Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci

5 Kasım’da askere gidiyorum diye bir yazıyla sizlere veda etmiştim. 6 Kasım’da Baslıkesir Kara Kuveetleri Komutanlığı Piyade Çavuş Eğitim bölüğüne katılarak askerliğe başlamıştım. Yaklaşık 22 gün süren acemi eğitimimi bitirip dinlenmek üzere evime geldim. Bu 22 günde neler yaşadığıma kısaca bir değinmek ve acemi eğitimine gidecek askerlerimize önerilerde bulunmak istiyorum.

Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci
Not: Fotoğraf çekecek aletim olmadığı için fotoğrafı bir başka kişinin videosundan aldım. Stad aynı stad ama tarih 2009 olması lazım.

Askerliğini yapanlar askerliğini yapmayanlara bir sürü şeyler anlatır, yok şöyle olur yok böyle olur diye ama hemen hemen hepsinin gittiğiniz yerde hiç olmadığını görürsünüz. Kısaca her askerlik bölgesinin zamana ve insanlara göre değişen kuralları, eğitimleri, zorlukları var. Bu sebeple anlatılanların büyük kısmına kulak asmayın. Bende anlatılanın çok dışında bir acemilik yaşadım.

Diğer Konular, Bunları da Oku :

Acemi birliğim K.K.K. BKM.OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI/BALIKESİR MERKEZ

Sevk Tarihi, Katılış Tarihi:

Öncelikle sülüste yazan tarih konusunda bir kazık yedim. Sülüste sevk tarihi ve katılacağı tarih şeklinde iki ayrı tarih vardı. Bu şekilde yazmak 94/4 dönemimde ilk defa uygulanmaya başlamış. O yüzden çok kişinin kafası karışmış durumda. Sevk tarihim: 06 Kasım’dı katılış tarihim ise 08 Kasım’dı. Bende eğer 06 Kasım’da gidersem 2 gün erken askerliğimi bitireceğim diye düşünüp gittim. Meğer zaten askerliğim 06 Kasım’da başlamış, 7 Kasım’da da teslim olsam, 8 Kasım’da da teslim olsam gene 6 Kasım’da askere başlamış sayılıyormuşum. Böylece erken gidip 2 gün fazladan askerlik yapmış oldum. Keşke 8 Kasım’da gitseymişim. Sizlerde eğer böyle birşeyle karşırsanız son günde gidin, hatta akşam 16:30-17:00 gibi gidin. Hiçbir şey yapmadan direk birliğinize gider yemek yer sonra da akşam içtimasına kadar serbest bırakılırsınız.

Ben akşam 7 gibi oraya vardım. Nizamiyede bir katılış formu doldurmam gerekiyormuş, bunu kimse söylemediği için doldurmadım. Revire götürüldükten sonra birlik binasına götürdüler ve eşyalarımı bir yere bırakıp içtimaya geçtim. İlk günlerde kimse kimseyi tanımadığından herkes balık gibi etrafa bakınıp duruyordu, bende öyle yaptım. İçtimamız alındı ve geçici odalarımız verildi.

Kayıt işlemleri, Aşı, Elbiseler ve Ayakkabıların Alınması:

Her zaman derlerki askerliğin ilk gününde gece yarısına kadar kayıt işlemlerin sürer, uykusuz uykusuz yatağa gidersin bir iki saat uyursun pat usta askerler koğuşlara girer bağıra bağıra ana avrat söve söve herkesi yataklardan kaldırıp apar topar bölük önüne toplarlar derlerdi ama hiç böyle birşey olmadı, olduğunuda sanmıyorum. Akşam 5’ten sonra hemen hemen birçok resmi işlemi orada bırakıp ertesi gün devam ediyorlar. Sabahlarıda normal uyanış saati olan 06:30’a kadar kimse size dokunmuyor. Bizde kalktık ve giyim-temizlik hazırlıklarımızı yaptıktan sonra sivil elbiselerle bölük önüne inip bundan sonra günde en az 6 defa ortalama 10 defa karşılacağımız sıraya dizilip defalarca sayılma işine geçtik. Eğer çömelerek oturmakta zorlanıyorsanız askere gelmeden önce bir kaç ay alıştırma yapıp kendinizi hazırlayın yada yere oturmak için altınıza birşey ayarlayın. Aksi takdirde çok zorlanırsınız.

Acemilik kayıt işlemleri:

Neyse kahvaltı için sıraya sokulup yemekhaneye gittik ve askerlikte ya bir yılan hikayesi olan yada tarihte kalmış olan acemilikte yemek süresi 5 dkdir gibi şeylerin olmadığını gördük. Herkes yemeğini alıp ne kadar sürede yiyebiliyorsa yiyip dilediği vakit yemekhaneden çıktı. Yemeklerimizi özel şirket veriyordu ama şu yaşıma kadar yiyebileceğim en rezil yemeklere onlar imza attılar diyebilirim. Yani kasti böyle yapmış gibiler, yoksa o yiyeceklerden daha lezzetli yemeği sivilde çok yerde yiyebilirsiniz. Mesela en basitinden çayın tadını bir müddet unutabilirsiniz. Yemekten sonra sabah içtiması için tekrar dizildik ve kayıt işlemleri için sıra halinde nizamiyenin yolunu tuttuk. Evraklarımızı hazırladık, iğnelerimizi vurulduk, sonra kayıt işlemlerimizi tamamlayıp birliğimizin belli olacağı son ana geldik. Dedikya ilk geldiğin gün nizamiyede bir katılış formu dolduruluyormuş. Benim ilk gün bu form doldurulduğunda haberim olmadığı için ve girişteki elemanlar beni böyle bir durum hakkında uyarmadığı için eksik evrak yüzünden 150-200 kişi içinden astsubaylardan biri fena fırçaladı. Böyle birşeyden haberimiz yok desekte önce kâr etmedi sonra tabi normal karşıladı. Hemen gidip formu doldurup sıramıza geri geçtik. Sizlerde sürekli diğer arkadaşlarla formlarınızı karşılaştırıp onda olupta sizde olmayna formları bir an önce temin edin.

