Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci

5 Kasım’da askere gidiyorum diye bir yazıyla sizlere veda etmiştim. 6 Kasım’da Baslıkesir Kara Kuveetleri Komutanlığı Piyade Çavuş Eğitim bölüğüne katılarak askerliğe başlamıştım. Yaklaşık 22 gün süren acemi eğitimimi bitirip dinlenmek üzere evime geldim. Bu 22 günde neler yaşadığıma kısaca bir değinmek ve acemi eğitimine gidecek askerlerimize önerilerde bulunmak istiyorum.

Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci
Not: Fotoğraf çekecek aletim olmadığı için fotoğrafı bir başka kişinin videosundan aldım. Stad aynı stad ama tarih 2009 olması lazım.

Askerliğini yapanlar askerliğini yapmayanlara bir sürü şeyler anlatır, yok şöyle olur yok böyle olur diye ama hemen hemen hepsinin gittiğiniz yerde hiç olmadığını görürsünüz. Kısaca her askerlik bölgesinin zamana ve insanlara göre değişen kuralları, eğitimleri, zorlukları var. Bu sebeple anlatılanların büyük kısmına kulak asmayın. Bende anlatılanın çok dışında bir acemilik yaşadım.

Diğer Konular, Bunları da Oku :

Acemi birliğim K.K.K. BKM.OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI/BALIKESİR MERKEZ

Sevk Tarihi, Katılış Tarihi:

Öncelikle sülüste yazan tarih konusunda bir kazık yedim. Sülüste sevk tarihi ve katılacağı tarih şeklinde iki ayrı tarih vardı. Bu şekilde yazmak 94/4 dönemimde ilk defa uygulanmaya başlamış. O yüzden çok kişinin kafası karışmış durumda. Sevk tarihim: 06 Kasım’dı katılış tarihim ise 08 Kasım’dı. Bende eğer 06 Kasım’da gidersem 2 gün erken askerliğimi bitireceğim diye düşünüp gittim. Meğer zaten askerliğim 06 Kasım’da başlamış, 7 Kasım’da da teslim olsam, 8 Kasım’da da teslim olsam gene 6 Kasım’da askere başlamış sayılıyormuşum. Böylece erken gidip 2 gün fazladan askerlik yapmış oldum. Keşke 8 Kasım’da gitseymişim. Sizlerde eğer böyle birşeyle karşırsanız son günde gidin, hatta akşam 16:30-17:00 gibi gidin. Hiçbir şey yapmadan direk birliğinize gider yemek yer sonra da akşam içtimasına kadar serbest bırakılırsınız.

Ben akşam 7 gibi oraya vardım. Nizamiyede bir katılış formu doldurmam gerekiyormuş, bunu kimse söylemediği için doldurmadım. Revire götürüldükten sonra birlik binasına götürdüler ve eşyalarımı bir yere bırakıp içtimaya geçtim. İlk günlerde kimse kimseyi tanımadığından herkes balık gibi etrafa bakınıp duruyordu, bende öyle yaptım. İçtimamız alındı ve geçici odalarımız verildi.

Kayıt işlemleri, Aşı, Elbiseler ve Ayakkabıların Alınması:

Her zaman derlerki askerliğin ilk gününde gece yarısına kadar kayıt işlemlerin sürer, uykusuz uykusuz yatağa gidersin bir iki saat uyursun pat usta askerler koğuşlara girer bağıra bağıra ana avrat söve söve herkesi yataklardan kaldırıp apar topar bölük önüne toplarlar derlerdi ama hiç böyle birşey olmadı, olduğunuda sanmıyorum. Akşam 5’ten sonra hemen hemen birçok resmi işlemi orada bırakıp ertesi gün devam ediyorlar. Sabahlarıda normal uyanış saati olan 06:30’a kadar kimse size dokunmuyor. Bizde kalktık ve giyim-temizlik hazırlıklarımızı yaptıktan sonra sivil elbiselerle bölük önüne inip bundan sonra günde en az 6 defa ortalama 10 defa karşılacağımız sıraya dizilip defalarca sayılma işine geçtik. Eğer çömelerek oturmakta zorlanıyorsanız askere gelmeden önce bir kaç ay alıştırma yapıp kendinizi hazırlayın yada yere oturmak için altınıza birşey ayarlayın. Aksi takdirde çok zorlanırsınız.

Acemilik kayıt işlemleri:

Neyse kahvaltı için sıraya sokulup yemekhaneye gittik ve askerlikte ya bir yılan hikayesi olan yada tarihte kalmış olan acemilikte yemek süresi 5 dkdir gibi şeylerin olmadığını gördük. Herkes yemeğini alıp ne kadar sürede yiyebiliyorsa yiyip dilediği vakit yemekhaneden çıktı. Yemeklerimizi özel şirket veriyordu ama şu yaşıma kadar yiyebileceğim en rezil yemeklere onlar imza attılar diyebilirim. Yani kasti böyle yapmış gibiler, yoksa o yiyeceklerden daha lezzetli yemeği sivilde çok yerde yiyebilirsiniz. Mesela en basitinden çayın tadını bir müddet unutabilirsiniz. Yemekten sonra sabah içtiması için tekrar dizildik ve kayıt işlemleri için sıra halinde nizamiyenin yolunu tuttuk. Evraklarımızı hazırladık, iğnelerimizi vurulduk, sonra kayıt işlemlerimizi tamamlayıp birliğimizin belli olacağı son ana geldik. Dedikya ilk geldiğin gün nizamiyede bir katılış formu dolduruluyormuş. Benim ilk gün bu form doldurulduğunda haberim olmadığı için ve girişteki elemanlar beni böyle bir durum hakkında uyarmadığı için eksik evrak yüzünden 150-200 kişi içinden astsubaylardan biri fena fırçaladı. Böyle birşeyden haberimiz yok desekte önce kâr etmedi sonra tabi normal karşıladı. Hemen gidip formu doldurup sıramıza geri geçtik. Sizlerde sürekli diğer arkadaşlarla formlarınızı karşılaştırıp onda olupta sizde olmayna formları bir an önce temin edin.

Aşı:

Askerlikte 23 yaşın üzerindekilere 3, altındakilere 2 iğne vuruyorlar. İğnelerden birisi sanırım tetenoz iğnesi. Vurulurken azcık canın yanıyor ama asıl acısı 2-3 gün süren bir kol ağrısı. İğnenin vurulduğu tarafa birkaç gün yatamıyorsunuz.

