Askerlikte cep telefonu kullanma, Askercell

Askerlikte cep telefonu kullanma, Askercell

2015 yılı ile birlikte askerlikte birçok değişikliklere gidildi. Birçok yeni kurallar geldi ve bu asker açısından bakıldığında fazlasıyla dezavantajlı bir hale geldi. Herkes anlatır doğuda askerlik yapanların cep telefonu, mp3 çalar, tablet, bilgisayar vs. gibi elektronik cihazları kullanmakta fazla zorluk çekmediğini, komutanların çok fazla sıkmadığını söylerler. Ama batı taraflarında ve en önemli olan Türkiye’deki erbaş askerin yaklaşık 3’te 1’inin askerlik yaptığı Ankara’da bu cihazları kullanmak imkansıza yakındır.

Askeriye içerisinde akıllı telefon kullanım oranları ciddi oranda arttığını askerlerden fazla komutanlar bilmekte. Ayrıca askeri düzen de askerin piskolojisi düşünülerek buna göz yuman bir sistem var, daha doğrusu geçen aya kadar vardı. Askerler cep telefonlarını askeriyeye getirdiklerinde bölük astsubayına devreder, onlarda çanta denilen bir sisteme telefonu dahil ederlerdi. Bu çanta hafta içi komutanın gözetiminde kalır, komutan dilediği zaman çanta içerisini ve telefon kayıtlarını inceleyebilirdi. Çanta, hafta sonları olduğunda içindeki telefonlarla birlikte bölük yazısıcısına teslim edilir ve çarşıya çıkacaklara kullanmaları için telefonları çarşıya çıkış esnasında verilirdi. Bu çanta sayesinde nizamiyelerden kayıtlı telefonların dışında ki telefonlar kolayca geçirilerek askerin içeriye telefon sokması kolaylaşırdı.

Bu durum üzerine çaresiz kalan askeri düzen yeni bir düzenlemeye giderek Askercell adında bir telefon hattı çıkartıp bunu zorunlu hale getirerek çanta sistemine son verdi. Askercell 5 adet cep ve 2 adet sabit numara aramaya programlı ve hafta içi gündüz 08:00 – 18:00 saatleri arasında otomatik olarak aramalara kapalı bir hattır. Belirtilen numaralar dışında hiçbir numarayı arayamaz. Ayrıca bu Askercell’i kullanabilmek için kamera, ses kaydı, radyo vs. gibi özellikleri olmayan cep telefonu şartı getirildi.

Artık Askercell sayesinde askere gelirken getirdiğiniz akıllı telefonlar çantaya ilave ediliyor ama çanta artık bölük yazıcısına verilmiyor. Askercell olmayan telefonlar siz askerliğinizi bitirene yada kanuni izne çıkana kadar kesinlikle size verilmiyor. Çarşıya çıkarken üzerinizde sadece askercell hattına sahip telefonların çıkarılmasına ve içeri sokulmasına izin veriliyor. Askercell’li olmayan cep telefonları nizamiyeden kesinlikle sokulmayarak gerekli görüldüğü takdirde komutanlar tarafından parçalanabiliniyor. Eskiden çarşı dönüşlerinde aramalar da esneklik mevcutken şimdi çok sıkı hale getirilmiş durumda, xray cihazlarından bile geçirilerek arama yapılabiliyor.

Nizamiye de yasak telefon yakalatmak askerlik uzatma cezası gerektiriyor

Önceden nizamiyeden girerken ceptelefonu yakalatınca dışarı çıkarılınıyordu yada telefona el konuluyordu, daha fazla bir işlem çoğunlukla uygulanmıyordu. Özellikle Ankara olmak üzere artık çarşı dönüşü nizamiyeden girerken size üzeriniz aranacak komutan tarafından üzerinizde telefon olup olmadığına dair yasal uyarı yapılıyor, siz olmadığını belirttiğiniz halde üzerinizde telefon yakalatırsanız hapı yuttuğunuzun resmidir. Yakalattığınız takdirde 7 ile 15 gün arasında askerliğinizin uzatılması an meselesi. Ayrıca bulunduğunuz yerden sürgün edilmenizde an meselesi.

