Askerlikte cep telefonu kullanma, Askercell

Askerlikte cep telefonu kullanma, Askercell

2015 yılı ile birlikte askerlikte birçok değişikliklere gidildi. Birçok yeni kurallar geldi ve bu asker açısından bakıldığında fazlasıyla dezavantajlı bir hale geldi. Herkes anlatır doğuda askerlik yapanların cep telefonu, mp3 çalar, tablet, bilgisayar vs. gibi elektronik cihazları kullanmakta fazla zorluk çekmediğini, komutanların çok fazla sıkmadığını söylerler. Ama batı taraflarında ve en önemli olan Türkiye’deki erbaş askerin yaklaşık 3’te 1’inin askerlik yaptığı Ankara’da bu cihazları kullanmak imkansıza yakındır.

Askeriye içerisinde akıllı telefon kullanım oranları ciddi oranda arttığını askerlerden fazla komutanlar bilmekte. Ayrıca askeri düzen de askerin piskolojisi düşünülerek buna göz yuman bir sistem var, daha doğrusu geçen aya kadar vardı. Askerler cep telefonlarını askeriyeye getirdiklerinde bölük astsubayına devreder, onlarda çanta denilen bir sisteme telefonu dahil ederlerdi. Bu çanta hafta içi komutanın gözetiminde kalır, komutan dilediği zaman çanta içerisini ve telefon kayıtlarını inceleyebilirdi. Çanta, hafta sonları olduğunda içindeki telefonlarla birlikte bölük yazısıcısına teslim edilir ve çarşıya çıkacaklara kullanmaları için telefonları çarşıya çıkış esnasında verilirdi. Bu çanta sayesinde nizamiyelerden kayıtlı telefonların dışında ki telefonlar kolayca geçirilerek askerin içeriye telefon sokması kolaylaşırdı.

Bu durum üzerine çaresiz kalan askeri düzen yeni bir düzenlemeye giderek Askercell adında bir telefon hattı çıkartıp bunu zorunlu hale getirerek çanta sistemine son verdi. Askercell 5 adet cep ve 2 adet sabit numara aramaya programlı ve hafta içi gündüz 08:00 – 18:00 saatleri arasında otomatik olarak aramalara kapalı bir hattır. Belirtilen numaralar dışında hiçbir numarayı arayamaz. Ayrıca bu Askercell’i kullanabilmek için kamera, ses kaydı, radyo vs. gibi özellikleri olmayan cep telefonu şartı getirildi.

Artık Askercell sayesinde askere gelirken getirdiğiniz akıllı telefonlar çantaya ilave ediliyor ama çanta artık bölük yazıcısına verilmiyor. Askercell olmayan telefonlar siz askerliğinizi bitirene yada kanuni izne çıkana kadar kesinlikle size verilmiyor. Çarşıya çıkarken üzerinizde sadece askercell hattına sahip telefonların çıkarılmasına ve içeri sokulmasına izin veriliyor. Askercell’li olmayan cep telefonları nizamiyeden kesinlikle sokulmayarak gerekli görüldüğü takdirde komutanlar tarafından parçalanabiliniyor. Eskiden çarşı dönüşlerinde aramalar da esneklik mevcutken şimdi çok sıkı hale getirilmiş durumda, xray cihazlarından bile geçirilerek arama yapılabiliyor.

Nizamiye de yasak telefon yakalatmak askerlik uzatma cezası gerektiriyor

Önceden nizamiyeden girerken ceptelefonu yakalatınca dışarı çıkarılınıyordu yada telefona el konuluyordu, daha fazla bir işlem çoğunlukla uygulanmıyordu. Özellikle Ankara olmak üzere artık çarşı dönüşü nizamiyeden girerken size üzeriniz aranacak komutan tarafından üzerinizde telefon olup olmadığına dair yasal uyarı yapılıyor, siz olmadığını belirttiğiniz halde üzerinizde telefon yakalatırsanız hapı yuttuğunuzun resmidir. Yakalattığınız takdirde 7 ile 15 gün arasında askerliğinizin uzatılması an meselesi. Ayrıca bulunduğunuz yerden sürgün edilmenizde an meselesi.

