Askerlik notları #Usta Birliği

Bildiğiniz üzere Kasım 2014’te Balıkesir Çavuş Eğitim okulunda acemi birliğine katılarak askerliğime başlamış ve acemi birliğimi tamamladıktan sonra genel olarak acemi birliğinde yaşadığım deneyimlerimi Askerlik notları #Acemi birliği eğitim süreci isimli yazımda aktarmıştım. Usta birliğim Çankaya / Ankara Kara Harp Okulu’na çıkmıştı. Usta birliğimin Ankara’ya çıkmasının ardından birçok arkadaşım işin zor dedi, harbiden de dedikleri gibi çıktı.

Usta birliğimde 2 ay nasıl geçti?

Bazı komutanlarımız bile zaman zaman arkadaşlarımıza söylüyor, örneğin birisi beni gönüllü olarak doğuya sürün komutanım diyor, komutanın cevabı ise ben seni doğuya gönderip neden ödüllendireyim oluyor. Usta birliğine katılalı 4-5 gün sonra tam 2 ay olacak. 2 ay içerisinde Ankara’dan sürülmek için yapabildiğimi yaptım ama kâr etmedi, fakat dün bir miktar sonuç aldım ve biraz daha rahat bir kademeye sürüldüm.

Kısaca usta birliğine katıldıktan sonra yaşadıklarıma deyineyim; Usta birliğime gitmeden önce arkadaşlarım diyordu ki yazıcı ol, yazıcı ol. Amaa aralarından bir iki tanesi de diyordu ki yazıcılık iyidir ama yerine göre, eğer berbat bir yere denk gelirsen hayatından bezdirir, harbiden dedikleri gibi de oldu. Cuma günü teslim oldum, 23 kişiden oluşan Bakım Takımına katıldım. Bütün eski askerler yanıma geldi, hoş geldin falan filan, işte nerelisin?, mesleğin ne falan filan derken işte bilgisayar sektöründe olduğumu duyunca hemen yeni yazıcı sensin galiba demeye başladılar. Ya bende olur falan diyip geçiştirdim. Oysa usta askerlerden hali hazırda yazıcı olan arkadaş dışında yazıcı olmaya el verişli 2 asker daha var bu 23 kişilik ekip içerisinde. Neyse hafta sonunu gazinoda televizyon izleye izleye geçirdik ve Pazartesi kademeye çıktığımda takım astsubayımız mesleğimi sorduktan sonra bu yeni yazıcı olsun dedi. Yazıcı olabilecek, komutanları ve işi çok iyi kavramış 4/3 askerler olmasına rağmen eden bu kadar kolay olduğuna şaşırmadım değil. İşin kokusu sonradan ortaya çıktı. Bizim 23 askerden oluşan Bakım Takımında tam 1 üstteğmen, 14 astsubay ve 1 uzman çavuşdan oluşan komutanda vardı. Yani neredeyse adam başına 1 komutan düşüyor. Hele ki takım astsubayımız tam bir dansöz, felaket oyuncu ve kişiliksiz. 2 aylık usta birliğini bana zindan gibi geçirtti. Ben başka bir yere gitmek istediğimi söylediğimde bırakmayacağını belirtti. Bende tek çareyi komutanlara zıt gidip karşılık vermekte buldum. En son izne giden Albay’a vekillik eden Türker adında takıntılı bir Yarbay’la tartışınca bizim astsubay başımı yakacak deyip beni araç kademesine transfer ettirerek gönderdi, bende bu eziyetten kurtuldum. Şimdi geri kalan günlerimi hayırlısıyla burada geçirmeye çalışacağım Allah’ın izni ile.

Neden Ankara’da askerlik yapmak zor?

