Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci

5 Kasım’da askere gidiyorum diye bir yazıyla sizlere veda etmiştim. 6 Kasım’da Baslıkesir Kara Kuveetleri Komutanlığı Piyade Çavuş Eğitim bölüğüne katılarak askerliğe başlamıştım. Yaklaşık 22 gün süren acemi eğitimimi bitirip dinlenmek üzere evime geldim. Bu 22 günde neler yaşadığıma kısaca bir değinmek ve acemi eğitimine gidecek askerlerimize önerilerde bulunmak istiyorum.

Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci
Not: Fotoğraf çekecek aletim olmadığı için fotoğrafı bir başka kişinin videosundan aldım. Stad aynı stad ama tarih 2009 olması lazım.

Askerliğini yapanlar askerliğini yapmayanlara bir sürü şeyler anlatır, yok şöyle olur yok böyle olur diye ama hemen hemen hepsinin gittiğiniz yerde hiç olmadığını görürsünüz. Kısaca her askerlik bölgesinin zamana ve insanlara göre değişen kuralları, eğitimleri, zorlukları var. Bu sebeple anlatılanların büyük kısmına kulak asmayın. Bende anlatılanın çok dışında bir acemilik yaşadım.

Diğer Konular, Bunları da Oku :

Acemi birliğim K.K.K. BKM.OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI/BALIKESİR MERKEZ

Sevk Tarihi, Katılış Tarihi:

Öncelikle sülüste yazan tarih konusunda bir kazık yedim. Sülüste sevk tarihi ve katılacağı tarih şeklinde iki ayrı tarih vardı. Bu şekilde yazmak 94/4 dönemimde ilk defa uygulanmaya başlamış. O yüzden çok kişinin kafası karışmış durumda. Sevk tarihim: 06 Kasım’dı katılış tarihim ise 08 Kasım’dı. Bende eğer 06 Kasım’da gidersem 2 gün erken askerliğimi bitireceğim diye düşünüp gittim. Meğer zaten askerliğim 06 Kasım’da başlamış, 7 Kasım’da da teslim olsam, 8 Kasım’da da teslim olsam gene 6 Kasım’da askere başlamış sayılıyormuşum. Böylece erken gidip 2 gün fazladan askerlik yapmış oldum. Keşke 8 Kasım’da gitseymişim. Sizlerde eğer böyle birşeyle karşırsanız son günde gidin, hatta akşam 16:30-17:00 gibi gidin. Hiçbir şey yapmadan direk birliğinize gider yemek yer sonra da akşam içtimasına kadar serbest bırakılırsınız.

Ben akşam 7 gibi oraya vardım. Nizamiyede bir katılış formu doldurmam gerekiyormuş, bunu kimse söylemediği için doldurmadım. Revire götürüldükten sonra birlik binasına götürdüler ve eşyalarımı bir yere bırakıp içtimaya geçtim. İlk günlerde kimse kimseyi tanımadığından herkes balık gibi etrafa bakınıp duruyordu, bende öyle yaptım. İçtimamız alındı ve geçici odalarımız verildi.

Kayıt işlemleri, Aşı, Elbiseler ve Ayakkabıların Alınması:

Her zaman derlerki askerliğin ilk gününde gece yarısına kadar kayıt işlemlerin sürer, uykusuz uykusuz yatağa gidersin bir iki saat uyursun pat usta askerler koğuşlara girer bağıra bağıra ana avrat söve söve herkesi yataklardan kaldırıp apar topar bölük önüne toplarlar derlerdi ama hiç böyle birşey olmadı, olduğunuda sanmıyorum. Akşam 5’ten sonra hemen hemen birçok resmi işlemi orada bırakıp ertesi gün devam ediyorlar. Sabahlarıda normal uyanış saati olan 06:30’a kadar kimse size dokunmuyor. Bizde kalktık ve giyim-temizlik hazırlıklarımızı yaptıktan sonra sivil elbiselerle bölük önüne inip bundan sonra günde en az 6 defa ortalama 10 defa karşılacağımız sıraya dizilip defalarca sayılma işine geçtik. Eğer çömelerek oturmakta zorlanıyorsanız askere gelmeden önce bir kaç ay alıştırma yapıp kendinizi hazırlayın yada yere oturmak için altınıza birşey ayarlayın. Aksi takdirde çok zorlanırsınız.

Acemilik kayıt işlemleri:

Neyse kahvaltı için sıraya sokulup yemekhaneye gittik ve askerlikte ya bir yılan hikayesi olan yada tarihte kalmış olan acemilikte yemek süresi 5 dkdir gibi şeylerin olmadığını gördük. Herkes yemeğini alıp ne kadar sürede yiyebiliyorsa yiyip dilediği vakit yemekhaneden çıktı. Yemeklerimizi özel şirket veriyordu ama şu yaşıma kadar yiyebileceğim en rezil yemeklere onlar imza attılar diyebilirim. Yani kasti böyle yapmış gibiler, yoksa o yiyeceklerden daha lezzetli yemeği sivilde çok yerde yiyebilirsiniz. Mesela en basitinden çayın tadını bir müddet unutabilirsiniz. Yemekten sonra sabah içtiması için tekrar dizildik ve kayıt işlemleri için sıra halinde nizamiyenin yolunu tuttuk. Evraklarımızı hazırladık, iğnelerimizi vurulduk, sonra kayıt işlemlerimizi tamamlayıp birliğimizin belli olacağı son ana geldik. Dedikya ilk geldiğin gün nizamiyede bir katılış formu dolduruluyormuş. Benim ilk gün bu form doldurulduğunda haberim olmadığı için ve girişteki elemanlar beni böyle bir durum hakkında uyarmadığı için eksik evrak yüzünden 150-200 kişi içinden astsubaylardan biri fena fırçaladı. Böyle birşeyden haberimiz yok desekte önce kâr etmedi sonra tabi normal karşıladı. Hemen gidip formu doldurup sıramıza geri geçtik. Sizlerde sürekli diğer arkadaşlarla formlarınızı karşılaştırıp onda olupta sizde olmayna formları bir an önce temin edin.

Aşı:

Askerlikte 23 yaşın üzerindekilere 3, altındakilere 2 iğne vuruyorlar. İğnelerden birisi sanırım tetenoz iğnesi. Vurulurken azcık canın yanıyor ama asıl acısı 2-3 gün süren bir kol ağrısı. İğnenin vurulduğu tarafa birkaç gün yatamıyorsunuz.

