Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci

5 Kasım’da askere gidiyorum diye bir yazıyla sizlere veda etmiştim. 6 Kasım’da Baslıkesir Kara Kuveetleri Komutanlığı Piyade Çavuş Eğitim bölüğüne katılarak askerliğe başlamıştım. Yaklaşık 22 gün süren acemi eğitimimi bitirip dinlenmek üzere evime geldim. Bu 22 günde neler yaşadığıma kısaca bir değinmek ve acemi eğitimine gidecek askerlerimize önerilerde bulunmak istiyorum.

Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci
Not: Fotoğraf çekecek aletim olmadığı için fotoğrafı bir başka kişinin videosundan aldım. Stad aynı stad ama tarih 2009 olması lazım.

Askerliğini yapanlar askerliğini yapmayanlara bir sürü şeyler anlatır, yok şöyle olur yok böyle olur diye ama hemen hemen hepsinin gittiğiniz yerde hiç olmadığını görürsünüz. Kısaca her askerlik bölgesinin zamana ve insanlara göre değişen kuralları, eğitimleri, zorlukları var. Bu sebeple anlatılanların büyük kısmına kulak asmayın. Bende anlatılanın çok dışında bir acemilik yaşadım.

Diğer Konular, Bunları da Oku :

Acemi birliğim K.K.K. BKM.OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI/BALIKESİR MERKEZ

Sevk Tarihi, Katılış Tarihi:

Öncelikle sülüste yazan tarih konusunda bir kazık yedim. Sülüste sevk tarihi ve katılacağı tarih şeklinde iki ayrı tarih vardı. Bu şekilde yazmak 94/4 dönemimde ilk defa uygulanmaya başlamış. O yüzden çok kişinin kafası karışmış durumda. Sevk tarihim: 06 Kasım’dı katılış tarihim ise 08 Kasım’dı. Bende eğer 06 Kasım’da gidersem 2 gün erken askerliğimi bitireceğim diye düşünüp gittim. Meğer zaten askerliğim 06 Kasım’da başlamış, 7 Kasım’da da teslim olsam, 8 Kasım’da da teslim olsam gene 6 Kasım’da askere başlamış sayılıyormuşum. Böylece erken gidip 2 gün fazladan askerlik yapmış oldum. Keşke 8 Kasım’da gitseymişim. Sizlerde eğer böyle birşeyle karşırsanız son günde gidin, hatta akşam 16:30-17:00 gibi gidin. Hiçbir şey yapmadan direk birliğinize gider yemek yer sonra da akşam içtimasına kadar serbest bırakılırsınız.

Ben akşam 7 gibi oraya vardım. Nizamiyede bir katılış formu doldurmam gerekiyormuş, bunu kimse söylemediği için doldurmadım. Revire götürüldükten sonra birlik binasına götürdüler ve eşyalarımı bir yere bırakıp içtimaya geçtim. İlk günlerde kimse kimseyi tanımadığından herkes balık gibi etrafa bakınıp duruyordu, bende öyle yaptım. İçtimamız alındı ve geçici odalarımız verildi.

Kayıt işlemleri, Aşı, Elbiseler ve Ayakkabıların Alınması:

Her zaman derlerki askerliğin ilk gününde gece yarısına kadar kayıt işlemlerin sürer, uykusuz uykusuz yatağa gidersin bir iki saat uyursun pat usta askerler koğuşlara girer bağıra bağıra ana avrat söve söve herkesi yataklardan kaldırıp apar topar bölük önüne toplarlar derlerdi ama hiç böyle birşey olmadı, olduğunuda sanmıyorum. Akşam 5’ten sonra hemen hemen birçok resmi işlemi orada bırakıp ertesi gün devam ediyorlar. Sabahlarıda normal uyanış saati olan 06:30’a kadar kimse size dokunmuyor. Bizde kalktık ve giyim-temizlik hazırlıklarımızı yaptıktan sonra sivil elbiselerle bölük önüne inip bundan sonra günde en az 6 defa ortalama 10 defa karşılacağımız sıraya dizilip defalarca sayılma işine geçtik. Eğer çömelerek oturmakta zorlanıyorsanız askere gelmeden önce bir kaç ay alıştırma yapıp kendinizi hazırlayın yada yere oturmak için altınıza birşey ayarlayın. Aksi takdirde çok zorlanırsınız.

Acemilik kayıt işlemleri:

Neyse kahvaltı için sıraya sokulup yemekhaneye gittik ve askerlikte ya bir yılan hikayesi olan yada tarihte kalmış olan acemilikte yemek süresi 5 dkdir gibi şeylerin olmadığını gördük. Herkes yemeğini alıp ne kadar sürede yiyebiliyorsa yiyip dilediği vakit yemekhaneden çıktı. Yemeklerimizi özel şirket veriyordu ama şu yaşıma kadar yiyebileceğim en rezil yemeklere onlar imza attılar diyebilirim. Yani kasti böyle yapmış gibiler, yoksa o yiyeceklerden daha lezzetli yemeği sivilde çok yerde yiyebilirsiniz. Mesela en basitinden çayın tadını bir müddet unutabilirsiniz. Yemekten sonra sabah içtiması için tekrar dizildik ve kayıt işlemleri için sıra halinde nizamiyenin yolunu tuttuk. Evraklarımızı hazırladık, iğnelerimizi vurulduk, sonra kayıt işlemlerimizi tamamlayıp birliğimizin belli olacağı son ana geldik. Dedikya ilk geldiğin gün nizamiyede bir katılış formu dolduruluyormuş. Benim ilk gün bu form doldurulduğunda haberim olmadığı için ve girişteki elemanlar beni böyle bir durum hakkında uyarmadığı için eksik evrak yüzünden 150-200 kişi içinden astsubaylardan biri fena fırçaladı. Böyle birşeyden haberimiz yok desekte önce kâr etmedi sonra tabi normal karşıladı. Hemen gidip formu doldurup sıramıza geri geçtik. Sizlerde sürekli diğer arkadaşlarla formlarınızı karşılaştırıp onda olupta sizde olmayna formları bir an önce temin edin.

