Bitcoin dolandırıcılığı ve TC Merkez Bankası uyarısı

Bitcoin dolandırıcılığı ve TC Merkez Bankası uyarısı

Kendini dünyanın bağımsız para birimi olarak tanımlayan Bitcoin, insanlar arasında neredeyse özgürlüğün sembolü olarak görünüyor. Hiçbir devlete bağlı olmadığı görüntüsü ile insanların aklına mükemmel bir oluşum olarak kazıtılmaya çalışılıyor.

Dünyada bir şey ünlü yapılırken aynı uzun koşulardaki tavşan atletler gibi oluşumu övücü bazı kişilere dünyanın her yerinde haberler yaptırılıp yorumlar yazdırılır. Böylece pasif konumda duran normal halk bu tavşan yazarların başka uzmanlarca hazırlanmış tatlı ve heyecan verici sözlerine kolayca aldanıp hemen bu hizmetten edinmek isterler hatta daha da ileri gidip bu tür oluşumların en büyük savunucusu haline gelirler.

Uluslararası piyasada birşeyin fiyatını belirleyen en büyük etken o ürünün gerçek paradan, altından oluşan yada toprak benzeri gerçek malvarlıklarından oluşan şeylerdir. Bu malzemeler sayesinde dış etkenlerin yönlendirme çalışmasından korunarak değerini rahatça muhafaza edebilir.

Ama Bitcoin denen oluşum böyle değildir, Bitcoin’in değerini gene bu şeyi çıkaran kişiler yada uluslararası söz sahibi kişi yada kuruluşlar tarafından kolayca düşürülebilir yada yükseltebilir. Mesela 2013 Ekim ayında 130 dolar değerindeyken bu hizmeti kullanan bir site sahibinin tutuklanmasından etkilenen Bitcoin anında 85 dolarak düştü, yaklaşık %35 değer kaybı yaşamış. Daha sonra Çinli Baidu Bitcoin’i kullanma kararı alınca hizmet kısa sürede 400 dolarlara çıkmış Amerika’da hakkında inceleme başlatınca 300 dolara düşerek bu kez %25lik bir düşüş yaşamış.

Bir süre sonra 1000 dolarlara çıkan Bitcoin, aralık ayında Fransa’dan bir uyarı alınca ve Çin’de kullanımı yasaklanınca tekrar ciddi düşüşler yaşamaya başladı. Kısaca site her naneden normalin çok üzerinde etkilenip çok fazla inip çıkıyor. Bu da bazı kişilerin bu işten iyi para vurmasına fazlasıyla yardımcı olur. Böylece istenildiği zaman Bitcoin sahibi kişilerden istenildiği kadar para vurgunu yapılabilir ve hiçbir devlette şu anda bundan hesap soramaz.

Mesela Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’da Bitcoin ile ilgili bir bildiri yayınladı, bu oluşumu tanımadıklarını ve böyle hal böyle olunca oluşabilecek bir dolandırıcılık durumunda şu anda yasal bir yaptırım yapılamayacağını belirtti. İşte Merkez Bankasının açıklamasının tamamı:

Son dönemde bazı basın yayın kuruluşlarında ve internette “Bitcoin” hakkında çeşitli haberlerin çıktığı
görülmektedir.

Bilindiği üzere, 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” (Kanun) 27.06.2013 tarih ve 28690 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun Geçici 1 inci maddesine göre bu Kanunda öngörülen yönetmelikler Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde hazırlanarak yürürlüğe konulacaktır. Kanunun Geçici 2 nci maddesine göre ise Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibari ile ödeme hizmetleri sunan ya da elektronik para ihraç eden ve bu Kanun kapsamında ihdas edilen ödeme veya elektronik para kuruluşu kategorisine dahil edilebilecek olan kuruluşlar Kurumumuzca çıkarılacak ilgili yönetmeliklerin yayımı tarihinden başlayarak bir yıl içinde Kurumumuza başvurarak gerekli izinleri almak ve uygulamalarını bu düzenlemelerde yer alan hükümlere uygun hale getirmek zorundadır.

Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu Kanun çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmemektedir.

Diğer taraftan, Bitcoin ve benzeri sanal paralar ile gerçekleştirilen işlemlerde tarafların kimliklerinin bilinmemesi, söz konusu sanal paraların yasadışı faaliyetlerde kullanılması için uygun bir ortam yaratmaktadır. Ayrıca Bitcoin, piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi gibi risklerin yanı sıra yapılan işlemlerin geri döndürülemez olmasından dolayı operasyonel hatalardan ya da kötü niyetli satıcıların suistimalinden kaynaklı risklere de açıktır.

Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, yukarıda belirtilen hususların duyurulmasında ve bu çerçevede Bitcoin ve benzeri sanal paraların barındırdığı muhtemel risklerin kamuoyuna hatırlatılmasında fayda mülahaza edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kısacası siz siz olun devletleri tanımayıp böyle dünyaya yön vermeye çalışan fevri oluşumlardan uzak durun, çünkü bunlar %99’a varan oranda dolandırıcının yada zarar verme düşüncelinin önde gidenleri tarafından ortaya çıkarılmıştır.

54 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. İbrahim halil

  İsa bey hipper ile alakalı ne diyorsunuz

  1. isa koç

   Ben saadet zincirlerinin 1 tane ayırt etmeksizin hepsine karşıyım. Bu tür sistemleri kuran kişi herkese hak ettiği parayı verse inanın 1 tl kar edemez hatta milyonlarca lira zarar eder. Bu sistemin kâr etmesi için tek çözüm bazı kişilerin parasını yatırdıktan sonra o paradan ilelebet vazgeçip peşini bırakmasıdır. Buda bir nevi bir grup insanın parasını gasp ederek varlığını sürdüren networkler oluyorlar. Eğer ben haram yerim diyorsa bir insan Network grupları tam da onlara göre.

 2. Barış Baspinar

  Bitcoin para kazanmak isteyenlerin iştahını kabartiyor.Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık bence uzak durmak gerek.

  1. Kays

   1 BİTCOİN = 7150 USD OLDU …

 3. Emre

  Isa bey bu tur dolanciriligin sucu yokmu savciliga suc duyurusunda bulunsam parayi havele ettigim kisiye sonuc ne olur.

  1. isa koç

   Bu tür işlere bakan hiçbir merci yok. Merkez bankası daha önceden bitcoin’e karşı dikkatli olun diye yazı yayınladıydı ama o yazıyı daha sonra geri çekti. Ufak tefek işler oluyor ama sadece bu işe siber suçlar şubesi bakar ama dediğim gibi yasalar da bitcoin hakkında bir madde hatırlamıyorum. Bu yüzden yapacak birşeyimiz yok diyebilirlerde. Yinede dolandırılma için bi siber suçlar şubesine başvurun başınıza böyle birşey geldiyse.

 4. Musa bayşan

  Coinspace dolandırıcılık örgütüdür turkiyede benim gibi 200 bin kişi dolandirdilar kimse bu tür şeylere inanıp kendi parasını ateşe atmasın benden söylemesi facebook ta… coinspace mağdurları … diye bir sayfamız muvcut buyrun ordan yakından takip ediniz

  1. isa koç

   Geçmiş olsun dostum. Oluşturduğunuz facebook sayfasını buradan paylaş bence ki, insanlar sizelere daha rahat ulaşabilsin.

 5. Evren

  Arkadaslar trcoins diye bir firma var btcturk.net adresini kullaniyo btcturk.net in dolandirici oldugunu sonradan ogrendim ( malin onde gideniyim biliyorum )1bitcoinimi carptilar geri donusu yok degil mi bunun?ya da savciliga sikayet etsek filan bi faydasi olur mu?