Aşı:

Askerlikte 23 yaşın üzerindekilere 3, altındakilere 2 iğne vuruyorlar. İğnelerden birisi sanırım tetenoz iğnesi. Vurulurken azcık canın yanıyor ama asıl acısı 2-3 gün süren bir kol ağrısı. İğnenin vurulduğu tarafa birkaç gün yatamıyorsunuz.

Elbise ve ayakkabıların alımı:

Elbiseleri kilo ve boyunuzu söyleyince size en uygun olacak bir şekilde vermeye çalışıyorlar ama çoğu kez sorun oluyor. Ben 1,78 boy ve 96 kiloyum dedim ama verdikleri elbise çuval gibi geldi. Kış döneminde olduğumuz için önce kışlıkları verdiler. Kışlık botlarda ise 45 numara gidiyorum dedim görevli 48 numara verdi biraz bol geldi. Ama benim işime yaradı. O yüzden siz ayağınız 45 ise 47 alın. Spor ayakkabımı 45 numara verdiler fakat yanlardan ciddi manada sıktı. Yazlık elbiseleri ise yemin törenine birkaç gün kala veriyorlar. Yazlık botuda 45 numara aldım ayağıma tam oturdu. Elbiseleri alıp hemen üzerimize giydik. Ardından fotoğraf çekimine geçtik. Fotoğraf çektirirken sakalınız ve saçınızın kesilmiş olması şartı var. O yüzden traşınızı kesinlikle dışarıda güzelce olun sonra gidin. Çünkü orada o kalabalıkta gelişi güzel saç traşı yaparlar hoşunuza gitmez. Zaten dışarıda kestireceğiniz saçınız acemilik bitene kadar azcık büyüyor böylece izne giderseniz sizi birazcıkta olsa şekil verebileceğiniz bir saç haline geliyor.

Gitmeden önce götürmeniz ve götürmemeniz gerekenler:

Size her türlü şeyin askeriyede zaten verildiği söyleniyor ama traş malzemeleri, sabun, şampuan, tırnak makası, defter kalem, saat vs. gibi şeyler verilmiyor. O yüzden muhakkak bu malzemelerinizi alın. Eğer pek sık traş olmayan biriyseniz traş sonrası yüz bakım kremide götürün yoksa suratınız kavlamış deri parçalarıyla kaplanabilir. Eğer şampuan verirlersede Elenor adında tarihi 4 ay geçmiş bir şampuan verdiler, çok berbat çıktı, ama sabun vermediler gene. Hemen herkes cep telefonlarından saate bakmaya alıştığı için oraya giderken saat almak akıllarına gelmeyebilir ama askeriyede saat çok önemle şart. En ufak bir yere geç kaldınızmı azarı ve cezası çok canınızı sıkabilir. Ağrıkesici hap götürün ama girişte vermeyin. Çünkü izin dışında ilaç kullanımı yasak. Ama ilk günler ciddi baş ağırısı çekebilirsiniz, o zaman ağrı kesici alamazsınız. Başınıza birşey gelir diye vermiyorlar, haklılarda ama o ağrıyada başka çözüm üretmek zor.

Bozuk para götürün. Tadının neredeyse hiç anlayamayacağınız içeklerle doldu içeçek makinesi ve ülkerin nefret edeceğiniz birkaç çikolata, gofret ve bisküvilerinin olduğu makineler bozuk para ile çalışıyorlar. Kantinde ise para geçmiyor sadece orada verilen bir kontür yüklenip alışveriş yapılabilen bir kantin kartı ile birşeyler alabiliyorsunuz yada Ziraat Bakasının kredikartı ve bankamatik kartı ile alabiliyorsunuz. PTT kartı henüz geçmiyor ama ileride anlaşma yaparlarsa olabilirmiş. Askerlik namına eksik olan hemen herşeyide orada ancak kantinden alabiliyorsunuz.

Elbise götürmeyin, üzerinizde ne varsa öylece gidin ve öylece geri gelin. Çünkü hastaneye gitmeyecekseniz acemiliğiniz bitene kadar hiç sivil giyinemiyorsunuz, bu da hamallıktan başka birşey olmuyor. Ben telefon götürmedim ama götüren çok kişi olduğunu gördüm, yalnız burada telefon yakalatanlara olarak yüksek ihtimal tutanak tutulup dosyanıza eklenebilir. Ankesörlü telefonlar var onlarla idare ediverin.

Askerlikte Acemi Eğitim Süreci:

Ben çavuş adayı olarak yaptığım için eğitimleri bunun üzerinden anlatacağım. sizlere 21 günde pek eğitim veremiyorlar. Çünkü 21 günün neredeyse 7 günü full evrak işleri, yürüyüş işleri vs. ile geçiyor, geriye kalıyor 14-15 gün. Bu sürede de size verebilecekleri pek bir eğitim kalmıyor ancak temel bilgileri hızlandırarak anlatıp geçiyorlar. Uygulamalı olarak pek bir eğitim alamıyorsunuz. Uygulamalı olarak aldığımız eğitimlerden birisi silah tutma şekilleri, bu da çok lazım olduğu içindir belki, diğeride Tek Er muharebe savaş eğitim. Teker muharebe eğitimi 75 ve 90 günlük acemilik döneminde en çok detaylı verilen eğitimlerdenmiş ama biz sadece 2 gün bu eğitimi aldık. Bu eğitimde savaş alanında yürüyerek, koşarak, eğilerek, emekleyerek, sürünerek ve sıçrayarak ilerleme taktiklerini alıyorsunuz. Eğer bu eğitimi ciddiye almayıp sallabaş yaparsanız çok acı çekebilirsiniz, o yüzden ciddiye alarak yapmanız gerekmekte.

Bu dersler dışındaki neredeyse bütün eğitimler gene bu eğitim alanlarına götürülük oturduğun yerden dinlediğin eğitimlerden oluşuyor. Aslında bu kadar kısa bir süreç olduğu için en çok önem verilen eğitim yürüyüş yapmak ve marş söyleme eğitimidir. Burayı ekip olarak iyi yaparsanız çok kebap bir acemilik geçirebilirsiniz, eğer yapmazsanız bir ızdıraba dönüşebilir.