Aşı:

Askerlikte 23 yaşın üzerindekilere 3, altındakilere 2 iğne vuruyorlar. İğnelerden birisi sanırım tetenoz iğnesi. Vurulurken azcık canın yanıyor ama asıl acısı 2-3 gün süren bir kol ağrısı. İğnenin vurulduğu tarafa birkaç gün yatamıyorsunuz.

Elbise ve ayakkabıların alımı:

Elbiseleri kilo ve boyunuzu söyleyince size en uygun olacak bir şekilde vermeye çalışıyorlar ama çoğu kez sorun oluyor. Ben 1,78 boy ve 96 kiloyum dedim ama verdikleri elbise çuval gibi geldi. Kış döneminde olduğumuz için önce kışlıkları verdiler. Kışlık botlarda ise 45 numara gidiyorum dedim görevli 48 numara verdi biraz bol geldi. Ama benim işime yaradı. O yüzden siz ayağınız 45 ise 47 alın. Spor ayakkabımı 45 numara verdiler fakat yanlardan ciddi manada sıktı. Yazlık elbiseleri ise yemin törenine birkaç gün kala veriyorlar. Yazlık botuda 45 numara aldım ayağıma tam oturdu. Elbiseleri alıp hemen üzerimize giydik. Ardından fotoğraf çekimine geçtik. Fotoğraf çektirirken sakalınız ve saçınızın kesilmiş olması şartı var. O yüzden traşınızı kesinlikle dışarıda güzelce olun sonra gidin. Çünkü orada o kalabalıkta gelişi güzel saç traşı yaparlar hoşunuza gitmez. Zaten dışarıda kestireceğiniz saçınız acemilik bitene kadar azcık büyüyor böylece izne giderseniz sizi birazcıkta olsa şekil verebileceğiniz bir saç haline geliyor.

Gitmeden önce götürmeniz ve götürmemeniz gerekenler:

Size her türlü şeyin askeriyede zaten verildiği söyleniyor ama traş malzemeleri, sabun, şampuan, tırnak makası, defter kalem, saat vs. gibi şeyler verilmiyor. O yüzden muhakkak bu malzemelerinizi alın. Eğer pek sık traş olmayan biriyseniz traş sonrası yüz bakım kremide götürün yoksa suratınız kavlamış deri parçalarıyla kaplanabilir. Eğer şampuan verirlersede Elenor adında tarihi 4 ay geçmiş bir şampuan verdiler, çok berbat çıktı, ama sabun vermediler gene. Hemen herkes cep telefonlarından saate bakmaya alıştığı için oraya giderken saat almak akıllarına gelmeyebilir ama askeriyede saat çok önemle şart. En ufak bir yere geç kaldınızmı azarı ve cezası çok canınızı sıkabilir. Ağrıkesici hap götürün ama girişte vermeyin. Çünkü izin dışında ilaç kullanımı yasak. Ama ilk günler ciddi baş ağırısı çekebilirsiniz, o zaman ağrı kesici alamazsınız. Başınıza birşey gelir diye vermiyorlar, haklılarda ama o ağrıyada başka çözüm üretmek zor.

Bozuk para götürün. Tadının neredeyse hiç anlayamayacağınız içeklerle doldu içeçek makinesi ve ülkerin nefret edeceğiniz birkaç çikolata, gofret ve bisküvilerinin olduğu makineler bozuk para ile çalışıyorlar. Kantinde ise para geçmiyor sadece orada verilen bir kontür yüklenip alışveriş yapılabilen bir kantin kartı ile birşeyler alabiliyorsunuz yada Ziraat Bakasının kredikartı ve bankamatik kartı ile alabiliyorsunuz. PTT kartı henüz geçmiyor ama ileride anlaşma yaparlarsa olabilirmiş. Askerlik namına eksik olan hemen herşeyide orada ancak kantinden alabiliyorsunuz.

Elbise götürmeyin, üzerinizde ne varsa öylece gidin ve öylece geri gelin. Çünkü hastaneye gitmeyecekseniz acemiliğiniz bitene kadar hiç sivil giyinemiyorsunuz, bu da hamallıktan başka birşey olmuyor. Ben telefon götürmedim ama götüren çok kişi olduğunu gördüm, yalnız burada telefon yakalatanlara olarak yüksek ihtimal tutanak tutulup dosyanıza eklenebilir. Ankesörlü telefonlar var onlarla idare ediverin.

Askerlikte Acemi Eğitim Süreci:

Ben çavuş adayı olarak yaptığım için eğitimleri bunun üzerinden anlatacağım. sizlere 21 günde pek eğitim veremiyorlar. Çünkü 21 günün neredeyse 7 günü full evrak işleri, yürüyüş işleri vs. ile geçiyor, geriye kalıyor 14-15 gün. Bu sürede de size verebilecekleri pek bir eğitim kalmıyor ancak temel bilgileri hızlandırarak anlatıp geçiyorlar. Uygulamalı olarak pek bir eğitim alamıyorsunuz. Uygulamalı olarak aldığımız eğitimlerden birisi silah tutma şekilleri, bu da çok lazım olduğu içindir belki, diğeride Tek Er muharebe savaş eğitim. Teker muharebe eğitimi 75 ve 90 günlük acemilik döneminde en çok detaylı verilen eğitimlerdenmiş ama biz sadece 2 gün bu eğitimi aldık. Bu eğitimde savaş alanında yürüyerek, koşarak, eğilerek, emekleyerek, sürünerek ve sıçrayarak ilerleme taktiklerini alıyorsunuz. Eğer bu eğitimi ciddiye almayıp sallabaş yaparsanız çok acı çekebilirsiniz, o yüzden ciddiye alarak yapmanız gerekmekte.

Bu dersler dışındaki neredeyse bütün eğitimler gene bu eğitim alanlarına götürülük oturduğun yerden dinlediğin eğitimlerden oluşuyor. Aslında bu kadar kısa bir süreç olduğu için en çok önem verilen eğitim yürüyüş yapmak ve marş söyleme eğitimidir. Burayı ekip olarak iyi yaparsanız çok kebap bir acemilik geçirebilirsiniz, eğer yapmazsanız bir ızdıraba dönüşebilir.