 6. İsmail

  Kardeşim senin gibi insanlar etrafındaki insanların başarısına tahammül edemez ve böyle haberler yazar. Yedir kendine insanlar para kazanıyor Benin şahsi olarak tanıdığın görüştüğüm gezdiğim tozduğum 5-6 arkadaşım coinspace firmasından 1bucuk 2 trilyon para kazandı bende kazanıyorum aynı şekilde devlet destekli giden Türkiye’de tek firma. Hani derler ya suyun üstünde yürüsen yüzme bilmiyor derler. Kendine gel dostum insanların kafalarını karıştırma haklarına girme belki de bu haberi okuyan yatırım yapmıcak ve senin yüzünden istediği hayata ulaşma fırsatını kaçıracak. Dinlemeyin bu lavuğu

  1. mesut

   ulan evrene lavuk diyen tavuk akıllı.senin gibi gözü anlı terlemeden para kazanıp zengin olma evdasında olup kandırılan magdur edilen o kadar cok genc varki.senin gibilerde insanları istahlandırmaya calısıyorsun.bay tavuk akıllı vay

 7. Bilal Taş

  BİTCOİN I TAKİP EDİYORMUSUNUZ HÂLÂ 😀

  1. isa koç

   Evet, ediyorum, değeri katladı neredeyse. Fikrim halen sabit. Eğer ki bir devlet sistemine girmediği sürece bu para birimine bakışım değişmez. İstedikleri gibi spekülasyon yapılmaya devam ediyor. Uzun zamandır herhangi bir devlet bitcoin aleyhine ciddi bir açıklama yapmadı, bu sebeple değer sürekli katladı. Çin şuan da bitcoin alternatifi bir elektronik para sistemi üzerinde çalışıyormuş. Eğer böyle bir sistemi uygularsa ve bitcoine alternatif oluşturursa değer kaybına uğrayabilir yada dış dünyaya açık değilde sadece kendi ülke içinde bu elektronik parayı uygularsa bitcoin’e destek olarak algılanıp değerini daha da artırabilir. Takip etmeye devam şuanlık.

 8. kayserılı

  haram kazananların parası nasıl cıkacak bu tur sıstemlere gırecek para kaybecekler kı kaybedecekler 😀 allah akıl fıkır versın

 9. anıl bağlı

  isa bey sizin kripto para ile ilgili bir bilginiz oldupunu düşünmüyorum hatta Blockchain hakkındada birşey bildiğinizi sanmıyorum çünkü,eğer btc hakkında bir bilginiz olsaydı dünyadaki hiçbir gücün bütün btcleri kendi elinde toplama imkanı olmadiğini bilmeniz gerekir belki yaşiniz gereği btcnin dünya ve insanlar için nekadar önemli olduğunu anlaymıyorsunuz eğer btcnin arkasında ABD olsaydı btc hakkında daha olumlu düşünürdünüz isa bey btc şuanda sizin bankadaki paranızdan daha güvenli evet değer düşüş ve çıkışı olduğu doğrudur fakat bundan sonraki yaşantınızda meteliğe değil btc ye kurşun atacaksınız bu gidişle benden söylemesi…

  1. isa koç

   Anıl Bey, bitcoin hakkında bilgim var yeterince, çıktığı günden beri takibini yapıyorum. Sonsuz oranda bit para oluşturulabiliyor. Mevzuda bahsettiğim tek bir devlet olsun değil, madem dünyanın ortak parası olmaya aday, o zaman BM’nin tüm ülkelerinin kontrolünde olsun. Ama şuanda sıradan kişilerin elinde dönüyor bu paralar.

  2. Nes

   ŞİRKet sistemimiz bitcoins tarafından ele geçirildi kimse şifreyi kıramıyor mağduruz gerçekten bizden para istiyor bitcoins ama geri verip vermeyeceği belli değil lütfen yardım edin

  3. isa koç

   Bu konuda bilgim yok. Bitcointürk sitesinden yardım isteyiniz.

