Artık tarayıcıları güncelleme vakti geldi

İnternet  teknolojisi geliştikçe web sitelerinde birçok fonksiyonlar eklenmeye başladı. Özellikle Web 2 devrimi ile bir sayfa içerisine başka bir sayfaya yönlenmeden birçok işlemi aktif olarak yapabiliyoruz. Anket’ler mail formlar vs. vs. En çok kullanılan sitelerden Youtube, Twitter, Facebook web 2’nin en iyi örneklerinden. Site üyeleriyle sohbet etme içerisindeki birçok eklentiyi çalıştırmak web 2’nin yenlikleriyle gelmekte.

Ayrıca son zamanlarda Yurdum İnsanının blogları keşfetmesiyle, pıtrak gibi büyüyen blog dünyasıda fazlasıyla faydalanmakta web 2’den. Birçok değişik şablonlar, eklentiler bu teknolojiden yararlanmakta.

Ama bu kadar yeniliğinde çalışması birazda tarayıcınıza bağlı. Türkiye’de bilgisayar kullanıcılarının bugünkü rakamlara göre yaklaşık %60’ı Windows XP kullanmakta. Tabi bazılarımız son sürüm tarayıcı yükleyip kullanmaktayız fakat birçoğumuz hala XP’de standart bulunan IE’nin 6.0 versiyonunu kullanmakta. Çıkış tarihi 2002’ye ait olan IE 6.0 aradan geçen 7 sene içerisinde artık yeni teknolojiye cevap verememekte. Bunun akabinde birçok sitede kullanılan Web 2 teknolojisinden yaralanamıyoruz.

4 Günlük blog ziyaretçi istatistiklerime göre ziyaretçilerimin % 78’i IE kullanmakta ve bunların %35i gibi ciddi bir oran IE 6.0 kullanmakta.

IE 6.0 kullanırken ilk farkedeceğiniz web sitelerinin bazı yerlerinde şablon kaymaları, düzensiz görünümlere rastlamışsınızdır. Örneğin benim bloğumdada

https://www.isakoc.com/kisisel-domaininizi-live-messengerde-kullanmak.html bu sayfa kayık görünmekte. Normalde sağ tarafta bulunan bölüm sayfanın en altına doğru kayık ve görüntü kirliliğine neden oluyor.

Web sitelerini daha rahat gezebilmek için artık tarayıcılarımızı güncellememiz şart oldu. Daha önceleri IE’nin 7.0 versiyonu nette dolaşmakta oldukça sıkıntı oluşturuyordu, çoğu sayfaları açmıyor, sürekli bağlanma problemi yaşıyordu. Artık bu sorun IE 7.0 da tamamen giderilmiş durumda ve IE 6.0 oranla oldukça hızlanmış. Size kolaylık olması açısından küçük bir link dizesi hazırladım. Aşşağıdaki tarayıcılardan dilediğinizi indirip kurun.

 

IE’nin 7.0 Türkçe’yi buradan, IE 8.0 Türkçe’yi buradan ,

Firefox 3.6 Türkçe’yi buradan,

Opera 10.10 Türkçe’yi buradan,

Safari 4.0 İngilizce (Türkçe düşmanı apple sevmiyorum ama lazım olur)’yi buradan indirebilirsiniz.

11 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. radyo63

  Firefox başka tanımam

 2. Pingback: Firefox kullanımı IE’yi yakalıyor - Bilgicini.Net | Bilgi Güçtür Paylaştıkça Büyür ;)

 3. Pingback: Firefox kullanımı IE’yi yakalıyor | İsa Koç Kişisel Günlük

 4. birblog

  Bazen firefoxu açmaya çalışıyorum firefox zaten çalışıyor demesinden nefret etsemde ie nin en büyük altarnatifi ve ie den daha iyi olduğu için firefox kullanıyorum.

 5. Webumut

  Kim ne dersin alayına Firefox

 6. hackxien

  valla tasarım yaptığım için ff,ie,ve opera kullanıyorum ama içlerinde bir numaram tabiki ff ..;)

 7. Ayberk Şirin

  Firefox üstüne tanımam. Chrome daha hızlı diyorlar fakat firefox kadar açık ve eklenti destekleyen bir tarayıcı daha yok. Hem güvenli hem hızlı.
  Benim için yeterli 😉 Her zaman günceldir…

 8. nevan

  firefox en iyisi , google chrome ile google başına bela aldı, en kısa zamanda bir güncelleme yapması lazım.

 9. web tasarım

  firefoxda çökme yaşıyordum devamlı, ancak flash player 10 sürümünü yükleyince ve bir kaç tane plugini devre dışı bırakınca sorun çözüldü. donmalarla karşılaşıyorsanız pluginlerden şüphelenin 🙂

 10. Ali TOPALOĞLU

  Herkea firefox kullansın, böylece Microsoft’un dünya üzerinde kafasına göre at koşturmasın bir son verebiliriz belki.

 11. ilhan

  Firefox kullanıyorum. Şu anda en iyisi bu gibi.