Askerlikte en çok bunaltan yer sayılma anları:

Acemilik sürecinde günün 5/2’si sayılamaktan oluşuyor. Bu anlar o kadar bunaltıcı anlar ki adama firar bile etirir. O yüzden şunun tüm acemilerin iyi bilmesi lazım ama çoğu çocuk kafalı oldukları için nedeyse hiç iplemiyorlar ve çok eziyet görüyorsunuz. Yemeğe gideceğiniz zaman, banyoya gideceğiniz zaman, revire gideceğiniz zaman, dersaneye gideceğiniz zaman, eğitim alanına gideceğiniz zaman, yürüyüşe gideceğiniz zaman, içtima zamanları kısaca askerlikte ne yapılacaksa önce herkes takımlar ve mangalar halinde hiza istikamet alınmış şekilde eksiksiz sıralanır, sayılır, sonra o an görevli komutana imzalatıldıktan sonra gidilecek yere götürülür. Geri getirildiğinde ise gene aynı işlemler yapılıp sıraya alınır eksik varmı yokmu kontrol edilir.

İşte bu süreç normalde en fazla 5 dakika alacak bir işlemken, çocuk kafalı diye tabir ettiğim (daha doğrusu kendini akıllı sanan mallar veya gerçekten mal olanlar dersem hakaret olur) bu yüzden çocuk kafa diye belirttiğim kişiler sayesinde ortalama 30 dakikalık bir işleme dönüşüyor. Zaten günde en az 6 ortalama 10 civarın böyle birşey olduğu için günde 6 saate varan bir sürede çömelmiş vaziyette bekliyorsunuz.

Neden böyle oluyor?

Kural şu, sırada konuşulmaz, sigara içilmez, hizasıs durulmaz. Ama millet biraz yanındakiyle samimi olunca susmaksızın konuşuyor, sus denilse bile gene konuşuyor, birde araya sus sus diyenler girince tamamen zıvanadan çıkıyor. Diğer bir sebep heran sigara yakan zırtapozlar. Komutan sigara içmek serbest demediği sürece sigara içmek yasak, ama bunu takmayan çok kişi oluyor, buda hem daha fazla bekleme hemde çök kalk cezasına sebep oluyor. Ulan 2 dk sabredip sussan sigara içmesen zaten sayıyı alıp serbest bırakıcaklar, sigara içmene izin vericekler ama gel görki birçok kişi bunu düşünmüyor.

Diğer bir kural sayı tam olmak zorunda. Eğer bir kişi bile yoksa gelene kadar genelde tüm takımlar olduğu yerde bekletilir. Bu duruma neden olan şeylerden birisi saatinin olmaması diğeride ziyaretçisi gelenler çavuşa ismini yazdırmadan ziyaretçi parkına gitmesidir.

Önerim şudur ki, oraya ilk gittiğinizde kalkın ve açık açık tüm bölükle konuşun. Bakın böyle böyle olunca böyle zararlar göreceğiz, eğer görmek istemiyorsak sayı alınana kadar susalım ve sigara içmeyelim, hizamıza girelim ve vaktinde içtimaya gelelim diye uyarıda bulunun, eğer hak verirlerde bunu uygularlarsa çok rahat bir acemilik sizi bekliyor demektir.

Banyo ve çamaşır yıkama:

Bizim askeriyede acemilerin haftada 2 gün banya günü vardı. Her bölüğe 2 saatlik bir süre ayırıyorlar. Dilediğin kadar banyo yapma hakkın var ama en son çıkanlar banyoyu temizlediğ için herkes biraz su vurup çıkmanın peşinde oluyor. Fakat haftanın 7 günü sabah 05:00-06:00 arasında temel ihtiyaç banyosu var, burada dilediğiniz gibi banyo yapabiliyorsunuz.

Çamaşır yakama için size kantinden bir set satın aldırtıyorlar. Bu sette temiz çamaşır torbası, kirli çamaşır torbası, temizlik malzemeleri çantası vs. gibi çeşitli şeyler varmış. İşte bu torbaya kirli çamaşırlarınızı koyup yıkamaya vermeniz gerekiyor. Fakat acemilikte kimse çamaşırlarını yıkatamıyor. O yüzden bu kısmı aklınızdan çıkarmanız lazım. Ben iç çamaşırlarımı banyo yaparken ayaklarımın altına atıyor ve banyomu yapakren iyice orada eziyordum. Çıkarkende sabun, şampuan ne varsa sürüp yıkayıp iyice sıkıyordum. Sonra kaloriferin üzerine atıp kurutuyordum. Sizde bunu yapabilirsiniz.

Usta birliğim ne zaman belli oluyor?:

Usta birliğiniz dağıtımınıza 1 hafta kala belli oluyor. Yani cuma günü dağıtımınız varsa bir hafta önceki cuma belli oluyor.

Atış eğitimi:

Atış eğitimine eğer komando değilseniz, sadece sınır karakollarına düşenlere atış eğitimi yaptırıyorlar. Onlarda 9 adet atış yapıyorlar. Daha önce hiç silah kullanmadıysanız da korkmayın. Yalnız tabanca yada av tüfeğiyle ateş ettim bana bişey olmaz diyede kendinize güvenmeyin. Atışlarınızı G3 piyade tüfeğiyle yaptırıyorlar. Bize askerlikten önce arkadaşlarımız hep şunu söylüyordu. Atış yaparken silahı omzuna sıkı oturtmazsan teper gözüne gelir, bilmem yüzünü morartır, kaşını açar falan gibi şeyler söylüyorlardı. Benim bu anlatımdan anladığım seni öküz tepmiş gibi tepecek oluyordu. Meğer öyle değilmiş. Silahı omzuna sıkı sıkıya yapıştırmana kendini kasmana gerek yokmuş. Yapman gereken silahın dipçiği ile omzun arasında boşluk kalmaması. Hafifden geriye çekiceksin ve omzunu sanki ileriden arkadaşın azıcık seni itecekmiş gibi sıkı tutacaksın. Yani biri önden itelerse kolun geriye gitmesin diye. Yani böyle yaparsan fazla teptiğini bile anlamazsın.