Askercell nasıl alınır, kullanım şartları, alanları nelerdir

Askercell şimdilik sadece Turkcell tarafından satılmakta. Askercell de sadece konuşma ve mesajlaşma özellikleri bulunmakta. Tabi bunlarıda Turkcell bayilerinden veya müşteri hizmetlerinden tanımlatabileceğiniz 5 adet cep numarası ve 2 adet sabit yada yurtdışı numarası ile görüşebiliyorsunuz. Askercell hafta içi saat 08:00 ile 18:00 arasında görüşmelere otomatik olarak kapanıyor ve diğer zamanlarda açılıyor. Görüşmeye açık olup olmadığını *199# numaraları tuşlanıp sorgulama yapılabiliyor. Fakat SMS gönderme her an yapılabiliyor. Arama paket ücretlendirmesi olarak makul fiyatları mevcut.

Askercell’i cep telefonu normalde askerde sürekli kalması gerekebilir ama bazı bölüklerde komutan hafta içi mesai saatleri içerisinde telefonun kendisine teslim edilmesini ve mesai bitimine yakın gelip geri alınmasını söylerek telefonları bu sürelerde el koyuyor.

Askercell’i bir telefonla görüşme yapmak için bölük binalarında herkese açık alanlarda konuşma serbest, diğer noktalarda da birşey dediklerini görmedim ama biz askerlere bildirdikleri bu şekilde.

Askercell hattı almak için bayiye gittiğinizde sizden askeri kimliği istemiyor fakat normal nüfus kimliğiniz yanınızda olmak zorunda. Halihazıda asker olan kişilerin kimlikleri bölük astsubayında durmakta, bu yüzden askercell alacağınızda kimliğinizi durumu belirterek komutandan istemeyi unutmayınız. Askercell alabilmek için asker olma zorunluluğunuz yok, yaş sınırlamasıda yok.

Askercell hattı ücretli mi?

Var olan hattınızın tarifesini askercelle çevirerek ücretsiz geçiş yapabilirsiniz. Yalnız yeni bir hat ile askercelli olmak istiyorsanız, yeni hattın bedelini sizden o an da tahsil etmekteler. Örneğin yeni bir telefon hattı atıyorum 34 TL ise bu ücreti sizden alıyorlar.

Askercell hattımı Kıbrıs’ta Kullanabilir miyim?

Evet, Askercell Kıbrıs’ta geçerli. Turkcell’in KKTC Turkcell firması sebebiyle ve Genel Kurmay Başkanlığı anlaşması ile askercell hatları aynı Türkiye içinde görüşme yapıyormuş gibi Türkiye’den Kıbrıs’a, Kıbrıs’dan Türkiye’ye aynı görüşme fiyatlarıyla aranmaktadır. Ayrıca askercell hattınızı Kıbrıs’a gitseniz bile uluslararası dolaşıma açtırmanıza gerek yoktur.

Kıbrıs Askercell hakkında daha fazla bilgiyi Turkcell’in Kıbrıs resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz: http://www.kktcell.com/paketler/faturasiz/askercell

181 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Ceylan

  Benimde insanlık bugün teslim oldu Manisa Kırkağaacta normal hatta tuşlu telefon getirdi 1 saat önce açtı telefonu ama ariyom açmıyor neden acaba bilginiz varsa lütfen cevap verin ? 🙁

  1. isa koç

   Askerlikte yat saati akşam 9’dur. Şimdi çok yorulmuşsa, uyumuştur. Ya da ortamı tanıyana kadar açıp riske etmek istemiyordur.

 2. Kubra

  Sözlüm kayseri komanda tugayında iki gün oldu gideli. Askercell ve tuslu telefon götürmedi orda ankesörlü telefondan arayacağını söyledi fakat hala aramadı ben orayı arayım onu istesem bi sıkıntı olur mu. Birde acemi birliginde çarsı izini var mıdır?

