Askerlikte cep telefonu kullanma, Askercell

Askerlikte cep telefonu kullanma, Askercell

2015 yılı ile birlikte askerlikte birçok değişikliklere gidildi. Birçok yeni kurallar geldi ve bu asker açısından bakıldığında fazlasıyla dezavantajlı bir hale geldi. Herkes anlatır doğuda askerlik yapanların cep telefonu, mp3 çalar, tablet, bilgisayar vs. gibi elektronik cihazları kullanmakta fazla zorluk çekmediğini, komutanların çok fazla sıkmadığını söylerler. Ama batı taraflarında ve en önemli olan Türkiye’deki erbaş askerin yaklaşık 3’te 1’inin askerlik yaptığı Ankara’da bu cihazları kullanmak imkansıza yakındır.

Askeriye içerisinde akıllı telefon kullanım oranları ciddi oranda arttığını askerlerden fazla komutanlar bilmekte. Ayrıca askeri düzen de askerin piskolojisi düşünülerek buna göz yuman bir sistem var, daha doğrusu geçen aya kadar vardı. Askerler cep telefonlarını askeriyeye getirdiklerinde bölük astsubayına devreder, onlarda çanta denilen bir sisteme telefonu dahil ederlerdi. Bu çanta hafta içi komutanın gözetiminde kalır, komutan dilediği zaman çanta içerisini ve telefon kayıtlarını inceleyebilirdi. Çanta, hafta sonları olduğunda içindeki telefonlarla birlikte bölük yazısıcısına teslim edilir ve çarşıya çıkacaklara kullanmaları için telefonları çarşıya çıkış esnasında verilirdi. Bu çanta sayesinde nizamiyelerden kayıtlı telefonların dışında ki telefonlar kolayca geçirilerek askerin içeriye telefon sokması kolaylaşırdı.

Bu durum üzerine çaresiz kalan askeri düzen yeni bir düzenlemeye giderek Askercell adında bir telefon hattı çıkartıp bunu zorunlu hale getirerek çanta sistemine son verdi. Askercell 5 adet cep ve 2 adet sabit numara aramaya programlı ve hafta içi gündüz 08:00 – 18:00 saatleri arasında otomatik olarak aramalara kapalı bir hattır. Belirtilen numaralar dışında hiçbir numarayı arayamaz. Ayrıca bu Askercell’i kullanabilmek için kamera, ses kaydı, radyo vs. gibi özellikleri olmayan cep telefonu şartı getirildi.

Artık Askercell sayesinde askere gelirken getirdiğiniz akıllı telefonlar çantaya ilave ediliyor ama çanta artık bölük yazıcısına verilmiyor. Askercell olmayan telefonlar siz askerliğinizi bitirene yada kanuni izne çıkana kadar kesinlikle size verilmiyor. Çarşıya çıkarken üzerinizde sadece askercell hattına sahip telefonların çıkarılmasına ve içeri sokulmasına izin veriliyor. Askercell’li olmayan cep telefonları nizamiyeden kesinlikle sokulmayarak gerekli görüldüğü takdirde komutanlar tarafından parçalanabiliniyor. Eskiden çarşı dönüşlerinde aramalar da esneklik mevcutken şimdi çok sıkı hale getirilmiş durumda, xray cihazlarından bile geçirilerek arama yapılabiliyor.

Nizamiye de yasak telefon yakalatmak askerlik uzatma cezası gerektiriyor

Önceden nizamiyeden girerken ceptelefonu yakalatınca dışarı çıkarılınıyordu yada telefona el konuluyordu, daha fazla bir işlem çoğunlukla uygulanmıyordu. Özellikle Ankara olmak üzere artık çarşı dönüşü nizamiyeden girerken size üzeriniz aranacak komutan tarafından üzerinizde telefon olup olmadığına dair yasal uyarı yapılıyor, siz olmadığını belirttiğiniz halde üzerinizde telefon yakalatırsanız hapı yuttuğunuzun resmidir. Yakalattığınız takdirde 7 ile 15 gün arasında askerliğinizin uzatılması an meselesi. Ayrıca bulunduğunuz yerden sürgün edilmenizde an meselesi.

Askercell nasıl alınır, kullanım şartları, alanları nelerdir

Askercell şimdilik sadece Turkcell tarafından satılmakta. Askercell de sadece konuşma ve mesajlaşma özellikleri bulunmakta. Tabi bunlarıda Turkcell bayilerinden veya müşteri hizmetlerinden tanımlatabileceğiniz 5 adet cep numarası ve 2 adet sabit yada yurtdışı numarası ile görüşebiliyorsunuz. Askercell hafta içi saat 08:00 ile 18:00 arasında görüşmelere otomatik olarak kapanıyor ve diğer zamanlarda açılıyor. Görüşmeye açık olup olmadığını *199# numaraları tuşlanıp sorgulama yapılabiliyor. Fakat SMS gönderme her an yapılabiliyor. Arama paket ücretlendirmesi olarak makul fiyatları mevcut.