Elbise ve ayakkabıların alımı:

Elbiseleri kilo ve boyunuzu söyleyince size en uygun olacak bir şekilde vermeye çalışıyorlar ama çoğu kez sorun oluyor. Ben 1,78 boy ve 96 kiloyum dedim ama verdikleri elbise çuval gibi geldi. Kış döneminde olduğumuz için önce kışlıkları verdiler. Kışlık botlarda ise 45 numara gidiyorum dedim görevli 48 numara verdi biraz bol geldi. Ama benim işime yaradı. O yüzden siz ayağınız 45 ise 47 alın. Spor ayakkabımı 45 numara verdiler fakat yanlardan ciddi manada sıktı. Yazlık elbiseleri ise yemin törenine birkaç gün kala veriyorlar. Yazlık botuda 45 numara aldım ayağıma tam oturdu. Elbiseleri alıp hemen üzerimize giydik. Ardından fotoğraf çekimine geçtik. Fotoğraf çektirirken sakalınız ve saçınızın kesilmiş olması şartı var. O yüzden traşınızı kesinlikle dışarıda güzelce olun sonra gidin. Çünkü orada o kalabalıkta gelişi güzel saç traşı yaparlar hoşunuza gitmez. Zaten dışarıda kestireceğiniz saçınız acemilik bitene kadar azcık büyüyor böylece izne giderseniz sizi birazcıkta olsa şekil verebileceğiniz bir saç haline geliyor.

Gitmeden önce götürmeniz ve götürmemeniz gerekenler:

Size her türlü şeyin askeriyede zaten verildiği söyleniyor ama traş malzemeleri, sabun, şampuan, tırnak makası, defter kalem, saat vs. gibi şeyler verilmiyor. O yüzden muhakkak bu malzemelerinizi alın. Eğer pek sık traş olmayan biriyseniz traş sonrası yüz bakım kremide götürün yoksa suratınız kavlamış deri parçalarıyla kaplanabilir. Eğer şampuan verirlersede Elenor adında tarihi 4 ay geçmiş bir şampuan verdiler, çok berbat çıktı, ama sabun vermediler gene. Hemen herkes cep telefonlarından saate bakmaya alıştığı için oraya giderken saat almak akıllarına gelmeyebilir ama askeriyede saat çok önemle şart. En ufak bir yere geç kaldınızmı azarı ve cezası çok canınızı sıkabilir. Ağrıkesici hap götürün ama girişte vermeyin. Çünkü izin dışında ilaç kullanımı yasak. Ama ilk günler ciddi baş ağırısı çekebilirsiniz, o zaman ağrı kesici alamazsınız. Başınıza birşey gelir diye vermiyorlar, haklılarda ama o ağrıyada başka çözüm üretmek zor.

Bozuk para götürün. Tadının neredeyse hiç anlayamayacağınız içeklerle doldu içeçek makinesi ve ülkerin nefret edeceğiniz birkaç çikolata, gofret ve bisküvilerinin olduğu makineler bozuk para ile çalışıyorlar. Kantinde ise para geçmiyor sadece orada verilen bir kontür yüklenip alışveriş yapılabilen bir kantin kartı ile birşeyler alabiliyorsunuz yada Ziraat Bakasının kredikartı ve bankamatik kartı ile alabiliyorsunuz. PTT kartı henüz geçmiyor ama ileride anlaşma yaparlarsa olabilirmiş. Askerlik namına eksik olan hemen herşeyide orada ancak kantinden alabiliyorsunuz.

Elbise götürmeyin, üzerinizde ne varsa öylece gidin ve öylece geri gelin. Çünkü hastaneye gitmeyecekseniz acemiliğiniz bitene kadar hiç sivil giyinemiyorsunuz, bu da hamallıktan başka birşey olmuyor. Ben telefon götürmedim ama götüren çok kişi olduğunu gördüm, yalnız burada telefon yakalatanlara olarak yüksek ihtimal tutanak tutulup dosyanıza eklenebilir. Ankesörlü telefonlar var onlarla idare ediverin.

Askerlikte Acemi Eğitim Süreci:

Ben çavuş adayı olarak yaptığım için eğitimleri bunun üzerinden anlatacağım. sizlere 21 günde pek eğitim veremiyorlar. Çünkü 21 günün neredeyse 7 günü full evrak işleri, yürüyüş işleri vs. ile geçiyor, geriye kalıyor 14-15 gün. Bu sürede de size verebilecekleri pek bir eğitim kalmıyor ancak temel bilgileri hızlandırarak anlatıp geçiyorlar. Uygulamalı olarak pek bir eğitim alamıyorsunuz. Uygulamalı olarak aldığımız eğitimlerden birisi silah tutma şekilleri, bu da çok lazım olduğu içindir belki, diğeride Tek Er muharebe savaş eğitim. Teker muharebe eğitimi 75 ve 90 günlük acemilik döneminde en çok detaylı verilen eğitimlerdenmiş ama biz sadece 2 gün bu eğitimi aldık. Bu eğitimde savaş alanında yürüyerek, koşarak, eğilerek, emekleyerek, sürünerek ve sıçrayarak ilerleme taktiklerini alıyorsunuz. Eğer bu eğitimi ciddiye almayıp sallabaş yaparsanız çok acı çekebilirsiniz, o yüzden ciddiye alarak yapmanız gerekmekte.

Bu dersler dışındaki neredeyse bütün eğitimler gene bu eğitim alanlarına götürülük oturduğun yerden dinlediğin eğitimlerden oluşuyor. Aslında bu kadar kısa bir süreç olduğu için en çok önem verilen eğitim yürüyüş yapmak ve marş söyleme eğitimidir. Burayı ekip olarak iyi yaparsanız çok kebap bir acemilik geçirebilirsiniz, eğer yapmazsanız bir ızdıraba dönüşebilir.

Askerlikte en çok bunaltan yer sayılma anları:

Acemilik sürecinde günün 5/2’si sayılamaktan oluşuyor. Bu anlar o kadar bunaltıcı anlar ki adama firar bile etirir. O yüzden şunun tüm acemilerin iyi bilmesi lazım ama çoğu çocuk kafalı oldukları için nedeyse hiç iplemiyorlar ve çok eziyet görüyorsunuz. Yemeğe gideceğiniz zaman, banyoya gideceğiniz zaman, revire gideceğiniz zaman, dersaneye gideceğiniz zaman, eğitim alanına gideceğiniz zaman, yürüyüşe gideceğiniz zaman, içtima zamanları kısaca askerlikte ne yapılacaksa önce herkes takımlar ve mangalar halinde hiza istikamet alınmış şekilde eksiksiz sıralanır, sayılır, sonra o an görevli komutana imzalatıldıktan sonra gidilecek yere götürülür. Geri getirildiğinde ise gene aynı işlemler yapılıp sıraya alınır eksik varmı yokmu kontrol edilir.

İşte bu süreç normalde en fazla 5 dakika alacak bir işlemken, çocuk kafalı diye tabir ettiğim (daha doğrusu kendini akıllı sanan mallar veya gerçekten mal olanlar dersem hakaret olur) bu yüzden çocuk kafa diye belirttiğim kişiler sayesinde ortalama 30 dakikalık bir işleme dönüşüyor. Zaten günde en az 6 ortalama 10 civarın böyle birşey olduğu için günde 6 saate varan bir sürede çömelmiş vaziyette bekliyorsunuz.