  1. isa koç

   Hayır hiçbir sıkıntı olmaz. Sadece eğitim saatlerinde aramayın. Öğlen 12’den 1’e kadar olan süre ile akşam 5’ten 6,30’a kadar olan süreçte arayın. O zaman görüşürsünüz. Diğer vakitlerde ya içtima da ya da eğitimde olur.

  2. Büşra

   Kübra benim de eski sevgilim kayseri komando tugayinda 97/1 şuan konusmuyoruz ondan haber alamıyorum oranin sartlariyla ilgili seninle konusabilir miyim bana ulasir misin

 3. poyraz

  askercell hattı alıp onunla nızamıyeden geçsek daha sonra kendı hattımızı gizliden içeri soksak içerde kendi hattımızı telefona takıp kullanabilirmiyiz ? telefon kotrolü sürekli yapılıyor mu ?

  1. isa koç

   Telefon kontrolü çok sık yapılmaz ama ilk başlarda içinde mesai saatlerinde sürekli askercell takılı kalsın. Komutanlar tamam bu askercell kullanıyor diye fikir edinmelerini bir süre bekle. Birde çarşıya çıkarken askercell takılı olmalı çünkü nizamiye de ne zaman kontrol edecekleri belli olmaz, hatta büyük oranda giriş çıkışlarda askercell kontrolü yapabilirler. Bir de bir çok yerde artık metal dedektörü kullanılıyor. Onuda iyi incelemen lazım.

 4. Zeynepp

  Sözlüm suanda manisada asker. Bugun acemiligin birincii gunu. Vee sabahtan beri ne mesaj atabiliyor nede ariyabiliyor. Yaninda sadece hatti var onuda gizli bir sekilde goturdu. Bana nerden ulasabilir sizce ??

  1. isa koç

   Yanın da askercell uyumlu bir telefon ve askercell yok mu?

   Eğer yok ise seni sadece orada telefon kulubeleri var oradan arayabilir.

  2. Zeynepp

   Telefon kulubelerinii ilk gunden kolay bir sekilde kullanabilir mii ? Ayricaa tuslu telefon gotursek onumuzdeki hafta alabilir mii ?

  3. isa koç

   Evet tuşlu telefon götürebilirsiniz. Ama sözlün de askercell yoksa almazlar ya da siz bi askercell hattı götürmezseniz.

   Kulubeler de bir süre sınırı yok, eğitim yapmadıkları ve ictimaları olmadıkları her an görüşebilir. Fakat kulubeler de sıra olursa diğer askerler az da bize sıra ver der sadece.

  4. Zeynepp

   Ve telefon kulubelerinde konusma siniri var mii varsa ne kadar acaba?

  5. Zeynepp

   Yardimlariniz icin cok sagolun

 5. A.Ö

  Benim erkek arkadaşım Kıbrıs a gıdecek usta birliğine , hattını askercell yaparsa ve benim numaramı eklerse onu arayabilir miyim ? Yani yurt dışı sayılmaz mı ? O da aynı şeyi yapabilir mi ? Aynı Türkiye ki gibi konuşuruz değil mi ?

  1. isa koç

   Evet Kıbrıs’ta da askercell kullanılabiliyor.

  2. A.Ö

   Ama yurt dışı arıyormuşum gibi sayılmaz değil mi ? Normal Türkiye ki gibi yani

  3. isa koç

   Normal şartlar da Kıbrıs’ta konuşmak için yurt dışına açtırmak gerekiyor ama askercell de durum öyle değil. Türkiye ve Kıbrıs bir sayılıyor.

   Detaylara Turkcell sayfasından bakabilirsin.
   http://m.kktcell.com/paketler/faturasiz/askercell

  4. A.Ö

   Yardımınız için teşekkür ederim

 6. Mahir

  Çok teşekkürler

 7. Dılek aygen

  Cok tesekkur ederım ısa bey oyle sıkıntıya gırmıstık kı konusamıycaz dıye allah sızden razı olsn smdı oraya gttıgınde manısada kullandıgı askercelle devam edebılıcek yanı dogru anladm dıymı

  1. isa koç

   Evet, aslercell’ler kıbrısta da kullanılabiliyor. Normal cep hattı kullanacaksanız gene Türkiye içi arıyormuş gibi kendi paketiniz kapsamında kıbrıstaki kişileri arayabiliyorsunuz fakat askercell hariç normal hatlar yurtdışına yani kıbrısa giderken hattını yurtdışına açık hale getirmen gerekiyor, yani müşteri hizmetlerini arayıp yada yetkili bayiye gidip hattın yurt dışı dolaşıma açılmasını sağlanması lazım.