Diğer dikkat etmeniz gereken kuralsa atış yaparken ağzınızı açık tutmak. Eğer bunu yapmazsanız ciddi bir kulak çınlaması ile karşı karşıyasınız. G3 o kadar çok ses yapıyor ki insanı bu ses biraz tedirgin ediyor. Bizim arkadaşlar arasında babası polis olan ve çok çeşitli silahlarla atış yapmış olan arkadaş bile bu sese hayret etti. Bunu tetikleyen bir diğer unsurda poligonlar arası konulan ayırma tahtaları. Yalnız şunu söyleyeyim, atış yapmak insanı çok rahatlatıyor. O ana kadar ben bu askerliğe ne hata yaptımda geldim demekle meşgulken o atışı yaptıktan sonra sizi bir rahatlama, heyecan ve istek sarıyor. Ama ne yazık ki bu son atışınız olabilir. Çünkü askeriyelerimizde en çok yapmamız gereken eğitim eğer olursa acemilikte 9 mermi bide ustalıkta 6 yada 9 mermi atmak. Dahası yok.

Atışlarda iyi isabet almak için ise çok önemli 3 noktaya dikkat etmeniz lazım. 1.si nefesinizi derin derin alıp verip sakinleşmek, bu hedefe odaklamanız ve titretmeden atış yapmanız için çok önemli. 2.si tetik düşürmek denilen tetiği sıkmadan önce arasındaki boşluğu almak. Eğer almazsanız namlu sağ tarafa çekecek ve buda kurşunun hedefi bulmamasına neden olacak. 3.sü ise atışlarınızı tak tak tak diye peş peşe sakın yapmayın. Komutan ne kadar acele ettirirse ettirsin her atışınız arasında tekrar nefes kontrolü yapıp bedeninizi ve kafanızı sakinleştirip hedefe tekrar odaklamak olsun. Her atıştan sonrada tetik düşürmeyi sankın atlamayın, çünkü ilk atışta gürültü ve silahın tepmesi size garip gelirse tetik düşürmeyi çoğu kişi atlıyor ve 1. atıştan sonra hedefi ciddi manada saptırıyorlar.

Ama gene söylüyorum, bu sizi ürkütse bile çok rahatlatıyor.

Yürüyüş ve yemin töreni:

Acemilik kısa olduğundan bana göre komutanlar için en önemli iş iyi yürüyen asker. Çünkü yemin töreninde alayın en önemli komutanları, bazen şehrin valisi belediye başkanı vs.si oraya geldiği için iyi yürüyen takım iyi eğitilmiş takımdır algısı oluşturma çabası. Biz gittiğimizde bir uzman bize nasıl yürüneğini gösterdi tam biz ona alıştığımızda astsubay geldi şimdiye kadar öğrendiğiniz herşeyi unutun, asıl yürüyüş budur diye tören yürüşünü öğretti. İyice allak bullak olduk ama son 2 haftamızın büyük kısmı yürüş yapmakla geçti. Akşam yemeğini yiyoruz, bi yarım saat dinlenip hop stada inip tören yürüyüşü çalışıyoruz. İyi yürüyen bölük hemen staddan çıkıp dinlenmeye çekiliyor, kötü yürüyen bölük dönmeye devam ediyor. Ayaklarınızda bu çalışmalar yüzünden kısmı nasırlar oluşabilir, botunuza ortapedik birşeyler koymayı unutmayın.

4 tane marş öğretiyorlar size, Alay Marşı (yemin günü stada giderken söyleyeceksiniz), Asker Marşı (yemin etmek için masaya giderken söyleyeceksiniz), İzmir Marşı (yemin ettikten sonra yerinize dönerken söyleyeceksiniz) Akdeniz Marşı (yürüyüşünüzü yapıp staddan çıkarken söyleyeceksiniz). Birde stada ilk girdiğinizde Kıt a dur kısmında “Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır, toprak uğruna ölen varsa vatandır, Ayyıldız” diyerek durup yapacaksınız. İstiklal Marşı (zaten bunu hepiniz biliyor olmalısınız), amaaaa burada okulda söylediğimizden daha değişik söylüyoruz, birler okulda her mısranın son hecesini uzatarak söylüyoruz, örn: Şafak kelimesini Şafaak şeklinde uzatıyoruz, ama askerde Şafaaak şeklinde 3 a kadar uzatmanız gerekiyor. Bunda biraz zorlanırsınız ama birkaç kere toplu halde söyleyince alışıyorsunuz.

Tören yürüyüşümüze günlerce ses yayın üzerinden çalıştık, biz ses yayının düşük sesinden şikayet ederken tören günü bando getirdiler. Gördük ki onları sesi, ses yayından bile daha az çıkıyor. Bu yüzden şeref trübünü dışında bando neredeyse hiçbir yerden duyulmuyor, orada halk olduğu için ıslıklardan alkışlamalardan çok az duyuluyor. Günlerce çalışıp çok düzgün hale getirdiğimiz yürüyüşümüz tören gününde neredeyse berbat bir yürüyüşle sonuçlandı ve askerliğimizin acemilik dönemini Çok Şükür bitirip evimize geldik.

Not: Yukarıda bahsedilen marşları sayfanın en altında bulabilirsiniz.

İzin süreleri ve yol izni:

İzin kullanmayacaklar için yol izni:

Eğer izin kullanmayacaksanız size gideceğiniz şehir mesafesine göre bir gün veriyorlar. Örneğinin Balıkesir’den Diyarbakır’a verilen yol izni 2 gün. İstanbul’a 1 gün. Kısaca otobüs bir yerden bir yere kaç saatte gidiyorsa ona göre size gün veriyorlar. Bu rahatlıkla yetişebileceğiniz bir süre oluyor.

İzin kullanacaklar için yol izni:

İzin kullacağım diyorsanız yol izniniz maalesef yok. Yani size 1 hafta izin veriyorlar, bu 1 hafta askerlikteki izin sürenizden düşülüyor aynı zamanda bu sürede hem evinize hemde usta birliğinizi yapacağınız gere gitmenizde dahil durumda oluyor. Kısaca yol izni verilmiyor ve 7 günlük izninizin 2 günü yolda geçtiği için 5 gün izin yapmış oluyorsunuz.