 10. Emekçi yazar

  İsa bey siz ne derseniz deyin insanlar körü körüne inanmışlar bu işin içinde olanlar da verdikleri paraları geri almak için çabalıyorlar. Şikayetvar da şikayetlere cevap vermekten bile acizler. Ayrıca sözleşme koşullarını irdeleyen insanlar bu işe kesinlikle bulaşmazlar. Yorumlara bakınca işin içindekiler savunma ihtiyacı hissediyor. Şirket olarak gördükleri şey çalışanına değer bile vermiyor. Yazımı okuduysanız sizde bana hak verirsiniz. Kısaca parmaklarınızı boşuna yormayın İsa bey!

 11. Fahri

  Ohaa ile idare edilen bir ülkede sanal para birdenbire bitebilir.

 12. Fahri

  Sanal para.ekranda görülen para alanda satanda suçlu. Devletlere karşı çıkarılan sanal hayali para.

 13. Tuncay Gülhan

  Öncelikle merhaba.yazınızda bitcoinin dolandırıcı olduğunu söylemişsiniz ama yorumunuzda bitcoini başarılı olarak göstermissiniz.coinspace anlatırken bitcoinin başarısını örnek gösteriyor demişsiniz demekki bitcoin sizin için başarılı bir iş yapmış.bu biraz çelişki değilmi isa bey

  1. isa koç

   Şimdi yazım da bitcoin dolandırıcı demiyorum, bitcoin dolandırıcılığı diyorum. Mantıken anlatmak istediğim, devletlerin kontrolünde olmayan, arkasında devlet gücü olmayan para sistemleri zengin kişiler tarafından kolayca manipüle edilip çok rahat değeri artırılıp, düşürülebilen sistemlerdir, kimse çıkıp ya kardeşim sen niye spekülasyon yapıpta bu rakamlarla kafana göre oynuyorsun diyemiyor. Bitcoin ile coinspace karşılaştırmam ise bitcoin piyasa da çok tutulunca bardak mısırcılarla, çiğ köftecilerin ara sokakları bile sarması gibi benzerleri çıkar, bende coinspace’i buna benzettim. Bundan ibaret.

 14. ugur

  isa bey siz de hic bi bilgiye sahip degilsiniz ne kadar isin icindesiniz ki bu kadar yorum yapabiliosunuz ben coinspace yapiorum ve memmunum da hic bi zararini gormedim ve fazlasi ile verdigim yatirimin karsiligini aldim egerki boyle bi firsatla ve ya buna benzer biseyle karsilasmis olsaydiniz sizde baliklama dalardiniz hic bi bilgiye sahip degilsiniz sizin yaptiginizda su an bu sekilde yazilar cikartip bunun vesilesi ile para kazanmak amacin bu baska hic bisey degil duygusal vatandasi dusunuomus gibi gozukup milletin uzerinden para kazanan sensin…

 15. Eray

  bazı siteler kar verdiğini söylüyor ponzi mi değil mi nasıl öğrenebiliriz.

  1. isa koç

   O işten maalesef anlamıyorum. Bilen arkadaşlar senin yorumunu görünce cevap verirler umarım.

 16. Pingback: coin space nedir,coin space kazandırır mı? – EMEKÇİ YAZAR

 17. coin space

  CoinSpace hakkında resmi bilgiler var mı?

  1. isa koç

   Web siteleri bile ne kadar vasat bi oluşum olduklarını gösteriyor, Bitcoin’in başarısı üzerine piyasa çokça kopyası çıktı, ama bir tanesi kabul gördükten sonra diğerlerinin kolay kolay kabul görmesi zor gibi. Oralarda kullanan sayısı az olduğu için orada spekülasyon daha kolay görünüyor.

  2. hakan sanin

   netvörk sirketleri dolandırıcı degildir benim guzel kardeşim.yatırım yapabilirsin.