Elbise ve ayakkabıların alımı:

Elbiseleri kilo ve boyunuzu söyleyince size en uygun olacak bir şekilde vermeye çalışıyorlar ama çoğu kez sorun oluyor. Ben 1,78 boy ve 96 kiloyum dedim ama verdikleri elbise çuval gibi geldi. Kış döneminde olduğumuz için önce kışlıkları verdiler. Kışlık botlarda ise 45 numara gidiyorum dedim görevli 48 numara verdi biraz bol geldi. Ama benim işime yaradı. O yüzden siz ayağınız 45 ise 47 alın. Spor ayakkabımı 45 numara verdiler fakat yanlardan ciddi manada sıktı. Yazlık elbiseleri ise yemin törenine birkaç gün kala veriyorlar. Yazlık botuda 45 numara aldım ayağıma tam oturdu. Elbiseleri alıp hemen üzerimize giydik. Ardından fotoğraf çekimine geçtik. Fotoğraf çektirirken sakalınız ve saçınızın kesilmiş olması şartı var. O yüzden traşınızı kesinlikle dışarıda güzelce olun sonra gidin. Çünkü orada o kalabalıkta gelişi güzel saç traşı yaparlar hoşunuza gitmez. Zaten dışarıda kestireceğiniz saçınız acemilik bitene kadar azcık büyüyor böylece izne giderseniz sizi birazcıkta olsa şekil verebileceğiniz bir saç haline geliyor.

Gitmeden önce götürmeniz ve götürmemeniz gerekenler:

Size her türlü şeyin askeriyede zaten verildiği söyleniyor ama traş malzemeleri, sabun, şampuan, tırnak makası, defter kalem, saat vs. gibi şeyler verilmiyor. O yüzden muhakkak bu malzemelerinizi alın. Eğer pek sık traş olmayan biriyseniz traş sonrası yüz bakım kremide götürün yoksa suratınız kavlamış deri parçalarıyla kaplanabilir. Eğer şampuan verirlersede Elenor adında tarihi 4 ay geçmiş bir şampuan verdiler, çok berbat çıktı, ama sabun vermediler gene. Hemen herkes cep telefonlarından saate bakmaya alıştığı için oraya giderken saat almak akıllarına gelmeyebilir ama askeriyede saat çok önemle şart. En ufak bir yere geç kaldınızmı azarı ve cezası çok canınızı sıkabilir. Ağrıkesici hap götürün ama girişte vermeyin. Çünkü izin dışında ilaç kullanımı yasak. Ama ilk günler ciddi baş ağırısı çekebilirsiniz, o zaman ağrı kesici alamazsınız. Başınıza birşey gelir diye vermiyorlar, haklılarda ama o ağrıyada başka çözüm üretmek zor.

Bozuk para götürün. Tadının neredeyse hiç anlayamayacağınız içeklerle doldu içeçek makinesi ve ülkerin nefret edeceğiniz birkaç çikolata, gofret ve bisküvilerinin olduğu makineler bozuk para ile çalışıyorlar. Kantinde ise para geçmiyor sadece orada verilen bir kontür yüklenip alışveriş yapılabilen bir kantin kartı ile birşeyler alabiliyorsunuz yada Ziraat Bakasının kredikartı ve bankamatik kartı ile alabiliyorsunuz. PTT kartı henüz geçmiyor ama ileride anlaşma yaparlarsa olabilirmiş. Askerlik namına eksik olan hemen herşeyide orada ancak kantinden alabiliyorsunuz.

Elbise götürmeyin, üzerinizde ne varsa öylece gidin ve öylece geri gelin. Çünkü hastaneye gitmeyecekseniz acemiliğiniz bitene kadar hiç sivil giyinemiyorsunuz, bu da hamallıktan başka birşey olmuyor. Ben telefon götürmedim ama götüren çok kişi olduğunu gördüm, yalnız burada telefon yakalatanlara olarak yüksek ihtimal tutanak tutulup dosyanıza eklenebilir. Ankesörlü telefonlar var onlarla idare ediverin.

Askerlikte Acemi Eğitim Süreci:

Ben çavuş adayı olarak yaptığım için eğitimleri bunun üzerinden anlatacağım. sizlere 21 günde pek eğitim veremiyorlar. Çünkü 21 günün neredeyse 7 günü full evrak işleri, yürüyüş işleri vs. ile geçiyor, geriye kalıyor 14-15 gün. Bu sürede de size verebilecekleri pek bir eğitim kalmıyor ancak temel bilgileri hızlandırarak anlatıp geçiyorlar. Uygulamalı olarak pek bir eğitim alamıyorsunuz. Uygulamalı olarak aldığımız eğitimlerden birisi silah tutma şekilleri, bu da çok lazım olduğu içindir belki, diğeride Tek Er muharebe savaş eğitim. Teker muharebe eğitimi 75 ve 90 günlük acemilik döneminde en çok detaylı verilen eğitimlerdenmiş ama biz sadece 2 gün bu eğitimi aldık. Bu eğitimde savaş alanında yürüyerek, koşarak, eğilerek, emekleyerek, sürünerek ve sıçrayarak ilerleme taktiklerini alıyorsunuz. Eğer bu eğitimi ciddiye almayıp sallabaş yaparsanız çok acı çekebilirsiniz, o yüzden ciddiye alarak yapmanız gerekmekte.

Bu dersler dışındaki neredeyse bütün eğitimler gene bu eğitim alanlarına götürülük oturduğun yerden dinlediğin eğitimlerden oluşuyor. Aslında bu kadar kısa bir süreç olduğu için en çok önem verilen eğitim yürüyüş yapmak ve marş söyleme eğitimidir. Burayı ekip olarak iyi yaparsanız çok kebap bir acemilik geçirebilirsiniz, eğer yapmazsanız bir ızdıraba dönüşebilir.

Askerlikte en çok bunaltan yer sayılma anları:

Acemilik sürecinde günün 5/2’si sayılamaktan oluşuyor. Bu anlar o kadar bunaltıcı anlar ki adama firar bile etirir. O yüzden şunun tüm acemilerin iyi bilmesi lazım ama çoğu çocuk kafalı oldukları için nedeyse hiç iplemiyorlar ve çok eziyet görüyorsunuz. Yemeğe gideceğiniz zaman, banyoya gideceğiniz zaman, revire gideceğiniz zaman, dersaneye gideceğiniz zaman, eğitim alanına gideceğiniz zaman, yürüyüşe gideceğiniz zaman, içtima zamanları kısaca askerlikte ne yapılacaksa önce herkes takımlar ve mangalar halinde hiza istikamet alınmış şekilde eksiksiz sıralanır, sayılır, sonra o an görevli komutana imzalatıldıktan sonra gidilecek yere götürülür. Geri getirildiğinde ise gene aynı işlemler yapılıp sıraya alınır eksik varmı yokmu kontrol edilir.