Yol parası:

Yol parası izne gidilirken verilmiyor, sadece usta birliğinize gideceğiniz kısmın yol parası veriliyor. Örneğin izin kulanmadan ustabiliğinize giderseniz size bilet parası veriliyor. Ama izin kullanırsanız, örneğin Balıkesir’de askerlik yapıyorsunuz ve Ustabirliğiniz Ankara’ya düştü ama siz İstanbul’da izin kullanacaksınız. Bu durumda size sadece İstanbul’dan Ankara’ya gideceğiniz yolun parası verliyor.

Paralar ise ilk acemi birliğine gelirken PTT’ye yatıyor, Usta birliğine giderken ise Ziraat Bankası’ndan size hesap açıyorlar ve buraya yatırıyorlar.

Sosyal Faaliyetler ve Namaz:

Eğitim görmediğiniz her an gidebileceğiniz yer çok kısıtlı, ya gazinoda olmalısınız ya kantinde yada bölük önünde olmalısınız. Her bölüğün kendine ait gazinosu var. Bizimkisinde sadece 1 tanesinde digitürk vardı diğerlerin yoktu. Maçları izlemek biraz zor oluyor. Genelde yeşilçam filmleri izlemekle geçti bizim. Futbol, basketbol sahası var ama hafta sonu dışında oynamanız imkansız gibi. Kantinde langırtla playstation vardı, langırtı pek sevmem, playstation ise neredeyse hiç boş değildi, oynayamadım.

Namaz kılmak Balıkesir’de zor’a yakın birşeydi. Komutanlar namaz kılamazsın demediler ama Eğitim saatinde ise namaz kılmana komutanlar izin vermiyor, hemen kazaya bırak diyiveriyorlar. Ama abdestli olmaya çalışırsanız eğitimlerde 10-20 dk mola anları oluyor hemen o anda bir köşeye geçip kılın. Camimiz vardı, bazen kapalı bazen açık oluyordu. Kitliyorlar camiyi. Belki başka yerlerde açıktır. Ama tavsiyem muhakkak bir seccade götürün. Yoksa zorlanabilirsiniz. Benim yoktu kamuflajımı serip işimi görüyordum.

Benim acemilik eğitimim nasıl geçti?:

Senin askerliğin nasıl geçti derseniz askerliğimi yaparken çok zor geçiyor du ve yazacak çok dertli anılarım olduğunu düşünüyordum ama bitirip eve geldiğimde o sıkıcı günler bir anda geride kaldığı için düşünseniz aklınıza gelmiyor. Sanki normal bir acemilik yapmış gibi hissediyorsunuz.

Ama komutanlar ve üst devre nasıldı derseniz, üst devremizden hiç eziyet görmedik çok şükür. Yardımcı olmaya çalıştılar, iyi geçindiler bizlerle. Ama onları çileden çokça çıkardık. Uzmanlarımızın hemen hepsi iyi ve kafa adamlardı. Astsubaylarımızdan bazıları çok zorluydu yanlız. Mesela 1. Çavuş eğitim bölüğünde Piyade Başçavuş Gazi İlker Metinsoy diye bir astsubayımız vardı, bizi en çok zorlayan o oldu. Onun dışında fazla bir zorluk görmedik çok şükür.

Şimdi bu Cuma Usta birliğimize teslim olacağız İnşallah. Usta birliğimiz Ankara Çankaya Kara Harp Okulu Bakım Lojistik bölümüne çıktı. Sizlerden de orada olan varsa görüşürüz İnşallah.

 

ASKERLİKTE SÖYLENEN MARŞLAR

ALAY MARŞI

Annem beni yetiştirdi bu ellere yolladı
Al sancağı teslim etti, Allah’a ısmarladı
Boş oturma çalış dedi, hizmet eyle vatana
Sütüm sana helal olmaz saldırmazsan düşmana
Arş ileri, marş ileri
Türk askeri dönmez geri (bu satır 1 defa söylenecek)

Yastığımız mezar taşı, yorganımız kan olsun
Biz bu yoldan döner isek namus bize ar olsun
Ne şereftir ölmek bize bu güzel vatan için
Yanar yürek yurt aşkıyla daima için için
Arş ileri, marş ileri
Türk askeri dönmez geri (bu satır 1 defa söylenecek)

ASKER MARŞI (GÜNDOĞDU MARŞI)

Gün doğdu, hep uyandık, siperlere dayandık
İstiklalin uğruna da, al kanlara boyandık.

Sandılar, Türk uyudu, ata cenge buyurdu,
Türkün asker olduğunu, dünyalara duyurdu.

Ülkemiz, Türk ülkesi, aşık eder herkesi
Üstümüzden eksilmesin al bayrağın gölgesi.

İZMİR MARŞI

İzmir’in dağlarında çiçekler açar
Altın güneş orda sırmalar saçar
Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

İzmir’in dağlarında oturdum kaldım
Şehit olanları deftere yazdım
Öksüz yavruları bağrıma bastım
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

AKDENİZ MARŞI

Yaslı gittim şen geldim
Aç koynunu ben geldim
Bana bir yudum su ver
Çok uzak yoldan geldim

Deniz, deniz akdeniz
Suları berrak deniz
Karşımda yar ağlıyor
Gideyim bırak deniz

Rüzgarlardan atım var
Şimşekten kanadım var
Göğsümde al yazılı
Gazilik beratım var

Deniz, deniz akdeniz
Suları berrak deniz
Karşımda yar ağlıyor
Gideyim bırak deniz

843 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Birsen

  Merhaba İsa bey kardeşim izmir Gaziemir ulaştırma da acemi birliğini yapmakta usta Birliği 19. MOTORLU PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI Balıkesir Edremit lojistik- sıhhıye olarak banada bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. isa koç

   Şimdi arkadaşlar ben askerlik yeri olarak sadece kendi askerliğimi yaptığım yerler hakkında bilgim var. Diğer yerler hakkında sadece askerliğimi beraber yaptığım arkadaşlarla çat pat bilgim oldu. O yüzden maalesef bahsettiğiniz yer ve birçok yer hakkında bilgim yok. Yardımcı olamayacağım. Bu tür durumlarda en iyi bilgiyi http://www.askerliktecrubeleri.com/ sitesinden elde edebilirsiniz.