Askercell nasıl alınır, kullanım şartları, alanları nelerdir

Askercell şimdilik sadece Turkcell tarafından satılmakta. Askercell de sadece konuşma ve mesajlaşma özellikleri bulunmakta. Tabi bunlarıda Turkcell bayilerinden veya müşteri hizmetlerinden tanımlatabileceğiniz 5 adet cep numarası ve 2 adet sabit yada yurtdışı numarası ile görüşebiliyorsunuz. Askercell hafta içi saat 08:00 ile 18:00 arasında görüşmelere otomatik olarak kapanıyor ve diğer zamanlarda açılıyor. Görüşmeye açık olup olmadığını *199# numaraları tuşlanıp sorgulama yapılabiliyor. Fakat SMS gönderme her an yapılabiliyor. Arama paket ücretlendirmesi olarak makul fiyatları mevcut.

Askercell’i cep telefonu normalde askerde sürekli kalması gerekebilir ama bazı bölüklerde komutan hafta içi mesai saatleri içerisinde telefonun kendisine teslim edilmesini ve mesai bitimine yakın gelip geri alınmasını söylerek telefonları bu sürelerde el koyuyor.

Askercell’i bir telefonla görüşme yapmak için bölük binalarında herkese açık alanlarda konuşma serbest, diğer noktalarda da birşey dediklerini görmedim ama biz askerlere bildirdikleri bu şekilde.

Askercell hattı almak için bayiye gittiğinizde sizden askeri kimliği istemiyor fakat normal nüfus kimliğiniz yanınızda olmak zorunda. Halihazıda asker olan kişilerin kimlikleri bölük astsubayında durmakta, bu yüzden askercell alacağınızda kimliğinizi durumu belirterek komutandan istemeyi unutmayınız. Askercell alabilmek için asker olma zorunluluğunuz yok, yaş sınırlamasıda yok.

Askercell hattı ücretli mi?

Var olan hattınızın tarifesini askercelle çevirerek ücretsiz geçiş yapabilirsiniz. Yalnız yeni bir hat ile askercelli olmak istiyorsanız, yeni hattın bedelini sizden o an da tahsil etmekteler. Örneğin yeni bir telefon hattı atıyorum 34 TL ise bu ücreti sizden alıyorlar.

Askercell hattımı Kıbrıs’ta Kullanabilir miyim?

Evet, Askercell Kıbrıs’ta geçerli. Turkcell’in KKTC Turkcell firması sebebiyle ve Genel Kurmay Başkanlığı anlaşması ile askercell hatları aynı Türkiye içinde görüşme yapıyormuş gibi Türkiye’den Kıbrıs’a, Kıbrıs’dan Türkiye’ye aynı görüşme fiyatlarıyla aranmaktadır. Ayrıca askercell hattınızı Kıbrıs’a gitseniz bile uluslararası dolaşıma açtırmanıza gerek yoktur.

Kıbrıs Askercell hakkında daha fazla bilgiyi Turkcell’in Kıbrıs resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz: http://www.kktcell.com/paketler/faturasiz/askercell

193 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz
 1. Buse

  Peki acemi birlikte askercell almazlarsa başka nasıl bize ulaşabilirler

  1. isa koç

   Ankesörlü telefonlar var. Bunlardan birisinden sizi aramasını istediğiniz kişi sizi arayacak, onun numarasını kaydedersiniz. O ankesörlü telefonu arayarak ulaşabilirsiniz. Oradaki ankesörlü telefonlar arandığı zaman sesli çalar, aynı ev telefonu gibi. Herhangi birisi açarsa da telefonu, ben filan bölükten şu kişi ile görüşecektim dersiniz, çağırırlar.