İşte bu süreç normalde en fazla 5 dakika alacak bir işlemken, çocuk kafalı diye tabir ettiğim (daha doğrusu kendini akıllı sanan mallar veya gerçekten mal olanlar dersem hakaret olur) bu yüzden çocuk kafa diye belirttiğim kişiler sayesinde ortalama 30 dakikalık bir işleme dönüşüyor. Zaten günde en az 6 ortalama 10 civarın böyle birşey olduğu için günde 6 saate varan bir sürede çömelmiş vaziyette bekliyorsunuz.

Neden böyle oluyor?

Kural şu, sırada konuşulmaz, sigara içilmez, hizasıs durulmaz. Ama millet biraz yanındakiyle samimi olunca susmaksızın konuşuyor, sus denilse bile gene konuşuyor, birde araya sus sus diyenler girince tamamen zıvanadan çıkıyor. Diğer bir sebep heran sigara yakan zırtapozlar. Komutan sigara içmek serbest demediği sürece sigara içmek yasak, ama bunu takmayan çok kişi oluyor, buda hem daha fazla bekleme hemde çök kalk cezasına sebep oluyor. Ulan 2 dk sabredip sussan sigara içmesen zaten sayıyı alıp serbest bırakıcaklar, sigara içmene izin vericekler ama gel görki birçok kişi bunu düşünmüyor.

Diğer bir kural sayı tam olmak zorunda. Eğer bir kişi bile yoksa gelene kadar genelde tüm takımlar olduğu yerde bekletilir. Bu duruma neden olan şeylerden birisi saatinin olmaması diğeride ziyaretçisi gelenler çavuşa ismini yazdırmadan ziyaretçi parkına gitmesidir.

Önerim şudur ki, oraya ilk gittiğinizde kalkın ve açık açık tüm bölükle konuşun. Bakın böyle böyle olunca böyle zararlar göreceğiz, eğer görmek istemiyorsak sayı alınana kadar susalım ve sigara içmeyelim, hizamıza girelim ve vaktinde içtimaya gelelim diye uyarıda bulunun, eğer hak verirlerde bunu uygularlarsa çok rahat bir acemilik sizi bekliyor demektir.

Banyo ve çamaşır yıkama:

Bizim askeriyede acemilerin haftada 2 gün banya günü vardı. Her bölüğe 2 saatlik bir süre ayırıyorlar. Dilediğin kadar banyo yapma hakkın var ama en son çıkanlar banyoyu temizlediğ için herkes biraz su vurup çıkmanın peşinde oluyor. Fakat haftanın 7 günü sabah 05:00-06:00 arasında temel ihtiyaç banyosu var, burada dilediğiniz gibi banyo yapabiliyorsunuz.

Çamaşır yakama için size kantinden bir set satın aldırtıyorlar. Bu sette temiz çamaşır torbası, kirli çamaşır torbası, temizlik malzemeleri çantası vs. gibi çeşitli şeyler varmış. İşte bu torbaya kirli çamaşırlarınızı koyup yıkamaya vermeniz gerekiyor. Fakat acemilikte kimse çamaşırlarını yıkatamıyor. O yüzden bu kısmı aklınızdan çıkarmanız lazım. Ben iç çamaşırlarımı banyo yaparken ayaklarımın altına atıyor ve banyomu yapakren iyice orada eziyordum. Çıkarkende sabun, şampuan ne varsa sürüp yıkayıp iyice sıkıyordum. Sonra kaloriferin üzerine atıp kurutuyordum. Sizde bunu yapabilirsiniz.

Usta birliğim ne zaman belli oluyor?:

Usta birliğiniz dağıtımınıza 1 hafta kala belli oluyor. Yani cuma günü dağıtımınız varsa bir hafta önceki cuma belli oluyor.

Atış eğitimi:

Atış eğitimine eğer komando değilseniz, sadece sınır karakollarına düşenlere atış eğitimi yaptırıyorlar. Onlarda 9 adet atış yapıyorlar. Daha önce hiç silah kullanmadıysanız da korkmayın. Yalnız tabanca yada av tüfeğiyle ateş ettim bana bişey olmaz diyede kendinize güvenmeyin. Atışlarınızı G3 piyade tüfeğiyle yaptırıyorlar. Bize askerlikten önce arkadaşlarımız hep şunu söylüyordu. Atış yaparken silahı omzuna sıkı oturtmazsan teper gözüne gelir, bilmem yüzünü morartır, kaşını açar falan gibi şeyler söylüyorlardı. Benim bu anlatımdan anladığım seni öküz tepmiş gibi tepecek oluyordu. Meğer öyle değilmiş. Silahı omzuna sıkı sıkıya yapıştırmana kendini kasmana gerek yokmuş. Yapman gereken silahın dipçiği ile omzun arasında boşluk kalmaması. Hafifden geriye çekiceksin ve omzunu sanki ileriden arkadaşın azıcık seni itecekmiş gibi sıkı tutacaksın. Yani biri önden itelerse kolun geriye gitmesin diye. Yani böyle yaparsan fazla teptiğini bile anlamazsın.

Diğer dikkat etmeniz gereken kuralsa atış yaparken ağzınızı açık tutmak. Eğer bunu yapmazsanız ciddi bir kulak çınlaması ile karşı karşıyasınız. G3 o kadar çok ses yapıyor ki insanı bu ses biraz tedirgin ediyor. Bizim arkadaşlar arasında babası polis olan ve çok çeşitli silahlarla atış yapmış olan arkadaş bile bu sese hayret etti. Bunu tetikleyen bir diğer unsurda poligonlar arası konulan ayırma tahtaları. Yalnız şunu söyleyeyim, atış yapmak insanı çok rahatlatıyor. O ana kadar ben bu askerliğe ne hata yaptımda geldim demekle meşgulken o atışı yaptıktan sonra sizi bir rahatlama, heyecan ve istek sarıyor. Ama ne yazık ki bu son atışınız olabilir. Çünkü askeriyelerimizde en çok yapmamız gereken eğitim eğer olursa acemilikte 9 mermi bide ustalıkta 6 yada 9 mermi atmak. Dahası yok.