Neden böyle oluyor?

Kural şu, sırada konuşulmaz, sigara içilmez, hizasıs durulmaz. Ama millet biraz yanındakiyle samimi olunca susmaksızın konuşuyor, sus denilse bile gene konuşuyor, birde araya sus sus diyenler girince tamamen zıvanadan çıkıyor. Diğer bir sebep heran sigara yakan zırtapozlar. Komutan sigara içmek serbest demediği sürece sigara içmek yasak, ama bunu takmayan çok kişi oluyor, buda hem daha fazla bekleme hemde çök kalk cezasına sebep oluyor. Ulan 2 dk sabredip sussan sigara içmesen zaten sayıyı alıp serbest bırakıcaklar, sigara içmene izin vericekler ama gel görki birçok kişi bunu düşünmüyor.

Diğer bir kural sayı tam olmak zorunda. Eğer bir kişi bile yoksa gelene kadar genelde tüm takımlar olduğu yerde bekletilir. Bu duruma neden olan şeylerden birisi saatinin olmaması diğeride ziyaretçisi gelenler çavuşa ismini yazdırmadan ziyaretçi parkına gitmesidir.

Önerim şudur ki, oraya ilk gittiğinizde kalkın ve açık açık tüm bölükle konuşun. Bakın böyle böyle olunca böyle zararlar göreceğiz, eğer görmek istemiyorsak sayı alınana kadar susalım ve sigara içmeyelim, hizamıza girelim ve vaktinde içtimaya gelelim diye uyarıda bulunun, eğer hak verirlerde bunu uygularlarsa çok rahat bir acemilik sizi bekliyor demektir.

Banyo ve çamaşır yıkama:

Bizim askeriyede acemilerin haftada 2 gün banya günü vardı. Her bölüğe 2 saatlik bir süre ayırıyorlar. Dilediğin kadar banyo yapma hakkın var ama en son çıkanlar banyoyu temizlediğ için herkes biraz su vurup çıkmanın peşinde oluyor. Fakat haftanın 7 günü sabah 05:00-06:00 arasında temel ihtiyaç banyosu var, burada dilediğiniz gibi banyo yapabiliyorsunuz.

Çamaşır yakama için size kantinden bir set satın aldırtıyorlar. Bu sette temiz çamaşır torbası, kirli çamaşır torbası, temizlik malzemeleri çantası vs. gibi çeşitli şeyler varmış. İşte bu torbaya kirli çamaşırlarınızı koyup yıkamaya vermeniz gerekiyor. Fakat acemilikte kimse çamaşırlarını yıkatamıyor. O yüzden bu kısmı aklınızdan çıkarmanız lazım. Ben iç çamaşırlarımı banyo yaparken ayaklarımın altına atıyor ve banyomu yapakren iyice orada eziyordum. Çıkarkende sabun, şampuan ne varsa sürüp yıkayıp iyice sıkıyordum. Sonra kaloriferin üzerine atıp kurutuyordum. Sizde bunu yapabilirsiniz.

Usta birliğim ne zaman belli oluyor?:

Usta birliğiniz dağıtımınıza 1 hafta kala belli oluyor. Yani cuma günü dağıtımınız varsa bir hafta önceki cuma belli oluyor.

Atış eğitimi:

Atış eğitimine eğer komando değilseniz, sadece sınır karakollarına düşenlere atış eğitimi yaptırıyorlar. Onlarda 9 adet atış yapıyorlar. Daha önce hiç silah kullanmadıysanız da korkmayın. Yalnız tabanca yada av tüfeğiyle ateş ettim bana bişey olmaz diyede kendinize güvenmeyin. Atışlarınızı G3 piyade tüfeğiyle yaptırıyorlar. Bize askerlikten önce arkadaşlarımız hep şunu söylüyordu. Atış yaparken silahı omzuna sıkı oturtmazsan teper gözüne gelir, bilmem yüzünü morartır, kaşını açar falan gibi şeyler söylüyorlardı. Benim bu anlatımdan anladığım seni öküz tepmiş gibi tepecek oluyordu. Meğer öyle değilmiş. Silahı omzuna sıkı sıkıya yapıştırmana kendini kasmana gerek yokmuş. Yapman gereken silahın dipçiği ile omzun arasında boşluk kalmaması. Hafifden geriye çekiceksin ve omzunu sanki ileriden arkadaşın azıcık seni itecekmiş gibi sıkı tutacaksın. Yani biri önden itelerse kolun geriye gitmesin diye. Yani böyle yaparsan fazla teptiğini bile anlamazsın.

Diğer dikkat etmeniz gereken kuralsa atış yaparken ağzınızı açık tutmak. Eğer bunu yapmazsanız ciddi bir kulak çınlaması ile karşı karşıyasınız. G3 o kadar çok ses yapıyor ki insanı bu ses biraz tedirgin ediyor. Bizim arkadaşlar arasında babası polis olan ve çok çeşitli silahlarla atış yapmış olan arkadaş bile bu sese hayret etti. Bunu tetikleyen bir diğer unsurda poligonlar arası konulan ayırma tahtaları. Yalnız şunu söyleyeyim, atış yapmak insanı çok rahatlatıyor. O ana kadar ben bu askerliğe ne hata yaptımda geldim demekle meşgulken o atışı yaptıktan sonra sizi bir rahatlama, heyecan ve istek sarıyor. Ama ne yazık ki bu son atışınız olabilir. Çünkü askeriyelerimizde en çok yapmamız gereken eğitim eğer olursa acemilikte 9 mermi bide ustalıkta 6 yada 9 mermi atmak. Dahası yok.

Atışlarda iyi isabet almak için ise çok önemli 3 noktaya dikkat etmeniz lazım. 1.si nefesinizi derin derin alıp verip sakinleşmek, bu hedefe odaklamanız ve titretmeden atış yapmanız için çok önemli. 2.si tetik düşürmek denilen tetiği sıkmadan önce arasındaki boşluğu almak. Eğer almazsanız namlu sağ tarafa çekecek ve buda kurşunun hedefi bulmamasına neden olacak. 3.sü ise atışlarınızı tak tak tak diye peş peşe sakın yapmayın. Komutan ne kadar acele ettirirse ettirsin her atışınız arasında tekrar nefes kontrolü yapıp bedeninizi ve kafanızı sakinleştirip hedefe tekrar odaklamak olsun. Her atıştan sonrada tetik düşürmeyi sankın atlamayın, çünkü ilk atışta gürültü ve silahın tepmesi size garip gelirse tetik düşürmeyi çoğu kişi atlıyor ve 1. atıştan sonra hedefi ciddi manada saptırıyorlar.