 2. Hatice uykur

  Benim arkadaşım Manisa /Alaşehir de askerlik yapıyor askercell kullanıyor rahatlıkla arama yapabiliyoruz ama ne onun smsleri bana geliyor ne de benim attığım mesajlar ona gidiyor ne yapabiliriz bu konu hakkında

  1. isa koç

   Öncelikle diğer ekli kişilerden birisine de mesaj atsın, eğer onlara gidiyorsa seni Turkcelli arayarak ekli kişilerden çıkartıp, tekrar eklesin, müşteri hizmetlerine biraz beklemesini test edeceğini, o yüzden kapatmaması gerektiğini söylesin, hemen sana mesaj atıp denemesini yapsın, eğer yine gelmiyorsa bunu Türkcell müşteri temsilcisi çözer.

 3. Aslı

  Merhaba askercellde belirlenen 5 numara dısında farklı numaradan da arama yada mesaj gider mi ?

  1. isa koç

   Hayır, sadece 5 GSM numarasına mesaj atabilirsin ayrıca sabit hatlarda sms destekler, yeterki o smsi gösterebilecek akıllılıkta bir sabit tel olsun.

 4. Fatmamuhamed

  Eşim asker ve askercell hattı kullanıyor fakat her aradimda açık olmasına rağmen ulasilmiyor diyor mesaj atıyorum ilettim raporu gelio fakat eşim mesaj falan gelmediğini söylüyor nedeni nedir??

 5. Zeynep

  Merhabalar,

  bende arkadaşıma ulaşmak istiyorum kendisi geçen hafta gitti askere. Tuşlu telefon götürdü ama ben ona ulaşamıyorum. Numaramı ona bi türlü ulaştırmam lazım askercelle vermesi için. Biz sandık ki ben onu arayabiliyor muyum ama maalesef bende ulaşamıyorum. Yurtdışındayım. Kışlayı arasam ona bi türlü ulaşabilir miyim acaba? Ankara Etimesgut ta kendisi. Şimdiden teşekkkürler

  1. isa koç

   Evet, teslim olduğu kışlayı saat 12:45 yada 17:20 gibi arayın. O Vakitler de ulaşırsınız.

 6. Zeynep

  Merhabalar,

  bende arkadaşıma ulaşmak istiyorum kendisi geçen hafta gitti askere. Tuşlu telefon götürdü ama ben ona ulaşamıyorum. Numaramı ona bi türlü ulaştırmam lazım askercelle vermesi için. Biz sandık ki ben onu arayabiliyor muyum ama maalesef bende ulaşamıyorum. Yurtdışındayım. Kışlayı arasam ona bi türlü ulaşabilir miyim acaba? Ankara Etimesgut ta kendisi. Şimdiden teşekkkürler

 7. Gizem

  Arkadaşım dün teslim oldu fakat ben yurtıdşı (almanyadayım), acaba askercell‘e ekledigi numeralardan birine beni de yani cep numarami da ekliyebiliyormu, ona ulasabilirmiyim bir bilginiz var mi ? 😞

  1. isa koç

   Yurtdışı numaralar sabit numara statüsünde oluyor. 2 adet sabit numara ekleme hakkı var. Ekleyebiliyorsunuz. Eğer kurallar değişmediyse.

 8. Gözde

  Merhaba,
  Nişanlım askerde ve askercellden sürekli 5 aydır sürekli mesajlaşıyoduk. 2 gündür mesajlarım ona gitmiyor.onunkilerde gitmiyor.kayıtlı olduğu kişilerle mesajlaşabiliyor.sadec bana gönderdiği mesajlar gelmiyor,benimkilerde gitmiyor.müşteri hizmetleriyke görüştük bi çözüm sunmadılar.peki biz ne yapabiliriz ?

  1. isa koç

   Siz eğer o kişinin listesinde ekli değilseniz ekletmeniz lazım. Çünkü siz eğer o listede ekli değilseniz, şuana kadar sistemde bir karışıklık olduğu için mesaj atabilmişsinizdir.

 9. Yaren

  Merhabalar.. arkadaşim şuan askecell kullanıyor fakat sms’i kullanamıyor. Ne kendisinin mesaji bana geliyor nede benim mesajim ona gidiyor. Bununla alakali bana yardimci olabilir misiniz?