Atışlarda iyi isabet almak için ise çok önemli 3 noktaya dikkat etmeniz lazım. 1.si nefesinizi derin derin alıp verip sakinleşmek, bu hedefe odaklamanız ve titretmeden atış yapmanız için çok önemli. 2.si tetik düşürmek denilen tetiği sıkmadan önce arasındaki boşluğu almak. Eğer almazsanız namlu sağ tarafa çekecek ve buda kurşunun hedefi bulmamasına neden olacak. 3.sü ise atışlarınızı tak tak tak diye peş peşe sakın yapmayın. Komutan ne kadar acele ettirirse ettirsin her atışınız arasında tekrar nefes kontrolü yapıp bedeninizi ve kafanızı sakinleştirip hedefe tekrar odaklamak olsun. Her atıştan sonrada tetik düşürmeyi sankın atlamayın, çünkü ilk atışta gürültü ve silahın tepmesi size garip gelirse tetik düşürmeyi çoğu kişi atlıyor ve 1. atıştan sonra hedefi ciddi manada saptırıyorlar.

Ama gene söylüyorum, bu sizi ürkütse bile çok rahatlatıyor.

Yürüyüş ve yemin töreni:

Acemilik kısa olduğundan bana göre komutanlar için en önemli iş iyi yürüyen asker. Çünkü yemin töreninde alayın en önemli komutanları, bazen şehrin valisi belediye başkanı vs.si oraya geldiği için iyi yürüyen takım iyi eğitilmiş takımdır algısı oluşturma çabası. Biz gittiğimizde bir uzman bize nasıl yürüneğini gösterdi tam biz ona alıştığımızda astsubay geldi şimdiye kadar öğrendiğiniz herşeyi unutun, asıl yürüyüş budur diye tören yürüşünü öğretti. İyice allak bullak olduk ama son 2 haftamızın büyük kısmı yürüş yapmakla geçti. Akşam yemeğini yiyoruz, bi yarım saat dinlenip hop stada inip tören yürüyüşü çalışıyoruz. İyi yürüyen bölük hemen staddan çıkıp dinlenmeye çekiliyor, kötü yürüyen bölük dönmeye devam ediyor. Ayaklarınızda bu çalışmalar yüzünden kısmı nasırlar oluşabilir, botunuza ortapedik birşeyler koymayı unutmayın.

4 tane marş öğretiyorlar size, Alay Marşı (yemin günü stada giderken söyleyeceksiniz), Asker Marşı (yemin etmek için masaya giderken söyleyeceksiniz), İzmir Marşı (yemin ettikten sonra yerinize dönerken söyleyeceksiniz) Akdeniz Marşı (yürüyüşünüzü yapıp staddan çıkarken söyleyeceksiniz). Birde stada ilk girdiğinizde Kıt a dur kısmında “Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır, toprak uğruna ölen varsa vatandır, Ayyıldız” diyerek durup yapacaksınız. İstiklal Marşı (zaten bunu hepiniz biliyor olmalısınız), amaaaa burada okulda söylediğimizden daha değişik söylüyoruz, birler okulda her mısranın son hecesini uzatarak söylüyoruz, örn: Şafak kelimesini Şafaak şeklinde uzatıyoruz, ama askerde Şafaaak şeklinde 3 a kadar uzatmanız gerekiyor. Bunda biraz zorlanırsınız ama birkaç kere toplu halde söyleyince alışıyorsunuz.

Tören yürüyüşümüze günlerce ses yayın üzerinden çalıştık, biz ses yayının düşük sesinden şikayet ederken tören günü bando getirdiler. Gördük ki onları sesi, ses yayından bile daha az çıkıyor. Bu yüzden şeref trübünü dışında bando neredeyse hiçbir yerden duyulmuyor, orada halk olduğu için ıslıklardan alkışlamalardan çok az duyuluyor. Günlerce çalışıp çok düzgün hale getirdiğimiz yürüyüşümüz tören gününde neredeyse berbat bir yürüyüşle sonuçlandı ve askerliğimizin acemilik dönemini Çok Şükür bitirip evimize geldik.

Not: Yukarıda bahsedilen marşları sayfanın en altında bulabilirsiniz.

İzin süreleri ve yol izni:

İzin kullanmayacaklar için yol izni:

Eğer izin kullanmayacaksanız size gideceğiniz şehir mesafesine göre bir gün veriyorlar. Örneğinin Balıkesir’den Diyarbakır’a verilen yol izni 2 gün. İstanbul’a 1 gün. Kısaca otobüs bir yerden bir yere kaç saatte gidiyorsa ona göre size gün veriyorlar. Bu rahatlıkla yetişebileceğiniz bir süre oluyor.

İzin kullanacaklar için yol izni:

İzin kullacağım diyorsanız yol izniniz maalesef yok. Yani size 1 hafta izin veriyorlar, bu 1 hafta askerlikteki izin sürenizden düşülüyor aynı zamanda bu sürede hem evinize hemde usta birliğinizi yapacağınız gere gitmenizde dahil durumda oluyor. Kısaca yol izni verilmiyor ve 7 günlük izninizin 2 günü yolda geçtiği için 5 gün izin yapmış oluyorsunuz.

Yol parası:

Yol parası izne gidilirken verilmiyor, sadece usta birliğinize gideceğiniz kısmın yol parası veriliyor. Örneğin izin kulanmadan ustabiliğinize giderseniz size bilet parası veriliyor. Ama izin kullanırsanız, örneğin Balıkesir’de askerlik yapıyorsunuz ve Ustabirliğiniz Ankara’ya düştü ama siz İstanbul’da izin kullanacaksınız. Bu durumda size sadece İstanbul’dan Ankara’ya gideceğiniz yolun parası verliyor.

Paralar ise ilk acemi birliğine gelirken PTT’ye yatıyor, Usta birliğine giderken ise Ziraat Bankası’ndan size hesap açıyorlar ve buraya yatırıyorlar.

Sosyal Faaliyetler ve Namaz:

Eğitim görmediğiniz her an gidebileceğiniz yer çok kısıtlı, ya gazinoda olmalısınız ya kantinde yada bölük önünde olmalısınız. Her bölüğün kendine ait gazinosu var. Bizimkisinde sadece 1 tanesinde digitürk vardı diğerlerin yoktu. Maçları izlemek biraz zor oluyor. Genelde yeşilçam filmleri izlemekle geçti bizim. Futbol, basketbol sahası var ama hafta sonu dışında oynamanız imkansız gibi. Kantinde langırtla playstation vardı, langırtı pek sevmem, playstation ise neredeyse hiç boş değildi, oynayamadım.