Ama gene söylüyorum, bu sizi ürkütse bile çok rahatlatıyor.

Yürüyüş ve yemin töreni:

Acemilik kısa olduğundan bana göre komutanlar için en önemli iş iyi yürüyen asker. Çünkü yemin töreninde alayın en önemli komutanları, bazen şehrin valisi belediye başkanı vs.si oraya geldiği için iyi yürüyen takım iyi eğitilmiş takımdır algısı oluşturma çabası. Biz gittiğimizde bir uzman bize nasıl yürüneğini gösterdi tam biz ona alıştığımızda astsubay geldi şimdiye kadar öğrendiğiniz herşeyi unutun, asıl yürüyüş budur diye tören yürüşünü öğretti. İyice allak bullak olduk ama son 2 haftamızın büyük kısmı yürüş yapmakla geçti. Akşam yemeğini yiyoruz, bi yarım saat dinlenip hop stada inip tören yürüyüşü çalışıyoruz. İyi yürüyen bölük hemen staddan çıkıp dinlenmeye çekiliyor, kötü yürüyen bölük dönmeye devam ediyor. Ayaklarınızda bu çalışmalar yüzünden kısmı nasırlar oluşabilir, botunuza ortapedik birşeyler koymayı unutmayın.

4 tane marş öğretiyorlar size, Alay Marşı (yemin günü stada giderken söyleyeceksiniz), Asker Marşı (yemin etmek için masaya giderken söyleyeceksiniz), İzmir Marşı (yemin ettikten sonra yerinize dönerken söyleyeceksiniz) Akdeniz Marşı (yürüyüşünüzü yapıp staddan çıkarken söyleyeceksiniz). Birde stada ilk girdiğinizde Kıt a dur kısmında “Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır, toprak uğruna ölen varsa vatandır, Ayyıldız” diyerek durup yapacaksınız. İstiklal Marşı (zaten bunu hepiniz biliyor olmalısınız), amaaaa burada okulda söylediğimizden daha değişik söylüyoruz, birler okulda her mısranın son hecesini uzatarak söylüyoruz, örn: Şafak kelimesini Şafaak şeklinde uzatıyoruz, ama askerde Şafaaak şeklinde 3 a kadar uzatmanız gerekiyor. Bunda biraz zorlanırsınız ama birkaç kere toplu halde söyleyince alışıyorsunuz.

Tören yürüyüşümüze günlerce ses yayın üzerinden çalıştık, biz ses yayının düşük sesinden şikayet ederken tören günü bando getirdiler. Gördük ki onları sesi, ses yayından bile daha az çıkıyor. Bu yüzden şeref trübünü dışında bando neredeyse hiçbir yerden duyulmuyor, orada halk olduğu için ıslıklardan alkışlamalardan çok az duyuluyor. Günlerce çalışıp çok düzgün hale getirdiğimiz yürüyüşümüz tören gününde neredeyse berbat bir yürüyüşle sonuçlandı ve askerliğimizin acemilik dönemini Çok Şükür bitirip evimize geldik.

Not: Yukarıda bahsedilen marşları sayfanın en altında bulabilirsiniz.

İzin süreleri ve yol izni:

İzin kullanmayacaklar için yol izni:

Eğer izin kullanmayacaksanız size gideceğiniz şehir mesafesine göre bir gün veriyorlar. Örneğinin Balıkesir’den Diyarbakır’a verilen yol izni 2 gün. İstanbul’a 1 gün. Kısaca otobüs bir yerden bir yere kaç saatte gidiyorsa ona göre size gün veriyorlar. Bu rahatlıkla yetişebileceğiniz bir süre oluyor.

İzin kullanacaklar için yol izni:

İzin kullacağım diyorsanız yol izniniz maalesef yok. Yani size 1 hafta izin veriyorlar, bu 1 hafta askerlikteki izin sürenizden düşülüyor aynı zamanda bu sürede hem evinize hemde usta birliğinizi yapacağınız gere gitmenizde dahil durumda oluyor. Kısaca yol izni verilmiyor ve 7 günlük izninizin 2 günü yolda geçtiği için 5 gün izin yapmış oluyorsunuz.

Yol parası:

Yol parası izne gidilirken verilmiyor, sadece usta birliğinize gideceğiniz kısmın yol parası veriliyor. Örneğin izin kulanmadan ustabiliğinize giderseniz size bilet parası veriliyor. Ama izin kullanırsanız, örneğin Balıkesir’de askerlik yapıyorsunuz ve Ustabirliğiniz Ankara’ya düştü ama siz İstanbul’da izin kullanacaksınız. Bu durumda size sadece İstanbul’dan Ankara’ya gideceğiniz yolun parası verliyor.

Paralar ise ilk acemi birliğine gelirken PTT’ye yatıyor, Usta birliğine giderken ise Ziraat Bankası’ndan size hesap açıyorlar ve buraya yatırıyorlar.

Sosyal Faaliyetler ve Namaz:

Eğitim görmediğiniz her an gidebileceğiniz yer çok kısıtlı, ya gazinoda olmalısınız ya kantinde yada bölük önünde olmalısınız. Her bölüğün kendine ait gazinosu var. Bizimkisinde sadece 1 tanesinde digitürk vardı diğerlerin yoktu. Maçları izlemek biraz zor oluyor. Genelde yeşilçam filmleri izlemekle geçti bizim. Futbol, basketbol sahası var ama hafta sonu dışında oynamanız imkansız gibi. Kantinde langırtla playstation vardı, langırtı pek sevmem, playstation ise neredeyse hiç boş değildi, oynayamadım.

Namaz kılmak Balıkesir’de zor’a yakın birşeydi. Komutanlar namaz kılamazsın demediler ama Eğitim saatinde ise namaz kılmana komutanlar izin vermiyor, hemen kazaya bırak diyiveriyorlar. Ama abdestli olmaya çalışırsanız eğitimlerde 10-20 dk mola anları oluyor hemen o anda bir köşeye geçip kılın. Camimiz vardı, bazen kapalı bazen açık oluyordu. Kitliyorlar camiyi. Belki başka yerlerde açıktır. Ama tavsiyem muhakkak bir seccade götürün. Yoksa zorlanabilirsiniz. Benim yoktu kamuflajımı serip işimi görüyordum.

Benim acemilik eğitimim nasıl geçti?:

Senin askerliğin nasıl geçti derseniz askerliğimi yaparken çok zor geçiyor du ve yazacak çok dertli anılarım olduğunu düşünüyordum ama bitirip eve geldiğimde o sıkıcı günler bir anda geride kaldığı için düşünseniz aklınıza gelmiyor. Sanki normal bir acemilik yapmış gibi hissediyorsunuz.

