Askerlik notları #Usta Birliği

Bildiğiniz üzere Kasım 2014’te Balıkesir Çavuş Eğitim okulunda acemi birliğine katılarak askerliğime başlamış ve acemi birliğimi tamamladıktan sonra genel olarak acemi birliğinde yaşadığım deneyimlerimi Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci isimli yazımda aktarmıştım. Usta birliğim Çankaya / Ankara Kara Harp Okulu’na çıkmıştı. Usta birliğimin Ankara’ya çıkmasının ardından birçok arkadaşım işin zor dedi, harbiden de dedikleri gibi çıktı.

Usta birliğimde 2 ay nasıl geçti?

Bazı komutanlarımız bile zaman zaman arkadaşlarımıza söylüyor, örneğin birisi beni gönüllü olarak doğuya sürün komutanım diyor, komutanın cevabı ise ben seni doğuya gönderip neden ödüllendireyim oluyor. Usta birliğine katılalı 4-5 gün sonra tam 2 ay olacak. 2 ay içerisinde Ankara’dan sürülmek için yapabildiğimi yaptım ama kâr etmedi, fakat dün bir miktar sonuç aldım ve biraz daha rahat bir kademeye sürüldüm.

Kısaca usta birliğine katıldıktan sonra yaşadıklarıma deyineyim; Usta birliğime gitmeden önce arkadaşlarım diyordu ki yazıcı ol, yazıcı ol. Amaa aralarından bir iki tanesi de diyordu ki yazıcılık iyidir ama yerine göre, eğer berbat bir yere denk gelirsen hayatından bezdirir, harbiden dedikleri gibi de oldu. Cuma günü teslim oldum, 23 kişiden oluşan Bakım Takımına katıldım. Bütün eski askerler yanıma geldi, hoş geldin falan filan, işte nerelisin?, mesleğin ne falan filan derken işte bilgisayar sektöründe olduğumu duyunca hemen yeni yazıcı sensin galiba demeye başladılar. Ya bende olur falan diyip geçiştirdim. Oysa usta askerlerden hali hazırda yazıcı olan arkadaş dışında yazıcı olmaya el verişli 2 asker daha var bu 23 kişilik ekip içerisinde. Neyse hafta sonunu gazinoda televizyon izleye izleye geçirdik ve Pazartesi kademeye çıktığımda takım astsubayımız mesleğimi sorduktan sonra bu yeni yazıcı olsun dedi. Yazıcı olabilecek, komutanları ve işi çok iyi kavramış 4/3 askerler olmasına rağmen eden bu kadar kolay olduğuna şaşırmadım değil. İşin kokusu sonradan ortaya çıktı. Bizim 23 askerden oluşan Bakım Takımında tam 1 üstteğmen, 14 astsubay ve 1 uzman çavuşdan oluşan komutanda vardı. Yani neredeyse adam başına 1 komutan düşüyor. Hele ki takım astsubayımız tam bir dansöz, felaket oyuncu ve kişiliksiz. 2 aylık usta birliğini bana zindan gibi geçirtti. Ben başka bir yere gitmek istediğimi söylediğimde bırakmayacağını belirtti. Bende tek çareyi komutanlara zıt gidip karşılık vermekte buldum. En son izne giden Albay’a vekillik eden Türker adında takıntılı bir Yarbay’la tartışınca bizim astsubay başımı yakacak deyip beni araç kademesine transfer ettirerek gönderdi, bende bu eziyetten kurtuldum. Şimdi geri kalan günlerimi hayırlısıyla burada geçirmeye çalışacağım Allah’ın izni ile.

Neden Ankara’da askerlik yapmak zor?

Komutanların çok olması

Ankara’nın neresinde görev yapan askere sorarsanız sorun, en çok komutan çokluğundan şikayet ederler, hatta komutanların büyük çoğunluğu yüksek rütbededir. Örneğin bizim kademenin yaklaşık 500-600 mt ilerisinde ASEM denilen (Atlı Spor Eğitim Merkezi) isminde bir birlik var. Burada ki komutanlar ortalama bin başından oluşuyor ve onlarca, arasında yüzbaşıları saymıyorum bile.