Namaz kılmak Balıkesir’de zor’a yakın birşeydi. Komutanlar namaz kılamazsın demediler ama Eğitim saatinde ise namaz kılmana komutanlar izin vermiyor, hemen kazaya bırak diyiveriyorlar. Ama abdestli olmaya çalışırsanız eğitimlerde 10-20 dk mola anları oluyor hemen o anda bir köşeye geçip kılın. Camimiz vardı, bazen kapalı bazen açık oluyordu. Kitliyorlar camiyi. Belki başka yerlerde açıktır. Ama tavsiyem muhakkak bir seccade götürün. Yoksa zorlanabilirsiniz. Benim yoktu kamuflajımı serip işimi görüyordum.

Benim acemilik eğitimim nasıl geçti?:

Senin askerliğin nasıl geçti derseniz askerliğimi yaparken çok zor geçiyor du ve yazacak çok dertli anılarım olduğunu düşünüyordum ama bitirip eve geldiğimde o sıkıcı günler bir anda geride kaldığı için düşünseniz aklınıza gelmiyor. Sanki normal bir acemilik yapmış gibi hissediyorsunuz.

Ama komutanlar ve üst devre nasıldı derseniz, üst devremizden hiç eziyet görmedik çok şükür. Yardımcı olmaya çalıştılar, iyi geçindiler bizlerle. Ama onları çileden çokça çıkardık. Uzmanlarımızın hemen hepsi iyi ve kafa adamlardı. Astsubaylarımızdan bazıları çok zorluydu yanlız. Mesela 1. Çavuş eğitim bölüğünde Piyade Başçavuş Gazi İlker Metinsoy diye bir astsubayımız vardı, bizi en çok zorlayan o oldu. Onun dışında fazla bir zorluk görmedik çok şükür.

Şimdi bu Cuma Usta birliğimize teslim olacağız İnşallah. Usta birliğimiz Ankara Çankaya Kara Harp Okulu Bakım Lojistik bölümüne çıktı. Sizlerden de orada olan varsa görüşürüz İnşallah.

 

ASKERLİKTE SÖYLENEN MARŞLAR

ALAY MARŞI

Annem beni yetiştirdi bu ellere yolladı
Al sancağı teslim etti, Allah’a ısmarladı
Boş oturma çalış dedi, hizmet eyle vatana
Sütüm sana helal olmaz saldırmazsan düşmana
Arş ileri, marş ileri
Türk askeri dönmez geri (bu satır 1 defa söylenecek)

Yastığımız mezar taşı, yorganımız kan olsun
Biz bu yoldan döner isek namus bize ar olsun
Ne şereftir ölmek bize bu güzel vatan için
Yanar yürek yurt aşkıyla daima için için
Arş ileri, marş ileri
Türk askeri dönmez geri (bu satır 1 defa söylenecek)

ASKER MARŞI (GÜNDOĞDU MARŞI)

Gün doğdu, hep uyandık, siperlere dayandık
İstiklalin uğruna da, al kanlara boyandık.

Sandılar, Türk uyudu, ata cenge buyurdu,
Türkün asker olduğunu, dünyalara duyurdu.

Ülkemiz, Türk ülkesi, aşık eder herkesi
Üstümüzden eksilmesin al bayrağın gölgesi.

İZMİR MARŞI

İzmir’in dağlarında çiçekler açar
Altın güneş orda sırmalar saçar
Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

İzmir’in dağlarında oturdum kaldım
Şehit olanları deftere yazdım
Öksüz yavruları bağrıma bastım
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

AKDENİZ MARŞI

Yaslı gittim şen geldim
Aç koynunu ben geldim
Bana bir yudum su ver
Çok uzak yoldan geldim

Deniz, deniz akdeniz
Suları berrak deniz
Karşımda yar ağlıyor
Gideyim bırak deniz

Rüzgarlardan atım var
Şimşekten kanadım var
Göğsümde al yazılı
Gazilik beratım var

Deniz, deniz akdeniz
Suları berrak deniz
Karşımda yar ağlıyor
Gideyim bırak deniz

799 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Deniz

  Abi ben 97 liyim temmuz 31 gidiyorum acemi birlikleri boyum 1-86 kilom 95 komando olabilirmiyim ?

  1. isa koç

   Evet, boy kilo ideal. Fakat komando olmak istiyorsan mayısdan sonra koşu antremanlarına başla ve temmuz ayı boyunca 2 günde bi 10 km koşu yap. Neden dersen boy kilo oranın 8-9 kilo fazla, acemi birliğinde üzerinde kıyafet, bot, techizat ile ciddi bir ağırlık oluyor ve eğitim yerine koşarak genellikle gidiyorlar. Biraz ham isen dediğim şekilde alıştırma yap ki acemilikte zorluk çekmeyesin.

 2. Umut

  Kisa donem oldugum icin nobet tutar miyim? Daha dogrusu kisa donem oldugum icin nobeti ayarlama gibi genelde bu tur isleri kisa donemlere vermezler mi?

  1. isa koç

   Nöbet askerliğin temel taşıdır. Nöbet tutmayan asker yoktur. Nöbet saatlerini yazıcı ayarlar. Tüm karar ona bağlıdır. Ama haksızlık olduğun da bölük astsubayına bildirirsin müdehale eder, ama onda da önemli durumlarda. Yani başkası haftada 4 böbet tutarken sen 6 nöbet tutuyorson o kadar karışmaz kolay kolay.

   Yazıcılar uzun dönemler arasında bilgisayar kullanmasını bilen varsa ona verilir. Kısa dönemlere pek fazla kritik noktalar da görev verilmez. Sebebi uzun dönem daha fazla duracağı için işi bilen adamlar sürekli değişmesin diye böyle. Ama uzun dönemde o pozisyona geçecek eleman yoksa kısa dönemden mecburen koyarlar.

   Açıkçası yazıcı olayım diyorsan bölüğünüzün sayısı 30’dan az ise pek tavsiye ettiğim bir kısım değildir. Bizde 16 asker vardı ben yazıcıydım ve çok sıkıntılıydı. Ama sayınız fazla olunca yazıcılar nöbet tutmazlar, o zaman rahat olur.