 8. Dılek aygen

  Nişanlımın usta bırlıgı kıbrısa cıktı burada askercell kullanıyodu orada da aynısını kullanıcak fakat acemı bırlıgınde kullandıgı hattı orda da kullanabılıcek mı kıbrıs yurt dısı olarak gecıyo napıcagımı bılmıyorum yardımcı olabılur mısınız

  1. isa koç

   Yok, Kıbrıs Türkiye’nin bir şehri gibi şartlara sahip. Orayı ararken de sanki Türkiye’de herhangi bir şehri arıyormuş gibi arıyorsunuz.

 9. mustafa

  ben gaziantep karkamış soyluda yaptım askerliğimi geleli daha 20 gün oldu ve telefonuma karışan yoktu koğuşa komutan çıkmayı bırak denetimlerde bile gelmiyodu çok rahattı o konuda ama gidicek arkadaşlara tavsiyem ilk 2-3 ay kullanmayın komutan gormese çavuş,çavuş görmese üst devreniz alır her şey sırayla giden öğrenir,öğretir 😀

 10. Merve

  Benim sözlüm askerde acemi birliği İzmir Gaziemir ulaştırma kamerasız telefon götürdü ama telefonu elinden aldılarbana ulaşamıyo ne yapmam lazım ve askercell değil hattu

  1. isa koç

   hattını askercell’e çevirtmesi lazım ama kendi üzerineyse acemilik bitene kadar çarşıya çıkıp çeviremezde. anca komutana rica edecek fakat acemi birliğinde de bu biraz çok zor. eğer sana yakın ise yeri sen bir hat al askercell olarak tanımlat ve kendin ziyarete git hem sözlün senin sayende 1 gün izin yapmış olur hemde sen hattı verirsin, o da komutanına rica eder ve verirler diye düşünüyorum. Yoksa orada ankesörlü telefonlar var acemilik bitene kadar onla idare edersiniz.

 11. Orhan Varol

  Ehliyet varda şöförlük fazla yok bakalım orda ne olacak.
  Çarşı iznini cidden merak ediyorum bazıları ben ankarada yaptım izin kullanmadı diye duydum.

  1. isa koç

   Şöforlüğünün çok iyi olması önemli değil araç sürüyorsan yeterli, az deneme yaparsınız verirler çok rahat. Heleki otobüs sürüyorsan çok daha iyi, hastane servisini aldın mı yaşadın, sabah 8’de otobüsü alırsın hastaneye gidersin öğlen 12,30’a kadar orada serbest takılıyorsun, sonra oradakileri geri getirip 1,15’de geri götürüyorsun gene akşam 4’e kadar serbestsin. en iyi şoförlük işidir. ama genelde çok nadir alt devreler alıyor.

 12. Orhan Varol

  Teşekkürler inşallah rahat ederiz lojistik bölümüne çıkmış usta .Ek olarak çarşı izinileri nasıl olmatadır.

  1. isa koç

   Ehliyetin varsa ulaştırma bölüğüne geçmeye çalışmanı tavsiye ederim, eğer yoksa ve inşaat yada bahçıvanlık üzerine az bilgin varsa teknik hizmet bölüğüne geçmelisin yada dışarıdan zor gibi görünse de en keyifli bölüklerden birisi karargah bölüğüdür. işi zor sayılır ama hiç komutanlar karışmaz. çayırda bayırda kafanıza göre takılarak iş yaparsınız. Ama ulaştırmanın çok avantajı var.