Ya Rütbeli Eğitim Merkezi yada Bir Yönetim Merkezi olması

Ankara’da bir bakmışsın Kara Kuvvetleri Komutanlığına düşmüşsün, generallerin, paşaların içinde görev yapıyorsun, bir bakmışsın Deniz Kuvvetlerindesin, bir bakmışsın havacı vs. ne olursa olsun hemen hepsi üst düzey askeriye olması ve haliyle metre kareye bolca düşen komutan olması insanı askerlikten bezdirmeye yeter.

Disiplinin Her An Üst Seviyede Olması

Ankara’da tüm komutanlar bir üst komutanından o kadar çok korkuyor ki en ufak bir fırça yememek için bin takla atıyor. Örneğin sabah sıra halinde kadememize giderken her an karşımıza sabah sporunu yapan Tümgeneral çıkacak diye astsubay üçbuçuk atıyor. Haliyle Tümgeneralden bir fırça yememek için yakalarımız inik, kıyafetimiz düzgün, sakallarımız traşlı, botlarımız boyalı, yürürken hizalı ve bazen uygun adımda götürüyorlar. Bu kadar titizlik onları kurtarıyor ama askeri fena şekilde bunaltıyor.

Bir başka örnek vermek gerekirse, örneğin koğuş bölgesinde dinlenirken bir kaç yüz ötedeki bir binayı denetleyeceği haberini duyan komutan hemen alarma geçiriyor ve dinlenmeye çalışan askerleri hemen toplayıp etraf temizliği yaptırıyor. Aslında arada bir olsa hadi neyse ama haftada temiz 1-2 kere bu işi yapıyoruz. Çalıştığımız yerde gene aynı durum. Dün mesela Tüm general kadememizi ziyaret edecek dediler ve tüm her yeri sabunla yıkadık. 94/1’ler diyorki biz bu lafları 1 senedir duyuyoruz ama bir defa geldiğini görmedik. Anlayacağınız hiç gelmeyen ama binde bir gelme ihtimali olan bir komutan için bile sürekli askere yüklenip sıkboğaz ediyorlar.

Ankara Halkının Buz Suratlı Olması

Ankara da yaşayan insanlar o kadar odun gibiler ki, o kadar kalabalığın içinde gülen insan görmek oldukça zor bir durum. Havası zaten sürekli boğucu. Bir asker olarak hem tarih, hem mekan, hem doğa açısından gezecek yerlerde çok kısıtlı. Özellikle yiyecek fiyatları tam memura göre düzenlendiği için bir askere maddi açıdan oldukça ağır gelecek seviyede.

Usta Birliğimize Katıldığımızda Ne Yapmamız Gerekir? Mesleğimizi Ne Söylememiz Gerekir?

Usta birliğinde bana göre ilk başta ne iş yaptığınızı kesinlikle söylemeyin. Hangi iş iyi olduğunu söylerlerse söylesinler, gözünle görmeden, hangi komutan iyi hangisi kötü deseler bile onu gözünle görmeden hiçbir özelliğini göstermemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Örneğin ben 2 ay yazıcılığa Kıl Astsubay’ımızın yanında dayanamadım ama koğuş arkadaşımın arkadaşı Trabzon’da bir karakolda yazıcılık yapıyor. Çocuk diyor ki ne nöbet, ne içtima, ne eğitim, ne mıntıka, hiçbirşey yok. Başımızda 2 astsubay 1 uzman var, onlarla da kanka gibiyiz, acayip rahat geçiyor diyor. Yani başındaki komutan çok önemli ve bulunduğun yerdeki iş düzeni. Hatta bu bahsettiğim koğuş arkadaşım ile o Trabzonlu ocak ayında polisliği kazandılar. Daha emir gelmeden Trabzon’dakinin komutanları bunu duyar duymaz çocuğu o gün kanuni izne çıkartmış eğer geçici terhis emrin gelirse biz çıkartır sana yollarız diyip çocuğu göndermişler. Ama bizim kıl komutanlar bizim arkadaşı tam 6 gün çocuğu oyaladılar, en son genel listede adını görünce korka korka terhis ettiler. Yani adamlar ufacık birşeyden bile korkuyorlar çarpılacaklar diye, bunu da haliyle askerlere yansıtıyorlar.