Komutanların çok olması

Ankara’nın neresinde görev yapan askere sorarsanız sorun, en çok komutan çokluğundan şikayet ederler, hatta komutanların büyük çoğunluğu yüksek rütbededir. Örneğin bizim kademenin yaklaşık 500-600 mt ilerisinde ASEM denilen (Atlı Spor Eğitim Merkezi) isminde bir birlik var. Burada ki komutanlar ortalama bin başından oluşuyor ve onlarca, arasında yüzbaşıları saymıyorum bile.

Ya Rütbeli Eğitim Merkezi yada Bir Yönetim Merkezi olması

Ankara’da bir bakmışsın Kara Kuvvetleri Komutanlığına düşmüşsün, generallerin, paşaların içinde görev yapıyorsun, bir bakmışsın Deniz Kuvvetlerindesin, bir bakmışsın havacı vs. ne olursa olsun hemen hepsi üst düzey askeriye olması ve haliyle metre kareye bolca düşen komutan olması insanı askerlikten bezdirmeye yeter.

Disiplinin Her An Üst Seviyede Olması

Ankara’da tüm komutanlar bir üst komutanından o kadar çok korkuyor ki en ufak bir fırça yememek için bin takla atıyor. Örneğin sabah sıra halinde kadememize giderken her an karşımıza sabah sporunu yapan Tümgeneral çıkacak diye astsubay üçbuçuk atıyor. Haliyle Tümgeneralden bir fırça yememek için yakalarımız inik, kıyafetimiz düzgün, sakallarımız traşlı, botlarımız boyalı, yürürken hizalı ve bazen uygun adımda götürüyorlar. Bu kadar titizlik onları kurtarıyor ama askeri fena şekilde bunaltıyor.

Bir başka örnek vermek gerekirse, örneğin koğuş bölgesinde dinlenirken bir kaç yüz ötedeki bir binayı denetleyeceği haberini duyan komutan hemen alarma geçiriyor ve dinlenmeye çalışan askerleri hemen toplayıp etraf temizliği yaptırıyor. Aslında arada bir olsa hadi neyse ama haftada temiz 1-2 kere bu işi yapıyoruz. Çalıştığımız yerde gene aynı durum. Dün mesela Tüm general kadememizi ziyaret edecek dediler ve tüm her yeri sabunla yıkadık. 94/1’ler diyorki biz bu lafları 1 senedir duyuyoruz ama bir defa geldiğini görmedik. Anlayacağınız hiç gelmeyen ama binde bir gelme ihtimali olan bir komutan için bile sürekli askere yüklenip sıkboğaz ediyorlar.

Ankara Halkının Buz Suratlı Olması

Ankara da yaşayan insanlar o kadar odun gibiler ki, o kadar kalabalığın içinde gülen insan görmek oldukça zor bir durum. Havası zaten sürekli boğucu. Bir asker olarak hem tarih, hem mekan, hem doğa açısından gezecek yerlerde çok kısıtlı. Özellikle yiyecek fiyatları tam memura göre düzenlendiği için bir askere maddi açıdan oldukça ağır gelecek seviyede.

Usta Birliğimize Katıldığımızda Ne Yapmamız Gerekir? Mesleğimizi Ne Söylememiz Gerekir?

Usta birliğinde bana göre ilk başta ne iş yaptığınızı kesinlikle söylemeyin. Hangi iş iyi olduğunu söylerlerse söylesinler, gözünle görmeden, hangi komutan iyi hangisi kötü deseler bile onu gözünle görmeden hiçbir özelliğini göstermemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Örneğin ben 2 ay yazıcılığa Kıl Astsubay’ımızın yanında dayanamadım ama koğuş arkadaşımın arkadaşı Trabzon’da bir karakolda yazıcılık yapıyor. Çocuk diyor ki ne nöbet, ne içtima, ne eğitim, ne mıntıka, hiçbirşey yok. Başımızda 2 astsubay 1 uzman var, onlarla da kanka gibiyiz, acayip rahat geçiyor diyor. Yani başındaki komutan çok önemli ve bulunduğun yerdeki iş düzeni. Hatta bu bahsettiğim koğuş arkadaşım ile o Trabzonlu ocak ayında polisliği kazandılar. Daha emir gelmeden Trabzon’dakinin komutanları bunu duyar duymaz çocuğu o gün kanuni izne çıkartmış eğer geçici terhis emrin gelirse biz çıkartır sana yollarız diyip çocuğu göndermişler. Ama bizim kıl komutanlar bizim arkadaşı tam 6 gün çocuğu oyaladılar, en son genel listede adını görünce korka korka terhis ettiler. Yani adamlar ufacık birşeyden bile korkuyorlar çarpılacaklar diye, bunu da haliyle askerlere yansıtıyorlar.