 3. Umut

  Selamin aleykum. Aciil olarak kisa donem askerligim acemilik samsun 15 piyade egitim tugayi usta birligim ise trabzon askere alma bolge baskanligi trabzon merkez. Ozellikkle usta birligim hakkinda varsa bir fikrin paylasirsan sevinirim

  1. isa koç

   Avni aker stadının dibindeki ASAL (askere başvurma bürosu) da memur gibi çalışacaksın. Akşam 5 ten sonra kafa rahat, şehrin merkezinde, sahile 400,500 mt mesafedesin. Ben orada askerlik yapmak isterdim mesela. Tek sıkıntın şu olacak, nöbet saatlerinde çok fazla sadece. Sebebi asallar da çok fazla asker olmaz, 10,20 arası, tüm görev ve nöbetler bu askerler arasında pay edilir, günlük ortalama 6 saat nöbetin olacaktır.

   Birde eğer binanızda bir komutan sürekli ikamet etmiyorsa akşamları sıkıntı fazla yaşamaz günlük gülistanlık geçebilir askerliğin. Benim mahalleden bi arkadaş 94/4 tertiplerden muğlada asal’da görev yaptı, rdmlik oldu, sebebi asal sorumlu komutanı asal şubesinin üst katında ev tutmuş, evi oradaymış, bu sebeple 5te mesaisi bitip eve gitse bile evi bi üstte, en ufak şeyde askerleri sürekli teftiş edip, baskın veriyormuş. Eğer sizde de öyle bir durum olursa, zorlanabilirsin, tabi uyum sağlarsan o koşullara, gene de avantajı çok.

 4. Serkan g

  Merhaba kardeş ben uzun süredir yoklama kaçağıyım . sağlık sorunlarım nedeni ile gitmedim askere . şuan yaşım 27 boyum 1.60 kilom ise 100 kg. Benim çeşitli sağlık sorunlarımda var sence durum ne olur . Şubeye gidip askere gitmek istediğimi belirteceğim .

  1. isa koç

   1.60 boyda çürük alma sınırı 91 kilo, senin 9 kilo fazlan var. Direk çürük alma ihtimalin pek yok gibi ama hava değişimine bir iki kere gönderip eğer kilonda bir değişme olmazsa çürük alırsın. ayrıca diğer sağlık sorunların da sorun teşkil edecek düzeydeyse bu kilo ve diğer sağlık sorunları yüzünden belki gitmeden çürük verebilirler.

  2. alper

   hocam hiç gbt ye girdin mi ?

  3. isa koç

   Asker iken bildiğimiz trafik çevirmesi olana mı? Eğer öyleyse girmedim ama sık sık uyardılar. Özellikle ev izinleri, çarşı izinleri gibi dışırada olduğunuz izinlerde kesinlikle araç kullanmanız yasak, yüzmeniz yasak vs gibi bir sürü yasak içerein uyarılar okutuyorlar.

 5. Serkan

  Merhabalar,

  Yazınız ve sorulan sorulara hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederim.

  Benim de size bir sorum olacaktı. Geçen yıl sol ayak aşil tendonum kopmuştu. Bunun ile ilgili ağır bir ameliyat ve sonrasında fizik tedavi süreci geçirdim. Sol ayak topuğundan baldıra kadar ayak açıldı ve 25 dikiş ile geri kapatıldı. Şuan sadece yürüyebiliyorum ve bu da bir zaman sonra ağrı yapıyor. Ayrıca belirli zamanlarda da aksama oluyor yürümemde. Diğer bir sorun da spor ayakkabıdan başka bir ayakkabı giyememem. Bunun sebebide topuğun hemen üst kısmında ağır ve fazla sayıda dikiş olduğu için o bölge iç bükey yerine dış bükey şeklinde. Spor ayakkabı dışında ayakkabılar o dışbükey eti kesip kaldırıyor.

  Şubat celbinde yedek subay aday adayı olarak askere gidiyorum. Sizde bu durumun akıbeti ne olur? Spordan muafiyet mi yoksa başka bir durum mu?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Saygılarımla,

  1. isa koç

   Dostum bu sağlık şartların da askerlikten çürük vermezler ama sana doktorun tavsiyesine göre dilersen terlik dilersen spor ayakkabısı istirati verir. Yürüyüşlere ve spora katılmama muafiyeti verir. Yanliz yedek subay olacağını sanmıyorum. Bu sağlık şartların da yapamayacakları %99.9 gibi bir oranda. Çünkü yedek subaylar askeriye de ana eğitimin için de yer almakta, sen bu şartlar da zaten yürüyüşte bile sıkıntıdasın. Askerliğini düz kısa dönem yaparsın. Büyük ihtimalle de verecekleri görev gece koğuş nöbetçisi olursun. Ayrıca düştüğün bölüğün astsubayına da bu görevi teklif et. Çünkü askerler arasında en değerli görevlerden birisidir, asker açısından.

 6. Emre

  İzmir gaziemir 7/1 1.ulaştırma taburu 4 şubatta giden varmı

  1. ONUR

   izmir gaziemir 7/1 1. ulaştırma taburuna gideceğim bende. fakat B grubu düştüğüm için 15 marta ertelendi. ben gelesiye sen ustaya teslim olmuş olursun :))

 7. Ömer

  Abi peki Rdm olursam psikiyatriden ne olur ne gibi dezavantajları ne gibi avantajları var ? Benim sicilimde teskeremde Rdm neyi etkiler. Ailem ve arkadaşlarım olma diyor ve son bir soru ben lise mezunuyum ünüversite terkim ısparta da acemiliğim. Acemilikte lise mezunu olmamın bir faydası olurmu çavuşluk filan. İlaçlara gelirsek artık kullanmiyorum. Herşey için teşekkür ederim çok sağol isa abi 🙂

  1. isa koç

   Artık kullanmıyorsan fazla bir sıkıntı yok. Çavuş olmak pek bir avantaj sağlamıyor. Normal şartlarda er gidip nöbetini tutar ve istirate geçer, fakat çavuşlar nöbeti tam gün tutar. Birçok yerde çavuş sürekli on planda olur. Yani pek rahat bir görev değil aslen. Rdm senin teskere de yazmaz, ayrica ileride askerlikle ilgili bir nokta da önüne çıkmaz. Ben rdm olarak gitmedim askere ama askerlik içerisin de rdm oldum ve teskere mi de öyle aldım. Eğer komutan kıl ise rdm ye takar değilse rdm leri çok serbest bırakır. Karar senin. Her yerde rdm lerin durumu aynı değil. Kimi yerde krallar kimi yerde de en eziyet görenler rdm ler. Sıkıntılı açıkçası.