 13. Orhan Varol

  Merhabalar,

  Benimde usta birliği sizin yapmış olduğunuz Çankaya KHO çıktı.Gitmeden verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir? Rütbeliler çok olduğu için durmadan selam verirsin diyenler var. Öte yandan çarşı izni kaç haftada bir oluyor ya da haftada 2 gün de çıkabiliyor muyuz? Ordaki görevlerden en rahatı hangisi

  1. isa koç

   En rahat görevler ilk başta kötü gibi görünse de eğer Lojistik komutanlığına düşmüş isen eğitim destek bölüğü, karargah bölüğü yada ehliyet sahibi isen ulaşım bölüğü. Ama diğer noktalara düşmüşsen BES diye bir yer var orası tam kafalarına göre takılıyor. Yada temizlik ile alakalı ise yani çamaşır temziliği falan en rahatı yemekhanelerin yanında bulunan çamaşırhaneler.

 14. Orhan Varol

  Merhabalar,

  Benimde usta birliği sizin yapmış olduğunuz Çankaya KHO çıktı.Gitmeden verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir? Rütbeliler çok olduğu için durmadan selam verirsin diyenler var. Öte yandan çarşı izni kaç haftada bir oluyor ya da haftada 2 gün de çıkabiliyor muyuz? Ordaki görevlerden en rahatı hangisi ?

 15. Sinan

  Marka olarak hangi telefonlari alabiliriz

  1. isa koç

   Fark etmez ki, samsung, simens, nokia yeterki kamerası ve ses kayıt özelliği olmasın.

 16. Dilek

  Mrb sözlüm telefonunu komutana kaptırdı askercel kulnnıyo samsung tuşlu telefon kulnıyo 2.kez yakalttı. Telefonu tekrar werrlermi ceza alırmı

  1. isa koç

   Verirler vermek zorunda. Ama kullanım saatleri dışında kullandığı için bir ceza verebilir.

 17. rabiaa

  acemi birligindee sevgilim suanda ama teli vermiyorlar askercell kullaniyor acaba ne zaman verirler telefonuda kötü bir telefon

  1. isa koç

   Akşam 6’dan sonra vermek zorunda. Bölük komutanına gitsin. tabi telefonunun kamerası yok ve ses kaydı yapmıyor ise.

 18. Birol

  Yegnim askere gitti numara dört numaradan fazla numara kaydedememiş nasil kaydedebilir

  1. isa koç

   Operatörü arayıp kaydettirecek. Numaralara bir sınırlama getirilmediyse 5 numarayıda operatör sorunsuz kaydedebilir, yada operatör şubesine gitsin oradan kaydettirsin.

 19. Mehmet

  Askerlere bence cok guzel gizli gizli kullanmaktansa boyle daha guzel

 20. çavdar

  aşşğıda yazdığım konu yasalmı acil cevap

 21. çavdar

  benim oğlumda askere gitti oğluma giderken asker cell aldım gittiği yerde elinde ki telefona el koymuşlar bizi arayamıyor telefonda yeni alındı hiç özelliği olmayan sade arama yapan telefon

  1. isa koç

   Siz bulunduğu birliği arayın, ben oğluyum diyince komutanı mecburen telefonunuza cevap verecektir. Birliğini arayıp bölük komutanını isteyin, eğer telefon kanuna uygun telefon ise kanunen akşam saat 18:00’den sonra oğlunuza o telefonu teslim etmek zorunda, hafta sonları ise tamamen oğlunuzda kalmak zorunda. Bunu yapan komutan kendi insiyatifi ile almış olabilir ama siz ararsanız geri verecektir.

 22. Adem

  Giderken askercell yerine kendi hattı mı çaktırmadan içeri soksam olur mu kontrol ediyorlar mı

  1. isa koç

   *199# tuşlanarak hattın askercell olup olmadığı anlaşılıyor. Eğer telefonda askercell takılı değilse ve tuşlayıp kontrol ikisinide sokmayabilirler. Riskli. Ama kısmetine bağlı bu işler.

 23. Kamera Sistemleri

  Çok teşekkür ederim, güzel yararlı paylaşım

 24. hasret

  İsa bey rica ediyorum

  1. isa koç

   Bu sorunuzu facebook konusu uzerinden cevapliyoruz.

 25. hasret

  Lütfen bana ulaşın face çalındı yardım edin rica ediyorum