  3. ugur

   var tabiki kardesim nden olmasin

 18. Volkancoinspace

  İsa bey merkez bankası nasıl ki bu yayını geri çekmiş ise sizde çekin ben suan coinspace yatırımı içindeyim ve benim tanıdığım abi bildiğim insanlar çay şurda 1 tl orda toplandı yapalım diyen insanlar suan allaha şükür en kötüsü 250 bin TL lik araçlara biniyor #bilginvarsafikrinisöyle

  1. isa koç

   Bu yazıyı kaleme aldığım da amacım Bitcoin’in üzerinden yapılabilecek parasal vurgunlar, çevrilebilecek kara işler üzerineydi. Yani bugün devlet kanunlarınca borsalar yasal olmasına rağmen devletler bile zarar görüyor borsa sistemi üzerinden. Çünkü o devletten büyük bir para gücü o borsaya aniden para sürüp çekince o borsa çılgınca yükselip düşebiliyor. Bitcoin’de bir nevi öyle. Ama bitcoin borsadan çok daha hassas ve onun arkasında durabilecek bir devlet sermayesi yok, bu yüzden çok daha kırılgan.

   Merkez bankasının karar metnini yazıya ilave etmemin sebebi benimle aynı görüşte bir açıklama yapmış olmasından dolayıydı. Ama benim fikrim halen aynı.

  2. Ahmet

   Volkan bey
   Sizinle tanışmak isterim konu ile ilgili fikir almak için . Ahmetaltntas@hotmail.com
   İrtibata geçerseniz sevinirim

 19. Murat

  Isa bey magdur olan hickimse yok siz neye gore bu tezleri yayinliyorsunuz bu isleri gecin kim bilir siz hangi buna benzer kendinize kazanc saglayan olusumlarin icerisindesiniz bitcoin resmi bir kuruluş uyari falan ne uyarisi devletlerle anlasmasi yapilmiş tum hukuki prosudure uygun.

  1. isa koç

   Ben bu yazıyı kaleme aldığım tarihte Merkez bankası bitcoine karşı uyarı yayınlamıştı, şimdi o yazıyı kaldırmış. Fakat bir sorun yoktor diye yeni bir yazıda paylaşmamış. Ben bitcoin’nin ne kadar kolay istismar edilebilen bir ortam oluşuna vurgu yapmak için yazdım bu yazıyı.

 20. Celal

  Peki bitcoin sistemi mi dolandırıcı yoksa sistemin içinde mi bu yapılıyor. Bitcoin nasıl dünya ya atm lerini açabiliyor dolandırıcı ise. Bilgilendirir misiniz.

  1. isa koç

   Bitcoin sistemi dünya merkez bankaları tarafından resmi olarak işleme alınmamış bir güvencesi yok, istenildiği gibi sistemde büyük paralara sahip olanlar yada medya firmaları borsasını manipüle ediyor. 1 yıl içinde 400 dolarıda görüyor 1100 dolara kadar da çıkıyor, hangi para biriminde böyle bir dalgalanma var mesela. Ha şuan bir çok ülke kararsız durumda bu para birimine ne yapacağı konusunda. Bizim merkez bankası da önce uyarıcı bir rapor yayınladı, sonra ise geri çekmiş raporu. Şuanda bir şekilde yürüyor sistem ama patlak verdiğinde de 1990’ların sonunda bir sürü paralar verilip de elde patlayan .com krizindeki domainler gibi bu da patlak verebilecek kapasitede. Ne zaman ki tüm dünya ekonomi sistemi oturur buna ortak bir güvence verir, o zaman sistem güvenli diyebiliriz, ama o ana kadar her an her çakallık döner bitcoinde. kaybeden de gene zengin olmaz, fakir olur.

 21. akif yıldız

  sevgili arkadaşlar… haziran 2016 itibari ile COİNSPACE firması yasal olarak izinlerini almış vede istanbulda ulusal bazda faaliyete geçmiştir. tüm yapılan transferler banka ortamında yapılmakta olup resmi kayıtları mevcuttur… ve 2 haftada bir gelir ödeme seçeneği ile istenilen zamanlarda birikiminizi kullanma imkanı sunmuştur…sonuç olarak firma ile ilgili yada iş ile ilgili bilgi almak isteyen arkadaşlar (iletişim adresi reklam sebebi ile kaldırıldı) adresinden ulaşabilir… iyi çalışmalar dilerim…( NOT.. BUNU YAZMAK İSTİYORUM.. BU DOLANDIRICILIK DEĞİL , BİR YATIRIM FAALİYETİDİR.)

