Avea Jet Kampanyası – Cin olup adam çarpmak

Avea, şu an da ucuz telefon tarifesiyle onu kullanmamdaki tek sebep. Telefonunun çekme sorununun yanı sıra diğer operatörlere göre düşük hızdaki internetine rağmen fiyatından dolayı katlanıyor herkez. Gerçi ucuz etin yahnisi bu kadar olur diyip suçu onlarda bulmakta yanlış olur.

Fakat her ne kadar bu kadar ete böyle yahni desekte bir işi yaparken milletide keriz yerine koymaya kimsenin hakkı yok. Bugün rastladığım Avea Jet internet kampanyasıyla bu firmaların resmen milleti salak yerine koymaya çalıştıkları açıkça görünmekte. Bunların milleti bu kadar salak yerine koymaya çalışmasına engel olacak bir yapılanmanında ülkemizde olmaması ayrı bir sıkıntı tabi.

Avea Jet kampanyasındaki sıkıntıya gelicek olursak, diyor ki 42 mbps’ye varan hızda 10 GB’lik internet kullanımlı ve en önemli ayrıntı paket aşımsız, yani sınırsız internet 24 ay tahaahütle 55 TL’ye.

Tamam kullandığım hattımda telefonum ile henüz 6 Mbps hızı doğru dürüst görmüş kullanmış değilim, hep 3-4 mbpslerde bir internet hızına sahip, buna rağmen 42 Mbps internet hızına bir şekilde Avea’nın son teknoloji baz istasyonunun dibinde bu hızı görüyoruz diyelim. Ama sınırsız diyipte milleti aşağıdaki şartla nasıl salak yerine koymaya çalışıyorsunuz anlayabilmiş değilim. Sınırsız internetinin şartında aynen aşağıdaki gibi yazıyor.

10GB kullanım hakkı dolduktan sonra otomatik olarak hız kesilir. Sonrasında, veri indirme hızınız 1Kbps’ye düşer. (Kampanya linki)

Yaklaşık 1999’dan beri internet kullanıcısıyım, o zaman bile ortalama en düşük hız 56K modemle 5-6 Kbps idi. Şimdiki gibi çok gelişmiş web siteleri olmamasına ve sitelerin basit, az verili siteler olmasına rağmen sayfalar ortalama 30 saniye-2 dk arasında açılırdı. Bir sayfaya tıklarsın, sonra gider bir sallama çay hazırlayıp gelirsin, site o arada anca açılmış olurdu. O zaman resimli bir web sitesi sayfası ortalama 100 kilobyte civarındaydı, şimdi ise 1 mb civarında. 100 kb’lik bir web sitesi 5-6 Kbps ile 1 dakikada açılıyorsa 1 mblik web sitesi yaklaşık 50 dk’de açılacak gibi görünüyor.

İşte Avea’nın bu jet internet kampanyasında söylediği paket aşımsız, yani sınırsız internet kampanyasındaki 1 Kbps ise bu 1999 yılında kullandığımız internetten günümüz şartlarına göre 50 kat daha yavaş.

Koskoca firmanın yaptığı kelime oyununa bakın.

7 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. birvatandas

  Ben jet modemi bilgisayarda kullanıyorum. Ve inanın 5 lira fazla verip diğer operatörlerden birinin modemini almadığıma pişmanım. Ucuz etin yahnisi tabiri çok doğru olmuş. Ankaranın bir ilçesinin merkezindeyim,düşünün merkezi bi yerdeyim ve google’ı bile çoğu zaman açmıyor,açtığında da 5-10 saniye sürüyor. Özetle her ay 25 lira veriyorum ama inanın kullanmamış gibi oluyorum.İş yerinde zaten internet var,keşke almasaydım..Size tavsiyem civarınızda kullanan ve iyi çeken birilerine sormadan almayın.

 2. erginkeles

  Paket aşımsız, sınırsız demek değildir. Sürpriz faturalarla karşılaşmayacaksınız demektir. Yani sınır 10 GB ise, 10 GB dolunca internet bağlantısı otomatik olarak kesilerek internet erişiminiz durdurulur. Hızın 1 KB’a düşmesi bu demektir.

  Bilgisizliğiniz üzerine 6-7 paragraf yazı yazmışsınız. Eleştirilecek onlarca yön varken, gitmiş en saçma yönden eleştirmişsiniz.

  1. İsa Koç

   İnternet’in kesilmesi demek hiçbir şekilde internete girmemen demek, eğer giriyorsan bu teknik olarak internet kesilmiş anlamına gelmiyor. Sınırsız demesi zaten olayı özetliyor. Burada eleştirdiğim mevzu zaten 5-6 paragrafı aşmaz. Fazlası yazıyı boğar. Eğer 5-6 satırdan fazla ekleyip bizi daha fazla bilgilendireceğiniz birşeyler olursa tabiki memnuniyetle karşılarız.

  2. erginkeles

   Sınırsız kelimesi Avea’dan yada kampanyalarından değil, sizden çıkmış. Yazının bir yerinde “paket aşımsız yani sınırsız” demişsiniz, yazıyı “sınırsız” kelimesi üzerine kurmuş, boş eleştirilerde bulunmuşsunuz. Paket detaylarında hiçbir yerde sınırsız kelimesinin geçtiğini düşünmüyorum. Avea’yı savunuyor da değilim.

   Ben bu yanlış anladığınız şeyi düzeltmek için yazınıza cevap yazdım. Paragraflarca hakkında yazdığınız konuya, birkaç satırla cevap verdim. Aslında cevap da sayılmaz, küçük bir düzeltme.

  3. İsa Koç

   Evet o konuda haklısınız, 1 kb indirme olayını sınırsız olarak adlandırdım. Normal bir kampanyada trafik komple kesilir ama bir miktar kullanım bantı vermelerini sınırsız olarak isimlendirdim orada.

 3. ali aydın

  İsak bey verdiğin bilgiler için teşekkürler avea’dan buyle bir kazık yemiş ve mahkemelik olmadan tüketici hakları hakem heyeti aracılığı ile mağduriyetimi önlemiş biri olarak bu konyla bayağıda bir tercübe sahibi oldum ben magduriyetimin karşılığını aldım bu konuda kusurlu olduklarınıda avea’ya kabul ettirdim ama hala bakıyorum ki vatandaşı kadırıyorlar yazık kanunlar karşısında nasıl böyle dalavera ceviriyorlar anlamıyorum.
  bu durum karşısında birde video şiir yaptım ve o zamanlar hakaradım ve etkili oldu bu şiiri yayından kaldırmamı rica etmişlerdi bende paylaşımı gizledim ancak hala böyle dalavera yapıorlarsa bu vidoyu yayınlarım.
  video adresi aşağıdadır vatandaş izlesin kanmasın.

  http://www.youtube.com/watch?v=6cMKTCkfNGo

 4. Onur

  tskler admın