Askerlikte Çürük Alan Boy Kilo Oranları Nedir?

Her Türkiye vatandaşı askerlik görevini yapmakla mükelleftir. Askerlik aslında dışarıdan çok sıkıntılı gibi görünse de hatta o an askerlik yapan birisi için çok sıkıcı görünse de askerlik görevini yaptıktan sonra iyi ki bu görevi yapmışım diyeceksiniz. Aslında gerçekten askerlik gibi askerlik yapsak çok keyif verici bir hizmet. Ama genellikle bazı memur zihniyetindeki komutanlarımız dan kaynaklanan sorunlardan dolayı askerlik size çok sıkıcı gelebilir. Fakat orada yaşadığınız deneyimler, kurduğunuz dostluklar, başınıza gelen acı ve tatlı deneyimler askerlik bittikten sonra çok güzel anılar olarak aklınız da kalır.

Askerlik yapmanıza engel bazı sağlık sorunlarınız olabilir, Allah kimseye öncelikle böyle sağlık sorunları vermesin, Amin. Bu sağlık sorunlarından bir tanesi de Boy / Kilo endeksi, oranıdır. Eğer boyunuzdan fazla yada az kiloya sahipseniz askerlik eğitiminizde size çok sıkıntı çıkaracağından bu kişilerin askerlik yapılmasına izin verilmez. Aynı zaman da 150cm boyundan kısa olanlar ve 210cm boyundan uzun olanlar askerlikten muaf olduğu gibi boyuna göre kilosu fazla yada az olanlarda askerlikten muaf olur.

Askerlikte Boy Kilo Oranları Nedir?

Aşağıdaki tabloda yer alan boy ve kilo oranlarını inceleyerek askerliğe elverişli olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Tablo da görüldüğü üzere örnekler verecek olursak 1. sıradaki 150cm boyunda olan bir erkek vatandaş için standart kilo oranı 55 KG’dir. Bu boya sahip birisi eğer 44 KG olursa yani 55 KG’den 10 KG daha az kiloya sahip olursa askerlikten muaf olur. Aynı zaman da bu vatandaş eğer 55 KG’den 30 KG daha ağır olursa yani 86 KG olursa bu kez de fazla kilodan askerlikten muaf olur.

Boy / Kilo Oranım Tablodakini Tutmuyor Çürük Alır mıyım?

Askerlikte boy kilo orantısızlığından dolayı direk çürük verilmez. Öncelikle tabloda yer alan boy kilonuz normalden az fazla ise yani üst sınır 180cm boyundaki birisi için 107KG’dir. Siz de bu kiloda iseniz size direk çürük vermezler, sizi askere alırlar orada kilo verip vermediğiniz gözlemlerler, bu süre içerisinde büyük ihtimalle acemi birliğinizi tamamlamış olursunuz, acemi birliğinde bu tür sorunlardan dolayı çürük almanız imkansıza yakındır, ancak usta birliğinde bu durum dikkate alınır. Ama 180cm boyundaki birisi 107 KG değil de 130 KG ise askere alınmadan direk ilk yoklama muayenesinde incelenmeye alınır ve kilo verilmesi için tavsiyeler verilip belirli bir süre sonra tekrar muayeneye gelmesi istenir.

Diyelim askere gittiniz, ustabirliğinizde askerliğinizi yapıyorsunuz, kendinizi aşırı kilodan revire sevk ettirirsiniz, revirdeki muayeneden sonra tabloda belirtilen kilolara sahip iseniz ve revir doktoru uygun görürse size kilolarınızı vermeniz için 2 ila 3 ay hava değişimi verir ve kilo vermenizi tavsiye ederek evinize yollar. Siz bu süre tamamlandıktan sonra tekrar ustabirliğinize dönersiniz, orada sizi tekrar muayene ederler ve yine kilolarınız sınırın üzerinde ise size ya direk çürük verilir, yada 2. kez hava değişimine yollarlar. 2. hava değişiminde de kilonuz da bir değişiklik yoksa çok yüksek oranda çürük verilerek askerlikten muaf olursunuz.