 2. Furkan

  Selamun Aleyküm,

  SEVK TARİHİ : 12.03.2018
  YOL SÜRESİ : 1
  KATILACAĞI TARİH : 14.03.2018

  EĞT. MERKEZİ : BKM.OKL. VE EĞT.MRK.K.LIĞI/BALIKESİR MERKEZ

  12.03.2018 akşam 21.00′ da otobüse bineceğim terminalden 23.00 gibi balıkesirde olacağım inşallah gece gidince askerlik yerime gitsem alırlar mı yoksa sabah mı gel derler?

  1. isa koç

   Alırlar, gece 2, 3 gibi gitseniz de sorunsuz girersiniz.

 3. Yüksel mehder

  ULŞTIRMA-002 TKR. ARÇ. SEVK. A.ÇVŞ

  NE DEMEK ARKADAŞLAR (GAZİEMİR ULAŞTIRMA TABURU İZMİR)

  1. isa koç

   Tekerlekli Araç Sevk Alay Çavuşu

 4. Serhat

  Merhabalar Acemi birligim balikesir bakim okulu ve eğitim merkez komutanliği cikti muv ozellegi : (bkm-004) tkr.arç.tam.çvş yaziyo bunun acilimi görevi ve eğitim süresi nedir bilgilendirirmisiniz acaba ?

  1. isa koç

   Açılımı: Tekerlekli araç tamir çavuşu

   Acemilik 25 gün kadar.

  2. Yüksel mehder

   ULŞTIRMA-002 TKR. ARÇ. SEVK. A.ÇVŞ

   NE DEMEK ARKADAŞLAR (GAZİEMİR ULAŞTIRMA TABURU İZMİR)

 5. Dila

  Merhaba. Usta birliğine katılırken dağıtım izni için verilen izin kağıdı gerekiyor mu? Kağıt kaybolduysa sorun olur mu? Bilginiz varsa bilgilendirir misiniz? Teşekkürler

  1. isa koç

   Yok sorun olmaz. Zaten acemi birliği tüm askerlik evraklarını usta birliğine gönderiyor ama 2 hafta kadar sürüyor dosyaların oraya ulaşması. Kendisi nüfus cüzdanı ile gidip usta birliğine teslim olup durumu izah etmesi yeterli. Ayrıca ustabirliğine onun oraya çıktığına dair isim bilgileri gittiği için direk orada göreve başlar.

 6. Tunay

  98/1 yaptım balıkesire giden yaşadı komtanlar çavuşlar çöl iyiydi yemeklerde güzeldi ama bizden sonra artık acemi gelmicek astsubaylar eğitim görücek

  1. Okan

   tunay ben de 98/1 olarak gidiyorum ama mart 12 gibi teslim olcam b grubu olarak. senin acemi kaç gün sürdü nasıl süreçler biraz paylaşır mısın

 7. Aycin

  Bide devre kaybı olarak gitti bu onun kötülüğüne olur mu

 8. Aycin

  Slm nisanlim 26.02.2018 de askeri ye birliği gidip askerlik durumunu sordurmaya gitti ve bi anda asker çıktı 28.02.2018 isparta merkez terörle mücadele ve piyade Er eğitim alanına teslim oldu doğuya çıkma ihtimali %90 diyorlar bide bu acemiligi kaç ay sürer

  1. isa koç

   Normal şartlarda 25 gün civarı acemilik yapıyorlar, devre kaybı olduğu için 10, 15 gün daha fazla acemilik yapar. Devre kaybı olarak gitmesinin hiçbir sıkıntısı yok, sorun yaşamaz. Doğuya çıkma ihtimali konusunda bir fikrim yok. Endişe etmenize gerek yok. Normal askerler gibi askerliğini yapacaktır. Ayrıca çok şükür artık doğu bölgelerinde havanın soğuk olması dışında pek bir zorluğu kalmadı.

 9. ali

  acemiliğim samsun usta birliğim ise İstanbul.. Acemiliğim bittiğinde kaç gün yol izni verirler ? (samsun-İstanbul arası 736 km)

  1. isa koç

   1 gün verirler. 800 kmye kadar 1 gün 1600 kmye kadar 2 gün. daha üstü 3 gün.

   Sen yaklaşık 50 km ile kaybediyorsun.

 10. brk

  abicim selamunaleykum, yazin ickn tesekkurler gayet aciklayici ve guzel. sana sorum olacakti ben mart ortasinda gidiyorum fakat e devlette acemilik te esas ta ayni yer cikti. siluste esas yazmiyor muydu ben e devletten baktigimda acemiligi de eaasi da gordum. anlamadigim acemilik bitince dagitimdan yer cikma olayi? zaten esas belli degil mi

  1. isa koç

   Aleyküm Selam. Eğer kısa dönemsen ustabirliğin hemen açıklanıyor, kısa dönem değilsen o esas yazan kısım başka birşeyi ifade ediyor olabilir. Ben daha önce görmedim senin bahsettiğin şekilde.

 11. Hamza

  Slm abi benim arkadasimin usta birliği trabzon çikti orada havalar nasıl kalın elbiseler goturmesi daha iyi mi

  1. isa koç

   Maalesef ne desem bilemem. Trabzonlu değilim, bence Trabzonlu bir tanıdık varsa ona sormalısın. Mesela hayatımda ilk defa İzmire gittiğimde sabahları İstanbul’dan soğuk, öğlenleri de atletle gezecek kadar sıcak olduğunu bilmiyordum, orada öğrendim mesela.

 12. Ayşe

  Arkadaşım şubatın 1inde çanakkalede jandarma olaram acemiliğine başlamıştı. Geçen hafta usta birliğinin Şırnak olduğunu öğrendik. Komando olarak yapacakmış ve sanırım ehliyeti olduğu için şoför tarzı olacak. Martın 2sinde de istanbula dönecek 10 gün izni var. Merak ettiğim konu bu 10 günlük izin askerliğinden sayılıyor mu? Şafak sayarken onu da saymam gerekir mi yoksa askerliğini uzatacak tarzda bir izin mi? Ve şırnakta komando olarak yapacak ben çok stresliyim hep dua ediyorum ama o moralini pek bozmamaya çalışıyor, zor olur mu onun için askerliği nasıl geçer? Şimdiden teşekkür ederim

  1. isa koç

   Askerliğinden sayılıyor ama yıllık izninden düşüyor, Yani yıllık izinlerini hiç kullanmasaydı mesela 24 gün izni olduğu için askerliğini 24 gün önce bitirecekti. Ayrıca 2 gün yol izni veriyorlar toplam 26 gün önce çıkacaktı. Ama 10 gün kullanınca 16 gün erken çıkacak böylece.