Kısaca usta birliğinize katıldığınızda kesinlikle ortamı tanıyana kadar meslek söylemeyin. Ayrıca Ankara’ya düşerseniz buna çok daha dikkat edin.

Diğer bir husus ise Cep telefonu. Üst devreler genellikle cep telefonunuza el koyup size bir müddet kullandırmazlar, bu yüzden onlara hiçbir zaman telefonunuzu vermeyin, gizlide olsa kullanın, yada bir müddet telefonunuzu oraya götürmeyip daha sonra kargo ile telefonunuzu istetin.

İlerleyen günlerde Usta birliğinden daha detaylı bilgiler iletmeye devam edeceğim İnşallah.

114 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Bornova

  Merhaba 3 şubattan itibaren kısa dönem askerim, usta birliğim ankara kara harp okulu,
  Hakkında pek fazla bilgi bulamadım, neler tavsiye edersiniz?

 2. Mehmet Yılmaz

  Usta birliğim beytepe jandarma sahil güvenlik akademi Başkanlığı. Nasıl biyer olduğunu telefon kullanımı sıracılık mı olduğunu bilgisi olan varmı yani?

 3. Sinan

  Benim de ankara çankaya gazinoya çıktı usta birligim nasıl bilgisi olanlar var mi zor mu

 4. Nermin

  Merhabalar.Çankırıda askerlik nasıldır?Çankırıda askerlik zor geciyormudur?Komutanlar gereginden fazla mı?Bilginiz varmı?Birde telefon kullanmak kolaymi?

  1. Tuncay

   Telefon her yerde kolaydır ama mamalar yaptım teskere alalı 3 sene oldu devre ilik sıracılık var alt devren gelene kadar telefon Kullanamaz ama söyle bir husus var akılsız Kamerasız telefon belirli saatlerde askeriyede serbest kardeşimde benim Çankaya ya düştü 1 hafta sonra teslim olacak

  2. Tuncay

   Üst devre olmaya yakın akıllı telefon kullanabilir

 5. erere

  Merhabalar acemiliği etimesgutta yaptım ve çankayaya usta olarak gideceğim meslek seçimine geldiklerinde oto tamirciyim dedim ve gelen komutan haberci yaparım seni kağıda ismini falan yaz dedi yazdım mesleğide yazdım acaba ne olarak gideceğim

  kk.kh.des.kt.gr çankaya yazıyor gideceğim yer hakkında bu nedir ne yapacağım

  1. isa koç

   Acemilikte gelip adam seçen komutanların büyük kısmı boş çıkıyor. Çok nadir kişi oradaki seçimlerde söylenen yere gidiyor. O yüzden şuana kadar oradan ses gelmedi ise fazla ümitlenme. Ayrıca eğer bakım bölümü olan bir yerse ustabirliğin sana tavsiyem oto tamircisiyim de, çünkü en kafa yerlerden birisidir oralar. Ayda 4, 5 araba tamiri yapar geri kalan zamanlarında kendi odanızda oturarak geçirirsiniz. Ayrıca habercilik en zor kısımlardan birisidir. Komutanın dibinde dolanıp durursun. Hele onun nöbetçi olduğu günler sende nöbet tutar gibi yanında olursan genellikle.

 6. Erkan güç

  İşa bey merhaba,
  Acemilik Mebs Mamak burdan KHO.K.LIĞI LOJ. DES.K.LIĞI TEKNİK HİZ. BL ne olduğumu anlayamadım,fikriniz varsa Ne olur paylaşın,belirsizlik çok kötü. Bu arada avukatım Ne gibi işler verirler bilginiz var mı?

  1. Erkan güç

   Bu arada sınıfı:Bakım

  2. isa koç

   Teknik hizmet bölüğü keyfi yerinde bir bölüktür. Ayrıca MEBS acemi askerliği eğitimi veren bir yerdir ve 12-15Bin civarında 3 aylık sürede asker gelip geçer orada ve askerleri %90’a varan oranda kısa dönem yani üniversite mezunudur. Çok sivri bir yerde olduğu için yani tepe bir yerde olduğu için Ankara’nın soğunu iyi yersin sadece ama askerlik bence iyi geçecektir. Teknik hizmet olarak askeriyenin su tesisatı arızalarını, cam arızasını, kalorifer arızasını gibi inşaat işlerine giren işleri yapan bölüktür. Ama genellikle oraya işe yarayacak meslektekileri gönderirler ama arada bir senin gibileri de gönderirler ki yazıcı falan yapmak için. Sende sanırım yazıcı olacaksın orada.