Askerlikte en çok bunaltan yer sayılma anları:

Acemilik sürecinde günün 5/2’si sayılamaktan oluşuyor. Bu anlar o kadar bunaltıcı anlar ki adama firar bile etirir. O yüzden şunun tüm acemilerin iyi bilmesi lazım ama çoğu çocuk kafalı oldukları için nedeyse hiç iplemiyorlar ve çok eziyet görüyorsunuz. Yemeğe gideceğiniz zaman, banyoya gideceğiniz zaman, revire gideceğiniz zaman, dersaneye gideceğiniz zaman, eğitim alanına gideceğiniz zaman, yürüyüşe gideceğiniz zaman, içtima zamanları kısaca askerlikte ne yapılacaksa önce herkes takımlar ve mangalar halinde hiza istikamet alınmış şekilde eksiksiz sıralanır, sayılır, sonra o an görevli komutana imzalatıldıktan sonra gidilecek yere götürülür. Geri getirildiğinde ise gene aynı işlemler yapılıp sıraya alınır eksik varmı yokmu kontrol edilir.

İşte bu süreç normalde en fazla 5 dakika alacak bir işlemken, çocuk kafalı diye tabir ettiğim (daha doğrusu kendini akıllı sanan mallar veya gerçekten mal olanlar dersem hakaret olur) bu yüzden çocuk kafa diye belirttiğim kişiler sayesinde ortalama 30 dakikalık bir işleme dönüşüyor. Zaten günde en az 6 ortalama 10 civarın böyle birşey olduğu için günde 6 saate varan bir sürede çömelmiş vaziyette bekliyorsunuz.

Neden böyle oluyor?

Kural şu, sırada konuşulmaz, sigara içilmez, hizasıs durulmaz. Ama millet biraz yanındakiyle samimi olunca susmaksızın konuşuyor, sus denilse bile gene konuşuyor, birde araya sus sus diyenler girince tamamen zıvanadan çıkıyor. Diğer bir sebep heran sigara yakan zırtapozlar. Komutan sigara içmek serbest demediği sürece sigara içmek yasak, ama bunu takmayan çok kişi oluyor, buda hem daha fazla bekleme hemde çök kalk cezasına sebep oluyor. Ulan 2 dk sabredip sussan sigara içmesen zaten sayıyı alıp serbest bırakıcaklar, sigara içmene izin vericekler ama gel görki birçok kişi bunu düşünmüyor.

Diğer bir kural sayı tam olmak zorunda. Eğer bir kişi bile yoksa gelene kadar genelde tüm takımlar olduğu yerde bekletilir. Bu duruma neden olan şeylerden birisi saatinin olmaması diğeride ziyaretçisi gelenler çavuşa ismini yazdırmadan ziyaretçi parkına gitmesidir.

Önerim şudur ki, oraya ilk gittiğinizde kalkın ve açık açık tüm bölükle konuşun. Bakın böyle böyle olunca böyle zararlar göreceğiz, eğer görmek istemiyorsak sayı alınana kadar susalım ve sigara içmeyelim, hizamıza girelim ve vaktinde içtimaya gelelim diye uyarıda bulunun, eğer hak verirlerde bunu uygularlarsa çok rahat bir acemilik sizi bekliyor demektir.

Banyo ve çamaşır yıkama:

Bizim askeriyede acemilerin haftada 2 gün banya günü vardı. Her bölüğe 2 saatlik bir süre ayırıyorlar. Dilediğin kadar banyo yapma hakkın var ama en son çıkanlar banyoyu temizlediğ için herkes biraz su vurup çıkmanın peşinde oluyor. Fakat haftanın 7 günü sabah 05:00-06:00 arasında temel ihtiyaç banyosu var, burada dilediğiniz gibi banyo yapabiliyorsunuz.

Çamaşır yakama için size kantinden bir set satın aldırtıyorlar. Bu sette temiz çamaşır torbası, kirli çamaşır torbası, temizlik malzemeleri çantası vs. gibi çeşitli şeyler varmış. İşte bu torbaya kirli çamaşırlarınızı koyup yıkamaya vermeniz gerekiyor. Fakat acemilikte kimse çamaşırlarını yıkatamıyor. O yüzden bu kısmı aklınızdan çıkarmanız lazım. Ben iç çamaşırlarımı banyo yaparken ayaklarımın altına atıyor ve banyomu yapakren iyice orada eziyordum. Çıkarkende sabun, şampuan ne varsa sürüp yıkayıp iyice sıkıyordum. Sonra kaloriferin üzerine atıp kurutuyordum. Sizde bunu yapabilirsiniz.

Usta birliğim ne zaman belli oluyor?:

Usta birliğiniz dağıtımınıza 1 hafta kala belli oluyor. Yani cuma günü dağıtımınız varsa bir hafta önceki cuma belli oluyor.

Atış eğitimi:

Atış eğitimine eğer komando değilseniz, sadece sınır karakollarına düşenlere atış eğitimi yaptırıyorlar. Onlarda 9 adet atış yapıyorlar. Daha önce hiç silah kullanmadıysanız da korkmayın. Yalnız tabanca yada av tüfeğiyle ateş ettim bana bişey olmaz diyede kendinize güvenmeyin. Atışlarınızı G3 piyade tüfeğiyle yaptırıyorlar. Bize askerlikten önce arkadaşlarımız hep şunu söylüyordu. Atış yaparken silahı omzuna sıkı oturtmazsan teper gözüne gelir, bilmem yüzünü morartır, kaşını açar falan gibi şeyler söylüyorlardı. Benim bu anlatımdan anladığım seni öküz tepmiş gibi tepecek oluyordu. Meğer öyle değilmiş. Silahı omzuna sıkı sıkıya yapıştırmana kendini kasmana gerek yokmuş. Yapman gereken silahın dipçiği ile omzun arasında boşluk kalmaması. Hafifden geriye çekiceksin ve omzunu sanki ileriden arkadaşın azıcık seni itecekmiş gibi sıkı tutacaksın. Yani biri önden itelerse kolun geriye gitmesin diye. Yani böyle yaparsan fazla teptiğini bile anlamazsın.