Askercell’i cep telefonu normalde askerde sürekli kalması gerekebilir ama bazı bölüklerde komutan hafta içi mesai saatleri içerisinde telefonun kendisine teslim edilmesini ve mesai bitimine yakın gelip geri alınmasını söylerek telefonları bu sürelerde el koyuyor.

Askercell’i bir telefonla görüşme yapmak için bölük binalarında herkese açık alanlarda konuşma serbest, diğer noktalarda da birşey dediklerini görmedim ama biz askerlere bildirdikleri bu şekilde.

Askercell hattı almak için bayiye gittiğinizde sizden askeri kimliği istemiyor fakat normal nüfus kimliğiniz yanınızda olmak zorunda. Halihazıda asker olan kişilerin kimlikleri bölük astsubayında durmakta, bu yüzden askercell alacağınızda kimliğinizi durumu belirterek komutandan istemeyi unutmayınız. Askercell alabilmek için asker olma zorunluluğunuz yok, yaş sınırlamasıda yok.

Askercell hattı ücretli mi?

Var olan hattınızın tarifesini askercelle çevirerek ücretsiz geçiş yapabilirsiniz. Yalnız yeni bir hat ile askercelli olmak istiyorsanız, yeni hattın bedelini sizden o an da tahsil etmekteler. Örneğin yeni bir telefon hattı atıyorum 34 TL ise bu ücreti sizden alıyorlar.

Askercell hattımı Kıbrıs’ta Kullanabilir miyim?

Evet, Askercell Kıbrıs’ta geçerli. Turkcell’in KKTC Turkcell firması sebebiyle ve Genel Kurmay Başkanlığı anlaşması ile askercell hatları aynı Türkiye içinde görüşme yapıyormuş gibi Türkiye’den Kıbrıs’a, Kıbrıs’dan Türkiye’ye aynı görüşme fiyatlarıyla aranmaktadır. Ayrıca askercell hattınızı Kıbrıs’a gitseniz bile uluslararası dolaşıma açtırmanıza gerek yoktur.

Kıbrıs Askercell hakkında daha fazla bilgiyi Turkcell’in Kıbrıs resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz: http://www.kktcell.com/paketler/faturasiz/askercell

181 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Ahmet

  Abim askercell hattan 5 cep telefonu 2 sabit telefon araya biliyor merak ettiğim tanımlamadığı 5 cep telefonundan başka telefonlar askercell hattını arayabilirsiniz?

  1. isa koç

   Yok, arayamıyor.

 2. Duru

  İsa bey hala mesaj alamadım sizce telefonunu almış olabilirler mi çok merak ettim en son konuşamadım da aradığını görmedim yardımcı olur musunuz

  1. isa koç

   Daha önce de dediğim gibi şimdi tanımadığı bir yere gidiyor ve ortamı tanımak gerek önce. Öyle dakika da bir telefonu çıkarıp kullanabildiğin ortam değil. Biraz sabırlı olmalısın. Yada en azından gittiği birliğin (0248) 233 11 35 nolu telefonunu ara ve hangi bölükte ise santralden orayı bağlamalarını iste. Bağladıkları yerden de aramak istediğin kişiyi çağırt. Aramak için en uygun saatler 11:55 ve 16:55

 3. Aysel

  Merhaba İsa bey benim sevgilim dün saat 13.00 tek teslim oldu giderken yanında tuşlu telefon ve askercell götürdü.. beni daha aramadı ulaşamıyorum .. acaba elinden telefonu almislarmidir

  1. isa koç

   Aysel hanım askeriyeler telefonları çok rahat kullanabilecekleri yerler değil. Askere giden kişi belki ilkgün fırsat bulur ara belki 1 hafta fırsat bulamaz. Bu zor şartlar her komutanın zamanına ve ülkedeki zor anlara göre değişkenlik gösterebilir. Belki geçen sene olan Darbe durumundan dolayı telefon kullandırmama işini biraz sıkı tutabiliyor olabilirler. O yüzden endişe etmeyin ve biraz bekleyin.