  1. isa koç

   Bu tür durumlar operatörden kaynaklı sorunlar. O yüzden operatörü arayıp sorununuzu oraya söylemeniz gerekmekte.

 10. Renac

  Merhaba. Kıbrıs askercell de 08:00-18:00 arasında sms atamıyor sevgilim. Türkiye askercell de atabiliyordu. Farklılık söz konusu mu. Bilgi verir misiniz

  1. isa koç

   Şimdi tüm bildiğim 2015 yılında bildiğim bilgilerle sınırlı. Artık kurallar değiştimi değişmedi mi bilemiyorum. Bu sebeple Turkcell müşteri hizmetlerini aramalısın.

 11. Zeynep

  Merhaba ben arkadaşımı arıyorum askercell kullanıyor ve aradığımda bu numara askercell kısıtları kapsamında aranamamaktadır diyor neden acaba ?

  1. isa koç

   Saat 18’den önce arıyorsunuzdur yada siz onun arayabilirler rehberinde ekli değilsinizdir.

 12. Sena

  Benim numaram onda kayıtlı ama numaramı değiştirdiğimde o da aynı şekilde değiştirebiliyomu yani eski numaram onda kayıtlı yeni numaramı kaydedebiliyomu

  1. isa koç

   Evet, bunun için müşteri hizmetlerini arayıp bu değişikliği yaptırması yeterli.

 13. Anonim

  Arkadaşım yurtdışında yaşıyor. Askerdeyken nasıl iletişim kurabilirim? Normalde tüm iletisimimizi WhatsApptan yapıyoruz. Askercelle yabancı numara tanimlanabilyor. Ama bunu ucretlendirmesi ile ilgili hiçbir bilgi bulamadım. Bilginiz var mı bu konuda ?

  1. isa koç

   Yabancı numara da tanımlanabiliyormuş. bir kaç yorum aşağıdaki arkadaşlardan birisi yapmış. Yanlız bu numara sadece sabit telefon numarasını kapsıyor mu yoksa hepsini mi kapsıyor tam bilemiyorum.

 14. Büşra

  Merhabalar.Arkadaşım Lefkoşada askerlik yapıyor.Askercellin Kıbrıs’ta da kullanılabileceği söylenmişti fakat paketi olmasına rağmen aramalarında ve mesajlarında paketinden değil mevcut tl’lerinden gidiyor.

  1. isa koç

   Operatörü arasın. Bir sıkıntı olmalı. Yoksa kıbrısta direk paketinden kullanabiliyor.

 15. Büşra

  Merhabalar.Arkadaşım Lefkoşada askerlik yapıyor.Askercellin Kıbrıs’ta da kullanılabileceği söylenmişti fakat paketi olmasına rağmen aramalarında ve mesajlarında paketinden değil mevcut tl’lerinden gidiyor

 16. Melek

  Merhabalar. Nişanlım kıbrısta usta birliğini yapıyor.havaalanından vodafone hat almıştı o bana mesaj atabiliyordu ama iki gündür mesajlarını gönderemiyor.bende ona bip uygulaması ile cevap veriyordum. Askercelli kıbrısta aldığında normal olarak yani herhangi bir şekilde ekstra ücretlendirme olmadan konuşabilir ve mesajlaşabilir miyiz. Çünkü bu hattını ben türkiyeden aradığımda ve sms gönderdiğmde ekstra ücretlendiriliyor ve bende avea kullanıyorum türkiyede.

  1. isa koç

   Kıbrısta satılan hatlar zaten Türkiye firmalarının Türkiye şartlarında verdiği hatlar. Yararlanabilirsiniz…..

 17. Asya

  Kıbrıs Lefkosa da askercell kullanılıyo mu

  1. isa koç

   Evet.