Ama komutanlar ve üst devre nasıldı derseniz, üst devremizden hiç eziyet görmedik çok şükür. Yardımcı olmaya çalıştılar, iyi geçindiler bizlerle. Ama onları çileden çokça çıkardık. Uzmanlarımızın hemen hepsi iyi ve kafa adamlardı. Astsubaylarımızdan bazıları çok zorluydu yanlız. Mesela 1. Çavuş eğitim bölüğünde Piyade Başçavuş Gazi İlker Metinsoy diye bir astsubayımız vardı, bizi en çok zorlayan o oldu. Onun dışında fazla bir zorluk görmedik çok şükür.

Şimdi bu Cuma Usta birliğimize teslim olacağız İnşallah. Usta birliğimiz Ankara Çankaya Kara Harp Okulu Bakım Lojistik bölümüne çıktı. Sizlerden de orada olan varsa görüşürüz İnşallah.

 

ASKERLİKTE SÖYLENEN MARŞLAR

ALAY MARŞI

Annem beni yetiştirdi bu ellere yolladı
Al sancağı teslim etti, Allah’a ısmarladı
Boş oturma çalış dedi, hizmet eyle vatana
Sütüm sana helal olmaz saldırmazsan düşmana
Arş ileri, marş ileri
Türk askeri dönmez geri (bu satır 1 defa söylenecek)

Yastığımız mezar taşı, yorganımız kan olsun
Biz bu yoldan döner isek namus bize ar olsun
Ne şereftir ölmek bize bu güzel vatan için
Yanar yürek yurt aşkıyla daima için için
Arş ileri, marş ileri
Türk askeri dönmez geri (bu satır 1 defa söylenecek)

ASKER MARŞI (GÜNDOĞDU MARŞI)

Gün doğdu, hep uyandık, siperlere dayandık
İstiklalin uğruna da, al kanlara boyandık.

Sandılar, Türk uyudu, ata cenge buyurdu,
Türkün asker olduğunu, dünyalara duyurdu.

Ülkemiz, Türk ülkesi, aşık eder herkesi
Üstümüzden eksilmesin al bayrağın gölgesi.

İZMİR MARŞI

İzmir’in dağlarında çiçekler açar
Altın güneş orda sırmalar saçar
Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

İzmir’in dağlarında oturdum kaldım
Şehit olanları deftere yazdım
Öksüz yavruları bağrıma bastım
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

AKDENİZ MARŞI

Yaslı gittim şen geldim
Aç koynunu ben geldim
Bana bir yudum su ver
Çok uzak yoldan geldim

Deniz, deniz akdeniz
Suları berrak deniz
Karşımda yar ağlıyor
Gideyim bırak deniz

Rüzgarlardan atım var
Şimşekten kanadım var
Göğsümde al yazılı
Gazilik beratım var

Deniz, deniz akdeniz
Suları berrak deniz
Karşımda yar ağlıyor
Gideyim bırak deniz

797 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Ahmet

  S.a acemi birliğine giderken yanıma ne almalıyım bu akşam gidiyorum

  1. isa koç

   Jilet, traş jeli, şampuan, sabun, aspirin (ama gizle), saat, 1 giyim iç çamaşırı, polar hem şapka hem boyunluk olan berelerden bej renk, tırnak makası, birazda madeni para yeterli olacaktır.

 2. cesur

  Gözümde 1 derece astigmat vr ama gözlük kullanmiyorum bu engel olmaz değil mi komandoluk için. Yani göz muayenesi öyle makinayla yapilan muayene değilse standart elle kapamaysa zorlayinca tüm harfleri iki gözümle okuyabiliyorum.

 3. cesur

  Bu testleri acemilikte tek doktor mu yapiyor yoksa her alanda ayri doktor mu var KB çok merakliyim isa bey. Cevapladigin için çok tesekkur ederim

  1. isa koç

   Açık söylemek gerekirse ben komando seçilmediğim için tam teşekküllü muayene konusunda gidip kendim muyane olmadım. Ama hastaneye gidildiğinde muyaneler her alanın kendi doktoru tarafından yapılmakta. Makina tutarlarmı bilmiyorum o yüzden.

 4. cesur

  Peki askerlik şubesinde kendilerimi soruyor. Çoğu işi boy kilo vücutta jilet izi var mi falan diye bakiyolar sonra biseyin var mi diye soruyolar o kadar diyorlar. Acemi birliğinde doktor tekrardan bakiyomus zaten.

  1. isa koç

   Dış görünüşünde birşey görünmüyorsa, aksak yürümüyorsan soruyorlar birşeyin varmı, sende yok diyorsun imzalıyorlar. Ben incelemeleri taraftarıyım, çünkü bilinmeyen ne rahatsızlıklar vardır, yani askerin kendinde bilmedikleri bile. Mesela bizde bir tane Mersin’li vardı. Kendisinde bir rahatsızlık olduğundan hiç haberi yokmuş. Revirde 3-4 aylık bir göreve gönderdiler onu EKG çekim işlerine ve evraklara bakıyordu orada. İşleri bitince yanındaki doktor öylesine, belkide eğlence olsun diye vs. yat bide senin ekg’ni çekelim demiş, bir kontrol etmişler çocuğun kalbinde rahatsızlık çıktı, çocuğa çürük verdiler istemediği halde. Ama çocuk o sürek boyunca yapılan ağır aktivitelerde Allah muhafaza ölebilirdide. O yüzden rahatsızlık varsa bilinmesi herkes açısından iyi olur. Çünkü askerlikte, özellikle komandolukda çok ciddi efor sarfediliyor. Mesela biz acemiliği komando olarak yapmamamıza rağmen sabah 06:00’da kalkıp akşam 21:00’de serbest bırakılana kadar sürekli aktivite içinde oluyorduk. Serbest bıraktıklarında azıcık şurada oturup muhabbet edelim diyecek mecalin bile kalmıyordu. Yatağa yatıyordu bir çok kişi ve sabah 06:00’ya kadar o yorgunluğu atmakta çok zor oluyordu. İşte bu yüzden rahatsızlığı olan biri için ağır olabilir bu aktiviteler.

 5. cesur

  Peki detayli muayne ayri ayri polikinlige dönüyorlar mi KBB göz genel cerrahi falan mi yoksa bu kan testleri akciğer grafisi falan mi.

  1. isa koç

   Evet, kan testi, göz testi, verem savaştaki gibi akciğer röntgeni vs. yapıyorlar.

 6. cesur

  İsa bey askerlik şubesine gidip tecilimi bozdurucam orda komando olmak istediğimi belirticem. Ancak sorum suki komando olmak istiyorum dediğimde ayriyeten orda muayenesi hastaneye sevk işlemi falan var mi muayene islemleri nasildir aciklarmisin

  1. isa koç

   Yok. Askere katılana kadar tüm muayeneler eğer ciddi bir rahatsızlık geçirmemişsen, doğuştan engel olacak bir sağlık sorunun yoksa, ameliyat olmamışsan tüm muayeneler tüm askerlerde aynı presedürde işliyor. Ama komando seçildikten sonra eğitimini almaya başlarken sanırım 2. hafta (süre yanlış da olabilir) acemi birliğini yaptığın yerde varsa askeri bir hastaneye, yoksa orada sürekli gittikleri devlet hastanesine götürüp detaylı bir muayeneye sokuyorlar komando adaylarını.