Diğer dikkat etmeniz gereken kuralsa atış yaparken ağzınızı açık tutmak. Eğer bunu yapmazsanız ciddi bir kulak çınlaması ile karşı karşıyasınız. G3 o kadar çok ses yapıyor ki insanı bu ses biraz tedirgin ediyor. Bizim arkadaşlar arasında babası polis olan ve çok çeşitli silahlarla atış yapmış olan arkadaş bile bu sese hayret etti. Bunu tetikleyen bir diğer unsurda poligonlar arası konulan ayırma tahtaları. Yalnız şunu söyleyeyim, atış yapmak insanı çok rahatlatıyor. O ana kadar ben bu askerliğe ne hata yaptımda geldim demekle meşgulken o atışı yaptıktan sonra sizi bir rahatlama, heyecan ve istek sarıyor. Ama ne yazık ki bu son atışınız olabilir. Çünkü askeriyelerimizde en çok yapmamız gereken eğitim eğer olursa acemilikte 9 mermi bide ustalıkta 6 yada 9 mermi atmak. Dahası yok.

Atışlarda iyi isabet almak için ise çok önemli 3 noktaya dikkat etmeniz lazım. 1.si nefesinizi derin derin alıp verip sakinleşmek, bu hedefe odaklamanız ve titretmeden atış yapmanız için çok önemli. 2.si tetik düşürmek denilen tetiği sıkmadan önce arasındaki boşluğu almak. Eğer almazsanız namlu sağ tarafa çekecek ve buda kurşunun hedefi bulmamasına neden olacak. 3.sü ise atışlarınızı tak tak tak diye peş peşe sakın yapmayın. Komutan ne kadar acele ettirirse ettirsin her atışınız arasında tekrar nefes kontrolü yapıp bedeninizi ve kafanızı sakinleştirip hedefe tekrar odaklamak olsun. Her atıştan sonrada tetik düşürmeyi sankın atlamayın, çünkü ilk atışta gürültü ve silahın tepmesi size garip gelirse tetik düşürmeyi çoğu kişi atlıyor ve 1. atıştan sonra hedefi ciddi manada saptırıyorlar.

Ama gene söylüyorum, bu sizi ürkütse bile çok rahatlatıyor.

Yürüyüş ve yemin töreni:

Acemilik kısa olduğundan bana göre komutanlar için en önemli iş iyi yürüyen asker. Çünkü yemin töreninde alayın en önemli komutanları, bazen şehrin valisi belediye başkanı vs.si oraya geldiği için iyi yürüyen takım iyi eğitilmiş takımdır algısı oluşturma çabası. Biz gittiğimizde bir uzman bize nasıl yürüneğini gösterdi tam biz ona alıştığımızda astsubay geldi şimdiye kadar öğrendiğiniz herşeyi unutun, asıl yürüyüş budur diye tören yürüşünü öğretti. İyice allak bullak olduk ama son 2 haftamızın büyük kısmı yürüş yapmakla geçti. Akşam yemeğini yiyoruz, bi yarım saat dinlenip hop stada inip tören yürüyüşü çalışıyoruz. İyi yürüyen bölük hemen staddan çıkıp dinlenmeye çekiliyor, kötü yürüyen bölük dönmeye devam ediyor. Ayaklarınızda bu çalışmalar yüzünden kısmı nasırlar oluşabilir, botunuza ortapedik birşeyler koymayı unutmayın.

4 tane marş öğretiyorlar size, Alay Marşı (yemin günü stada giderken söyleyeceksiniz), Asker Marşı (yemin etmek için masaya giderken söyleyeceksiniz), İzmir Marşı (yemin ettikten sonra yerinize dönerken söyleyeceksiniz) Akdeniz Marşı (yürüyüşünüzü yapıp staddan çıkarken söyleyeceksiniz). Birde stada ilk girdiğinizde Kıt a dur kısmında “Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır, toprak uğruna ölen varsa vatandır, Ayyıldız” diyerek durup yapacaksınız. İstiklal Marşı (zaten bunu hepiniz biliyor olmalısınız), amaaaa burada okulda söylediğimizden daha değişik söylüyoruz, birler okulda her mısranın son hecesini uzatarak söylüyoruz, örn: Şafak kelimesini Şafaak şeklinde uzatıyoruz, ama askerde Şafaaak şeklinde 3 a kadar uzatmanız gerekiyor. Bunda biraz zorlanırsınız ama birkaç kere toplu halde söyleyince alışıyorsunuz.

Tören yürüyüşümüze günlerce ses yayın üzerinden çalıştık, biz ses yayının düşük sesinden şikayet ederken tören günü bando getirdiler. Gördük ki onları sesi, ses yayından bile daha az çıkıyor. Bu yüzden şeref trübünü dışında bando neredeyse hiçbir yerden duyulmuyor, orada halk olduğu için ıslıklardan alkışlamalardan çok az duyuluyor. Günlerce çalışıp çok düzgün hale getirdiğimiz yürüyüşümüz tören gününde neredeyse berbat bir yürüyüşle sonuçlandı ve askerliğimizin acemilik dönemini Çok Şükür bitirip evimize geldik.

Not: Yukarıda bahsedilen marşları sayfanın en altında bulabilirsiniz.

İzin süreleri ve yol izni:

İzin kullanmayacaklar için yol izni:

Eğer izin kullanmayacaksanız size gideceğiniz şehir mesafesine göre bir gün veriyorlar. Örneğinin Balıkesir’den Diyarbakır’a verilen yol izni 2 gün. İstanbul’a 1 gün. Kısaca otobüs bir yerden bir yere kaç saatte gidiyorsa ona göre size gün veriyorlar. Bu rahatlıkla yetişebileceğiniz bir süre oluyor.

İzin kullanacaklar için yol izni:

İzin kullacağım diyorsanız yol izniniz maalesef yok. Yani size 1 hafta izin veriyorlar, bu 1 hafta askerlikteki izin sürenizden düşülüyor aynı zamanda bu sürede hem evinize hemde usta birliğinizi yapacağınız gere gitmenizde dahil durumda oluyor. Kısaca yol izni verilmiyor ve 7 günlük izninizin 2 günü yolda geçtiği için 5 gün izin yapmış oluyorsunuz.

