Arama Motoru Nedir Örneklerle Açıklayalım

Sizlere makalemizde arama motoru hakkında bilgi vermek istiyorum. Arama motoru internet üzerinde yaptığımız aramaları bulmayan sağlayan mekanizmadır. Arama motorunu yapısal olarak biraz inceleyecek olursak 3 bileşenden oluştuğunu söylemek mümkündür. Bunlar, web motoru, kullanıcı arabirimi ve arama indeksidir.

Arama Motorlarının Tarihi

İlk arama motorunun ismi Archie’dir. Bu arama motoru Alan Emtage tarafından 1990 yılında kurulmuştur. Archie aranılan dosyaları bulmaya yönelik yapılmıştı. Popülerliği artan arama motorunun Jughead (Jonzy’s Universal Gopher Hierarchy Excavation And Display) adıyla bir arama motoru daha kuruldu. Bu arama motoru da  Archie gibi dosyaları bulmaya yönelik yapılmıştı. İndex amacı ile Wandex kurulmuştur bunun devamında Aliweb adıyla kullanılan arama motorudur. Bu arama motoru web siteleri ile ilişkili olup web siteleri için yapılmıştır. JumpStation ilk defa arama motorlarında bir arayüz kullanabilen program olmuştur. Kısa cümlelerle anlattığım arama motorlarına 2000 li yıllara kadar büyük yatırım yapılmadı ve bu saymış olduğumuz web arama motorlarının üzerine kurulan oluşturulan arama motorları olsa da henüz bir yatırım olmamıştı. Kazancın ortaya çıkması 1998 de kurulan Google puanlama esasına dayanan kuralını satamamış ve geliştirmeye gitmiştir. Bu sayede Google araç çubuğu, gmail gibi hizmetleri de vermeye çalışan google büyük gelişme göstererek günümüzde ki halini almıştır.

Günümüz de arama motorları oldukça rekabet ve büyüme içerisindedirler. Bunların en önemlileri Google, Yandex, Bing  vb. gibi arama motorlarıdır. İnternet Kütüphanesinin çok geniş olduğunu düşünürsek aradığımız kelimenin karşılığını bulmak ve istediğimiz siteye ulaşmak zordur. İşte bu konu üzerinde yoğunlaşan arama motorları (Google, Yandex, Bing  vb.) yaptığımız aramaların karşılığını vermek için uğraşırlar. Bu ölçekte genişleyen arama motorları aranılan her kelimenin karşılığını vermek için uğraşırlar. Yapılan aramaların sizin istediğiniz sonuçları göstermesi bu arama motorlarının düzgün ve sonuç odaklı çalışmalarından kaynaklanıyor. Yeni ürünler, yeni çıkan haberler de sizlerin istediğiniz aramayı bulmanıza yardımcı olmasını sağlar. Sizde arama yaparken bu arama motorlarından faydalanıyorsunuz. İstediğiniz kaynağın ilk sıralarda olması sizce tesadüf mü tabi ki değil. Arama motorları sizlere aradığınız anahtar kelimelere uygun web sitelerini gitmenize yardımcı olur. Bu olayı şöyle açıklayabiliriz. Aramış olduğunuz anahtar kelimelere uygun web siteleri en çok tıklanan, özgün paylaşımları olan ve kendini en çok yenileyen web siteleridir. Web sitelerinin çok tıklanması o siteyi arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasını sağlar. Çok tıklanan sitenin üst sıralarda olmasının bir amacı da o siteni aranan kelimelere karşılık vermesidir.

5 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. arzu

  arama motoru sayesinde kendimi bilge sanıyorum 😀

 2. deniz fbbaba

  hesap kapatıldı

  1. isa koç

   Hangi hesap?

 3. Erhan

  Arama motorları olmasaydı ne olurdu? Bir belgesel olsa da izlesek 🙂

 4. Ayla Angıngil

  Gerçekten inanılmaz bir yazı olmuş arama motoru konusunda bu yazınızdan dolayı tebrik ederim.