 7. Okan Şahan

  Acemi birliğim manisa Alaşehir usta birliğm izmir Buca piyade er olarak yapicam nasıldır acaba bilgi verir misiniz. 12-13 Mart yazıyor kısa dönem

 8. Zafer

  kk loj k lığı kur bşk kh brl ankara keçiören
  Kardeşim dağa önce yazismistik buraya düştüm şansa bir fikrin varmı araştırdım ama bir sonuca ulaşamadım
  Bilgin varsa paylaşır san sevinirim

  1. isa koç

   Maalesef orasıyla ilgili bir bilgim yok.

 9. Cengiz

  Cumhurbaşkanlığı muhafız alayı lojistik destek komutanlığı ulaştırma birliği tavsiye bekliyorum nasıl bi yerdir acemi birliğim bitti usda birliği bura

  1. isa koç

   Şimdi orada askerlik yapan arkadaşım vasıtasıyla bildiklerimi anlatabilirim. Cumhurbaşkanlığı Muhafız alayında askerliğin en zor yani temiz ve ütülü elbise sorunu, diğer bir sorunu ise gereğinden fazla rütbelinin orada bulunması ve ailelerinin de sanki bir kafeterya edasıyla bu askeriyenin imkanlarını sömürmesi ile meşhur bir yer. Onun dışında Çankaya’nın göbeğin de olduğu için çarşıya çıkmak senin için bir keyifse o keyfi yaşarsın.

 10. Murat

  Kardeşim öncelikle geçmiş kandilin mübarek olsun. İletiyi geç gördüm ve acil ulaşır bilgi verirsen sevinirim. Ön lisans Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve 90 doğumluyum. Usta birliğim Kara Harp Okulu Lojistik destek Komutanlığı Destek Ve Muhafaza Bölüğü Çankaya Ankara düştü. Burası hakkında bilgi verir misin? Mail adresime de gönderebilirsin şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. isa koç

   Açık söylemek gerekirse oranın en zorlu bölüğü diyebiliriz. Daha doğrusu eğitim olarak ilkokul mezunu kişilerin fazla olduğu bir bölüktür ve askerleri biraz kavgacı oluyor. Ama seni oraya gönderiyorlarsa büyük ihtimal orada yazıcı olan kişinin tezkeresi gelmiştir, seni direk yazıcı olarak seçerler. Yazıcılar ise nöbet tutmaz ve bölük üzerinde büyük hükmü var. Ayrıca Lojistik komutanlığının kantini senin düştüğün bölüğe bağlı, bir diğer avantajı ise o komutanlıkta tvnin olduğu gazino sizin bölüğün elinde. Bence kendini kabul ettirirsen sizin bölüğün paşası olursun. Oraya gittiğinde sizin emrinizde bir nöbet değişim aracı var. O aracın şoförüne söyle araba garajında benim iki değerli komutanım var, birisi Ahmet Başçavuş, bir diğeri de lastikhanede Ahmet Uzman ikisine de benden selam ilettirirsen çok sevinirim.

 11. dolunay

  Cumhurbaşkanlığı muhafız askeri lojistik destek komutanlığı kışla hizmet bölüğü nasıl abi ne yapacağım orada neler beni bekliyor bilgi

  1. isa koç

   Çankayanın göbeğinde askerlik yaparsın. Ama çok fazla rütbeli göreceğin için giyim kuşamına çok sıkı dikkat ederler, tertipli olman icap eder. Bulunduğun yerine bahçe işleri, temizlik işleri, market ve pastane işleri gibi hizmet işleri, kısacası ayak işleri sizde olur. Aslında kimisi için biçilmiş kaftan oluyor kimisi için tam tersi. O şekli sevmene bağlı.