Yol parası:

Yol parası izne gidilirken verilmiyor, sadece usta birliğinize gideceğiniz kısmın yol parası veriliyor. Örneğin izin kulanmadan ustabiliğinize giderseniz size bilet parası veriliyor. Ama izin kullanırsanız, örneğin Balıkesir’de askerlik yapıyorsunuz ve Ustabirliğiniz Ankara’ya düştü ama siz İstanbul’da izin kullanacaksınız. Bu durumda size sadece İstanbul’dan Ankara’ya gideceğiniz yolun parası verliyor.

Paralar ise ilk acemi birliğine gelirken PTT’ye yatıyor, Usta birliğine giderken ise Ziraat Bankası’ndan size hesap açıyorlar ve buraya yatırıyorlar.

Sosyal Faaliyetler ve Namaz:

Eğitim görmediğiniz her an gidebileceğiniz yer çok kısıtlı, ya gazinoda olmalısınız ya kantinde yada bölük önünde olmalısınız. Her bölüğün kendine ait gazinosu var. Bizimkisinde sadece 1 tanesinde digitürk vardı diğerlerin yoktu. Maçları izlemek biraz zor oluyor. Genelde yeşilçam filmleri izlemekle geçti bizim. Futbol, basketbol sahası var ama hafta sonu dışında oynamanız imkansız gibi. Kantinde langırtla playstation vardı, langırtı pek sevmem, playstation ise neredeyse hiç boş değildi, oynayamadım.

Namaz kılmak Balıkesir’de zor’a yakın birşeydi. Komutanlar namaz kılamazsın demediler ama Eğitim saatinde ise namaz kılmana komutanlar izin vermiyor, hemen kazaya bırak diyiveriyorlar. Ama abdestli olmaya çalışırsanız eğitimlerde 10-20 dk mola anları oluyor hemen o anda bir köşeye geçip kılın. Camimiz vardı, bazen kapalı bazen açık oluyordu. Kitliyorlar camiyi. Belki başka yerlerde açıktır. Ama tavsiyem muhakkak bir seccade götürün. Yoksa zorlanabilirsiniz. Benim yoktu kamuflajımı serip işimi görüyordum.

Benim acemilik eğitimim nasıl geçti?:

Senin askerliğin nasıl geçti derseniz askerliğimi yaparken çok zor geçiyor du ve yazacak çok dertli anılarım olduğunu düşünüyordum ama bitirip eve geldiğimde o sıkıcı günler bir anda geride kaldığı için düşünseniz aklınıza gelmiyor. Sanki normal bir acemilik yapmış gibi hissediyorsunuz.

Ama komutanlar ve üst devre nasıldı derseniz, üst devremizden hiç eziyet görmedik çok şükür. Yardımcı olmaya çalıştılar, iyi geçindiler bizlerle. Ama onları çileden çokça çıkardık. Uzmanlarımızın hemen hepsi iyi ve kafa adamlardı. Astsubaylarımızdan bazıları çok zorluydu yanlız. Mesela 1. Çavuş eğitim bölüğünde Piyade Başçavuş Gazi İlker Metinsoy diye bir astsubayımız vardı, bizi en çok zorlayan o oldu. Onun dışında fazla bir zorluk görmedik çok şükür.

Şimdi bu Cuma Usta birliğimize teslim olacağız İnşallah. Usta birliğimiz Ankara Çankaya Kara Harp Okulu Bakım Lojistik bölümüne çıktı. Sizlerden de orada olan varsa görüşürüz İnşallah.

 

ASKERLİKTE SÖYLENEN MARŞLAR

ALAY MARŞI

Annem beni yetiştirdi bu ellere yolladı
Al sancağı teslim etti, Allah’a ısmarladı
Boş oturma çalış dedi, hizmet eyle vatana
Sütüm sana helal olmaz saldırmazsan düşmana
Arş ileri, marş ileri
Türk askeri dönmez geri (bu satır 1 defa söylenecek)

Yastığımız mezar taşı, yorganımız kan olsun
Biz bu yoldan döner isek namus bize ar olsun
Ne şereftir ölmek bize bu güzel vatan için
Yanar yürek yurt aşkıyla daima için için
Arş ileri, marş ileri
Türk askeri dönmez geri (bu satır 1 defa söylenecek)

ASKER MARŞI (GÜNDOĞDU MARŞI)

Gün doğdu, hep uyandık, siperlere dayandık
İstiklalin uğruna da, al kanlara boyandık.

Sandılar, Türk uyudu, ata cenge buyurdu,
Türkün asker olduğunu, dünyalara duyurdu.

Ülkemiz, Türk ülkesi, aşık eder herkesi
Üstümüzden eksilmesin al bayrağın gölgesi.

İZMİR MARŞI

İzmir’in dağlarında çiçekler açar
Altın güneş orda sırmalar saçar
Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

İzmir’in dağlarında oturdum kaldım
Şehit olanları deftere yazdım
Öksüz yavruları bağrıma bastım
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

AKDENİZ MARŞI

Yaslı gittim şen geldim
Aç koynunu ben geldim
Bana bir yudum su ver
Çok uzak yoldan geldim

Deniz, deniz akdeniz
Suları berrak deniz
Karşımda yar ağlıyor
Gideyim bırak deniz

Rüzgarlardan atım var
Şimşekten kanadım var
Göğsümde al yazılı
Gazilik beratım var

Deniz, deniz akdeniz
Suları berrak deniz
Karşımda yar ağlıyor
Gideyim bırak deniz

843 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Ali

  Merhaba, benim koşerken dalağım şişiyor. Bu konuda ne yapabilirim askere gideceğim. Giderken bu konuda devlet hastanesinden rapor alsam koşulardan muaf olur muyum?

  1. isa koç

   Devlet hastanesinden alabilirsen al. Ama askeriye de dalağım şişiyor koşamıyorum dersen daha fazla koşturabilirler ki dalak şişmesine en iyi tedavilerden birisi spordur. Seni katılmayacak olsan bile haftanın bazı günleri bölük halinde koşular oluyor oraya koyabilirler.

 2. Gokce

  Slm benim arkadasim manisa kırk ağaç acemi birliğinde komando olarak yapıyor ne kadar yapacak acemi birliğini usta birliği neresi çıkacak teşekkür ederim

  1. isa koç

   Yaklaşık 45 gün acemilik yapark. Usta birliğini kimse kesin bilemez.