 7. Isa El

  Nisanlim Van ercisli nisanda askere gitcek ve ehliyeti var söfor olarak batiya cikma durumu nedir acaba

  1. isa koç

   Her yere çıkma ihtimali aynı. Ehliyeti B ise şoför bile seçilmeyebilir.

 8. sedatt

  hastanede çalıştım bunu acemi birliginde belirtsem revirci veya sıhhıyeci olabilirmiyim iyi bişeymi revir

  1. isa koç

   hmm, sağlık kısmında biraz iş sıkıntılı dostum. Çünkü yeri geliyor iğne bile yapmak zorunda kalabiliyorsun. Ama kısmet, sağlıkla ilgisi olmasa bile revircilik yapanları gördüm. Sende hastane deneyimli olduğun için avantajlısın. Fakat revircilikte pek rahat bi iş sayılmaz askerlikte, çünkü hafta sonlarıda görev yapıyorsun çarşıya çıkmadığın günler, hatta bazı dönemlerde sağlık kontrolleri oluyor, o dönemde çarşıya bile birkaç hafta çıkamayabiliyorsun. Birde bulunduğun yerde asker sayısı az ise nöbetten de düşmüyorsun. Baya bi yorucu olabiliyor anlayacağın.

 9. davut

  usta birliginde depocu veya posta olmak nasıl olunur meslek falan gerek olurmu

  1. isa koç

   Yani gerçek hayatta böyle bir mesleğin varsa ve bu şekilde bir sertifikan varsa. Çünkü bu önemli rahatça depoculuğa seçilebilirsin. Fakat böyle bir belgen yoksa depocuları hep karargah bölüklerinden seçiyorlar, depolar onlardan sorumlu, sen ulaştırmacı falansan depocu olma durumun nereyse sıfıra iner, belgen yoksa tabi.

 10. furkan

  havacıları bu doğu olayları için güney doguya gönderebilirlermi

  1. isa koç

   Şimdi doğuda olabilir batıda, Türkiye’nin en büyük havacıklık üslerinden birisi Balıkesir’dedir. Yani orayada düşme ihtimalin fazlasıyla var. Eğer senin celbinde en fazla nereye asker lazımsa oraya düşersin. Ama sana şunu tavsiye ederim. Senin celbinden bir önceki celpte havacı olarak askerliğini yapanlar nereye düştüğünü forumlarda paylaşmışlardır. Sen onlara bak eğer atıyorum bir önceki celpte en fazla diyarbakır’a düşmüşlerse bilki bir sonraki celpte oraya fazla asker lazım olmaz o yüzden oraya düşme durumun azalır. Yani sana nereye düşersin diyemem ama bu şekilde bakarsan belki nerelere düşmeyeceğini öğrenmiş olursun.

 11. kaan

  Tamam kardeşim.Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.Siteniz çok yararlı.Konu başlığından birçok kardeşimiz yazmış sizde yanıtlamışsınız.Başarılar dilerim.Hayırlısı olsun inşallah.Diyelim spor işi olmadı.O zaman otomatikman şoforlük devam eder dimi.Yağni yeminden sonra alacağım branş eğitimi şoforluk olacaktır bu durumda.

  1. isa koç

   Evet şoför işine dönersin. Acemi birliğinde komandolar dışında kimse bıranş eğitimi almıyor, herkes aynı eğitimi alıyorlar. Sonra direk ustabirliğine. Bazı branşlar dışında hemen hemen hepsi yeminden sonra ustabirliğine sevk edildiği için yani bu. Ama havacılar, denizciler farklı tabi.

 12. Berat

  s.a kütahya havacı acemi birlik kaç gündür kimisi 3 ay kimisi 20 gün diyor buna bi açıklık getirirmisin??

  asker maaşı tam olarak nedir
  teşekkürler

  1. isa koç

   Dostum, net bilgim yok maalesef. Ama şunu söyleyeyim 20 gün olmadığı kesin. Çünkü havacılıkta atlama eğitimi alıyorsun, ayrıca 21 gün acemilik yapanlar yemin töreninden sonra ustabirliğine gidiyor ama havacılar gitmiyor o yüzden en az 45 ila 90 gün arasında acemi eğitimi alacaksınız. Korkmayın, acemi birliği insanlara ilk başta çok zor gelebilir ama askerliğin en rahat yeridir aslında. Birşeylerin sorumluluğunu almak askerlikte çok zordur ama acemi asker sorumluluk almaz, eğitimini alır keyfine bakarsın. On numara geçer, arkadaşlıklarda çok keyiflidir acemilikte, çünkü herkes aynı işi yapıyor, fakat ustabirliğinde herkese bir görev verliyor ve bu görevi alanlar arsında ciddi yalakalar ve çıkarcılar çıkabiliyor, onlar size askerliği bir buhrana dönüştürebilir. Bence keyfini çıkar,

 13. kaan

  Türkiye su sporları fedarasyonuna bağlı profesyonel gümüş cankurtaranım.4yıldır cankurtaranlık yapıyorum.8 cankurtama operasyonu gerçekleştirdim.Akşamları vucutgeliştirme antrenorlüğü yapıyorum.Amatör boks ve wingchun yakın dövüş yapmaktayım

  1. isa koç

   Ciddi söylüyorum eğer karakol yerine spor tesislerinin olduğu bir yere düşersen havada kaparlar. Ayrıca acemi birliğinde seçilip direk oradan götürülme ihtimalin bile olabilir. Belgelerini yanında götürmeyi unutma, çünkü belge askeriyede tek geçerli şey.

 14. kaan

  Merhaba kardeşim.Ben 94 doğumluyum 3 gün sonra teslim oluyorum.bilecik 9. jandarma bölüğüne.Muv özelliği : şoför adayı yazıyor ne demek bu b ehliyet var.Meslek profesyonel sporcu.

  1. isa koç

   Ulaştırmacı olacaksın. Yani şoför. Yanlız bu illa şoför olacağın anlamına gelmiyor. Çünkü celpte ulaştırmacı seçilecek askerlerden ihtiyaç kadarıyla bir kota oluşturuyorlar ve otomatik olarak bu adaylar arasından bu kota kadar asker seçip onları ustabirliğinde ulaştırmak bölüklerine gönderiyorlar, jandarmalarda ise karkollardaki şoför teskere olursa yedek şoför olarak hazırda bir asker daha olmuş oluyor, o asker gidene kadar başka bir iş yaparsın sonra seni şoför atarlar. Yanlız tam spor dalın ne ise sadece bu işi yaptığını belirtir ve lisansınıda yanında götürürsen seni başka bir yere gönderebilirler. Askerde başta yüzücü olmak üzere tüm sporcular çok sevilir ve hava kapılır. Ama jandarma olarak bir karakola atarlarsa spor alanında görev yapma konusunda pek ümitlenme. Ama ben illa sporcu olarak asker yapacağım diyorsan gittiğin yerlerde hiçbirşeyden anlamadığı belirtip sadece sporculuktan anladığına vurgularsan seni bu alanda ihtiyaç olan bir yere tertip emrini çıkartırlar. Tabi bu tamamen oranın yetkili komutanlarına bağlı bir durum.