   Yok, canını sıkma. Doğu bölgeleri ankara gibi bölgelere göre çok daha kolay. Fazla karışan edeni olmuyor. Vücut olarak yorulur ama alışır ona, batıda kafa yoruluyor, artık İllallah ettiren bazı komutanlar yüzünden. Ayrıca doğuda yaptığı askerlikten keyifte alır oralarda.

 13. mustafa

  iyi günler kardeşim benim usta birligi balıkesir edremit çıktı belki bilgin vardır 19 motorize piyade olarak gidicem sence nasıl devrecilik varmı rahat bi yermi bildigin kadar yardımcı olursan sevinirim tesekkürler

  1. isa koç

   Devrecilik artık askerlikte yok, sıracılık var ve güzel birşey. Bence sende oraya gidince sıracılığa uy. Çünkü 11 ay usta askerliğinde 11 ay boyunca mıntıka yapmak ağır gelicektir. Ama onun yerine 3 ay yapacaksın, sonra 8 ay o işlerden muaf olacaksın.

   Acemiliğimi balıkesirde yaptım, güzeldi, çarşısı, havası, suyu gayet iyiydi.

 14. Esra

  Benim arkadaşım kastamonu 5.jandarma eğitim alayında acemilikte, 26 gün oldu acemilik kaç gün ? Yemin töreninden sonra mı dağıtılıyorlar yoksa yemin törenin ertesi günü mü?

  1. isa koç

   Jandarmalar 45 gün kadar acemilik yapıyorlar, acemiliğinin 25. gününe yakın olan cuma günü yemin töreni yaparlar ama acemiliği 3 hafta kadar daha devam eder.

  2. Esra

   45 mi?? Nette 30 gün yaptıklarını yazmışlar. Şuan iyi karıştı

  3. isa koç

   Sen arkadaşınla konuşunca askerlik sınıfı neymiş onu öğren, tam acemilik tarihi nedir ona göre birşey diyebilelim. Bilmeden birşey diyemem. Ayrıca devre kaybı mı kendisi onu da bilmemiz lazım. Yani askere teslim olma tarihinden daha mı geç teslim oldu acaba?

 15. Nermin

  Izmirde acemi birligi kac gundur?Bilginiz varmi?acemi birliginde 30gun asker olucaksin soylendikten sonra bu surec uzarmi?Ben baska ulkenin vatandasiyim,sizin askerlik nasil olur bilmiyorum.

  1. isa koç

   Eğer sınıfı piyade ise 25 gün civarı sürüyor. Acemilik uzamıyor.

  2. Nermin

   arkadasim Izmirde acemi birliginde,47gundur bitmiyor.Internetten arastirdim,75-90gun ola biliyormus.Surenin farkli olmasina sebep nedir?

  3. isa koç

   Askerlik sınıfı nedir onu bilmemiz lazım. Komando mu, denizci mi, tankçı mı, sağlıkçı mı? hepsini acemilik süreleri farklı.

  4. Esra

   Arkadaşım kastamonu da acemilikte , kaç gün orada acemi süresi? 26.gününde , acaba yemin töreninden sonra hemen ustaya gidiyorlar mı yoksa yemin törenin yapıldıktan ertesi gün mü?

  5. Nermin

   Acemi birliginde telefon kullanilmasina izin varmi?Yani asker acemi birliginde kolayca telefon kullana biliyormu?

  6. isa koç

   Askercell dışındaki tüm operatörler ve ses kaydı yapabilen telefonlar yasak. Fakat acemi birliklerinde bazen oranın sorumlu komutanı kendi insiyatifiyle telefonları komple yasakladığını da duyuyor gibiyim. Tamamen düştüğü yerdeki o an ki şartlara bağlı.

  7. Nermin

   arkadasim Gec-gec cevap yaziyor,o yuzdenn sormak istedim,bir sorun olurmu diye.Tesekkur ederim sabirla cevap verdiginiz icin.

 16. Muhammed Ali

  Merhaba abi, ben heyet karşısına çıktım ve kilo boya orantısız diye 1 yıl erteleme aldım. Bundan sonra beni ne bekliyor? 1 yıl sonra yine aynı olursa çürük mü alacağım yoksa bir daha mı ertelenecek? Birde çürük alırsam alacağım bir para var mı?

  1. isa koç

   evet bir yıl sonra yine hava değişimi verecekler, 1 yıl sonra bir daha gideceksin eğer o zaman değişen birşey yoksa bi ihtimal çürük verecekler.

  2. Muhammed Ali

   Peki abi ücret konusunda birşey demedin?

  3. isa koç

   Yok, ücret vermez.

 17. Nazlı

  Meraba benim arkadaşım manisa batı kışlada şuan komando eğitimi görüyor 2 ay eğitim alıcak ve daha sonrasında büyük ihtimal güneydoğu da bir yere düşücekmiş güneydoğuda komando olarak askerlik yapmak zor mu sürekli çaışmada mı olucak bi bilginiz var mı ?

  1. isa koç

   Komando olarak askerlik yapmak daha önce öyle bir disiplin ve normalden fazla spor yapılmasıyla normal hayatta neredeyse hiç karşılaşılmadığı için zor gelecektir ama heves edip gayret ederse askerlikten en keyif alan askerlerde komandolardır. Doğuya düşeceği garanti değil, iç anadolu da ege de komando olarak usta askerliğini yapanlar var. Ama illa doğu olacak diyemeyiz. Çatışma dediklerimize de büyük oranda profesyönel askerler katılıyor, normal askerler gerekli görüldükçe katılır, çoğunlukla asayişi sağlama görevlerinde görevlendirilirler, destek ekibi olarak giderler. Emin ol bundan 10 sene önce doğuda piyade olarak sıradan askerlik yapan birisi bile şuan ki komandolardan daha zor şartlarda askerlik yapmıştır.