Kısaca usta birliğinize katıldığınızda kesinlikle ortamı tanıyana kadar meslek söylemeyin. Ayrıca Ankara’ya düşerseniz buna çok daha dikkat edin.

Diğer bir husus ise Cep telefonu. Üst devreler genellikle cep telefonunuza el koyup size bir müddet kullandırmazlar, bu yüzden onlara hiçbir zaman telefonunuzu vermeyin, gizlide olsa kullanın, yada bir müddet telefonunuzu oraya götürmeyip daha sonra kargo ile telefonunuzu istetin.

İlerleyen günlerde Usta birliğinden daha detaylı bilgiler iletmeye devam edeceğim İnşallah.

114 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. dolunay

  Cumhurbaşkanlığı muhafız askeri lojistik destek komutanlığı kışla hizmet bölüğü nasıl abi burada ne yapıyorum

 2. dolunay

  Cumhurbaşkanlığı muhafız askeri lojistik destek komutanlığı kışla hizmet bölüğü nasıl abi

 3. Volkan

  Merhaba Isa Bey.Acemi birligim Nevsehir il jandarmaya dustu.Usta birligim ise Jakem.Jandarma acemi birlikleri ve Jakem( at ve köpek egitim merkezi) hakkinda bilginiz var mi?Teşekkürler.

  1. egemen

   jakem hakkinda bilgi ararken yazina ulastim ayni yerdeyiz acemi de usta da ayni

  2. Volkan

   İletisime gecelim.Cogu yere baktim ne nevsehire askerligi cikan goremedim.Acemi birligi olarak kucuk bi yer galiba.

  3. egemen

   aynen bende pek bise bulamadm kardes acemi birligini bilmiyormda jakem kucuk galiba baya..egemenzimitoglu@gmail.com burdan yaz bana

 4. Levent

  Merhaba İsa Bey,

  Acemi birliğimi Sivas 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında tamamladım. Kısa dönemim. Dağıtım birliğim 4. Motorize tugay komutanlığı karargah bölüğü Trabzon. Acaba bilginiz varsa paylaşımda bulunabilir misiniz?

  İyi günler.

 5. mahmut

  msb sosyal işler daire başkanlığı çankaya hakkında bilgi verebilir misiniz?

 6. Manolya

  Merhaba İsa bey, nişanlımın acemiliği Çanakkale 116. Jandarma Komutanlığı çıktı. Şuan orda sabah eğitimlerine katılmıyormuş koğuşta geceleri nöbet tutuyormuş. Astımı olduğu için ilk günden seçilirken bu şekilde nöbetçi olarak seçilmiş. Acaba usta birlikte ona göre mi bi dağıtım olur yani acemilikte sırf koğuş nöbeti yapması ustalığında nasıl olucağını etkiler mi bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler 🙂

 7. Davut

  Usta birligi;Ankara mrk.kmtligi.2.as.iz.bölge.komutanligi.2.mot.as.iz.tb.4.mot.as.iz.kek.bl.ALTINDAĞ /ANKARA

  Nasıl yer isa bey?

