Blog sayfanızı ve sitenizi hızlandırın

İnternet hızlarımız 3-5 yıl öncesine göre katlarca arttı artmasına ama hala internet siteleri neredeyse hala 3-5 sene önceki hızda açılıyor gibi görünüyor. Oysa internet hızlarımızın artmasından dolayı internet site sahipleride hem gelişen teknoloji hemde kullanıcılarının bu hızlı internetlerine güvenerek web sayfalarını yüksek kalitede bol grafikler, videolar ve müziklerle doldurmaya başladılar. Bu sebepten dolayı bir internet sitesinin hızı yine eski tarihlerdeki gibi sürelerde açılır gibi görünmekte.

Google’da üst sıralarda çıkmak artık herkezin başlıca sorunu durumda. Oysa Google’lın bir sitede en çok dikkat ettiği 3 kural vardır. 1.si kopya olmayan tamamen özgün yazılar, 2.si virüssüz uzun ömürlü site, 3.sü ise hızlı açılan site. Eğer bir site Google’un istediğinden yavaş açılıyorsa ister iyi seo yapsın, ister hep özgün yazı eklesin yinede ikinci planda kalıyor. İşte en çok sorun yaşamakta olduğumuz şık bu şık olmakta. Bazen ziyretçimize bol bol resimlerle hoş bir site imajı çizmeye çalışıyoruz ama bu resimlerin site açılırken yüklenme süreleri sitemizin hemen açılmasına mani oluyor.

Tabi bunada bir çözüm var. Bu çözüm Gzip. Gzip olan bir siteye ziyaretçi girdiğinde sitedeki grafikler, site kod dosyaları (php, html, xml gibi) sitenin bulunduğu sunucu tarafından sıkıştırılarak ziyaretçinin bilgisayarına aktarılıp orada sıkıştırılmış grafikler tekrar açılıp kullanıma sunuluyor. Bu işlem web sitesinin açılma hızını %70lere varan oranda artırıyor. Tabi Gzip’in birde yan etkisi var. Her ziyaretçi için bu işlemi sürekli tekrarladığından dolayı sunucu fazla yorulmaya başlıyor. Eğer ziyaretçi sayınız 10binlerin üzerinde ise kullanmamanızda fayda var.

Gzip’i siteme veya blog sayfama nasıl uygularım?

PHP kodlamalı siteler için Gzip eklemek: Kodlarınızın en üstüne aşağıdaki kodu eklemeniz yeterlidir. WordPress’ler içinde header.php’i açın ve en tepesinden bir satır alta inin ve oraya aşağıdaki kodu ekleyip kaydedin. Bu arada kodun < ve > işaretlerindeki boşlukları silmeyi unutmayın.

< ?php ob_start(“ob_gzhandler”); ? >

ASP NET kodlamalı siteler için Gzip eklemek: Burada arkadaşımız güzel bir anlatımla anlatmış. Bunuda oradan öğrenebilirsiniz.

12 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Yakup

  Evde deneyeceğim nasılmış bakalım 🙂

 2. Yakup

  Evde deneyeceğim 🙂

 3. Forumzamani

  Teşekkür Ederim Güzel Bilgi

 4. Futbol Merkezi

  Ellerine Sağlık Gerçektende Değişme Oldu.

 5. videostr

  internet explorer 9 interneti hızlandırma konusunda epey iddaalı. tanıtım videolarını izledim. gerçekten mükemmel ötesi vaatler var. mesela en basiti cpu yerine gpu kullanacak artık explorer. buda internette dolaşırken işlemcimizi yormayacak. tam tersine boş boş yatan grafik kartı işlemcisini kullanacak anlamına geliyor. bu konu ile ilgili ie9 beta indirme sayfasında çok güzel videolar mevcut. html5 desteğinide unutmayalım. ancak bir öneri, bence betayı kurmayın ben kurdum ve çok sorun yaşadım, java, flash , sayfa kilitlenmeleri vs. bir çok sorun var. bence stabil sürümü bekleyin.

 6. hasan

  Herkese merhaba,hocam dediklerinizi yaptım site sanki localhostta gibi teşekkürler.

  1. isa koç

   Rica ederim.

 7. mert

  Teşekkürler bilgi icin

 8. sedat

  Eline sağlık isa kardeşim. Yani birçok blog sayfasını takip ediyorum ama her yazdığı konunuda çok önemli bilgiler veren bir senin blog sayfanı gördüm. Başarılarının devamını dilerim sevgili kardeşim. Birde yazılarındaki anlatım tarzını çok takdir ediyorum.

  Herkesin gözü kapalı anlayacağı bir biçimde anlatıyorsun.

  1. isa koç

   Okurlarımın beğenmesi beni çok memnun ediyor. Buda bana daha keyifle ve istekli şekilde yazılar yazmamı sağlıyor. Hepsi yorumlarınızla verdiğiniz destekleriniz sayesinde. Bende sizlere çok minnettarım bu konuda.

 9. nomedsoul

  çok teşekkürler isa. günlük ziyaretçim 4bini geçti şu sıralar. host kaldırmıyordu. site çok ağır açılıyordu. bayaa işe yarıyor. umarım bundan sonra yavaşlama olmaz. ama hitimizde artmaya devam eder inşallah.

  1. isa koç

   rica ederim. herkesin işine yaraması benide mutlu eder.