Tabi bu aşamlar da geçirdiğiniz süre neredeyse 7 ila 8 ayı bulmaktadır. Bu süre içerisinde biraz daha sabredip askerliğinizi normal şartlarda da tamamlayabilirsiniz.

Önemli not olarak sizi hava değişimine revir doktoru yollamaz, sizi askeri yada devlet hastanesine sevk etmekte, oraya sizi gerekli tavsiyeler içeren form ile yollamakta ve oradaki doktorun son muayenesinden sonra hava değişimine yollanırsınız.

Hava Değişimleri Askerliğimden Düşer mi?

Askerlikte 12 ay askerlik yapan askerler için sağlık sorunları ile alınan hava değişimi izni 30 Gündür. 30 günü aşan her hava değişimi askerliğinizin uzamasına neden olur. Yani 2 ay hava değişimi alan bir asker 12 ayda askerliğini tamamlaması gerekirken 13 ayda tamamlar. O yüzden hava değişimi alırken bir kez daha düşünün.

63 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. berke inan

  merhaba hocam boyum 1.67 kilom 103 2018 tarihi için 1 senelik ertleme verdiler. 2019 da tekrar dan muaneye girecem durum sizce ne olur ?

 2. berke inan

  merhaba boyum 1.67 kilom 103 durum ne olur hocam

 3. Can

  160 boy 120 kilo?

 4. serdar

  Boy 187 kg 118 1 yıl erteler mi bir kaç arkadaşım 188 – 120 Kğ ile gittiler.. geçende bir komutana sordum eskidendi diyor 120 kadar asker var diyor..

 5. Emrah

  boyum 1.77 122 kilo ile geçen sene 1 senelik erteleme aldım şuan 2.muayeneme gidicem 135 kiloyum şuan 2. de direk çürük verirler mi yoksa 1 yıl daha ertelememi verirler

 6. Hüseyin

  Kolay gelsin. Boyum 1.62 kilom 100 sizce askere alınırmıyım ? Yada ertelenir mi ?

 7. batuhan

  boyum 1.72 kilom 103 nolur hocam çürük alabilirmiyim karaciğerde yağlanmada var

 8. ilker

  boyum 1.71 kilom 43 askere alınırmıyım yada kaç yıl ertelenir

 9. uğur

  boyum 1.92 kilom 136 askere alınır mıyım ? kaç yıl ertelenir yada.teşekkürler

  1. isa koç

   1 veya 1,5 yıl kadar kilonda değişiklik olmazsa çürük alabilirsin.

 10. Mustafa esen

  Bedelliden yararlanmak için şubeye gittim ordan aile hekimine oda beni boy kilodan sevk etti il hastanesine ordan dahiliye kilo fazlalılığı diye rapor verdi bunun sonucu ne olur bedelliye bir sıkıntısı var mı hocam

  1. isa koç

   Boy kilo tablosuna göre üst yada alt sınırın 5, 6 kilo üzerindeysen hava değişimi verir, bu 2 defa daha tekrar ederse çürük alabilirsin.

 11. Mustafa

  Boy 1.70 kilo 110 durumum nedir acaba?

  1. isa koç

   Çürük alma ihtimalin yüksek. Boy kilo üst sınırının baya üzerindesin çünkü.

 12. ali

  merhabalar boy 178 kilo 106 alırlarmı

  1. isa koç

   Tam sınırdasın. Alırlar.

 13. Ibrahim ergin

  Boyum 168 kilom 99 alirlarmi

  1. isa koç

   Dostum senin üst kilo sınırın boyuna göre 98 KG bu sebeple alırlar.

 14. Halil

  boyum 183 kilom 117 🙂 ne olur hocam

  1. isa koç

   Dostum hava değişimi alacak kilodasın. Kilon düşmezse de 2. yada 3. hava değişiminden sonra çürük alırsın.