 18. Dila

  Merhaba İsa bey. Arkadaşım 2 gün önce teslim oldu Kayseriye. Herkesin telefonunu toplamışlar ver geride vermemişler. Telefonlar tuşlu ve askercelli. Neden toplamış olabilirler ve geri verirler mi sizce? Askeriyeyi aramamız işe yarar mı?

  1. isa koç

   Telefonları büyük ihtimalle girişte görevli normal askerler toplamıştır. Gidip bölük komutanından rica etsin, ailemle yakınlarımla görüşemiyorum. Askercelli telefonumu kullanmak istiyorum diye. Büyük ihtimalle komutan verecektir.

 19. kübra

  merhabalar arkadaşım askere yeni gitti. askersel kullanıyor ancak bana attığı ve benim ona attığım mesajlar gitmiyor. mesajla ilgili bir kısıtlama var mı ? aramada br sorun yok ailesine mesaj atabiliyor ancak bir tek bana mesajlar gelmiyor ve benim de ona gitmiyor. yardımcı olabilir misiniz?

  1. isa koç

   büyük ihtimalle operatör kısmında bir sorun olmuştur. senin numaranı listeden çıkartıp tekrar ekletsin. Olmadı operatörü arayıp bi durumu sorsun.

 20. Elif

  Merhabalar. Arkadaşım askere gitti askercell kullanıyor ben kıbrısta yaşadığım İçin Kıbrıs numaramı yurtdışı numaralarından seçti. Ama şuan Türkiye’deyim ve Türkiye hattım onda seçili değil. Sms atıyorum Türkiye hattımdan iletildi gözüküyor. Onun seçtiği numaralar dışında başka bir numaradan atılan mesajlar ona ulaşır mı?

  1. isa koç

   Onun seçtiği numara dışında hiçbir numara ona mesaj atamaz, o da o numaralar dışındakilere mesaj atamaz. attığın mesajlar operatör tarafından engelleniyordur.

 21. anonim.

  Merhabalar , nişanlım 2 gün önce teslim oldu, akşam evi aramış ankesörlü telefondan ,telefonunu almışlar, yanında askercell hattı da yoktu, telefonalrı vericeklermiş sanırım ama askercell hattı yok dışarıdan temin edilip kargoyla gönderilebilir mi? Bir de ben yurt dışındayım, nişanlım beni ankesörlü telefonfan arayabilir mi veya ben onu arayabilir miyim askeriyeyi arayıp ulaşmam mümkün mü acaba? Cevaplarsanız çok sevinirim, teşekkürler..

  1. isa koç

   Kargo ile bir askere birşey gönderemezsin. Bizzat birisinin gidip teslim etmesi gerekiyor. Ankesörlü telefon dünyanın her yerini arayabilir yada aranabilir. Türkiye’de yurtdışını aramak çok yüksek tutar ama bildiğim kadarıyla Almanya gibi yerlerde Türkiye’deki sabit numaraları çok uygun fiyatlara arama yapan paketler oluyor, o yüzden siz arayabilirsiniz.

 22. tugce

  merhabalar benım arkadasım askerde askerıyeden askercell alınabılırmı yoksa dısarı carsı ıznıne cıkıp mı alması gerekır bılgısı olan varsa cevap verebilirmi

  1. isa koç

   Askeriye içinde satılmıyor. Dışarıdan çarşı iznine çıktığında almak zorunda, cumartesi çarşıya çıktığında gidip alabilir.

 23. Hüseyin şen

  Yeğenim Kıbrıs’ta asker komutanı üsteğmen rıza postacı telefon kullanması yasak çevrecilik varmış erdemli köyü ikinci batarya Kom Kıbrıs Lefkoşa görüşemiyoruz şikayet olursa baskı ve küfür hakaret şiddet uygulanıyordu şeker gereğinin yapılmasını bekliyorum saygılarımla

  1. isa koç

   Gereğinin yapılması için Bölüğün bulunduğu Komutanlıktan sorumlu komutanı telefonla arayıp bir asker babası vs. olarak görüşüp şikayetini ileteceksin. Ondan sonra alttaki o komutanları inletirler.