  1. Şükrü

   Akif bey vergi levhasını incelerseniz konfeksiyon tuhafiye dalı ile ilgili bir firmanın COİNSPACE adı altında devralındığını görebilirsiniz AYRICA resmi dediğiniz sadece COİNSPACE internet hizmetleri adında ayrıca sadece para yatırıldığında paket adında fatura kesiliyor kusura bakmayın bu bitcoini öne sürerek Malta üzerinden İngitereye kara para aklayan bir firma İNVESTBANKIN % 45 PAYI var deniyor Malta’da 900000$ sermayeli bir paravan şirket bu işi zaten borçlu kredisini kapatabilecek kişiler yapmaya çalışıyor kyros gibi bunların sonuda yakın

  2. isa koç

   Bilgi için teşekkürler. Bu detaylardan haberim yoktu. İyi oldu.

 22. Ahmet

  İsa Bey,

  Siz yazınızı 22.01.2014 tarihinde yayınlamışsınız.
  2014 yılında başlarında Bitcoin ile ilgli TCMB nin basın açıklaması yoktur.
  http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TCMB+TR/TCMB+TR/Main+Menu/Duyurular/Basin

  2013 Yılı sonlarında var mı diye baktığımda orada da bulamadım,
  http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TCMB+TR/TCMB+TR/Main+Menu/Duyurular/Basin

  Yazının linki ni paylaşırmısınız.

  1. isa koç

   Evet bu yazıyı yayınladığım da merkez bankasının resmi sayfasındaki pdf dökümanından almıştım. kaldırmışlar.

 23. sedat demir

  ”lütfen Dikkat’
  ‘konuyla ilgili bilg sahibi arkadaşlar varsa yardımınıza ihtiyacım var.
  4.yıldır kuşadasında yaşayan belçikalı arkadaşlarım bu sene ”BİTCOİN-OCTACOİN-CRYPTO888”
  gibi isimlerle geldiler.bir temsilci bunları evlerinde ziyarete geliyor ve bu octacoin şirketine üye yapıyor ve arkadaşlardan bir miktar para yatırmalarını istiyor(istediğin kadar) ve sözde hemen kazanç başlıyor.Sistem şu
  1.)ana para her ay %1 kazanıyor
  2.)sizde başka kişiler buluyor ve onların yatırdıkları paradan % kazanıyorsunuz (kar topu gibi büyüyor) bu paralar bitcoin’a çeviriliyor ve sanırım Çinde bir Gaz şirketi olan ”First Emerald-Blue Dragon)isimli şirkette artık hisse gibi bitcoinlarınız Borsa ayarında inanılmaz seri artışlarla size kar sağlıyor.Ama Ana paraya 2 sene dokunmanıza izin vermiyor isterseniz aydan aya küçük miktarlı karınızdan (bana göre çocuğu şekerle kandırır gibi)küçük ödemeler yapıyor.Ve yatırılan Paralar 10.000€ 50.000€gibi çok ciddi rakamlar….Dün bu Belçikalı Temsilciler Türkiyeye geldi.”LÜTFEN ACİL ”konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var.teşekkürler

 24. Sinan Küpeli

  Dolandırıcılığın olmadığı birşey hangi konuda olmadı yazarmısınız Lütfen. Bitcoin yada diğer coin lerdede her sektörde ve her konuda olduğu kadar var. Lakin bu konu istesekte istemesekte dünyanın gündemindedir ve gelişmeye devam etmektedir. İsrail devleti yasalmı ? Mesela yani !! Network firmalarının verdiği zararlar !! Dolar yada diğer paralar çokmu güvenilir !! Vb vb milyonlarca spekülasyon örneği verilebilinir . Saygılar

  1. isa koç

   Bitcoin bu konuda bir adım önde. Resmi paralarda yasadışı işlerin aklanması çok daha zor, birkaç işlemden geçmesi gerekiyor, bicoin ile tık diye uyuşturuyu satıyor ve parasını sorgusuz bozduruyor. Kimse bu para nerden geldi diyemiyor.

