Bilgisayar Piyasası Geçen Yıl 5’te 1 Küçüldü, Gelecek Hologram da

Mobilleşmenin sonucunda oluşan bu etkiden en çok yara alan hiç kuşkusuz ki anakartlar oldu. Kullanıcılar artık, anakart üzerinde bir bilgisayar toplamak yerine laptop ve tablet gibi mobil çözümlere yönelmeyi tercih ediyor. 2015 yılına ait raporlara göre, anakart satışlarında geçtiğimiz yıla oranla %20’lik bir gerileme görülüyor. Geçtiğimiz yıl ortalama 64 milyon civarında olan anakart sevkiyatı, 2015 yılı itibariyle 54 milyon‘a düşmüş durumda.

Artık masaüstünü ya ağır iş yapanlar yada güncel oyun oynayanlar alıyor. Normal kullanıcının aldığı bilgisayar neredeyse 10 yıl dayanıyor. Mesela size bu yazıyı 12 yıl önce 2004’te aldığım 2001 model microsoft multi media klavyeden yazıyorum. Yani az iyi bir cihaz aldın mı eğer oyun sevdalısı değilsen o sistemi çok rahat uzun yıllar kullanıyorsun. Sadece arada bir ram takviyesi yaparak güncel programlarda zorlanmalara göğüs gerersin. Haliyle satışlar pek iç açıcı olmuyordur.

Bilgisayar Piyasası Geçen Yıl 5'te 1 Küçüldü

Otoriteler bu yıl %15 düşüş bekliyormuş ama benim tahminim %20’yi fazlasıyla aşacaktır. Çok değil 5 yıl kadar sonra çok daha düşecek. Sanırım sadece gene oyuncular, video montajcıları, grafik tasarımcıları falan alacaklar, bireysel kullanıcı ne masaüstü ne dizüstünde kalacaktır. Dönüşüme kısa sürede ayak uydurmazlarsa bilgisayar üreticileri de yakında iflası çekerler.

Bilgisayarların yerini telefonlar almak istedi fakat 5.7″ hatta 6″ üzerine çıkınca insanlar kullanamaz oldu, o yüzden daha geniş ekranlar da iş yapmaya yada oyun yapmaya alışık insan oğlu şimdilik yeni bilgisayar olarak telefonları seçmedi. Eğer telefonları saymaz ise bilgisayar niyetine önümüzdeki 10 yılın yeni ürünleri Surface, iPad Pro gibi pro tablet ürünleri olacaktır. Ondan sonra yeni teknoloji ne olacak tahmin etmek mümkün değil. Çünkü bundan 10 yıl önce günümüz teknolojisi bile hayaldi.

Ama benim düşüncem telefonların ilerleyen yıllarda bir projeksiyon cihazı gibi görüntüyü bir yere yansıtıp hem telefon, hem bilgisayar hem de tv ihtiyacını tamamıyle kendisinden karşılayacakları bir hale gelecektir.

Yani yeni gelecekte bilgisayarlar Hologram teknolosi ile çalışan cep telefonları olacaklar.

Hologram bilgisayar teknolojisi

Not: İlk paragraf shiftdelete.net sitesinden alıntı

1 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. İbrahim

    Her sektör için sürekli yeni bir dinamo gerekiyor aksi durumda sektör sıkıntıya giriyor.