 3. Green

  Arkadaşım Kütahya hava er eğitim tugayında acemilik yapıyor daha gideli 5 gün oldu orda karargah destek olucaksın demişler kaç gün acemilik yapar orda bir kaç kişi 50 gün falan demis ve ordan nereye gitme ihtimali var

  1. isa koç

   Evet, havacılar 1,5 ay civarı acemilik yapıyorlar. 28 Şubatta yemin töreni yapacak daha sonra acemi eğitime belirtilen süre kadar devam edecek. Acemiliğin uzun olması daha iyi sayılır.

  2. Green

   Peki karargah destek nedir
   Acemilikten sonra tahminen nereye çıkar

  3. isa koç

   Acemilikten sonra nereye çıkacağını Allah bilir. Bunu her acemi soruyor, sormasın artık. Burada 700 civarı yorum olmuş, hepsini tek tek anlatmaktan yoruldum.

   Neyse sitemim sana değil, senden sonra aynı soruyu sormayı düşünenlere.

   Karargah destek, bağlı bulunduğu komutanlığın geri hizmetini yapar. Genel de o komutanlığın en kalabalık askeri bölüğü olurlar, çim biçme, çim sulama, çiçek ve ağaç yetiştirme, askeri yiyecek, giyecek ve diğer tüketim malzemelerinin muhasebe ve depoculuğunu yaparlar. Eğer askeriyenin yemeklerini sivil yemek şirketi değilde asker yada askeriye resmi sivil memuru yapıyorsa yemekhanenin yardımcılığını, çamaşırhanenin çamaşır işlerini bunlar yapar. Kısacası komutanlığın askeri geri hizmetlerinin hemen hemen hepsini bu bölük yapar. Ben bi ara 1 gün için ceza olarak karargah bölüğüne sürülmüştüm. Yaban kesnatesi ağacı diktik, ben ceza gibi beklerken çok keyifli bir gün geçirmiştim. Başımızdaki komutan pek fazla karışmıyordu, biz de mola vere vere çalışıyorduk. Ertesi gün komutan tekrar oraya göndersin istedim.

 4. Özgün

  Merhaba Erzincan da havancı komando çavuş olan birinin eğitimi zormudur birde nerelere gider usta birliğinde havancı komando olmak zormudur lütfen söyler misiniz ?

  1. isa koç

   Komandoların eğitimi her birimde zordur. Usta birliği havacı olarak Kayseri, Diyarbakır, Balıkesir den birine düşme ihtimalin yüksek.

  2. Özgün

   Cevabınız için teşekkürler ama şuan topçu birliğinde ve havacı değil havancı komando olacak

  3. isa koç

   Bende havacı komandodan bahsettim.

  4. Özgün

   Havacı ve havancı komando aynı şey mi onu anlayamadım kusura bakmayın

  5. isa koç

   Pardon, ben havacı anladım be dostum. Havancı farklı, topçu olarak görev alacaksın yani. Onunda nerelere düşeceğini pek bilemem dostum. Çok geniş görev alanı var Türkiye’de. İstanbul’da da yapabilirsin, anadolunun herhangi bir şehrinde de. Ama normal komandolardan biraz daha az yorucu olacaktır.

  6. Özgün

   Çok sağolun bana daha çok Doğu olarak görev alırsın demişlerdi demek ki her yer de varmış verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

 5. Muhammed Ali

  Abi boy kilo oranından kaynaklı ben obez sınıfına giriyorum. Bunu net olarak nerden öğrenebilirim. Askere giderim ve orda mı 2 kez gönderirler hava değişimine? İzlemem gereken yolu sana zahmet söyleyebilir misin? Teşekkür ederim.

  1. isa koç
 6. Muhammed Ali

  Selamünaleyküm abim. Abi ben evliyim ve evin tek erkek çocuğuyum. 94 doğumluyum. 179 boy ve 110 kiloyum. Askere gideceğim nisanda tecil bozmayı düşünüyorum. 4 yıldır çağrı merkezi çalışanıyım ve 4 yıldır ehliyetim var. Sence ben nereye düşerim ne olurum. Teşekkür ederim.

  1. isa koç

   Senin boy kilo orantında 4 KG fazlalığın var. Eğer koşmakta zorlanıyorsan sana 2 defa hava değişimi verirler 2.de de kilon 107’nin altına düşmüyorsa çürük alırsın. Ama askerliğini yaparsan nereye düşeceğini bilmek imkansız gibi.

  2. Muhammed Ali

   Merhaba abi. Abi 3 hafta önce yazmıştım sana ve bana boy kilo orantısız demiştin. Gittim tecili bozdum ve boy kilodan dolayı 1 yıl erteleme aldım. Sonuç 15 gün sonra çıkacak. 1 yıl sonra yine aynı isem 1 yıl daha mı ertelenecek Yoksa direkt çürük mü alırım?

  3. isa koç

   Hayır en az 2 defa erteleme yapıyorlar, tabi çok özel istisnalar hariç, bazen 2 bazen 3 defa erteleme yapıyorlar, bu süre içerisinde de değişen birşey olmazsa çürük veriyorlar.

 7. Teoman Türk

  Kardeş selam deneyimlerini öncelikle paylaştığın için teşekkürler benim askerliğim Amasya 15.piyade eğitim Tugay’ı bando mızıka çavuşu olarak çıktı askeri bando ile ilgili net bir bilgi de yok garip bi şekilde internette uzun dön. Olarak gidiyorum ama kısaya çevirme ihtimalim de yüksek her 2 konuda bilgin varsa şimdiden teşekkürler…

  1. isa koç

   Bando okulunda siz bando falan çalmayacaksınız, askeriyedeki bana göre en saçma birim olan bandonun hizmet gören askeri olacaksın, işte nöbet tut, yemekten anlıyorsan yemekhanede yemek dağıtımı yap falan gibi. Evet üniversiteyi askeriyedeyken bitirirsin anında askerliğin kısa döneme döner.