   Benim usta askerlik yaptığım yerde 10bin subay öğrencisi vardı ve bunlar haftanın bazı günlerinde yakın dövüş bazı günlerinde yüzme, bazı günlerinde tenis, basket, voleybol vs. gibi spor etkinlikleri yapıyor, hemen her günde koşu yapıyorlar. Yani haftanın yarısını spora ayırıyorlar böyle bir yerde spor hocası yada prof sporcular havada kapılıyor. Tüm askerliğini spor salonlarında üzerinden eşofmanlarla dolanıyorsun. Birçok şeyden muaf oluyorsun. Askeriyenin o meşhur ast üst ilişkisindeki aşırı resmiyetten büyük oranda kurtuluyor komutanlarla yeri geldimi arkadaş gibi takılıyorsun. Yani spor noktasına kendini bir yerlere atmayı dene. Ama bunu acemilikte pek zorlama, orada 200, 300 kişi arasında her meslekten bir adam muhakkak çıkabiliyor o yüzden pek ehemmiyeti olmuyor. Orada sadece mesleiğini sporcu olarak, hatta hangi dal ile uğraşıyorsan onuda belirterek yazdır, sonra kısmetin hangi ustabiliğine düşerse orada bu işe ağırlık ver. İlla düştüğün yerde kalacaksın diye birşey yok, ihtiyaca göre seni yer şehre tertip edebilirler.

 15. Berat

  S.a abi bi kaç sorum olacak beni maruz gör ;
  1.askerde dişlerimizi yaptırıyabiliyoruzmu çürük,yamuk,kaplama vs.
  2. sorum iseaskerde yanıma para alıcam ama ptt karta para kartta olacak nakit almalımıyım almalıysam ne kadar almalıyım

  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  1. isa koç

   – Diş yaptırma yok, sadece dolgu ve çekme var. Yani kaplama yapmıyorlar, aslında yapıyoruz diyorlar ama çooook sıra var falan filan diye sallıyorlar. Belki düştüğün yerde fazla sıra yoktur yaptırabilirsin. Ama yamuk düzeltme kısmını yapacaklarını sanmıyorum maalesef.
   – Yanında 10-15 lira ortalama canlı para taşı onun dışında tüm paranı ziraat bankasına hesap açtır oradan hesap kartı al paranıda onun için at. Askeriyedeki kantilenlerde para değil kart geçiyor, o kart da sadece ziraat kartları.

 16. ali

  Anliyorum admin. Ama oyle görme kotu durumda değil her şekilde algiliyorum. İnsanlar taniyabiliyorum az gören gözümle. Ve avantajim ben 2elimide kullanabiliyorum. Yani sağ göz sorun olsa da sağla atiş yapmak zorunda değilim sol elimide kullanıyorum. Gitar caliyorum ve ava gidiyorum sol elde kendimi çok ciddi anlamda geliştirdim. Bizim gibiler boyle görmeye alistigi için inan çok etkilemiyor. Hatta 20 yasina kadar gözünün o şekilde olduğuna herkesin boyle gördüğünü düşünüp hic doktora gitmeyen bile var. Ben azmettim sirf askerlik için sol ekimi geliştirdim. Sağ gozumun tedavisi yok denildi ben kapattim gözümü ve artis oldu gormemde ne yazikki ablamin rahat siz lig insan dolayı üstüne dusmedim. Ve görmem geriledi. Tekrar kapama tedavisine basliyorum askeriyeden emekli doktor bana kapat gözünü dedi bilgisayar oyunu oyna algilar değişiyor dedi. Tam 6yildircurukk alacakmiyim diye düşünmekten cildircaktim. MUSTAFA KEMAL ATATURK tek gözünü kum firtinasinda kaybetti ve gözü tembellesti ve sol gözü şasi oldu. O halde savasti cumhuriyeti kurdu. Tek gözüyle savaşan binlerce kahraman varken. Ben bu durum için asla çürük alamam. Benim durumunda olan varsa israrla kapatsin gözünü gozluk le beraber. Oyun oynasin. Pes etmeyin. Goz sağlam sadece beyin az görmeyi öğrendi beyinin bilinmeyen binlerce özelliği var. İnanmak bile fayda verecektir. 6 yildr hep bunun korkusuyla yasadim ve gecen hafta doktor uğur unsala gittim asker olabileceğimi öğrendim. Beni hayatta bu kadar başka birşey mutlu edemezdi. Benim kardeşlerim şehit olurken ben çürük alip evde yatip duramam. Allah herkese gitmeyi nasip etsin. Cevabin için tesekkur ederim

  1. isa koç

   Rica ederim. Allah yâr ve yardımcın olsun. Amin.

 17. ali 61

  selam admın ben ulastırma manısa alaşehire düştüm ehliyetim E sınıfı ne olur bıde b gidiyorum 18 martta bu sıkntılımı devre kaybı ben hangı celp oluyorum ve yemın torenı nasıl olacak bunları solermısın

  1. isa koç

   Yemin töreni yapılmıyor devre kayıplarına, devre kayıpları bence en rahat olan grup, bilsem bende devre kaybı giderdim, normal devrelere ne acemi eğitimi ağır oluyor nede ustabirliğinde gördüğü sıracılık muamelesi. Ayrıca bir otobüs verirler sana, sabah akşam personel servisi çekersin. Çünkü e ehliyetli pek bulunmadığından havada kaparlar diye düşünüyorum. Eğer alabilirsen hastane servisini al. Kafan çok rahat olur.

 18. ali

  Admin selam göz tembelligim var %30 görüyorum. Askeri doktor askerlik yaparsin yeterli gormen dedi. İlk muayenede ve katilis muayenesinde göz bakarlar mi?bakarlarsa gözünüzü biz kendimiz elimizlemi kapatiyorz. Goz ölçümü yapiyorlar mi ? Bu şekilde gidersek anlasilirsa askerligimi ne olarak yaparim ?

  1. isa koç

   A.s. Çok ciddi incelemiyorlar ama bizlerde çok şükür bir rahatsızlık olmadığı içindir belki. Yani işin ustası gözünde problem olan kişi belki ilk bakışlarından bile anlayıp onunda sağlam kişiye göre daha ciddi ilgileniyor olabilirler.

