Bitcoin dolandırıcılığı ve TC Merkez Bankası uyarısı

Bitcoin dolandırıcılığı ve TC Merkez Bankası uyarısı

Kendini dünyanın bağımsız para birimi olarak tanımlayan Bitcoin, insanlar arasında neredeyse özgürlüğün sembolü olarak görünüyor. Hiçbir devlete bağlı olmadığı görüntüsü ile insanların aklına mükemmel bir oluşum olarak kazıtılmaya çalışılıyor.

Dünyada bir şey ünlü yapılırken aynı uzun koşulardaki tavşan atletler gibi oluşumu övücü bazı kişilere dünyanın her yerinde haberler yaptırılıp yorumlar yazdırılır. Böylece pasif konumda duran normal halk bu tavşan yazarların başka uzmanlarca hazırlanmış tatlı ve heyecan verici sözlerine kolayca aldanıp hemen bu hizmetten edinmek isterler hatta daha da ileri gidip bu tür oluşumların en büyük savunucusu haline gelirler.

Uluslararası piyasada birşeyin fiyatını belirleyen en büyük etken o ürünün gerçek paradan, altından oluşan yada toprak benzeri gerçek malvarlıklarından oluşan şeylerdir. Bu malzemeler sayesinde dış etkenlerin yönlendirme çalışmasından korunarak değerini rahatça muhafaza edebilir.

Ama Bitcoin denen oluşum böyle değildir, Bitcoin’in değerini gene bu şeyi çıkaran kişiler yada uluslararası söz sahibi kişi yada kuruluşlar tarafından kolayca düşürülebilir yada yükseltebilir. Mesela 2013 Ekim ayında 130 dolar değerindeyken bu hizmeti kullanan bir site sahibinin tutuklanmasından etkilenen Bitcoin anında 85 dolarak düştü, yaklaşık %35 değer kaybı yaşamış. Daha sonra Çinli Baidu Bitcoin’i kullanma kararı alınca hizmet kısa sürede 400 dolarlara çıkmış Amerika’da hakkında inceleme başlatınca 300 dolara düşerek bu kez %25lik bir düşüş yaşamış.

Bir süre sonra 1000 dolarlara çıkan Bitcoin, aralık ayında Fransa’dan bir uyarı alınca ve Çin’de kullanımı yasaklanınca tekrar ciddi düşüşler yaşamaya başladı. Kısaca site her naneden normalin çok üzerinde etkilenip çok fazla inip çıkıyor. Bu da bazı kişilerin bu işten iyi para vurmasına fazlasıyla yardımcı olur. Böylece istenildiği zaman Bitcoin sahibi kişilerden istenildiği kadar para vurgunu yapılabilir ve hiçbir devlette şu anda bundan hesap soramaz.

Mesela Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’da Bitcoin ile ilgili bir bildiri yayınladı, bu oluşumu tanımadıklarını ve böyle hal böyle olunca oluşabilecek bir dolandırıcılık durumunda şu anda yasal bir yaptırım yapılamayacağını belirtti. İşte Merkez Bankasının açıklamasının tamamı:

Son dönemde bazı basın yayın kuruluşlarında ve internette “Bitcoin” hakkında çeşitli haberlerin çıktığı
görülmektedir.

Bilindiği üzere, 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” (Kanun) 27.06.2013 tarih ve 28690 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun Geçici 1 inci maddesine göre bu Kanunda öngörülen yönetmelikler Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde hazırlanarak yürürlüğe konulacaktır. Kanunun Geçici 2 nci maddesine göre ise Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibari ile ödeme hizmetleri sunan ya da elektronik para ihraç eden ve bu Kanun kapsamında ihdas edilen ödeme veya elektronik para kuruluşu kategorisine dahil edilebilecek olan kuruluşlar Kurumumuzca çıkarılacak ilgili yönetmeliklerin yayımı tarihinden başlayarak bir yıl içinde Kurumumuza başvurarak gerekli izinleri almak ve uygulamalarını bu düzenlemelerde yer alan hükümlere uygun hale getirmek zorundadır.

Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu Kanun çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmemektedir.

Diğer taraftan, Bitcoin ve benzeri sanal paralar ile gerçekleştirilen işlemlerde tarafların kimliklerinin bilinmemesi, söz konusu sanal paraların yasadışı faaliyetlerde kullanılması için uygun bir ortam yaratmaktadır. Ayrıca Bitcoin, piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi gibi risklerin yanı sıra yapılan işlemlerin geri döndürülemez olmasından dolayı operasyonel hatalardan ya da kötü niyetli satıcıların suistimalinden kaynaklı risklere de açıktır.

Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, yukarıda belirtilen hususların duyurulmasında ve bu çerçevede Bitcoin ve benzeri sanal paraların barındırdığı muhtemel risklerin kamuoyuna hatırlatılmasında fayda mülahaza edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kısacası siz siz olun devletleri tanımayıp böyle dünyaya yön vermeye çalışan fevri oluşumlardan uzak durun, çünkü bunlar %99’a varan oranda dolandırıcının yada zarar verme düşüncelinin önde gidenleri tarafından ortaya çıkarılmıştır.

57 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Kenan can

  700 yıl önce kağıt para içinde böyle konuşuyorlardı 20 yil önce kredi kartı içinde senin gibi konuşuyorlardı.kredi kartı kullaniyormusunuz

  1. isa koç

   Şimdi bunları eline tutup gözünle görüyorsun. Artı devletler var arkasında. Şimdi bu şahısların tekelinde olan bir sistem ve göremiyorsun. Bak misal Aralık ayında 20 Bin dolar sınırına dayandı ama kısa sürede 6 Bin dolara kadar düştü, hangi para biriminde kısa sürede %75 düşüş var. Ne oldu, devalüasyon mu oldu da düştü, dünya da darbe mi oldu?

   Yani bunu söylemekteki maksatım bu kadar oynak para olmaz. Ha tüm devletler bu sistemi tanır, hepsi sorunsuz kullanır, para birimi öyle iki günü bırak 2 sene sonra bile çok az düşeceğini yada yükseleceğini bilirsin derim o zaman tamam. Ama bu durumda sadece bu işten fahiş fiyat kazananlar bu sistemi çok sever. Misal haberlere çıktı bitcoin sayesinde çookk zengin oldum, ha başka haberler de çıkıyor, herşeyimi kaybettim diyip intihar edenler de çıkıyor.

 2. Suat

  Ben de yatırdim benim parami da aldılar ortadan kayboldu lar sakin kimse bunlara kanamasin ben kadim SELCUK ÖSKAN isminde bir yaratık aldi parayi kaçti gerçi hepsi ayni karaktersiz 05072790993 suat

 3. Bilal

  Slm

  1. isa koç

   Aleykümselam.

 4. Salko

  Onecoin icin dusunceleriniz neler pekii;-)) bulgar cingenesi bir kadin kurmus sirketi su ajda 5 milyonun uzerinde yatirimcisi var??bunu bir arastirip bizide bilgilendirimisiniz? Borsaya 2018 ortalarinda girme gibi birseyler okumustum biryerde

  1. isa koç

   Coin’lerin borsası ile ilgilenmiyorum. Sadece Coin sisteminin geçmişte çok örnekleri var, en basitleri saadet zincirleri, daha geriye gidersen Hollandadaki Lale devri vs. vs. elle tutulur bir para cinsi (en sağlamı altın) sanal veya temsili para birimleri bir ortak fikre bakar batması için. Tüm ülkeler benim kontrolümde olsun ister, ama kimse böyle bir sistemi kontrol edemeyeceği için bir müddet sonra kendi pazarında dolanmasını istemeyecek. Takip edilemeyen bir ödeme sistemi ve devletlerler ne kadar istesede bunun vergisini alamazlar. Neden işlerine gelsin. Bir müddet sonra BM ülkeleri ortak karar alıp bir günde 1 tanesi 100 Bin’lerce dolar eden Bitcoin’in 1 Cent’e düştüğü günleri görebiliriz.