Bebekgiyim Mağazalar Zinciri Pamidor İflas Etmiş

Vayy be diyor insan. Geçmişte çalıştığı bir firmanın iyi yerlere geldiğini görünce sanki kendi firması gelmiş gibi seviniyor ama o firma battığında da kendi firması batmış gibi üzülüyormuş meğersem. 2003 yılında grafiker olarak başladığım iş hayatımda sektörün 2009’da iyi daralması ile alan değiştirip kendimi e-ticaret alanına yönlendirmiştim. Bir laptop firmasının e-ticaret işlerini yaparak geçiş yaptığım e-ticaret sektöründe 2. iş deneyimi mi 2010 Temmuz ayında Pamidor isimli çocuk giyim firmasının e-ticaret sitesinin müdürlüğü alarak ileriye taşımıştım.

bebekgiyim-magazalar-zinciri-pamidor-iflas-etmis

Ben işe başladığım da 5 adet şubesi varken internet şubesi olarak 6. şubenin yöneticisi ben olmuştum. 2 yıl kadar firmanın işlerini yapmış ve başka bir firmadan gelen iş teklifini değerlendirdiğim de Pamidor firması 20 şubeye ulaşmıştı bu sürede. En büyük rakibimiz ise Civil Giyim firmasıydı, o firma çok daha stratejik girişimler yaptığı için bizden daha hızlı büyüyor ve 35 civarı mağaza ile sektörün başını çekiyordu.

Firmadan ayrılsam bile oradaki arkadaşlarla irtibatım kopmamış görüşmeye sürekli devam etmiştim. Ayrıldığım dönemde firma diğer çocuk giyim firmalarından farklı bir iş yapmış, kendi ürünlerini kendi üretmeye adım atarak rakiplerinden farklı bir yanını ortaya komuştu. Aradan geçen 4 yıl süresinde 20 olan mağaza sayısı 60’a yaklaştırmış ve devam edecek gibi görünüyordu. En son 2016 Kurban bayramı gibi görüştüğümde işlerin iyi gittiğini söylüyorlardı ama bugün bi ziyaret edeyim sitelerini diye girdiğimde firmanın iflas ettiğini öğrendim.

Üzüldüm açıkçası, sanki kendi firmam iflas etmişçesine.

Çünkü, Pamidor firması, çocuk giyim sektörünün ilk firması olan Kardelen Çocuk giyim firmasını kuran 2 ortaktan birinin ayrılıp kendi firması olan Pamidor’u kurması ile başlamış bir maceraymış. Ardından yine Kardelen çocuk giyim firmasından ayrılan bir çalışan tarafından açılan Civil giyim ise o firmadan ayrılan son kişi olmasına rağmen sektörün lideri olmuş vaziyette. Ama Kardelen çocuk giyim ve ondan ayrılan ortak tarafından Pamidor artık tarihin tozlu raflarına karışmış durumda. Tüm şehirlerdeki mağazalarını kapatmış vaziyette.

Ufak bir not, Pamidor’un internet satış sitesini İstanbul Ümraniye’de 2006 yılında kurulmuş Nur Bebe isimli bir firma satın almış. Marka adı aynı olsa da eski mağazalar zinciri olan Pamidor ile bir alakası yoktur, bilginize.

Bu arada Pamidor ne anlama geliyor derseniz, Rusça’da mı ne domates demekmiş 😉

5 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Semra

  Isa seni buralarda gorunce sasrdm dogrusu. Demek oflas etmis eder tabi haksz yere elemani isten cikartrsa ve ah alirsa olacgi bu

  1. isa koç

   Ben pamidordan önce de hep buradaydım 🙂

   Evet haksızlık yapmış olabilirler baya ama üzücü yinede.

 2. Y. Otan

  Bugün belki pamidor batar yarın kızanak diye birma açılır, belli mi olur?

 3. Samet Teke

  Bir zamanların en iyi mağazası kapanmış demek. Haber için teşekkür ederiz.

 4. Samet Teke

  Bir zamanların dev şirketi batmış demek ki. Haber için teşekkürler.