 8. Hakan

  Merhaba
  Ben martta 2.gruba kaldim kisa donem olarak acemi birligi amasya 15. Ve usta birliğim

  ANKARA MRK.K.LIĞI 2 NCİ AS.İZ.BLG.K.LIĞI 2 NCİ MOT.AS.İZ.TB. 5 İNCİ MOT.AS.İZ.KRK.BL. / ANKARA MAMAK / ANKARA
  Cikti burda ki gorevim ve durumum ne olur nasil olur bi bilgi verrseniz sevinirim

  1. isa koç

   Askeri inzibat çıkmışsın ama illa askeri inzibat yapacaklar diyemem. Şimdi askeri inzibat komutanlıklarında da bir sürü mıntıka yapacak, nöbet tutacak vs. çeşitli işler var elbet, aralarınızdan birileri de orada normal askerlik yapacak. Askeri inzibat görevine çıkarsan da zaten tvlerden yeterince biliyorsundur, çarşıda pazarda gezeceksin.

  2. Hakan

   Isa bey önce bilgiler icin tsk ederim tabiki de her is icin mintika nobet vb icin ne diyecekleri belli olmaz fakat kafama takilan ben biraz normal insanlardan iriyim boyum 2 metre 100 kg agirligindayim ellerim buyul ayaklarim 48 49 numara universite okudum ve yuksek lisans yaptigim icin yas olarakta biraz gec gidiyorum 29 yasindaym bunlar ve fiziki ozellkler goz onunde bulundurularak mi inzibat yapmislar diye dusunmedi degilim cunku kime sorsam inzibatlar laf anlamayan zebellah gibi kisilerden secilir tesaduf degil diyor ama bi yandan da tedirginim Allah razi olsun simdiden cevaplarnz icin tsk edrm

  3. isa koç

   Şimdi açıkçası inzibatların genelde kimlerden seçildiği noktasında pek bir bilgim yok. Ama inzibat seçilmen iyi olmuş. Benim askerlik zamanında 1 tane yardımcı doçent doktor vardı, boğaziçili ama gördüğüm en uzun süre mıntıka yaptırılan askerdi kendisi. kısa dönemler hemen hemen hep er olurlar ve kısa dönem oldukları için komutanlar onlara pek rütbe vermeyi sevmez (on başı, çavuş vs.) o yüzden orada normal bir askermiş gibi davranıp işin keyfini çıkarın, yoksa sıkıntı çok çekersiniz. Bir de hataylı bir arkadaş daha vardı boyu 205 cm olması lazım ayakları 52 numara idi, oda düz tabanlıktan çürük aldı 2 ay kadar ustabirliğinde askerlik yaptı. Ama keyfi yerindeydi.

 9. furkan

  merhaba benim acemiliğim balıkesir bkm. okuluna çıktı orda komando olma şansımız varmı.

  1. isa koç

   Komando olma şansın var. Acemi birliğine teslim olurken girişte ön muayene yapıyorlar, orada komando olmak isteyip istemediğini soruyorlar. Orada belirtirsen komando seçilirsin.

  2. çağdaş k

   bende aynı yere çıktım devrem 😀

 10. çağdaş k

  Bende aynı yere düştüm balıkesir merkez bakım onarım
  muv:optik çvş yazıyor umarım rahat bir acemilik olur

 11. Çağrı

  Merhabalar bende 98/1 Sivas 5.piyade eğitim tugay komutanlığında acemiliği mi yapacağım fakat muv. Özelliği yerinde P00(bir rakama daha vardı unuttum) avcı-mng.k.cvs yazıyor bunun anlamını bilmiyorum sizce buranin acemiliği nasıldır bilgilendirirmisiniz şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Çağrı

   Benim sorum cevap almicak sanırım

  2. isa koç

   Anlamı Piyade Manga Komutanı Çavuş Talimgahı

   Ama orası hakkında nasıl bir yerdir bilgim yok. Eğer buradan bir arkadaş görürde cevaplarsa o zaman bilgimiz olacaktır.

 12. Akkyoolll

  Cavusluk için acemilik Ka gün sürüyor

  1. isa koç

   Farketmiyor, herkez acemiliği er olarak yapar. Acemilik bitince en fazla on başı olabilir.

 13. Gaziemir Arçelik Servisi

  Hocam güzel bir yazı olmuş yeni gidecekler baya bilgi edinebilir sayenizde ellerinize sağlık.

 14. Yakup

  Merhaba bana kütahya habacı muhafız eri çıktı acemi birliğim kaç gün sürer sevk kağıdında muhafız eri yazdığı için usta birliğinde de hep muhafız eri mi olacam yoksa gideceğim yere göre değişiyormu muv özelliği
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. isa koç

   Muhafız eri olarak usta birliğinde ihtiyaç şekillerine göre değerlendirirler. Ama havacıların askerliği genelde kebap olur diyorlar. Kütahyanın tek kötü yanı sabahları aşırı soğuk olurmuş. Sen yünlü içliklerden 1 tane daha temin et gitmeden.

   Acemilik 45 gün civarı sürecektir.

 15. Abdullah

  Selamün aleyküm benim acemi birliği ankara Mamak muv. Özelliği yazan bı bölüm var sevk kağıdında kt.mu.tls.çvş yazıyor ne anlama geliyor acaba

  1. isa koç

   kıta muhabere telsiz çavuşu

 16. Ahmet

  Ben 98/1 gidiyorum bakim onarim ve egt merkezi komutanligi balikesir/merkez
  Otomotiv teknolojisi myo okuyordum ama bıraktım 31.01.2018 de sevk bitis tarihim herkesin jandarma yada ulastirma bizde birsey yazmiyor. Ben ne olarak gidecegim piyade mi mesela ya da acemide mi belli olucak ? (Uzun donemim)

  1. isa koç

   Senin şuanda piyadesin. Ama girişte komando olma ihtimalinde var isteğine göre.

  2. ali

   brnnde 98/1 gidiyorum kütahya hava er eğitim tugayı

 17. Okan Şahan

  Merhaba ben kpss sınavına çalışmak istiyorum. Askerde bunun için vakit bulabilir miyim? Ayrıca banyo süresi 5dk diyorlar dogru mu çok merak ediyorum.