 4. Duru

  Merhaba isa bey sözlüm şuan burdur da acemi birliğe gitti nizamiyeden içeri girceğini söyledi girdikten 10 dk sonra aramış ama ben görmedim şimdi de telefonuna ulaşamıyorum askercell değil hattı sizde bana yazar mı ulaşabilir mi bugün ilk günü

  1. isa koç

   Şimdi kendisi eğer o 10 dk içinde birine yakalanmadıysa telefonunu şimdilik ortalığı tanıma amaçlı kapatmıştır. Eğer ortamda bir sıkıntı yoksa akşam 9 gibi telefonunu açabilir. İlk gün her askerin kafası orada çok karışık oluyor. Yeni ve garip bir ortam o yüzden biraz bekle, endişe etme.

 5. ilknur

  Benimde kardesim ispartaya gitti askere ya bugun teslim oldu yaninda tuşlu telefon ve askercell hatti götürdü acaba ceza alirmi yaaa yada telfnu alirlarmi elinden.

  1. isa koç

   Yok, askerlere askercell ve kamerasız telefon serbest, ceza falan vermezler.

 6. Fatma

  Sevgilim dün teslim oldu bir gün gecmesine ragmen hala aramadi cok merak ediyorum yanin da kamerasiz telefon ve kendi hattini goturmustu. Acaba yakalanmis midir yakalanmadiysa bu saate kadar aramasi gerekmiyor muydu?

  1. isa koç

   Şuan da ortamı öğrenmeye çalışıyordur, o zamana kadar fazla telefonu göstermek istemiyordur. Yoksa kolay kolay kimse almaz elinden telefonu.

 7. Hanzade

  Merhaba

 8. Sıla

  Askercell kısıtlamaları kapsamında bu numara aranamamaktadır diyor.. Acaba bu numara kullanılmıyor mu??

 9. Sıla

  Askercell kısıtlamaları kapsamında bu numara aranamamaktadır diyor bu numara iptal mi olmuş anlayamadım yardımcı olur musunuz??

  1. isa koç

   Sen askerdeki arkadaşına hiç ulaşamadın mı? Yani kendisi listeden çıkarmadıysa yada hattını kapattırmadıysa böyle bir hata alacağını sanmıyorum.

 10. melek

  iyi günler isa bey benim şöyle bir sorumolacaktı sevgilim avea askecel kullanmakta ve 5 tane numara kayıtlıolabiyor telde. Şimdi bu telefondan beniçıkarınca doğal olarak 6 dan sonra bn arama yapamıyorum ama msj attığımda gün içinde iletim msj geliyor. Sizce msj lar iletiliyor mudur?

  1. isa koç

   Maalesef bu konu da tam bir bilgim yok. Bunu sayfamızdaki bu yorumu okuyan askercell kullanan arkadaşlardan cevaplamalarını bekleyeceğiz.

 11. metin

  Isa bey usta birliğim kıbrısa düştü sivil hattımı ve android telefon götürmeyi düşünüyorum kullanabilirmiyim bi sakıncası olur mu ?

  1. isa koç

   Android tel yasak kurallar gereği, önce gittiğin şehrin çarşısında bir emanetçi var mı ona bak varsa teli bir iki haftalığına oraya bırak, sonra ustabirliğine teslim ol ve orada insanlar nasıl kullanıyorlar ona bir bak, ondan sonra ne yapmak istiyorsan duruma göre hareket edersin. Yoksa cihazlar nizamiye de alınıyor ve bölük astsubayına gönderiliyor, o da askerliğin bitene kadar bir yerde muhafaza ediyor.

 12. Naz

  Merhaba isa bey sevgilimin askeriyeye giriste tuslu telefonda askercell hatti var ama girerken arama esnasinda telefonu kapatiyo ona nasil bakiyolar neden kapatiliyo aramalrda askercell oldguna nasil bakiyolr bununla ilgli bana bilgi vrebilirmisiniz

  1. isa koç

   Bir hattın askercell olup olmadığını anlamak için telefon ekranında *199# şeklinde tuşladığında onun askercell olup olmadığını görebiliyorsun. Muhtemelen nizamiyedeki nöbetçi asker yada komutanlar bunu biliyorlar ve kontrol ediyorlardır.

   Birde nizamiyede alınan telefonlar nizamiyede kalmaz, kişinin görev yapacağı bölüğün bölük astsubayına gönderilir, tekrar gidip ondan istenecek telefon, artık sorumlusu o komutan oluyor bu işin.

 13. Ece

  İki gündür askercell den sevgilimle konusuyordum. Bugun sabah mesaj attı. Sonra ben aradım bu numaraya arama yapılamaz diyor. Bu ne anlama geliyor.

  1. isa koç

   Teknik bir sorundur o, yoksa bugün gün boyu aramaya açık durumda. Belki sinyal almayan bir yerdedir bu yüzden öyle bir uyarı vermiş olabilir.

