Blogger tema yükleme ve Türkçe’leştirme

Blogger özel blog servisleri arasında en çok tercih edilen blog hizmeti. Malum Google’un bir parçası. Son bir iki yıla kadar hiç bu işi beceremiyor dediğim anda büyük bir değişim geçirerek WordPress kalitesini yakalama aşamasına geldi. Daha önceden paylaştığım en iyi 33 blogger teması yazımdaki temalar çok ilgi çekmekte. Gelen yorumların arasında temaları yükleme konusunda ciddi sıkıntı yaşayan arkadaşlarımız olduğu için bu blogger tema yükleme ve Türkçe’leştirme rehberini hazırladım. Aşağıdaki videoyu izleyerek blogger’a çok kolay tema yükleyebilir ve Türkçe olmayan kısımlarını Türkçe’leştirebilirsiniz.

57 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. yazarturanergunTuran Ergün

  Yazının altındaki yazıyı sosyal medyada paylaşma ikonlarında yazılı (share ) yazısını türkçe olarak paylaş görünmesi için kodlardaki (sharepost) yazan yerleri türkçe paylaş olarak html içinde değiştirdim fakat olmuyor ikonların rengi şekli kayboluyor ..nasıl yapabilirim..? bir de yazının devamını oku (read more) çıkan yazının da türkçe devamı oku yazılı çıksın istiyorum..bunda da denedim html kodlarına devamını oku olarak değiştirdim..hiçbir şey değişmedi..sanırım..kilit nokta temanın ana dilini türkçe yapmak gerek diye düşünüyorum..? yani language sorunu

  1. isa koç

   Blogger işte herşeyin tek bir yerden değiştirilmesi gibi bir özellik barındırmıyor maalesef. Bu yüzden böyle tek tek deneme yanılma yoluyla yapmanız gerekmekte. Ben genellikle şöyle yapıyorum. Örneğin; html kodları içinde 7 tane read more var, ben en başından sona doğru adlarını devamını oku 1, devamını oku 2 şeklinde yanlarına rakam koyarak değiştirip kaydediyorum, sonra sayfa ön izlemesi yaptığımda bakıyorum hangi rakamlı orada düzeltmiş, hemen kodları geri alıp sonra o düzelen read moreninkini değiştiriyorum sadece.

 2. dryldz

  videoyu neden izleyemiyorum? açılmıyor bir bakar mısınız?

  1. isa koç

   Ekli olan video artık tam çözüm sunmuyor, videonun yayınlandığından bu yana Blogger’da bazı değişmeler oldu, yeniden video çekeceğim ama henüz vakit ayıramadım.

 3. Eskişehir Çilingirler

  Uzun zamandır merak ederek araştırmasını yaptığım bu konuyu sayenizde öğrenme şansım oldu. Yazınızı okuduktan sonra tema türkçeleştirme artık benim için çok kolay olacağa benziyor. Değerli yazınız için teşekkürler..

 4. Eskişehir Anahtarcılar

  Bir kaç gündür bu konu hakkında araştırma yapıyor ve makale okuyorum. Açıklayıcı yazınız sayesinde bilgi sahibi oldum. Bu güzel paylaşımınız için teşekkürler

 5. murat

  Öncelikle video için teşekkürler.Hazır blogger temasını Türkçeleştirdikten sonra sayfaları nasıl etkin hale getiriyoruz.Çünkü sayfaları Türkçeleştirsem dahi sayfalara tıkladığımda hiç bir şey olmuyor.HTML kodlarında silmem yada eklemem gereken kodlarmı var acaba?
  Temadaki sayfalara yazı yazamıyorum.Ayrıca benim önceden açtığım kendi sayfalarım temada ayrı olarak gözüküyor bu bir soruna yol açarmı?

 6. webmaster forumu

  güzel paylaşım teşekkürler 🙂

 7. Mahmut ÖZKAN

  hocam emeğinize sağlık güzel anlatmışsınız ama sayfayı Türkçeleştirme kısmı tarif ettiğiniz gibi olmuyor. Yani sayfa önizleme bölümünde düzenleme bağlantısı yok. Sistem mi değişti acaba?

  1. isa koç

   Düzenleme kısmı sayfa önizlemede yer almaz, Şablon kısmında yer alır. Oraya girince HTML’yi Düzenle’ye tıklamanız yeterlidir.

 8. Ertuğrul kurt

  Teşekkürler ilginize

  1. isa koç

   @Ertuğrul rica ederim.

 9. Ertuğrul kurt

  İsa Bey merhaba, blog da alt kısımda “page of” yazan kısımın kodunu bulamadım Türkçe yapamadım kodu nedir? Ayrıca yorum bölümünün statik sayfalarda görünmesini istemiyorum mevcut bölümü gerekli kodlar içerisine aldım ama “0 yorum” yazısı hala görünüyor buradaki gibi http://ayethadis1.blogspot.com/p/iletisim.html tam olmadı yardımcı olabilirmisiniz.
  Teşekkürler

  1. isa koç

   Sayfada görünen yorum için o sayfayı düzenlemeye gel sağ tarafta ki sayfa ayarlarından seçeneklere tıklayın. Oradaki yorum kısmını aşağıdaki resimdeki gibi seçip tamamlandı düğmesine tıklayın ve ardından sayfayı kaydedin. daha çıkmayacaktır.

   Blogger sayfa ayarları

   Page of için temanın kod kısmını benim bilgimin yettiği kadar inceledim ama maalesef bulamadım. Bu konuda daha bilgili birinden yardım almak zorundasın maalesef 🙁