 8. Ömer

  Selamınaleyküm abi bütün azını yorumları cevapları tek tek oksum eline sağlık. Ben 97/1 Şubat 4 de Isparta te. Müc. Komando olarak gidicem acaba önerilerin neler ? 55 kiloyum 172 boyundayım. Psikaytri ilaçları kullandım bunları söylesem mi ? Yada ben kamonda olmak istemiyorum böyle söyleyeyim napabilirim lütfen yardımcı olurmusun 🙂

  1. isa koç

   Eğer psikiyatri ilaçları kullandıysan söyle. Askerde her işten anlarsan en çok çileyi sen çekersin. Bu ilaçlar seni bazı yönden zorlayabilir ama bazı yönden de çok avantajları var. Yanlız psikolojik seviyen rdm olacak seviyedeyse seni Tekirdağ Malkara gibi yerlerdeki bölümlere gönderirler sadece nöbet tutarak askerliği tamamlarsın. Bazı arkadaşlar vardı usta birliğinde onlar oraya gönderilmişti, rdm kavga sorunları yüzünden. İyiki gelmişim diyorlardı. Bazıları da keşke eski yerimde kalsaymışım diyordu.

   İlaçları halen kullanmıyorsan onu belirt. Komando olmak istemiyorum desen de komando olmamak senin elinde değil. Muayene esnasında oradaki komutanlar seçiyor askerlerini. Sen benim askerim olacaksın komando olacaksın dedi mi iş bitti.

 9. alican

  Hocam selamun aleykum ya benim sirtimda skolyoz var benim bu skolyozumdan dolayi muanede sorun çikarmi yani çuruk verip muaf olunurmu bir sormak istemistim bunun cevabini verirseniz çok makbule geçer tesekkur ederim

  1. isa koç

   Şimdi senin ayakta durmanı yürümeni ciddi oranda etkiliyor mu? Eğer fazla bir etkisi yoksa çürük vermezler. Sadece askerde revire gönderirler oradan hastaneye sevk ederler 6 aylık spordan muaf verirler. Geri hizmetlere bakarsın. 6 ay sonra tekrar hastaneye sevk istersin bir daha 6 aylık spordan muaf alarak askerliği tamamlansın. Birde derecesi %10 dan aşağı ise pek bir etkisi olmaz, normal askerler gibi yaparsın askerliğini.

 10. Baran

  merhaba abi bende nasip olursa şubat 4 de gidiyorum sırtımda 10 cm kadarlık dövme var bunun bana dezavantajı olurmu bide önlisan grafik tasarım mezunuyum bunu dikkate alırlarmı askeriyede teşekkür ederim şimdiden 🙂

  1. isa koç

   Dövme askeriye de bir sorun teşkil etmiyor. Zaten askerliğin boyunca sırtını bir komutanın görme olasılığı çok düşük.

  2. Baran

   teşekkür ederim peki bu diplomamın bi etkisi olurmu abi

  3. isa koç

   Diploma da pek bi etki yok. İlk okul mezunu ile doçent olmuş bi üniversiteli de aynı durumda orada. Bizde vardı bir tane doçent mıntıkaya da en çok o giderdi. Sadece bulunduğun yerde senin mezuniyet bölümünle yada ona yakın bi bölüm ihtiyacın da seni o göreve verirler tek etkisi o. Misal sen botanik ürünlerinde doktora yapmışsındır. Bu iyi o biçer iyi ağaç diker derler ve verirler seni bu işlere. Kıstas bu şekil de askeriye de.

 11. mustafa

  merhaba hocam. ben 2018 e kadar tecilliydim okul sebebiyle. tecili bozdurdum subatta gidecegimi dusunurken mart 17 DK olarak gidicegimi ogrendim. Askerligi bir sekilde erteleyip mayos ta gitme gibi bir durum var midir. DK ile ilgili bir ton kotu yorum ve tecrube var. Beni aydinlatirsan cok makbule gecer. Tesekkur ederim

  1. isa koç

   Yok dostum, en kralı aslında DK’dır. Bakma sen onlara. Sen şimdi 97/1’lerin DK’sısın aynı zaman da onların tertibi sayılırsın. Yani 97/2’ler geldiğinde sende 97 asıl tertiplerinle birlikte elini mıntıka vs. gibi genel temizlik işlerinden vs. çekeceksin. Onlarla aynı imtiyazlara sahip olacaksın. Yeterki bölüğünde az asker olmasın. Görev açısından da genelde tüm görevler ana tertip olanlara dağıtıldığı için sana en basit ve köşede kalmış görevi vereceklerdir, böylece tam komutanlar seni farkedene kadar askerliğin bir kısmını yemiş olursun.

 12. KAAN

  Selamun Aleyküm Hocam Ben 7/1 Gidiyorum Acemi Birligim Kayseri/Melikgazi 1.Komando tugayı çıktı gözümde miyop ve sol kolumda büyük bi ameliyat izi olduğu için Refuze olursun diyorlar Refuze olursam Başka Bi Sehir’emi Gondericekler Kısaca Ne Olucak İlerki Durumlarda

  1. isa koç

   Aleyküm selam. Evet refüzeler daha çok basit bölgelere görev için gönderiliyorlar ve çoğunlukla geri hizmet alanlarında değerlendiriliyorlar.

 13. Veli

  Merhabalar benim nisanlim 3 aralik 16 da amasya cikti acemi birligi sonra sivasa gitti simdide tokatta 1 ay 9 gu gecti ne zman dagitim olur

  1. isa koç

   70. gün acemilik yapacak büyük ihtimalle, bazı komando ve sağlıkçılar 70gün acemilik yapıyorlar. Bazı bölüm askerler ise 45 gün acemilik yapıyor. Nişanllınızın birimi nedir? Komando, sağlıkçı vs.

 14. gülhan

  , 5. p. eğt. tug. 48. p. egt alayı Tokat/merkez çıktı benim de DK olarak gitti fakat 70 gün acemibirliği deniliyormuş önlisans mezunu ve kardeşi geçen yıl şanlıurfada uzun dönem ysptı doğu çıkarmı

  1. isa koç

   Şimdi doğu-batı, hepsi eşit çıkıyor arkadaşlar. Yani burası şuraya gönderir diye kesin bi kavram yok. Herşey bölgelerdeki teskere sayısına göre şekilleniyor. Örneğin tank şoförüysen gideceğin yer büyük oran da neresidir, tabiki doğu, o silahlar yoğun olarak orada olduğu için ya da Komando isen. Ama diğer gruplarda eşit oradan her yere düşülmektedir.