 15. Abdullah

  Kolay gelsin

  Benim boy 178 kilo 115 iki defa uzatma aldım haziranda 3. Yoklamaya gidecem sonuç ne olur

  1. isa koç

   Genellikle 3.de çürük veriyorlar. Daha 4.ye sarkanı görmedim.

 16. tuna

  tecil için muayene olmuştum bi baktılar tartılma yoktu soru sorma falan öyle. yaşım 30. şimdi bu kiloyla ertelememi verirler

  1. isa koç

   Bunu sen talep etmezsen askeri personeller dikkate almazlar kilo veya rahatsızlık durumlarını. Sen talep etmen lazım. Ben yetkili hastaneye kilo sorunumdan dolayı sevk istiyorum diye. Doktora sevk edilince doktorun verdiği karara uymak zorundalar.

 17. cumali umutsözlü

  boyum 156 kilom 90 sınırdayım askere yollarlarmı

  1. isa koç

   Dostum askere alırlar bu kilo ve boy oranında.

 18. tuna

  185 boy 58 kiloyum erteleme veya muaf durumu nedir

  1. isa koç

   Dostum eğer daha 19 yaş muayenesine yeni gideceksen askere gitmeden bu kiloda çürük alabilirsin. Tabi bunu direkt vermiyorlar. Önce 2,3 ay kadar sonraya bir daha gel belki kilo alırsın diye veriyorlar. 2.de ise doktorun o zamanki ruh haline bağlı ya bir erteleme daha verirler yada direk çürük verirler. Ama 2. defa erteleme verirlerse 3.ye çürük alma ihtimalin çok yüksek. Tabi bu durumda senin gidip gitmeme isteğin nedir bilemiyorum. Eğer gitmek istersen sana yardımcı olurlar.

 19. ali

  176 boy kilom 114 erteleme verirler mi ilk muayenede bana

  1. isa koç

   Evet, verirler.

 20. ikbal

  Yani hava degisimi diyorsunuz ya askere alip sonra mi hava degisimi verirler. Muayeneye gittigimde ilk muayenede erteleme almam gerekmez mi

  1. isa koç

   Şimdi askere gitmeden önce ilk muyanede de durumu gerçekten çürüğe uygun olanlara askere almadan hava değişimi veriyorlar. Yani sen henüz askere başlamadıysan askerlik şubesine durumunu izah ederek başvurup ona göre hastaneye sevk alıp muayene ederler ve kilo sınırını aştığın için hava değişimini verirler. Kilodan dolayı ilk seferde çürük verilmez.

   Kilolu olupta sınırın çok üstünde olmayanlar ise mecburen askerliğe alınır ve askerlik yaparken muyaneye gönderilip oradan hava değişimine gönderirler ve düzelmezse sonra çürük verirler.

 21. ikbal

  Boyum 176 kilom 116 yaş 28 benim durumum ne olur

  1. isa koç

   Senin kilo üst sınırın 103 KG yani 2 defa zayıflaman için hava değişimi verirler, eğer değişmezse çürük verirler.

 22. Halil

  Boyum 161 kilom 47 çürük alırmıyım

  1. isa koç

   Yok, senin boyunda alt sınır 40 KG

 23. Hasan

  Benim boyum 140 askere gidermiyim

  1. isa koç

   Yok. Çürük alırsın.

 24. Onur

  Kilodan 1 yil erteleme almistim 2019 ocak ta bitiyor. Bedelliden yararlanabiliyor muyum ?

  1. isa koç

   Hiç acemi birliğine katıldınız mı, yoksa askere gitmeden önceki askerlik muayensinden önce mi 1 yıl erteleme aldınız. Eğer askerliğe giriş yaptıysanız artık asker olduğunuz için bedelliden yararlanamazsınız.

  2. Onur

   Hayir hic gitmedim askere muyaneden erteleme aldim

  3. isa koç

   O zaman yaş tutuyorsa yararlanırsın.

 25. evden eve nakliyat

  bilgilendirme için teşekkürler