 18. Nagehan

  Merhablr bnm nişanlm tokat merkzde acemi birlginde uzun donm.48.piyde er egitim alaynda genlde tokat usta birlgne sinir ve hudut bolgelrne gondryo diyolr sizce oylemi.bi bilgnz var mi acba

  1. isa koç

   Hayır, Türkiye’nin her yerindeki acemi askerler tam eşit şekilde Türkiye’nin her yerine rastgele dağıtılıyor. Kesinlikle hep doğuya gidiyor hep batıya gidiyor diye bir durum yok. Tamamen o anda nerede asker eksikse oraya sistem asker verir. Bu da kısmet işi yani. Ben misal ankara çıkmasın da neresi çıkarsa çıksın diye düşünüyordum ama ankara çıktı. Kısmet yani. Bana göre Ankara, Türkiye’de en zor askerlik yapılacak yerdir.

 19. Nagehan

  Merhablr bnm nişanlm tokatta uzun donem acemibrlgnde.48.piyade er egitm alayinda.genlde tokat sinir bolgelrne hudut bolgelrne gondryoms.dogrumudur bu bi bilginz var mi acaba

 20. Gizem

  Dagitim hemen yaprlarmi

  1. isa koç

   komando ise dağıtımı hemen olmaz, komandolar yemin töreninden sonra 20-25 gün kadar daha acemilik yapıyorlar.

 21. Gizem

  Benim nisanlim manisa kirikagcda askerlik yapiyo ayın 2 de yemin toreni var ev izini kac gun verirler

  1. isa koç

   yol dahil sadece 7 gün izin veriyorlar.

 22. Gokce

  Slm abi arkadasim manisa Kirk rdm olarak askerlik yapiyor acemi birligini kac gun yapacak 3 subatta gitti ayin kacinda gelecek

  1. Gokce

   Rdm olarak yapiyor

  2. isa koç

   Benim bildiğim tek RDM sağlık sorunları olanları tedaviye aldıkları bir piskolojik bölümdür ve oraya sivil memur bakar. Sen arkadaşa tam olarak ne görev yaptığını sor. Çünkü direk rdm olarak bir birim bilmiyorum maalesef.

  3. Gokce

   Hastaneye sevk edilmiş rdm olacakmış

  4. isa koç

   Tamam dediğim gibi, rdm’nin askerlik sınıfı ile bir alakası yok. Şuan piskolojisi bozuk teşhisi koyup rdm’ye sevk etmişler. Eğer aşırı şekilde piskolojisi bozuksa hava değişimine gönderirler eğer düzelmezse çürük verip askerlikten muaf ederler.

 23. Gokce

  Slm abi arkadasim3 subatta manisa kirkagacta acemi birligini yapiyor rdm olarak kac gun yapacak

  1. isa koç

   Şimdi orada jandarma komando olarak mı yapacak? Eğer öyle ise 50-60 gün kadar sürüyor. Ama RDM demek askerlikte piskolojik tedavi alan demek. Şimdi arkadaşın bu şekilde mi gitti oraya ve sınıfı jandarma komando mudur?

  2. Gizem

   İyi günler ev izini verdilermi arkadsnza yemin toreninden sonra

 24. Oğuzhan

  Merhabalar…
  Ben lise mezunuyum üniversite terkim 2 yıllık. Askerliğimi ısparta eğirdir dağ komando yada manisa kırkağaçta yapmak istiyorum 2 sinden birinde yaparsam çok mutlu olucam. Amacımda zaten Uzman çvş.luk yada Astsubaylık var. Öncelikle askere gidip ortamı görücem sonra kararımı vericem. Ben bu yerlerde özellikle yapmak istiyorum bunun için dilekçe vs. yazma şansımız var mı?

  1. isa koç

   Yok, askerlikte yer seçemezsin. Ama komando olmak istiyorum diye askerlik şubende özel dilekçe verebilirsin. Bu şekilde bahsettiğin 2 yere düşme ihtimalin çok yüksek. Ama komando olursan.

  2. Oğuzhan

   Cevabınız için çok teşekkür ediyorum İsa bey…
   Bir sorum daha olacak size;
   Acemilikte çavuş olmak istiyorsak. İlk gittiğimizden itibaren komutanlara nasıl kendimizi gösterebiliriz? Amaç zaten uzman çavuşluk askerlikten sonra, bu yüzden çavuş seçilmek isterim…

  3. isa koç

   Acemilikte direk rütbe alamazsın. Eğer çavuş okulunda yapıyorsan acemiliğini, en fazla yemin töreninden sonra onbaşı olabiliyorsun. Çavuşluğu ustabirliğinde çavuşluk sınavları oluyor, kimi zaman 3 ayda bir kimi zaman 6 ayda bir, onlara katılıyorsun sınav yapıyorlar sonra çavuş olabiliyorsun.

  4. Oğuzhan

   Peki biyerde okumuştum. Posta çavuşu yapıyorlarmış falan acemilikte doğru değil mi bu?

  5. isa koç

   Ben duymadım. Acemilikte yemin törenine kadar resmi bir görev verilmez. Ancak geçici bir süreliğine oradaki acil ihtiyaca göre konu hakkında bilgisi olan yada göze çarpan birisini bazen o an lazım olan görevlere atıyabilirler. Ama acemilikte askerler büyük oran da eğitimle uğraşılar. Eğitimler de öyle zor eğitimler değil.

 25. Ali

  Merhaba abi, abi ben evin tek erkek çocuğuyum. Benim bir arkadaşımdan duydum. Acemi birliğinde yerin belli olunca doğuya düştüğün için dilekçe yazıyor muşuz? Dilekçe yazıp yeri değiştirilebilirmiş batıya? Doğru mudur acaba?

  1. isa koç

   Evet, böyle bir dilekçe imkanı var. Askerlik şubene gidip girek bu şekilde bir dilekçe verebilirsin.

  2. Ali

   Peki abi tecili bozarken mi bu dilekçeyi yazmam gerekiyor? Oraya gittiğimde usta birliği belli olunca mı yapacağım?

  3. isa koç

   O detayı tam bilmiyorum. Sadece var olduğunu biliyorum. Onun için en net bilgiyi askerlik şubesinden alabilirsin.