 8. Esra

  Merhaba İsa bey kardeşim şuanda tekirdağda uzun dönem usta birliğinde askerlik yapıyor çavuşluk ünvanı alacakmış sanırım tugayda bir söylenti başlamış Doğuya veya Katar’a el baba gideceksiniz diye bayrama kadar silah atışı öğrenip. Daha 5 aylık bir askere böyle birşey yaparlar mı kardeşim yalan söylüyor olabilir mi kararı kolordu komutanı verdi kesin gideceğiz diyor bizim aklımız almadı acemiliğini amasyada tanksavar eğitimi ile yapmıştı

 9. sinem

  isa bey nisanlim 15.inci.p.eğt.tug.5.inci.p.eğt.tb.Samsun/merkez uc gun once gitti acaba usta birliği nereye cikabilir kibris diyorlar ama bilgilendirebilirmisimiz

 10. Ali

  Sa İsa abi K.K. EDOK K.LIĞI EĞT.TÜM.K.LIĞI KH de askerlik nasıldır.Bilgi verebilirmisin.Şimdiden teşekkürler.

  1. isa koç

   Dostum kebap yere düşmüşsün bence. Edok bir sanayi sitesi gibi bir yer. Çevre askeriyelerin araçları orada tamir olur. Biraz da araç tamiri üzerine bilgin varsa. Sanayi de çalışıyormuş gibi askerliğin biter. Kara Harp Okulundaki Ulaştırma bölüğü askerleri Edok’a görev çıktığını duyduklarında keyifleri yerine gelirdi.

 11. Serkan

  Merhaba kardesim benmde Savunma Isbirligi Ofisi ckti pek bilgi yok gidenler hakkinda yorumlara da baktm goremedim, nasil bir yerdir nelere dikkat etmem gerekir? Komutanlarin cok oldugu bir yer olacagini dusundgm icin pek kolay gecmez gbi geliyor bana, tesekkurler

  1. isa koç

   Bildiğim kadarıyla NATO üssü gibi bir yer. Daha doğrusu yabancı devletlerle ortak oluşturulmuş askeri alan gibi görünüyor. Orada dikkat ettirecekleri en önemli husus ütülü ve temiz elbiseler olabilir. O konuda tam bilgim yok. Ayrıca çokça rütbeli olacağı için AS/ÜS ilişkisine çok önem verebilirler. Ama böyle yerler de akşam 5ten sonra ve hafta sonları pek kişiler olmayacaktır bu yüzden o vakitlerin rahat geçecektir diye düşünüyorum.

 12. Gökhan

  selamlar,
  usta birliğim ankarada.

  KHO K.LIĞI LOJ.DES.K.LIĞI EĞT.DES.BL. / ANKARA ÇANKAYA / ANKARA

  Statü: KISA_DÖNEM ER
  Sınıf : İKMAL

  Sizce neye dikkat etmem gerekir,
  ikmal ne iş yapar, bu görev altında hangi görevi üstlenmem daha doğru olur.

  teşekkürler

 13. Gökhan

  selamlar 🙂 Acemi birliğim amasya piyade, usta birliğim ankarada. sormak istediğim ankaradaki yeriin zorlukları ve avantajları nelerdir? İkmal nedir, ne görev alırsam avantajlı olurum, neyden uzak olsam iyi olur?

  KHO K.LIĞI LOJ.DES.K.LIĞI EĞT.DES.BL. / ANKARA ÇANKAYA / ANKARA

  Statü: KISA_DÖNEM ER
  Sınıf: İKMAL

  teşekkürler

 14. Fatih

  Merhabalar.. 2 ağustosta mamak mebs okul komutanlığına teslim olacağım. Acaba nasıl bir yerdir? Bilgi verirmisiniz..

  1. isa koç

   Aşırı kalabalık bir yer, Hep kısa dönemlerin olduğu bir yer ve Usta birliğin büyük oranda Ankara içine düşecektir. Şuan oraya aslında tam mevsiminde gidiyorsun, orası tepe ve kel bir yerdir. Kışın çok rüzgar aldığı için üşümekten kurtuldun. Yanlız koğuşlarla kantin arasında 2014 yılında çok mesafe varmış şimdi yakına da kantin yapmışlarmıdır bilmiyorum. Yemek aralarında gidip gelene kadar mola süresi bitiyormuş. Onun dışında hep kısa dönem gittiği için eğitimlerde rahat edersiniz. Eğitimleri de pek zor değilmiş.