  2. Ece

   Askercell i bi süre sonra normal hatta cevirebiliyor muyuz.

   Birde bugun hafta içi olmasına ragmen hâlâ bana mesaj atabiliyor neden

  3. isa koç

   Mesaj atmanın bir kısıtlaması yok, sadece arama da kısıtlama var. Askercell’i istediğin zaman normal hatta çevirtebiliyorsun.

  4. Ece

   Birde askercell i asker süresinde normal hatta cevirebiliyor muyuz. Ve bi süresi var mı askercell i normal hatta çevirmek için

  5. Ece

   Askercell de numarasını baska birine yönlendirmeyi karşı taraf nasıl iptal edebilir

  6. isa koç

   Benim bildiğim askercell başka bir numaraya yönlendirilemez. Ama eğer öyle birşey varsa da Turkcell’in normal yönlendirme iptal etme hizmeti ile yönlendirme iptal edilir diye düşünüyorum.

   Numara çevirme ekranında # # 002 # tuşlayın sonrasında arama tuşuna basın. Büyük ihtimalle olacaktır.

 14. Hatice

  Merhaba benim nişanlım 04.05.17de izmir seferihisara teslim oldu askercell kullanıyor telefonda kullanima uygun iceri girdiğinde 6dan sonra beni aradi konustuk ama bugun hic aramadi arıyorum ulasilamiyo diyor fakat mesj atiyorum iletim raporu geliyo bu nasıl oluyo olabilir

  1. isa koç

   Kurallarda halihazır da bir değişiklik yok, saat 18:00’den sonra aramaya da mesaja da açık durumda. Bence telefonu şuan da kapalıdır. İletim raporu ise askercell olması sebebiyle teknik bir sorundan dolayı iletilmediği halde iletildi gibi diyor olabilir.

   Bazen nöbetçi komutan oradaki askerleri toplayıp iş ya da eğitim yaptırabiliyor. Daha doğrusu akşam yemeğinden sonra yürüyüş eğitimine götürüp 8-9’a kadar stadda yürüyüş eğitimi aldıkları olabiliyor. O yüzden telefonu arkadaş kapatmışta olabilir.

 15. İrem

  Askercel haftasonu açık oluyor mu yine 08:00 18:00 arasında kapalı oluyor mu

  1. isa koç

   Evet, hafta sonu tüm gün açık oluyor.

 16. Kubra

  Nişanlım bugün manisa kirkagaca Teslim oldu. Hala haber alamadım. Telefonu tuşlu ve askersell hattı. Ariyorum teli kapalı. Ne zaman ulaşabilirim. Telefonu ilk günden kullanması yasak midir?

  1. isa koç

   İlk günden yasak değil, fakat komando olarak gitti sanırım. Belki disiplin açısından diğer askeriyelere göre daha sıkıdır.

 17. Pelin

  İsa bey banada bi cevap verir misiniz çünkü gerçekten üzülüyorum. Erkek arkadaşım askere askercell götürmedi. Tuşlu eski bi telefon götürüp kendi hattını götürdü. Birliğe teslim oldu bugün ve 5 saattir yazmıyo. İçeri sokması imkansız mı o hattı? Ona göre burdan alıp askercell yollicam

  1. isa koç

   İmkansız değil, o an ki kontrole bağlı. Şimdi eğer bu telefon askercell demişse ve görevli askerler *199# tuşlayıp o hattın askercell olmadığını görürlerse el koyarlar ve acemi birliği bitene kadar telefonunu alamaz. Ayrıca ilk gün ne yapacağını nasıl davranacağını, bir sıkıntı olup olmamasını bilemeyeceği için belki tedbiren telefonunu ilk gün hiç açmamıştır.

 18. Emir

  Bugün teslim olacağım eger tuslu telefon ve askercell goturursem iceri rahatca sokabilirmiyim acaba ?

  1. isa koç

   Bir sorun yaşamazsın. Bu senin yasal hakkın.

 19. Gamze

  Iyi akşamlar ısa bey nisanlim acemi birliğini ankara da yapacak daha sonra kibris a gidecek şimdiden askercell alsak iki yer de de kullanabilir mi

  1. isa koç

   Evet iki yerdede çalışıyor.

 20. Selim

  Merhaba Isa Bey. Bir sorum olacakti. Kiz arkadasim baska ulkede yasiyor. Tuşlu telefon gotursem bile onunla iletisim kuramam. Ama dokunmatik telefonda goturmek yasak en azindan acemilik donemi boyunca. Ama kiz arkadasim benden mesaj bile alamazsa merak eder beni. Bu duruma nasil bir cozum bulabilirim ? Komutana durustce durumumu izzah etsem dokunmatik telefonumu kullanmama izin verir mi ? Sorumu en kisa zamanda cevaplandirirsaniz sevinirim.tesekkur ederim.