 18. Okan Şahan

  Ben kpss sınavına da hazirlanmak istiyorum boş vaktim olur mu? Ayrica banyo süresi 5 dk deniliyor bu doğrumu

  1. isa koç

   Yok, acemi birliğinde sabah 1 saat banyo süren var. Hafta içi 2 günde gündüz 2 saat banyo süresi var. İster 2 saat dur ister 5 dk. Usta birliğinde ise banyo yapmanın süresi yok, herhangi bir görev yada nöbetin yoksa istediğin gibi kalırsın banyoda. Kitap okuma için en çok orada vakit bulabilirsin zaten. Bazılarının bavul dolusu kitap okuduğu oluyor.

 19. Fenerlimks

  Acemi birliğim Balıkesir merkez birincisi koşarken göğüs bölgesinin sağ tarafi agriyor burda söylemedim teslim olunca söylesem oluyormu ikincisi komando olmak istiyorum da demedim burda onuda acemiliğe teslim olunca söyleyebiliyormuyuz

  1. isa koç

   Şimdi teslim olduğunda söylediğinde söylersen komando seçmezler seni. Eğer geçici bir rahatsızlığınsa ve bir iki haftaya iyileşecek durumdaysa, söyleme derim. Ama uzun zamandır sıkıntı yaşıyorsan, söylemende yarar var. Çünkü eğitim esnasında o rahatsızlığın yüzünden çok ağrılar çekebilirsin, keza usta birliğinde de öyle.

 20. tunahan mehmet

  Selam Bende Mayıs 2 2017 2. tertip olarak inşallah gidecegim heyecan var tabi askerlik şubesinde ehliyetimide verdim3 yıllık şoförlüğüm var sizce şoför olma sansım yüksekmidir. sizceyoksa tamamen sans işimidir

  1. tunahan mehmet

   birde acemilik 45 gün sürer diyenler vardı 24 gün felanmı sürüyor ins yemin töreninde söylenen marsları ezberlerim ezberlemesek agzımızı hareket ettirsek olmuyormu 😛

  2. isa koç

   Bir kısmı öyle yapıyor tabi, ama o esna da komutan fark ederse de biraz canını okuyor.

  3. isa koç

   Olma ihtimalin oldukça yüksek.

 21. EMRE MERT

  merhaba öncelikle ben ceza yattım 5.5 sene kadar hüküm giydim askere geç gidiyorum bu yüzden yaşım normal askerlik yapanlardan büyük ceza yattıgım ıcın herhanıbır durum olur mu nerde yaparım yada askerliği tam bilmiyorum evliyim ve çocuğum var 5 kardeşiz en büyükleri benim diğerleride gitmedi askere ilk ben gidiyorum 19.12.2017

  1. isa koç

   Öncelikle geçmiş olsun, Allah bir daha düşürmesin. Yaş açısından sıkıntı yaşamazsın, çünkü yaşı 26, 27 yaşında çok fazla kişi olacak etrafında, hatta bazı bölüklerde 20 yaşında askere gidenlerden çok daha fazla yaşı büyük kişiler oluyor. Ama geçmiş durumunu açma orada denyonun biri çıkar mutsuz eder. Çıkıp hadi ben buradan gidiyorum da diyebileceğin bir yer değil, o yüzden o konulara girme. Evli olanlar için yada birine bakmakla yükümlü olanlar için kaymakamlıklarda bir miktar aylık para yardımı da yapıyorlar, eğer öyle bir ihtiyaç olacaksa gitmeden önce o işleride hallet derim.

 22. berkkilic

  Merhaba muayne islemlerimi gerceklestirdim belimden rahatsizim ve doktor komando olamaz yazdi . Dogal olarak jandarmada olamiyorum diye biliyorum . Herkes diyor geri hizmetsin sen diye geri hizmet ne oluyor ?

  1. isa koç

   Jandarma olup olamadığını tam olarak bilemiyorum. Geri hizmet dediği askeriyede bağ bahçe bakımı, su, doğalgaz, cam vs gibi tadilatları yapan bölüklerdir. Geri hizmet yapan bölükler genellikle Lojistik Komutanlıkları bünyesinde bulunurlar. Yani kısaca eline hergün silah alıp çatışmaya yada sınır nöbetine gitmek zorunda olmayan askerler geri hizmet bölüklerindedir.

 23. enes

  Merhaba bende bilecikten ankara guvercinlik ulastirma lojistik e dustum sofor olarak orada bana ne gibi gorevler verirler nasil biryer sofor olarak gidiyorum ama sofor olabilirmiyimki?

  1. isa koç

   Ulaştırma bölüklerinin birinci vazifesi araç şoförlüğü, büyük kısmı şoför olmakta, neredeyse %90’ı

 24. seyran

  sağlıkçı komando tankçı falan değil ama yemin töreninden sonra 45 gün daha orda kalıcakmış . telefonda fazla görüşemeğimiz için neden kalcağınıda öğrenemedim. sizce 45 gün daha fazla yapmasının nedeni ne ve tokattan hep sınır a gönderiyorlarmış usta birliği olarak doğru mudur ? bir de şöyle bir şey duydum abisi var oda askerde dilekçe verip abisinin yanında askerlik yapabilirmi ?

  1. isa koç

   Abisinin yanına sevk işlemi acemi birliğinde bu mümkün değile yakın oranda zor. Anca ustabirliğinde o ihtimal var. Gerçi usta birliğinde de aşırı zor ya. Çünkü orada insanlar korunacakları yakınlarının yanlarında değil tek başına ayakta duracakları ortamda yetiştirilmeye çalışılıyor. Türkiye’nin her yerinden sınırlara göreve gitme ihtimalin yüksektir, sadece Tokat’a has bir durum değil. Hangi bölge o dönem çok fazla teskere verdiyse oraya daha fazla yeni asker gidiyor. Endişe etmenize gerek yok. Artık ülkemizde terör neredeyse bitti çok şükür. Ayrıca operasyonlara profesyönel askerler gidiyor büyük oranda.

 25. seyran

  Benim arkadaşım 1 kasımda tokata gitti acemi birliği . uzun dönem acemi birliği kaç gün sürer . ve yorumları okuyorum hep sınıra gönderiyolarmış tokattan doğrumu dur?

  1. isa koç

   Askerlikte eğer sağlıkçı, topçu, tankçı, komando, havacı değilsen her normal askerlik ortalama 24 gün sürer.

  2. Samet

   Bende şimdi gidiyorum tokat merkez