 15. ali

  merhaba.Beden Eğitimi öğretmeniyim.Usta birliğim Ankara Çankaya atlı spor eğitim merkezi kh ve kh bl. kısa dönem er olarak yapacağım bilgi verebilirmisiniz acaba?

  1. isa koç

   Kısa adı ASEM’dir. Resmi gösterilerde kullanılan atların bakımı yapıldığı yerdir. Karaharp Okulu içinde yer alır ama kısmi olarak Karaharp Okulu’na bağlıdır. Kimine göre en zor yeri sayılabilir. Ama az yukarısında diye bir yer var, buranın adı da BES, yine Karaharp Okuluna bağlı. BES’de beden eğitimi spor merkezidir. Burada beden eğitimi, yüzme, dövüş dersleri verilir. Eğer kendini ilk seçmelerde ispatlarsan buraya gönderebilirler. Orada hoca olarak askerliğini yapabilirsin. Fakat atlara ilgin varsa ASEM’de senin için çok keyifli geçebilir. Genellikle oradaki askerler Seyis görevi görürler.

 16. Zafer

  Yardımların için teşekkür ederim kardeşim

 17. Zafer

  Kardeşim peki askerde harcaman çok oluyormu mesela sigara kullanmıyorum gider oluyormu devletin verdiği para yeterli oluyormu ?

  1. isa koç

   Şimdi 2 sene önce merkezi yerler de askerlik yapan erler 35 tl, onbaşılar 42 tl, çavuşlarda 46 tl civarı maaş alıyorlardı. Bende sigara içmiyordum ama çarşı izinleriyle birlikte aşağı yukarı 200, 250 tl harcamam oluyordu. Doğu da askerlik yapanların ise 350 tl civarında maaşları oluyor, ayrıca görev yeri dışında bir yere göreve götürlerse ek maaş veriyorlar. Ayrıca doğu da askerlik yapanları masrafı çok daha düşük oluyor, yani ayda 100 tl falan harcıyorlar bildiğim kadarıyla.

 18. Karamurat

  Kardeşim askerde bize onerebilecegin neler var zaman geçermi arkadaş ortamı yakalarmiyiz ? Doğuda mi batida mi askerlik iyidir

  1. isa koç

   Doğu batı kısmı da hiç farketmiyor, eğer başında takıntılı bir komutan çıktı mı, gözün sana orasını en kötü yer olarak gösterir. O yüzden bu iş tamamen kısmet. Ayrıca komutanlar 2 ila 4 sene de bir büyük oranda bir yerden başka bir yere tayin edilirler. O yüzden a yeri iyi b yeri kötü diyemez kimse. Çünkü bir gün iyi olan bir yerin o iyi komutanları başka yere tayin olur, yerine tam işkence tipler gelir ve orasını bir an da en kötü yere çevirir.

 19. Zafer 34

  Kardeşim şimdi senin askerlik bitti mi nasıl geçti . Neler önerebilirsin askerde ve gelince rahat iş bulabildin mi ? Rahat engel genelde bu konuda bilgin varmı bitirdiysen askerliği

  1. isa koç

   Evet, benim askerliğim biteli 1,5 seneyi geçti. Askerlikte en çok önereceğim şey hayalet gibi olman. Ne kadar komutanlar tarafından tanınırsan o kadar angarya iş çıkarırlar. Onun dışın da fazla bir sıkıntı yok genellikle.

 20. Zafer 34

  Kardeşim peki önemli bir husus okumuştum yanında telefon götürme usta birliğinde üst devreler işte el koyar gibi bir muhabbet doğruluk payı nedir ?