  1. isa koç

   Komutana söylesen samimi olmadıkça böyle bir izin vereceğini hiç sanmıyorum ki acemilik boyunca komutanla samimi olabilen acemi asker göremedim. Komutan da insanları tanımadan böyle riskler altına girmek istemez. Ama sana tuşlu telefon ile yurtdışına ücretsiz mesaj atma yöntemini öğretebilirim. Tek lazım olan biraz sms paketi.

   Yurtdışına ücretsiz atma için ise Twitter’a girip ayarlardan cep telefon numaranı onaylatmalısın. Onaylattıktan sonra yapman gereken her smsi gönderirken 160 karakterden daha küçük smsler atarak arkadaşına twitter üzerinden mesaj atmak. Onun sana attığı mesajlarda aynı şekilde sms olarak gelecek bilgin olsun.
   Twitter’dan telefonunu aktif ettikten sonra birde SMS’le mesaj atmayı onaylatman gerek, bunun için (Avea 2444 – Vodafone 2444 – Turkcell 2555) hangi operatör kullanıyorsan “başla” yazıp operatörünün o 4 haneli koduna smsle tweet atmayak kaydolmuş olacaksın.

   Bundan sonra ise arkadaşına twitterdan özel mesaj atmak için D harfi yazıp boşluk vereceksin sonra arkadaşının twitter kullanıcı adını yazıp sonra boşluk ver ve ardından mesajını yazıp, hangi operatörü kullanıyorsan onun 4 haneli numarasına mesajı atacaksın. Yada özel mesaj yerine tweetleşerek mesaj atıcam dersen bu kez @ işaretini ekleyince boşluk bırakmadan kullanıcı adını yaz ve bir boşluk verip mesajını yaz yine aynı numaraya sms at.
   Yani direk mesaj için aynen şöyle yazıp sms atacaksın.
   d ikoc nasılsın dostum
   Karşı tarafın sana attığı smsleri görmek için ise twitterın ayarlar kısmındaki telefon bildirimlerinden direk mesaj ve tweet bildirimlerinin çentikleri işaretli olsun.

 21. Gül

  Nisanlim 4 aydir askerde. Ama bugun bi kagit imzalatip yarin sabahtan itibaren butun telefonlar toplanicakmis. Askercell disinda hat kullanilmicakmis ?

 22. Merve

  Sevgilim asker yeni giti acemi birlikte üç gündür haber alamıyoruz. Ayrıca telefonu servis dışı bu ne anlama gelio

  1. isa koç

   Telefonu askercell mi ve sürekli mi servis dışı, yani gece gündüz her zaman.

  2. Merve

   Telefonu askecell deil normal Turcell ama arıyoz telefon servis dışı dio bn çok merak ediyorum

  3. isa koç

   Kendisi askercell’e geçirmiş olabilir, yoksa hat kapanmadığı sürece servis dışı uyarısı vermez hatlar. Askercell’lerde gündüzleri kapalı olduğu için servis dışı uyarısı alıyor olmalısınız. En iyi çözüm bulunduğu birliğin telefonu numarasını aratın googledan, orayı arayın. Komutanlar askerlerin aileleriyle görüşmelerine önemle yardım ederler.

 23. Hira

  Benim arkadaşım Manisa’da daha dün teslim oldu . Ama dünden beri de telefonu kapalı sizce ne zamana kadar Açanilir

  1. isa koç

   Eğer telefonu askercell değilse telefonu yakalatmamak, ortamı tanıyana kadar riske girmemek istiyordur. Askercell ise komutanı şuan da yeni oldukları için henüz telefonlarını almalarına izin vermiyor olabilir.

 24. Gökçe

  Merhaba isa bey benim erkek arkadasim bugun teslim oldu. Kendisi acemi birligini kütahya havacılıkta yapacak orası hakkında bilginiz var mı ? Rahat mıdır ?

  1. isa koç

   Maalesef hiçbir bilgim yok, ama buradan okuyup bilgisi olan arkadaşlar varsa onlardan cevap bekleyeceğiz artık.

 25. Ceylan

  Benimde nişanlim bugün teslim oldu.

  Manisa Kırkağaacta normal hatta tuşlu telefon getirdi 1 saat önce açtı telefonu ama ariyom açmıyor neden acaba bilginiz varsa lütfen cevap verin ?