 19. cenk

  Kusura bakma soğukta yaziyorum eklemi kapatiliyor göz yoksa onlar mi kapatiyor birde geçmiş sağlık bilgilerini görüyorlar mi yoksa bizemi soruyorlar. Bu konuda beni bilgilendirirmisin

  1. isa koç

   Çok ciddi ilgilendiklerini görmedim, fakat komando olup sağlığından dolayı birisine kazara zarar verirsen ızdırabını düşünmek istemezsin. Komando da silah neredeyse hep olur çünkü, Allah vermesin olurda düşük gören gözün silah önündeki arkadaşını algılayamaz ve o sırada ateş edersin kötü sonuçlar doğurur. Bunun vebalini ağır olur. Bence hiç deneme.

 20. cenk

  Ve tecil bozarken olan muayenede göze bakiyorlarmi yoksa soruyorlarmi yada bakarken gözünüzü kendimiz mi kapatiyoruz. Katilis muayenesindedi aynisi oluyor eklemi kapatiyoruz yoksa onlari kapatiyor

 21. cenk

  Benim sağ gözümde göz tembelliği var %30goruyor. Emekli bir askeri doktora muayene oldum yaparsin dedi. Görmenin yeterli. Ancak tevilimi bozup gittiğimde katilis muayenesinde bu durumu soylemesem komando olabilirmiyim.

 22. Muhammet

  Merhabalar ben birşey sormak istiyorum ; Benim mesleğim fotoğrafçılık ama profesyonel. askere gittiğimde fotoğrafçı olma şansım % kaç ?

  1. isa koç

   Dostum, tüm her yerde mesleğinin profesyonel fotoğrafçı olduğu söylemen gerekli. Ayrıca bir belgen var ise onu askere giderken yanında götür. Gelelim seçilme durumuna, bu işler için askeriye de memur var. Anca olsa olsa bazıları belki bir yardımcı asker kullanıyorsa, bu da düştüğün askeriyeye göre değişir seçebilirler seni. Ama aynı zamanda matbaacı olduğunu da üstüne basarak söyle. Fotoğraf işi sayesinde bundan da anlıyorsundur bir miktar. Aslında fotoğrafçı seçilirsen bana göre en iyi yeri seç kapmış sayılırsın. Çünkü fotoğrafçılar yer yer görev için şehir dışına dış göreve gidiyorlar ve bu olay ise bir asker için ilaç niteliğinde. Yani seçilme yüzden bu yüzden % 0,001’ler gibi rakamlara tekabül ediyor, belki de daha düşük.

   Mesela şöyle söyleyeyim bir de acemi birliğimiz Balıkesir astsubay okulunun oradaydı ve fotoğraf çekimlerine katılım kısmına askerler bakıyordu ama askeriye içerisinde astsubay okulu öğrencileri bakıyordu. Ustabirliğim ise Kara Harp Okulu’ydu. Orada ise memur ve Kara Harp Okulu öğrencileri bakıyordu ve bir askeriyeye fotoğraf için 1 yada 2 kişi fazlasıyla yetiyor. O yüzden yüzde bu kadar düşük diyorum.

  2. Muhammet

   Anladım. Teşekkür ediyorum öncelikle ilginiz için. Matbaa’ kısmı biraz farklı oluyor. Fotoğrafçılık ve Matbaacılık biyerde buluşuyor ama Fotoğrafçılıkla matbaacılık aynı değil.

   Fotoğrafçılıkta Matbaa kısmını ilgilendiren şey ; Baskı oluyor. Fotoğrafçılıkta büyük baskı makineleri’de kullanmasını biliyorum ama Kimyasalları tam bilmiyorum. Acaba askeriye’de baskı makinesi varmıdır ? benim için sorun çıkarırmı ? yoksa dışarıyamı bastırıyoruz.

   Ayrıca matbaacılık’ta genellikle ” Grafiker ” diye adlandırılan kişiler genellikle Photoshop’tan çok Diğer örneğin ; İllistrator gibi proğramları kullanıyorlar. Sadece Photoshop bilmem’de sıkıntı olurmu ? Askeriyede illa grafiker istemiyorlardır sanırım.

   4 Senelik Stüdyo çekimi yaptım. Her türlü fotoğraf çekim tekniklerini biliyorum.
   Ayrıca photoshop’un ustasıyım. bunlar yeterlimidir sizce ?

  3. isa koç

   Şöyle söyleyeyim dostum, askeriyede birçok şeyi askerin direk kullanması yasaktır, asker ana işçi olamaz ancak yardımcı olur. Kural böyle. Mesela ben lastik tamircisi yardımcısıydım. Yani lastikleri takmam, çıkarmam, sökmeye çalışmam hatta lastiğe hava vurmam bile kesinlikle kural olarak yasak. Ben ancak görevli komutanın yada memurun yanında refakatçi gibi getir götürcü gibi bekleyebilirim. İşte matbaacı seçilirsende bilgisayar başına oturup baskı yapma mecburetin yok. Sadece orada yardımcı olarak duracaksın. Bilmenin de bir önemi yok aslında biliyorsan da oradaki memur yada komutanın insiyatifine bağlı olarak belki bilgisayar başına yada baskı makinesinin başına geçirip birşeyler yaptırlar onun dışında sadece öyle bakıyorsun ve günü tamamlıyorsun.

  4. Muhammet

   Teşekkürler 🙂

 23. Berat

  acemi birliginde görüşmeye gelen yakınları arıyolarmı telefon sokmak için

  1. isa koç

   Açık söylemek gerekirse her yerde arıyorlar mı bilmiyorum fakat geçen yaz yayınlanan kanunla askeri personel bile askercell dışında hiçbir telefonu askeriyeye sokamıyor, kapıda arıyorlar.

 24. Serkan

  hocam parayı ne zaman almamız gerekıyor askerlık subeınden benım mart 18 de teslım olucam sımdı gıtsem alabılırmyıım ?

  1. isa koç

   Parayı artık şubeden almıyorsun, senin adına PTT’ye yatıyor. Nufüs cüzdanınla gidip çekiyorsun. Ama bazen çok geç yatırabiliyorlar, yani sen askerliğe başladıktan sonra mesela. Sen genede gitmene 2 gün kala git bak yatmışmı.

 25. Fatih

  sa kardesım acemı bırlıgıne gırerken hangı evrakla gıdıcegız subeden mı alıcagız o evragı onu tam bı acıklarsan sevınırım bide yol parasını ılla son haftamı almammız lazım yoksa 1 ay onceden de alabılırmıyız?

  1. isa koç

   E Devletten sülüsünü yazıcıdan çıktı alacaksın ve nüfus cüzdanın ile bu sülüsü götüreceksin, eğer şoför olmak istiyorsan ve ehliyetin varsa ehliyetinide götür.