 25. Altay Bilgin

  İsa Bey sizi ve yazılarınızı severek okuyan biriyim, zira bu konuda yanlışınız var.

  Haberi incelerseniz bitcoinin resmi olarak kaldıraçlı döviz piyasalarında işleme başladığını görebilirsiniz.
  SPK denetimindeki forex firmaları üzerinden bitcoin alıp satabiliyorsunuz rahatlıkla…

  1. İsa Koç

   Ben bu yazıyı uluslararası kurallara aykırı olan bir düzen oluşu ve devletlerden bağımsız hareket etme kapasitesine sahip aynı zamanda her türlü müdehale ile çok rahat değeri artan ve düşen bir oluşum olması sebebiyle böyle bir yazı yazdım.

   Bu durumda bir oluşumdan dileyen kişi dilediği gibi spekülasyon yapıp bitcoin’nin değerini düşürmek istediğinde düşürebilir, yükseltmek istediğinde yükseltebilir.

   Bakın misal verecek olursak en basitinden bu ülkede dışarıdan borsaya ciddi bir müdehale olup borsanın yada TL’nin değeri düşürülmeye kalkışıldığında bu ya dolar vs. satıp müdehale edilebiliyor ya da usulsüz bir girişim varsa buna yasak koyarak hem ekonomiyi hemde paranın değerini korumaya çalışıyor. Ama bitcoinde bu maalesef böyle değil. Bu durumdan çok fazla rant ve kazanç elde edilebilir.

   Basit bir misal daha verecek olursak geçmişlerde çokça yaşandığına inanıyorum, o yüzden bu misali hayali olarak örnek veriyorum. Basın sanıldığından daha da fazla özgür bir organ ki herkesin maşası olur ama kimseyede belli etmez.

   Gelelim misalime, bir şahsın elinde 10bin ton makarna kalmıştır, makarnalar çürüdü çürüyecek, çöpe atsa zarar, fiyatını satılacak kadar düşürse gene zarar edecek, çok satan bir gazetedeki ya da tvdeki haberci arkadaşına diyor ki al sen şu 10bin lirayı, bana makarna çok sağlıklıdır, ekmek yemeyin, pilav yemeyin ama makarna muhakkak yiyin, hem kilo almazsınız, hem kolestrol yapmaz hem enerji verir vs. vs. bu haberi gören vatandaş makarnaya öyle bir abanırki adam hem satılmayan makarnayı kısa sürede satar hemde piyasadan hızlı miktarda makarna çekildiği ve stoklar hazırlıksız yakalandığı için üstüne üstlük makarnayı değerinden daha da fazla fiyata satarak zararı kâr’a çevirir.

   Ben buna benzer çokça habere rastladım geçmişte. İşte Bitcoin’de şu anda tamda bu makarnaya benzer durumda. Herkesçe dilendiği gibi değer kazandırılıyor yada kaybettiriliyor. Bundan, neredeyse tek zarar gören küçük miktarda alıcı-satıcılar oluyor.

  2. Altay Bilgin

   Teşekkürler İsa Bey;
   Sonuçta ben görüşlerimi yazdım, sizde yazdınız.
   Zaten blogların yorum bölümleri bu yüzden var.
   İyi çalışmalar, başarılarınız devamını dilerim.

  3. İsa Koç

   Rica ederim Altay kardeşim. Maksadım sana atar falan yapmak değildi. Mevzu benim görüşüme göre bu bitcoin bir dolandırıcılık oyunu ve verdiğim serte yakın cevapta onların mevzuyu daha iyi anlamaları. Aksi bir durum değil. Umarım kırmadım seni. Kırdıysam özürlerimi iletirim.