 15. Necati

  merhaba, 5. p. eğt. tug. 48. p. egt alayı Tokat/merkez çıktı benim de DK olarak gideceğim tecil bozdurmadan ötürü önlisans mezunuyum. DK olduğum için bu acemilik dönemim de sıkıntı yaşar mıyım acaba? Perşembe günü de birliğime teslim olacağım. (Burası için önerileriniz var ise onları da paylaşırsanız sevinim) teşekkür ederim şimdiden.

  1. isa koç

   Yok, devre kaybı her zaman en iyi durumda olandır bana göre. Misal 6/4 gitmen gerekirken 15-20 gün geç gittin, herhangi bir süre cezası yemezsin. Ayrıca sen halen 6/4 devre kaybı olduğun için oradaki askerler seni 6/4 tertibi sayarlar, böylece onlarla aynı statüde olursun, senden sonra gelen 7/1lerin 1 tık üzerinde olursun gene de. 6/4 haklarından yararlanırsın.

   DKlar bana göre hiç dezvantajlı durum da değiller, sadece senin tertiplerin arasında en geç teskere sen alacağın için belki onun moral bozukluğu olur sadece.

  2. ömer

   Tokat güzeldir necati halk askeri sever

 16. anıl çakır

  evet hocam mesela ben 5 günlük askerlik yaptım acemi olarak ama 5 günde arkdaşlarımla cok güzeldi çok keyif aldım ama benim kilo işi bozdu yani sen diyorsunki pürosüdür uglanır ve hava degişimi alırım galiba ve sonra çürük dogurmu

  1. isa koç

   Şimdi kilon yasal sınırın çok üzerindeyse hava değişimine gidersin ama 3-4 kg yakınsa doktor senin insiyatifine bırakır.

 17. Derya saçan

  Merhabalar hocam eşim bugün teslim oldu acemi birliği tokata çıktı ? Usta birliği nereye verirler bi fikriniz varmı ? Bi oğlum var 1 buçuk yaşında çok zorlandık ?

  1. isa koç

   Allah yardımcınız olsun, öncelikle aile yardımı diye bir devlet yardımı var, 2014 yılında çıktı. O dönem 300 küsürat lira para yardımı yapıyorlardı, şimdi daha artmış olabilir. Bunun için eğer ihtiyacın varsa muhakkak ikametgahının kayıtlı bulunduğu ilçe kaymakamlığına gidip bu yardıma başvurmanı tavsiye ederim. Nereye düşeceği kısmı ise pek kolay değil. Hangi sınıfta acemilik yapıyor şuan?

 18. anıl çakır

  hocam sınır 102 kilo boyuma göre ben 110 kiloyum birde asgari hastaneler kalkmış devlette hastanesine gidecegim için biraz daha kolay olacagını sanıyorum siz ne dersinzi ?

  1. isa koç

   Devlet hastanesi kural neyse ona bakar, askeri hastane insiyatif uygular, mesela derki bunun yasal sınıra 3-4 kilosu var, biz onu eğitimle verdiririz der kabul eder belki, ama hastanede öyle değil. Fakat askerlikte çok farklı bir duygu, yani bende 29 yaşında gittim, ama şimdi gittiğime pişmanım demiyorum. Heleki yaşında gidiyorsan çok keyif alabilirsin. Çok şeyler katıyor insana orası.

 19. anıl çakır

  MERHABALAR HOCAM BEN 5 GÜN ACEMİLİK YAPTIKTAN SONRA KILODAN 3 AY HAVA DEGİŞİMİ ALDIM SUAN 110 KİLOYUM EGER BEN KİLO VEREMEZSEM BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ NE OLUR ÇÜRÜK VERRİLERMİ SUAN +37 KİO FAZLALIGIM VAR

  1. isa koç

   Normalde bir arkadaşın 6 kilo fazlası vardı 2 defa hava değişimine gitmişti, sonra geldiğinde çürük vermişlerdi. Senin kilo fazlalığın ona göre çok daha fazla, büyük ihtimalle hava değişimin bittiğinde kilon da bir değişiklik olmazsa sana çürük vereceklerdir.

 20. TUNAHAN

  eyvalah kardeşim icimizi aydınlattın allah razı olsun samsun/bafra şubata gidiyorum

 21. Berat

  Acemi birliğini yaptıyan sonra askerliği bi daha tecil ettirme şansı var mı

  1. isa koç

   Yemin törenine katılan herkes asker sayılır ve yemin töreni esnasında askeriyedeysen haliyle yemin töreni yapmış sayılıyorsun. Tecil etme imkanın kalmıyor.

 22. anıl çakır

  HOCAM MERHABALAR ACEMİ BİRLİGİM İZMİR GAZİEMİR ULAŞTIRMA OLARAK GİDİYORUM ACABA GAZİEMİR NEREYE YOLLUYORR….

  1. isa koç

   Her yer karışık yollar, ben ankara karaharp okulunda yaptım, benim devremde bir çok ulaştırma bölüğü gaziemirden gelmişti.

 23. delal

  Yaaa nisanlım suan sanlıurfa hilvanda acemi birliğinde. .usta birliği kura ile oluyormuş..bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilirmi lütfen 🙁

 24. Mehmet

  Çok güzel yazmışsın kardeşim yazını keyifle okudum. 24 yaşındayım kısmet olursa haftaya askerim acemi Kastamonu usta birliği Mardin 365/1 kısa dönem olarak yapacağım. Zaman ayırıp tecrübelerini paylaşman çok iyi olmuş herkes bundan faydalanabilir. Çok teşekkür ederim. Allaha emanet ol.

 25. Taner

  Iyi geceler hocam 23 yasindayim önlisans mezunuyum tecilimi agustos ayinda bozdurdum kasimda askersin dediler uzun donem yapacagim universite mezunu olmamin bi faydasi olurmu askeriyede.ve askerde kalmayi cok istiyorum tabi allah nasip ederse.

  1. isa koç

   Uzun dönemle kısa dönemin bir farkı yok süresinden fazla. Askerde kalma kısmı ise profesyönel asker olursan olur anca. Zaman zaman yani 3 ve 6 aylık periyotlarda yaşın müsaitse 26 yaş altı isen astsubaylık ve uzman asker olarak sınavlar oluyor, askerliğin içinde bunlara başvurabilirsin ve paralı olarak askeri mesleğini icra edersin fakat askerliğin bitene kadar kazansan da bunlara giremezsin askerliğinin bitmesini beklemen gerekir. Yada onlara başvurmayıp uzman er olarak başvurabilirsin, uzman er olarak ise seçilmen çok kolay çünkü çok açık var personel sayısı olarak.