  1. isa koç

   Eğer gittiğin yerde sıracılık varsa evet el koyarlar. O yüzden götürürsen bavulunda sağlam bir yere koy. Sonra ortamı kolla, bakalım üst devreler ne yapıyor, komutanların ne sıklıkla gelip gidiyor, onları gör eğer bir sakınca yoksa ondan sonra çıkarırsın telefonunu. Bir de şöyle bir konuda üst devrelere hak vereceksin. Misal yeni bir askere telefonu direk serbest yaparsın, o daha ortamı bilmez, ulu orta telefonu çıkarır, o sıra da bir komutana yakalanırsa ve komutan bu yüzden tüm koğuşlar da arama yaparsa herkesin telefonuna el koyar, artı o birlik mimlenir ve hafta da bir telefon baskını yer. Bu yüzden biri telefonunu yakalatmasıyla kapanmaz mevzu.

 21. Zafer 34

  Merhaba İsa
  Kardeşim bende Kasım’da askere gidicem uzun dönem okulu bitiremedim üniversiteyi bıraktım bugün tecili bozdum biraz asabiyim askerde komutanlara yada haksızlığa devrecilige karşı üst devre hakkında neler yapmalıyım kendimi ezdirmemek adina

  1. isa koç

   Devrecilik kalmadı artık, bir iki tane nadir olarak çıkar ama ona da bir iki diş gösterdin mi hemen siner kaçar. Orada ispiyonculuk diye tabir edilen üstlere şikayeti pek yapmayacaksın ki gıcıklık olarak algılanılır ve sürekli seninle uğraşılmasına sebep olur. Komutanlar pek askerle uğraşmazlar, ama bazen cins bir iki komutan çıkar, onun ise karakteri öyledir, yeniye eskiye hepsine takıntısı vardır, o tür komutanların gözünden uzak kalmak en iyisi, seni tanımayacak şekilde az görünmen lazım onlara.

 22. erkan

  Mrb bu gün kardeşimi
  Tokat 48.Piyade alayına
  Acemi birliğine telsim etik
  Dağıtıma ne zaman gelebilir

 23. Samet

  S.a
  Benim acemi birliģim izmir Narlıdere istihkam okulunda oldu 45 gun acemilik yaptim.Su an dagitim iznindeyim ve 4 gun sonra usta birliğim ağrı dogu beyazita gidicem bilen biri varsa detayli bi sekilde yazabilir mi?

 24. Halil

  Kara Harp Okulu Beden Eğitimi Spor Grup Başkanlığı Çankaya/Ankara abi usta birliğim burası hakkında hicbirsey bilmiyorum acaba yardımcı olurmusun

  1. isa koç

   Kısa adı BES’tir orası. Karaharp okulundaki en iyi bölümlerden birisi orasıdır. Bence keyifli geçecektir. Hele ki yüzme ile alakan var ise askerliğin havuz başında geçer, yada beden hocası isen askerliğin sporsalonlarında geçer.

  2. Halil

   İsa abi ilk askerlik subesine gittiğimde yüzmeye en iyisini yazdırdım antalyalı olduğumuzdan deniz kıyısı zaten havuz basında gecer dedin beni mutlu ettin abi eyw çok tesekkür ederim 🙂

  3. halil

   cok teşekkür ederm isa abi bilgilerin için 🙂

  4. isimdiz

   şuan beste askerim ankara cankayada.benim alt devrem olucaksın.bagulunun bi yerine cep telefonunu sakla. hemen geçirirsim.sonra sokman sıkıntı olur .hakkında hayırlısı.ağır işlere şimdiden kendini hazırla.askeri kiyafet bizde yok spor kyafet giyerx.

 25. Enes

  Usta birliğim Ankara Mamak 2. Oto ağır bakıma çıktı kısa dönem olarak, sınıfım ulaştırma, burayla ilgili bilgi sahibi olan varsa paylaşırsa memnun olurum