yazdığınız bilgileri önererek daha hızlı form doldurmanızı sağlayacakmış (O kadar özellik arasından sanırım tek işe yarar ikinci şey)
 • Uygulamaların tepesinde bildirim sayısı. Yıllardır Samsung’larda olan bu özellik Saf Android’e daha yeni gelmiş, çok enteresan 🙂
 • Bildirimleri kategorilendirme. Uygulamaya özel bildirimleri kategorilendirecekmiş.

Biz bu yenilikleri yenilik olarak adlandırmamız abes kaçar. Bu basit yenilikler olsa olsa birkaç kritik hata güncellemesi olarak adlandırılabilir. Zaten bir çoğu Samsung arayüzünde olan özellikler dışında diğerleri hemen hep basit özellikler, diğerleride yıllardır IOS da olan birkaç özelliği Android’e ekleme gibi olmuş. Kendine has bi güncelleme derseniz, bana göre görünmüyor.

Google’un Android’e Yenilik Getirdim Diyorsa Bana Göre Gelmesi Gereken Yenilikler:

 • Tüm telefon ekranı wifi ile wifi alıcısı takılı masaüstü bilgisayar monitörüne, wifi destekli televizyona, laptop’a yada tablete tek tuşla aktarması gerekli, üstelik karşı taraf için bir yazılım gerektirmeden. Youtube videoları bu tür şekilde aktarıyorsa, ekranda aktarılabilir herhalde. Bilgisayarlara pencere şeklinde aktarım yapması gerekli ki dosyalarımızı oradan sürükle bırak ile direk bilgisayarımıza aktarmalıyız.
 • Arkaplanda çalışma özelliği. Artık bir medya açtığımızda örneğin bir mediaplayerden, youtubedan, internet tarayıcısından yada benzeri şekilde video, ses açtığımızda onu arka plana attığımızda mediayı oynatmaya devam etmesi. Aynen bir radyo nasıl arkaplanda çalışıyorsa ben youtubedan bir video açıp onu arka plana atacağım ve oradaki videoyu bir popcast gibi arkaplanda dinlemeye devam edip başka uygulamalarla ekranda çalışmaya devam edeceğim.
 • Mobil internete DNS ipsi atanabilmeli, Wifi’ye bunu yapıyoruz ama Mobil internete de gelmesi lazım.
 • Kişiselleştirilebilir arayüz imkanları. Örneğin en basitinden uygulamasız fotogalerimden seçtiğim birkaç fotoğrafı gün aşırı gibi arkaplanda değiştirme özelliği vermesi lazım artık.
 • Uygulamalara daha gelişmiş özellikler ekleme desteği gelmeli. Misal bir sürü fotoğraf düzenleme uygulaması var ama bunlar halen photoshoptaki gibi layer sistemi ile çalışmıyorlar, bu tür gelişmiş uygulamalara artık geçilmeli.
 • Farklı kullanıcı adları ile oturum açma imkanı. Artık bir çok kişi çocuğu için vs. telefonunu kullandırabiliyor oyun falan oynasın diye. Tamam telefonlar kişilere özeldir ama gene de bunu tercih etmek isteyenlere çocuk hesabı, ebeveyn hesabı diye ek oturum açma seçenekleri eklenmeli.
 • Gmail’siz farklı mail adresimizle kayıt olma imkanı verilmeli, madem açık kaynak, o zaman Gmail zorunlu olmasın.
 • Kurulu gelen uygulamaları tamamen kaldırma yada telefonu ilk kurarken Android’in çalışması için lazım olan uygulamaların haricindeki uygulamaları kurup, kurulmamasını tek tek sorması lazım. Örneğin bazı telefonlarda Google+, Hangouts, Gdrive, Facebook vs gibi kimi gerekli kimi gereksiz birçok uygulama ile geliyor, bize bunları telefonumuzun ilk kurulumunda kurulacak ve kurulmayacakları seçtirmeli. Özgür bırakmalı, dayatma yapmamalı.

Bunlar olması imkansız şeyler değil. Google yenileme yapacaksa böyle dişe dokunur yenileme yapmalı.

1 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Fatih

  Zaten gmail zorunlu değil ki ben outlook kullanıyorum mesela. Ve ayriyeten duvar kağıdı değiştirme olayi galeriden değil ama internet araciligiyla her gune 1 resim şeklinde var ve gayet güzel duvar kağıtları geliyor